Hierop kwamen later twee inschrijvingen, n.l. een van den tegenwoordigen pachter tegen f 1000 en van den vorigen, A. Foudraine, tegen f 800 jaarljjksche nitkeering, voor 7 jaren de gemeente reiniging op zich te nemen. De tegenwoordige pachter kon evenwel niet in aanmerking komen, wjjl zijne wijze van handelen niet tot eene herhaalde proefneming uitlokt. Burgem. en Weth. hebben bij eenige gemeenten geïnformeerd naar de kosten der gemeentereiniging. Daaruit is hun gebleken, dat slechts in weinige gemeenten de ontvangsten de uitgaven dekken. Alkmaar daarentegen komt ieder jaar f 10,000 te kort> Leeuwarden f 23,000, Delft f 15,000, Vlissingen f 4600, Neuzen f 1100, Harlingen f 5000, Amersfoort f 3000 en Middelburg f 4000. Mochten de raadsleden van meening zijn, dat eene proefneming met eigen exploitatie de voorkeur verdient boven eene jaarlzjkscbe nitkeering van f 800, dan achten Burgem. en Weth. het wenschelgk, evenals in andere gemeenten, eene commissie van bgstand in het leven te roepen. Het aanbod van wijlen A. Foudraine komt daarop neer. De mestvaalt zou overgebracht worden naar het z.g. Roosjeshof langs de haven, die voor het vervoer der mestspeciën oneindig beter gelegen is dan de tegenwoordige. Hg zou daar net straatvuil met beer vermengen, om aan de compost hoogere verkoopwaarde te geven. Met het oog op een groot afnemen der Wilhelminapolder, Waren deze plannen goed bedacht. De gemeente zou natuurlijk voor eenmaal het terrein in orde moeten brengen, oSn stal met karren- schuur bouwen, een beerput maken, wat natuurlijk ook zon moeten gebeuren als de gemeente de zaak zelf ging exploiteeren. Zooals gezegd, is de heer Foudraine overleden, en heeft zijn zoon eene andere regeling voorgesteld, die op meer dan f 800 per jaar zal komen. Een voordeel van het overbrengen der mestvaalt naar het Roosjeshof zon zjjn, dat eene tamelijk groote oppervlakte grond als bouwterrein vrij zon komen, waardoor het voorkomen der stad aan de spoorzgde een vriendelijker aanzien zon krggen. Met genoegen woonden wij bg de feest- uitvoering, ter gelegenheid van het 5jarig bestaan der Gymnastiek-Vereeniging Volharding". Behalve de gewone gymnastische oefeningen ook aanriDgen en de brug, werden een paar tableaux vertoond en een paar tooneelstnkjes opgevoerd, nl. «Altjjd te laat" en »De weerbaarheid van Heidorp". De Vereoniging had veel succes met deze soirée. De Werklieden-Vereeniging «Eigen hulp" geeft Zondagavond eene uitvoering door en voor de leden. 22 Nov. De hoeren J. Plazier en L. de Beste hebben de benoeming voor bestuurslid van de anti-revolutionaire kiesvereeniging niet aangenomen. Te Kloetinge moet een herstemming plaats hebben voor lid van den Raad tusschen de heeren O. A. Sprenger, burgemeester, die 56, en Chr. Welleman, die 29 stemmen bekwam. ASrilinigSC, 23 Nov. In den nacbt van Vrijdag op Zaterdag is bij den Dintel plotseling een vaartuig gezonken. De man en de vrouw, die in de kooi sliepen, zjjn verdronken. De knecht had nog tijd zich te redden. Zierikzee. 21 Nov. In aansluiting met het reeds door ons medegedeelde omtrent den stoomtram weg Brouwershaven-Zierikzee-Steenbergennemen Wjj het volgende over uit de N. Rott. Ct. van heden »Naar wjj vernemen, iB spoedig de indiening van een wetsontwerp te verwachten tot Bubsidieering van rjjkswege van een stoomtramweg van Brouwershaven over Zierikzee naar Zijpe en verder door den Anna- Jacobapolder naar Steenbergen, in verbinding met den bestaanden Btoomtramwég van daar naar Rozen- daal. Verder zullen in verband daarmede te Zijpe, aan den Anna-Jacobapolder en te Nnmansdorp rjjkshavens worden aangelegd en zal een stoomboot- veerdienst tusschen Zijpe en Anna-Jacobapolder en tnBSchen Zijpe en Nnmansdorp worden ingesteld". 23 Nov. De stoomboot >Stad Zierikzee", die Zaterdagmorgen 9,45 van Rotterdam was vertrokken, heeft in het Noordergat ter hoogte van Oude Tonge met het stnnrboordsrad, midden in het vaarwater, gestooten op een zich onder water bevindend en alzoo onzichtbaar voorwerp, waarschijnlijk wel een verplaatst wrakstuk. De stoot was zoo hevig, dat het schip als het ware uit het water werd gelicht en de spinnekop brak. Dientengevolge moest de kapitein het schip voor anker brengen. Door het beschadigde rad af te koppelen, werd het schip in staat gebracht om roet het enkele bakboordsrad naar Zijpe te varen. Eer dit werk gedaan was, was de mist ingevallen, zoodat eerst in den afgeloopen nacht, toen de lucht een poos ophelderde, de stoom boot te Zjjpe is aangekomen en daar de lading heeft ontlost Een gedeelte der passagiers en de spoedeiechende goederen waren gedurende bet voor anker liggen bij gedeelten mot verschillende vaartuigen en in verschillende richtingen van boord gevaren. De laatsten, die aan boord gebleven waren, zjju heden morgen 6 uur per diligence van Zjjpe bior aan gekomen. Sedert den nacht van Zaterdag op Zondag heeft hier de mist weer zijn intocht gemaakt en verlevendigt deze weder bet besef, dat we eiland bewoners zijn en alleen nog ons kunnen verplaatsen door middel van drijvende vervoermiddelen. De stoomboot «Schelde I" heeft Zondagmorgen 7 uur de reis naar Rotterdam aanvaard en bracht het zoover, om te half 2 Willemstad en om 5 uur 's avonds Dordrecht te bereiken. Heden morgen arriveerde men te Rotterdam. De «Stad Zierikzee" had averij en telde dus niet mede. De Zeeland" en «Schelde II" lagen wegens mist te Rotterdam. Heden liggen de drie stoombooten nog steeds te Rotterdam, door den mist weerhouden. Niettegenstaande dus het overmatig getal van vier stoombooten in de dienst Zierikzee—Rotterdam, was de directe communicatie gisteren bijna geheel en vandaag geheel afgesloten. De Spoorboot houdt zich goed: deze heeft nog geen reis gemankeert; alleen is ze gisterenmorgen wat later afgevaren. De goederenbootKoophandel" is in den afgeloopen nacht, van een tjjdeljjke opheldering profiteerende, afgevaren naar Holland en is in den loop van den dag geslaagd Zjjpe voorbg te varen. Men schrjjft uit Ierseke: De oester cultuur. Ze dagteekent van het jaar 1870, toen een voor Ierseke liggend deel der Oosterschelde door den Staat der Nederlanden voor 15 achtereenvolgende jaren tegen ongeveer f 26,000 ger jaar werd verpacht. De samenloop der omstandigheden was voor de eerste enkele ondernemors buitengewoon gunstig. De niouwe industrie smeet rijke wiosten af en Iersekes zielental steeg sedert van 900 tot 4500, terwijl omliggende gemeenten zich eveneens uit breidden. Als eertijds 't goud in Californië, zoo trokken de Zeeuwsche oesters een stroom van graag-rijk-willen- wordende menschen tot zich. In 1877 werd een nog braak liggend gedeelte der Oosterschelde voor f 150,000 per jaar grootendeels aan de oorspronkelijke ondernemers van 1870 ver pacht en in 1882 de Ierseke-bank voor de tweedo maal, ditmaal voor 336.000 per jaarEr ontstond een epidemie" voor 4e kweeking van oestertjes op dakpannen; in 1885 werden ongeveer 30 millioen gekalkte pannen in de Schelde neergelaten. Onderneming op onderneming verrees, geld kwam nit alle hoeken van Nederlander werd gespeculeerd (»er op of er onder"). Enkelen maakten van een cent een gulden, doch de meesten van een tientje niets. Daarop vernietigde de buitengewoon strenge winter van 1890/91 bijna alle oesters (oppm. 15% na. En nu? Tengevolge van een en ander is de oesterteelt geheel verloopen. Misschien geen tweede tak van nijverheid in ons land, die op zulk een ellendige basis staat. Doch mannen met kapitaal en energie kunnen alles weer terecht brengen. Daarnaar wordt thans uitgezien. In de laatste week, van Donderdag tot Don derdag, zijn van Ierseke verzonden 450,000 levor^m oesters. De prijs der imperialen, die uiterst gering in voorraad zjjn, was f 80, die der le soort f 35 en hooger. Die der andere soorten zjjn zoo uiteen loopend en het gewicht der soorten wordt zoo ver schillend genoteerd, dat die prjjzen niet op te geven zjjn. Men verzoekt ons hieraan te willen toevoegen: Het verzenden van oesters op bon avontnre, naar de verschillende markten, vooral naar België, maar ook naar Engeland en zelfs naar Hollandsche plaatsen waar afslag gehouden wordt, heeft nu eene hoogte aangenomen, ten gevolge waarvan de laagte van de opbrengst zich nu maar moeieljjk in cijfers brengen laat, om reden dat er geen noemenswaardige cijfers meer voor geboden worden. Iemand die eene voorvorige week nog iets, zegge: iets, thuis gekregen had, beklaagde zich van volgende zendingen ongeveer zóóveel besomd te hebben, dat er de kuiper en de wacht naar het station uit bestreden konden worden; te geefs alzoo. Dit om ten opzichte van bovengenoemd verzendings-cijfer tot het recht begrip daarvan te kunnen geraken; men zou anders allicht gaan denken>Dat gaat goed daar!" (Iers. en Th. Ct) Zierikzee, 23 Nov. De vereeniging»Flora]ia" alhier, had in de voorzaal van den heer Verwer eene tentoonstelling georganiseerd van Chrysanthe mums, door haar in 't voorjaar als jonge plantjes aan hare leden uitgereikt. Niet eene tentoonstelling dns van Chrysanthemums als in Rotterdam, Am sterdam, enz., uitgeschreven door maatschappjjen van tuinbouw, waar vaklui exposeerden, maar eene verzameling van een 75-tal Chrysanthemums, ge kweekt door liefhebbers, had men bijeengebracht. Alleen de bekende bloemist, de heer v. d. Laan uit 's Hage, had een tiental planten als opluistering ingezonden. Juist daardoor werd voor den leek een oordeel over de Floralia-planten gemakkelijk ge maakt. Want hoewel er bjj die zending prachtige planten waren met reuzen bloemen en misschien andere daarentegen door het transport wel geleden zullen hebben, moesten toch de planten, ingezonden b.v. door de heeren v. d. Have en van Schelven, noch in kweekwgze, noch in bloei er voor onder doen. Wat men met kennis, zorg en geduld en in 't bezit van geschikte ruimte en gelegenheid bij het kweeken van planten doen kan, hebben beide heeren bg deze lastige, maar dankbare plant bewezen. Dankbaar zeker, want wat een overvloed van groote bloemen, wat verscheidenheid van kleuren in allerlei nuancen, wat grillige vormen van bloemen en bloem bladen I Jammer dat bjj het veredelen dezer in China en Japan in 't wild groeiende planten, de bloem hoofdzaak is geworden en het blad en de plant zelf daar in 't geheel niet mee in verhouding Btaan. Maar de zorgvuldige kweeker weet ook daarvan te maken wat er van te maken valt. De hoogleeraar in de plantenkunde, de Beucker, hield onlangs te Antwerpen een belangwekkende voor dracht over Chrysanten, waarin hij o. a. zeide: »do best gekweekte Chrysanthemums zijn die, welke het best hunne dikke, donkergroen gekleurde bladeren tot tegen den bloempot bewaren, die bijna geen 6teunstokken noodig hebben om toch schoon in vorm en houding te bljjven; die planten hebben ook de bestgekleurde en vastgevormdste bloemen, die bet langst duren". Welnu, wie het 25-tal planten, inge zonden door den heer v. d. Have en de meeste van den heer van Schelven, aan die vereischten toetste, moest erkennen, dat hunne planten zeker onder de bestgekweekte kannen gerangschikt worden. Wjj hopen, dat deze tentoonstelling den luBt aan gewakkerd heeft bij de plantenliefhebbers, om hunne krachten aan de Chrysanthemums te beproeven. Wjj zagen wel, dat het bestuur van »Floralia" er een geheim van maakt, hoe ze de planten kweeken, us do noodige inlichtingen en zelfs jonge planten, zal men daar wel kunnen krjjgen. De heerlmanJ. van der Have zond nog eenige monsters van bloemen- mest in, iets wat men bij het kweeken dezer plautèn moeielijk kan missen. In verschillende couranten wordt gemeld dat schipper P. de Zeeuw, gedomicilieerd te Zierik zee, te Bergen op Zoom in zijn schuit dood in bed is gevonden: Wjj kunnen verzekeren, dat hier genoemde schipper niet bekend is. Verplaatst met 28 Nov. a s. de rijksveld wachters: P. Stoutjesdijk (jachtopziener) van Brouwershaven naar Numansdorp; M. Klop van Numansdorp naar Brouwershaven. Naar aanleiding van het tekort in de Bank van Leening te Amsterdam geeft het Politienieuws een plaat. Isaac staat voor het gebouw van de Bank en spreekt de verzamelde menigte - arme stakkers e.a., die hun panden inbrengen, als volgt toe «Mense, weesfc wijs en ghaat niet naar binne: Brengt je spulle liever bg Isaac: die khoopt alles op voor cifieleprgB, met recht van wederinkhoop Gaat niet naar bbinnel Dit is niet de Bhank van Leening, maar de Bhank van Verduistering 1" Een gasfabriek op eigen handje 1 Door den landbouwer G. J. Den Hertog, te Oudshoorn, werd eenigen tijd geleden ontdekt, dat een zich op zjjn erf bevindende wel brongas bevatte, en toen dit later door deskundigen werd bevestigd, heeft bjj den heer A. Bleeker, aanlegger van bron gasleidingen, te Oudendjjk (N. H), opgedragen ook op zijne hoeve dergelijke leiding aan te brengen. Naast de wel zjjn twee Nortonpgpen geslagen, de eene 76 voet, de andere 90 voet diep, terwijl hierboven de gashouder is geplaatst. In het water, dat geregeld uit de Nortonpijpen vloeit en uit de wel om het uur opborrelt, bevindt zich bet gas in kleine bellen, die zoodra zij aan de oppervlakte van het water komen, niteenspringen en het gas zich in den gashouder verzamelt; deze rijst en daalt naarmate de zich daarin bevindende hoeveelheid gas. Van uit den gashouder loopt de leiding naar de boerderij. Niet alleen alle kamers, werkplaatsen en stallen kunnen ruimschoots verlicht worden, doch er is ook voldoende gas voor drie kooktoestellen. Het licht is helder, geljjk en kleurloos en de geheele inrichting sierlijk, in één woord alles is royaal. Onder de feestelijkheden, welke in eene Zuid- Hollandsche gemeente zullen plaats hebben ter gelegenheid van de inwijding van een nieuw kerk gebouw, komt voor het houden van worstel wedstrijden 1 Uit Pernis zijn visschers naar Vlissingen vertrokken om daar de sardjjnvisscherij uit te oefenen. Deze visch wordt dan gezouten en bij het vieschen naar schelvisch voor aas gebruikt. Arend Aleven te Groessen (bij Arnhem) vierde Zondag zijn honderdsten verjaardag. Van die eeuw is hg 87 jaar koorzanger in de R.-K. kerk te Groessen, (npg altijd klimt hij 's Zondags de trappen °P)» 45 jaar lid van de Vincentius-Vereeniging, waarvan 34 jaar president. Hg is lid van bet parochiaal kerk- en armbestuur, lid van het ge combineerd college te Zevenaar en een steunpilaar van 't bijzonder onderwgs. Zierikzee, 23 Nov. Naar wg vernemen, zal op Vrijdag a.s. in de Concertzaal alhier een kunst-avond gegeven worden door den heer Henri Poolman en mej. G. Poolman, met medewerking van mevr. PoolmanHuysers. Zeer zeker zal bet publiek dit aangenaam vinden, daar do voorstelling van gepasseerden winter nog verseb in het geheugen ligt. Doch ook van elders is het oordeel gunstig. De Telegraaf zegt van een voorstelling te Amsterdam: «het was een avond vol afwisseling, die door een dankbaar publiek ge noten werd. Mej. G. Poolman draagt op eene eigenaardig dramatische wjjze voor, die eene aan gename afwisseling geeft". Het Nieuws van den Dag zegt: «Veel succes; van al het mooie was >De Koffieveiling" en de «Gedichten van den School meester" het allerbeste en het genot niet gering om Henri Poolman te hoorenl" Zoo zouden wij kunnen voortgaan. Wg achten echter bet bovenaangehaalde voldoende en verwachten dat de Concertzaal Vrijdag a.s. flink zal zijn bezet. Een aardig buitenkansje viel den agenten van politie te Deventer ten deel; op een lot in de Staatsloterjj, waarvan zjj '/«o hadden, viel namelijk de f 20,000. Te Winschoten kregen twee jongens op de sigarenfabriek van Gebrs. Bargeboer, twist. Een van ben ontving met een bazensprong een steek in het voorhoofd, waardoor hij zoo ernstig verwond werd, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Donderdagmorgen bukte bet elf-jarig dochtertje van een landbouwer te Ruwiel zich om een knikker op te rapen, waarbij zij plotseling hevige pijn in den rug kreeg. Het kind werd in de school gebracht en het geval liet zich zoo ernstig aanzien, dat het hoofd der school met een rijtuig bet kind naar huis bracht, 's Middags ontvingen de onderwijzers bericht, dat het meisje was overleden. Om te bezuinigen besloot de raad der gemeente Utingeradeel tjjdens de raadsvergadering geen koffie meer te drinken op kosten der gemeente; wilde men een kopje, dan diende men bet zelve te betalen. Door dit besluit nam de lost tot koffiedrinken bij de leden der vroedschap allengs af, zoodat de concierge van 't gemeentehuis zich nn tot den gemeenteraad heeft gewend, met verzoek hem een gratificatie te verleenen, als vergoeding voor de schade, die hij ondervindt door het niet meer koffie drinken der raadsleden voor gemeenterekening. Met 48 tegen 4 stemmen is door de Provinciale Staten van Noord-Brabant een motie aangenomen, waarbij de Hooge Regeering wordt uitgenoodigd onverwijld ter hand te nemen eene matige uit breiding van ons bestaand tarief van invoerrechten, en zoo mogelijk te willen bevorderen do opheffing der belemmerende bepalingen van invoer in het buitenland. Te Amsterdam hebben de oplichters weder een nieuw stelsel in toepassing gebracht. In dezen tjjd, nu de dames 'a middags de deur uitgaan voor de St.-Nicolaas-inkoopen, posteeren zich scharen slijpers in straat of op gracht. Zien ze mevrouw uitgaan, dan schellen zij een oogenblik later aan en zeggen tot de dienstbode, die hun de dear opent >dat mevrouw en dan volgt een juiste bsschrjjving van mevrouw's wandeltoilet hem opgedragen heeft de messen te slijpen, of het meisje ze maar geven wil". Het dienstmeisje, dat door de juiste beschrjjving van mevrouw's hoed en mantel meent dat de man besteld is, geeft de messen af en laat ze Blijpen. Ze krijgt ze een oogenblik later geslepen terug, en dan wordt voor het werk een prjjs gevraagd, zoo hoog, dat men er best nieuwe messen voor kan koopen. De man wordt lastig en bet meisje betaalt. Als mevrouw thuis komt, bemerkt men dat er oplicbterjj is gepleegd. De Ras Maligan uit den Lombok-krijg welbekend is wegens hoogverraad tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Aanbestedingen, Verkoopingen enx. Te Biezelinge werd door Notaris Mulock Houwer verkocht: 1 Heet. 64 Aren 20 Cent. bouwland. Kooper werd het Burgerljjk Armbestuur te Kapelle voor f 401 per Gemet, dus voor f 1700 het geheel. Door den Minister van Oorlog is de levering van runderen voor de militaire slachter jj te Middel burg (le halfjaar 1897) aan den minBten inseb JjVer, den heer A. van Mansfeit te Bergen-c Luom, die inschreef voor 60,6 cent per kilogr-1 u, niet gegund, zoodat eene nienwe aanbesteding zal plaatshebben. Eiandliouw en Weeteelt. Bij besluit van den Franscheu Minister van Land bouw is, wogens bet voorkomen van mond- en klauwzeer, de in- en doorvoer van runderen, schapen, geiten en varkens, afkomstig uit Nederland, verboden. Ilruinigge, 23 Nov. Hoewel de suikerbieten aan de haven nog niet geheel verscheept zjjn, is bet wegen aan de fairbank geëindigd. Niet minder dan 11821820 K G. werden er dit jaar gewogen, een aantal K.G. dat nog niet bereikt werd. RECBTSZAkEM. Jl. Vrijdag werden door de arrond.-rechtbank te Middelburg o.a. veroordeeld, wegens: mishandeling P. L E 19 j., broodbakkerskneebt, Krniningen, tot 1 maand gevangenisstraf; dronkenschap en beleediging van een ambtenaar A. M. d. P., 45 j., visscher, Hansweert (Kruiningen), tot 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg beeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. v. Z., koopman te Rottordam, beklaagd van verduistering en deswege veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. EEBKMIEDWS. Beroepen naar de Geref. Gem. te Kamperland (gem. Wissenkerke) ds. P. J. Baay te 's Gravenzande. Beroepen bij de Geref. Gem. te Purmerend ds. M. Keulomans te Schoonhoven (vroeger te Zierikzee); te Anna-Jacobapolder ds. H. Knik te Putten. Bedankt voor hefc beroep naar de Herv. Gem. te Goes door Ds. C. J. van Paassen te Meppel. Aan het verslag der Synodale commissie van de Ned. Herv. Kerk ontleonen wjj het volgende: Over een verzoek om inlichtingen, door kerk voogden der gemeente Kerkwerve ingediend, over een nader onderzoek van bet bouwvallige kerkge bouw en in verband daarmee een uitvoerig rapport van een bouwkundige, den heer Frederiks, over de restauratie ontspon zich een langdurige gedachten- wisseling, die leidde tot het besluit, aan kerkvoogden te antwoorden, dat het der vergadering wenschelgk voorkwam het oude kerkgebouw te herstellen, overeenkomstig de beginselen, in het rapport neer gelegd, dat de Syn. commissie ten spoedigste de inzending wachtte van eene aanvrage om subsidie voor dit werk nit het fonds voor noodljjdende kerken en personen, onder overlegging der door het reglement op het fonds vereischte stukken, om het verzoek met toepassing van al. 3 van art. 24 van dat reglement, al was de tjjd der inzending verstreken, nog in overweging te kunnen nemen. Bij de Hervormde Kerk te Biggekerke is benoemd tot voorlezer en voorzanger, tot ontvanger der diakonie en tot koster de beer J. Vreeken, hoofd der Openb. school, en tot ontvanger der kerk, benevens secretaris der kerkvoogden, de beer W. B. Calliber. Aan den heer T. Tal, opperrabijn te 's Hage, is door den Ned. Israël. Kerkeraad verlof verleend om gedurende het jaar 1897 het opper-rabinaat ad interim over de ressorten Utrecht en Zeeland te big ven waarnemen. O H D E B W IJ S. De beer Chr. Schultz, geboren te Zierikzee, behaalde te Amsterdam de acte teekenen 1. o. De heer J. Kerkhof, hoofd eenér school te Wemcldinge, heeft zijn ontslag gevraagd als leeraar aan de Rijks-Normaallessen te Bergen-op-Zoom. ■tenesse, 21 Nov. Aan de herstemming ter verkiezing van een lid in bet Hoofdbestuur is dooi de afdeeling «Westelijk Schouwen" van 't N. O. G. deelgenomen door 12 leden. Op den beer Zernicke waren 6 en op den beer Straatman eveneens 6 Btemmen uitgebracht. Ingezonden stukken. Geachte Redacteur! Eindelgk is er wat leven in de brouwerij gekomen en beginnen de aandeelhouders in de Zierikzeesche Stoombootmaatschappij zich te weren. Ik heb mij dikwijls geërgerd aan de laksheid van 't Ziorikzeescb publiek, maar ook wel eens aan de kalmte van de aandeelhouders dier Maatschappij. Er wordt dikwijls over protectie en in vrijhandel gesproken. Dat geldt in grooten en kleinen kring. Er wordt door de winkeliers bier stoon en been geklaagd als iemand gaat trouwen en zijn meubels koopt in Holland, waar hij bij ruimere keuze voor minder geld betere waar krijgt, in plaats van hier alles in te slaan. Men moet zijne stadgenooten bevoordeeleu, heet het dan, en menigeen is 't door de winkeliers hier ter stede duchtig kwalijk genomen, als hjj bij hen niet kocht, maar in Holland te markt ging. Zoo is 't met de winkeliers, zoo is 't met andere vakken: metselaars, timmerlieden ook. Een metselaar of timmerman uit Schouwen of Dniveland mag men hier niet gebruiken. Bg de bestedingen van de gemeentewerken mogen zij niet mededingen, en wie als particulier dan zoo iemand iets laat doen, die weet dat alle ambachtslieden uit Zierikzee hem verweBsehen. Het Zierikzeesche geld voor de Zierikzeeönaara, de ingezetenen moet men bovoordeelen, zegt men. Ik vind dat best. Maar als nu diezelfde winkeliers en ambachtslieden de Rotterdamsche Schelde bovoor deelen in plaats van de Zierikzeesche Maatschappij, wat doen zij dan anders dan juist datgene wat zjj in andoren zoo afkeuren? Met groeten, Uw vriend en trouwe lezer, Zierikzee. x. Arme Boeren In zekeren zin kan men onze boeren (pachters) zoo noemen en wel met het oog op de goede uitkomsten van dit jaar. Immers wat is '96 voor de boeren niet een gezegend jaar. Alles is immers meêgeloopen De graanoogst is boven alle verwachting meegevallen, de prijzen der granen gaan langzamerhand williger worden en de bieten doen de deur toe. Waar men vóór eenige jaren een boer die b.v. 18000 Kgr. netto had, van 't - men daar dit jaar meè; men spre-' alsof 't niets is. Arme boeren ffv' - Velen zi«' eirkoraen bij uitzon dering dit om 't ruim te nemen, hebben -uter zou die overwinst opwegen tegen - „zen in de laatste jaren geleden 1 Arme boeren (pachters). Ik zie voor velen in dit gunstige jaar '96 meer verlies dan winst. Ik zie grondeigenaarsdie genadiglijk hun pachter wat pacht borgden in slechte jaren toen ze onmogelijk betalen konden en nu het tekort van toen opstrijken; ik zie de pachters met doodgraversgezichten van 't kantoor gaan in de overtuiging dat nu de magere koeien de vette hebben opgegeten En 't is een goed jaar voor velen, doch niet voor allen; de eigenaar echter, aan wien de faam ver kondigt dat het toch zóó goed was, gelooft niet hem, die zegt dat het bij uitzondering hem slecht ging; neen 'twas een goed jaar en „één goed al goed". Arme boeren (pachters). Ging het bij u nu zooals het vroeger ging in dien goedeu ouden tijd, toen er goede oude grondeigenaars goede ge- zetene boeren maaktendanja zou de eigenaar den pachter feliciteeren met '96, doch nu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2