ZIEBIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 November 1896. Keuring der Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6845. Directeur-Uitgever i. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- oi Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiF.niK7.EE, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op ZntoiMln.fi «Ie» SI Noveinbor o.U., des namiddags te 3 ore, aan do Balie, eene keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende It\j- en Voertuigen en Sknlen. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de uoodige keuring te ouder gaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierik7.ee, den 3 November 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CU. W. VERMEI,IS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. In een gevangenis to Boston is een cel gebouwd op proef, die gebleken is aan de eiscben des tjjds te voldoen. Men bad al van alles verzonnen om de cellen te verzekeren tegen uitbreken der gevangenen maar al waren do architecten nog zoo knap, de gevangenen haddon nog steeds middelen gevonden om te ontsnappen. De nieuwe inrichting bestaat nu uit cellen met tralies, vervaardigd van gewone waterpijpen. Wordt een dier pjjpen doorgevijld, dan ontsnapt het water, wat dadelijk in de werk kamer van de beambten aangegeven wordt op een registreertoestel. Iemand kan dus nooit een enkele pijp doorvjjlen, zonder dat het onmiddellijk ontdekt wordt, vooral daar bet water onder een hoogen druk gehouden wordt. Bryan beeft het aanbod van een firma te Chicago om tegen 25000 dollars por jaar als rechts kundig adviseur op te treden, van de hand gewezen. Hij zal zich in de eerste vier jaar aan de agitatie voor bimetallisme wijden. De elf spaarbanken te Now-York maken bekend, dat gedurende de laatste vier maanden 12 millioen dollars meer opgevraagd dan ingebracht zijn. Sedert Dinsdag 3 dezer overtreffen de inbrengsten do opvragingen. Vele vroeger gesloten fabrieken in Amerika, samen 100.000 werklieden tellende, zijn wear in gang. T urkije. Itoilglailflliopcl, 12 Nov. Het decreet, waarbij de maatregelen van hervorming worden toepasselijk verklaard voor hot geheele rijk, iadeznn morgen officieel afgekondigd. Ouitschland. Graaf Sydney O'Danne, vroeger militair onder wijzer van Keizer Wilhelm II, is te Parijs aangekomen. Hij bad in Duitscbland 8Va jaar gevangen gezeten, op grond van intriges met Boulanger, tot doel hebbende een oorlog tusschen Prankrjjk en Duitscb land uit te lokken. O'Danne zal nu de Duitscbe ambassade te Parijs, op wier aanvrage hij werd uitgeleverd aan de Pruisische autoriteiteneen proces aandoenbij vraagt de kleinigheid van 37,650,000 frs. schadeloosstelling 1 Nederland. Amsterdam, 11 Nov. Eon erg onooglijk uitziende vrouw liep op hot Rokin alhier heou en weer te slenter-en. Na een poosje ging zjj een der daar staande en voor kantoorlokalen ingerichte huizen binnen waarvan de buitendeur altjjd open staat, liep de lange gang door, ging de trap op en kwam toen in oen kantoorlokaal, waar toevallig niemand aan wezig was. Na daar wat rondgescharreld te hebben, ging ze, daar ze niets van baar gading vond, weer weg, om echter een tweede lokaal binnen te gaan. Dit was toevallig geen kantoor, maar een slaap kamer, behoorende bjj de woning van den concierge. Daar lag de vrouw des huizes ziek te bed, maar zonder zich daarom te bekommeren, ging ze alles eens aan oen nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Ze trok laden open, keek hierin en daarin en nam zelfs de kloeren der zieke, die op een stoel voor bot bed lagen, weg, waarbjj een zak op den grond viel, waarin een portemonnaie, waarnaar ze greep. De zieke, het gestommel, koorend, en denkend dat haar dochtertje bezig was zoo te rommelen, riep baar uit het bed toe: »Laat dat toch, Antje", maar geen antwoord krijgend, keerde ze zich oiu en do vrouw ziende, sprong de zieke uit het bed, greep de vrouw beet en riep om hulp. Haar man snelde toe en leverde de insluipster aan de politie over. Bij fouilleering word op haar bevonden o.a. een flasch jenever. Dit doet haar bewering wel wat on waarschijnlijk voorkomen, dat ze het hnis was binnengegaan, in do meoning, dat het een café waB en zij zoo'n trek had in een cognacje! Bij onderzoek bleek, dat de vrouw een oude kennis der justitie is eu al een gevangenisstraf van 15 jaar achter den rug beeft. De als officier verkleede bedrieger, van wiens grootscheepBch optreden en daarna gevolgde arres tatie te Amsterdam wjj in ons vorig No. melding maakten, beeft ook te Haarlem >gowerkt". De HaarlCt. deelde daaromtrent bet volgende mede: De man heet Hoffman, is een infanterist bij hot 5e regiment te Utrecht dienende, en was uit zijn garnizoensplaats gedeserteerd. Hjj bad zich begeven naar Zwolle, toon naar Leouwarden, vervolgens naar Amsterdam, en van de hoofdstad nit bad bjj een uitstapje naar Haarlem gemaakt. Eerst trachtte bjj bij don horlogemaker W. Engelgeor op de Groote Markt, horloges machtig te worden, bewerende er een noodig te hebben als cadeau voor zijn broeder, doch hem werden geeu uurwerken op zicht mede gegeven. Beter gelukte hem dit bij de goudsmidB- firma C. de Jong Cz., in do Lango Veerstraat, waar hem drie horloges werden medegegeven, welke hij te Amsterdam in een lombardhuis voor f 46 gezamen- ljjk beleende. De verkregen goederen wordou hem afgegeven, omdat men vortrouwon stelde in den man met zyn fraaie uniform. 'g'faravcilliftge, 12 Nov. Tot de wets voorstellen, die dexo week in de afdeelingon dei- Tweede Kamer zullen worden onderzocht, bohooreu behalve dat betreffende do gemeenteljjke financiën, de regeling der rijwielbelasting, de wjjziging der arbeidswet en het voorstel vau den heer Bahlmann tot wijziging der schutterij wet. Tegen do voorgestelde regeling van degemeente- financiën zijn in de afdeelingon der Tweede Kamer -tal van bozwarun geopperd. Rotterdam, 11 Nov. Gisteren namiddag is op het terrein van de Nederlandscho Amerikaansche stoomvaartmaatschappij aan de Wilhelminakade oene werkstaking ontstaan. De aanleiding was, dat een los werkman (P. D. te Katendrecht) door de directie werd ontslagen wegens onbehoorljjk gedrag en brutaliteit. Zoodra dit bekend werd, staakten ongeveer 200 werklieden, op dat terrein werkzaam, den arbeid en waren weigerachtig dien te hervatten vóórdat bet ontslag van D. was ingetrokken. Door bemiddeling van den voorzitter van den N. N. B. B., de Ligt, beeft na eenigen tjjd D. aan de directie excuus gevraagd voor zyn gedrag en daarop is bij weder tot het werk toegelaten. Al de stakende werklieden hervatten toen hunne werkzaamheden. Door een pakhuisbaas, wonende op den Scbiedamschendijk, is bjj de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat zyn 16-jarige dochter Maandag avond op de Vlietkade door een haar onbekenden man onverhoeds is beetgegrepen en in een zich daar bevindend poortje gesleept, waar hij baar op onzedelijke wjjze heeft aangerand. Nieuwe Toilge, 11 Nov. Woensdagavond, na afloop der veemarkt te Sommelsdjjk, waren de gemeente-veldwachter Hago van Nieuwe Tonge en de rijks-veldwachter van der Leek te zamen op surveillance, om den eigenaar op te sporen van een l'/j-jarige zwartbonte vaars, welke door J. v. M., wonende te Nieuwe Tonge, op die markt was ver-kocht. Deze vaars moet met ander vee van het gors medegeloopen zijn en op de markt door v. M. zijn opgevangen. Hjj heeft het daarna verkocht aan J. K., koopman te Stad a/h. Haringvliet. Nadere berichten melden, dat het in eigendom behoorde aan J. v. d. Meijde, landbouwer te Sommelsdyk. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en 't is maar te hopen, dat v. M. een flinke straf zal oploopen. middelburg- In de raadszitting van j.l. Woensdag kwam opnieuw in stemming het sedert de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer van Dunné, waarover toen de stemmen staakten, om Gedep. Staten te verzoeken mot ingang van 1 Januari 1897 de jaarwedden van de wethouders van f 700 te brengen op f 1000. Het word thans aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Door den heer C. D. Nagtgla3 Versteeg, electro- technicus to Bnssum, is, namens verschillende ingezetenen van Middelburg, aan den gemeenteraad aldaar vergunning verzocht tot het spannen van draden over verschillende aan de gemeente behoorende wegen, ten behoeve van eene electrische verlichting. ImOCS, 12 Nov. Heden overleed alhier de heer A. Foudraine in den leeftijd van 63 jaar. De over ledene was in geheel Zeeland bekend als aannemer van publieke werken. Hjj was wat men noemt een self-made man, een van die jjzeren naturen, die zich ondanks alles woten staande te houden, zich naar boven te werken en eene meer of min eervolle positie te verwerven. St. Amialand. Door den Raad dezer gemeente is aan Z.Exc. don Ministor van Waterstaat, Handel en Nijverheid een verzoek gericht tot het verkrijgen eener betere rogeling van den postdienst. Slechts éénmaal per dag, en wel des namiddags half drie ure, bestaat er gelegenheid tot verzending per zoogenaamde Hollandsche post, en is inen dikwijls niet in staat het antwoord op brieven, des middags ontvangen, dan nog te verzenden. In een gemeente als deze, waar zeer veel handel gedreven wordt, geeft dit natuurlijk zeer veel ongerief. Ook over den dienst op de Zon- en erkende Christelijke feestdagen bestaan veel reden tot klagen, omdat dan den meesten tijd de bestelling ondanks de vlugheid daarvan nog niet is afgeloopen bij 't vertrek van de post. Er wordt nu gevraagd verandering te brengen, hetzij door een rijdende post Tholen visa versa Oud-Vosmeer—St. Annaland—Stavenisso, of door een derde bodeloop of tweede postbode van Stavenisse naar hier, die van Stavenisse zou kunnen vertrekken des namiddags na aankomst der post uit Zierikzee, om dan later op den avond met de brieven uit deze gemeente weder naar Stavenisse te gaan, en om voor den Zondagsdienst een tweede besteller aan te stellen. Onderteekend door 77 belanghebbenden is een adres van adbeesie aan den Minister gezonden. Het is te hopen, dat op het adres gunstig zal beschikt worden, daar deze gemeente, in vergelijking met de overige in dit eiland, in de ongunstigste conditie verkeert. Sclierpenlsse, 12 Nov. Een net gekleed heer, die voorgaf student geweest te zyn, kwam in een der logementen alhier en vroeg op een avond van de week, voordrachten te mogen houden. Nadat hij flink gegeten en gedronken en van logies gebrnik gemaakt had, verliet hy den volgenden morgen het logement, onder voorwendsel een boodschap in het dorp te gaan verrichten, doch keerde niet meer terug en bleef de gemaakte onkosten schuldig. Een jongentje van 6 jaar bevond zich in den donker, zonder geleide op straat, klom op een stilstaan den wagen, viel er af en brak een schouder. Stavenisse. De buitengewone herstellingen en vernieuwingen aau den provincialen steiger alhier, van welke werkzaamheden wij eenigen tjjd geleden een meer uitvoerig verslag gaven, zijn dezer dagen voltooid. Circa f 9000 zijn er door den aannemer, den beer M. v. d. Hoek uit Terneuzen, aan verwerkt. In weerwil van de gevaarlijke bezigheden, heeft er zich goen enkel ongeluk gelukkig by voorgedaan. In hoofdzaak dienen deze werkzaamheden tot bet tegengaan van de vorwoestingen door den paalworm, wolk insect zich Bedert 1733 hier in de Zeeuwsche stroomen vertoont. Wendde men vroeger o.a. paalbespijkeringen en gecreosoteerd hout hiertegen aan, thans is groenharteen houtsoort, afkomstig uil Suriname, het algemeen gebruikte hout, om ïfcdtm men nog niet ondervonden heeft, dat genoemd vernielend insect deze houtsoort aantast. Zierikzee, 12 Nov. Gisterenavond werd in de Concertzaal alhier gehouden de eerste Volkslezing in dit seizoen van wege ons Nutsdepartement. Bij de opening werd door het Bestuur herinnerd, dat de Sprekers over wetenschappelijke onderwerpen in vorige jaren niet die belangstelling hebben onder vonden, die zij verdienden. Daarom meende men dit jaar te moeten geven voordrachten op letter kundig gebied, in de hoop, dat deze mogen strekken tot bevordering van het bezoek dezer vergaderingen. En waarlijk, deze hoop werd reeds den eersten avond niet beschaamd: de opkomst was talrijk. Voordrachten werden gehouden door de heeren F. C. v. d. Vliet en Mr. S. J. M. van Geuns. Op boeiende wijze werd door den eersten Spreker voorgedragen »Op een Donderdagavond" van F. Haverschmidt en door den tweeden Spreker (reeds genoegzaam bekend) >Een verhaal vau Kobua uit de drie kraantjes" (een tapperij en slijtery), van Justus van Maurik. Beiden deden op aangename wijze uitkomen wat vau beide novellen de strekking is; het talrijke publiek luisterde den geheelen avond met alle aandacht, kortom het pakte" wat er mede bedoeld wordt. Zóó dunkt ons zal, volgens den wensch van het Bestuur, hot doel der Volkslezingen worden bereikt, want wij zija er verzekerd van, dat volgende lezingen nog drukker zullen worden bezocht. Te Sas van Gent is uit een sloot het lijk opgehaald van zekeren Pikkaart, gepensionneerd O.-I. militair, die sedert Zondag uit die gemeente werd vermist. De uitgever A. W. Sythoff te Leiden beeft met den uitgever vau Nansen's werk over den hoogst interessanten Noordpooltocht eene overeen komst gesloten, waarbjj hem het uitsluitend recht wordt gewaarborgd op eene Nederlandsche uitgave. De failliete boedel van een oud-professor! Teel baten heeft men in het faillissement van den oud-boogleeraar dr. L. Mulder niet gevonden, doch wat wellicht nog iets zal opbrengen is een groote hoeveelheid aseh, welke men beeft aan getroffen. De heer Mulder had n.l. de gewoonte, al de asch vau de sigaren, welke hij rookte, te ver zamelen, en in den loop der tijden is deze asch tot eene enorme hoeveelheid geworden. Verleden Zondag wierp de brieven-conducteur, zooals gewoonlijk bij het passeeren van het station Akkruin, den zak met brieven uit den trein, daar de sneltrein daar niet stopt. De zak kwam met zooveel kracht tegen den wachtenden brievenbode aan, dat dozen twee ribben werden gebroken en by bewusteloos neerzeeg. Zierikzee, 13 Nov. Naaf wij vernemen, zal op Dinsdag a s. in de Concertzaal alhier één buiten gewone voorstelling worden gegeven door het Variété- en Operette-Gezelschap, onder directie van den heer Henri ter Hall. Het programma biedt eene groote verscheidenheid aan van zang en komieke scènes. 't Is of men bet beste echter heeft bewaard voor 't laatstom 10 uur wordt opgevoerd de Revue Operette »Naar de Tentoonstelling", in één bedrjjf met Proloog. Dit stukje is te Amsterdam meer dan 160 achtereen volgende avonden met den grootsten bjjval opgevoerd; aan de verschillende beoordeelingen ontleenen wij het volgende: In deze Revue wordt een blik ge worpen óp de handelingen der Tentoonstellings- Maatschappjj en deze vaak gegeoseld. Hot is een alleraardigst gezicht als men de drie leden van het Uitvoerings-Comité ziet voorstellen, die elkander zoo het een en ander herinneren, of liever verwjjten. Dronken Piot", uitstekend weer gegeven door den heer Honri ter Hall, is eigenlijk de man, waar de heele boel om draait. Elk die er heen gaat, zal een aangenamen avond doorbrengen. Wij vertrouwen, dat velen te dezer stede er zullen heengaan. De heer Van Meteren zorgt voor af wisseling in de Concertzaal gedurende de winter avonden. Dat dan ook deze poging daartoe d ior een druk bezoek gesteund worde, vooral daar de en tiée- prjjs billijk gesteld is. Hetzelfde gezelschap zal ingevolge achterstaande advertentie Maandag te Brouwershaven inhethótel Kloet eene uitvoering geven. Te Haarlem zyn dezer dagen de ongeveer 50 inwonende leerlingen van de kweekschool voor onderwijzeressen allen ongesteld geworden. Na een geneeskundig onderzoek bleek, dat zjj gegeten hadden van het vleesch van een zieke koe. De Provinciale Staten van Groningen hebben Dinsdag de benoeming van een hoofd-ingenieur ver daagd tot a.s. Dinsdag. Bjj hen kwam een voorstel in om in de plaats van den heer Wind, die zijn ontslag heeft gevraagd, geen ingenienr weer te benoemen. Een stukadoor te Velp (Geld.) beeft het schandelijke feit gepleegd om met geweld een jongen van 12-jarigen leeftijd zooveel sterken drank toe te dienen, dat de knaap spoedig daarna in bewusteloozen toestand verkeerde. De zaak is in handen van de politie. Een landbouwer te Leveroi (Limburg) had 2 koeien op stal staan. Dinsdag 1.1. bemerkte hy, dat er een was verdwenen. Na overal vruchteloos gezocht te hebben, kwam de dienstbode in de slaap kamer (die aan den stal grenst) en bemerkte tot hare groote verwondering, dat de koe in bet bed gerust lag te slapen! Een behoeftig weesmeisje te Werkendam heeft op baar verzoek van de Koningin f 50 ontvangen, om daarvoor eene naaimachine te koopen. Aanbestedingen, Verkoopingen ent. SRierlkzee, 13 Nov. Bij de op gisteren door bet Dagel. Bestuur van het Waterschap Bebouwen geboudene aanbesteding van het opnieuw delven van eenige waterleidingen in de districten Koude- kerke en Scharendijke, in 7 perceelen, bjj enkele insukrjjving, volgens bestek No. 219, zijn aannemers geworden: Marinu*. Oos.se -te Scrooskerke, perceel 1 en 2, voor f 60 en f 99; Jan Viergever te Noord- welle, perceel 3, voor f 111; L. van Splunder te Renesse, perceel 4 en 5, voor f 127 en f 59,73 en Willem de Voogd te Scbarendyke, perceel 6 en 7, voor 69 en f 78. Aan het Gebouw van het Prov. Bestuur te Middelbnrg werd heden (Vrijdag) aanbesteed: Het op diepte houden van de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Veere en van de haven te Breskens, gedurende de jaren 1897 tot en met 1902. (Raming le perceel f 142.200, 2e perceel f 48.300 massa f 190.500. Laagste inschryver voor het 1ste perceel de heer C. L. Kalis Wz. te Sliedrecht, voor f 100.000, voor het 2de perceel de heer K. Bos Az. te Dordrecht, voor f 48.200; voor de massa: de heer I. van de Velde te Papendrecht, voor f 132.200. Nog werd aan betzelfde gebouw aanbesteed: Het onderhoud vau de Rjjks waterleidingen bewesten en beoosten bet kanaal van Terneuzen, gedurende de jaren 1897, 1898 en 1899. (Raming f 5750 per jaar). Minste inBchryver de heer A. Tholens Dz. te Terneuzen, voor f 4660. LAMPBOCW, Het voorspoedigst geboerd beeft dit jaar stellig Adriaan Huizert te Numansdorp: hij mocht 316 hectoliter aardappelen, 511/, hectoliter koolzaad en 48 hectoliter tarwe per hectare oogsten. Te Krommenie hebben in publieke veiling twee boerenwoningen met 68 hectaren weiland, in de polders Krommenie en het Woud, ruim/70.000 opgebracht. Enkele jaren geleden werd 140.000 betaald. RECHTSZAKEN. Te Bergen op Zoom heeft de kantonrechter deze week de hoogste straf, zijnde 5 dagen hechtenis, uitgesproken tegen personen, die wederom hunne karren te zwaar hadden beladen met beetwortelen en pulp. Men herinnert zich de werkstaking tijdens de vorige campagne. Men wenscht op deze wijze erger te voorkomen. Bij iemand te Vlissingen ontstond brand. De maatschappij, bij welke de geheel of gedeelteljjk verbrande goederen waren verzekerd (de Belgische Maatschappij voor Algemeene Assurantiën) maakte bezwaar tegen de uitkeering van het gevorderd premie-bedrag en dientengevolge werden, overeen komstig de bepalingen van de polis, twee deskundigen aangewezen (één door de Belgische maatschappij en één door den verzekerde), doch deze kwamen niet tot overeenstemming omtrent de waarde die de verbrande goederen hadden. Een derde schatter (Belg) werd nu op verzoek der Belgische Maat schappij door den president van de burgerljjke rechtbank te Brussel benoemd. Deze was het ten aanzien van het bedrag, waarop de verzekerde recht zou hebben, geheel eens met den aanvankeljjk door de maatschappij aangewezen deskundige; en daar deze beiden belangrijk van gevoelen bleven verschillen met een deskundige van den verzekerde, wilde laatstbedoelde deskundige verder zjjn meening niet mededeelen en ook het rapport, door de meerderheid der arbiters (de twee Belgen) opgemaakt, niet onderteekenen. De maatschappij hield zich nu aan het rapport der meerderheid, doch de verzekerde vorderde een hooger bedrag dan door die meerderheid was bepaald. De rechtbank te Middelburg, wier uitspraak door den verzekerde nu werd ingeroepen, was het met dezen eens, dat het rapport van de twee Belgische schatters niet voldoende was, nu de derde arbiter tot samenstelling niet had medegewerkt, maar wees niettemin de vordering van den verzekerde af, daar zjj zich onbevoegd achtte, wjjl de polis beslissing door arbiters voorschreef. Over deze zaak werd Maandag in hooger beroep gepleit voor het Haagsche gerechtshof: voor den veczekerde door mr. O. A. Vaillant aldaar, en voor de maatschappij door mr. W. H. K. Mouthaan uit Amsterdam. De conclusie van het O. M. is bepaald op 30 Nov. KEBIiHlEUWS. Beroepen bij de Herv» Gem. te Velzen ds. Kallenbach te Ierseke. Herkozen tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te St. Annaland, de heeren C. Pape met 17, M. Lanooy met 12 en C. van Luyk met 16 Btemmon. Slechts 17 kiesgerechtigden voldeden aau hun plicht en dat van ruim 300 daartoe bevoegden! OHPEB WIJS. Tot onderwjjzer aan de openbare school to St. Annaland is benoemd de heer C. van der Graaff, vroeger onderwjjzer te Scherpenisse, thans weesvader in het Protestansch Weeshuis te 's Hertogenbosch. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres heeft zich één sollicitante opgedaan. De heer J. H. Strobant te IJselstein, die eerst de betrekking van onderwjjzer met hoofdacte, plaatsvervangend hoofd, te Stavenisse had aange nomen, heeft nn als zoodanig bedankt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1