ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 December 189$. Mr. A. J. F. Fokker V BEKENDMAKING. Veiligheidswet. Verkiezing van een Lid in de Provinciale Staten van Zeeland. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Zierikzee vóór 40 jaren. Yer schijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6864. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Yrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement» of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Niemcjaarswenschen. Wij herinneren onzen lezers, clat de gebruikelijke NIEUWJAARSWENSCHEN voor den prijs van Q5 ceilts a contant in ons blad worden opgenomen. Het No. van 2 Januari 1897 wordt des morgens op Nieuwjaarsdag hier ter stede bezorgd, doch tevens wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, Goes enz. kan worden He inzending der Advertentiën voor dat No. bestemd kan geschie den tot Donderdag 31 December, uiterlijk des namiddags 3 ure. Aangifte-biljetten voor den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1897. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien artikel 1 der Verordening op de invordering van eenen Hoofdelijken Omslag in deze gemeente van den 17en October 1865; MAKEN BEKEND: dat de aangifte-biljetten voor die belasting voor het dienst jaar 1897, voor den 15 Januari c.k. zullen worden uitgereikt aan de huizen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen dier belasting te vallen en dat die biljetten binnen drie weken nk de dagteekening der uitreiking, tegen re^u zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingschuldigen, die bij de uitreiking mochten zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen drie weken nk deze kennisgeving een biljet van het Stadhuis af te halen. Zierikzee, den 28 December 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 18 December 1896, A No. 2693, 3de afdeeling; Heeft goeagevonaeni ter algemeene kennis te brengen dat de wet van 20 Juli 1895 (Staatsblad No. 137), houdende bepalingen tot beveiliging bjj het verblijven in fabrieken en werkplaatsen, tvaai'8Ch(|nl(jk ©p 1 Januari a.s. in werking treedt, en dat de modellen der kennisgevingen bedoeld in art. 12 en van de opgave, bedoeld in de artt. 13 en 27 dier wet, die bieronder zjjn afgedrukt, op de Gemeente- Secretarie ter inzage zjjn nedergelegd. Gedaan te Zierikzee, den 21 December 1896. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. O I» Gr A V E overeenkomstig de artt. 13 of 27 der Veiligheidswet (wet van den 20sten Juli 1895, Staatsblad No. 137). Ondergeteekende straat grachtNo. 00 enz. straat grachtNo. fabriek van eene bestuurder werkplaats wonende te gelegen in de gemeente in werking gebracht vóór den 1 Januari 1897 op den wordt uitgeoefend het bedrijf van verklaart, dat 1". in boMntadadie 2°. als drijfkracht aldaar wordt gebezigd 3°. het aantal der aldaar gebruikte krachtwerktuigen bedraagt 4°. het aantal personen, die aldaar in den regel zullen verblijvenbedraagt 5». zijne behoort tot die inrichtingen, welke volgens de Hinderwet gevaar, schade of fabriek werkplaats veroorzaken, en dat hem overeenkomstig die wet vergunning tot oprichting van t besluit van Burgemeester en Wethouders van besluit van Gedeputeerde Staten vanvan werkplaats Koninklyk besluit Aan den Burgemeester van De Burgemeester van den 18 hinder is verleend bij 18 18 (handteekening) verklaart, dat deze opgave door hem is ontvangen Aanduiding van betgeen in nevenstaande kennisgeving moet worden ingevuld. Aard der inrichting. Naam en voornaam van den persoon, wien het ongeval is overkomen. Dag en uur, waarop het ongeval plaats had. Bedrijf, waarin het ongeval is voorgekomen. Plaats van het ongeval. Werkzaamheden, waarbij het ongeval is voor gekomen. Aard van het ongeval en omschrijving van het lichamelijk letsel. Oorzaak van het ongeval. Handteekening. Naam der gemeente, waar het ongeval plaats had. KENNISGEVING overeenkomstig art. 12 der Veiligheidswet (wet van den ÜOsten Juli 1895, Staatsblad No. 137). Ondergeteekende gelegen in de gemeente straat straat gracht, No. wonende te van bestuurder grachtNo. verklaart, dat enz. gehuwd ongehuwd van beroep op voor des -middags ten dag, den Boel *J zich bezig hield met terwijl—r! zich bevond "J Aan den Burgemeester van De Burgemeester van verklaart, dat deze kennisgeving door hem is ontvangen den Kiesdistrict Zierikzee. In onze vorige Nos. hebben wij de redenen opgegeven waarom wij bij bovengenoemde verkiezing aanbevelen. Wij hebben hieraan niets toe te voegen. In de verschillende betrekkingen, die de Heer FOKKER bekleedt, heeft hij zich genoegzaam doen kennen wie en wat hij is. Zijne candidatuur vindt dan ook weinig bestrijding. Dit mag de kiezers echter niet tot lauwheid of onverschilligheid leiden. Wij roepen daarom alle liberale kiezers nogmaals toe Komt allen morgen (Dinsdag) trouw ter stembns en kiest eenparig Het stembureau is geopend van 9—4 ure. Transvaal. Men weet de geschiedenis van de vervolging, togen het Johannesburgsche blad de Critic ingesteld, en de wijze, waarop het een vonnis ontkwam door te verzekeren, dat één persoon eigenaar, uitgever en boofd-redacteur was en die persoon te Londen woonde. De man beet Hess en geeft te Londen de African Critic nit. President Krüger heeft nu, volgens de Daily Mail, de Critic voor zes maanden geschorst. Maar volgens de Daily Telegraph is het blad dadelijk weer verschenen onder den naam Transvaal Critic. Kaapstad, 26 Dec. Er wordt verzekerd, dat de opstandelingen in bet district Tanngs door blanken worden aangevoerd. De vrijwilligers van Kaapstad zijn onder de wapenen geroepen. De Transvaalsehe regeering beeft per telegraaf aan den beer Sprigg de hoop uitgedrukt, dat er maatregelen zouden worden genomen om schending der grenzen van de republiek door de vrijwilligers te voorkomen. Vrifburg, 26 Dec. Gewapende Boeren be waken de Transvaalsehe grenzen. Amerika. Een millionnairszoon is dezer dagen te New- York als vagebond en dronkaard opgepakt. Het is Eduard Field, zoon van den vermaarden millionnair Sir Gyrus Field. Hij was vroeger schatrijk, maar verloor zijn geld en maakte zich schuldig aan valschheid in geschrifte. Het gerecht liet hem, als ontoerekenbaar, weer vrjj, en sedert beeft bij een landloopersleven geleid. Daaraan komt nu echter een eind. Eenige zjjner vroegere vrieudeu hebbeu zich bereid verklaard voor hem le zorgen en aan hen heeft de rechtbank hem toevertrouwd. Een groot leger van sprinkhanen beeft zich vertoond op de grenzen van Utah en Idaho in de Vereenigde Staten. Dit leger beeft een front van 400 meters en is zoo ongeveer 16 kilometer, dat is dus ongeveer 3 uur gaans, lang. De dieren vernielen alle planten, voor het leger uit is alles groen, maar de streken die bet doortrok zjjn bruin. Slechts naakte takken zjjn overgebleven. De stroomen die zij ontmoeten, houden de dieren niet tegen. Zjj werpen er zich in en zwemmen naar den overkant, of zjj klimmen bij massa op de takken der wilgeboomen, aan den oever van het water, die door het gewicht der dieren neergebogen, een brug vormen waarover het leger heentrekt. De forellen, die zich eerst met de sprinkhanen voedden, schijnen voor zoo'n groot aantal sprinkhanen bevreesd. Althans zij hebben zich verborgen op den bodem der rivier. Turkije. De Daily Chronicle verneemt uit Konstantinopel, dat de Sultan Artin Pasja naar den Armeenscken Patriarch heeft gezonden met drie voorwaarden voor de amnestie. Ten eerste moesten de Armeniërs schuld bekennen en de groote genade van den Sultan erkennenten tweede hunne tevredenheid betuigen met de reeds ingevoerde hervormingen, en verklaren eene verdere inmenging van de mogend heden onnoodig te achten; ten derde moesten de Patriarch en Armenië waarborg geven, binnens- en buitenslands geen oproerigheid meer te plegen. De Patriarch heeft de voorwaarden afgewezen en zijn ontslag genomen. De Sultan heeft, zooals de Daily News het uitdrukt, «een klein aardigheidje voorbereid tot vermaak van zijn Christenvrienden op hun groot godsdienstig feest". Die aardigheid bestaat in het vormen eener commissie, welke zal worden belast met het invoeren van radicale hervormingen in het administratief beheer. De commissie heeft het opper toezicht over alle ambtenaren en onbeperkte volmacht omtrent benoeming en ontslag. Het aantal leden bedraagt zes, die door den Sultan zelf zullen worden geïnstalleerd en aan hem een eed van trouw moeten afleggen. Tot voorzitter is benoemd de heer Zihni Paclia, gouverneur van Brussa. Uit de aanhaling hier boven gedaan, kan de lezer zien, dat de Daily News de draak steekt met deze commissie. »De «official Turk" als een radicaal hervormer, dat is inderdaad een grootsch idee", spot het blad. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat heel wat opschudding is gewekt onder de Europeanen, door de verdwijning van een meisje van 15 jaar, behoorende tot een welbekende Joodsche familie. Men wil, dat het meisje, dat ongemeen schoon is, ontvoerd is, terwijl zij met haar kamenier wandelde, en dat zjj nu in den harem van een Turksch hoog- waardigheidsbekleeder, wiens naam wordt genoemd, is opgesloten. Daar de politie weigert een onderzoek in te stellen, zullen de ambassadeurs de zaak ter hand nemen. Zwitserland. Te Zllrich is een bekend keel-specialiteit, dr. Meyer, wegens vergrijp tegen de zeden, veroordeeld geworden. Hij stond terecht voor 10 gelijke gevallen en werd op alle tien schuldig bevonden. Aanleidende oorzaak tot zjjn veroordeeling was de zelfmoord eener bekende jonge dame, die een brief achterliet vol détails. Daarop traden als klaagsters verscheidene dames en meisjes op. Frankrijk. Par|)s, 26 Dec. Van ochtend is het s (Herinneringen van een Latinist). II. Die naar Holland moest of wilde, hjj kon op verschillende wijze het eiland verlaten, 't zjj met de »Stad Zierikzee", een solide maar traagloopend houten schip, dat, ofschoon op getjj varend, menig reisje maakte van 10 uur en langer, of men ging over Zjjpe met de welingerichte booten der Middel- delburgsche Stoomboot-Maatschappjj, of, later, met de snelvarende en sierljjke Telegraaf I en II", van Antwerpen op Rotterdam. Middelburg had toen nog geen spoorverbinding en de booten konden op een druk passagiersvervoer rekenen. Menigmaal werd aan de talrijke passagiers aan boord een wel voorziene table d'hóte aangeboden, een genoegen, dat de reis aanmerkelijk bekortte. Op die booten reden van Zierikzee uit diligences, één op elke boot uit Rotterdam en één op elke boot naar Rot terdam; groote, logge, geelgeschilderde voertuigen, bespannen met drie paarden naast elkaar en gereden door de gebroeders Kanaar; ik zie die diligences nog aankomen van het «Hötel Van Oppen", waar hun kantoor was; op den bok onder de kap den grooten voerman, met de knieën tot nabjj de kin opgetrokken, op iedere knie een arm en in iedere hand een leidsel, in de rechter bovendien nog een klein, sterk, rieten zweepje, dat zelden werd ge bruikt; naast zich een ouden koehoorn, met welks welluidend getoeter de voerman zjjne komst aan kondigde. Het ging een kalm gangetje; «haast u langzaam" was het devies der Kanaars, maar zjj reden secuur en hadden dat zij dankbaar erkend nooit een ongeluk's winters, bjj sneeuw, verving een bakslee de diligences; de «Telegraaf voerde later een omnibus in, een vervoermiddel, nog minder aangenaam dan de diligences. Er werd altjjd even opgehouden in de «Wereld" nabij Nieuwerkerk, en dan kwam de grootste ellende, het wachten te Zjjpe. Wat een eindelooze dosis verveling leverde düt op, dat zitten in de herberg van Zoeters en dat ongedurige heen- en weerloopen om te zien of de boot al om den hoek kwam! Natuurljjk waren xle diligences altjjd veel te vroeg en, als het eenigs- zins kon, nam men, om dat wachten te bekorten, een huurrjjtuig, waarmede men een klein uur later vertrekken kon. Zoo leverde dit verkeer een tamelijk druk gerjj op en maakte het bestaan van ver scheidene huurkoetsiers mogelijk. De reis «over de veeren" was, door het ontbreken der spoorlijn ZwaluweRotterdam het verkeer MoerdjjkRotterdam werd door stoombooten van den Grand Central Beige onderhouden, die echter, bij jjsgang, evenmiu voeren oneindig veel bezwaar lijker dan thans; nu moet bet al heel bard vriezen, als men het Catscheveer niet halen kan. Maar, zooals ik zei, regel was dat men 's winters het eiland niet verlietmen vond het natuurlijk om thuis te blijven wat het dan ook inderdaad is en trachtte zich door allerlei amusementen wat afwisseling te ver schaffen. Zijn er nog «damesconcerten", zooals vroeger, waar men, in de tjjden van olim, in den rok heenging en Eisner hoorde spelen op de fluit en zjjn bleeken, blondgelokten zoon Charl op de viool? Worden er nog kinderbals gegeven, of danspartijen een soort van Strauss-avonden in de Concertzaal, gevolgd door een eenvoudig souper in de sociëteit Ouderen zullen zich nog best herinneren, hoe na zulk een bal op Nieuwjaarsavond de sociëteit afbrandde, en hoe in don somberen, grijzen winter morgen de vlammen, door harden N.O.-wind aan gewakkerd, sloegen uit alle ramen van het hooge gebouw. Worden er nog duinpartijen gegeven of behooren ook die tot het verledene? 'T zou jammer zijn, want zulk een tocht, met een eenigszins groot en onderling bevriend gezelschap ondernomen, kon heel aardig en amusant zjjn. Dat begon al vroegde genoodigden verzamelden zich ten huize van hun gastheer, en bestegen daar de rijtuigen, die reeds te voren voorzien waren van het noodige consumable en meer dan dat. In den regel volgde men eene vaste route, over den zeedjjk naar den «Plompen Toren", waar voor het eerst de doozen met genum merde glazen voor den dag kwamen, om een morgendronk te genieten. Na een halfuur oponthoud naar Haamstedekoffiedrinken op het slot of in do aan den slottuin grenzende zoo schoone duinen; vervolgens naar Renesse 'over den Hoogenzoom", toen nog niet bestraat, maar een zware zandweg, waar de vuurtorens werden bezocht; dan naar ïteeperd om zich te vermeien op de prachtige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1