zjjn, wordt vrjj vervoer toegestaan beneden een gewicht van 500 Kilo of 4 Meter omvang per stuk. Dit geldt alleen voor goederen naar en van Willem stad, Moerdijk en het eiland de Hoeksche Waard. Naar en van Rotterdam is half tarief toegestaan. Het plan van het Tentoonstellingsbestuur om Tentoonstellingsvlaggen aan de onderscheidene Stoombootreederijen te doen uitreiken, vond bp de diroctie instemming. Grave, 23 Nov. Een spook, dat verleden week eenige malen brand stichtte in de boerderij van P. J. te Beers, is vermoedeljjk gevonden in de persoon van 's mans 17-jarige dochter Maria Petro- nella. Met het oog op het geheimzinnige van het geval, hadden de bewoners eenige bewakers gesteld. Zoolang nu Maria sliep of onder toezicht was, bespeurde men geen onraad, maar niet zoodra was het meisje in de kleeren, of, kort nadat zjj van don stal was teruggekeerd, ontwaarde men brandlucht, voortkomende van een brandenden stroobos. Dadelijk viel het vermoeden op haar. De politie nam haar na onderzoek in hechtenis en stelde haar in voor- loopig arrest; hoewel zjj voortdurend bleef ontkennen, werd zjj Zondag naar 's Bosch gebracht. Oud-Beierland, 24 Nov. Eene vrouw alhier viel heden van den zolder harer woning; zij kwam op het hoofd terecht en stierf oogen- blikkelijk. Goedereede, 21 Nov. Ernstige ongeregeld heden vielen hedenavond tot 1 uur in onze gemeente voor. In de heerenhuizen van M. Lodder, T. Lodder, D. Breen, A. Breen, D. Boogerman, de wed. D. Goekoop, F. C. Goekoop en P. J. Goekoop werden nagenoeg alle vensterglazen door eene massa aan eengesloten burgers vernield. 'tWas een oorver- doovend geraas; de politie was onmachtig iets te doen. Rijkspolitie werd ontboden. De aanleidende oorzaak was het plotseling vertrek van onzen gemeente-geneesheer, den heer A. E. Zijl stra. Bemind en om zijn karakter als op de handen gedragen door de kleine burgerij en enkele notabelen, zag hjj zich successievelpk door bovengenoemde notabelen verlaten, die bij voorkomende gelegenheden de hulp inriepen van den geneesheer van Stellendam een en ander tengevolge van praatjes betreffende do practjjk van den heer Zijlstra, door booze tongen uitgestrooid. Dientengevolge zocht de heer Zijlstra eene andere gemeente en dezer dagen werd bij op 2 of 3 plaatsen tegelijk benoemd. Hij koos Ootmarsum en begon dadeljjk met inpakken. Nauweljjks was dit onder de burgerij bekend, of het kwam hedenavond tot een uitbarsting. Daar de woede van het volk over de uitbanning van den heer Zjjlstra nog verre van bekoeld is, stelt hij zelf alle middelen in 't werk om het volk te kalmeeren. De geneesheer van Stellendam werd bp zijn patiè'ntenbezoek door het volk uitgejouwd. Goes, 25 Nov. De heer E. de Koning, electro- technicus van de universiteiten te Luik en te Gent, geboren alhier, is benoemd tot eersten opzichter der gasfabrieken te 's Gravenhage, standplaats Scheve- ningen, op eene jaarwedde van f 1400. Zeer druk waren dit jaar de veemarkten of toondagen. Gewoonlijk wordt het aantal koeien, dat aangevoerd wordt, per week minder. Dit was nu dit jaar ook wel het geval, maar als men bedenkt dat op den laatsten toondag, 24 Nov., toch nog 235 koeien, 2 paarden en 16 schapen te koop waren aangeboden, dan krjjgt men eenig idee van den veestapel op Zuid-Beveland. Vele buiten kooplieden zijn op die dagen present, waarvan natuurlijk ettelijke hotels weer profiteeren. Er komt die dagen zeer veel geld in de stad, en er is dit jaar weinig uitgegaan omdat er geen stoomdraai- molen was. Vermoedeljjk zal daardoor de gemeentekas geen goede toondagen gehad hebben. Het jonge volkje heeft zich op de gewone wijze vermaakt: zingen, dansen, springen. Maar de politie heeft het gemakkelijk gehad, orde- er rustverstoring kwam niet voor. Haamstede, 25 Nov. In de Maandagavond alhier gehouden vergadering der psclub Haamstede en Burgh" werden de aftredende leden van het bestuur de heeren C. A. van de Watering en H. C. Bolle, beiden van Haamstede, herkozen en tot lid van het bestuur benoemd de heer W. G. Boot van Burgh in de plaats van den Secretaris der Vereeniging, den heer W. Boot Wz., die verklaard had voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Door het bestuur werd het secretariaat der Vereeniging opgedragen aan het hierboven genoemde nieuwgekozen lid van het bestuur. De rekening over het jaar 1895/96 word goed gekeurd, terwijl de uitloting plaats had van een tweetal aandeelen der bij de oprichting der Vereeni ging aangegane geldleening. 28 leden waren tegen woordig. In deze gemeente zal gedurende de eerste wintermaanden eene hooipers in het werk worden gesteld. Met het persen is reeds een aanvang gemaakt. De pers staat op de hofstede van den heer C. M. Bolle Lz. en behoort aan schipper Boot van Zierikzee. Brouwershaven, 21 Nov. Gisterenavond werd alhier gehouden eene openbare vergadering der Liberale Kiesvereeniging Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke, welke bezocht werd door verscheidene leden en vele andere personen, wonende in genoemde gemeente en daarbuiten. De Voorzitter (de heer li. J. van Nouhuys) opende de ver gadering met een inleidend woord, waarbij hij het doel beschreef der vergadering, er op wees, dat door de nieuwe wet regelende het kiesrecht velen kiezer zullen worden en dat iedere partij, die haar belang begrijpt, moet trachten haar terrein te behouden en uit te breiden; dat de heer Mr. S. J. M. van Geuns te Zierikzee zich bereid had verklaard daartoe als spreker op te treden, die hij vervolgens het woord verleendé. De heer Van Geuns begon te zeggen, dat hij gaarne aan den wensch der Vereeniging had voldaan en met groote vreugde zag, dat zoovelen waren opgekomen; hij vond het een hoogst verblijdend verschijnsel, dat de belangstelling in de politiek levendig werd, welke in deze streken in de laatste jaren wel een weinig sluimerde en was van oordeel, dat men zich meer met de politiek moet bemoeien. Hij schetste vervolgens de geschiedenis der liberale partij en de resultaten door hare medewerking tot stand gekomen, dat er uit het midden van deze partij een Unie was ontstaan, die hare vertakkingen over het geheele land heeft met een programma, waarin^haar streven was uitgedrukt, dat er vele veranderingen in het streven dier party, die eene partij van vooruitgang is, waren gekomen, dat de eisch van den tegenwoordigen tijd is, dat meer op sociale wetgeving worde gelet, waarop door den wetgever nog te weinig is gedaan en waarop nog zoo ontzaggelijk veel te doen valt; dat eindelijk het programma der Liberale Unie was tot stand gekomen in de vergadering van Zaterdag 14 dezer, waarbij tevens in een programma van urgentie de punten werden genoemd, die in de eerste 4 jaren op den voorgrond dienden te staan. Hij was van oordeel, dat, nu men begiftigd is met eene nieuwe kieswet, men zich daarbij diende neer te leggenook al had inen die anders gewenscht, waarom de Unie deze ook niet onder de urgentie-punten had opgenomen. Hij beschreef ver volgens die urgentie-punten van het programma, begon met het kind, waarvoor leerplicht werd geêischt en behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar uoodig onder opheffing der ouderlijke macht, om zoo over te gaan tot den volwassen arbeider, voor wien werden verlangd kamers van arbeid of van verzoening, regeling van het arbeids contract, tot betere verzekering vooral van de rechten en verplichtingen van den arbeider, eenen wekelijkschen rustdag en daar, waar misbruik wordt gemaakt, beperking van over- matigen arbeidsduur, verder invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, daarbij vooral wijzende op die arbeiders, die oud waren geworden, niet meer in staat tot werken en on verzorgd zynen eindelijk ingrijpende maatregelen tot verbetering van woningtoestanden, tot opruiming van zoo genaamde krotten, die gelukkig niet in deze streken, maar nog in verscheidene groote steden tot woningen dienen. Verder beschreef hij de noodzakelijkheid van verbeterde armenzorg en herziening der armenwet en deelde mede dat onder de punten van urgentie nu ook was opgenomen de paragraaf: «Maatregelen tot behartiging van de ontwikkeling van landbouw, veeteelt enz.", die naar zijn oordeel moesten bestaan iu het instellen van een afzonderlijk ministerie of afdeeling voor die belangen, nadere regeling van het pacht- contract, gelegenheid tot het verkrijgen van beter crediet en verbetering der vervoermiddelen en verkeerswegen, opdat men de producten van den landbouw enz. sneller en gemakkelijker kan vervoeren. Daartoe graanrechten te heffen vond spreker niet gewenscht, omdat daarvan bepaald het gevolg zal zijn dat de broodprijzen stijgen. Ten aanzien van het defensiewezen toonde spreker de noodzakelijkheid aan van de verdediging van ons vaderland, waartoe levende strijdkrachten en defensiemiddelen noodig waven, de eerstn dienden beter geregeld met invoering van het stelsel der persoonlijke vervulling van den dienstplicht en opheffing der schutterijen in den tegen woordigen vorm, waarom deze ook onder de punten van urgentie werden opgenomen. Hij besloot het eerste gedeelte zijner rede met te wijzen op de over weging van het geheele programma, dat de liberale partij pal behoort to blijven staan voor onze tegenwoordige constitutioieelc instellingenhet Koningschap en het tweedekamerstelsel, beschreef het nut van het bestaan der Eerste Kamer en wijdde aan de Koningin en de Koningin- Regentes enkele warme woorden, weike met applaus werden begroet. Na de pauze besprak spreker meer in het bijzonder de groote beteekenis, die bij de aanstaande verkiezingen aan het programma der Liberale Unie moet worden gehecht, in hoever men zal moeten eischen instemming met dat program door de aangesloten kiesverenigingen en door de candidaten door hen te stellen tot afvaardiging in de Tweede Kamer. Hij beschreef de afvaardiging in vorige eeuwen, toen ons land uit vele rijkjes bestond en dat in 1798 de bepaling werd gemaakt, dat de afgevaardigden moeten stemmen zonder last of ruggespraak met hunne kiezers, welke bepaling aanleiding had gegeven, dat er een tijdperk kwam, dat de afgevaardigden weigerden zich uit te laten omtrent beginselen of onderwerpen van hen door de kiezers gevraagd. Hij oordeelde dat dit niet meer aanging, dat wel degelyk de afgevaardigden voor de kiezers zich behoorden uit te laten omtrent hunne gevoelens. Toch vond hij dat deze eisch bij het vastgestelde programma te streng was gesteld. Hij wees op het gevaar van verdeeldheid in de liberale partij, die staat tusschen twee groote machtige partijen: de Sociaal- Democratische en de Clericale partij. Langzamerhand nu zijn er in de liberale party twee hoofdgroepen, eene die steeds snel vooruit wil en eene die langzaam vooruitstreeft. Spreker vergeleek de ontleding, die in de liberale partij tegenwoordig geschiedt, met citaten van Buijs en Cort van der Linden, by die eener bloem, welke na ontleding sterft. Hij is van oordeel, dat allen, die tot deze partij behooren, bijeen moeten blijven, dat het kan, dat het rnoet, dat het mogelijk is. Hare baan is vooruitgang, hetzelfde doel van beide groepen, de eene in de voorhoede, de andere in de achterhoede; daardoor ontstaat er evenwicht. Hij betreurt het dat het bijeenblijven dezer groepen wordt verhinderd door de letter van het urgentie-programma (welke intusschen blijkens de rede van den Voorzitter den geest niet weergeeft) en dat althans niet de letter met dien geest is in overeen stemming gebracht. Hij betreurt dit te meer, omdat door het vasthouden aan de letter van het programma men gevaar loopt eenerzijds afgevaardigden te verkrijgen, die misschien geheel onschuldig meer zullen beloven, dan wat ra te komen of uit te voeren is, anderzijds, en daarop legt spreker voornamelijk de nadruk, dat men tegenwoordige af gevaardigden zal verliezen, die zich niet zoo vast willen binden, afgevaardigden, die steeds met eere genoemd worden, die een roemrijk verleden achter zich hebben en steeds toonden te strijden voor de belangen van de partij, zonder naar rechts of links te zien, onafhankelijke eerlyke mannen, waarop de party trotsch kan zijn. Zoodoende komt spreker van zelf op onzer, afgevaardigde, den heer Van Kerkwijk, die zich eenigen tijd geleden, in tegenspraak met een ander bericht, weer bereid heeft verklaard eene eventueele candida- tuur te aanvaarden, hetgeen met genoegen werd vernomen. Deze afgevaardigde kan gerekend worden te behooren tot de onverdachte liberalen. Deze en de verdere woorden van waardeering ten aanzien van onzen afgevaardigde worden met applaus begroet. Spreker besloot zijne rede met den wensch, dat het groot verleden der liberale partij voor haar een reden moge zijn onverdeeld te blijven bestaan. (Applaus). De Voorzitter dankt den heer Van Geuns namens het Bestuur der Kiesvereeniging voor zijne boeiende rede en gelooft, afgaande op het applaudissement, ook de tolk van allen te zijn wanneer hij hem den dank der vergadering betuigt. Applaus. Van de gelegenheid tot debat wordt door een drietal heeren gebruik gemaakt en inlichting gevraagd. In ant woord daarop geeft de heer Van Geuns te kennen aan: den heer C. J. Hocke iloogenboom, dat hij niet goed kan vinden, dat leden, die niet gerekend kunnen worden tot de meest vooruitstrevende liberalen te behooren, zich van de liberale partij afscheiden en evenmin, dat de vooruitstrevenden zich bij de radicale partij aansluiten; den heer Cent van Schelven, dat er in de vergadering der Liberale Unie bij de behandeling van de paragraaf defensie niet gesproken is van de beweging in Noord- Brabant om schadeloosstelling van Staatswege te verleenen aan de ouders, wanneer kostwinnende zoons tot persoonlijken dienstplicht worden opgeroepen; en den heer A. Prinse, dat, zoo eene kiesvereeniging zich wegens de letter van het urgentie-programma van de Unie zou willen afscheiden, hij dit verklaarbaar zou achten, maar dat hij voor zich veel waarde hecht aan de woorden van den Voorzitter der Unie, in zijne openingsrede uitgesproken, en hij dus overhelt tot het advies zich voorloopig niet af te scheiden. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter dankzeggende de vergadering. Zierikzee, 25 Nov. "Wij vestigen de aan dacht onzer lezers op achterstaande advertentie, betreffende de voorstelling in de Concertzaal alhier, op Vrydag a.sdoor de familie Poolman. Het programma bevat eene rijke verscheidenheid, dat met bet oog op de personen, die de verschillende voordrachten zullen houden, een aangenamen avond belooft. De heer A. Fontein, burgemeester van Wol- faartsdijk, heeft om gezondheidsredenen, zjjn ontslag gevraagd als burgemeester dier gemeente. Tot gemeente-secretaris van O. en W.-Souburg is door den raad met algemeene stemmen benoemd de heer F. G. Braam aldaar. Zekere F. S. van Zeeuwsch Clinge, een commis sionair in vee, reed j.l. Zondag tegen den avond met zijn buurman Ch. J. in een kar van dezen, bespannen met het paard van F. S., naar de Bel gische Clinge. Op de hoogte van 't Spaansch kwartier, even op den weg van Meerdonck, steeg Ch. J. van de kar en maakte een praatje met een hen tegen komend juffertje. Na een poosje gepraat te hebben, verzocht hij eensklaps S. zijn paard uit zjjn kar te spannen, om welke reden is onbekend. Toen S. daaraan geen gevolg gaf, werd bjj door J. vast gepakt en kreeg een snee met een mes over de band. In de daarop volgende worsteling maakte J. andermaal gebruik van zjjn mes en sneed S. van 't midden der hals tot aan het strottenhoofd een wonde, die bijna doodeljjk was. De getroffene ver loor ontzettend veel bloed en werd spoedig door een Belgisch doctor verbonden en naar huis gebracht. De dader is in handen der justitie. Te Bergen-op-Zoom heeft het dameskoor »Exeelsior" aan >Bergen-op-Zoomsch Mannenkoor" een vaandel aangeboden als hulde voor de eervolle vermelding, op het concours te Brussel verkregen. Dit vaandel is vervaardigd in de fabriek der firma Jansen te Tilburg, in 14e-eeuwscben stjjl, ontworpen door den heer Asselbergs, leeraar aan de H. B. S. te Helmond. Vrjjdag heeft een zeventienjarige jonge man de woning van zjjn onderwjjzer te Ondenbosch ver laten, zonder dat iets meer van hem gehoord is. Zjja vader, die te Bergen op Zoom woont, heeft aan de politie opsporing verzocht. De jonge man is genaamd Leonardus Verlinden. Hoe ouder hoe gekker! Dat het kermishouden niet alleen door jongelui wordt gedaan, bewijst het feit, dat dezer dagen in de caroussol te Gorinchem twee oude luitjes zaten, waarvan een 88 en de ander 75 jaar telde, onder het zingen van »Sientje laat me los I" Men meldt ons, dat dezer dagen eene ver eeniging is opgericht onder den naam van >Het vrije Ruilverkeer". Haar doel is, handhaving der beginselen, die ten grondslag liggen aan het bestaande Nederlandsche tarief van invoerrechten, bestrijding derhalve van iedere poging tot invoering van graan of andere zoogenaamde beschermende rechten hier te lande. Het lidmaatschap staat open voor allen, die zich daartoe aanmelden bij den Secretaris, dr. C. A. Verrjjn Stuart te 's-Gravenhage, en die zich tevens verbinden tot een jaarlijksche bydrage van één gulden of meer. Als bestuurders zijn gekozen, behalve de heer Verrjjn Stuart, prof. mr. J. baron d'Anlnis de Bourouill te Utrecht^ de heer J. L. T. Groneman to Wieringerwaard, mr. M. Mees te Rotterdam, mr. N. G. Pierson te 's-Gravenhage, de heer U. G. Schilthuie Jz. te Groningen en de heer Herman Snijders te Middelburg. Het initiatief tot de oprichting dezer vereeniging, waarbjj zich reeds vele invloedrjjke personen in den lande hebben aangesloten, is uitgegaan van de heeren mr. N. G. Pierson, mr. M. Mees en mr. C. J. Sickesz, welke laatste echter verhinderd is aan het bestuur deel te nemen. Bjj Bnrgem. en Weth. van Amsterdam is dezer dagen het volgende verzoekschrift ingekomen »Ondergeteekende verzoekt met gepasten eerbied een eigen graf in de 3e klasse op de nieuwe OoBter- begraafplaats direct te mogen betrekken. Er is langen tjjd door onze soldaten over »den pot" geklaagd. Het eten was slecht, slechter dan dat der gevangenen. En ook op de wijze van bereiding viel dikwjjls veel aan te merken. Dit jaar echter is in een en ander eene belangrijke verbetering gekomen. Er zjjn strenge eischen gesteld ten aanzien van de kwaliteit der voedingsmiddelen. Het Amerikaansch spek is door best inlandsch spek vervangen en ook de kwaliteit van het vleesch is verbeterd. En de bereiding van het eten wordt thans opgedragen aan koks, die hun vak verstaan. De soldaat ontvangt nu, behalve brood met boter, 1°. koffie met melk; 2°. soep, waarin een gedeelte van het vleesch, rijst en groenten worden gekookt en 3°. aardappelen met groenten met gebraden vleesch, of bruine boonen of kapucijners met uitge bakken gerookt spek, of erwtensoep met gekookt pekelspek, of gemengden kost, b.v. bestaande uit pnrée van aardappelen, witte boonen, uien en vet met een stukje gekookt vleesch, of stokvisch met aardappelen. Het eten wordt in borden opgediend. Bovendien is bepaald, dat aan iederen soldaat een vork moet worden uitgereikt. De koks en bjjkoks zjjn van volledige kokspakken voorzien, terwijl aan hen tevens de noodige voor schoten en linnen mutsen zijn uitgereikt. Een en ander bevordert de zindelijkheid bjj het bereiden en opdienen van het eten zeer. En deze wijze van voeding kost niets meer dan toen ze te wenschen overliet. Gerekend wordt 25 cta. per dag en per man, voor brood, enz. bovendien nog 5 ets. Per jaar kost de voeding van de soldaten het rijk ruim f 2,700,000. O e Doelw k. De heeren W. Ruys Zonen, te Rotterdam, boekhouders van het stoomschip Doelw jjk", deelen het volgende in de Scheepvaart mede Wij hebben in Maart ons ss. Doelwjjk" in maand- charter bevracht aan een Fransche firma met de wetenschap, dat er oorlogsmateritiel mede vervoord zou worden. Volgens het chartor had die firma het recht, het schip met die lading te zenden naar alle neutrale havens, dus niet naar een haven waar oorlog was. Wjj meenden, en meenen nog, dat ons schip geen gevaar liep bjj het vervoer van oorlogs- materieel van een neutrale haven naar een neutrale haven. Dat dit onze meening was, bljjkt uit twee omstandigheden. Vooreerst dat wjj geen hooge vracht bedongen, 435 pd. st per maand in Enropeesche wateren. 510 pd. st. per maand voor het varen in Indische wateren. Ten tweede uit het feit, dat wij het schip niet tegen oorlogsmolest verzekerd hadden. Na in verschillende havens van Rusland geladen te hebben, kwam het schip den 12en Mei te Maassluis, waar het moest bjjladen en wachten op orders van de bevrachters. Het schip vertrok 12 Juli naar Port-Said, waar het order kreeg naar Djiboeti, een Fransche haven in de Golf van Tadjuro, even bezuiden de Roode zee. Op 10Va afstands nit de Fransche kust, 20 mijlen bezuiden Perim, is het schip in open zee door Italië genomen. ZooalB boven gezegd, hadden wij het onnoodig geoordeeld het schip tegen molest te verzekeron. Maar terwjjl het Btroomende was in de Middellandsche zee, bleek ons, dat van verschillende kanten allerlei information naar het uiterlijk aanzien van het schip genomen werden, zooals betreffende tuigage, klenr etc. Een der grootste aandeelhouders in het Bchip drong er, toen bjj dit hoorde, op aan, dat wjj het molest verzekeren zouden. De reden daarvan was de vrees, dat, als do Doel wijk" door een oorlogs schip gelast werd om bjj te draaien, en wanneer daaraan niet terstond voldaan werd, een schot kon volgen. Het is een bekende zaak in de assurantie, dat, als een schip door zulk een 6chot lek wordt en zinkt, dit door assuradeurs wordt aangemerkt als een daad van molest, in welk geval de assuradeur die schade niet behoeft te betalen, tenzij bjj ook het molest verzekerd heeft. Wjj sloten toen op 1 Augustus de moleBt-risico te Londen, natuurljjk onder volledige opgaaf van de lading en van de bestemming. En dat men te Londen onze meening over het geoorloofde van dat vervoer deelde, bljjkt hieruit, dat de f 100.000, die wjj wilden verzekeren, dadel jjk door 4 der allereerste compagnieën te Londen genomen werd voor een procent. Wat de reden was, dat de bevrachters het schip zoo lang te Maassluis op order lieten wachten, wisten wij toen niet. Later is het volgende gebleken: Het Fransche Gouvernement had den uitvoer van wapenen nit Djiboeti naar Abyssinië verbodenen eerst nè, de opheffing van dat verbod ten gevolge van de verklaring van Italië, dat de staat van oorlog in Eritrea had opgehouden, heeft het Fransche Gouvernement dien uitvoer weer toegestaan. Eerst daarna hebben de bevrachters naar Maassluis de order tot vertrek van de Doel wijk" gegeven. L O II U O li- Het volgende verhaal van het gebeurde te Sisi vindt men in de Soer. Cl. In den nacht van 28 op 29 September werd de bezetting van Sisi, bestaande uit 90 politie-soldaten onder den adjudant-onderofficier Van Dalen op geschrikt door een paar schoten, gevolgd door oen hevig krjjgsgeschreeuw. Bij onderzoek bleek dat een kleine 2000 Sassakkers, allen in wit en rood gekleed (de kleuren waarin zjj zich ten doode wijden) op het punt waren de plaats aan te vallen. Gelukkig gingen zij niet terstond over tot de attaque zoodat het detachement waaronder 50 recruten waren, zich behoorljjk kon opstellen,-terwjjl het terrein, een open veld van circa 600 meter straal, omgeven door open Bawahs, niet ongunstig was te noemen. De vijand drong weldra op tot op 100 meter afstands. Na een gevecht van half twee tot 3 uur in den morgen werd hjj teruggedreven. Allo Europeanen en inlandsche geëmployeerden werden gewapend met repeteergeweren, terwjjl de noodige boden werden gezonden om hulp te vragen te Praja. Dienzelfden nacht waren de woningen van den heer Brjjl, agent van de Pakketvaart en van den heer Berendhuizenwelke huizen ongeveer 10 minuten van Sisi afliggen, geplunderd en verbrand. De heer B. vluchtte met zijn nog zeer jeugdige vrouw de wildernis in en wist naar Laboean-Hadji te komen, dat vlak daarbjj ligt, waar hij zich schuil hield by den luitenant Chinees. De heer Berendhuizen was afwezig. Zjjn Euvo- peesche huishoudster en haar kind zjjn door den vjjand meegevoerd of vrijwillig meegegaan, dat is niet duidelijk. Een gerucht wil, dat deze vrouw reeds den avond te voren omstreeks 8 uur met pak en zak was verhuisd naar dessa Kandor, het brand punt van het verzet. Te half zeven 's morgens had een tweede aan val plaats. Inmiddels was een detachement cavalerie van Praja aangekomen onder bevel van den artillerie luitenant Van Lith (ter vervanging van den len luitenaut De Wit) en met hen ook controleur Engelenberg, die 6 uur na den eersten aanval bericht had gekregen en onmiddellijk met de cavalerie was opgetrokken. Toen hot nieuwe opdringen der Sassakkers werd bespeurd, vormden de onzen het plan hen te gemoet te gaan en de dessa Kandor aan te vallen. De politie-soldaten gingen vooraan, de cavalerie was nog niet opgezadeld en toen zij dat wel was, stoof zjj zonder iemands bevel af te wachten naar Laboean-Hadji en schoot daar op eenige bevriende lieden, o. a. het Boogineesch hoofd, die jjlings de vlucht namen. Bij dezen wilden rit raakten wachtmeester Weringloer met 3 man afgesneden van den troep en niet wotend waar bij zich bevond, reed hjj op dessa Kandor aan, van waar hij echter, door een menigte vijanden opgewacht, hals over kop terugkeerde. Daarbjj viel een zijner manschappen, de Europeesche cavalerist Emans, van zjjn paard en werd met 16 lanssteken afgemaakt, terwijl zyn rechterarm nagenoeg van het lijf gehouwen was, geljjk later bjj het ophalen van het lijk bleek. Paard en wapens werden buit gemaakt. Een ander cavalerist kreeg een lanssteek in de djj. Do politie-soldaten snelden met den looppas de bedreigde cavaleristen te hulp, weldra verscheen ook luit. Van Lith met de rest van het detachement en vereenigd trok, men nu tegen de dessa op, die na heftigen tegenstand werd overmeesterd. De adjudant-onderofficier Van Daalen was de eerste die over de borstwering in de dessa sprong. De bevolking had 2 dooden met 2 tromplaad- goweren achtergelaten. Hoogstwaarschjjnlijk is de bevolking van de dessa Kandor, Kembang-koening, Teros, Lamtoena en Apitai, vier uren van Sisi, opgeruid door eenige lieden van Praja, die enkele dagen te voren daar waren aangekomen. Zij vonden een gewillig oor bjj velen die ontevreden zyn over de onteigening hunner velden, waarvoor de prijzen nog niet moeten zijn voldaan. Die onteigening was noodig voor 't verplaatsen van Laboean-hadji meer land-inwaarts, maar het dralen met de uitbetaling schijnt een gevaarlijk verzuim. De genoemde dessa's hadden stellig te zamen 1200 man onder de wapens. Apitai alleen reeds 500. De controleur Privó zond onmiddellijk boden te paard naar den ass.-reBident Roos te Arapenan, terwjjl ook aan de tor reede komende »Lansberghe" verzocht werd door te stoomen naar Ampenan om hulp te halen. De communicatie was den 30en feiteljjk verbroken. Des avonds kwam de »Atjeh" ter reede van Laboean-Hadji, waarop zich ook de ass.-res. Roos bevond. Den volgenden morgen, 1 October, ging het er op los. De overste en drie officieren commandeerden de landingsdivisie, bestaande uit honderd man, waarbjj 30 politie-soldaten werden toegevoegd. Men vond de dessa Kandor evenwel verlaten. Ditmaal werd zij niet gespaard, doch aan de vlammen prijs gegeven. De andere dessa's toonden de witte vlag. Daar werd een 20-tal personen, meestal hoofden, klians, gearresteerd, doch aangezien geen verzet meer werd ondervonden, werden de woningen en erven gespaard. De gevangonen zijn verhoord door den ass.-reB. en de beide controleursverscheidene hoofden kwamen hun goede gezindheid betuigen. Aan de oproerige dessa's is een brandschatting van f 10,000 opgelegd, te betalen op 10 October uiterljjk. Volgens spionnenberichten zal het bedrag niet worden betaald, ongetwijfeld zal dan tuchtiging volgen, waartoo de landingstroepen van de >Atjeh", 200 man, die van de »Java", 40 man, de politie- soldaten en een detachement cavalerio alleszins voldoende zullen zyn. kEBkWIElWS, Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Terneuzen door ds. H. Bouman te Berliknm. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te SL-Maartengdjjk door ds. P. Bok ma te Gorinchem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2