ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 October 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6837. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Hat HOOFD van het Gemeentebestuur te Zieiuk7.ee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten deier gemeente, over het belastingjaar 1890/97; t. w. het voljaars-kohier, d.d. 22 October j.L, No. 225, en het suppletoir-kohier, d.d. 22 October j.l., No. 226, welke kolderen op lieden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierik7.ee, den 20 October 1896. CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht. Onder de boriohton, dio de vorige woek, al was bet dan ook maar voor een oogenblik, beroering in Europa teweegbrachten, waren er twee betrekking hebbende op het bezetten van Constantinopel. Het eene luidde, dat Rusland aan het mobiliseeren van zgn leger was, ten einde gereed te zijn naar Oon- stantinopel op te rukken, het andore, dat de Minister raad der Vereenigde Staten den Gezant bij het Tnrksche Hof gelast had, zich aan boord van den kruiser Bancroft" te begeven, wanneer dit schip te Smyrna zou zijn aangekomen, en met dit oorlogs schip naar Constantinopel op te varen. Wanneer de Turken hindernissen in den weg zouden leggen, zon de Amerikaansohe vloot, onder bevel van Admiraal Selfridge, den doortocht door de Darda- nellen ondersteunen. De Mogendheden haddon hare toestemming gegeven en zonden in geval van nood hulp verleenen. Het eenige resultaat, dat deze berichten had, was, dat de Londonsehe beurs even onder den invloed er van geraakte, doch ook zy had zich den volgenden dag hersteld. Niemand toch kon bg eonig nadenken gelooven, dat de Mogendheden het zoo plotseling zonden zijn eens geworden, om desnoods met geweld hare eischen, ten opzichte van Turkije, door te zetten, en dat Amerika zou worden aangewezen om het bal te openen, was vrijwel ongelooflijk. Maar hoe ongelooflijk ook, er was voor het gerucht aangaande een handelend optreden van Amerika eenigen grond. De Porte weigerde n.l. aan de Vereenigde Staten om de Bancroft" als stationeerend wachtschip in de Turksche wateren toe te laten, en nu verwachtte men een handelend optreden van de Vereenigde Staten, om de Porte te dwingen. Maar Amerika deed dat niet en legde zich tot heden bg de weigering neer. En wat aangaat het gerucht, dat Rusland zgn leger mobiliseeren zou: wat men gaarne heeft, gelooft men licht. En nu is het niet tegen te spreken, dat na de bekende verklaring van Lord Rosebery in Enge land, niemand daar te lande er meer ernstig aan denkt, om, wanneer de Mogendheden hot niet eenparig doen, Tnrkjje alleen door Engeland de les te laten lezen. De redevoering van den gewezen leider der liberale partij heeft de hoop van Glad stone c. s. totaal vernietigd, en iedereen er van overtuigd, dat Engeland, wil het met succes op treden, bondgenooten zoeken moet. Die bondgenooten vindt het aangewezen in Rusland en Frankrijk, vandaar dat er in de meetings, die nog altgd door in Engeland ten gunste der Armeniërs gehouden worden, thans vooral op wordt aangedrongen met Rusland goede maatjes te worden, ten koste zelfs van eenige concessies en eenige ingestelde ideeën. Maar niet alleen, dat de redevoering van Rosebery dit voordeel heeft gehad, het heeft de Engelsche Regeering ook eindelijk genoopt, nn eens kleur te bekennen in de Oostersche quaestie. Maandenlang had men, niettegenstaande al de agitatie, gewacht op eene verklaring van het standpunt door de Regeering in de Armenische quaestie ingenomen. Eindelijk is dit toegelicht door den Minister van Financiën. Hij schilderde de totale des organisatie in Turkije en verklaarde, dat de tijd van beloften op papier om hervormingen in te voeren, voorbij was. Aangaande de vraag wat in dien stand van zaken gedaan kon worden, had alleen Lord Rosebery als een zaakkundige gesproken. De voorstellen van den heer Gladstone waren ijdele woorden en de wenk van Sir William Harcourt om de Cyprus-Conventie op te zeggen, was even weinig waard. Wil men een oorlog vermijden, dan moet het Turksch gebied behouden blijven en de gezamenlijk optredende Mogendheden moeten op hervormingen aandringen. Dit doel tracht de Regeering te bereiken op vriendschappelijke en onbaatzuchtige wijze. De Minister nam aan, dat het volk de Regeering in deze zaak zou vertrouwen en hg geloofde niet, dat er meer Armenische meetings" noodig waron. Deze meening zal voorzeker door menigeen worden gedeeld. De opening der Kamers in Erankl*Uk is bepaald op 27 dezer. De geregelde gang van zaken zal weer sterk belemmord worden, naar het zich laat aanzien door tal van intorpellaties, die reeds zgn aangekondigd, als daar zijnover de Armenische quaestie, over het jongste verdrag met Italië, over het gedrag der Regeering bg de jongste feesten, en dan nog één, aangekondigd door den bekenden socialist Jaurés, of er werkelijk eene verbintenis bestaat tnsschen Rnsland en Frankrgk. Jaurés beloofde deze interpellatie bij de behandeling der credietaanvrage voor de ontvangst van den Czaar te zullen indienen. Hij zeide verder: »Men zal dan moeten verklaren of er een verbond of een tractaat bestaat en of de handteekeningen van Felix Faure en Hanotaux het recht bezitten het land te binden. Onze (der socialisten) bondgenooten zgn de prolitariërs van alle landen". Als manoeuvre tegen de Regeering kan deze interpellatie moeilgk bedoeld zgnzoo onhandig zgn de Fransche socialisten niet, dat zg niet zouden weten, dat, als het Ministerie Mélino vóór 1897 nog vallen moet., het niet zjjn zal over de Fransch —Russische feesten, die minder gekost, hebben (7 millioen francs) dan men had geraamd (10 millioen francs), noch over de Fransch—Russische Unie, die door het geheele land hartelijk wordt toegejuicht. Het is eene doellooze of eene kwaad willige nieuwsgierigheid, dia de openbaarmaking van het verdrag eischt, na al wat er te Cherbourg, te Parjjs en te ChiHons is gesproken. De Czaar hoeft den Keizer van Dultsclllnilll toch nog vóór zgn terugkeer naar Rnsland ont moet. Wilhelm, dio zich te Wiesbaden bevond om daar de nieuwe Opera, waarvoor zijn vriend, Graaf Sporck, den tekst heeft geschreven, bij te wonen, liet den Czaar uitnoodigen om hem daar te komen bezoeken. De Czaar nam de uitnoodiging aan, en vertrok van Darmstadt naar Wiesbaden om Keizer Wilhelm een bezoek te brengen. Zeer terecht wordt opgemerkt, dat daarin nu toch niets bizonders te zien is, en dat men meer recht zou hebben zich te verwonderen, wanneer de Keizer öf de reis naar Wiesbaden had opgegeven, öf de Czaar hom daar niet had bezocht. Nu hoeft men aan de gewone plichtplegingen voldaan, die zelfs de Franschen den Czaar niet euvel zullen duiden. Italië. Van 's Pausen eigenhandig schrijven aan den Sultan, dat door Mgr. Bonetti in particuliere audiëntie aan Abdoel Hamid overhandigd is, wordt de hoofd zakelijke inhoud in een correspondentie uit Constan tinopel aan de te Berlijn verschgnendo Intern. Kon. meegedeeld, als volgt: De H. Vader vermaant den Sultan dringend, de veiligheid van het leven voor allo Christenen van zijn Rijk, zonder onder scheid van nationaliteit of gezindte, te waarborgen. Tegen een voortduur van de tegenwoordige rechte loosheid der Christenen in Turkge verklaart de Paus, als eerste vertegenwoordiger des Christendoms, te moeten protesteeron, en hij voegt er bg dat de Sultan moge bedenken, hoe een herhaling van de jongste bloedige tooneelen in het Christen-Europa allicht een ontroering zou kunnen verwekken als welke vóór acht eeuwen tot de kruistochten aan leiding gaf. Of dit resumee volkomen getronw den inhoud van 's Pausen schrijven weergeeft, kan voorloopig niet nader gecontroleerd worden. Volgens een romoinscke correspondentie in een ander blad zou Mgx\ Bonetti, op zgn reis naar Constantinopel bij den patriarch van Venetië, kardinaal Sarte, vertoevende, gezegd hebben: ik ga den Sultan een schrijven overhandigen, waarin de Paus om genade en barmhartigheid voor de Armeniërs smeekt. Ik zal mijn plicht doen, al zou mijn bloed met dat mjjner broeders vermengd moeten worden". En de correspondent voegt er bij, dat Mgr. Bonetti reeds voordat hij van zjjn gezantschapapost naar Rome vertrok, in het paleis des Sultans aan ruwe bejegening of zelfs mishandeling had blootgestaan, omdat bg mondeling namens den Pans verzocht had, de vervolgde Armeniërs te sparen. Ook thans was Mgr. Bonetti reeds sedert 2 October tevergeefs wachtend op het toestaan der door hem aangevraagde audiëntie; maar eindelijk werd zij nu toch toege staan, ofschoon naar beweerd wordt, de Sultan den pauselgken gezant zoowel als Leo's eigenhandig schrijven met in het oog loopende koelheid ontving en zich het antwoord daarop voor later voorbehield. Turkije. Een uit Turkschen staatsdienst ontslagen Duitscher heeft zijn oordeel uitgesproken over Turkije in verband met de Armenische beweging. Hij is over tuigd dat de moorden op des Sultans last volvoerd zjjn; de Sultan toch lijdt aan vervolgingswaanzin en die als ambtonaar door de wereld wil komen moet hem hierin helpen door 't aanbrengen en aan klagen van de verdachten, die den Sultan willen vermoorden. Maar nu men niet altijd aanslagplegers op den Sultan vinden kan, zoekt men aanslagplegers op diens ambtenarenen wie kunnen daarvoor beter dienen dan de Christenhonden? Zoo kreeg men de Armenische Christen-ver volgingen. Hoe ze aankwamen? Heel eenvoudig. Koerden, opgestookt of niet, stalen herhaaldelijk het vee der vreedzame bevolking, die hieraan paal stelden door de Koerden te ver drijven. Uit vrees voor der Koerden wraak, trokken de Christenen zich in hunne bergkloven terug, en nu vond een regeerings-beambte in die streek de kans te schoon om haar te doen voorbjjgaan. Hij schreef onverwjjld naar Constantinopel dat hij een samenzwering tegen deu Sultan had ontdekt en dat de samenzweerders zich in spelonken schuil hielden. Terstond werd den gewapenden bevel gegeven de wapens in te leveren, hetgeen zij deden. Doch nu waren de arme dorpelingen ook weerloos geworden tegenover de Koerden en dit deed hen een licht verzet plegen, natuurlijk slechts met woorden. Andermaal schr jjft de beambte dat de opstande] ingen zich reeds tegen des Sultans gezag verzet hebben. Hij plaagt en sart de bevolging; do Sultan, schoon beter wetend, geeft bevel tot strenge strafoefeningen en de moorden beginnen. Of or nu in Turkije niet naar hervormingen gevraagd wordt? Men spreekt wel eens van oen Jong Turksche partij. Maar die bestaat niet. Wel zgn er vele ontwikkelde Turken, die gezonde, doortastende maatregelen verlangenwant in Turkge heerschen tuchteloosheid en willekeur, zoodat b.v. zelfs een dienstmeisje met' geen zakje rozjjnen voorbjj een staatsgebouw kau gaan, zondor dat mon kaar aanhoudt om den inhoud van het zakje te onder zoeken. Het is juist daarom voor een kenner van de Constantinopelsche toestanden belacholjjk in de buitenlandseho bladen te lezen, dat door kinderen bommen zouden worden aangedragen. De geheele aanslag op de Ottomaansche Bank komt in een eigenaardig licht te staan, wanneer men weet, dat de gruwelen reeds waren begonnen, vóór een aan slag op de Bank geschied was. Een hooggeplaatst ambtenaar in Turkschen dienst reed met zijn equipage vóór het uitbreken der massacres voorbjj de Ottomaansche Bank, waar alles nog rustig was en toen hg, snel rijdend, verder kwam, werden reeds twee Armeniërs voor zijn oogen doodgeslagen. De aanval op de Bank geschiedde derhalve door toedoen van de Turksche politie, om iets tegen de Armeniërs te vinden, of met haar medeweten. De houding der buitenlaudBche pers is in één woord schaamte loos. Dit vindt zijn grond vooral hierin, dat zij voor hot grootste deel in handen van de beursmannen is. De beurs is bevreesd wanneer de waarheid omtrent Turkge aan bet. licht komt. Door wat er voorvalt komt Turkije in de ergste crisis. Bovendiende Armeniërs zijn de geldmannen 7an Turkjjo. Een optreden tegen hen hooft tengevolge dat met hen ook het gold uit het land gaat. Nu worden de rjjko Armeniërs wel vorschoond bij de muiterijen, maar zij zullen zich op den duur niet veilig gevoelon en ook het land verlaten. Zekerlijk zegt die ambtenaar ten slotte, wjj ontlcenen dit aan de (a.-r.) Nederlander zekerlijk zijn de Armeniërs geen sympathiek volk, maar men moet onderscheid maken tusschen de Armeniërs in Konstantinopel on die in hun land en in de bergen. Oostenrijk. Eon vreoselgke moord hoeft te Triest groote ont steltenis gewekt. Een rijke weduwe, mevr. Salvagi, werd dood in haar bod gevonden, vermoord met revolverschoten. De schoonzoon van de overledene, Mangachi, die niet op don besten voet stond met zijn schoonmoeder, en de beide zoons van Mangachi, knapen van 14 tot 13 jaar, werden gevangen De jongste van deze laatston heeft nu bekend, dat hg met een revolver op zijn grootmoeder had geschoten, omdat hij een hekel aan haar had, wjjl zij zgn vador steeds leed berokkende. Vrij algemeen houdt men het er voor, dat het kind handelde op aanstoken van zjjn vader, een man van slechte reputatie. Frankrijk. Do uitvinder van de lucifers, Charles Suria, deed zgn uitvindiog op 19-jarigen leoftjjd, als leerling van het college te Dole (Jura). Hjj was de zoon van een generaal dor eerste Fransche republiek, een leerling van Charles Faurier, oen bekwaam staathuishoudkundige, een geleerd schrjjver en ook een menschenvriend, want hij oefende do geneeskunde uit, zonder betaling aan te nemen. En de man, wiens uitvinding zoo algemeen verspreid is en Frankrijk (door het staatsmonopolie) jaarlijks railioenen oplevert, is verleden jaar in vergetelheid, bijna doodarm gestorven. België. De politie van Henegouwen heeft een bende anarchisten gegrepen, die in den laatsten tijd ij verig propaganda maakten voor hun denkbeelden. Van beroep waren de leden valsche muntersde slechte namaak en de onvoorzichtige uitgifte van het valsche geld heeft tot de ontdekking geleid. Uit de in beslag genomen correspondentie bleek, dat de bende in betrekking stond met geestverwanten in het buitenland. Hoewel de politie zeer snel en omzichtig is te werk gegaan, heeft een der hoofdschuldigen tijdig genoeg lont geroken om te ontsnappen. Onder de 116 sollicitanten voor de plaats van portier der teekenschool te Gent, telt men: een zilversmid, kellners, een schermmeester, ver scheidene hoveniers, een rjjtuigmaker, verscheidene muzikanten, schilders en beeldhouwers! De jaar wedde is 1100 fr. en vrije woning. Nederland. 'g Gl'AVClllmge, 25 Oct. Omtrent de bevestiging van H. M. de Koningin als lidmaat der Herv. Gem. kan het volgende worden gemeld: De hofprediker dr. G. J. van der Flier leidde de godsdienstoefening en sprak naar aanleiding van Openbaring II vers lOó, met deze woorden: Zijt getrouw tot den dood en Ik zal u geven de kroon des levens. Na een inleidend woord, waarin de hooge beteekenis van deze plechtigheid werd aangetoond, ontwikkelde Spr. hoe deze eisch om getrouw te zijn, die niet beteekent getrouw aan eenig stelsel maar getrouw aan den Heer, met het volste recht aan ieder lidmaat cder gemeente gesteld wordt. Immers niet het recht van macht en majesteit slechts, maar het zooveel hoogere recht van liefde is hier aan het woord. Van die liefde getuigt ieder menschenleven, ook dat der Koningin en daarom is het ook Hare roeping getrouw te zijn. Wat die eisch omvat, toonde Spr. daarop aan. Trouw zijn wil niets minder zeggen dan een volgen van den Heer onder alle omstandigheden, in lief en leed beide, een dienen van den Heer, want in dienende liefde is Hij zelf ons voorgegaan, een leven voor den Heer. Hij moet den inhoud en de kracht van ons geestelijk leven zgn. Aan het vervullen van die roeping zijn rjjke beloften verbonden. Dat toch geeft vrede, zooals een mensch die nergens buiten Christus kan vinden. Dat maakt waarlijk bljjde, meer dan het hoogste genot dezer wereld. Dat sterkt in moeilijke dagen. Dat eindelijk geeft ook voor de toekomst de schoonste belofte. Aardsche kronen ontvallen eens aan het dierbaarste hoofd, die kroon is onverderfeljjk eeuwig. Hoe die roeping alleen kan vervuld worden? Op die vraag gaf. Spr. een drievoudig antwoord, vooreerst door te waken over ons hart, dat zoo licht wordt afgevoerd op een onheiligen stroom, daarbij door het. voortdurend gebed, dat te meer onmisbaar is voor wie door God op een hooge plaats is gesteld eindelijk door te bouwen op de trouw van dien Heer. Niet onze maar Zijne trouw is de laatste en vaste grond onzer verwachting. Na deze toespraak overgaande tot de bevestiging, deed Spr. de gebruikelijke vragen, die door H. M. staande met een overluid ja werden beantwoord, waarna alle aanwezigen de zegenbede van Gezang 96, laatste gedeelte (met verandering van ons in haar), de Koningin toezongen. Na nog een persoonlijk hartelijk woord tot HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes gericht te hebben, werd door den hofprediker de plechtigheid met gezang besloten. De Vorstinnen waren blijkbaar onder den diepen indruk van dit ernstige uur. VlissIngCD. De aanbeveling voor gemeente l bouwmeester alhier bestaat uit de heeren H. J. Brouwer te Dordrecht, A. S. Docen to 's-Gravenhage, R. Kastelgn te Helder en G. Halbortsma te Beetster- zwaag. Goes, 24 Oct. De behandeling der gemeento- begrooting hoeft alleen minder aangename gevolgen gehad voor den commissaris van politie, wiens ver zoek om zijn jaarwedde van f 1200 op f 1500 te brengenmet algemeene stemmen van de hand gewezen werd. Een bemiddelingsvoorstel van dr. oenen om dan maar f 100 meer te geven, vond niet eens ondersteuning bij de leden. Gelukkiger was mej. Indo weg, onderwijzeres aan de meisjesschool, die, om haar voor de scliool te behouden, oen jaarlgksche toelage van f 200 ontving. Overigens leverde het debat, wat trouwens ook moeilgk kan, niet veel nieuws. Besproken werden o. a. het pensioen van een eervol ontslagen gemeente-ambtenaar, dat een enkel lid te gering vondde meerboei aan het Sas, waar men niet veel raad mee weet; de rioleering; vermeer dering van zitbanken in het plantsoen; eene ver hooging der jaarwedde van den keurmeester van slachtvee. Het aantal dieren, door dien ambtenaar gekeurd, is in weinig jaren gestegen van 1500 tot 2100, zoodat eene verhooging met f 75 per jaar niet te veel mag genoemd worden. De toelage aan de christelijke school tot bestrijding van schoolver zuim, werd van 50 op 100 gebracht. Het totaal der uitgaven is f 99305, waaronder voor onderwijs ruim f 48000 of ongeveer de helft der uitgaven. Vermoedelijk zal in 't volgend jaar een groot aantal buitengewoon zware olmenboomen geroeid moeten wordende opbrengst daarvan zal strekken tot uitbreiding der begraafplaats en voor verbeterde rioleering. Ook is het niet onwaarschgnljjk, dat bg de aanstaande kermis de staanplaatsen voor stoom- draaimolens zullen worden verloot, hetgeen mogelijk meer opbrengen zal dan tegenwoordig. Onder de ontvangsten telt de begrooting 40 opcenten gebouwde en 10 opcenten ongebouwde eigendommende per- soneele belasting 17907; hoofdei, omslag f 27000; bijdrage L. O. f 6259. De heer A. Kolkman heeft, wegens benoeming te Breda, tegen half December eervol ontslag gevraagd als leeraar aan de H. B. S. Op den eersten Dinsdag in Juli zal hier eene jaarlgksche paardenmarkt worden ingesteld; doch voor een gemeente-subsidie achtte men de zaak minder geBchikt. Licht zullen particulieren wel willen bgspringen. Voor de leden is ter inzage gelegd de correspon dentie over de gemeentereiniging. In de volgende bijeenkomst zullen de leden te kiezen hebben tusschen eigen beheer of uitbesteding. Het gymnastieklokaal der H. B. S. wordt afgestaan ten behoeve der aspiranten voor het reBerve-kader. De heer Lasonder wordt op eene jaarwedde van f 1200 herbenoemd als gemeente-geneesheer. Uit de di8cussiën over het subsidie aan het gast huis bleek, dat het bestuur van die inrichting een vroeger aan den ouden directeur dier instelling, Hedel, had ingetrokken. De raadsleden legden zich daarbjj neder, en het subsidie aan het gasthuis werd vastgesteld op f 862. De raad stelde vast de begrooting vau het Bur gerlijk Armbestuur op f 53314 en die van het gasthuis op f 11739. GOCÜ, 24 Oct. Ongeveer een paar honderd werklieden waren opgekomen om de lezing aan te hooren van dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, over het oprichten van eene christelijke vereeniging van werklieden met pensioenfonds. Werkman en werkgever moeten in deze samen gaan en wel in beslist hervormden geest. Na afloop bleven een dertigtal hoorders om eene afdeeling te vormen. Zuicl-üevelaucl. Van den landbouwer Z. te Wolfaartsdjjk weiden plotseling eenige koeien ongesteld. Het bleek dat de dieren op een aard appelland zieke aardappelen hadden gegeten. Men zg dus voorzichtig. Van dienzelfdon landman viel een paard onverwachts dood voor den wagen. Te Baarland brak brand uit in eene schuur in de kom der gemeente. De brandweer was spoedig op haar post en maakte dat de assurantie-maat schappij geen al te groote som moest betalen. In den Wilhelminapolder zgn op één dag met 14 geweren 245 hazen en 7 patrijzen geschoten. Een vrachtrjjder te Waarde had het ongeluk met een mand met paardenvoeder achterover te vallen, waardoor hij zich de knieschijf brak. Tholen. 24 Oct. Door eenige oester- en mosselhandelaren en andere neringdoenden alhier, ia een adres aan den direct.-generaal der posterijen gezonden, inhoudende verzoek om tusschen 12 en 2 uur 's middags in deze gemeente de post te doen bestellen, welke te 10,21 en 10,37 voorm. te Bergen op Zoom arriveert en die thans eerst om ongeveer 7 uur te Tholen aankomt. Voor deze gemeente zou dit ontegenzeggelijk een goede verbetering aanbrengen, maar meer nog zouden vooral de neringdoenden alhier, die zaken in het eiland doen, en de overige gemeenten in het eiland gebaat zgn, wanneer deze post doorging tot Stavenisse. Er circuleert dan ook reeds een adres door het eiland, in aansluiting met het bovenvermelde, om die postbestelling niet uitsluitend tot de gemeente Tholen te bepalen. Wanneer we nagaan dat de post van 10,21 en 10,37 te Bergen op Zoom, welke thans ongeveer 8 uur in Tholen besteld wordt, eerst den volgenden morgen, pl.m. 12 uren later, in het eiland bezorgd is, meenen wij dat het laatsto adres vooral alle reden van bestaan heeft. llrillnlgse» 26 Oct. Het vaartuig >de twee Gebroeders", dat dicht bij deze gemeente den 16en October zonk, is gelicht en Vrijdagnamiddag alhier in de haven gebracht. Zaterdagmorgen is het naar eene werf te Dordrecht gesleept. Het lichten ging door de zware lading suikerbieten zeer bezwaarlijk. De duiker K. van der Linde van Brouwershaven met eenige schippers van hier ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1