ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 December 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6858. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abannemmts- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Mond- en Klauwzeer. De burgemeester van Zierikzee Gelet op de Circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 10 December j.l., A No. 2663, 3e Af- deeling (Prov. blad No. 110); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij besluit van 9 December j.l., No. 4627, Afdeeling M. P., heeft goedgevonden: A. met ingang van 10 December 1896 het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit een kring in de gemeenten Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, waarvan de grenzen zijn als volgtten Noorden de Provinciale Straatweg van af Zierikzee tot Zijpe, ten Zuiden en ten Oosten van den Zeedijk van af de Zierikzeesche haven tot Zijpe en ten Westen de Zierikzeesche haven tot den Straatweg; B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Burgemeester van de ge meente van uitvoer. Zierikzee, den 14 December 4896. De Burgemeester voornoemd, Ctt. W. VERMEIJS. Nationale Militie. Eerste zitting van den Militieraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1897, dat de Militie raad in Zeeland, op Dinsdag; den Decem ber 1896, des voormiddags te 9'/, uur, te Zierikzee in het Raadhuis aldaar, zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, omtrent de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend of nog wenschen in te dienen, omtrent de lotelingen, die niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen; dat voor den Militieraad moet verschijnen: 1°. de vrijwilliger voor de militie; 2°. de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte; dat zij die wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn om voor den Militieraad te verschijnen, daarvan door tusschenkomst van den Burgemeester huuner woonplaats moeten keuuiis geven aan den Militieraad, onder overlegging van een op tegel geschreven verklaring van een geneeskundige; vestigen uitdrukkelijk de aandacht van hen, die vrij stelling wegens broederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon verlangen, op hun belang om persoonlijk in bovengemelde zitting van den Militieraad te hooren welke uitspraak omtrent hen is gedaan; en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben op Auntie verplichting, voor zooveel zij daartoe in staat zijn, en onverschillig welk nummer zij hebben gelrokken, om voor den Militieraad te verschijnenten einde geneeskundig te worden onderzocht. Zierikzee, den 14 December 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Gelet hebbende op de bestaande wettelyke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie; Maken bekend: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke inge zetenen, welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1878 zijn geboren, zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januari 1897, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, ofzijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44), voor zoover hare bepalingen bij de Wet van den 22 Juni 1893 (Staatsblad No. 91) voor de toepassing der Wet op de Nationale Militie zijn gehandhaafd; 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3°. hy, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Ryk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad No. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschryving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens Art. 16 moet geschieden (Art. 20 der Wet); dat voor de Militie niet wordt ingeschreven: 10. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3®. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in |'s Rijk9 overzeesche bezittingen of koloniën woont (Art. 17 der Wet); dat de inschryving geschiedt: 1o. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heelt of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hy woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (Art. 16 der Wet) dat ieder, die volgens Art. 15 behoort te worden inge schreven, verplicht is zich daartoe, by Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zyne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (Art. 18 der Wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht dat bij bovengemelde Wet onder meer is bepaald: dat met boete van ten minste ƒ0,50 en ten hoogste ƒ100 wordt gestraft de overtreding van Artt. 18 en 24 der Wet. Eu is hiervan ter voldoening aan de bepaling van Art. 19 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste ïiuuil, waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is, afkondiging geschied. Zierikzee, den 44 December 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De algemeene beraadslagingen over do begrooting zijn in den Duitschen Rijksdag gesloten. Evenals in alle andere landen dit het geval is, werd ook in den Rijksdag alles en nog wat te berde gebracht, en der Regeering Boms zeer onaangename dingen gevraagd en gezegd. Vooral was dit het geval met Liebknecht, die o.a. verklaarde, dat de vergane oorlogsbodem litis" niet zeewaardig was geweest en dat de patroons te Hamburg thaus de gelegen heid willen waarnemen om de arbeiders neder te drukken. Wanneer men, zoo verklaarde bij verder, thans dreigt met ontbinding van den Rijksdag, voor het geval, dat de Marine-begrooting mocht worden verworpen, dan zit daar weer die groote onbekende achter, van wien niemand weet, wat hij morgen of overmorgen weder doen zal. Ook het proces Leckert toont weer duideljjk, welke lage knoeiergen en intrigues iu de hoogste kringen plaats vinden. De sociaal-democratische partjj zou dan ook geen man, ja zelfs geen groBchen toestaan, noch voor het mili tairisme, noch voor Marine. De Minister Von Boetticher liet deze hatelijkheden niet onbeantwoord. Hij verklaarde te hopen, dat allen, die zich ver hengen in wat het Duitsche Rijk heeft gewrocht en verkregen, zich als één man zullen vereenigen in den strjjd tegen de sociaal-democraten. Wie er met dien grooten onbekenden bedoeld werd, was hem onbekend, evenmin als er iets van het plan tot ontbinding van den Rijksdag aan hem bekend was. Maar wel weet hij, dat de werkstaking in de havensteden van de Oostzee de minst gerecht vaardigde werkstaking is, die ooit is ondernomen. Of er van Engelsche zijde toe is medegewerkt, zou de Minister niet durven zeggen, maar wel dat de sociaal-democraten er medeplichtig aan zijn. Bij twee der hier aangeroerde punten willen wij nog even stilstaan, n.l. bij de werkstaking te Hamburg en bjj het proces Lutzow-Leckert. Dit proces is tegen de beide genoemde journalisten en nog een viertal andere, aanhangig gemaakt, wegens beleediging en laster van den Opper-Hofmaarschalk Graaf Eulenburg en van den Minister van Bnitenlandsche Zaken Yon Marschall. Die laster is vervat, in het, in openbaren geschrifte verspreid beweren, als zon van den toast, indertijd door den Czaar te Breslau uitgebracht, met opzet door Graaf Eulenburg enz., eene vervalschte lezing zijn gegeven. Men zal zich herinneren, dat de Czaar eerst slechts heette gezegd te hebben: »Ik ben met dezelfde gevoelens jegens Duitschland bezield als wjjlen mijn vader", en dat die woorden, omdat zg, daar de overleden Czaar nu juist niet zoo bizonder veel met Duitschland ophad, niet erg vleiend waren, naderhand aldus werden verbeterd in: >Ik ben bezield met dezelfde traditioneele gevoelens als Uwe Majesteit", zooals zg ook werkelgk schgnen geBproken te zjjn. Nu hebben de beschuldigden beweerd, dat hier met opzet en wel onder den in den laatsten tgd her haaldelijk aangevoerden »Engelschen invloed" is vervalscht. Geen wonder, dat dit proces de aandacht trok, daar als getuigen niemand minder gehoord werden dan de Rijkskanselier Von Hohenlohe, den Minister Marschall en een aantal ambtenaren aan het Ministerie van Bnitenlandsche Zaken. Tjjdens dit proces ging er een eigenaardig licht op over de geheime verhoudingen der Regeering tegenover een deel der dagblad-pers en over het in dienst hebben door de politie van allerlei verloopen sujetten als aanbrengers, iets dat door den Minister van Bnitenlandsche Zaken een noodzakelijk kwaad werd genoemd. Het proces is geëindigd met de veroordeeling van Leckert en Lutzow elk tot 18 maanden gevangenisstraf; de andere tot geldboeten van 100 en 500 Mark. Maar al zjjn de bekladde personen nu in hunne eer hersteld, er is weder een tipje opgelicht van den sluier, die de Regeerings- machine bedekte, en wat we te zien kregen, ver hoogd ook thans den eerbied niet. Wat de werkstaking te Hamburg aangaat, het getal werkstakers zal daar tot 20 A 25.000 stijgen. Op 7 kaden van het vrij- havengebied zijn 169 man aan het werk gebleven op de kaden en schepen van de Hamburg-Ameri- kaansche Pakketvaartmaatschappg werken nog 1100 man. Deze Maatschappij heeft een ljjst openbaar gemaakt, waarop een aantal van haar vaste boot werkers met name worden genoemd, met het bedrag van het verleden jaar uitbetaalde loon achter ieder en naam. En dan bljjkt daaruit, dat sommigen zelfs 1800 tot 2000 Mark of 1080 A 1200 Gld verdienden. Dit loon zal nu wel uitzondering zijn, maar erkent wordt het toch, dat de bootwerkers een flink stuk brood verdienen. Zjj verklaren dit echter noodig te hebben, daar het zware werk betere voeding eischt, en huur van woningen en allerlei buitengewone uitgaven hun nopen veel te verdienen. Hoe hetzjj, zooveel is zeker, dat deze stand van zaken een geducht nadeel voor Hambnrg is. Zelfs waar gewerkt wordt, gaat dit langzaam, daar de tijdelijke werk lui slecht geoefend zjjn. Ofschoon de werkstakers zich nog volkomen ordelijk gedragen, zjjn toch, naar 't schgnt, de troepen in den omtrek gecon signeerd en worden militaire treinen gereed gehouden om nit Kiel, Flensburg en andere plaatsen spoedig troepen naar Hamburg te knnnen overbrengen. Veel Engelsche werklui komen nog naar Hamburg en ook Noren zgn gearriveerd om de Noorsche schepen te helpen lossen. Van eene algemeene werk staking der bootwerkers over de geheele wereld is dus geen sprakenaar het Bcbjjnt is de werkstaking in Duitsehland te vroeg uitgebroken en wu men in Andere landen nog niet gereed. In de It*11a*nsche Kamer heeft de Minister van Financiën een overzicht gegeven van den laatsten dienst. Als resultaat daarvan deelde de Minister mede, dat de bezuinigingen op alle takken van dienst zullen worden toegepast. Alle gewone uit gaven zullen bij de begrooting voor '97/'98 ver zekerd zgn, zonder dat men er nieuwe schulden voor zal behoeven te maken. Ook geldt dit gedeeltelijk van de uitgaven voor spoorwegen. De Regeering is voornemens voor de lasten in de toekomst een reservefonds te maken uit de opbrengst der zegel- belasting, waardoor een batig slot van minstens twee millioen zou worden verkregen. Klein grond eigendom wil de Minister bevorderen en het openbaar- en privaat-crediet trachten te herstellen, en wanneer ni<.n dan vrede behondt, dan zal men met matige belastingeneen gezonde geldcircnlatie en eene vermijding van avontuurlijke politiek en van over bodige uitgaven, tot betere dagen komen. Laat ons voor Italië hopen, dat aan deze voor waarden zal worden voldaan, zoodat dan het voor gespiegelde resultaat zal worden verkregen. Amerika. Een dópöche uit Washington aan deteNew-York verschijnende World verzekert, dat de Sultan bg de Amerikaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de woorden van den heer Cleveland, door dezen omtrent Turkjje gebruikt in zjjn Boodschap aan het Congres. Men vreest, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide mogendheden znllen worden afgebroken. Italië. Uit Rome wordt aan een Duitsch blad geschreven, dat in geheel Italië een buitengewoon strenge winter heerscht. Vooral uit Calabrië en Apuliö worden langdurige, verwoestende sneeuwstormen gemeld, dio op vele plaatsen de huizen deden in storten en de wijnbergen verwoestten. In Potenza vielen drie huizen boven de inwoners in, zoodat er drie menschen omkwamen. In Pieve bereikte de sneeuw reeds eene hoogte van 30 c.M. en nog dnnrden de buien voort. Zelfs op Sicilië is hier en daar sneeuw gevallen. Zwitserland. In Dreux is door de aanhoudende regens een rotsblok van 1200 kubieke meter van den berg, waartegen deze plaats gebouwd is, losgeraakt. Een huis werd totaal verpletterd. Als door een wonder werden twee van de drie personen, die er in waren, gered. Een meisje van acht jaren werd echter vermorseld. Het is gebleken, dat een der meest geachte hoogleeraars van de universiteit van Gónève, professor J. L. Jaquemot, door valsche handteekeningen onder wissels, zich een bedrag van 420,000 fr. heeft toegeëigend, ten koste van de WaadtlUndische Kantonnalbank. Jaquemot is gevlucht. Het bericht verwekte in de kringen der hoogeschool een ware paniek. De colleges van dezen professer, die de sociale wetenschappen onderwees, waren om diens geestige, heldere voordracht, het meest van alle bezocht. Frankrijk. Het gerechtshof van Nimes heeft het vonnis van de rechtbank van Uzès bevestigd, waarbjj iemand tot 25 francs boete werd veroordeeld, omdat hg geroepen had >weg met den jood", toen de com missaris van politie voorbijging, die een Israëliet was. Baïbaut, de gewezen minister van openbare werken, die op grond van de wet op de voorwaar delijke invrijheidstelling uit de gevangenis ontslagen was, is weder gearresteerd. Hjj wordt gegijzeld wegens niet-betaling van zgn boete en van een bedrag van 89000 francs dat hg terug moest geven. Een rattenverslinder. Onder de »attracties" der Parjjsche kermisvermakelijkheden vindt men er ditmaal een, die eigenljjk den naam repulsie" ver dient. Het is dan ook werkelijk walgingwekkend en stuitend, wat men in de tent van den >verslinder van levende ratten" op den Bonvelard Rochecouard te zien krjjgt. Om den toeschouwer een echt-kannibaalsche illusie te verschaffen, komt de artist", gekleed in een rationeel costuum, met woeste gebaren op het vieze tooneeltje, waar hjj eenige oogenblikken onder rol- oogende, bloeddorstige mondverdraaiingen een schor gebrul uitstoot. Dan grjjpt hij met zgn lange nagels in een met groote kelderratten gevulde kooi en brengt het angstig piepende en zich verwerende dier naar zgn gulzig-grijnzenden mond. Gretig bjjt hjj donkerroods lillende stukben vel en vleesch uit het gepjjnigde rattenlichaam, nu eens uit den buik, dan uit den rug en den kop van het bloedende dier, dat hij met opzet een langen vreeseljjken dood strijd bezorgt om de genietingen van het publiek zooveel mogeljjk te rekken. België. Te Brussel is de gemeenteraadscrisis geëindigd. Burgemeester Buis heeft verklaard, dat hjj aan het verlangen van zgn politieke vrienden toegeeft en zjjn verzoek om ontslag intrekt. Te Antwerpen is Vrijdagavond weder een hevige brand uitgebroken, thans in de groote hontzagerjj van den heer van Heurck. Door gebrek aan water ging het blusschen zeer bezwaarlijk, zoodat de fabriek grootendeels is uitgebrand. Het gebouw was verzekerd voor 80,000 frs. De Belgische regeering heeft den directeur der visscherij-school te Ostende uitgezonden, om op de kusten van Noorwegen, do Loffoden en in de Poolzeeën eene nieuwe manier van kabeljauwvangst te beBtudeeren. Men moet daar tegenwoordig netten gebruiken, die een verwondorlgk rgke vangst geven. Nederland. Orwaingen, 11 Dec. Een 20-jarige jongeling, alhier bjj zgn ouders inwonende, heeft gisterennacht door een revolverschot getracht een einde aan zjjn leven te maken. Wat lang op zekere plaats blijvende, zocht de vader hem daar; tegelijkertijd ging het schot af, waardoor de ongelukkige zeer bedenkelijk aan het hoofd verwond raakte. Naar men verhaalt, moet teleurgestelde liefde de oorzaak van deze wanhopige daad zijn. Er zaten op de revolver nog 4 scherpe patronen, terwjjl er bovendien nog 25 in zgn bezit werden bevonden. Dejvorige week Zondag was hg stil naar Arnhem vertrokken on eergisteren avond teruggekeerd. 'S Gravenliage, 12 Dec. Bjj koninklijk besluit is ingesteld een commissie voor de statistiek van in-, uit- en doorvoer (het ontwerpen van eene doelmatige naamlgst der goederen, het bepalen en herzien der gemiddelde werkeljjke waarde van elke goederensoort en van de officieele waarde der goederen. De oud-minister Pierson is benoemd tot lid en voorzitter, terwijl tot leden zgn aangewezen eenige belastingambtenaren, Amsterdamsche en Rotterdam- sche kooplieden, de heeren Bultman, voorzitter van het Landbonw-comité, en van der Hoeven, secretaris van het College der Zeevisscherijen. Tot lid der algemeene rekenkamer is benoemd de heer mr. Th. Ph. baron Mackay, lid der Tweede Kamer. Gravcnliage, 12 Dec. Bjj Kon. Besl. is met ingang van 1 Jan. a.s. op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als vice-president van den Raad van State aan jhr. mr. van Panhuys, onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, zijnde hij tevens benoemd tot Minister van Staatin zjjne plaats is met ingang ▼an 1 Febr. a.s. benoemd tot vice-president van den Raad van State jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 21 dezer, 's avonds te half 9 uur. Rotterdam, 12 Dec. In de maand Mei van dit jaar deed de schoenenwinkelier C. H. van Doorene, wonende Binnenweg no. 5, bij de politie in de Witte de Withstraat aangifte, dat uit zgn huis een bankbiljet van 1000 gestolen was. De bestolene, die meende dat zijne dienstbode do dievegge was, deelde dit vermoeden aan de politie mede, doch een onderzoek, naar aanleiding van deze gegevens ingesteld, leidde niet tot de ontdek king van den dader of de daders, noch tot die van het gestolen bankbiljet. Dezer dagen echter meldde zich bij den heer J. J. Soer, den tegenwoordigen politie-commissaris aan het bureau in de Witte de Withstraat, een zeeman aan, die zoodanige inlichtingen gaf, dat de diefstal nn tot klaarheid is gebracht. Ingevolge mededeeling van dezen man, die eenigen tgd met vrouw v. d. B., de moeder van de gewezen dienstbode, leefde, doch thans na herhaalde twisten van haar heengegaan is, werd vrouw v. d. B. in hare woning in Crooswgk door den agent-majoor A. van der Meulen gearresteerd en naar het bureau in de Witte de Withstraat gebracht, waar haar 19-jarige dochter, in de woning harer zuster in de Rosestraat door dien agent-majoor aangehouden, haar spoedig volgde. Uit de verhooren, die de verdachten, welke in middels eene berouwvolle bekentenis hebben afgelegd, ondergingen, bleek nu, dat de 19-jarige dochter, na het bankbiljet van 1000 ontvreemd te hebben, dit snel hare moeder in de handen moffelde. Een paar dagen later zochten moeder en dochter eene derde vrouw op, aan wie het bankbiljet ter in wisseling werd toevertrouwd. Dit geschiedde in een der laatste dagen van de maand Mei, bjj een zet- kastelein in de Kipstraat. Die derde vrouw bleef het geld in kas houden, en van het gestolen geld werd goede sier gemaakt. Men deed zelfs een reisje naar Den Haag en Scheveningen en schafte zich van alles aan. Toen het geld eindelijk nagenoeg op was, kwam er tusschen den zeeman, die ruimschoots mee geprofiteerd had, en de moeder dageljjks ruzie, en ten slotte speelde hjj den verrader. Moeder en dochter zgn voorloopig op vrije voeten gelaten. Van de gestolen dnizend gulden is zoo goed als niets meer over. Aan de familie M., wier leden hier te lande in verschillende plaatsen wonen, werd dezer dagen te Rotterdam (door de Rotterdamsche Bank) pl.m. 55000 uitbetaald, welk bedrag de nalatenschap uitmaakte van een geestelijke, voor ruim twee jaren in Amerika overleden. Dat de uitkeering niet vroeger plaats had, moet te wijten zijn aan eene procedure omtrent het al of niet plaatsen van een monument op het graf van den erflater. Bjj de verdeeling, welke ten overstaan van een notaris plaats had, werd aan een erfgenaam, die in een stad van Gelderland lantaarnopsteker is, 15000 toegekend. Ook de overige erfgenamen behooren tot den werkmansstand. Weere, 12 Dec. Door den heer Ochs, een rijken Engelschman, te Parijs woonachtig, is gekocht het huis >de Arend", in 1561 gebouwd en tot heden eigendom der stad. Toen in 1612 een contract werd gosloton met den koning van Engeland en Schotland, waarbij het aan de Bteden van Schotland werd verboden, >qn' aucnne navire de leur estaple ne pronne autre foire ou havre dans le Païs Bas, qu'en eest ville de Campvere ni qu'ailleurs aucunes marchandisos d'estaples soyont transportez", is Veere de stapel plaats geworden van den Schotschen handel >in kolen, vellen, hnyden, lakenen, kirsaeyen, pletsen, potlood, roed, smeer en andere waren". Verscheidene Schotsche kooplieden zjjn daarop in Veere komen wonen, waarover de Magistraet der selver stadt, de selvo natie hebben ingeruimt sekere bequame hnisinge, versien met diversche schoone kamers, vertrekken, solders, plaatsen, kelders, hovigo en accommodatie". Deze >sekere bequame hnisinge" was de Arend, naar zijne vroegere bewoners nog heden algemeen bekend onder den naam van het Schotsche huis. Verleden jaar werd het antieke, in Bremer steen opgetrokken gebouw met het d aarnaasts taande

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1