ZlIIltlkZIISUlI NIEUWSBODE. Donderdag 12 November 1896. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6844. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve mén te zenden aan de Administratie Zieribzeesche Nieuwsbode" Voor de Vereenigde Staten van IVoord- Ainerllca was de derde November een zeer gewichtige dag. Maandenlang was de verkiezings strijd tusscken de republikeinsche en de democratische partij met eene in Europa ongekende woede gestreden groote sommen waren zoowel op Mac Kinley als op Bryan gewed, en nu eindeljjk zou de beslissing vallen, wie van beiden tot President der Republiek zou worden gekozen. Want, zooals bekend is, heeft de eigenlijke verkiezing van een President eerst iu het begin van het volgende jaar plaats, en werden op 3 November alleen de leden van het kiescomité gekozen. De President der Unie toch wordt niet rechtstreeks gekozen door het volk, maar door de stemgerechtigden, die weer gekozen worden door het volk. Deze stemgerechtigden worden gekozen in gelijken getale als de leden van den Senaat en de leden van de Kamer van Afgevaardigden in eiken Staat. Elke Staat benoemt twee senatoren, terwijl het aantal afgevaardigden afhangt van het aantal inwoners: op elke 175000 wordt één af gevaardigde benoemd. Hun aantal bedraagt thans 357, het kiescollege, dat op 3 November gekozen word, bestaat dus uit 357 -f- 90 of 447 leden. Deze leden worden nu op 2 Januari a s. bijeengeroepen, niet allen te zamen, maar in hunne respectieve lijke Staten, waar zij den toekomstigen PreBidont en den vice-President schriftelijk moeten kiezen. De candidaat, die de meeste stemmen op zich vor- eenigt, is gekozen tot President, mits hjj de volstrekte meerderheid hoeft verworven, d. w. z. in dit geval 224 stemmen. Daar de leden van het kiescollege een imperatief mandaat hebben, dat is een bepaalde opdracht om op dien of dien candidaat te stemmen, is het thans reeds met zekerheid te zeggen, dat tot President zal gekozen worden Mac Kinley en tot vice-President Hobard. Het is natuurlijk niet gemakkelijk om met een enkel woord de beteekenis der overwinning van Mac Kinley over Bryan te kenschetsen. Men zou kunnen zeggen het goud heeft gezegevierd over het zilver; de besehermende rechten over den vrijhandel. Terwijl de Republi keinsche partij in haar program schreef Sound Money (geld met do volle waarde, dat is: goud) en beschermende rechten, beloofde de democratische partij vrijen handel, maar daarentegen vrije aan munting van het zilver. Voor het buitenland stond derhalve op beide programma's iets voordeeligs en iets nadeeligs. Wat eehter het voordeeligst in de toekomst bljjken zou is moeilijk te zeggen. Vrijhandel of protectionisme is in onze dagen de groote strijdvraag. Nu Mac Kinley, die reeds door zijne bekende wet, de eerste stap door Noord-Amerika op protectionistisch gebied deed zetten, de opperste leiding erlangt, zal men met grond mogen ver wachten, dat hij door zal gaan met het nemen van maatregolen tot invoering van beschermende rechten, en zal men kunnen zien hoe dat stelsel werkt. Gemakkelijk is de taak niet, die de nieuwe President aanvaardt. De Vereenigde Staten doorleven op het oogenblik een crisis, zooals zij die niet sedert hunne stichting hebben gekend; en er zal van Mac Kinley heel wat beleid en taai geduld worden vereischt, om de moeilijkheden te boven te komen en de hoog gespannen verwachtingen ook maar eenigermate te bevredigen. De storm, ontstaan door de zoogenaamde ont hullingen" in Duitschland, begint te bedaren, dank zij vooral den persoonleken invloed des Keizers, die niet heeft gewild, dat Bismarck in eenig opzicht lastig zou worden gevallen over hetgeen in zijn lijfblad werd gepubliceerd. Er waren anders reeds heethoofden, die eene vervolging tegen Bismarck, of minstens tegen graaf Herbert wenschten. De Keizer wil hiervan echter niets hooren, en de toon van het officieuse regeeringsorgaan blijft zeer waardig. Wie ook degene zijn moge, die de ont hullingen" de wereld inzond, Bismarck's particuliere secretaris Dr. Chrysonder, ontkent 's vorsten mede plichtigheid aan hetgeen in de Hamburger Nachrichten voorkomt; hij mag ter overdenking nemen wat de Reichsanzeiger opmerkte: De vraag, wanneer geheime diplomatieke gebeurtenissen het karakter van een Staatsgeheim verliezen, kan uitsluitend beslist worden door de leidende Staatslieden op grond van hunne bijzondere kennis der tegenwoordige staat kundige toestanden. Elke afwijking van dit grond beginsel zou de buitenlandsche staatkunde aan verrassingen en storingen blootstellen en daarmede het staatsbelang in gevaar brengen. Heeft Duitschland onvoorwaardelijk beloofd zoowel het feit als den inhoud van het vóór 1890 met Rusland overeen- gekomono geheim te houden, dan duurt die verplichting voort en geldt die voor allen, die er van geweten hebben, ook heden nog onveranderd. En daarmede vervalt de mogeljjkheid ook in verdere bizonderheden omtrent deze aangelegenheid to treden. Maar hoe waar en waardig doze opmerking ook moge zijn, de Hamburger stoort er zich niet aan en gaat voort met de groote trom te roeren over lang geleden dingen, wat geen andere beteekenis hebben kan, dan om uit te doen komen hoe na Bismarck's aftreden de Keizer en zjjne Rijkskanseliers fout op fout begingen en Duitschland langzamerhand de opperleiding in Europa verliest en aan Rusland moet afstaan. Dat Huflland in du laatste jaren merkel jjk aan invloed in Europa gewonnen heeft, zal niemand kunnen ontkennon. En ook thans weer neemt Rusland de leiding der zaken in Turkije met Frankrjjk ter hand. De Czaar is naar zjjn land teruggekeerd met het voornemen, zoo heet het, een Europeesch congres samen te roepen, ten einde tot eene oplossing der Turksche quaestie te gerakon. Uit eene redevoering, door den Minister van Buitenlandsche Zakeu in Frankrijk, Hanotaux, gehouden, blijkt, dat Rusland aan het Turksche Rijk de onschendbaarheid van zijn gebied heeft verzekerd en dat Frankijjk overeenkomstig zjjn traditioneele politiek in het Oosten, zich geheel schikt naar de inzichten van den Czaar. Deze mededeeling deed Hanotaux ter gelegenheid van de interpellatie over de Armenische aangelegenheden. Veel nieuws heeft de Minister verder niet medegedeeld, alleen vermeldde hij nog, dat tjjdens het bezoek van den Czaar eene gedachten wisseling over het Armenische vraagstuk had plaats gehad en Rusland en Frankrijk het volkomen eens waren op dit punt. Amerika. 0c wcildcnsclinppcn in Amerika l>Ü de verkiezingen. Vertoont de Amerikaan reeds in zijn jeugd neiging tot wedden, deze neiging neemt met de jaren nog too, zijn toppunt bereikt het wedden echter bij gelegenheid der verkiezingen, in bet bijzonder bij die voor president. De Amerikaan speelt zelden of nooit in de loterjj, want loterijen zijn door het geheele land bij de wet verboden. De onuitvoerbare zucht tot kansspel openbaart zich echter des te meer in het wedden. In geen land ter wereld biedt de gelegenheid daartoe zich zoo dikwijls aan als tegenwoordig in de Vereenigde Staten. Bij alle ver kiezingen wordt min of meer gewed, zelfs dan nog, als de uitslag zeker is; dan wedt men, wie der candidaten een bepaald aantal stemmen op zich zal vereenigen. Bjj de verkiezingen in de afzonderlijke staten zijn de weddenschappen zeldzamer en is de inzet ge ringer, want de belangstelling daarin is niet zoo algemeen. In het bijzonder echter bjj de tegen woordige verkiezing, waarvoor het geheele volk zich interesseert en waarbij de verkiezingsstrijd zóó levendig is geworden als misschien nooit te voren, hebben de weddenschappen buitengewoon aan belangrijkheid gewonnen. Europa werd dagelijks per telegram even goed op de hoogte gehouden van den stand der weddenschappen als van den koers der New-Yorksche benrs. In de groote staten van het Noorden en het Westen luiden deze berichten meestal ten gunste van Mac Kinley; slechts in enkele staten van het Zuiden, waar de zilverbeweging bijzonder krachtig is, was men bereid groote sommen op Bryan to zetten. In Amerika tracht ieder aanhangers voor zjjn partij te winnen. Geschiedt dit nu alleen door hoog dravende redevoeringen of gemoedeljjke praalvor- tooningen, waarbuiten nu eenmaal geen verkiezingen denkbaar zijn, dan hoort de betrokken persoon mis schien van zijn tegenstander het gebruikelijke >Put up or shut up". Komt het daarover tot een wedden schap, dau toont hij daaromtrent zijne ware over tuiging, want niemand waagt zjjn geld voor een zaak, waarin bij zelf geen vertrouwen heeft. De verkiezingsweddenschappen hebben dus een bepaald politieke beteekenis, wijl zjj de uiting zijn van den volksgeest. In dit geval is voor den politicus de stand der weddenschappen een zekere maatstaf voor den politieken toestand; derhalve dienen ook de weddenschappen zelfs als propaganda-middel. Wanneer bijv. een kiezer, die tot geen der partgen behoort, in de courant leest, dat de weddenschappen drie tegen één ten gunste van Mac Kinley staan, dan laat hij zich wellicht daardoor alleen overhalen voor dezen te stemmen, want hij stelt er prijs op tot de meerderheid te behooren. Juist omdat het wedden op die wijze er het zijne toe kan bjjdragen invloed op de verkiezingen uit te oefenen, hebben verschillende staten er wetten tegen uitgevaardigd. Dat deze zonder eenig gevolg zijn gebleven, behoeft geen betoog, want de wedden schappen hebben de openbare meening vóór zich. Bij de presidentsverkiezingen beginnen de wed- lastige burgers reeds in de eerste maand na het stellen van candidaten, weddenschappen aan te gaan. De meest ervaren wedders wachten echter tot kort vóór den verkiezingsdag, tot alle omstandigheden, waarvan de uitslag kan afhangen, hun nauwkeurig bekend zjjn. Er zou n.l. iu de allerlaatste dagen iets kunnen gebeuren er kan bijv. een onbedacht zaam woord geuit of een brief worden vervalscht, dingen, die een geheelen omkeer kunnen veroorzaken in de openbare meening. De echte wedder wacht dus tot kort vóór den gowichtigen dag. Gedurende de laatste twee of drie dagen vóór dat tijdstip wordt te New-York een soort wedbeurs gehouden. De plaats van samenkomst is in de gangen en in den beroemden >bar" van het Hoff- manhouse. Het gedrang der nieuwsgierige toe schouwers en weddenden wordt hier zoo groot, dat het bijna levensgevaarlijk is er door te komen. Een vertrouwd persoon treedt op als bankhouder. De beide inzetten, meestal in den vorm van wissels, komen in de brandkluis van het hotel tot na don uitslag der verkiezingen, waarna de betaling on middellijk geschiedt. Hier worden de grootste weddenschappen aangegaan, hier is het slechts om geld te doen. De inzet is dikwijls zeer hoog, ja bedraagt soms vele tienduizenden dollars. Een zeer geliefde inzet tusschen twee heeren is een nieuwe hoed, bij voorkeur een cylinder. Een boer wedt om een paard, of paard en wagen, soms zelfs om zijn boerderij. In de redactie van een courant gaat het dikwjjls om een champagne-fuif aan alle collega's. Bij de veikiezingswoddenseliappen vindt men veelal ook die neiging tot overdrijving, waarvoor de Ameri kanen bekend zjjn. Een optocht van handwagens met muziekbegeleiding iu de voornaamste straat der stad is oud en komt nog maar alleen voor in kleine plaatsen. Daarentegen behoort tot de nieuwigheden op dit gebied de verplichting van den verliezer om den ganschen winter een strooien hoed te dragen of een bord met het opschrift: »Ik ben een van die gekken, die op N. N. gewed hebben". Een ander verliest met zjjn weddenschap tegelijkertjjd het recht zich ooit weer te laten Beheren. Een derde laadde de verplichting op zich, indien hg verliest, de helft van zijn baard te laten afscheren, een vierde mag zich nooit meer baden, enz. Ook schijnt men het wedden te gebruiken, om zich voor altijd van het gezelschap van onaangename bekenden te ont doen: daarop gelijkt althans een weddenschap van twee heeren in Wisconsin, die wedden op voor waarde, dat de verliezer de Vereenigde Staten voor zjjn geheele verdere leven zou verlaten. Niettemin worden ook zeer slimme berekeningen bjj het wedden gemaakt. Zoo heeft in den tegen- woordigen verkiezingsstrijd iemand gewed, dat, als Bryan wordt gekozen, alle bankinstellingen iu den staat New-York vier maanden na den dag, waarop hjj zjjn ambt aanvaardt, hunne kantoren zullen sluiten. De kansen van den tegenstander werden van dag tot dag gunstiger, want een zoo gevaarlijke nasleep zal de presidentsverkiezing zeker niet hebben. En toch wint de uitdager zijn weddenschap. De dag, waarop de nieuwe president optreedt, is de 4de Maart. Vier maanden daarna is het de 4de Juli oen wettelijke feestdag, waarop dus alles gesloten is. In een uitvoerig manifest verklaart de geslagen U ver-candidaat Bryan, dat de uitspraak van het Amerikaansche volk hem in bet ongeljjk stelde, maar dat hjj zjjn nederlaag niet beschouwt als een definitieve. Over vier jaar zal men elkander nader spreken, want hij is overtuigd, dat zjjne beginselen een toekomst hebben. Met een harteljjk woord van dank voor de liefde en belangstelling, door hem en zijne vrouw tijdenB de campagne van millioenen ondervondenbesluit de heer Bryan zijne in kalmen toon en waardige bewoording vervat manifest. Washington, 10 Nov. Volgens het maan- deljjksch verslag van het landbouw-departement, is van maïs dit jaar de grootste oogst, die in de laatste jaren is verkregen. De oogst van boekweit en van aardappelen is iets minder dan het vorige jaar. Italië. Uit Rome wordt gemeld, dat de gezanten van Nederland on Frankrijk in de aangelegenheid dei- door een Italiaansehen kruiser aangehaalde «Doel wijk" gemeenschappelijk zullen optreden. Het prijzen- gereebt wil wel de «Doelwjjk" aan den reeder teruggeven en bem 100000 lire schadevergoeding toestaan, doch de lading wapenen, die op 2 millioen wordt geschat, verbeurd verklaren. De afzenders, de firma Lacarière Zoon te Parijs, nemen daar mee geen genoegen. Frankrijk. De jury te Versailles heeft Arton schuldig verklaard aan verduistering ten nadeele van de dynamiet- maatschappjj, maar hem vrijgesproken van de beschuldiging van valschheid in geschrifte. Het hof veroordeelde hem daarop tot 8 jaar gevangenisstraf. Wat de onthullingen betreft waarmede Arton gedreigd had, zeide de procureur der republiek dat dit slecbts een kunstje was om invloed uit te oefenen op de jury, want het Btond geljjk of Arton tot de jury zeide: «Pas opl Als gij mg veroordeelt, zal bet publiek zeggen dat het geschied is om mij •Am mond te sluiten". De procureur der republiek voegde er bjj, dat de toestemming van de Engelsche regeering volstrekt niet noodig is om een instructie te openen over de Panama-zaak. Arton wenscht daarvoor terecht te staan, hij ziet af van de benefice der uitlevering, dat is voldoende. Niettemin zal de Fransche regeering uit pure beleefdheid de noodige stappen doen bij de Engelsche regeering, maar strikt genomen is dat niet noodig. De verdediger verwekte groote sensatie onder het publiek met de mededeeling, dat hg voor de instructie die nu staat geopend te worden, nit Engeland de bewijzen zal laten komen, welke daar op een veilige plaats geborgen zijn. De Figaro wijst er op, dat Arton niets waagt met zich te laten vonnissen voor de Panama-zaak. Voor corruptie is het maximum der straf vjjf jaar, maar in Frankrgk worden de straffen niet bjj elkaar gevoegd, de zwaarste straf absorbeert de overige, en daar hg nu toch reeds tot 8 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zou een nieilwe veroordeeling tot vjjf jaar zijn verbljjf in de gevangenis niet verlengen. T(i«lens de Czaar te Parijs was. De jongste Revue Horltcole bevat een interessant artikel over de bloem- en groenversieringen tijdens het bezoek van den Czaar. De Czarine werd het eerst met bloomen gehuldigd, toen zjj den Franschen bodem betrad. H. M. ontving toen een kas geheel van rozen (La France), anjelieren en Russische viooltjes; een Russische slede gevuld met rozen en orchideeën-bloemen. De boomen van de Avenue des Champs Elysées waren zoo goed als bladerloos en deze ging men behangen met papieren bloemen, die door een bijzondere bewerking regen en scherp licht zonden kunnen weerstaan. En de papieren bloemen hebben alles best door staan; vijf dagen lang beeft men dit staaltje van wansmaak, vanhet beBpotteu der natuur kunnen aanschonwen! Mooier znllen zeker zijn geweest de decoratieve guirlandes, die gracieus van verschillende balkons hingen en waren samengesteld van eikengroen of van takken der Laurocerasus, waartusscben zonne bloemen aangebracht waren. Het »Ely8ée" was in een bloementooverpaleis herschapen, van onderen tot boven, alles was met kwistige hand versierd en men beweert dan ook dat éóne firma voor 5000 francs aan rozen zou hebben geleverd. Onder de vruchten voor het dessert bij het groote gala-diner waren o. m. prachtige appels van do verscheidenheid Grand AlexanderofKeizer Alexander, waarop de keizerljjke wapens waren afgebeeld! Wanneer appels of peeren aan den boom beginnen te kleuren, belegt men deze met een bijzondere papiersoort, waarin de teekening, letter of jaartal, die men op de vrucht wenscht, uitgeknipt is. Op deze wijze waren ook de keizerlijke wapens verkregen. Het groote bloemenstuk, vervat in een zware zilveren vaas, aangeboden door de «Commerce de Paris", was samengesteld nit Croton-bladeren (Alexandre III) omgeven van schoone bloemen van orchideeën, waartnsscben groen van Aspanagus en Maidenhair-varen. De keizerlijke loge van de groote Opera moet eenvoudig unique zijn geweest, de wanden waren behangen met guirlandes van orchideeën! Het paleis te Versailles was al even feeëriek l de 52' kolommen in de groote spiegelzaal waren gegarneerd met slingers van bloemen en groen en elk kapiteel werd gekroond door bouquetten, theerozen en witte seringen. Men ziet bet, er zjjn duizenden en duizenden guldens besteed aan bloemen, maai er werd in die vjjf dagen ook hot een en ander genuttigd. Men berekent dat zjjn verbruikt: 7.600,000 kilo brood, 10.640,000 liter wijn, 2.174,900 kilo vleesch, 10.450,000 eieren, enz. Een enkele restauratie beeft gemideld 23,000 fr. per dag ontvangen zonder eenige prijsverhooging een restauratie versehafte op een dag 30,000 maal tijden, terwijl de verschillende spoorweg-maat schappijen hebben aangevoerd 930,000 personen. De koetsiers maakten van 3050 fr. per dag. Voor bet strooien van zand werd uitgegeven 25,000 fr., een gelijke som kostte het ophangen en aansteker van lampions. Het vuurwerk kostte maar 30,000 fr. Duitschland. Twee meisjes te Bremon, van 20 en 16 jaren, hebben getracht, haren vador te vermoorden, omdat deze, een weduwnaar, voornemens was te hertrouwen. Zij poogden hem in den slaap te worgen door een strop, dien zij hem om den hals wierpen; maar hg werd wakker en bood weerstand, en op zijn geroep kwam er tijdig hulp. De twee ontaarde dochters werden gevangen genomen. Zij hebben alles bekend. De oorlogsschatting van 1S90. Door een Duitsch diplomaat wordt het volgende als authentiek meegedeeld: Aan het einde van den Franscb-Duitschen oorlog werd in alle baast een conferentie gehoudeH door de Duitscbe leiders om te beslissen over de oorlogsschating, die van Frankrgk geëischt kon worden. Daar Bismarck het niet eens kon worden met Von Moltke, telegra feerde bjj naar Berljjn aan een financier, in wien hij een onbeperkt vertrouwen stelde. De man was een Israëliet, en om de een of andere reden hield de groote Pruisische generaal niet van bem. Toen de bankier zijn meening te kennen gaf en de enorme som noemde, die eenige duizende millioenen bedroeg, riep Von Moltke ongeduldig: «Dwaasheid, dat is veel te veel!" «Ik ken de hulpbronnen van het Fransche volk", zei de bankier kalm. «Zij kunnen dat betalen". «Het is een monsterachtige eisch", herbaalde Von Moltke, driftig. «Indien iemand bjj de schepping der wereld was begonnen te tellen, dan zou hij nu nog niet aan die som zjjn gekomen". «Juist daarom", viel Bismarck in de rede, heb ik den man laten komen, die van Mozes af rekent." Von Moltke en de Israëliet trachtten ernstig te bljjven, maar beiden begonnen te lachen en de storm was bezworen. Deze anecdote kreeg een dieper beteekenis. Toen de financier bet telegram ontving, was bjj juist onder behandeling van een oogdokter en die behan deling eischte een verbljjf in een donkere kamer. Zijn dokter waarschuwde bem, dat, indien hij aan de oproeping gehoorzaamde, zjjn gezicht groot gevaar liep verloren te gaan. Toen zweeg de bankier een oogenblik, maar zei daarna: «Ik meen, dat ik ginds noodig ben. Ik heb het recht niet aan mijn oogen te denken, ïk ga." Hij ging en de resultaten bewezen, dat de oog arts gelijk had gehad. Hjj werd blind voor zjjn leven. Von Moltke, aan wien de geschiedenis verteld werd zei kortaf: «Ik heb den man onrecht aangedaan. Hij heeft zijn land gediend zoo goed als eenig soldaat bet op het slagveld kan doen". Nederland. Amsterdam, 10 Nov. Voor het huis van een der meest bekende bandelaars in goud- en zilverwerken op de Heerengracht alhier hield een paar dagen geleden, 's avonds om een uur of zes, een fraaie equipage stil, met een paar prachtige vurige paarden bespannen. De palfrenier, in een lange, gele jas en met een glimmenden boogen hoed met breeden, gouden band, trad binnen en vroeg den bediende of hg even aan bet rijtuig wilde komen. Deze haastte zich, om de deftige klanten te gaan begroeten. Hjj zag door bet portier, dat de palfrenier in eerbiedige honding half geopend hield, een heer in uniform en eene dame zitten. Mijnheer had een korte boodschap; hij zou over een uurtje terugkomen en verzocht tegen dien tjjd eenige braceletten klaar te leggen, waaruit mevrouw dan een keus zou kunnen doen. De bediende boog, de palfrenier sloot bet portier, wipte op den bok, en bet sierlijk coupótje rolde weg. Een uur later kwam hetzelfde rijtuig terug en kwamen mijnheer en mevrouw het magazijn binnen, waar eenige kostbare byouteriën waren klaargelegd. Mijnheer bleek officier te zijn en droeg een kranige, fonkelnieuwe artillerie-uniform; mevrouw had kostbare, maar opzichtige kleeren aan en zag er nu niet bepaald gedistingeerd uit. Ze bekeek de uit gestalde kostbaarheden of het de grootste bagatollen waren en liet eindelijk, met voorname onverschillig heid, haar keuze vallen op een prachtigen gouden bracelet, ter waarde van ongeveer f 300. Bracelet met quitantie moest bezorgd worden aan bet adres van mjjnheer een goed bekenden naam in een der voornaamste wijken van de stad. De compagnon van den patroon, even vóór de bezorging van het pakje thuiskomende, kende too- vallig de opgegeven familie. Bij nader onderzoek bleek dat daar geen officier woonde, maar wol veelvuldig pakjes werden bezorgd, die niet besteld waren. Do politie werd nu met het zaakje in kennis gesteld, die «mjjnheer" en de «dame" spoedig op gespoord had. Hij was geen officier, maar eenvoudig soldaat, die een veertien dagen geleden uit zijn garnizoen te Utrecht was weggeloopen en die nu hier oen vrooljjk leventje leidde. De prachtige equipage was gehuurd en de spik splinternieuwe uniform eveneens. Zijn rol als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1