ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 October 1890. NIEUWSTIJDINGEN, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. vorzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6836. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des MaandagB, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groots letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement#- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode** KENNISGEV1IVG. De BURGEMEESTER van Zierikzef. brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Mndn «ln. er «l*'*» SO October e.k., des namiddags te 19s/t uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierkzre, den 20 October 1890. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1897, enz. China. Li-Hung-Chang is te Peking aangekomen. Transvaal. De mjjnvorordening op de Zondagsrust zal met gematigdheid worden toegepast, in afwachting, dat de Volksraad de volgende maand over het betreffende wetsontwerp gestemd heeft. Engeland. Londen, 21 Oct. Het landverhuizersbureau te New-York hoeft aan 167 Armeniërs, met het stoomschip »Obdam" voor rekening van betEngelsch- Armeensche comité te Marseille aangebracht, het landen verboden. De agenten van het Heilsleger alleen begrootten do aankomelingen als slachtoffers van de Turksche tirannie, maar de Russische autori teiten bestrijden deze voorstelling: deze Armeniërs zouden gewone landverhuizers uit Rusland zyn eu dat zij de Russische wetten ontduiken, voorwendend het Blaclitoffer van Turksche wreedheid te zijn. Slechts vier van deze passagiers van de >Obdam" zijn op het grondgebied der Unie toegelaten, en van vijftien is het onzeker. 22 Oct. De Chronicle verneemt uit een onwraak bare bron, dat het Pransch-Rnssisch verdrag van bondgenootschap in December 1893 onderteekend werd. Het ïb van 2uiver defensie ven aard en sluit de erkenning van het verdrag van Frankfort in zich het zou dus niet door Frankrijk kunnen worden aangewend om Elzas-Lotharingen te herwinnen. Frankrijk. Te Parys is reeds iemand van koude omgekomen. Het was een schamel gekleed man van 45 jaren. Men vond hom dood in eon half opgetrokken huis in de Rue Bosquet, waar hij blijkbaar beschutting had gezocht. Duitachland. Als vervolg op de ontzettende misdaad te Berljjn, in oub vorig nommer medegedeeld, kunnen wij nog het volgende melden: Het pand aan de Mohrenstrasze no 52, de plaats des misdrjjfs, is het derde huis van den hoek der Friedrichstrasze af. De moordenaars drongen des morgens vroeg, toen de deur door een bakkersjongen, die op de benedenverdieping brood bezorgde, geopend was, de woning van den jnstitieraad binnen, door zich langB een op de gang uitkomend raam den toegang tot do eetkamer te verschaffen. Hier gekomen openden zij voorzichtig de naar de slaapkamer leidende deur. Tegenover het venster stonden de ledikanten van het echtpaar Levy. In het nabij de deur der eetkamer staande ledikant sliep mevrouw, ia het andere haar echtgenoot. De moordenaars slopen voorzichtig voorbjj het ledikant van mevrouw en begaven zich naar het bed van den heer Levy, waar zjj hun moordwerk begonnen. Terwjjl twee der schurken op den uitkijk stonden, lichten de beide andere voorzichtig het dekbed van den justitie- raad op, waarna eon hunner met een nieuw Zweedsch dolkmes, dat men op de plaats des misdrijfs terugvond, den slapende uit alle macht begon te steken. Hy verwondde hem door steken in den hals, aan het hoofd en in de borst, zonder hem echter onmiddelljjk doodeljjk te treffen. De bejaarde heer richtte zich verschrikt overeind, en door het gedruisch, dat hierdoor ontstond, werd mevrouw wakker. Zjj sprong, terwyl haar man half bewusteloos uit bed tuimelde, overeind, en snelde in een panischen schrik haar man voorby naar de kamer, waar het eene dienst meisje sliep. Van een der moordenaars ontving zy by die gelegenheid twee messteken in de borst en den arm, die ochter niet levensgevaarlijk zjjn. De heer Levy sleepte zich eveneens naar de slaapkamer- der dienstbode en viel daar stervend neer. De doodeljjke steek was in de schouderholte gedrongen en had de groote slagader doorsneden. Het dienstmeisje, dat intusschen klaar wakker was geworden en zich gedeeltelijk gekleed had, bracht den ouden heer naar de slaapkamer terug, legde hem in het bed zyner vrouw, omdat het zijne door weekt was van het bloed en snelde dan de Btraat op, de moordenaars achterna, die echter reeds spoorloos verdwenen waren. Buren, die door het gegil wakker geworden waren, zagen twee jonge mannen over het balkon door eon openstaand venster verdwijnen, terwyl de eene riep: «Gauw, gauwl we moeten maken dat we wegkomen". Het dienst meisje bemerkte nog, dat de beide nitkykers on de twee eigenljjke moordenaars de trap af en door de Mohrenstrasze naar de Friedricbstrasze snelden. Aan de trapleuning werden talrijke bloedige Bporen en afdrukken van vingers waargenomed, zelfs aan de muren zaten bloedspatten, zoodat de moordenaars gemakkelijk aan hnn waarschynlyk geheel van bloed doorweekte kleeren te herkennen zollen zijn. De misdadigers zyn blykbaar geen boeven van professie geweest, daar zij den moord beraamden, na in een courant gelezen te hebben, dat dr. Levy de opdracht had ontvangen een millioeneneifenis te regelen. Zy waren dom genoeg om te gelooven, dat dit geld, althauB een groot gedeelte er van, ten huize vau den jnstitieraad te vinden zou zyn. De politie maakte eerst Maandag door aanplakking de misdaad bekend, om niet in conflict te geraken met de ZondagswetMaandagavond werd een berucht 18-jarig jongmensch, de slotenmakersknecht Wilhelm Groszc, gearresteerd. Zyn kleeding vertoonde bloed sporen en na een scherp verhoor bekende by mede plichtig to zijn aan den moord. Als mededader wees hy o. a. zekeren Bruno Werner aan, eon berucht sujet, dat onmiddellijk onder verdenking stond, omdat do knaap vroeger by dr. Levy als klerk in botrekking was, doch wegens oneerljjkheid werd weggejaagd. Deze Werner is nog niet gearresteerd. Vroeger, vóórdat hy bij den vermoorde in betrekking kwam, was bij werkzaam by den advocaat Golde, die hem ontsloeg onder verdenking van een diefstal met inbraak. Sedert nam hot verdachte sujet allerlei baantjes waar. Woensdagmiddag zjju de Czaar en de Czarina per extratrein uit Darmstadt naar Wiesbaden gegaan, waar aij door keizer Wilhelm met een groot gevolg werden opgewacht. De begroeting der vorstelijke personen was zeer hartelyk. Om 2.20 keerde de Czaar naar Darmstadt terug. De Voss. Ztg. laat zich uit diplomatieke kringen melden, dat de ont moeting van den Czaar met den Duitschen Keizer op verlangen van den eerste heeft plaats gehad. Naar de Nordd. Aüg. Zlg. verneemt, is afge- Bproken, dat de Keizer en de Keizerin in het begin van den aanstaanden zomer een officieel tegenbezoek aan het Russische Keizerpaar zullen brengen. Een Straatburgsch blad meldt, dat het den officieren per kabinetsorder verboden is, langs den >meer on meer gebruikelijken weg" per advertentie een vrouw te zoeken. Elke overtreding van dit verbod wordt met ontslag bedreigd. België. De Belgische socialistenleider Defuisseaux heeft voor 325,000 frs. de werklieden-wijk te Cuesmes gekocht en is voornemens daar eon coöperatieve socialistische maatschappij te stichten. Do (socialis tische) gemeenteraad heeft voor 100,000 frs. aan- deelon genomen, behoudens goedkeuring der regeering. Nederland. Arnhem, 21 Oct. Het hoofd van een expediteurskantoor alhier moet in hechtenis genomen zyn, waaromtrent men het volgende meldt: In de douaneloods van het Staatsspoor alhier is door de verificateurs by de visitatie waargenomen dat de merken van kisten met goederen, die nog niot gevisiteerd waren, bedekt werden met cartonB of plankjes, waarop de merken overeenkomende met de merken van kisten die reeds waren gevisiteerd en omgekeerd. Voor die verwisseling werd van de heerschonde drukte gebruik gemaakt. De gevisiteerde kisten bevatten goedkoope goederen en de niet gevisiteorde, doch die op deze wijze zonder visitatie werden uitgeslagen, hielden kostbare goederen in, zoodat door die handigheid belangrijke ontduiking van rechten kou plaats hebben. De ontdekking schijnt tot de vermelde aanhouding te hebben aanleiding gegeven. 'S €<raveuhage, 22 Oct. Zeer groot is de belangstelling voor de godsdienstoefening in de Kloosterkerk alhier, waarin Koningin Wilhelmina a.s. Zondag aan het H. Avondmaal zal deelnemen. Te 8 nren hedenmorgen werd al queue gemaakt, terwyl te 10 nren de uitreiking van de toegangs kaarten begon. Dr. Salverda de Grave is heden met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin geëindigd. By het afscheid nemen vereerden H.H. M.M. hem het portret van Koningin Wilhelmina in zilveren lijst en nog een aandenken in zilver. Do Koningin- Regentes benoemde hem tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Met het einde van dit jaar verlaat Miss Saxton Winter, de gouvernante van H. M. Koningin Wilhel mina, het Hof en keert naar Engeland terug. Sommige leden der Tweede Kamer meenden zoo lezen wjj in het voorloopig verslag der Staats begroting dat toepassing der bestaande wettelijke regeling van het huwelijksrecht op het huwelyk van H. M. de Koningin tot bezwaren aanleiding zou geven, in verband waarmede de vraag rees of het dan niet wenschelijk zou zjjn zoo spoedig mogelijk eene speciale regeling omtrent het huwelijks recht der Koningin en de privaatrechtelijke positie van haar gemaal vast te stellen. Sommige leden beantwoordden die vraag in bevesti genden zin, anderen zagen de noodzakelijkheid eener speciale regeling niet in. Men vroeg aan de rogeering of zij eene speciale regeling van het huwelijksrecht der Koningin noodig acht. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de Staatsbegrooting werd aangedrongen op verlaging der belasting op de ongebouwde eigen dommen. H. M. de Koningin-Regentes beeft aan de jonge moeder te Amsterdam, die eenigen tjjd geleden in wanhoop met haar kind te water sprong en wier treurige geschiedenis zooveel deernis wekte, kwijtschelding verleend van de straf, waartoe zij, volgens de wet, veroordeeld moest worden. Dit is een groote voldoening voor haar verdediger, mr. Lamberts Hurrolbrinck, die destijds een novelle heeft geschreven, waarin hy het droevig geval schetste. -Een huzaar te 's Gravenhage heeft met een bezemsteel een paard, dat wel eens achteruitsloeg, op ergerljjke wijze mishandeld, waarbij het rechter oog door de toegebrachte slagen uit het hoofd puilde. Op last vau don auditeur-militair is de huzaar naar het Huis van Bewaring overgebracht en zal by vermoedelijk binnen enkele dagen voor den krjjgs- raad gesteld worden. Rotterdam, 21 Oct. Gisteren middag om streeks kwart over vjjven bad schipper v. Hoyningen met zyn roeiboot zijne uit school komende kinderen, een meisje van 10 - od een jongentje van 8 jaar, van de Veerhaven afgehaald, om zich vervolgens naar zjjn aan boei 8 liggenden lichter »Jacoba Christina" te begeven, toen hij niet ver van den veerdam, plotseling werd overvaren door de sleep boot Leonard". De roeiboot, die in de zjjde werd getroffen, scheurde en sloeg om, zoodat de drie opvarenden te water geraakten. Van Heyningen werd spoedig door de bemanning der „Leonard" gered, doch de beide kinderen schenen verdwenen te zijn. De bejaarde dekkneebt Loenelaar, van den Katondrechtsen veerstoombootdienst, kwam, terwyl men angstig naar de drenkelingen zocht, op het gelukkige denkbeeld, met een dreg de onderstboven ronddrijvende roeiboot om te keoren. De kinderen werden daardoor van een wissen dood gered, want bot bleek, dat beiden zich aan de banken dor omgoslagen roeiboot hadden vastgeklemd. De kleine drenkelingen waren, hoewel ouder den indruk van den doorstanen angst, volmaakt ongedeerd. Er liggen op bet oogenblik in onze haven zo<*veol stoomschopen met graan geladen, dat men heden voor de lossing een 40-tal graanwegers te kort kwam, niettegenstaande men nog 12 hulpwegers had aangenomen. Het gevolg hiervan is, dat in enkele gevallen het graan ongewogen in de lichters gaat, om het eerst later te wegen. Eene firma alhier is tot de ontdekking gekomen, dat uit haar pakhuis uiet minder dan 171 balen bloem zyn gestolen. Gebleken is dat de daders van tjjd tot tjjd eenige balen hebben ver donkeremaand, waarbij mannen van de Dienstver richting werden aangenomen voor bet vervoer. In bewaring is genomen een knecht van den bestolene, op wien vermoeden rust, dat hij medeplichtige of wel hoofddader is. By aankomst van de Middelburgache boot werd Dinsdagavond te Rotterdam naar het Zieken huis gebracht de met die boot, aangekomen v. d. M. uit Gouda. Bjj het vertrek uit Dordrecht was hij. op de reeds ia beweging zijnde boot gesprongen en daarbjj tusschen de railing der boot en een meerpaal beklemd geraakt. Hjj kreeg belangrjjke kneuzingen aan het onderlijf. Dordrecht, 21 Oct. De dochter van den Bpoorwegwachter v. d. V., die onder een trein was geraakt (waarvan wy in ons vorig No. melding maakten), is in het gasthuis aau de bekomen wonden overleden. Allg&tngeil, 21 Oct. Gisterenochtend werden in de loodsenwacht van het Nederlandsche loods wezen alhier in tegenwoordigheid van den Oosten- rjjkschen consul, den heer O. R. O. Wibaut, en het aan wal zijnde loodspersoneel door den heer J. B. de Rnjjter de Wildt, inspecteur over het loodswezen enz. alhier, op plechtige wjjze uitgereikt de brevetten en het kruis van verdienste in zilver met de kroon aan den loodsschipper der 2e klasse, kwartiermeester, F. H. Jilleba, en het Kruis van verdienste in zilver aan de roeiers C. de Mul, D. van Sprang, C. H. Lems, J. Verboven, J. M. Douw eu H. Mommaas, hun door den Keizer van Oostenrijk geschonken ter belooning van de door hen verrichte redding van de bemanning van de Oostenrykscbe bark »Zora" op 5 December 1895. Deze uitreiking geschiedde nadat door den inspecteur over het loodswezen en den Oostenrykschen coubuI het manmoedig gedrag van voornoemde koene zeelieden in het redden van schipbreukelingen naar waarde was geschatwaarvoor door den kwartiermeester Jilleba namens bet roeierspersoneel innigen dank werd betuigd. Dinsdag had alhier op het kantoor van het Belgisch loodswezen door den heer F. van Schooten, onder-inspecteur van voornoemd loods wezen, in tegenwoordigheid van de chefloodsen en eenige leden van het aan wal zjjnde personeel aan een viertal beambten, wier namen bieronder volgen, de plechtige uitreiking plaats van de belooningen hun door de Koningin van Engeland geschonken voor de gevaarvolle redding der bemanning van den op den 24en Augustus j.l. op de hoogte van Westkapelle in nood verkeerenden Engelschen schoener Camwood", kapitein Bate: P. J. Maes, loodsschipper, een nikkelen nacht- kjjker, A. A. Renier, zeeloods, A. G. P. Dnrand, E. J. Gombert, A. L. P. Dnrand en E. J. Gombert, loodsleerlingen, ieder een zilveren medaille. Middelburg, 22 Oct. In de gisteren ge houden gemeenteraadszitting is de begrooting der gemeente voor 1897 behandeld en met algemeene stemmen in haar geheel vastgesteld tot een bedrag van f 534,802,42. Een voorstel van de Commissie van financiën om den door Burgem. en Weth. op de begrooting gebrachten poBt jaarwedde van den inspecteur en agenten van politie" met f 6000 te verminderen, werd, na breedvoerige discussie, met 9 tegen 5 stemmen verworpen, tengevolge waarvan de nacht wakers binnenkort tot de geschiedenis zullen behooren en het politiecorps eene aanzienljjke uit breiding zal ondergaan. Over een voorstel van den heer van Dunné, in de morgenzitting gedaan en in de namiddagzitting op nieuw ter tafel gebracht, om de jaarwedde van elk der wethouders met f 300 te verhoogen en alzoo voor ieder te brengen op f 1000, zulks op grond van de vele werkzaamheden aan dit ambt verbonden en in verband ook met de jaarwedden van den burgemeester en den secretariB, staakten de stemmen (7 tegen 7). Het aantal kiezers onder de nieuwe kieswet zal in deze gemeente meer dan het dnbbele be dragen van dat onder de vorige wet. Het aantal kiezers, thans ongeveer 1400, zal stijgen tot boven de 3000. Tot secretaris der gemeente Oostkapelle is met algemeene stemmen door den Raad benoemd de heer W. Z. van Teylingen, onlangs benoemd burgemeester dier gemeente. («OCB, 22 Oct. Als de voorgestelde nieuwe regeling van gemeente-inkomsten, waarbjj o.a. aan den hoofdelyken omslag het progressief karakter wordt ontnomen, dan zullen velen in deze gemeente, wier inkomen alleen door arbeid wordt verkregen, geen reden hebben om den minister van financiën te danken voor die regeling. Alle klassen toch van belastingschuldigen, die niet het voorrecht hebben in de vermogensbelasting te zyn aangeslagen, zullen belangrijk meer te betalen hebben, sommigen 40 procent en meer. Daartegenover staat, dat zjj, die tegenwoordig het hoogst op het kohier geplaatst 2yn, belangryk minder zullen moeten betalen. Als men van f 706 op f 456 wordt teruggebracht, zal dat toch wel eene belangrjjke vermindering mogen genoemd worden. Aanstaanden Zondag 25 October is het 80 jaren geleden, dat de vereeniging tot het verstrekken ge durende den winter van warme spijs aan behoeftigon haar nuttigen werkkring begon. Wat heeft zjj in die 80 jaren niet een nut gesticht. Ieder Goesenaar hoopt, dat deze uitstekende vereeniging nog vele jaren ten nutte van onze mindev-bevoovreebte mode-ingezetenen werkzaam zal blijven. Met volle zokeriieid kac worden gezegd, dat zjj, ofschoon 80 jaren, nog gezond en krachtig is; mogen de kwalen van den ouderdom nog lang uitbljjven. De anti-revolutionaire kiesveroeniging gaf een goed voorbeeld. Met het oog op de nieuwe kieswet wil zy in den aanstaanden winter eenige openbare bijeenkomsten organiseeren, teneinde de tegen woordige en toekomstige kiezers in te lichten omtrent menig vraagstuk vau actueol belang. De eerste bijeenkomst, waarin een overzicht der nieuwe kieswet werd gegeven, werd door ongeveer 40 personen bijgewoond. Donderdagavond gaf het kerkelijk koor der Ned. Herv. Gem. eene uitvoering in liet kerkgebouw dier gemeente. Met het prachtige orgel, bospeeld door een kunstenaar als de heer Kooiman, begeleid, kan men zich voorstellen, welk genot de talrijk opgekomenen hebben gesmaakt. Tot dusver was de toegang tot deze concerten vrjjwel kosteloos en was de opbrengst der collecten ten voordeele der diaconie. Ditmaal echter was de kas van bet koor zoo goed als uitgeput en daarom had het bestuur dit concert georganiseerd tegen een toegangsprijs van 25 cent. Men had van vrienden wel het benoodigde bedrag kunnen bekomen, maar men vond het eigenaardiger tegen eene geringe entrée aan velen een gewaar deerd muzikaal genot te verschaffen. Scherpenlsse, 22 Oct. Dezer dagen werd onze gemeente bezocht door een kwakzalver, die zjjne geneesmiddelen aanbood. Eene patiënte maakte gebruik vau een flescbje en moest daarvan 15 druppels daags gebruiken. Als bewjjs dat zij bet vocht zonder gevaar kon innemen, ledigde de wonder dokter in twee teugen de geheele flesch. Toen de politie er mede in kennis werd gesteld, werd er onmiddelljjk een onderzoek ingesteld, doch het was te laat, hy was vertrokken. Nog eenige fleschjes zjjn van de koopers in beslag genomen. Terwyl de dochter van den landbouwer P. J. alhier met de voet op de trede eener bespannen kar stond, ging bet paard door en kwam tegen een egge, die juist tegen een schuur geplaatst was, terecht en dit bad tengevolge dat zjj viel en een der wielen over haar heenging. Bewusteloos werd zjj opgenomen, doch kwam weer spoedig bij. Alleen eenige kwetsuren dragen nog de sporen van bet ongeval. Haamstede, 23 Oct. In de vergadering van den Gemeenteraad alhier op Woensdagavond, voor de eerste maal in het nieuwe gemeentehuis gehouden, is dit gebouw met een toepasselyk woord van den Burgemeester, voor den openbaren dienst geopend. Het huis, aangekocht van de Erven van mevrouw de weduwe Ferleman, is daartoe van binnen geheel gerestaureerd. Behalve eeue groote zaal, bestemd voor het houden der vergaderingen van het gemeentebestuur, bevat het gebouw een flink vertrek, dat voor Secretarie is ingericht. Daarin is tevens het archief der ge meente geplaatst. De achterlocalen zullen worden beBtemd tot woning voor den gemeente-veldwachter. Zierlkzee, 23 Oct. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de Volksbibliotheek van het Nut, welke a.s. Woensdagavond weder hare deuren zal openen. Ook thans is hot aantal boeken weör aanzienlyk vermeerderd met gedichten, romans en tydschriften, zoodat de catalogns meer dan 500 nummers bevat. Wy twijfelen niet of evenals de vorige jaren zullen velen van deze gelegenheid om prettige en goede lectuur te krijgen gebruik maken, en zal de bibliotheek zoodoende blijken in eei behoefte te blyven voorzien. Volgens de Standaard zal het centraal-comité der anti-revolutionnaire partij binnenkort aan alle besturen van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen een circulaire in zake de reorganisatie dier ver- eenigingen zenden, en tevens zullen de provinciale comité's worden opgeroepen, om aan die te nemen maatregelen de hand te houden; terwyl ten over vloede nog gecommitteerden ad hoe zijn benoemd, om namens het centraal-comité toezicht op den gang van zaken te houden. Voor welke fractie in de party zal nu geijverd worden: voor die van dr. Kuyper of van jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman? Tengevolge der beslissing, genomen in zake de aanklacht tegen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman als hooglceraar aau de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben de heeren W. Hovy jr. te Amsterdam, en mr. A. W. van Beeck Calkoen te Utrecht, bun ontslag genomen, de eerste als directeur- voorzitter, de laatste als secretaris van 't curatorium van bedoelde stichting. Woensdagmiddag had de dienstbode van dr. Boonacker te Maasluis het ongeluk, terwjjl zy bezig was met glazeuzeemen, het evenwicht te verliezen, en uit het raam der circa 5 meter hooge eerste verdieping door het glazen dak der tuinkamer te vallen. In deerniswaardigen toestand werd zij opgenomen. Door dr. Boonacker werd haar de eerste geneeskundige hulp verleend. Op de ontwerp-gemeentebegrooting van Deventer staat een post voor het aanschaffen en onderhouden van rijwielen voor de politie. Het plan bestaat bij wijze van proef twee rywielen voor de politie aan te schaffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1