ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 November 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Vrijwilligers. B EKENjymAKim G. COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6846 Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor Zierikzee, gedurende de 2e helft der maand October 1896 1. J. Steins, Dordrecht. 2. J. Visser, Rotterdam. 3. M. v. d. Bjjl, 4. CornelisBen, Van Brouwershaven 5. Velthujjzen, Rotterdam. Van Burgh: 6. D. Bakker, Rotterdam. Van Serooslcerke 7. v. Asselenborg, Bergen-op-Zoom. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor Bruiuisse, gedurende de 2e helft der maand October 1896: Van Bruinisse: 1. Holl. Oester- en Schelpvisch-Comp., Vlissingen. Van Nieuwerkerk: 2. Maatsch. Dordt, Dordrecht. Van Oosterland: 3. W. v. d. Hulle, Vlissingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Zierikzee Brengen bij deie ter kennis van een ieder, dat zij, die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, zich gedurende de loopende maand November, dage lijks, met uitzondering van de Zondagen, zich zullen kunnen vervoegen ter gemeente-secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige iowoners dezer gemeente, die de vereischte verklaring omtrent den burger lijken staat en het gedrag van den persoon, die als vrij williger verlangt op te treden, kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenenvoorts dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn: ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten van het Rijk, lichame lijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, en op den lsten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet hebben volbracht. Zij, die in het bezit zyn van de hieronder sub 2 vermelde stukken, kunnen tot en met hun 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten; dat zy, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd by het korps hunner keuze; dat zij behalve het bovenbedoelde getuigschrift zullen moeten overleggen: 1. het bewijs, dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die tot op het tijdstip der toelating te vervullen waren, hebben voldaan; 2. indien zij als militair of op 's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedragafgegeven door den Commandant van het korps, waarbij zij laatstelyk hebben gediend. (Dit getuigschrift kan bij dien Commandant worden aangeviaagd); 3. indien zij mioderjtrig zijn, een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd; dat hij die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger wordt toegelaten slechts voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hjj geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Zierikzee, den 44 November 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, JAN SNELLEN, Secretaris. tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van het Hoofd-- bestuur der vereeniging: Trouw aan Koning en Vaderlandtot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daarbij verzoekendedat ook te dezer slede wederom eene algemeene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zijne uitnoodiging eenige ingezetenen dezer gemeente zich bereid hebben verklaard persoonlijk eene collecte te houden welke collecte zal plaats hebben op Woens dag den 2Ssten November e.k., des middags te 12 uur. Hij noodigt allen uitdoor het geven van milde bijdragen, het- vormen en onderhouden van bovengemeld ondersteuningsfonds mogelijk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven van bovengenoemde vereeniging. Zierikze, den 16 November 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Transvaal. Rrtlgers 71e verjaardag heeft, zooals voorzien kon worden, aanleiding gegeven tot een meer dan gewoon betoon van sympathie met den grjjzen Van alle zijden stroomden de telegrammen toe. Zoo van alle Transvaalsche consuls en vice-consuls, van rechter Jorissen uit Den Haag, van president Steyn, van den gouverneur en de ministers van Natal, van air James Sivewright, enz. enz. De verschillende bladen in bet land lieten zich evenmin onbetuigd en het aantal telegrammen uit Johannesburg was vooral buitengewoon talrjjk. Onder deze waren de ex-reformers sterk vertegen woordigd. Het is te begrijpen dat de leden van den volks raad en de ambtenaren mede blijk gaven van hun eerbied voor het hoofd van den staat. Door de Dnitschers en Hollanders, vereenigd in het hotel »Zum Deutechen Kaiser" te Johannesburg, werd een telegram van gelukwensch gezonden aan den president. Den geheelen dag door stond het aan de presidents woning niet stil van bezoekers en ook mevrouw Krilger, die zich betrekkelijk wól gevoelde, ontving vele gelnkwonschen en bewjjzen van belangstelling. Een buitongewone plechtigheid op dezen dag was de eerste-steenlegging der nieuwe gereform. kerk, waarbjj de staatspresident een lange rede hield, gevolgd door een toespraak van ds. Lion Cachet van Burghersdorp. Pretoria zag er feestelijk uit, en ook de spoor wegstations op den weg naar Johannesburg waren versierd, 's Morgens was er parade van de ataats- artillerie en de bereden vrijwilligers's avonds concert in het park. Onder de feesten door particulieren georganiseerdhebben die van de wielrjjdersclub T. H. O. R. vooral de aandacht getrokken; het avondfeest werd door den consul- generaal der Nederlanden, Domela Nieuwenhuis, met een toespraak geopend. Naast de veepest teistert ook hongersnood Zuid-Afrika. De groote droogte en de mislukking van den oogst van verleden jaar hebben gebrek aan levensmiddelen doen ontstaan, waarin tengevolge van do decimeering van den veestapel op vele plaatsen bjjkans niet kan worden voorzien. Uit Zoutpansberg in het Noorden der Zuidafrikaansche republiek wordt gemeld, dat bij vele blanke families reeds de honger zijn intrek heeft genomenvan de inlanders, die van het gedroogde vleesch, dat ongeveer het eenige voedsel uitmaakt, niet kunnen leven, zijn er al heel wat gestorven. De bevolking kookt leder en hulden week en verslindt ze. De Transvaalsche Volksraad heeft met 14 tegen 10 stemmen vergunning gegeven tot het ver richten van arbeid op Zondag in de mijnen, doch slechts 5 pCt. van het werkvolk mag bezig zijn met het houden van toezicht op de machines. Een correspondent van de Telegraph seint uit Pretoria, dd. Vrijdag, dat President Krüger hem heeft medegedeeld, dat de aanvrage om schadever goeding voor den inval van Jameson in 't begin van December aan de Britsche regeering zal worden ingediend. Er zal een redelijk bedrag gevraagd worden. Korea. De koning van Korea mag, nu zijn vrouw dood on feestelijk begraven is, weer trouwen. En het is op Korea gebruikelijk, dat géén meisje in 't huwelijk mag treden zoolang de koning vrijgezel of weduwnaar is! Zij moeten wachten tot Z. M. zijn keuze heeft gedaan. Z. M. kan een heel gewoon deerntje uitzoeken en dat wordt dan op bevel als dochter door een hooge aristocratische familie aangenomen's Lands wgB, 's lands eer De koning moet nu zjjn keuze hebben gedaan en alle jonge menschen op Korea zgn zielsgelukkig. Engeland. Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld, dat de opperbevelhebber van het eskader in de Zwarte Zee order heeft gegeven, waarbij aan al de reserve-officieren en de loodsen wordt gelast zich gereed te houden om op het eerste bevel naar Sebastopol te gaan. Een kruiser wordt met allen spoed gereed gemaakt tot het vervoer van troepen. In het laatste jaar zgn in het uitgebreide Londen, volgens opgemaakte sterftestatistiek, 76 personen verhongerd, 32 meer dan in 't vorige jaar 21 daarvan in het oostelijk gedeelte der Btad. Onder deze slachtoffers van den honger zgn personen van eiken ouderdomdo lijst loopt van een vijf weken ouden zuigeling tot eenen 77 jaren ouden man. Verscheiden dezer gevallen, in 't bijzonder bij ver waarloosde kinderen, dragen een half crimineel karakter; weder anderen vallen op rekening der excentriciteit der betrokken individuenbij de meesten echter het langzaam verhongeren uit nood. In vele van zulke gevallen staat in het officieele bericht achter den naam eene lakonieke opmerking van dezen aard: »Onbekende man, omstreeks 35 jaar oud, geen geschiedenis". Geen geschiedenis Alsof zulk een ongelukkige niet eene vreeselijke geschiedenis van ellende en jammer verhalen kon! Bel, alias Ivory, medeplichtige van Kearney en Haynes, die te Rotterdam in hechtenis werden genomen, is naar het gerechtshof verwezen, onder boscbuldiging van deelneming aan een komplot tot het veroorzaken van dynamiet-ontploffingen in De berichten uit Britsch-Indië luiden voort durend allertreurigst. De prijzen van het graan stijgen nog steeds, zoodat de hongersnood toeneemt. De pest heerscht nog onverminderd, zoodat duizenden daaraan sterven. Oostenrijk. Te Mantanuella, nabij Mantua, is dezer dagen een 70-jarig rijk grondeigenaar overleden, die, officieel Luigi Pizzi gebeeten, meer bekend was onder den naam Gianni Lupo (de wolf). Deze grijs aard, die overdag nooit uitging, zwierf des avonds zeer dikwjjls in een deken gewikkeld in den omtrek van zijn boerderjj rond, waardoor bjj vreesachtige personen meer dan eens een panisehen schrik op het ljjf joeg. >De wolf' at gewoonlijk slechts rauw vleesch. In zijn testament is een som van f 10.000 aangewezen voor den bouw van een prachtigen grafkelder; f 20.000 zijn bestemd voor de com missie Armenzorg" to Porto; f 5000 voor een coöpe» atieve maatschappij5000 voor een muziek gezelschap; f 10.000 voor zijn dienstbode, en/1000 voor den brievenbesteller, die hem zgn brieven bezorgde. Zgn niet onbelangrgke onroerende eigen dommen moeten worden verkocht on do opbrengst zal volgens zijn uiterste wilsbeschikking ten goede komen aan zijn pachters. De familie van den grjjsaard krjjgt geen cent; het is dan ook in de woonplaats van den overledene van algemeene bekendheid, dat zij herhaaldelijk getracht heeft den •wolf' in een gesticht te plaatsen. Rusland. De kroning van den Czaar heeft de Russische regeering meer dan 36 millioeu gulden gekost. Waarscbjjolijk is nog ruim tweemaal zooveel besteed door de autoriteiten van Moskou en andere Russische steden, de vreemde bezoekers en vertegen woordigers van andere Mogendheden. Alleen het kleed dat de Czarina droeg bjj de kroning, heeft f 480.000 gekost; de rjjtuigen, enz. voor den optocht f 1.200.000. Als voorbeeld van Engelsche zuinigheid stelt men hier tegenover, dat de kroning van Koningin Victoria indertijd slechts f 840.000 heeft gekost. Duitschland. Een aardige geschiedenis, die echter voor den betrokkene minder aangenaam was, deed zich kort geleden in eene Oost Pruisische stad bjj eene ver- kooping voor. Onder anderen veilde de afslager ook een overjas en een parapluie. Beiden werden voor een lagen prijs verkocht. Na het eindigen der veiling, toen de afslager wilde heengaan, miste hjj zoowel overjas als parapluie. Mon geloofde aan vankelijk, dat dieven zich het gedrang ten nutte hadden gemaakt om hun slag te slaan; het bleek echter, dat beide voorwerpen door den eigenaar zelf »in de hitte des geveebts" van de hand was gedaan. Keizer Wilhelm heeft Donderdag bij de eeds aflegging der garde-recruten de volgende toespraak gehouden >Gg hebt den eed afgelegd op het kruis en op het vaandel Gelijkerwjjze de kroon niets is zonder het altaar en het kruis, zoo is ook het leger niets zonder don Bedenkt altijd, dat uwe wapenen bestemd zjjn troon en altaar te verdedigen. Waar tegenwoordig algemeen wantrouwen heerscht, is het uw plicht het voorbeeld van gehoorzaamheid te geveD. »Die plicht zal u niet moeilijk vallen onder het oog uwer chefs; maar herinnert u vooral uwen eed, wanneer gij aan u zeiven zijl overgelaten. »Gij treedt in het leger, nu wij den honderdsten gedenkdag der geboorte van den grooten Keizer Wilhelm zullen vieren. Vergeet niet wat hij gedaan heeft. Op u rust de plicht zijn werk te bewaren zijne oogen rusten op u en op het geheele leger. »Loide God het zoo, dat wij eens voor Hem verschijnen mogen zonder vlek of rimpel!" Nederland. Amsterdam, 14 Nov. In den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat de schade, door de handelingen van den ontrouwen beambte der Bank van Leening (reeds overleden) aan de gemeente toegebracht, bedraagt f 98.750. De herziening van het reglement tot voorkoming van dergelijke fraude is noodzakeljjk. De heer van Gigh gispte de zonderlinge wijze van contróle op beleeningen van groote panden. De heer Polak Daniëls heeft wegens familie-aan gelegenheden, ontslag genomen als raadslid. De naam van den ontrouwen ambtenaar van de Bank van Leening te Amsterdam wordt aan geduid met de letters I. C. S, Met 20 van de 38 stemmen is tot wethouder (in plaats van Mr. Treub) benoemd dr. Blooker, die deze benoeming heeft aangenomen. Onder voorzitterschap van prof. mr. G. A. van Hamel werd heden alhier de gewone jaarljjksche algemeene vergadering der »Liberale Unie"gehouden. Uit het verslag over 1895 bleek, dat bjj de Vereeniging op 81 Dec. 1895, 79 kiesvereenigingen met 9195 leden waren aangesloten en dat zjj 56 beschermers en 557 buitengewone leden had. In de plaats van den heer mr. L. W. Ebbinge, die in den loop van dit jaar zjjn ontslag nam, werd tot bestuurslid gekozen mr. H. J. SmidtteGravenhage. De wijziging der artt. 12 en 24 der statuten werd goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het bekende Her vormingsprogram en het Program van urgentie, beide aan de verschillende Kiesvereenigingen mede-, gedeeld en daarin besproken. In zijn openingswoord verklaarde de Voorzitter de redenen, die het bestuur hadden geleid tot de indiening van beide ontwerpen, en merkte hjj op, dat het bestuur daarmede geen band aan eventueele Kamerleden wil opleggen. Op verzoek van den heer de Kanter uit Haarlem zal de rede van den Voorzitter worden gedrukt, opdat daardoor mogelijk worde dat aan veel misverstand en dwaling over de bedoelingen van het bestuur een einde kome. Na bespreking van verschillende paragraven, wordt het Hervormingsprogram aangenomen met 60 tegen 2 stemmen (8 stemmen in blanco) en het Urgentie-program met 42 tegen 12 stemmen. Daarna werd de vergadering gesloten, waarbij de Voorzitter den wensch uitsprak, dat het thans ver richte ten zege moge zijn voor de liberale partjj en voor het geheele Nederlandsche volk. Te Amsterdam wordt een postzak vermist, waarin voor eon groote waarde in aangeteekende brieven aanwezig was. Vermoedeljjk is die zak op het traject AmsterdamHalfweg, door den met de overbrenging belasten postbeambte zoek gemaakt. De man kan namelijk niet opgeven, waar zak en inhoud gebleven zgn en beweert tijdenB het verloren geraken daarvan beschonken te zjjn geweest. Hjj bevindt zich op het oogenblik in hechtenis. Door de politie is de geheele weg langs de spoorlijn tusschen Amsterdam en Halfweg afgezocht, zonder dat ook maar een spoor van het vermiste gevonden is. Dit versterkt haar in het vermoeden dat hier misdrjjf in het spel is. '8 Gravenbagc, 14 Nov. In de Tweede Kamer werd gisterenmiddag het debat over de Indische begrooting aangevangen. De heer Oremer behandelde de Atjeh-quaestie. De oorzaak van den afval van Toekoe Ocmar was zjjns inziens gelegen in de houding der pers in Indië, het heengaan van den assistent-resident Kroesen en den twjjfel in Nederland, of de gevolgde politiek moest voortgezet worden. Hjj ziet in Oemar niet den aartsverrader en meent, dat de afval is voortgesproten uit bijzondere oorzaken. De voorstanders van aansluiting met hem behoeven zich niet te schamen. Die politiek was goed. Verder vraagt spreker wie verantwoordelijk is voor den tocht uaar Lamkrak. Holde brengende aan het leger, dat de rust heeft hersteld, vraagt hg, 6f deze bljjvend zal zijn. Hjj kan zich niet vereenigen met de aangekondigde politiek der Regeering, maar vraagt duideljjke uit eenzetting, hoeveel zjj zal kosten, opdat de Kamer wete, hoe de Atjeh-zaak kan opgelost worden; en dit moet geschieden, wat het ook koste. Wij moeten in Atjeh blijven. De heer Bool betoogt, dat de minister over den financiëelen toestand te optimistisch denkt. Dinsdag 11 uur voortzetting. Dordrecht, 13 Nov. Het Hoofdbestuur der in het volgende jaar hier te houden Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van mr. A. C. Crena de Jongh. Uit verschillende medeaeelingen van het Uitvoerend Comité bleek, dat reeds zeer veel was verricht en met den gunstigsten uitslag. Het programma voor inzending is gereed en wordt heden gepostde teekening voor de terreinindeeling droeg de goedkeuring van B. en W. weg en zal spoedig verkrjjgbaar gesteld worden, evenals het reclame-plakzegel, waarvan een eerste drukproef staande de vergadering verscheen. Evenals met de Tentoonstelling, door de Ver. »Voor Vak en Kunst" in 1892 gehouden, zullen ook nu weer Provinciale Comités gevormd worden met het doel de inzendingen voor Oude en Nieuwe Kunstnjjverheid hierdoor te bevorderen. Belangrijke toezeggingen zjjn gedaan, terwijl reeds voor eenige duizenden guldens voor plaatsruimte gecontracteerd is. De benoeming tot lid van hetUitv. Comité van den heer Jac. Schotel J.Rz. werd door de vergadering bekrachtigd. Ten slotte sprak de Eere-Voorzittor, de Burge meester, van Dordrecht een woord van waardeering voor de vele werkzaamheden door de verschillende besturen reeds verricht, en mpendè de vaste hoop te mogen koesteren, dat een volkomen welslagen hierop rusten zal. Het programma is verschenen van de Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, in Juni, Juli en Augustus 1897 te Dordrecht te houden. Uit het woord vooraf' bljjkt, dat de zaak flink wordt aangepakt. Dank zij den krachtdadigen finan ciëelen en morcelen steun van het Gemeentebestuur van Dordrecht, autoriteiten en particulieren, belooft de tentoonstelling eene op grootsehe schaal ingerichte en goed georganiseerde onderneming te worden, die aan de vaderlandsche industrie, kunst en kunst- njjverheid de gelegenheid opent om op eigen terrein te toonen wat zij vermogen. Dank zij de uitstekende krachten, waarover de vereeniging »Vak en Kunst", van wie de tentoonstelling uitgaat, beschikken kan, is het bestuur ook in staat, eeDe doeltreffende inrichting, reclame op groote schaal, nauwlettend toezicht, groote publiciteit en uitnemende zorg voor de tentoongestelde goederen te waarborgen. De feestcommissie stelt een reeks van schitterendo feestelijkheden in 't vooruitzicht, o. a. gecostumeerde optochten, wedstrijden, riddertournooien, passiespelen, tooneelvoorstelliDgen in de open lucht, tableaux- vivants, festivals, zangersfeesten, e. d. Het terrein, waar de tentoonstelling zal worden gehouden, het Oranjepark, is 5 H.A. groot, en door eene reeds bestaande aanplanting aangenaam beschaduwd, van waterpartijen voorzien, en aller gunstigst gelegen in de onmiddellijke nabjjheid van het spoorwegstation, terwjjl de tramljjn van spoor en boot tot aan den hoofdingang der tentoonstelling zal worden doorgetrokken. O. a. zullen op dit terrein verrijzen een hoofdgebouw van 5000 M2. en een Oud-Dordrecht met een marktplein van 3250 M2., waarop te midden van eene omgeving van antieke Dordtsche gevels, het oude, in het midden dezer eeuw afgebroken Dordtsche stadhuis prijken zal, ingericht tot museum van preciosa, antiquiteiten en schilderijen van oude Dordtsche meesters. Het programma omvat de volgende groepen: Bouwkunst, Meubileering en Versiering, Artikelen van huishoudeljjk gebruik, Verlichting en Ver warming, bewerkte Metalen en Edelgesteenten, Voeding- en Verbruiksartikelen, Kleeding- en Mode artikelen, Vervoer en Sport, Grafische Kunsten, Algemeene Njjverheid, Hygiëne, Veiligheidsmiddelen, Werktuigen en Gereedschappen, Muziekinstrumenten, Land- en Tuinbouw, Leermiddelen. Eene tentoonstelling van Petrospectieve Kunst zal in een der hoofdgebouwen van het oude Marktplein worden gehouden. Na bekomen machtiging van H. M. de Koningin- Regentes zal aan de tentooonstelling verbondon worden eene verloting van op de tentoonstelling aangekochte voorwerpen. Opmerking verdient, dat de jury voor de helft zal worden aangewezen door de exposanten en voor de andere helft door het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling. Ook te Dordrecht zal een cursus worden gehouden in het koken. Deze cursns zal zes woken duren. GOCS, 14 Nov. Ter aanvulling van het beknopte raadsverslag kan nog dienon, dat besloten is do jaarljjksche paardenmaikt te doon plaats hebben op den eersten Dinsdag in Juli, en dat aan de com missie een subsidie van f 50 zal worden verleend. Deze subsidie was niet opgenomen in het voorstel van B en W., maar voorgesteld door den hoor v. d. Leeuw, die van oordeel was, dat Goes als middelpunt van bet eiland niet bij kleiner gemeenten als Nisse en Ovezande, waar wel premies worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1