zal optreden de beer P. E. Huet van Goes, met >De Transvaal en de toekomst voor Nederlanders". Deze lezing zal ook toegankelijk zyu voor niet-leden van het Departement op vertoon van een toegangs kaart, bij de leden verkrijgbaar. Voorts werd nog besloten, zoo de pogingen daartoe stenn mochten vinden, de school voor handenarbeid zoo spoedig mogelijk weer te heropenen. Unaniem zagen de leden de nuttigheid van deze instelling in en verklaarden de school gaarne finan cieel en moreel te willen steunen. Xierikzee, 20 Nov. Gisterenavond werd tén huize van mej. de wed. Kanaar albier gehouden de Jaarljjksche Algemeene Vergadering der »Zierik- zeeache TJsvereeniging". Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren, herinnerde de Voorzitter, de heer J. van Schelven, de aanwezigen er aan, dat deze Vereeniging is opgericht op 27 Februari 1885 en alzoo ten vorigen jare haar 10-jarig bestaan had kunnen herdenkenhij wysfc op de vele moeielgkheden, waarmede zij aanvankelijk had te kampen, doch die zij gelukkig mocht te bovenkomen. Hjj stelt echter daartegenover het succes dat de Ver eeniging heeft behaald by hare ÏJsfeesten, waar het nuttige met het aangename werd gepaard, zoodat by die feesten, gedurende de 10 jaren, eene waarde van ruim f 1500 onder de behoeftigen is verdeeld geworden. Hg vertrouwt, dat zij op den ingeslagen weg zal voortgaan en roept daartoe de modewerking in van al de leden. De Penningmeester brengt vervolgens verslag uit over het afgeloopen boekjaardaaruit blykt, dat de rekening sluit met een goed slot van f 85,01 lJ1% dat gevoegd wordt by het aanwezige saldo van vorige jaren ad 100,46. Alanu wordt overgegaan tot de uitloting van vyf aandeelen in de geldleening ten laste der Vereeniging; uitgeloot worden de aandeelen Nos. 24, 23, 45, 53 en 14. Twee der heeren, wier aandeelen waren uit geloot, boden dit ten geschenke aan de kas der Vereeniging, dat natuurlyk met dankzegging werd aangenomen. Als Bestuursleden werden herkozen de heeron C. W. Bal en Z. J. van den Bout, terwijl in plaats van de heeren Et. J. Koning (vertrokken) en J. H. Ochtman Sz. (die bedankt had), werden gekozen de heeren A. Frelier en W. Wiebols. Daarna werd de vergadering gesloten. -Tot de oudste nijverheidsinstellingen in de stad Dordrecht, die steeds met eere haren naam hebben gehandhaafd, behoort ongetwijfeld de in 1742 ge stichte kleerbleekerij »de Lelie" aan het Kromhout. In alle oorden van ons land en zelfs in Engeland telt zij hare clientèle, en nog voortdurend breidt die zich uit. Geen wonder dan ook dat de tegen woordige eigenaar, de heer Augs. Bierens, alles aanwendt om met de eischen des tijds mede te gaan. In den laatsten tijd heeft hy zijne inrichting geheel vernieuwd, de handkracht waar dit zonder nadeel voor de te behandelen goederen kon ge schieden door stoomkracht vervangen, en eene afdeeling voor chemische wasschery benevens eene machinale strykinrichting daaraan toegevoegd. Daartoe uitgenoodigd, brachten wij een bezoek aan de nieuwe inrichting, waar al dadelyk de flinke ruimte ons trof. Achtereenvolgens bezochten wy de sorteerkamer, de wasschery, waar in kolossale kuipen met zeepsop het vuile goed onder zware stampers, door stoomkracht voortdurend op en neer bewogen, of in ronddraaiende trommels behandeld wordt, waarna het met de hand wordt nagewasschen en vervolgens door andere vrouwen wordt uitge spoeld in een kolossaal bassin met voortdurend stroomond ea ververscht wordend water, dat vooraf in een vergaarbak bezonken en vervolgens gefilterd iB. (In tijden van epidemiën wordt het spoel-bassin gevoed uit de Hoogdrukwaterleiding.) Centrifuges persen het water uit het gewasschen goed, dat daarna geblauwd en gestyfseld wordt. De in een afzonderlijk lokaal geplaatste stoommachine, welke alle toestellen in beweging brengt, levert tevens het voor het wasschen noodige warm water, als mede de stoom tot verwarming der verschillende droogkamers boven. In een aangrenzend vertrek beneden vinden we diverse mangels, alle door stoomkracht in beweging gebracht, waaronder een groote, bestemd voor het glanzen van tafelgoed, het apréteeren van vitrage gordijnen enz., benevens de strykinrichting; daar naast het contróle-lokaal, waar het schoone goed wordt nagezien, geteld, met de tollijsten vergeleken en ingepakt ter verzending. Boven vinden we, behalve verschillende droogkamers, waarvan de meesten met stoom verwarmd worden, de chemische wasschery, waar fijne goederen, wollen dekens enz. worden behandeld. Naar het ons voorkomt, voldoet het geheel aan alle billyke eischen. Dames, die de inrichting wenschen te bezichtigen, worden daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld. Te Bergen-op-Zoom zal de Kneipp'sche koud- water-inrichting van dr. Verlinden, wegens weinig gebruik, opgeheven worden. Van de gebouwen zullen woonhuizen worden gemaakt. Woensdagavond omstreeks 8 uur is te Moer dijk aan de Book vaart een tjalkschip, geladen met suikerbieten, voor de fabriek Zwartenberg te Zeven bergen, door een sleepboot aan den grond gesleept. Daar het eb was, duurde het niet lang of de tjalk brak midden door, ten gevolge van het onderuit schuiven van het zand. De eigenaar, schipper De Boer, kon zich nog bytyds met de zijnen redden. Justus van Maurik, de bekende novellist, die een reis naar Oost-Indië heeft ondernomen, heeft te Batavia met veel succes een voordrachtavond gehouden. Onder de toehoorders was de gouverneur- generaal, die den heer Van Maurik aan zijn disch ten gouvernementspaleize noodigde. Mevr. de wed. van Bell—Brown, 10 November te Utrecht overleden, heeft benoemd tot haar erf genamen: a. het Groninger Universiteitsfondsb. de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder de voorwaarde, dat al wat de Maatschappij uit kracht dezer erfstelling verkrijgt, zal strekken tot vermeerdering van het Schoolfonds", dat door het hoofdbestuur wordt beheerd. Wordt dit schoolfonds te eeniger tijd opgeheven, dan zal het verkregene strekken tot vermeerdering van het fonds der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De erfgenamen ontvangen elk de helft van de zuivere opbrengst der nalatenschap, onder den last van het vrucht gebruik, dat levenslang is gelegateerd aan 2 reeds bejaarde dames. De zuivere opbrengst der nalaten schap wordt geschat op f 70.000. Op 1 Januari j.I. waren in de 23 Nederlandsche krankzinnigengestichten te zamen 7103 ljjders (tegen 6949 een jaar te voren) in verpleging, waarvan 3542 mannen en 3561 vrouwen. Rechts bovenaan, op de eerste bladzyde, bevat de Maasbode het volgende schryven: Aan de Redactie van de Maasbode. De Maasbode van 16 November bevatte de ernstige vermaning van het Nederlandsch Episcopaat. DinBdag den 17den November stond in uw blad een hoofdartikel, getiteld: >Een Program1', dat vlakweg in Btryd was met de ernstige vermaning der Bisschoppen. Het heeft mij diep bedroefd. Persoonlijk en voor de laatste maal herhaal ik de ernstige vermaning van het Episcopaat. Ik vertrouw, dat de Maasbode, die altijd het beginsel verdedigd heeft, dat de Katholieken de leiding der Bisschoppon moeten volgen, dit beginsel in practyk zal brengen. Haarlem, den 17den November 1896. De Bisschop van Haarlem, f C. J. M. Bottemanne. Het artikel, waarop in het schryven gedoeld wordt, bevat een bestrijding van wat Ons Noorden, te Leeuwarden, De Grondwet, te Rozendaal, en De Maas- en Roerbode, te Roermond, tegen de houding der Maasbode in zake »een program" aanvoerden. De Maasbode verdedigt namelijk de stelling, dat niet de Kamerclub het R.-K. program moet vast stellen, omdat de mandatarissen niet hun eigen mandaat moeten maken, wat de andero bladen niet met haar eens zijn. Donderdagmorgen zyn door de politie te Tilburg de socialistische plakkaten, die op verachil- lendo hoeken dor stad waren aangeplakt, verwijderd. Den avond te voren was door Havers uit 'sGravenhage aldaar een socialistische bijeenkomst gehouden. Liefhebbers by de vleet 1 Voor de betrekking van huismeester in hot krankzinnigengesticht Endegeest" te Leiden hebben zich aangemeld 261 sollicitanten, voor boekhouder 187, voor linnenjuffrouw 92, voor tuinbaas 100 en voor portier 85. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Het bouwen van oen nieuw stations-koffiehuis te Krabbendyke is gegund aan don laagsten inschrijver J. M. Lammeree te Hansweert voor f 4090. I, 1 i\ I» II O 11. Cauiperlailfl, 19 Nov. Ongeveer 6000 wagens met suikerbieten werden op de weegbrug »Do Onderneming" alhier gewogen; wel een bewijs dat onze haven niet een van de rainsto zal zyn wat bieten-aanvoer betreft. BECHTSZAttEH, Een geval, dat zich meermalen voordoet in het dagelijksch leven, dat namelijk een notaris door zijn cliënt verzocht wordt geld te beleggen, bleek Woensdag voor de rechtbank te '8 Hage op juridisch gebied tot groot verschil van gevoelen te kunnen leiden, vooral als het geld later blykt verloren te zijn. Een notaris in dit arrondissement had toch van een boertje de opdracht aangenomen zestien honderd gulden te beleggen en wel, zooals door den advocaat van den notaris werd betoogd, bij een bepaald aangewezen bankier. Deze bankier (te Leiden) staakte zijn betalingen, zoodat het geld van het boerije weg was. Deze sprak nu den notaris aan tot rekening en verantwoording, dezen dns ver antwoordelijk beschouwende voor de resultaten der lastgeving. Jhr. mr. "Van Doorn, voor den eischer optredende, lichtte deze vordering toe met beroep op bekende arresten van den Hoogen Raad, tevens wijzende op den toestand van nalatigheid, waarin een reken- plichtige zich ook zonder ingebrekestelling bevindt alleen reeds door het niet doen van rekening en verantwoording aan het einde der lastgeving. Voor den notaris (gedaagde) trad op mr. Van der Lip uit Leiden. Naar het huis van arrest te Middelburg is overgebracht zekere B. uit Grauw, die in een aan val van woede zijne schoonzuster een vinger afbeet. k E B K 1% I U S. Door een twintigtal predikanten bij de Ned. Herv. Kerk, j.I. Maandag te Hoorn vergaderd, werd het besluit genomen om op te richten eene vereeniging tot handhaving der vrijheid van belijdenis in do Ned. Herr. Kerk, onder den naam van >Evangelische Unie". Aan eene commissie van vijf personen werd opgedragen de vereischte statuten te ontwerpen. Onder het viertal kweekelingen van de Ver eeniging tot bevordering van inwendige zending te Doetinchem, die, na afgelegd examen, tot de evan geliebediening zijn toegelaten, komt voor de beer G. Smit te Kruiningen. Op het zestal van pred. bij de Evang. Luth. gemeente te Haarlem, komt voor ds. J. H. Grot- tendieck te Maastricht, laatst te Zierikzee. De Heer A. van Os, zendeling onder Israël, hoopt de volgende week op te treden, in de volgende gemeenten: Maandagavond 23 Nov. te Kerkwerve; Dinsdagavond 24 Nov. te BurghWoensdag avond 25 Nov. te Eikerzee; Donderdagavond 26 Nov. te Nieuwerkerk en Vrijdagavond 27 Nov. te Zierikzee. Bij de verkiezing van notabelen der hervormde gemeente te Bruinisse, werd herkozen de heer Joh. Capelle en gekozen de heer J. Vijverberg, in plaats van den heer C. Flohil, aftredend. O 1% 1» ER WIJ §taiCllK$se In de plaats van den heer I. H. Stroband, die bedankt had, werd tot onder wijzer met hoofdacte, plaatsvervangend hoofd, alhier benoemd de heer K. Uilkema van Menaldum. Daar deze nu ook bedankt heeft voor de op hem uit gebrachte benoeming, zal er eene nieuwe oproeping moeten plaats hebben. Eenige ouders van kinderen, die school no. 10 te Haarlemmermeer bezoeken, hebben een klacht ingediend by de schoolcommissie over het gedrag van het onderwijzend personeel, waardoor het met het onderwijs treurig gesteld is. Naar men verzekert, zyn de beide onderwijzers meermalen handgemeeuhet hoofd der school is ongesteld. Aldus meldt de Telegr. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! Ik heb met belangstelling gelezen de stukjes in de Dode, over de booten. Ik moet erkennen, dat waar is wat de aandeelhouder der Zierikzeesche Maatschappij zegt, dat een aantal winkeliers hier de Schelde steunen, omdat zij gelooven, dat in de concurrentie dier twee booten voor hen voordeel Jigt. Ik heb dat vroeger ook gemeend, maar ik ben bekeerd. Het voordeel, dat de winkelstand uit de lagere vracht prijzen trekt, kan tweeërlei zijn. De winkelier moet minder vracht betalen, kan daarom zijne goederen lager prijzen en beter concurreeren tegen zijne concurrenten. Maar zoo iets kan een voordeel zijn als de een met de eene Maatschappij vervoerende, minder moet betalen dan de andere, die bij de andere Maatschappij is. Nu echter van beide Maatschappijen de vrachten al even laag zjjn, profiteert geen één winkelier bij die algemeene verlaging, niemand heeft iets op zijne concurrenten voor. Het andere voordeel kan zijn, dat de winkelier, nu zooveel minder vracht dan vroeger betalende, de prijzen zijner artikelen niet vermindei t, maar 't verschil tusschen de tegen woordige en vroegere vrachten, als netto-winst in zijn zak steekt. Dat dit een voordeel is, is niet te ontkennen. Maar daar staat tegenover meer dan één veel grooter nadeel. Nu de vrachten zoo goedkoop zijn, laat iedereen zooveel eerder iets uit Holland komen. Vroeger deden dat alleen enkele families van de Oude Haven, nu doet men 't in alle standen en van allerlei artikelen. Geen heer, geen burger, geen boer, geen knecht of bij gaat eens naar Rotterdam en koopt daar een pak klecren of een hoed of goed voor zijn vrouw. Menige juffrouw of dienstbode, die gaat trouwen, koopt haar uitzet in Rotterdam. Dat zijn centen, die vroeger hier besteed werden, maar die nu onze neuzen voorbij gaan. Allerlei wagens met gebreid goed, manufacturen, blikken en andere artikelen van huishoudelijk gebruik, komen voor zoo goed als geen geld rnet de boot mede en doen ons hier leelijke concurrentie aan. Dat alles is een gevolg van de tegenwoordige onnatuurlijke vrachten. Daarom ben ik tot de overtuiging gekomen, dat bet heel kortzichtig is geweest van ons om de Schelde te steunen. Voor een winst van centen, hebben wij de {schade in guldens niet opgelet. Ik voor mij zie dan ook de Schelde hoe eer hoe liever verdwijnen. Ik heb geen vrees, dat de Zierikzeesche Maat schappij hare vrachten zoo vreeselijk zal verhoogen. De heeren van de directie hebben wel geleerd en zullen verstandig genoeg zijn 't publiek te vriend te houden. Veeleer zou ik vreezen als de Zierikzeesche Maatschappij komt te vallen (want een van beiden zal toch ten langen laatste er aan moeten gelooven), dat dan de Schelde met hare Rotterdamsche directie en aandeelhouders er van zullen profiteeren, en om uitgemolken te worden door een Rotter dammer daarvoor bedank ik. Ik geef dit mijne mede-winkeliers in overweging. Laten wij zorgen, dat de Zierikzeesche Maatschappij overwint. Zij heeft mooie booten met ruime kajuiten en volkomen zee waardig, en spant daarin verre de kroon boven de Schelde. Wanneer zij overwintdan trekken de aandeelhouders daarvan de winsten; die aandeelhouders wonen grootendeels in Zierikzee, zij betalen dan daarvoor in den hoofdelijken omslag en wij moeten dan zooveel minder betalen. Als de Schelde overwint, dan gaan de Zierikzeesche dub beltjes naai' Rotterdam, en wij verliezen uit de stad de gezinnen van den directeur, agent en bemanning van de Zierikzeesche stoombooten. Die betalen nu in den hoofde lijken omslag en als zij weggaan, moeten wij zooveel meer betalen. En ik vind, dat de belasting nu al hoog genoeg is. Daarom zeg ik, mijnheer de Redacteur, u dankend voor de verleende plaats: Leve de Zierikzeesche Maatschappijl EEN WINKELIER. „FLOR ALIA". Evenals in 't vorige jaar hopen wij Zondag en Maandag a.s. eene tentoonstelling te houden van Chrysanthemums. In 't voorjaar zyn door ons aan vele leden onzer Vereeniging stekken uitgereikt. We hopen, dat de tentoon stelling zal doen uitkomen, dat er wat goeds van zulke eenvoudige plantjes te kweeken valt. üp die wijze willen we trachten den lust op te wekken tot 't kweekeo der schoone winterbloemen. Gemakkelijk is de teelt niet, doch de goede zorg aan de kwecking besteed, wordt dubbel vergoed, wanneer de bloemen zich ontplooien en de planten de kamers en gangen versieren, terwijl 't buiten koud is en guur. 't Spreekt van zelf, dat onze tentoonstelling niet kan ver geleken worden bij eene Chrysanthemum tentoonstelling, waar de inzenders kweekers van beroep zijn. Onze planten zijn grootendeels van liefhebbers. Grootendeels want van een zeer bekend bloemist, den heer Van der Laan in Den Haag, zijn ons een tiental planten ter étalage aangeboden. Dringend noodigen we iedereen tot een bezoek uit. Hoe grooter de toeloop is, hoe meer we onze moeite beloond vinden. Slechts korten tijd kunnen de planten ter bezichtiging gesteld worden; laat daarom niemand zooals een vorige maal vergeten op te komenZondag; S3 vau ÏO tot 4 uur en Maandag; d.h.v. van l£ï tot 4 uur in de voorzaal van den heer Vekwer, Zierikzee, 20 November 1896. Het Bestuur van »Fi.oralia", Het nut en de noodzakelijkheid der gymnastiek voor beide seksen en iederen leeftijd. (Slot). Kinderen opvoeden toch is zeker een der meest verheven roepingen. Verheven is zij, wanneer de taak in haren geheelen omvang wordt opgevat; verheven, wanneer zij werkelijk den naam van op voeding mag dragenwanneer door de samenwerking van alle omstandigheden en maatregelen, het kind zich alzydig ontwikkelt, flinker en beter wordt. Noemt bij zich een opvoeder, die zjjne krachten enkel wijdt aan de geestelijke ontwikkeling van den jeugdigen mensch, dan past hem evenmin dien naam als dengene, die zich uitsluitend met de lichame lijke ontwikkeling onledig houdt; beiden dragen slechts een deel der taak, want niet een geest, ook niet slechts een lichaam moet worden opgevoed, doch een mensch. Het is de plicht van den opvoeder, om, met alle middelen, welke hem ten dienste staan, te zorgen voor de lichamelijke, zoowel als voor de geestelijke belangen der kleinen, jammer dat vele ouders en onderwyzers nog slechts een open oog hebben voor de geestelijke ontwikkeling en blind zyn voor de re9t. Men vraagt thans niet genoeg, wat is het best voor het kind, doch byna alleen op welke wyze kan men het kind het gemakkelijkst geesteljjk op voeren. Van medische zyde wordt er steeds krachtiger op aangedrongen, dat men de kinderen geesteljjk niet moet overladen, dat de zorg voor het lichaam meer op den voorgrond moet komen; dot de physiRche en psychische ontwikkeling in nauw verband met elkaar Btaan en niet ongestraft kunnen gescheiden worden; gaan beiden samen, dus do jeugd op te voeden in den waren zin des woords, dus intellec- tuëele ontwikkeling aan te brengen, zoodat het lichaam daarvan niet alleen geen nadeel ondervindt doch tot betere ontwikkeling komt, dan zijn de schoonste vruchten te wachten. Het is zeer te bejammeren, dat vele hedendaag- sche opvoedingen in de scholen zich uitsluitend toeleggen op het aanbrengen van geestelijke vaar digheid. Het is derhalve de plicht van alle wel denkende ouders afzonderlijk bij de kinderen te voorzien, wat de school verzuimt. Op alle ouders en opvoeders rust de dure ver plichting de lichamelijke vorming der kinderen ter hand te nemen, daaraan altijd de meeste zorg te besteden. Mogen alle oudere tocli steeds gedachtig zijn, dat de gezondheid hunner kinderen grooten deels afhangt van eene zorgvuldige, goed geleide lichamelijke vorming. Een groot deel, ja wellicht de meeste ziekte gevallen, voornamelijk slechte spijsvertering en nog vele andere, kunnen mot zekerheid worden tegen gegaan, door het ijverig beoefenen der gymnastiek, zjj is een van de gewichtigste geneesmiddelen, en toch wordt ze te weinig en volstrekt niet in be hoorlijke mate geschat, zoo spoedig mogelijk moet er mede begonnen worden, d. w. z. op een leeftjjd van 5 16 jaren, naarmate bet. kind meer of min ontwikkeld is en mag men niet redeneeren, mijn kind komt later toch op de H. B. S. en krijgt dan gymnastiekles, want dan zjjn er 6 il 7 jaren voorbjj gegaaowaarin het lichaam gevormd en gesterkt had moeten worden en begrijpt wel dat dit juist het tijdperk is, waarin de meeste slechte houdingen worden aangenomen; men moot het boompje buigen als het jong is eu dit is vooral van toepassing, waar hot op de lichamelijke vor ming der kinderen op aan komt. Nopens het nut der gymnastiek is onze natie tot meerdere klaarheid gekomen; ofschoon het in sommige plaatsen in Zeeland nog treurig is gesteld. Er zyn nog altjjd ouders, die in de gymnastiek niet anders zien dan het aanleeren van eenige kunst stukjes en behendigheidstoerenwelke tot niets leiden; terwjjl anderen, zoolang men den kinderen dagelijks voldoende gelegenheid geeft om zich te bewegen, gymnastiek-onderwijs overbodig achten. Beide zienswijzen verraden onbekendheid met het doel en de werking der gymnastiek. Men begrijpe het wel: het is de gymnastiek geenszins te doen om den leerling de buigzaamheid van den clown te verschaffen, neen, dit vak van onderwijs beoogt eene harmonische ontwikkeling van alle lichaamsdeelen, opdat het lichaam worde de krachtvolle, behendige dienaar van den geest. Van de meisjes heet het dikwjjls nog, dat zij aan gymnastische oefeningen minder behoefte hebben; deze zienswijze verraadt eveneens totale onbekend heid mot de heilzame werking der gymnastiek, letten wij slechts op de ongunstige omstandigheden, waarin de meisjes juist in het tydperk der studie verkeeren. Zoo hebben de jongens hunne geregelde uren van uitspanning en besteden die, door zoo luidruchtig mogelyk te zijn en zich met allerlei flinke bewegingen bezig te houden, meisjes integen deel wordt slechts kalmte, bedaardheid en zedigheid voorgeschreven. Gelukkig wordt in vele gedeelten van ons land eene richting ingeslagen, die hygiënisch goed is, de deelname aan verschillende lichaams oefeningen wordt er steeds meer algemeen en gewoon, langzamerhand zal het onbegrijpelijk wordon ge vonden hoe er een tijd heeft kunnen bestaan waarin de jongens wel krachtig en gezond werden gemaakt, meisjes daarentegen als broeikasplanten werden opgekweekt en vertroeteld. Een tweede, maar zeker belangrjjk verschil is de kleeding. De jongens dragen gemakkelijke kleeren, die van de meisjes zijn van het begin af aan onge makkelijk en ten hoogste nadeelig voor de gezond heid, welke indirect eene toenemende verzwakking van het geboelo lichaam ten gevolge heeft. Door eone ij vorige beoefening der gymnastiek kan aan veel van deze nadoelen worden tegemoet gekomen en is het beste middel tot voorkoming van dat >Ewig Weh und Ach', dat het meorendeel Yan het tegenwoordige geslacht kenmerkt. Wordt aan de licbamelyke gezondheid van het meisje, even veel zorg besteed a Is aan die van den jongen, vorkeeren beiden in dezelfde condities van licbamelyke opvoeding, dan zal ook spoedig de nog dikwijls geuite klacht over de geestelijke minder waardigheid van het meisje verstommen. Dan zal bljjken, dat het meisje gemiddeld in staat is even veel te produceeren op wetenschappelijk gebied als de jongenzoodra slechts ook de voorwaarden waaronder de noodige kennis verkregen worden kan, gelijk zyn, en niet langer uitsluitend voor den jongen alle bezwaren worden weggenomen, terwijl daartegenover aan het meisje hinderpalen bij menigte in den weg worden gelegd. In de jeugd moeten de grondslagen voor eene goede en blijvende gezondheid worden gelegd, doch ook in het tijdperk van den wasdom moeten de wetten der natuur zoo getrouw mogelyk worden nageleefd. Is het waar, dat de mensch in de tweede helft, van zyn leven teren moet van hetgeen hij in de eerste helft heeft gespaard, dan dienen de lichaams krachten in dat tydperk voortdurend geoefend en de vatbaarheid voor schadelijke invloeden door een hygiënischen leefregel zooveel mogelijk beperkt te worden. Is nu het nut der gymnastiek eene onbetwistbare zaak, dubbel is het dat in een land, waarvan het klimaat maar te groote aanleiding bevat, aan jeugd en volwassenen den opwekkenden invloed te doen onthouden van beweging en lucht. Voor zulk een land is voldoende gelegenheid tot doelmatige lichaams oefening eene behoefte. Reeds te lang en te veel is de licbamelyke op voeding en de hygiëne verzuimd. Mogen deze regelen er toe bijdragen om gezonde begrippen aangaande de lichamelijke opvoeding te verspreiden dan kan het niet anders als 'fc is tot geluk van het kind en van uzelf. Zierikzee. B. TEN HAVE, Leeraar aan de H. B. S. TELEfeBAMMEM. 'g-Oraveiihage, 20 November. Tweede Kamer. Bij de verdere behandeling der IndiBcbe Begrooting is aangenomen de reorgansatie van het Boschwezen in Indië, na verwerping met 59 tegen 15 st. van oen amendement—de Beaufort om haar uit te Btelien. Het tijdelijk ontwerp betreffende den Suiker accijns is tegen de volgende week aan de orde gesteld. COBBESPOlDEHfE Het ingezonden stuk van Wissenkerke, getiteld •Arme boeren" zal in een volgend nummer worden opgenomen. De uit St.-Maartensdyk gezondene advertentie betreffende sigaren, kunnen wjj zóó niet opnemen, daar zij onleesbaar en onbegrijpelijkjs. Burgerlijke Stand van Zierikzee. GEBOREN: 15 Nov. Een dochter van G. van den Hoek en J. Stoutjesdijk. 15 zoon d J. Hack en W. Jaspeis. 16 W. Berrevoets en L. Speelman. 18 M. van de Voorde en C. Bakker. overleden: 12 Nov. H. W. Verhoek, 10 d., d. 16 L. van Bevaren, 4 m., z.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2