ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 November 1890. BEKENDMAKING. COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6848. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTER van Zierikece; Gelet op eene circulaire van liet Hoofed) bestuur der vereeniging: „Trouw aan Konhip en Vaderlandr, tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daarbij verzoekendedat ook te dezer stede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodiging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hébben verklaard persoonlijk eene collecte te houden welke collecte zal plaats hebben op Woens dag den 25slen November e.k., des middags te 12 uur. Hij noodigt allen uit, door het geven van milde bijdragenhet vormen en onderhouden van bovengemeld ondersteuningsfonds mogelijk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde vereeniging. Zierikzee, den 16 November 1896. De Burgemeester voornoemd, OH. W. VERMEIJS. Engeland. Londeil, 18 Nov. Volgens de Daily News omvatten de Turksche hervormingsplannen, waar over de mogendheden bet feitelijk eens zijn1°. ver mindering van het Turksche leger2°. benoeming van een Europeeschen algemeenen ontvanger in elk vilajet, daar optredend voor een Europeeschen minister van financiën te Konstantinopel3°. her vorming van de gendarmerie4°. gelijkstelling van alle godsdienstige gezindten5°. wakufsbeheer door eene bijzondere commissie. Voorts zullen vertegen woordigers van de groote mogendheden een kabinetsraad vormen onder het voorzitterschap van den groot-vizier, wiens benoeming echter door de groote mogendheden goedgekeurd moet zgn. De Zuid-Afrikaansche Chartered Company maakt bekend dat de Zuid-Afrikaansche Republiek geen schadevergoeding heeftgeëischt, en dat de Company, als dat mocht geschieden, zich daartegen zal verzetten. In alle geval zal van het nieuwe kapitaal niets worden aangewend voor andere doel einden dan ten behoeve vön Rhodesia. Te Londen is bericht ontvangen omtrent de Schotsche bark >Inverlochy", die zich in de straat tusschen Celebes en Gilolo bevond, toen zij door windstilte overvallen werd. Een catamaran of prauw, met bjjna naakte inboorlingen, gewapend met lange messen, kwam van een naburig eiland en zeilde om het schip. De inboorlingon gingen daarop weg; maar de bemanning, een aanval vreezende, wapende zich en hield goeden uitkijk. Gelukkig kwam er in den avond een bries opzetten. Zoodra het donker werd, kwamen wel een honderd kano's op het schip af. Elk zeil werd bjjgezet en alle maatregelen werden genomen om een aanval af te slaan, en het schip ontkwam, maar de kano's volgden het schip uren lang. De bemanning gelooft, dat, als die gelukkige bries niet opgekomen was, alle leden zeker zouden vermoord zijn. Rusland. Prins Louis Napoleon is door den Ozaar tot Kamerheer benoemd en heeft eigen vertrekken gekregen in het Peterhof-paleis. Turkije. De buitengewone rechtbank, waarvoor de Armeniërs verschjjnen, die betrokken zijn bij de gebeurtenissen van 26 Augustus 11., beeft den Armenischen bisschop uit de voorstad Haskeni ter dood veroor deeld, daar volgens verklaringen der politie een revolver bij hem gevonden is. Anderzijds heeft het hof van cassatie het doodvonnis bevestigd, dat door de rechtbank van Bitlis was uitgesproken tegen den Armenischen bisschop van deze stad. Frankrijk. Een vreeselgke vergissing is te Parijs voorgekomen in de gevangenis »la Roquette". Men deelde een ter dood veroordeelde, die daar zat opgesloten mede, dat zjjn vonnis veranderd was in levenslange gevangenisstraf. Maar weldra bleek, dat er een ver gissing was gepleegd en dat niet aan dien man, maar aan een anderen veroordeelde, wiens naam met de zijnen overeenkwam, gratie was verleend. Toen de ongelukkige mau vernam, dat het een vergissing was en dat hjj tooh ter dood gebracht zou worden, viel hij bewusteloos neer. Uit gierigheid van honger gestorven is in de Parjjsche voorstad Courbevoie een vrouw, wier inkomen jaarlijks 6000 gld. bedroeg. De overledene, Madame Oouillard genaamd, was in haar 86ste jaar. Een in de Rue de Roses gelegen perceel was baar eigendom en bracht haar alleen meer dan 5000 fr. jaarljjks op. In den laatsten tijd nu viel het den huurders van het huis op, dat zij do oude vrouw niet meer gezien hadden, en daar bovendien uit haar woning op de parterre een scherpe lucht kwam, zond men bericht aan een te Parijs wonenden neef. Deze nu liet met behnlp van den commis saris van politie de deur met geweld openen. Hier vond men in de eerste plaats de woning met kostbare meubels en kunstvoorwerpen zoo vol gestopt, dat de binnenkomenden zich eerst een weg moesten banen, om de bewoonster zelve te ontdekken. Men bemerkte haar op een oud, versleten bed, tot een geraamte vermagord, als lijk. Qet geneeskundig onderzoek, dat de neef en eenige erfgenaam van de overledene aanstonds liet instellen, bewees, dat do oude vrouw te midden van al haar rjjkdommen van honger gestorven was. De papieren van waarde echter, welke voorhanden moeten zijn, heeft de vrouweljjke Harpagon zoo voorzichtig tijdens haar leven verborgen, dat men er tot nu toe nog tevergeefs naar gezocht heeft. - Den 30en October 1892 vond een voddenraper in de rue Botzaris te Parjjs het in stukken gesneden Ijjk eener vrouw. Daar het hoofd ontbrak kon men de identiteit van hot lijk niet vaststellen, en evenmin slaagde de politie er in, eenig licht te ontsteken over deze geheimzinnige misdaad. Dezer dagen iB bjj het afbreken van een houten beschot in een fabriek van «confetti" nabij de rue Botzaris, een vrouwenhoofd gevonden, gewikkeld in lappen flanel en oude couranten. Men vermoedt dat dit het hoofd is van de onbekende vrouw, die vier jaar geleden werd vermoord, eu de politie heeft nu het onderzoek heropend. Het mond- en klauwzeer is onder een koppel kalveren, uit Nederland te Calais aangevoerd, uit gebroken. Waarschjjnlgk zal de Fransche grens voor Nederlandsch vee gesloten worden. België. Te Jette, bg Brussel, is een distilleerketel ontploft in de teerfabriek van Maling, waardoor een brand ontstond, die het gebouw geheel vernielde. De stoker werd daarbij ernstig gewond, en de heer Maling, die op liet eerste gerucht toesnelde en de pijp afsloot, welke van den ketel naar de distilleerkolf en het koelvat leidde waardoor erger ongelukken voorkomen werden - bekwam daarbjj pijnlijke wonden. De brand kon nu echter tot de fabriek beperkt worden, en de arbeidershuizon rondom, door vele gezinnen bewoond, bleven gespaard. De schade is zeer groot. Woensdagavond is geheel Brussel in opschudding gebracht door een ramp, die in de voorstad Ander- lecht heeft plaats gehad. Daar werd bij het jongens weeshuis een gebouw gezet, dat tot werkplaats voor de weesjongens moest dienen. Het gebouw was reeds twee verdiepingen hoog en moest nog slechts van een dak voorzien worden. Zes metselaars waren er aan 't werk, toen de nok instortte en de werk lieden meesleepte. Onmiddellijk snelde men van alle zjjdon toe om bgstand te verloenen en weldra waren vijf personen van onder de puinhoopon te voorschijn gehaald. Allen hadden min of meer ernstige ver wondingen en kneuzingen bekomen. Wat den zesden metselaar aangaat, men heeft hem na zijn val on middellijk weer zien opstaan, zich het lichaam betasten en hals over kop wegloopen. Daarna heeft hij niet meer van zich laten hooren. De slachtoffers schrjjven het ongeval toe aan de snelle uitvoering van het werk, waardoor de kalk in verband met het vochtige weör geen tjjd heeft gehad om to drogen. Een der gewonden is naar het ziekenhuis gebracht; de overigen worden te huis verpleegd. Men hoopt, dat ze allen er bovenop komen. Met 1 Mei 1897 zal op de Belgische spoorwegen het horloge van 24 uren worden ingevoerd. Men zal dus 's avonds te 13 uur 24 minuten kunnen vertrekken. De rechtbank te Brussel beeft thans uitspraak gedaan in het proces tegen kapitein Lothaire, ingesteld door diens gewezen bruid en hare moeder. Lothaire is veroordeeld tot schadevergoeding; maar niet een van 50,000 francs, zooals werd geëischt. De Belgische wet erkent evenmin als de onze het verbreken van trouwbeloften al9 grond tot schade vergoeding. Hij moet nu alleen de onkosten vergoeden, welke gemaakt zijn voor het afgesprongen huwelijk. Alle stukken betreffende de nieuwe kaaiwerken iu Antwerpen zijn op het Belgische departement van openbare werken. De bevoegde commissiën zullen binnen veertien dagen hun verslag uitbrengen. Nederland. 's Gravcnliage, 19 Nov. Tweede Kamer). Aan de orde is de Indische begrooting. Naar aanleiding van opmerkingen van den heer Bool over het opinmvraagstuk, kondigde de Minister een voorstel tot regeling der opiumregie in haar geheel aan. Tegenover hetzelfde lid maakte hij bezwaar het burgerlijk weezenfonds denzelfden steun van staatswege als aan de militaire fondsen toe te kennen. De reorganisatie der politie op Java had de heer Bool liever ingericht gezien op meer Europeeschen voet en de heer Pijnacker Hordijk meende, dat de veiligheid er niet bijzonder door zou verhoogd worden. De Minister verdedigde zjjn voorstel als een belangrijken stap in de goede richting, bestreed de instelling van hoofdcommissarissen en commissa rissen van politie op Java en betoogde dat de veiligheid op dat eiland bevredigend is te noemen en de politiediensten voor de dessa-bevolking aan merkelijk zjjn verminderd door de heerendienst regeling. Do heer Van Vlijmen verzocht krachtiger maatregelen behalve invoering der opiumregie tegen den grooten toevloed van Chineezen op Java, die zoo verderfelijk werkt op den economischen toestand van den Javaan. De Minister toonde aan dat voldoende gewaakt wordt tegen toelating van slechte elementen onder de Chineezen, over welk volk hij niet zoo ongunstig dacht als de spreker. Hjj kou wering der Chineezen uit de binnenlanden niet goedkeuren en verzekerde dat de Indische Regeering werkzaam is tot voor koming van een verder fel jj ken invloed der Chineezen in Indië. De heer Van Limburg Stirum betoogde de magere resultaten van het bijslagstelsel, die eerder de onbillijkheden voor de inlanders heeft vermeerderd, dan weggenomen; veel beter ware verhooging van plantloon. Thans neemt de gouvernements-koffie- cultuur veel meer af en zal dat bljjven doen, als men haar niet tot volkscultuur maakt. De heer Hinze wjjst op het groote meeningverschil tusschen de Regeering en haar officiëelen adviseur over koffiecultuur, werkwijze en beschikbare gronden. Hjj vreest dat de koffiecultuur geheel zal verdwijnen. De heer Van Gennep wil handhaving van de gouvernements-cultuur totdat Java productiever zal zijn gemaakt ten gevolge van den aanleg van ver keersmiddelen. Hjj vreest niet zoo erg voor de toe komst der koffiecultuur. De heer Rutgers weerspreekt dit. Eene vergadering der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de rijwielbelaating is belegd tegen Dinsdagavond. Naar aanleiding van het feit, dat er op verschillende plaatsen hier te lande toch nog plannen gemaakt worden om de koningin bjj haar inhuldiging een geschenk of huldeblgk aan te bieden, heeft H. M. nogmaals te kennen gegeveD, dat alle geschenken of huldeblijken beBlist zullen worden geweigerd. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, die morgen (Zaterdag) te Milaan aankomen, zullen een bezoek brengen aan Koning Humbert en Koningin Margaretha, te Monza (de zomer-residentie van de Italiaansche Kon. familie), waar zich thans alle leden van het Huis van Savoye bevinden. De Z., gewezen bode aan het Departement van Koloniën, heeft een afwjjzende beschikking ont vangen op zijn verzoek aan de Regentes, om her opening van zijn proces wegens den postzegeldiefstal. Rotterdam, 18 Nov. Een opzienbarende trouwplechtigheid is heden alhier voltrokken. Ge zeten op een tandem, versierd met een bruidabouquet, en gevolgd door vier heeren en vier dames, allen in sportcostuum en per fiets, toog een jeugdig paar, 38 eu 32 jaar oud, naar het Stadhuis. De straten waren glibberig, de menigte dringerig, dus de weg lang en enkele der dames maakten kennis met Rotterdamsch slijkerigen bodem. Honderden stonden voor het Stadhuis geschaard; straatjongens zaten in de raamkozijnen en de politie moest herhaaldelijk krachtig optreden. Van 12 tot 2 uur wachtten de trouwlustige fietsers op den wethouder van den Burgerlijken Stand, die eindelijk dit rollende huweljjk, op de gewone wijze, tot stand bracht. Daarna werd de terugtocht aanvaard en zonder kleerscheuren de echtelijke woning bereikt. Heden is het één jaar geleden, dat de scholier A. F. Hoogsteden alhier vermist werd en weinige dagen later op lage wijze vermoord in den Cool- polder werd weergevonden. Naar den dader wordt nog steeds gezocht! Woensdagochtend is bij de aankomst te Rozen- daal de goederentrein uit Rotterdam (Hollandsche Spoor) door eeu onveilig signaal gereden, juist op het oogenblik, dat de goederentrein uit Breda, waarvoor het signaal op veilig stond, binnenreed. De trein uit Rotterdam kwam in het middelste gedeelte van den trein uit Breda terecht, waardoor zes wagens tot splinters werden geslagen; de loco motief ligt tusschen een chaos van gebroken wagens. De ljjn naar Breda is versperd. Alle treinen in en nit die richting moeten over Zwaluwe en onder vinden groote vertraging. De materiëele schade is zeer aanzienlijk, doch gelukkig werden geen menschen gekwetst. Middelburg, 19 Nov. Heden avond trad alhier op de heerl?. Tal, opper-rabijn te 's Gra- venhago, met het onderwerp: «Verzorging van minvermogende Israëlitische weezen in Zeeland. Na het uitspreken van eene boeiende rede, van het begin tot het einde door een aandachtige schare aangehoord, werd eene afdeeling (de eerste in Ne derland) opgericht van de Vereeniging tot opvoeding en verzorging van Israëlitische weezen in het cen traal Israëlitisch Doorgangs weeshuis te Leiden, eenige jaren geleden aldaar tot stand gekomen. De schutter van der Veer, die weigerde zjjne wapenen af te halen en deswege provoost-arrest onderging, is thans uit dat arrest, 't welk 14 dagen duurde, ontslagen. Behalve de heer Van 't Lindenhout traden heden avond in de Schuttershofzacl ds. Poort en ds. Littooij op, om het werk onder de weezen van Neerbosch aan te bevelen. De samenkomst werd niet weinig verlevendigd door verschillende uitvoeringen van 't Zangers- en van 't Fanfarencorps van NeerboBch. Er waren ongeveer 700 menschen bjjeen. Goes, 18 Nov. Ruim 700 personen, waarvan een groot deel uit het land, waren gisterenavond in de «Prins van Oranje" samengestroomd om eene muzikale uitvoering bij te wonen door eenige weezen der Lindenhout-stichting te Neerbosch. Zjj werden ingeleid door ds. van Koetsveld, die er op wees dat de heer v. 't L. niet eene kunstreis maakte; het was slechts een werk van liefde. Niet slechts ambachten worden te Neerbosch aangeleerd de kapel is een bewijs dat ook de godsdienst daar in eere is. Het gansche publiek zong een vers uit psalm 95 onder begeleiding van het fanfarenkorps der weezen. Na gebed door ds. van Koetsveld, werden door de weezen eenige liederen gezongen, die én om den tekst èn om de voordracht tot het hart der toehoorders spraken. De directeur, de heer J. Sneep, heeft er alle eer van. De solo's werden hoogBt zuiver gezongenterwjjl ook het fanfarenkorps toonde onder uitstekende leiding te staan. Daarna trad als spreker op de heer Jakob van 't Lindenhout, de zoon van deu bekenden stichter van de weeBinrichting te Neerbosch. Het doel van het optreden der weezenkapel te Goes en te Middelburg en elders was niet het verschaffen van kunstgenot, wel het wekken van liefde voor de wees-inrichting. Zijn vader was begonnen met 2 weezen, thans zjjn er 950, waarvoor 43 gebouwen noodig zijn. Er zgu 9 schoollokalen, met te eken saai, eene conversatie-zaal voor de groote jongens, boven de school- en eetlokalen heeft men slaapkamers voor 40 tot 70 kinderen, alles uitstekend van licht en lucht voorzien. De werkplaatsen zijn alle door de jongens zelf gebouwd. Alle mogelijke ambachten worden daar geleerd, de meisjes worden dienstboden. Er is voorts eene hoveniering, eene boerderjj en eene drukkerij. Reeds hebben ruim 1400 jongens de inrichting verlaten en op enkele uitzonderingen na zjjn ze allen goed terecht gekomen. Men telt onder hen 3 officieren, 1 paardenarts, 1 leeraar aan een H. B. S., 27 onderwijzers; anderen hebben eigen werkplaatsen, waaronder een met 100 knechts. Natuurlijk komen de meesten in ondergeschikte betrekkingen. Het spreekt van zelf dat er voor zulk een kolossale inrichting veel, zeer veel geld noodig is. Ruim f 2000 per week is er noodig, en dat cijfer is zeker niet overdreven, als men weet dat er per dag 13 mud aardappelen gebruikt worden. Wel is aan de instelling eene erfenis bemaakt van een half millioen, maar wegens vruchtgebruik heeft men daar eerst over 25 jaar iets aan. Thans moet Neerbosch bestaan van de barmhartigheid. Geldeljjke steun is zeer noodig, omdat er op het oogenblik 153 weezen op plaatsing wachten. In de kapel is plaats voor 1000 kinderen. In het z.g. moederhuis vindt men de jongste weesjes, soms nog in de wieg. De ziekenzalen zijn uitstekend in orde Bedert Mei van dit jaar .is slechts één wees over leden. Spreker erkende dat de inrichting gebreken aan kleven, toch waagde hg het een beroep te doen op allen, die den weezen een goed hart toedroegen. Daarop zongen de weezen een lied «Aan Koningin en Vaderland", waarna ds. Lelyveld het woord nam -om de beeren v. 't Lindenhout en Sneep hartelijk dank te zeggen voor het genot van dezen avond en hun te verzoeken het volgende jaar terug te komen. Spreker weeB ook nog, zonder hem te noemen, op van Deth, die getracht had Neerbosch zoo zeer te benadeelen. Wie gemeend had teringachtige persoontjes te zien met litteekenen van mis handelingen, werd gelukkig teleurgesteld. De weezen, zoo jongens als meisjes, zagen er gezond en flink nit en netjes in de kleeren, zonder het livrei der liefdadigheid. Ze waren gekleed als gewone jongens Door het geheele publiek werd daarop staande en begeleid door de koperen instrumenten der jongens gezongen Gezang 180 vs. 1. Hierna sloot ds. van Lelyveld de bijeenkomst met dankzegging. De collecte aan den uitgang bracht een kleine f 60 op. De weezen waren bij onderscheiden burgers bereidwillig in huis genomen, en dit strekt don Goesenaars tot eerer was meer logies aangeboden dan noodig was. Met den avondtrein vertrokken zjj naar Middel burg, waar zg Donderdagavond optreden. In het bestuur der anti-revolutionaire kies- vereeniging voor «Nederland en OraDje" zijn gekozen de heeren J. Piasier en L. de Beste, terwijl de heer van Koetsveld ontslag genomen heeft. De concur- reerende a.-r. kiesvereeniging «Het volk achter do kiezers moet er in", of voor «God, Nederland en Oranje" is opgeheven. Ierseke, 19 Nov. In de heden avond ge houden raadszitting werden op verzoek van het hoofdbestuur der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank beslotenhet schenken van sterken drank op van wege de gemeente aanbestede publieke werken te verbieden. Tot hoofd van school I werd benoemd de heer D. Rietveld de Hondt, onderwijzer te Gorinchem, tot klokkenist en klokluider de heer J. Steenblok alhier en tot lid van het Burgerlgk of Algemeen Armbestuur de heer A. Sandee. Goedgekeurd werd een contract tot de van den Staat in erfpacht te nemen gronden, benoodigd voor de vergrooting der haven. Uit het heffingsbeBluit voor den hoofdei, omslag werd de bepaling geschrapt, dat de noodzakelijke koBten voor de opvoeding van kinderen boven de 10 jaar op het belastbaar inkomen in mindering worden gebracht. De rekening 1895 en de begrooting 1897 van het Burgerlgk Armbestuur werden goedgekeurd, de laatste met een eindcijfer, groot f 8221,94. Het salaris van een in plaats van mej. Andriessen te benoemen onderwijzeres aan school 2, werd be paald op f 500 met 2 jaarlijksche verhoogingen ad f 25. $t -MaartensdM k. Benoemd tot lid van het college van zetters bij de directe belastingen de heer I. P. Hage Cz. Staveiltese, 19 Nov. Heden nacht voer schipper C. Knjjff van Ondenbosch met zijn tjalk, groot 80 ton en beladen met suikerbieten, op den steenen strekdam ten N.W. van deze gemeente, omboog. De lading, ongeveer 43 last, wordt over boord geworpen. De tjalk maakt veel water en kan met pompen niet boven worden gehouden. Do lading, bestemd voor Oudenbosch, was wel verzekerd, het vaartuig evenwel niet. Rrillnisse, 19 Nov. De collecte voor de oud-strgders heeft in deze gemeente UP/a gulden opgebracht. Noordsouwe, 19 Nov. Woensdag verga derde het Nutsdepartement alhier tot het afdoen van de gewone huishoudelijke zaken. De penningmeester, de heer C. Schikker, deed rekening over 1895/96, welke sloot met een nadeelig slot van f 2.51, een gevolg van de groote uitgaven aan de Volksbibliotheek. De heer A. Prinse, afgevaardigde ter algemeene vergadering, bracht een deels mondeling, deels schrif telijk verslag nit van het behandelde op die ver gadering. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. L. O. Wortman en tot bestuursleden werden herkozen de heeren F. van den Bout en C. Hocke. De regeling der spreekbeurten had ook plaats; alleen Maart bleef nog onbezet. Op 25 Nov. a. s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1