ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 November 1896. Directeur-Uitgever J. YVAALE. KENNISGEVIING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6851. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zieiukzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op JVI a. tl *i <1 it «Ion 30 November o.lc., des namiddags te 1 »/4 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad r.al gehouden worden. Zierikzee den 24 November 1896. De Burgemeester, CII. W. VERMEDS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Mededeeling van Burgem. en Weth., omtrent hunne handelingen in zake de verbetering der armenzorg in deze gemeente. Voorstel van Burgem. en Weth., omtrent het adres van de afdeeling Schouwen cn Duiveland van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers, houdende verzoek de jaarwedden van het onderwijzend personeel in deze gemeente nader te regelen. Voorziening in vacatures, te onstaan in verschillende com- missiën en corporation, ten gevolge van periodieke aftre dingen op 1 Jan. e.k. Benoeming van leden in vaste Raads- commissiën voor 1897, enz. Indië. Met het oog op eeno hervatting van den krijg in Atjeb, van onze zijde na afloop van den regen tijd en van den kant des vijands na het binnenhalen van den rijstoogst, hebben reeds verscheidene officieren hunne overplaatsing naar het genoemde gewest gevraagd. Spanje. De Spaansche prinses Elvira, dochter van Don Carlos (pretendent van den Spaanschen troon), heeft zich door den schilder Folchi laten schaken. De Spaansche kranten zijn er vol van, natuurlijk. De verliefde prinses had den schilder Phillippo Folchi in het huis van haar oom, den hertog van Parma in Viareggio leeren kennen en was van het eerste oogenblik >doodelijk" van dien kunstenaar. De 25-jarige niet mooie, maar zeer gedistingeerde Donna Elvira lijdt sinds jaren aan zenuwen en bloedarmoede en die ziekteverschijnselen zullen wel mede oorzaak zijn dat de prinses niet in staat was haar toomeloozen hartstocht te bedwingen. Folchi, een knap en innemend man, gehuwd, had geen vermoeden van den hartstocht, dien hij had opgewekt, maar de prinses liet hem daaromtrent niet lang in twijfel, daar zij hem dagelijks wel drie of vier gloeiende minnebrieven schreef. De familie, ontsteld over die passie, deed poging bjj Folchi om hem tegen betaling eenor groote som te bewegen Italië te verlaten en naar Amerika te verhuizen. Maar de schilder wilde van zooietst niet weten. Intusschen was de vrouw van Folchi, die van de liefdeshistorie vernomen had, naar haar man gereisd en had eer6t hem en later de prinses met de bitterste verwijtingen overladen. Dientengevolge vertrok Folchi naar Florence en werd de prinses naar Rome bjj de vorstin Massimo gezonden. Donna Elvira was echter zoo wanhopend en leed aan zulke hevige toovallen, dat de vorstin aan Don Carlos verzocht zijn dochter te komen halen, daar zjj voor waanzin vreesde. Donna Elvira schjjnt na de komst haars vaders niet te hebben willen afwachten en liever te zijn gevlucht. Zij nam hare juweelen mede, ontmoette Folchi ergens aan een tusschenstation en is met hem naar Frankrjjk gereisd. Don Carlos hoeft bij manifest doen bekend maken, dat zijne dochter voor hem dood is en niet meer tot zijne familie wordt gerekend. Italië. Dinsdag 11. heeft het prijzen gerecht in zake de •Doelwjjk" besloten geen rekening te houden met de sluiting van den vrede met Abyssinië, doch de behandeling der inbeslagneming voort te zetten. Den 5den December a.s. zal het uitspraak doende regeeriDg kan daarna naar goedvinden handelen. Oostenrijk. Te Weenen wierp zich een vrouw, die gescheiden van haar man leefde, met hare beide zoontjes in den Donau. De beide kinderen verdronken, de moeder werd gered. Groote armoede moet haar tot deze wanhopige daad gebracht hebben. Engeland. LiOllden, 25 Nov. Havelock Wilson, de werkmansafgevaardigde, heeft, van Rotterdam terug gekeerd, gezegd, dat er in de volgende week eene beslissing zal worden genomen, of er te Londen een groote werkstaking van dokwerkers uitbreken zal. VolgenB de Pall Mail Gazette Btelt de Regeering zich voor, bjj het parlement eene verhoogiDg van het oorlogsbudget met verscheiden millioenen ponden sterling aan te vragen, teneinde de artillerie van nieuw geschut te voorzien, een groot aantal nieuwe liniebataljons te vormen en den transportdienst te reorganiseeren. In de dokken van Limerick in Ierland hebben tusschen unionistische en onafhankelijke werklieden vechtpartjjen plaats gehad, waaraan door de politie een einde is gemaakt. Groote opschudding is te Inverness in Schot land teweeggebracht door het voorstel van een raadslid om de stadsbibliotheek Zondags open te stellen. Het voorstel is echter met drie stemmen meerderheid verworpen. Duitschland. Uit de jongste volkstelling in Duitschland is gebleken, dat er in dat land ruim een millioen meor vrouwen dan mannen zijn. Geen wonder, dat enkele dames thans beproeven, vrouwen-emigratie op groote schaal naar minder gezegende" oorden over de groote wateren op touw te zetten! De Hamburger bootwerkers hebben den hun voor de hervatting van den arbeid gestelden termijn laten verloopen. In de haven stoat het verkeer bjjna geheel stil. Er wordt geen boot gelost. De reeders en andere patroons willen van geen toegeven weten, en bereiden zich voor op een krachtig verzet. Met bet oog op de agitatie van de solidaire bootwerkers in andere havenplaatsen, neemt men Italianen als hulpkracht. Eenige booten van de Amerikaansche lijn werden tot logemontscbip ingericht. Te Altona en te Lubeck gaven de werkstakers aanleiding tot ongeregeldheden. Nederland. Amsterdam, 25 Nov. Het onderzoek in zake de verduistering aan de Bank van Leening alhier is thans zoo goed als geëindigd en heeft omtrent de wijze, waarop de overleden J. C. S. zjjn verduisteringen plegen kon volgens het N. v. d. D. het volgende aan bet licht gebracht: S. was, vóór hij ruim 25 jaren geleden bjj de Bank in dienst kwam, juwelier geweest en werd als uitnemend deskundige aangesteld tot taxateur aan de afdeeling tot het beleenen van panden van hooge waarde. Met de behandeling van deze soort van panden zija drie personea belast: hij, die de aangeboden panden in ontvangst neemt, >beleener" geheeten, de taxateur en de kassier. De twee eerstgenoemde beambten zijn te zamen gozeton in het lokaal, waar de panden worden aan geboden. De kassier zit afzonderlijk in een daaraan- grenzend vertrek. Komt nu iemand een pand aanbieden, dan is de gang van zaken deze: De »beleener" neemt het pand in ontvangst en wendt zich tot den taxateur, die de waarde er van bepaalt, in verhouding waarvan dan eerstgenoemde de som noomt, welke op het aangebodene kan voorgeschoten worden. Neemt de pandaanbrengor daarmede genoegen, dan wordt het bedrag op het beleenbriefjo gezet, en hierop betaalt de kassier een zoodanige som uit. Voordat do eigenaar zich echter verwijdert, wordt van hem verlangd, dat hij het pand met zijn eigen cachet verzegelt. Wij hebben reeds bij een vorige gelegenheid medegedeeld, dat S. een onbeperkt vertrouwen genoot. Ten gevolge van zgn relaties met de juwe lierswereld, werd gedoogd, dat de een of andere handelsvriend, die liever persoonlijk zoo weinig mogelijk aan de Bank kwam, do tusschenkomst van S. aanwendde om panden te doen vernieuwen. Hier tegen scheen geen bezwaar, omdat zulk een handeling eenvoudig neerkomt op het betalen van rente en het in ontvangst nemen van een nieuw beleenbriefje. Was op deze wijze al de grond gelegd voor een toestand, waarbij 't aan het lokaal van S. mogelijk werd gedeeltelijk de zaken af te doen, zonder dat men met de betrokken personen direct in aanraking kwam, er was een tweede omstandigheid, welke 't S. nog meer gemakkelijk maakte zgn valscbheden te plegen. Deze omstandigheid bestond hierin, dat aan zijn metgezel in het beleeningslokaal, behalve de betrekking van »beleener" ook nog die van controleur der vendu" was opgedragen. Ten gevolge daarvan was deze beambte op de dagen, waarop de verstane" panden geveild worden, afwezig. Deze verkoopdagen komen 10 a 12 maal in de maand voor, en al dien tijd was S. alleen op het kantoor. Wanneer gedurende die dagen panden werden aan geboden, deed bij geheel alleen al die werkzaamheden, welke hij op gewone dagen gezamenlijk met den •beleener" had te doen. 't Is nu uitgekomen de data hebben 't uit gewezen dat al de gefingeerde panden beleend" zija op dagen, waarop verkoopingen werden gehouden. Gebleken is, dat de valschheden omstreeks 1885 begonnen zijn. Zij vingen aan met panden van f 400 en klommen allengs op tot f 2400, vormende in den loop der jaren een verduisterd bedrag van ongeveer oen ton. Toch is de schade, welke de gemeente werkelijk Ijjdt, minder, want S. heeft natuurlijk over de ontvreemde bedragen rente moeten betalen, zoowel als taxatie-loon. Beide zgn niet gering. De rente bedroeg tot vóór kort 8 pCt. van de beleensommen boven f 1000 en 10 pCt. daar beneden. Dit cijfer is sedert September 1895 veranderd in 13 pCt. voor alle bedragen. Het taxatieloon bedraagt 4 pCt. van de getaxeerde waarde. Het totaal van rente en taxatieloon door S. in de kas gestort bedraagt misschien wel een derde van de ontvreemde f 100,000. Dinsdag is op eene kamer in een hotel te Amsterdam, gevonden het lijk eener vrouw, die Maandagavond te ongeveer half twaalf daar aange komen, vermoedelijk zelfmoord heeft gepleegd door kolendamp. Een treurig ongeluk gebeurde Dinsdagmorgen nabij Halfweg. De 25-jarige ploegbaas E. J. Roebers, uitwgkende voor de exprestrein 209 van Amsterdam, werd door trein 6 van de tegenovergestelde richting, die bij door den mist vermoedelijk niet zag naderen, gegrepen en onmiddellijk gedood. Het misvormde lichaam werd in den trein opge nomen, terwijl losse lichaamsdeelen, later gevonden, door de arbeiders werden verzameld en naar Halfweg gebracht. 's Ciravenhage, 27 Nov. Tweede Kamer. Bij de heden voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp tot invoering van de nieuwe wetgeving op het personeel met 1 Jan. 1897, sloot de heer Heemskerk zich aan bij de bestrijding van den heer Vermeulen^ terwijl zoowel de heer Goeman Borgesius als de minister betoogden, dat de omstandigheden sinds de aanneming der wet op het personeel zijn verauderd en door die invoering op eene definitieve regeling der gemeente-financiën niet wordt gepraju- diceerd. Het amendement Gerritsen-De Boer betrekkeljjk de schrapping van oninvorderbare posten van het oude personeel word verworpen met 72 tegen 18 De invoeringswet werd daarop aangenomen met 68 tegen 22 stemmen. De vergoeding aan de gemeonten over 1897 werd zonder stemming aangenomen. De overeenkomst met de »Maatschappjj tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" betrekkelgk het personeel van den voormaligen Rhijn-Bpoorweg is vervolgen! goedgekeurd. Nog zijn aangenomen het ontwerp betrekkelgk staatsexploitatie van intercommunale telefoonlijnen, alsmede enkele kleinere ontwerpen. Het Katholieke program, dat door alle Katholieke leden der Tweede Kamer blgkens hun onderteekening is aanvaard, behelst ook •Bescherming van landbouw en njjverheid door herziening van ons Nederlandsch tarief van invoer rechten". Echter bevat het Weekbl. i». Oldenzaal en Omstreken volgende mededeeling aan de kiezers van het district Almeloo: De ondergeteekende heeft zich ten opzichte van beschermende rechten voor landbouw en ngverheid zgn vrgheid voorbehouden. Dr. Schaepman. De Koninginnen zullen den lOen, uiterlijk den Hen December uit het buitenland in de Residentie terugkeeren. Omstreeks het midden van December zal ten Hove een soiree voor voorstollingen worden gegeven voor degenen, die aan de Koningin wenschen voor gesteld te worden en vroeger reeds aan de Koningin- Regentes gepresenteerd zijn. '8 ravenliagC, 27 Nov. Volgens een heden uitgegeven bulletin der Haagsche Courantis te Soerabaya de cholera in zoo'n hevige mate uit gebroken, dat alle zaken stil staan. Rotterdam, 25 Nov. De sterkste man. Het is de Amerikaan C. A. Sampson, die zich dezen titel toekent en wat men in de particuliere séance, die hg gisterenmiddag in een der zalen van het »Zuid- Hollandsch Koffiehuis" alhier door hem zag ver richten, geven hem het volste recht zich dien titel toe te eigenen. Deze sterke man behoort niet tot die moogljjke gestalten, die men wel eens op kermissen aantreft; hjj is van eene gewone gestalte, niet bijzonder breed geschouderd, doch met krachtig ontwikkelde spieren en een breeds borst. In een korte voorrede doelde hij aan degenoodigden, waaronder verscheidene doctoren, bekende sportlui op athletiek gebied e. a. mede hoe hij van jongs af aan door geregelde oefeningen zijne spieren had ontwikkeld en hoe wilskracht daarbjj de hoofdrol speelt. Met eenige voorbeelden gaf hij de ondubbel- zinnigste blijken van zijne enorme kracht. Om zijn rechterbovenarm bracht hij twee kettingen aan, bestaande uit zware sohalmen, die door 5 man niet stuk getrokken konden worden. Hij had zelfs een proef met paarden aangeboden, doch daartoe leende de zaal zich niet: nochtans bood hij aan dit te doen plaats hebben. Toen de kettingen om zijn rechter bovenarm waren aangebracht, boog hij die onderarm in de richting van de schouders, de spieren zwollen ontzettend en deden de schalmen der kettingen vaneen barsten. Een zware lederen riem gespte hij om de borst, ter hoogte van de longen en bij het uitzetten der borst kas deed hij den riem vaneen Bcheuren, tot groote verbazing der toeschouwers. Kwartjes en dubbeltjes scheurde de sterke man in twee stukken, als waren ze van bordpapier. Sampson zal hier geene openbare voorstellingen geven, hjj gaat dezer dagen naar Pargs en dan naar Znid-Afrika. Omstreeks 8 uren gisterenavond vertrok de vrachtstoomboot Valk II, kapitein J. de Haan, van de Maaskade. Tengevolge van de zware eb dreef de stoomboot tegen een der pglers van de Willembrug, waardoor een belangrijk lek aan bakboordszijde veroorzaakt werd. Hiervan werd toen evenwel niets opgemerkt, doch daarna stoomende naar de Rgnhaven om te laden, kwam de machinist tot de ontdekking, dat het water de machinekamer binnendrong. Terstond werd nu de Rgnhaven ingestuurd en de stoomboot op den wal gezet, doch niettemin is het schip door achteruit te glijden, geheel onder water gezonken. Al de opvarenden werden gered. Gedurenden den nacht is vanwege den havendienst een baken op het gezonken vaartuig geplaatst. Een bewoner van de tweede verdieping had zijn verplichtingen tegenover den fiscus niet nage komen en toen waarschuwing, aanmaning en dwangbevel niet in staat waren hem tot betere gedachten te brengen, werd de boel opgeschreven en daarna het zeil uitgestoken. Men zou zeggen dat de mau toch niet uit geldgebrek had geweigerd zgn belasting te betalen, want om de plechtigheid van de verkooping wat op te luisteren, huurde hij een stuk of wat musici, in het genre dat men wel eens oneerbiedig •hoempa's" noemt, en liet dezen bij elk stuk dat buiten werd gebracht, een lollig mopje blazen. De buren waren dankbaar voor dit gratis matinée musicale, want Zjj vereerden het met een talrijk bezoek en werden door hetkunstgenot" zoozeer in verrukking gebracht, dat zij heelemaal vergaten te bieden. Daaraan was het dan ook zeker te wijten, dat de geheele inboedel bij elkaar f 1.30 opbracht. Zoo ging de kachel, met het vuur er bij, weg voor 8 </2 cent, voor de linnenkast gaf men twee dubbeltjes, enz., enz. Toen de woning leeg ■was, werden de bezoekers vriendeljjk bedankt voor de belangstelling, de muzikanten kregen een afzakkertje" en daarmee was de vertooning afgeloopen. Dordrecht, 26 Nov. De gemeenteraad heeft met 11 tegen 4 stemmen besloten aan de Levens verzekering-maatschappij Dordrecht f 15.000 toe te staan als bjjdrage in de kosten van stratenaanleg op »Rozenhofhet buiten, dat door de Mg. Dordrecht is aangekocht. De Maatschappij zal aldaar een aantal heerenhuizen en burgerwoningen doen boawen. Op voorstel van den heer D. v. d. Made werd de bepaling opgenomen, dat het geheele werk binnen 7 jaren voltooid moet zgn en dat eerst na de voltooiing de subsidie zal worden uitgekeerd. Vligsillgeil, 26 Nov. In het Oostgat onder deze gemeente is Woensdagmorgen de hoogaarts Arnemuiden no. 57" aangevaren door het Engelsch stoomschip Dynamo", komende van Hull met be stemming naar Gent. De hoogaarts zonk onmiddellijk. Vier der opvarenden werden gered, doch de 17-jarige van B. vond zgn graf in de golven. llicldelfolll'g, 26 Nov. Heden morgen werd alhier in tegenwoordigheid van eene talrijke politiemacht een executoriale verkoop gehouden. De socialist van der Veer hield eene toespraak. Het verschuldigde bedrag werd verkregen, daar zoowel door van der Veer als door toeschouwers werd gekocht. In dej.l. Woensdagnamiddag gehouden raads zitting werd in betrekking tot het bekende adres der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, met 10 tegen 6 stemmen besloten, om in de bestekken van gemeentewerken de bepaling op te nemen, dat het ten Btrengste verboden is op het aanbesteede werk sterken drank te gebruiken, en met 14 tegen 2 stemmen de bepaling, dat het loon slechts mag worden uitbetaald in gepast geld en op plaatsen waar geen sterken drank wordt toe gediend. Voorts besloot de raad, in plaats van met 1 Jan. aanstaande, eerst met 1 Maart de reorganisatie der politie te doen ingaan, ten einde met de tengevolge daarvan vrijkomende som van f 1000, de nacht wakers, die weldra op stal worden gezet, eenigszins geldelijk tegemoet te komen. St. Maartensd||k. Door ingelanden van het Waterschap »St. Maartensdijk" is eene voordracht opgemaakt ter voorziening in de vacature van gezworen bjj dat Waterschap, ontstaan door het overlijden van den heer I. Hage I.Cz. Als le cand. werd op de voordracht geplaatst de heer Jb. Hage I.Cz., 2e Joh. Noom A.Cz., 3e N. J. Nelisse. Verder werd door ingelanden eene commissie aangewezen tot het inwinnen van informatiën bij verschillende Maatschappijen, ten einde daarnaar een grondslag voor pensioens-verzekering van den waterbouwkundigen ambtenaar te knnnen vast stellen; in beginsel werd ook nog besloten tot begrinting dier aardewegen, welke daaraan de grootste behoefte hebben. Scherpcnisse, 27 Nov. De door den gemeente-ontvanger opgemaakte rekening van deze gemeente bedraagt over het jaar 1895 in ontvang f 10,366,46, in uitgaaf f 9270,61, zoodat het good slot bedraagt f 1095,85. Noordgouwe, 26 Nov. »De Transvaal on de toekomst voor Nederlanders" was het onderwerp, waarmede de heer P. E. Huet van Goes voor een talrijk en dankbaar gehoor alhier in de Nuts-ver gadering van gisterenavond optrad. Hij gaf een beschouwing van het land, 't welk hg niet zou verdoelen, zooals in aardrijkskundige schoolboekjes in vele districten, maar slechts in twee deelen, een hoog en rotsachtig en een laag en vlak deel. De rotsachtige bodem, een weinig ver weerd, leverde, gepaard met een droogte van 59 maanden, zoo goed als niets op; het lagere had grasvelden, die nu door langdurige droogte dan door overstrooming te lijden haddon. Voor landbouw acht Spr. de Transvaal ongeschikt. Vruchten waren er veel, doch de meeste niet sappig; de sinaasappel echter, die er ook overvloedig voorkomt, is er heerljjk, 100 tot 1000 maal geuriger dan de hier ingevoerde. Aloë's en cactussen komen er ook over vloedig voor; hagen van cactussen helaas! een woekerplant van 10 a 15 voet hoog zgn cr geen zeldzaamheid. De temperatuur is er niet te hoog, wel te afwisse lend; binnen 2 nren daalt soms de thermometer 20". Van tijd tot tijd wordt net land bezocht door een sprinkhanenplaag, die uit het N. het land binnon- komt. Alles: velden, wegen en rivieren zijn dan mot sprinkhanen bedekt en richten groote schade aan. De Boers uit de binnenlanden, niet die van Pretoria of Johannesburg, want die geljjken evenveel op de eerste als een Hollander op een Chinees, zijn een voudig, spreken weinig, zijn gastvrij en lui. Het liefst, wat zjj doen, is rooken; tabakszak en spuwbak maken als 't ware een deel uit van don Boer. Men treft hem dan ook meestal aan voor de deur van zijn woning, een pijp rookende. Zijn be zitting bestaat uit een groot aantal koeien en eenige paardende koeien geven weinig melk, de paarden zien er meestal armzalig nit. Zijn voedsel bestaat uit: 's morgens schapenvleesch met melkpap; 's middags melkpap met schapenvleesch en 's avonds nog eens schapenvleesch met melkpap. De inkomsten van den Staat vloeien voort uit de hooge invoerrechten en de opbrengst der goud velden. Belasting betaalt de Boer niet. Het leven is er 4 a 5 maal duurder dan in ons land; een glas wjjn 60 ct., een sigaar 30 ct., een flesch buitenlandBch bier f 2,40, inlandsch bier f 1,90, eieren zijn er wel eens verkocht voor 65 ct. per stuk. En nu de toekomst voor Nederlanders? Waar Z.Ed. de toestand van de Transvaal in overwegend sombere kleuren schilderde, kan het antwoord gemakkelijk gegeven worden. Voor ambachts lieden, die hun vak goed verstaan in Transvaal zgn beunhazen genoeg en voor ambtenaren, wier salaris door den Staat of buitenlandschemaatschappijen worden gewaarborgd, is de Transvaal goed, voor ieder ander slecht. Optimistisch was Spr.'s rede zeker niet, dan pessimistisch? 'k Weet het niet. Hij zou noch het eene, noch het andere zijn, maar den gulden midden weg bewandelen. Een gunstigen indruk heeft hij zeker niet van de Transvaal achtergelaton. Na de pauze gaf Spr. nog, tot gonoegen van zjjn gehoor, een levensbeschrijving van Oom Paul ou eene novelle: »Van Zwaziland naar de Queenskraal". Zierikzee, 27 Nov. De Eerste Kamer is ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 1 Dec. te half negen 's avonds. De heer A. Steur, geb. te Serooskerke (S.), is met ingang van 1 December a.s. geplaatst als surnumerair bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, standplaats Üuijk (N.-Br.). Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen -te Goes de heer J. L. de Wijn, thans t.e Do vrouw, die to Oud-Beierland van de zolder trap in haar woning viel, met het treurig gevolg, dat zjj onmiddellijk den geeBt gaf, is do 55-jarige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1