ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 3 December 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. PAKKETP0ST. SINT-N1COLAAS. Veemarkt te Zierikzee NIEUWSTIJDINGEN. "Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6853. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zierikzee noodigt het pnbliek uit: 1°. De pakketten stevig in te pakken; 2°. De pakketten, zoowel als de adreskaarton, van volledige duidelijke adressen te voorzien; 3°. De adressen, voor zoover die niet op den omslag der pakketten kunnen worden ge schreven, vast te hechten met SOili, Iff m of 0<Ufecl Vastgehecht met lak gaan zjj zeer licht verloren. Op Zondag 6 December a.s. worden op de gewone Zondagsche uren pakketten ter verzending aan genomen. op eiken Donderdag; tot de eerste helft van December op de Schufth*ven. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 30 November l.l. gehouden vergadering, zijn benoemd tot leden der vaste Commissiën, bedoeld bij art. 54 der Gemeentewet, voor 1897, te weten: Voor de Strafverordeningen: de heeren Mrs. VAN GEUNS en LECHNER; Voor de Fabricage: de heeren MULOCK HOUWER en Mr. FOKKER; Voor de Gasfabriek en de Straatverlichting de heeren MULOCK HOUWER, FRANSE en VAN DEN BOUT; en tot Commissarissen der Vischmarkt: de heeren MULOCK HOUWER en DE CRANE. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den BURGEMEESTER, ingevolge de wet; de Commissie voor de Fabricage: door den BURGE MEESTER en, bij diens verhindering, door den Wethouder Mr. MOOLENBURGH en de Commissie voor de Gasfabriek en de Straat verlichting door den Wethouder Mr. MOOLENBURGH en bij diens verhindering door den BURGEMEESTER. Zierikzee, den 2 December 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. Bjj een feestmaal, dat hem te Pretoria is aan geboden, heeft President Krüger een rede uitge sproken, waarin hij ontkende, dat de Transvaal oorlogzuchtige bedoelingen had. De President ver klaarde, dat men het aan het rechtvaardigheidsgevoel van Engeland moest overlaten, het bedrag der schadeloosstelling voor Jameson's inval vast te stellen en voegde er bij dat de Transvaal al zijn verplichtingen jegens vreemde staten zou nakomen. De regeering van den Transvaal is van oordeel, dat recht boven macht gaat. Amerika. In Dakota, Minnesota, Montana en Idaho, waar een sneeuwstorm groote verwoestingen heeft aange richt, hipken nu dientengevolge 15 menschen den dood gevonden te hebben, en men vreest dat er nog meer omgekomen zijn. Ook wordt veel vee vermist. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 5 meter hoog, en de treinenloop is op veel plaatsen gestoord. Volgens een voorshands tamelijk ongeloofeljjk klinkend Dalziel-bericht nit New-York moet aldaar een man bij het uitstappen van een vollen tram wagen in de 3e Avenue drie fleschjes met ziekte kiemen, van diphtheritis, cholera en longontsteking, onder de passagiers geworpen hebben. »Daar hebt gij genoeg bacillen om een stadvol menschen te dooden", riep bij. Er was natuurljjk een woest gedrang van de ontstelde passagiers om uit den tram te komen en een vrouw brak daarbjj haar been. In de verwarring wist de man zich uit de voeten te maken. Bjj onderzoek bleek elk der fleschjes werkelijk kiemen der ziekte, welke er op stond vermeld, te bevatten. Engeland. Het geneeskundig onderzoek naar den staat van Dr. Jameson's gezondheid heeft tot een rapport geleid, 't welk den Britschen Minister van Binnen- landsche Zaken tot een bevel van invrijheidstelling heeft genoopt. Toen zulks evenwel aan den gevangene werd medegedeeld, bleek het, dat hp niet in een toestand was om vervoerd te worden en dus voorloopig moet bljjven waar hij is. Bljjk- baar heeft men hier dus met een werkelijk zeer ernstig geval te doen, waarbjj zich zeker medegevoel opdringt over dit dreigend droevig einde. Frankrijk. Voor het gerechtshof van Isère stond dezer dagen eene vrouw, Elise Piot, terecht die te Lyon, op hare kamer, een minnaar, bij de kom6t van een ander, die meer rechten op haar bezat, in een koffer verborgen en hem daar vergeten had. Zij ging uit, kwam 's avonds laat thuis, en toen zij den volgen den morgen den koffer opende, was de man, die daarin lag, dood. Het was echter twijfelachtig of Elise niet op zettelijk den man had vermoord. Het proces kwam voor verschillende gerechtshoven, die zich onbe voegd verklaarden; maar nn heeft eindeljjk het Hof van Isère haar schuldig verklaard aan manslag door onvoorzichtigheid en haar veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In de Figaro vertelt Chincholle over een reeds meer dan dertien jaar achtereen slapend meisje het volgende Den 29sten Mei 1883 leefde te Thevelles, een klein dorpje, op vijf uur afstand gelogen van Saint Quentin, een jong meisje, toen nauwelijks negentien jaar oud. Haar naam is Marguerite Boyenval. Zjj was naaister van haar vak, met haar moeder samen wonende. Het kind was, naar Chincholle verzekerd werd door lieden, die haar persoonlijk goed gekend hebben, erg vroolpk van aard, en bovendien een allerliefste verschijning. En vrooljjk bleef ze, ondanks de lasterpraatjes, die mon omtrent de afbreking van een liefdes geschiedenis rondstrooide, en di9 voor baar dreigden •'waardighoid en betamelijkheid, hij vraagt aan de oo1u"uu"~ Regeering of het haars inziens strookt met staats belang en roeping, dat Ministers optreden als ver- kiezings-agitator. De heer De Boer bestreed de eenzijdige richting der agragiörs om alles van den staat te verlangen met miskenning van andere even gewichtige belangen. De Regeering moet alleen de voorwaarden tot ont wikkeling van het landbouwbedrijf bevorderen evenals van andere takken van bedrijf. Van eon afzonderljjk landbouw-ministerie verwacht hjj minder heil dan van goede adviezen van een landbouw- comité. De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) dringt aan niet op bescherming, maar op wegneming van do grieven, met-achterstelling der Nederlanders bjj vreemdelingen, bestrijding der oneerlijkheid van den handel en herziening der opbrengst ongebouwde eigendommen. De heer Heldt dringt aan op spoedige indiening der verzekering voor werklieden. De Minister van Buitenlandsche Zaken dankte voor de welwillende woorden en wees er op, dat deze Regeering haar werk heeft afgedaan, wat wel bewijst, dat haar samenstelling goed is geweest. De uitlating-Van Houten wordt door de Regeering niet gedesavoueerdnoch daarmede ingestemd. De Minister sprak persoonlijk met het oog op den toekomstigon toestand en zijn neutraliteit bljjkt door vroegere uitlatingen, dat hij door de Kieswet niet de constitutioneele verhoudingen zon willen veranderen. Ten aanzien van den landbouw en de vertegen woordiging te Parijs handhaaft hjj zijn govoelen. onaangename gevolgen te hebben. Op een dag, dat ze voor haar deur een luchtje schept, ziet zij in de richting van haar woning eenige politieagenten aankomen. Zij gelooft, dat men haar naar aanleiding der laatste praatjes komt arresteeren, en gillend van schrik stort zjj ter aarde, ten prooi aan een zenuw toeval. De politieagenten gaan voorbij, wjjl zij niets met haar hadden uit te staan. Men legt haar te bed, en sedert dien tijd d. w. z. van 1883 tot heden, heeft zij geen teeken van leven gegeven. De bekwaamste en beroemdste geneesheeren hebben al het mogeljjko aangewend, om haar tot het leven terug te roepen, de bekendste magnetiseurs beproefden hun krachten, niets, niets hielp het jonge meisje werd slapende vrouw. Charcot kwam or, Brouardel, Berillon. Geen hunner begreep iets van het geval. Marguerite Boyenval is voor allen een mysterie. Zjj ligt op haar bed, meer op een doode dan op een slapende gelijkend. Lijkbleek, mond en oogen gesloten, ziet men, wanneer men de oogleden optilt, niet dan twee geheel witte oogballen. Haar hoofd ligt op het hoofdkussen, en de armen zijn onder het laken verborgen. Zoo slaapt zjj steeds door, zonder een teeken van loven te geven, voor ieder die haar komt bezoeken, een raadsel. Duitschland. De bootwerkers van Bremerhaven, Geestemunde, Kiel en Nordenham hebben zich met de stakers te Bremen en te Hamburg solidair verklaard en besloten geen schip te lossen, dat gedurende de staking uit Hamburg en Bremen komt. Ze hebben echter het werk niet gestaakt. Er staken thans te Hamburg 6000 sjouwers, 3000 schuitenvoerders, 500 kaaiwerkers, 400 scheeps- reinigers, 600 ketelreinigers, 300 scheepsververs, 40 kraauwerkors en 400 zeelieden. Er wordt gewerkt op 21 stoom- en 2 zeilschepen. Te Altona staken 120 schuitenvoerders. België. Een zeer zeldzame diefstal wordt uit het Belgische plaatsje Viane, bjj Oudenaarden, gemeld. Door inklimming en verbroking van afsluitingen hebben nog onbekende dieven zich toegang verschaft tot het stadhniB, en daar de registers van den burgerlijken stand ontvreemd. Wat men met deze boeken voor heeft, ligt in het duister en zal waarschijnlijk wel niet opgehelderd worden vóór de dieven ontdekt zijn. Te Laeken was Zaterdagnacht een oude vrouw overleden. De weduwnaar ging aangifte doen van het sterfgeval, bestelde een doodkist, en nam alle maatregelen voor de begrafenis. Toen keerde hjj naar zjjn woning terug, waar hjj zjjn vrouw kalm in een stoel voor haar >doodsbed" vond zitten. Ook in het Belgische leger zal nu een com pagnie van wielrjjders worden gevormd. De Minister van Oorlog zal daarvoor 100 rjj wielen aankoopon. Brussel, 1 Dec. Tengevolge van het besluit, gisteren genomen in den gemeenteraad, waardoor op voorstel der katholieken het minimumloon van de werklieden in dienst der gemeente op 3 francs werd bepaald, hebben burgemeester en schepenen hun ontslag genomen. Nederland. 's C-raveilliage, 1 Dec. Tweede Kamer). Na aanneming van eenige kleine wetsontwerpen, waaronder ook dat tot het verleenen van vergunning aan de gemeente Ylissingen om ook in 1897 accijns op gedistilleerd en op tarwe te heffen, vingen aan de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1897. De heer Beelaerts van Blokland ontwikkelde eenige politieke bedenkingen en gaf eenige wenken voor de toekomst. Verwjjzende naar de lens van den Minister van Binnenl. Zaken, in de Eerste Kamer geuit: »le clericalismevoila l'ennemil" welke leuze niet door het Kabinet is onderschreven. Deze Regeering toont verwantschap met de vorige, bjj beiden waren er snel en minder snel gaande elementen, hetgeen gevaarlijk is voor politiek leven. Voor de toekomst achtte hjj ook noodig een af zonderlijke landbouw-afdeeling, terwijl hjj tevens wenschte officiëele vertegenwoordiging ter Parjjzer wereldtentoonstelling. De heer Travaglino besprak de regeling der muntquaestie, toonde daarvan het groote belang aan voor de volkswelvaart, en in verband daarmede de noodzakelijkheid om het zilver als muntmetaal in eere te herstellen, als voordeeliger voor den landbouw. Hjj dringt bij de Regeering aan, een internationale munteonferentie te bevorderen. De heer Kuyper achtte de politieke positie van het Kabinet' correct begonnen en correct gebleven. Hg protesteert uitvoerig tegen de strijdleus van den Minister van Binnenl. Zaken in de Eerste Kamer bij de behandeling van de Kieswet geuit: tegen het clericalisme. Door te zeggen, dat Van Houten niet sprak namens de Regeering, was zjjns inziens de zaak verergerd en heeft zjj verzwakt het begrip van ministeriëele verantwoordelijkheid en homogeniteit en tevens het neutrale karakter tegenover de stem bus. Daardoor waagde de Minister zich op het veld van de algemeene politiek. Hg poogde directen invloed op de stembus uit te oefenen. Zjjn waar schuwing gold de geheele rechterzijde en was gericht tegen den geheelen Christeljjken godsdienst en sloot een bondgenootschap met de sociaal democratie tegenover het Christendom. De heer Harte liet de landbouw-quaestie daar, aangezien de Regeering toch bespreking onmogelijk maakt. Spoedig staatshulp acht hjj volstrekt noodig, om een nationale ramp in don landbouw te voor komen. Voorts wijst hij op benoemingen der Regeering, kwetsende het Christelijke Nederland. Eindelijk laakt bjj hot scherpe optreden van Minister Van Houten in de Eerste Kamer als stembus agitator, strijdig met zijn ministeriëele roeping, Het katholiek program is verschenen, het door alle 25 katholieke leden der Tweede Kamer is geteekena. Het eerste deel is gewijd aan de sociale vragen en luidt: Voor de katholieke leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal is de encycliek »Rerum Novarum" op dit stuk de grondwet. Met haar verwerpen zjj het socialisme als waan zinnig, onrechtvaardig en leidende tot vernietiging van alle recht, alle vrijheid en alle orde. De sociale vragen zijn in de eerste plaats zedeljjke vragen en alleen in den geest van het Christendom kunnen zij tot een goede oplosssng worden gebracht. Godsdienst, huisgezin en eigendom zijn de van God gewilde grondslagen der maatschappij. Voornameljjk in den nood dezer tjjden moest de staat zijn macht op dit gebied doen gelden, altjjd met eerbiediging van de natuurljjke rechten van persoon en huizgezin. De wetgever heeft dus o.m. zjjn aandacht te wjjden aan de volgende punten: Zondagsrust. Zedelijke en stoffelijke verheffing van den ambachts- atand, voornamelijk met betrekking tot de leerlingen. Het vraagstuk der arbeiderswoningen. Verbod of beperking van den arbeid voor vrouwen en kinderen voor zooveel mogelijk en naar den aard der werkzaamheden en verbod van dien arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor vrouwen met de zorg voor eigen kinderen belast. Bestrijding van overmatigen arbeid ook voor mannen. Regeling der uitbetaling van loon. Verzekering tegen ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom. Terwjjl het recht van den arbeider op een pensioen van staatswege als zoodanig beslist wordt erkend, wordt even beslist erkend dat de staat er toe behoort mede te werken dat het lot van den invaliden en den ouden werkman niet aan de openbare weldadig heid zij overgelaten. Dit brengt zijne roeping mede »uit het samenstel en uit het bestier van aen raad moet de welvaart van de gemeenschap en van de enkele personen opbloeien". Ene. »Rerum Novarum". Verbetering van de armenwet met behoud van het thans gehuldigd beginsel: >de ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak over gelaten aan de kerkeljjke en bijzondere instellingen van weldadigheid". Wat het onderwijs betreft, er behoort naar gestreefd te worden de bijzondere school regel te doen zjjn. Bjj het leger moet vermindering van financiëele en persoonlijke lasten richtsnoer en doel bljjven. De vraag moet worden onderzocht of bij den tegenwoordigen stand van zaken een uitgave van meer dan twintig millioen 's jaars voor het leger gewettigd is. Schadevergoeding aan miliciens, die geheel of ten deele kostwinners zjjn. Ten opzichte van zaken van recht wil men de doodstraf weer invoeren. Over het geheel moet naar vereenvoudiging in de rechtspleging worden gestreefd. Rijksopvoedingsgestichten en gevangenissen voor jeugdige misdadigers moeten worden toevertrouwd aan erkende kerkgenootschappen en daartoe in het leven geroepen liefdadige instellingen, behoudens het toezicht van den staat. Schadeloosstelling kan volgenB wetteljjke regeling worden toegekend aan hen, die uit preventieve hechtenis zjjn ontslagen zonder dat een veroordeeliDg gevolgd is, zoomede aan onschuldig veroordeelden. Toezicht van overheidswege op levensverzekeringen, zieken- en begrafenisfondsen. De rjjksbelastingen wil men niet verder uitgebreid of verhoogd zien. Landbouw en njjverheid moeten beschermd worden door herziening van ons Nederlandsch tarief van invoerrechten. Vermindering van lasten, bjjzonder drukkende op den landbouw, als b.v. door afschaffing van tollen op wegen en vaarten; vermindering van kosten van zegel voor pachtcontractenvergemakkelijking van den tiendafkoop. Wjjziging der grondbelasting. Wat koloniën betreft, wordt vooropgesteld her ziening der verordeningen op het toelaten der christenleeraars, priesters en zendelingen in Ned.-Indië. Hilversum, 30 Nov. Hedenochtend kwartier over zevenen heeft een hevige gasontploffing plaats gehad in de villa Linden heuvel", bewoond dooi den heer De Koning. De dienstbode was alléén op en had in de keuken reeds het gaskomfoor aan, toen eensklaps de ontploffing ontstond. Het schijnt, dat bijna het geheele huis met gas gevuld is geweest, want geen enkel vertrek is ge spaard gebleven. Niet alleen dat alle ruiten met de glasroeden stuk zjjn, maar zelfs de stores werden óf met geweld opengerukt óf verbrijzeld en in den tuin geslingerd. In de keuken ontstond een begin van brand, hetwelk door de bewoners, na sluiting van de hoofdkraan der gasleiding, spoedig werd gebluscht. De dienstbode heeft zich aan een der polsen ver wond de overige bewoners kwamen met een hevigen schrik vrij. Rotterdam, 30 Nov. De vergadering van de bootwerkersvereeniging »De Nederlandsche Vlag" kon gisteren wegens de geringe opkomst der leden niet doorgaan. Nu zal er tegen Zondag eene buiten gewone vergadering worden uitgeschreven. In die vergadering zal door den fungeorenden voorzitter C. Kaak een werkprogram voor de vereeniging aan de orde gesteld worden en tevens zal men overgaan tot het definitief benoemen van een eersten en tweeden voorzitter. Daar de tentoonstelling van brandblusch- middelen alhier een voordeelig saldo heeft opgeleverd, zal er in het salon van de Doele een gezellige avond worden gehouden van de Vereeniging van Brand- De Rotterdamsche politie hield Vrijdag avond in de Passage een man aan, die trachtte twee 12-jarige meisjes te ontvoeren. Dezelfde politie heeft op het Goudsche Plein aldaar Vrijdagnacht een kantoorbediende gevonden, die waarschijnlijk door de koude bevangen en bewusteloos geworden was. 's Morgens is hg overleden. Slledrecht, 1 Dec. Er schjjnen in het fiaanciëel beheer van den polder »Sliedrecht" één of meer onregelmatigheden ontdekt te zjjn. Althans de sub8t.-officier van justitie en de rechter-commis- saris uit Dordrecht zijn hier om een nader onder zoek in te stellen. Nieuwc-Tonge. Bevel tot voorloopige aanhouding is verleend tegen J. v. M., wonende alhier, die Vrijdag door den rechter-commissaris van strafzaken te Rotterdam werd gehoord, als verdacht zich op 4 November 1.1. te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een 1 '/j-jarige vaars, ten nadeele van den landbouwer J. v. d. Hejjde te Sommelsdjjk. Ooederecde, 29 Nov. Vrijdagnamiddag en Zaterdagochtend waren verschillende personen opgeroepen om ten raadhuize te verschijnen, ten einde voor den rechter van instructie bjj de Rotter damsche rechtbank getuigenis af te loggen in zake de troebelen in deze gemeente in den nacht van 21 op 22 dezer. Of dit onderzoek tot eenig resultaat heoftgeleid, is onbekend; voorloopige arrestatiën hebben niet plaats gehad. Sedert enkele dagen is de politie door rijksveld wachters versterkt geworden, doch na dien bewusten rumoerigen nacht is er verder niets bijzonders meer voorgevallen. GOCS, 30 Nov. Heden werd hier eene ver gadering gehouden van burgemeesters en secretarissen op de beide Bevelanden. Tegenwoordig 15 leden. Ter tafel komt een ontwerp voor een pensioen fonds voor gemeente-politie. Aan politie-beambten, die op 60-jarigen leeftjjd eervol worden ontslagen, of beneden dien leeftjjd, om redenen in of door de uitoefening van hun beroep, genoodzaakt hun ontslag te vragen, wordt een jaarljjksch pensioen verzekerd. De gemeenten moeten per jaar en per politie beambte f 30 bjjdragen. Vol pensioen is f 200. Bjj minder dan 25 jaar dienst wordt voor elk jaar f 7,50 afgetrokken. In geval van overigden, ten gevolge van ver wonding in hun ambt ontstaan, en het overigden volgt binnen het jaar na die verwonding, dan worden ook de weduwen en kinderen gepensioneerd. 5 burgemeesters van deelhebbende gemeenten zullen het fonds beheeren. In de voorjaars-vergadering van 1897 zal deze regeling definitief worden vastgesteld. Ten slotte werd door den heer Dominions be handeld het vaststellen der kiezerslijsten volgens de nieuwe wet. Aan het verslag der vereeniging voor werk verschaffing is het volgende ontleend: Er werd gedurende 1774 dagen werk verschaft, dat is gemiddeld 54 dagen per hoofd. Het werk werd begonnen 2 Dec. en geëindigd 6Maartd.a.v. Er werden verkocht 21558 kachelblokken, 8852 bosjes, 5110 vuuraanmakers, 121 deurmatjes, 239 rollen matten, benevens eenige huishoudelijke goederen en kleeren. Er werden verwerkt 100 bos russchen, 100 bos fijne biezen, 500 bos lange biezen, 100 hos knipersbiezen, samen voor f 370. Er werd aan gekocht voor f 253.50 aan boomen, voorts garen, olie, hars, enz. Het dagloon beliep minstens 60 cts. Zes personen, die gedurende 2 jaren in het gebouw der werkverschaffing onderwjjs in het matten vlechten hebben gehad, kregen een raam in bruikleen en konden thuis werken. Ze hebben samen 107 rollen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1