ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANBESTEDING Nieuwjaars-Collecte. KENNISGEVING. NlEUWSTIJDIIiBÊH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6860. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" op Woonstlngr 30 December 1800, 'snamiddags 1 uur, ten Raadhuize van Zieriktee, van: »Het uitvoeren van onderhouds werken, vernieuwingen en her stellingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente", in acht perceelente weten: Eerste perceel. De openbare gebouwen, waaronder begrepen zijn de poorten, torens, riolen, stads-brand- en vroonpaden enz. Tweede De kaaimuren. Derde De beschoeiingen en paalwerken. Vierde De bruggen. Vijfde Het sas en het sashuis je. Zesde Het leveren van materialen en liet uitvoeren van werken voor het onderhouden der havendijken. Zevende De schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs. Achtste De schoolgebouwen voor het lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Aanwijzing op Woensdag den 23 - en Dinsdag den 29 December ek., telkens des voormiddags te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten ^bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, by wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn vanaf Dinsdag 22 December a.s., 's na middags ure, verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en ten kantore van den Gemeentebouwmeester, ad 85 Cent. Rusland. De burgemeester en wethouders van Zif.iukzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, Ilcblicn goedgevonden: 1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Woensclag1 «Ion 33 December e.k., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op den 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 83 dezer milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. :e, den 14 December 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van. Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Maaudae: clou SI December o.Ir., des namiddags te 3 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 16 December 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgem. en Weth. tot openbare verpachting van perceelen gemeentegrond en betrekkelijk den uurwerktoren op de Kleine Kerk. Benoeming van leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland, enz. Amerika. De ook hier te lande welbekende Amerikaansche predikant Talmage zal eerlang voor de derde maal in het huwelgk treden, en wel met de dochter van een New-Yorksch millionair Mangam. Haar broeder is onlangs met de dochter getrouwd, zoodat de predikant, thans 65 jaar oud, de schoonvader van zjjn zwager staat te worden. Engeland. Loildeil, 16 Dec. De avond-vergadering van den dokwerkersbond alhier, die bijgewoond werd door een afgevaardigde van de Hamburgers, heeft besloten weer een werkstaking te beginnen, als niet onmiddellijk een opslag van het weekloon met tien shilling wordt bewilligd. Londen, 17 Dec. Onder dagteekening van gisteren wordt uit Kriigersdorp aan den Times Heden kwamen hier omstreeks 5000 burgers bijeen om den Dingaansdag te vieren. President Krüger hield een redevoering: hij verklaarde namens de regeering en alle waarachtige burgers, dat er enkel welwillende gevoelens bestaan tengenover de Engelschen. De vergadering verliep in volmaakte orde zonder het geringste teeken van anti-Britsche gezindheid. De smid vau Gretna Green, de laatste die daar paartjes trouwde op de eenvoudige manier, waarvoor dat Schotsche grensdorp langen tgd ver maard was, is thans gestorven. Volgens een oude Schotsche wet namelijk, - was het om een wettig huwelgk te sluiten voldoende dat een paar voor een getuige verklaarde, man en vrouw te willen zgn. Een eeuw lang kwamen er vele paren uit Engeland, tegen wier huwelgk in Engeland bezwaar was door ouders die hunne toestemming weigerden of anderszins naar de smederg van Gretna Green, het eerste huis op Schotschen grond, om daar op de genoemde eenvoudige manier den huwelijksband te laten smeden. Maar in 1856 maakte een wet van het Parlement een eind aan die zonderlinge trouwerij. Denemarken. Het hoogste gerechtshof te Kopenhagen heeft een dienstmeisje, dat met opium een haar door de familie toevertrouwd kind vermoordde, ter dood veroordeeld. Men verwacht, dat de koning haar begenadigen zal. Een schoolopziener te Schadrinsk in het gouverne ment Perm, heeft tot de onderwijzers een circulaire gericht, waarin hij hun verbiedt gedurende het schooljaar hun woonplaatsen te verlaten. Ook mogen ze zonder bijzondere vergunning hun lokaal niet verlaten. De hoogeschool te Moskou is naar aanleiding dor studenten-onlusten" gesloten. Ook de universi teiten te Moskou en te Charkow zijn gesloten. Op alle Russische universiteiten heerscht gisting. Frankrijk. Hoe weinig de hooge graanrechten den Franschen landbouw hebben gebaat, is thans gebleken bij de behandeling der begrooting in de Fransche Kamer. Men klaagde, dat het reeds zoo zware invoerrecht nog niet hoog genoeg is en verlangde premies op den uitvoer van graan. De Minister-President Móline kon niet ontkennen, dat de landbouw in Frankrijk in een tgd van crisis verkeert, trots de invoerrechten. Hij beweerde, dat het zonder deze nog erger zon zgn geweest, en dat de schuld ligt aan de daling der graanprijzen sedert in 1892 het tarief werd ingevoerd. Daarvan was de voornaamste reden te vinden in de muntquaestie en hij verzekerde dan ook, dat de Fransche Regeering bereid was samen te werken tot herstel van het zilver. Van een uitvoerpremie voorziet hij geen voordeel, maar veeleer maatregelen van tegenweer in het buitenland, zooals de suikerpremie van Duitschland reeds heeft uitgelokt. In het gasthuis Loriboisière, te Parijs, heeft men een serie diefstallen ontdekt, die sedert meer dan twintig j aar gepleegd worden door een bewaakster, bijzonder belast met de kleedkamer, waar de kleeren, behoord hebbende aan de zieken in het hospitaal overleden, bewaard worden. Dientengevolge had zij zich van een 100.000 fr. knnnen meester maken. Men heeft huiszoeking gedaan in haar woning en er een koffer gevonden, die allerlei juweelen bevatte. Deze waren zorgvuldig gerangschikt in houten doosjes. In een andere kist vond men 140 paar schoenen, 116 korsetten, 300 paar kousen en talrijke andere kleedingstukken van allerlei aard. Verder voor 20.000 fr. aan fondsen. Nederland. Haarlem, 17 Dec. De melkslijtor Johannes Bol werd Maandagavond op de Papetorenvest aan gevallen door vier gemaskerde mannen, die dreigden hem te vermoorden als hij zijn verkeering met een meisje voortzette. Bol beloofde dat niet en sloeg flink vau zich af. Dinsdagavond kwamen dezelfde vief weer op hem af. Een gaf hem een stoot met een mes, doch door boorde alleen zgn kleeren, twee vielen toen op hem aan, wierpen hem op den grond en sneden hem over zijn handen. Hierop zakte Bol bewusteloos ineen. Toen hij bijkwam waren de kerels verdwenen. Bol en zijn meisje hebben geen verdenking op iemand. De politie sehjjnt een weinig ongeloovig, maar een feit is het, dat de wonden aan zijn handen genaaid zijn moeten worden en dus vrij ernstig zijn. 'g-Gravenliage, 17 Dec. {Tweede Kamer). In het eerste gedeelte der vergadering heeft de Kamer verschillende ontwerpen afgedaan, o. a. die betreffende de wijziging van het ressort van het gerechtshof te Amsterdam na de grensverandering van Nieuwer-Amstelde pensioenbegrooting, nadat de Minister van Financiën aan den heer Veegens beloofd had gaarne mede te werken om het overschotvan het pensioenfonds ten vooröeele der ambtenaren aan te wenden; de wijziging ten behoeve van den Zondagsarbeid van vrouwen in zuivelfabrieken; de wijziging der kieswet tot verandering van eenige vergissingen. Aan den heer Borgesius beloofde de Minister van Binnenl. Zaken te zullen nagaan of de inzending der opgaven der belastingontvangers voor de samenstelling der kiezerslijsten is te ver vroegen. Na deze werkzaamheden werd de behandeling der waterstaatsbegrooting hervat. Ter sprake werden gebracht de mosselteelt in Zeeland; de polderbelangen in Utrecht; de haven verbetering te Breskens; de afvoer van slib uit den Dollardde verruiming van het Kanaal Apeldoorn Dieren. De heer Conrad heeft aangedrongen op de spoedige beslissing der havenzaak-Scheveningen. De Minister antwoordde, dat voor de totstandkoming belangrijke bijdragen van provincie en gemeente noodig zullen zijn. De heer Kolkman dringt aan dat de Minister bij zijn ambtgenoot van oorlog aandringe geen te hooge eischen te stellen. Tot rapporteurs der Kamer over het wets ontwerp tot het geven van een rijkssubsidie voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwers haven naar Steenbergen en Numansdorp zgn benoemd de heeren Conrad, Van Deinse, Hennequin, Lely en A. Smit. De commissie zal spoedig bijeenkomen tot het maken van het verslag. Dinsdagavond heeft de politie alhier, die, sedert de jongste inbraken op Duinoord, in die wijk een bijzondere surveillance hield, de hand gelegd op een persoon, die daar ronddwaalde en op wien bevonden werden inbraakwerktuigen en een dolk. Hjj is in bewaring gesteld onder verdenking mede- pliehtig te zgn aan de in den laatsten tgd geplagde diefstallen met braak. De verdachte is eerst kort uit Rosendaal, alwaar zijn vrouw nog woont, zich daar komen vestigen. Rotterdam, 16 Dec. Op de algemeene begraafplaats te Capelle a/d. IJsel werd heden middag ter aarde besteld het stoffel gk overschot van A. de Haas, die Zondagnacht op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. Een duizendtal belangstellenden waren op het kerkhof bijeen, toen de lijkstoet naderde. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den predikant te Capelle, die het treurige feit schetste dat gebeurd was. Op de lgkbaar lagen drie kransen van het werkvolk der Zuid-Hollandsche Glasblazerij, waar De Haas werkzaam was, van het kantoor personeel en van zijn meisje. Ierscke, 17 Dec. Een buitenkansje. Een ingezetene dezer gemeente ontving dezer dagen een kennisgeving van den stationschef te K. dat hg kon ontvangen een bedrag van ruim f 5 wegens verzonden oesters. Bedoelde persoon heeft noch oesters noch iets anders per spoor of anderszins verzonden. St. Aiuialailll, 17 Dec. Benoemd tot genees kundige, belast met de doodschouw in deze gemeente voor 1897, de hoor A. Morel, arts te Stavenisse. Brouwershaven, 17 Dec. Gisterenavond trad alhier ten tooneele op voor eene goed bezette zaal de rederijkerskamer »Bellamy" van Dreischor, daartoe uitgenoodigd door hare znstervereeniging Jacob Cats" alhier. De uitgevoerde stukken, getiteld »De Bruid daarboven" van Multatuli en» Het Ver lote landhuis aan den grooten Weg" werden zeer goed gespeeld, waarvan het applandlssement na afloop blijk gaf. 18 Dec. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering der afdeeling Brouwershaven, Zonne- maire en Duivendijke der Centrale Liberale Kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Zierikzee, werd de candidatuur besproken, ten behoeve der keuze van een lid voor de Provinciale Staten. Daartoe werden genoemd de heeren Mr. A. J. F. FOKKER en Ch. W. Vermeys te Zierikzee, waar van de eerste de meeste stemmen verkreeg. Tot afgevaardigden naar de algemeene centrale vergadering werden benoemd de heeren D. flocke Dz., J. de Keijzer en Cent van Schelven, en tot hunne plaatsvervangers de heeren P. Verseput, T. Gast en G. Aling' Sevenhuijsen. Briliuisse, 16 Dec. Door de Liberale Kies- vereeniging alhier is de heer Mr. A. J. F. FOKKER met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Llkcrzee, 17 Dec. Door de Kiesvereeniging »Ellemeet en Eikerzee" werd met meerderheid van stemmen de heer Mr. A. J. F. FOKKER tot candi daat der Provinciale Staten gesteld, terwjjl als afgevaardigden naar de algemeene vergadering de heeren A. van der Weg de en H. Hanson werden §crooskcrkc (Sch.), 17 Dec. Gisterenavond had de vrouw van den paardenknecht Smalheer het ongeluk van een paar stoelen te vallen, terwijl zij bezig was het goed boven de kachel te drogen te hangen. De vrouw, moeder van een elftal kinderen, was onmiddellijk dood. Zierikzee, 17 Dec. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar alhier de vergadering gehouden der Liberale Kiesvereeniging, afdeeling A; met het Bestuur waren tegenwoordig 60 stern- Na lezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, herinnerde de Voorzitter, de heer J. A. de Brnyne, aan het doel dezer bijeen komst, n.l. het stellen van een «andidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, tengevolge het overlijden van den heer Mr. C. J. Fokker. Spreker herinnerde wat de overledene is geweest voor deze vereeniging in het bjjzonder en voor de liberale partij in het algemeen; hoe hij tot een geslacht behoorde, dat steeds een eervolle plaats in de Staten had ingenomen en hoe hg tot den einde toe zich steeds een ijverig lid der Staten heeft betoond. Daarna wordt overgegaan tot het opnoemen van candidaten en wel Mr. A. J. F. Fokker, Mr. J. P. Cau en Mr. H. C. Moolenburgh. Laatstgenoemde verklaarde ditmaal geen candidatuur te zullen aan vaarden. Beide eerstgenoemden worden door hunne voorstellers aanbevolen. Tot stemming overgegaan zijnde, verkreeg Mr. A. J. F. FOKKER 45 en Mr. J. P. Cau 10 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot candidaat is verkozen. Eindelijk werden tot afgevaardigden naar de Zaterdag a. s. te houden vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging benoemd de heeren P. O. Olivier, Mr. H. C. Moolenburgh, Mr. S. J. M. van Geuns, Mr. D. van der Vliet, A. Buijze Mz., J. A. Legemaat, C. J. Bethe, J. van Schelven, M. Koole en J. van der Linden. Benoemd tot ontvanger-griffier van den polder Scherpenisse, in plaats van den heer Kievit, de heer H. C. Verkerke aldaar. De liberale kiesvereeniging Gemeentebelang" te Middelburg zal de volgende week eene verga dering houden, waarin behandeld zal worden een voorstel van het Bestuur om de vereeniging wegens gebrek aan de voor haar voortbestaan noodige belangstelling, te ontbinden. De heer J. Bekaar van Middelburg is geslaagd bij het examen voor surnumerair bij de directe belastingen. Te Vlissingen zal binnenkort in een der buitenwijken aldaar een fabriek voor bereiding van gemetaliseerde pakking benevens een metaal-draaierjj worden opgericht. Dit is de derde fabriek, die in een kort tijds verloop aan die zijde der stad zal verrijzen. Zierikzee, 17 Dec. De Maandag 1.1. ge houden vergadering van ons Dep. van Ngverheid was hoofdzakelijk gewgd aan de behandeling van het vraagstuk der ouderdomspensionneering van den arbeider. Omtrent dit punt was door eene speciale commissie, bestaande uit de heeren Olivier, Ver meys, Callenfels, van den Ende en van Genns, een rapport opgesteld, waarin die verzekering werd genoemd een dringende eisch, noodig werd geoor deeld het stelsel van verplichte verzekering, terwijl ten aanzien van het betalen der premie was aan genomen, dat dit zou geschiedeu door den arbeider zelve, zonder bijdrage van den patroon, maar althans volgens de meerderheid der commissie met bijdragen van den Staat.. Dit rapport vormde den grondslag voor een opgewekt debat, waarin de groote wenscheljjkheid der verzekering algemeon werd erkend, waar zoowel over de vraag of daartoe het stelsel van dwang zal worden aanvaard, als over de quaeslie der premiebetalingverschillend werd geoordeeld. Ten aanzien van het laatste punt vond zoowel de gedachte, dat die betaling uit sluitend door den arbeider zelve zal moeten geschieden, als dat de drie genoemde partijen daartoe zullen moeten bgdragen, overtuigde voorstanders. Ten slotte werden de conclusiën van het Departement allen aangenomen. Tot bestuurslid, ter vervanging van jhr. Röell, die periodiek aftrad en zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer dr. M. de Haas, terwijl als zoodanig de heer van der Vegt herkozen werd. Voorlezing werd o. a. gedaan van een schrijven van heeren directeuren der Maatschappij omtrent, de boekerij van het Museum van Kunstnijverheid, naar aanleiding waarvan de voorzitter de aandacht op deze nuttige instelling vestigde, welker schatten den leden, naar hg in uitzicht stelde, spoedig door een catalogus zonden bekend worden. Tot het ver- leenen van geldelgken steun vanwege het Departe ment, werden vooralsnog geene termen gevonden. Te Klaaswaal (Z.-H.) heeft de Gemeenteraad benoemd tot gemeente-secretaris en ontvanger den heer Lommelaars, ambtenaar ter secretarie te Hille- gom. Deze benoeming geschiedde buiten de aanbe veling van Burgemeester en Wethouders, welke bestond uit de heeren van Bokhoven en van Walsum. Een inwoner van Naarden, op de jacht zijnde, had Dinsdag j.l. het ongeluk dat de loop van zgn geweer sprong, zoodat het schot hem door het hoofd ging en hij op de plaats dood bleef. Te Purmerend heeft zekere wed. P., bij het uit bed stappen, een petroleumlampje omvergestooten. In een oogenblik stond zij in vlam en na een vreeselijk ljjden is zij bezweken. Te Wildervank nam de schipper Wijnsema, die Maandagavond een bezoek bracht bij den heer J. Heis aldaar, onder het praten een revolver van den schoorsteen, zonder te weten dat die geladen was. Het schot ging af en W. kreeg den kogel in de borst. Zgn toestand is zeer ernstig. In een advertentie, voorkomende in het WeeJcbl. v. Woerden, vraagt een juffrouw te Harmeien iemand, die fangeeren kan voor slager, barbier en schoenmaker; ook moet het jongmensch boven de 32 jaar zgn dit laatste zeker als bewijs, dat men aan de nationale militie voldaan heeft en kies gerechtigd is. Zierikzee, 18 Dec. Het adres aan de Eerste Kamer gericht om het wetsvoorstel in zake den suiker-accijns niet aan te nemen, bevat 140 en het adres van adhaesie 174 handteekeningen. Gesiaagd aan :s Rijks Universiteit te Utrecht als Semi-Arts, de heer D. Buijze P.Jz., geb. te Zierikzee. Uit een resolutie, door den Minister van Financiën vastgesteld tot uitvoering der wet tot regeling der personeele belasting, blijkt in hoofdzaak het volgende: Telken jare wordt eene algemeene beschrijving gehouden ter verzameling van de noodige gegevenB voor de regeling der aanslagen naar den toestand op 15 Januari. Er worden twee beschrjjvingsbiljetten uitgereikt: model A dienende tot aangifte door den belasting plichtige op den voet van het VlIIe hoofdstuk der wet; model B bestemd om door den beschrijver te worden ingevuld telkens wanneer geen beschrgvings- biljet wordt uitgereikt. Uitreiking van een beschrijvingsbiljet waar geen belastingsplicht naar den 4en of 5en grondslag bestaat, kan achterwege blijven indien zjj niet noodig is om betrouwbare inlichtingen te verkrijgen. De beschrijving geschiedt vanwege den ontvanger of door zgne gemachtigden (bij voorkeur deur waarders Nier directe belastingen en boekhouders of klerken van den ontvanger). Het ligt niet in de bedoeling telken jare.eene algemeene schatting van de huurwaarde dor in art. 10 der wet bedoelde perceelen te doen geschieden. Alleen bg rijzing of daling van het peil der huur prijzen zou een algemeene herziening noodzakelijk zijn. Iedere beslissing nopens den aanslag komt, he- houdens de bepaling van art. 12, aan het college van zetters met den inspecteur toe. Alle bezwaarschriften kunnen ook bg den inspecteur en bg den ontvanger worden ingeleverd. Verzoeken omtrent ontheffing volgens art. 65 3 der wet kunnen zoowel schriftelijk als mondeling geschieden. De deurwaarders en de ambtenaren van den actieven dienst houden een waakzaam oog op het in gebruik nemen van perceelen na 15 Januari. Ietwat zonderling klinkt het slot van het verslag der inwijding van de synagoge te Alfen in het L. D.: »De verdere feestviering had plaats in de zeer fraai versierde zaal van »St. Joris", te Alfen aan den Rijn. »Een geanimeerd bal onder begeleiding van een orkest, besloot de plechtigheid, welke werd bijge woond door gemeenteleden en. geïatroduceerden uit Leiden, Nieuw-Lekkerland, IJselstein, Utrecht, Ondewater, Amsterdam. Os, 's-Gravendeel, Druten, Bodegraven, enz. »Deze feestdag en nacht zullen voor de Alfensche Ï8r. gem. en geïntroduceerden lang, ja zeer lang, eene aangename herinnering achterlaten". Aanbestedingen, Verkoopingen eni. Heden (Vrijdag) zgn aan het Gebouw van het Gewestelgk Bestuur te Middelburg de volgende werken aanbesteed: 1°. Het maken eener ijzeren drgvende aanleg plaats met toeleidende brug voor de buitenhaven te Teraeuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ternenzen. (Raming f 16,900). Laagste inschrijvers de heeren H. T. Wiegerink A Co. te Ngmegen, voor f 17,880. 2°. Het verrichten van eenige buitengewone her stellingen en vernieuwingen aan de werken van het Kanaal door Zoid-Beveland. (Raming f 1525).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1