ZIERIKZEESEÜE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 December 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. PAKKET POST, SINT-NICOLAAS. NIEUWSTIJDiHGEH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60: Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6854. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement-s- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" De DIRECTEUR van het Postkantoor to Zierikzee noodigt het publiek uit: Do pakketten stevig in te pakken; 2°. De pakketten, zoowel als de adreskaarten, van volledige duidelijke adressen te voorzien; 3°. De adressen, voor zoover die niet op den omslag der pakketten kunnen worden ge schreven, vast te hechten met gOlll, llflll of stlffscl Vastgehecht met lak gaan zij zeer licht verloren, i Op Zondag 6 December a.s. worden op de gewone Zondagscbe uren pakketten ter verzending aan-, genomen. Zweden. Uit het stadje Vestra Karaby komt de mare van een hoogst treurig ongeluk, dat op den dag van een dubbele bruiloftsviering een niet te beschrijven smart over de betrokken families bracht. De boide dochters van een grondeigenaar waren verloofd met een koninklijk landmeter en een voornaam beambte der domeinen en de bruiloft zou in het najaar gemeenschappelijk gevierd worden. Naar Zweedsch gebruik, of liever misbruik, wil een overoude traditie, dat het rijtuig of de wagen met het bruidspaar ♦beschoten" wordt. De wapens, die bij deze gevaar lijke liefhebberij dienst doen, zijn gewoonlijk van de oudste constructie en worden met allerlei vreemd soortige projectielen geladen. Deze huldiging mocht natuurlijk ook ditmaal niet ontbreken. Toen de beide gelukkige paren de pastorie verlaten hadden, om in het gereedstaand rijtuig plaats te nemen, loste een beschonken smidsknecht, die zich onder de toeschouwers bevond, twee geweerschoten, waar van een de echtgenoote van don woudopziener in den hals trof, zoodat zij onmiddellijk gedood werd, terwijl het tweede schot, een lading grove hagel, baar verschrikt vooruitspringende zuster in het gelaat drong, waardoor ook deze stervend in do armen van haar echtgenoot zonk. De schoten volgden zoo snol op elkander, dat de ellendige schutter in 't geheel niet bemerkte, welke ontzettende gevolgen zjjn onvoorzichtigheid had. Gewillig liet hij zich door de gendarmes boeien en wegleiden, waarbij de politie de grootste moeite had, hem tegen de woede van het volk, dat hem lynchen wilde, in bescherming te nemen. Rusland. In de nieuw in aanbouw zijnde Russische havenstad Ekaterininsk, in de Kolabaai, zal het twee maanden in het jaar volslagen duister zijn. Gedurende dien tijd zal onafgebroken een sterk electrisch licht den nacht in den dag herscheppen. Engeland. Eene dame van aanzienlijke Italiaansche familie, Gravin Ugolini, is te Londen gevangen genomen wegens diefstal van kanten in een winkel, met haren man, Graaf Ugolini, die haar medeplichtige moet zjju. Door een geweldigen brand, die Dinsdag te Bradford uitbrak, zijn veertig pakhuizen (entrépóts) van particulieren totaal verwoest. Londen, 2 Dec. Jameson werd hedeu uit de gevangenis vervoerd. Den 28en Juli is Jameson tot 15 maanden veroordeeld. Hij heeft dus vier maanden gezeten. Den 28en van deze maand zullen kolonel Grey, kolonel H. White hun vijf maanden hebben uit gezeten. Misschien zal men hen wel een paar dagen eerder willen loslatenzoodat zij nog Kerstmis kunnen vieren. Majoor Coventry, die ook vijf maanden had, is reeds vroeger, gelijk men weet, om gezondheidsredenen uit de gevangenis ontslagen. Dan zijn er nog Sir John Willoughby die tien on majoor R. White, die zeven maanden heeft gekregen. Loilden, 3 Dec. Telegrammen uit Konstauti- nopol geven eensluidend bericht van talrijke arrestaties. De Daily News vernoemt nog uit Konstantinopel, dat de Porte definitiof het voorstel van een Europeesch toezicht op de Turksche financien heeft afgewezen. Do Porte wil tevens aan de groote mogendheden bewijzen, dat zij met bezuinigingen binnenslands hare financiën wel beredderen kan. Daarom zullen 100,000 man van de Rediis afge dankt en allo salarissen met 25 pet. verminderd worden. Frankrijk. Men zou haast niet gelooven dat het volgende te Arras heeft plaats gehad. Een zekere daglooner liet als laatsten wil na »dat men zijn graf met een liter jenever zou besproeien en dat al zijn herbergvrienden een laatst glaasje te zjjner gedachtenis op het kerkhof zouden drinken". Deze wil werd uitgevoerd. Nadat de priester do ceremoniën geëindigd had, trad de executeur-testamentair naar voren en ont kurkte plechtig een flesch jenever, waarmee hij do geopende groeve besproeide onder de woorden ♦hierdoor vervnl ik den heiligen wonsch van eon dierbaren vriend". Daarop dronken allen nog oen glaasje, zooals de overledene verzocht had. Aan boord van het Fransche oorlogsschip ♦La Dröme", op de reede van Brest, is Zondag een brand uitgebroken, welke groote ontsteltenis veroorzaakte in de stad en op de omliggende schepen. Er was een lading van GO tonnen kruit aan boord maar men wist die tijdig onder te laten loopen en zoo een ontploffing te voorkomen. Het achtergedeelte van het schip is bijna geheel vernield. Het is dikwijls gebeurd, dat menschen door hun hond uit gevaar werden gered. Maar een jonge Parijsche fabrieksarbeidster is dezer dagen gered ondanks haar bond. Het twintigjarige meisje, dat door oen minnaar was bedrogen, wilde zelfmoord plegen door kolen damp. De buren, die op hun kloppen aan haar deur geen antwoord kregen, waarschuwden de politie, en deze brak de deur open. Maar de hond van het meisje, een groote Newfoundlander, versperde brommend ieder, die binnen wilde komen, den weg. Een politie-beambte, die de kamer, waar het meisje bewusteloos op haar bed lag, binnensnelde en ijlings het raam openzette, werd door den hond aan gevallen, en slechts met groote moeite en niet zonder kleerscheuren gelukte het hem en een aantal anderen, het trouwe dier, dat zijn meesteres wilde beschermen, vast te binden. De bewustelooze werd daarop naar het gasthuis gebracht, waar zij nu in bedenkelijken toestand ligt. Duitschland. De werkstaking der bootwerkers te Hamborg, Breinen enz. Op een door 3000 werklieden bezochte vergadering te Hamburg verklaarde de afgevaardigde van den Rijksdag Von Elm, dat hij van het voorgestoldo scheidsgerecht geen beëindiging van de werkstaking verwachtte. Hij spoorde de arbeiders aan, zoolang de strijd duurde, de stakers ter zijde te staan. Op een vergadering van machinisten werd met 100 stemmen meerderheid besloten Woensdag j.l. het werk te staken. De toevoer van vreemde werklieden neemt steeds toe. Op een door ongeveer 300 schuiten voerders bezochte vergadering is medegedeeld, dat de staats-quaiarbeiders besloten het werk neer te leggen, zoodra zij daartoe uitgenoodigd zijn. Volgens de Echo bedraagt het aantal werkstakers 14500. Dinsdag is aan 7000 sjouwers, kolenwerkers en kadearbeiders de eerste onderstand verleend. Aan ondorstandsgelden is ontvangen een bedrag van 75000 mark. Ook te Hamburg en te Bremen duurt de werkstaking onveranderd voort. Hamburg, 2 Dec. Een uit gedelegeerden van 12 ambachtsvereenigingen, leden van nijverheids- en handelsondernemingen, bestaande vergadering van werkgevers heeft met algemeene stemmen de instelling van een scheidsgerecht verworpen. De jonge moordenaars van den Berljjnschen advocaat Levy zijn tot het maximum van straf 15 jaar tuchthuis veroordeeld. De hun toe gevoegde verdedigers hadden verklaard, dat zij niets te hunnen gunste konden zeggen. België. Een jong officier der Brusselsche schutterjj is dezer dagen bij vergissing gedecoreerd, in plaats van een ouderen naamgenoot. Do eigenlijk bedoelde officier zal, om de zaak in 't gelijk te brengen, nu óók maar het eereteeken ontvangen. Brussel, 3 Dec. In de vergadering van den gemeenteraad heeft burgemeester Buis verklaard, dat het College van Schepenen en ook hij, niet kan dulden dat zijne werkzaamheid wordt ingekrompen tot het uitvoeren van bevelen, gegeven door eene toevallige meerderheid van den Raad en hij en zijne medeleden weigeren zich te laten meésleepen door do socialisten, waaruit op don duur slechts ver meerdering van lasten zou voortspruiten. Nederland. Amsterdam, 2 Dec. Het stoomschip ♦Burgemeester Den Tex", met 73 Atjeh-strijders aan boord, kwam omstreeks 1 uur voor anker aan de Handelskade, waar vele nieuwsgierigen en enkele familieleden tegenwoordig waren. De militairen werden aan boord door kolonel De Bock, luit.-kol. Van Wijk, majoors Vetter en Van Maaren, en kapt. Wjjnmale begroet en door den eerste en den laatste toegesproken, hetgeen ook geschiedde door den heer Charles Boissevain, namens do Vereeniging ♦Voor moed, beleid en trouw". In het militair Tehuis wachtte hun een gastmaal 'is Graveilliage, 2 Dee. Tweecle Kamer. Morgen zal worden voorgesteld do definitieve suiker- wet te behandelen na de Staats begrooting. Bij de verdere behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft de Minister te zijner tijd een wettelijke verhooging der minimumbezol diging van do diplomatie in uitzicht gesteld. De post bezoldiging der gezanten, op verzoek in stemming gebracht, werd goedgekeurd met 63 tegen 3 stem men en de geheele begrooting met algemeene stemmen. Daarna begon het debat over justitie. De heer Bouman criiisoerde de plotselinge uit breiding van het getal notarissen te 's Gravenhage en vroeg publiekmaking voortaan in de Staats courant van nieuwe notariëele standplaatsen ter waarschuwing van belanghebbenden. Verder drong hij aan op bevoegdverklaring van candidaat-nota- rissen, om tijdens een vacature tijdelijk als notaris op te treden, opdat nieuwbenoemde notarissen niet zonder practijk gelaten worden door overgang der clientèle naar den voor het bewaren van het protocol aangewezen notaris. Nadat de heer Travaglino de arbitrage bjj ge schillen over do uitvoering van aanbestede werken had besproken, wenschte do heer van Beijlandt (Apel doorn), dat voortaan het plegen van ontucht door vreemde vrouwen hier te lande niet meer moet beschouwd worden als wettig middel van bestaan; betoogde hij de noodzakelijkheid van beperking dei- ouderlijke macht in het belang van minderjarigen door anderen verzorgd en beploitto hij opheffing van het verbod van onderzoek naar hot vaderschap in aansluiting met het adres der Vrouwenvereeniging. Do heer Rothaan Macaré hield zijne eersto rede met een beschouwing ovor do beschorming van hot zwakke weerloózo kind, tegen de booze en kwade invloeden, waaraan hut bloot staat. Eenerzijds moet de ouderlijke macht versterkt worden, door hen met toestemming des rechters te vergunnen hun kinderen niet in de gevangenis, doch in particuliere gestichten bij wangedrag vast te laten zetten, maar anderzijds moet de ouderlijke macht gebreideld als edn middel tegen het misbruiken dier goddelijke instelling. Hij bestreed vooral het straffen' Van kinderen, die misdrijven plegen, met gevangenis, omdat dit kinderstrafetelsel meer demoraliseert dan verbetert. Noodig is een bijzondere strafprocedure voor kinderen, afwijkende van de berechting van volwassenen, waaromtrent de Juristenvereniging verschillende denkbeelden aangaf. De heer Houwing sprak voor algeheele opheffing van den eedsdwang ook ten opzichte van den ge- xechteljjken eed, als zijnde die eedsverplichting in strjjd met de geloofsvrijheid. De heer Borret bestreed den aandrang van den heer Bouman betreffende de afgifte der notaris protocollen. De heer Roessingh wijst op de achterlijkheid r-zer wetgeving in zake moreele vraagstukken, eed, Zondagsrust, kinderbescherming, en dringt aan op krachtige werkzaamheid van den Minister. De heer Heemskerk verlangt in de toekomst ook meer ziel en geest in de wetgeving, wat door de eigenaardige positie van dit Kabinet onmogelijk is. Hij dringt aan op een verscherpte editie der boter- wet in 't belang van eerlijke boterhandelaren. De heer E. Smidt wenscht schadevergoeding voor onverdiend preventief gevangenen en ontneming aan ambtenaren van het openbaar ministerie van arbeid telkaarten. De heer Lohman acht deze regeering wel degeljjk verplicht krachtig voort te gaan met verbetering der wetgeving en laakt den heer Heemskerk over diens uitlatingen, waartegen deze protesteert. GrOCtlc. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd D. van den Berge te Oostburg, maróchaussée te paard. Aan de benoeming was een vergelijkend examen ten gemeentehuize voorafgegaan, waaraan door 13 sollicitanten werd deelgenomen. AYisseil kerke, 3 Dec. Door den buiten gewonen rijksveldwachter P. den Boer werd Zaterdag een vischotter geschoten en Woensdag weör een; laatstgenoemde had een lengte van 1,10 meter en woog 11 l/j pond. Dat deze vangst een groote bij zonderheid is zal wel geen betoog behoeven, evenmin het feit, dat Den Boer geen ♦Zondagsjager" is, daar men een juist oog behoeft om deze dieren te treffen. Naar wij vernemen worden pogingen aan gewend tot het aanleggen van een schaatsenbaan alhier. Tliolcil. Dinsdagavond was bekend dat de heer M. G. van Stapele was benoemd tot burge meester. Iedereen, rijk en arm, repte zich om hem geluk te wenschen. Woensdagmorgen wapperde uit bijna alle woningen de Hollandsche driekleur en des avonds werd hem door het alhier bestaande fa: fareneorps Concordia" eene serenade gebracht. Nadat de jubilaris voor de hartelijke woorden van den Voorzitter van ♦Concordia" had bedankt, werd het gezelschap binnen genoodigd en op gulle en hartelijke wijze onthaald. Na afloop trok de muziek nog door eenige straten, voorafgegaan en gevolgd door eene groote menigtezingendeleve de burgemeester. Het was zoo druk in de straten als of het kermis was. Donderdag zag men aan alle hoeken der straten biljetten aangeplakt, waarop door de heeren A. J. de Wit Andriessen en J. W. Wagtho eene oproeping gedaan wordt aan allen, die willen meewerken tot feestviering bij de installatie van den nieuwbenoemden burgemeester. Het is niet te betwijfelen of de pogingen, door bovengenoemde heeren in het werk gesteld, zullen met den besten uitslag bekroond worden, aangezien de heer Van Stapele algemeen bemind is. Stavcilisse, 3 Dec. Hedenavond werd alhier gehouden de eerste vergadering in dezen winter van de Vereeniging »Nut en Genoegen", op de bovenzaal van het in den loop van dit jaar geheel nieuw gebouwde en naar de eischen des tjjds in gerichte logement »de Gouden Leeuw". In de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer L. J. Dorst als commissaris (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer A. Steenberg, en tot bibliothecaris en diens adsistent, in de plaats van de heeren A. Steenberg en J. Broodman die als zoodanig bedankten, werden gekozen de heeren P. v. d. Wende en C. Hanssens, terwijl de heer W. C. Crucq bij acclamatie herbenoemd werd als Voorzitter. Als lezer trad op de heer W. C. Crucq, die tot onderwerp had eene pennevruebt van W. van Twisk, getiteld ♦Een leven vol strijd". Verscheidene bjjdragen, zoo ernstige als luimige, deden den avond gezellig passeeren. Met deze vergadering is de rij der wintervermakelijkheden alhier geopend. Kcrkwcrve, 3 Dec. Gisteren werd de schooljeugd gul onthaald door den afgetreden bur gemeester, den heer N. W. Hocke, die daarbjj met zijne echtgenoote tegenwoordig was. Ook de leden van den Raad woonden deze feestviering bij. Den heer Hocke zal hiervan eene photografische groop worden aangeboden, dat zeker voor hem tot eene zeer eigenaardigo herinnering zal strekken, ook aan de goede harmonie, die steeds tuBSchen hem, de leden van den Raad en de ingezetenen heerschte. NoorclgOUWC, 2 Dec. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter is in Nov. j.l. 37,9 m.M. regen gevallon. Deze geringe hoeveelheid is ver kregen in do eerste helft dier maand in 8 aftappingon. Xiei'ik/ec. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bjj het thans ingevallen dooi- weder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, mot ingang middernacht tusschen den 4 en 5 dezer. Bij het heden (Vrijdag) te 's Hage gehouden examen Boekhouden (M. O.), is geslaagd de heer L. Geleijnse van Zierikzee. Te Kloetinge veroenigden bij de herstemming voor raadslid tusschen de heeren C. A. Sprenger (burgemeester) en C. Welleman, elk dezer heeren 61 stemmen op zich. Wijl de heer Sprenger de oudste in leeftijd is, werd deze gekozen verklaard. Men schrijft uit Goes aan de Telegraaf: De anti-revolutionnaire kiesvereeniging ♦Voor Nederland en Oranje" alhier, besloot dezer dagen met 22 tegen 20 stemmen dr. Kuyper te laten optreden, ten einde o.a. de rede van den heer De Savornin Lohman, door dezen een paar maanden te voren gehouden, te weerleggen. Tot dit besluit is o.a. meegewerkt door menBchen, die rechtens geen lid der kiesvereeniging meer waren. Gevolg was groote beroering in den boezem van genoemde kiesvereeniging. Nieuwgekozen bestuursleden bedanktenook andere leden van 't bestuur zeiden hun lidmaatschap op, zoodat nog slechts 3 bestuursleden overbleven, van welke éèn tegen 't besluit was en twee er voor, doch van deze twee is er nog een die de wettigheid van 't genomen besluit betwist. Intusschen, geen van deze wil aan het verzoek der malconteiten voldoen, om een volgende vergadering bijeen te roepen, ten einde het gewraakte besluit te vernietigen. Gevolg was dat ruim 40 leden der kiesvereeniging, allen leden der Ned. Herv. Kerk, als lid van ge noemde kiesvereeniging hebben bedankt of 't stellig zullen doen. Inmiddels is de uitnoodiging tot dr. Kuyper gericht. Doch ook enkele leden uit de minderheid hebben een verzoek gericht aan het GoeBche Kamerlid, den heer Lohman, om, wanneer dr. Kuyper optreedt, met Z.H.G. in 't openbaar van gedachten te wisselen; de heer De Savornin Lohman heeft zich hierop bereid verklaard, daartoe te zullen overkomen". Onze landgenoot, de heer de Witt Hamer, mijn-commissaris te Barberton, heeft naar aanleiding van zijn candidaatstelling voor genoemd district als lid van den tweeden Volksraad in de Zuid- Afrikaan- sche Republiek, zijn ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Zeer waarschijnlijk is het, dat de heer de Witt Hamer bij de komende verkiezingen de meeste stemmen op zich zal vereenigen. Hij zou dan de eerste Hollander zijn, die in den Volksraad zitting nam. Zierikzee, 2 Dec. De anti-revolutionaire kiesvereeniging hield gisteren avond eene vergade ring, die druk bezocht was. Do voorzitter sprak naar aanleiding van de nieuwe kiesrechtperiode en las het statuut voor, dat door het Centraal-Comitè aan alle aangesloten kiesvereenigingen was rond gezonden. Naar aanleiding van genoemd statuut vond hij ruimschoots gelegenheid de kieswet op verscheidene punten toe te lichten. Na uitvoerige en zeer geanimeerde bespreking werd het statuut aangenomen. Nog werd besloten om met het oog op de uitbreiding der kiesvereeniging een 20tal nieuwe leden traden toe het getal bestuursleden van 5 op 7»te brengen. Staande de vergadering werden 2 bestuursleden er bij.gekozen. In den loop dezer maand zal nog eene vergadering worden ge houden. De kapitein W. H. van Vliet Harsveldt, van het 6e regiment infanterie, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld (f 1560). Woensdagmiddag is wegens verkeerden wissel stand de beetworteltram van Steenbergen naar Rozendaal te Kruisland in botsing gekomen met eenige geladen bietenwagens. De schok was zoo hevig, dat de machinist, Frans van Oudheusden, op Blag gedood en het materiëel zwaar beschadigd werd. De ongelukkige was nog slechts zes maanden gehuwd. Bij den watermolen aan den weg van Farmsum naar Wagenborgen is van onder het ijs opgehaald het lijk van den 21-jarigen zoon van den land bouwer Niemeijer. Het achterhoofd was verbrijzeld. Waarscbjjnljjk is de ongelukkige, die den vorigen dag te Wagenborgen een boodschap moest ver richten, bij het voorbijgaan van den molen door een der wieken getroffen en in het water geslingerd. Omtrent schadeloosstelling aan ouders van dienstplichtigen is de Minister van Oorlog nog niet tot een besluit gekomen. Een boer in de Alblasserwaard, en minstens over een ton gouds kunnende beschikken, ontving onlangs een haas present. De jongen die het beestje bij de vrouw des huizes bracht, toen de man afwezig was, ontving een fooi van een gulden. De jongen, die waarschijnlijk nog nooit zoo'n schat bezeten had, gaat opgetogen huiswaarts en ontmoet op zijn weg den boer. Vol van geluk, roept hg dezen toe: Ik heb je een haas gebracht. Zoo, dat is goed, is 't antwoord, en heeft mijn vrouw je een fooi gegeven? Ja, zegt de jongen, ik heb een gulden gehad, kjjk eens hier. Daarop zegt de boer tot den jongen, dat hij even mede moet gaan. De jongen doet het, de boer ont neemt hem den gulden en geeft er zeven stuivers voor in de plaats I De socialist Tj. Stienstra, uit Harlingen, thans burger van de Amerikaansche Republiek en wonende te Paterson, heeft een brief gericht aan de moeder der gebroeders Hoogerhuis, gevangen wegens don diefstal te Stiens op 5 December des vorigen jaars. In dien brief werpt Stienstra ver van zich de beschuldiging van deelgenomen te hebben aan dat schandeljjk feit, hjj stelt een alibi, daar op genoemden datum de afdeeling ♦Patrimonium" te Muntendam eene vergadering hield, waarin hg als spreker optrad, terwijl hjj ook dienzelfden nacht in Muntendam vertoefde. Stienstra gelooft ook in de onschnld der gebroeders Hoogerhuishij heeft aan de moeder de verzekering gegeven, dat hjj niet zal rusten, voordat de onschuld van hare zonen zonneklaar is bewezen. Volgens eon berichtgever, schijnt S. (zooals zijne geestverwanten ook steeds hebben beweerd) meer van deze zaak to weten en heeft hjj, voor allo mogelijke gevallen van leven en sterven, bjj een notaris te Paterson eene beëedigde verklaring afgelegd. Te Maastricht vermaakten zich Zaterdag eenige jongelingen, meest leerlingen der hoogere burger school, met schaatsenrijden op eeno plaats, die in den regel door personen uit den minderen stand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1