ZIËRIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 22 October 1806. Hoe en Waarom? NIEUWSTUDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6835. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Het is een lastig ding, een oordeel te vellen over het Ontwerp ter regeling der Gemeente-finaneiün. Vooreerst hieromde gemeenten velo althans verkeeren in zoodanig benarden toestand, dat elke tegemoetkoming, hoe dan ook, neerkomt als een droppel op een gloeiende plaat, zooals de volks mond het op zijn teekenachtige wijze uitdrukt, en men dus bereid zal zijn alles voor lief te nemen, wat maar éénige kans op verbetering biedt. En nu zouden wij ons niet laten weerhouden, onverbloemd ons afkeurend oordeel uit te spreken en op verwerping aau te dringen, indien er eenig nitzicht bestond, dat alsdan dadelijk een ander boter ontwerp te wachten ware. Uitzicht daarop bestaat evenwel niet en mon moet dus wel nemen wat men krjjgen kan. Het eenige wat onder deze omstandig heden gedaan kan worden is op verbeteringen aan te dringen, die in het eigen stelsel, voor zoover daarvan sprake kan zjjn, van het ontwerp passen. Wjj zullen ons dan ook tot die taak bepalen, maar btellen daarbij uitdrukkelijk op den voorgrond, dat op die wijze niet verkregen zal worden, wat wij de beste oplossing zouden vinden. Wjj hebben dat trouwens indertjjd uiteengezet, en zijn door de voorstellen en beschouwingen des Ministers in geen enkel opzicht van meening veranderd. Een tweede moeilijkheid is gelegen in het niet afgeronde, niet stelselmatige dor voorstellen. Men zit en denkt en telkens als men de zaak van éénen kant wil aanpakken, ontwaart men, dat men kaar tevens bjj een ander eind, soms bjj twee, drie einden tegelijk beet heoftl Met andere woorden: men zal bij de verschillende hoofdvragen (forensen, uitbreiding van belasting gebied, betere belastingregeling, rechten en loonen enz. enz.), telkens verschillende onderdeelen van het ontwerp in verschillend verband onderhanden moeten nemen, of wel men zal, de onderdeelen van het ontwerp tot grondslag zijner beschouwingen leggende, telkens op de onderscheiden hoofdpunten moeten terugkomen en deze dus slechts fragmentarisch be handelen kunnen. Ware dit enkel een moeilijkheid voor ons, die ons oordeel te zeggen hebben, wij zouden er over zwijgen; maar het is ook en vooral een moeilijk heid voor den lezer, wien men noch op de eene, noch op de andere wijze een volledigen indruk geven kan. Wjj geven echter de voorkeur aan do eerste wjjze van behandelen, omdat het ons dan telkens mogelijk zal zijn, eenige hoofdpunten op zichzelf te behandelen en daarover een eindoordeel Van een eindoordeel in den eigenlijken zin kan echter nog geen sprake zijn, want er is nog een derde moeilijkheid, waarmede wij ons heden meer bijzonder willen bezighoudenop meer dan een gewichtig punt laten de stukken ons in den steek omtrent het »boe?"; op weer andere omtrent het waarom?" Er wordt bijv. een zoogenaamd Straatgeld voor gesteld. Volgens de Memorie van Toelichting moet dit dienen om in gemeenten, die slechts voor een deel aaneengebouwd zijn en waar dan in den regel in die deelen voor bestrating, rioleering, verlichting enz. meer gedaan wordt dan in andere ook bewoonde deelen der gemeente, voor die meerdere kosten een evenredige vergoeding te erlangen. Dit is de bedoeling: maar met het ontwerp in de hand kan men zoo'n belasting ook heffen in gemeenten, waar buiten de aaneengebouwde en goed bestrate en verlichte gedeelten geen of weinig bewoners zijn. Dit laten we nu rustenmaar de belasting kan ook geheven worden in gedeelten, waar nieuwe aanbouw plaats heeft, dus waarschijnlijk niet, waar bij de invoering der wet reeds aanbouw heeft plaats gehad, of althans straten enz. reeds zijn aangelegd. Hier rijzen verschillende vragen, die wg nu laten rusten. Wat wij thans willen vragen is: hoe stelt men zich die belaBting voor? Wat zal de maatstaf zijn, waarnaar zg geheven wordt? Wie zullen de belasting-plichtigen zijn, waaromtrent men toch wel iets dient te weten, nu het niet eene belasting geldt, te heffen van alle ingezetenen, maar eene heffing, die slechts aan sommigen zal worden opgelegd en die, maar al te gemakkelijk op de huurders, in vele nieuwe wijken hoofdzakelijk arbeiders, kan worden afge wenteld! De Memorie zegt, dat de wet slechts de hoofd beginselen dient te bevatten. Maar die bevat het ontwerp niet en de Memorie evenmin. Er wordt gedecreteerd, dat er eene straatbelasting zal zijn, maar hoe zij zijn zal, daaromtrent blijft men in het duister ronddolen. De gemeentebesturen moeten maar eens probeeren, wat ze er van maken kunnen wellicht ontdekte deze of gene hier of daar het ei van Columbus! Hoe moeten de forensen aangeslagen worden in de directe plaatselijke belastingen? Ziehier een andere belangrijke vraag. De Minister maakt zich van een der lastigste vragen op een leuke manier af. De wet wordt nu zoo veranderd, dat men forensen kan aanslaan, maar om te voorkomen dat men ze al te hard aanpakke, mogen ze maar voor 4 maanden aangeslagen worden. Doch hoe ze aangeslagen moeten worden, hier een der moeil jjkste onderwerpen, over die vraag laat de Regeering zich heel niet uit. Men zal beweren dat doet zij voor anderen ook niet. Vooreerst is dat niet juist. Z[j bemoeit zich met de belasting heffing door de gemeentebesturen meer dan goed is maar ten andere: juist de vermelde bepaling dat de forensen slechts voor vier maandqp mogen aan geslagen worden, bewijst, dat we hier te doen hebben met een zaak, die niet naar de gewone regelen behandeld kan worden. Als iemand hier eigendommen heeft, d&ar zaken doet, elders woont en óók een kantoor beeft, b.v. te Amsterdam, waar hij nn en dan komt, dikwijls genoeg om als forens aangeslagen te worden, moet hij dan te Amsterdam in de inkomstenbelasting bijdragen naar zjjn geheele inkomen? Of naar deu uiterlijken staat van zijn kantoor? Of moet het Amsterdamsche gemeente bestuur er maar een slag naar slaan? Dat hot mag, wordt gezegd, maar hoe het kan dat melden de stukken niet. Wij zagen, dat de forensen maar voor 4 maanden mogen aangeslagen worden. Dit zal voortaan ook het geval zijn met hen die, elders hun hoofdverblijf hebbende, in eene gemeente wegens verblijf worden aangeslagen. Waarom? is hier weder de onop geloste vraag. Wjj kunnen begrijpen, dat de Regeering in haar angst voor te groote fiscaliteit bg de gemeentebesturen, eenige beperking wil in den maatstaf, waarnaar de belasting gehevon woidt, on eenige evenredigheid wil tusschen het genot van de gemeente-uitgaven en de bijdrage in de gemeente lasten. Maar welke grond er voor deze tijdsbepaling zijn kan, is ons een raadsel, waarvan we in de Memorie vergeefs de oplossing zoeken. Een andere vraag is dezewaarom de tot dusver bestaande regeling van de verhouding tusschen opcenten op het Personeel wordt losgelaten. Eigenlijk wordt ten aanzien der opcenten op het Personeel thans alle vrijheid gelaten: vroeger moest men, om opcenten op het Personoel te heffen, eerst de in de wet bepaalde opcenten op de grondbelasting, en daarna een hoofdeijjken omslag heffen, eer men opcenten op het Personeel heffen mocht, waarvan het bedrag dat van den boofdelijken omslag niet mocht te boven gaan. En nu van dat alles niets! Dat dit tot ongowenschte gevolgen leiden kan, behandelen we nu nietwij vragen thans alleen waarom dit? Waar is bet goed en nuttig voor? Houdt men het Personeel in zijn tegenwoordigen vorm voor een belasting, die zoo uitmuntend aan de draagkracht beantwoordt, dat men haar tot de spil wil maken, waarom het gemeentelijk belasting wezen draait? Meent men, dat men met het Per soneel de forensen en tijdelijk verblijf houdenden het meest kan treffen Of welke andere reden is er om regelen te laten vervallen, waartegen wij tot dusver geen andere bedenking vernamen, dan dat zij den heilzaraen dwang oplegden, om niet te zeer naar het Personeel alleen ieders aandeel in de gemeentelasten te bepalen? Noch verruiming van belastinggebied, noch vermeerdering van het aantal dergenen die in de belastingen zullen bjjdragen, is er het gevolg van. En zoo men ons wijst op het versterken van het zakelijk element bg de belastingen, dan vragen wij: waarom dan evenzeer de ver houding tot do grondbelasting als tot den boofdelijken omslag losgelaten? Er zgn meer vragen van dien aard, die gedaan kunnen worden, maar wij bepalen ons tot de voren staande, omdat zij verband houden met de grond slagen der regeling, die zonder een voldoend antwoord op deze vragen niet naar den eisch te beoordeelen zijn. Turkije. Te KonBtantinopel is het proces begonnen van den rgken Armeniër Ajzik Aundsjian, wien het verleenen van steun aan Armenische revolutionairen wordt ten laste gelegd. Ajzik moet, voor 't geval hij vrijgesproken wordt, verscheidene personen van het gerechtshof groote sommen toegezegd hebben. Het heet, dat er tien Armeniërs uit de centrale gevangenis te Konstantinopel ontsnapt zijn. Engeland. Te Cork beeft een man zjjne vrouw, met wie hjj drie jaar getrouwd was geweest, en zijne twee kinderen, een van 2'/a jaar en een van maanden, met een scheermes den hals afgesneden, en zich toen bg de politie aangegeven. Jalouzie was de reden. Frankrijk. Een geweldige ontploffing heeft Zaterdagmiddag plaats gehad in de fabriek van Pictet te Parijs en de buurt van de Butte Montmartra in opschudding gebracht. Prof. Raoul Pictet heeft in do Rue Championnet 136, twee jaar geleden een »Institut" gevestigd, dat uit twee groepen gebouwen bestaat; in de voorste bevinden zich de machines voor de rectificatie van alcohol door koude en de fabricatie van acetyleengasin het achterste, een groote schuur, wordt het gas vloeibaar gemaakt. Deze schuur is kort en klein geslagen; er ontstond een begin van brand, maar het vuur ging vanzelf weer uit. De oorzaak van de ontploffing is onzeker, want de beide werklieden, die in de schuur bezig waren, zgn dood. De uitwerking was dezelfde als bg een dynamiet-ontploffing, de ledomaten waren van het lichaam gerukt en de huid was zwart gekleurd door fijne koolstof. Een stoker, die zich in het aan grenzende ketelhuis bevond, werd door glasscherven gekwetst. In de gebouwen van de fabriek is geen ruit heel gebleven. l*ar(is, 18 Oct. Volgens de Temps heeft de president van administratie der Turksche openbare schuld verklaard, dat alle geruchten over schorsing van den dienst der Turksche openbare schuld ongegrond zijn, Duitschland. Een der Duitsche bladen vertelt, dat de tegen woordige Keizerin van Duitschland zich persoonlijk veelal met de keuken bemoeit en meestal de gerechten proeft. Dikwerf, als er iets zeer lekkers is gereed gemaakt, beveelt zjj het nog eens te bereiden en de eerst gereed gemaakte spijzen brengt zjj dan zelf per rijtuig naar een of ander ziekenhuis, om er de lijders mee te verrassen! Te Berljju heeft een afschuwelijke moord plaats gehad. Zondagmorgen vroeg, tegen vijf of zes uur, is de 63-jarige justitieraad dr. M. Levy, een van de voornaamste advocaten van Berlgn, in zijn bed door dieven overvallen en vermoordzgn vrouw, die in dezelfde kamer sliep, werd zwaar gewond. De misdaad is door vier mannen gepleegd. Twee hunner hielden de wacht op de trap, de twee anderen zijn door een balkondeur de woning binnen gedrongen, zijn dadelijk op den slapenden man aangevallen en toen mevrouw Levy ontwaakte, werden ook haar verscheiden messteken toegebracht. Door het geraas werd het dienstmeisje wakker en haar geschreeuw joeg de dieven op de vlucht. Nauwelijks gekleed liep het meisje door een achter deur de straat op, maar eer zjj voldoende inlichtingen aan voorbijgangers gegeven had, waren de misdadigers verdwenen. Toch is door bewoners van het huis gezien dat het vier jonge kerels waren, tusschen 20 en 30 jaar oud. Deze misdaad heeft plaats gehad in de Mohren- strasso, slechts enkele huizen van den hoek der Friedrichstrasse af, dus in een van de drukste gedeelten van Berlgn. Do politie heeft, omdat het oen Zondag was, eerst Maandag de misdaad bekend gemaakt door aanplakbiljetten met het signalement der moordenaars. Dr. Levy had als schrijver over juridische onderwerpen een zeer goeden naam. België. In de nabijheid eener mijn te Monceau-sur-Sambre heeft een zeldzaam ongeluk plaats gehad. Drie vrouwen waren daar bezig op de zoogenaamde terril (dit is een berg van afval uit de vuren eener mjjn en die soms van binnen nog heel gloeiend is) stukjes steenkool op te rapen. Terwijl de vrouwen zich op den hoop bevonden, zakte een gedeelte ervan in en de raapsters werden onder de gloeiende asch gedeel telijk begraven. Schrikkelijk verbrand, werden de arme vrouwen naar het gasthuis gebracht, waar eene van de drie reeds gestorven is. De Belgische politie heeft te Brussel, Ant werpen en Charleroi de leden eener bende valsche munters gearresteerd, meest anarchisten. Elk schip, dat de haven van Ostende binnen loopt, brengt bericht mede van nieuwe ongelukken en verliezen ten gevolge van den storm, die eenige dagen geleden heeft gewoed. Men heeft reeds van zes visscherspinken de zekerheid, dat zij vergaan zijn, waarbij 22 visschers den dood in de golven hebben gevonden. Een visschersschuit uit Ostende kwam met een Engelsch schip in aanvaring; beide vaartuigen zgn met man en muis vergaan. Er worden in de Bel gische visschershaven nog 90 visschers en 140 booten gemist. Geen enkele schuit gaat voorloopig in zee. Nederland. Utrecht, 20 Oct. In Tivoli alhier werd Zondagavond door eene Rederijkerskamer eene uit voering gegeven, welke besloten werd met een bal, dat zeer geanimeerd was en de vroolijke stemming, waarin men reeds verkeerde, zoo mogelijk nog ver hoogde. Hierdoor laat het zich dan ook verklaren, dat het echtpaar L., hoewel reeds op jaren, besloot ook nog eens een dansje mede te maken, weinig vermoedende hoe spoedig reeds van een hunner de levensdraad zou worden afgesneden. En toch was dit het geval, want nauweljjks was de dans geëindigd, of de vrouw klaagde dat zjj het zoo benauwd kreeg en Bnelde de zaal uit, hopende dat de buitenlucht haar wel weer zou opknappen. Dit geschiedde helaas niet, want nauwelijks was zij buiten of zg zakte ineen en bleef bewegingloos liggen. De geneeskundige, die spoedig ter plaatse verscheen, kon geen hulp meer bieden, daar de levensgeesten reeds waren geweken. Haar lijk werd per brancard naar de echteljjke woning vervoerd, welke zij weinige uren te voren gezond en wel had verlaten. Rottei'daill, 19 Oct. Alhier is door den heer S. Blok een volksbroodbakkerij opgericht onder den naam van Gemeenschappelijk voordeel". Behalve dat deze bakkerjj zich in de eerste plaats ten doel stelt uitmuntend en wichthoudend brood te leveren, laat zij haar leden ook in de winsten deelen. Het lidmaatschap geeft recht op 5 brooden gratig op elke 100 verbruikte brooden en bovendien op tegemoetkoming in ziekte van 1 brood dageljjks gedurende 3 weken als het gezin 5 of minder per sonen bedraagt en op 1 Vi brood gedurende genoemden tijd als het gezin uit meer dan 5 personen bestaat. Als er overwinst is, deelen de vaste leden ook mede in die winst, welke dan ook in zooveelmeer gratis brood wordt uitgekeerd. Gisterenavond 10.50 had aan het centraal station alhier een kleine stoornis plaats, daar van de Zuid-expres KeulenHoek van Holland, dat station passeerende, de luchtrem van een der salon rijtuigen plotseling vastliep. De locomotief sleepte de rjjtuigen een eindweegs over de rails voort, doch stopte spoedig. Tengevolge van dat sleepen vertoonden de rails een lange vurige streep, dat tot verhooging van den schrik bjjdroeg, zoodat vele reizigers ver schrikt den trein verlieten. Nadat het ongemak hersteld was, kon de trein zijn reis voortzetten. Oostcrhout19 Oct. op een 27-jarig meisje alhier zijn Vrjjdag door haar minnaar, zekeren K., een gepasporteerd O.-I. militair, met wien het meisje te voren oneenigheden had gehad, in hare woning, bout portant, drie schoten uit een revolver gelost. Een kogel doorboorde een harer armen, terwjjl de twee andere in den muur der woning drongen. K. nam de vlucht, doch is gisteren, na de mis daad te hebben bekend, door de politie in hechtenis genomen. Vllssiogeu, 20 Oct Men is er reeds in geslaagd den ontspoorden locomotief, welke ongeveer een Meter diep in het zand zat, van de rails te lichten. Het is nader gebleken, dat de materiëele schade niet zoo groot is als eerst vermoed werd. Thans zijn ook de rails reeds in orde gekomen, zoodat de treinen weer van het station kunnen vertrekken. Middelburg., 19 Oct. Vrijdagavond is de nieuwe concert- en gehoorzaal in de Lange Singel straat alhier geopend. De concertzaal Heeft een lengte van 38 M., bjj een breedte van 11,20 M. Er zjjn 476 zitplaatsen keurige stoelen die niet als haring in een ton, naast elkander zgn geplaatst en daardoor voldoende ruimte aanbieden om gemakkei jjk te kunnen zitten. Bij een andere indeeling een breede doorloop in het midden kunnen er 378 zitplaatsen van gemaakt worden. Behalve deze groote zaal is er nog een ruime repetitiezaal, een flinke buffet- en conversatiekamer. Achter het orkest zgn zeer doelmatige toiletkamers aangebracht. Dit alles vindt men in het beneden gedeelte van het gebouw. De verwarming van de concertzaal geschiedt door een tweetal kachels en de verlichting door gas. Het geheel maakt een vriendeljjken indruk en strekt tot eer van den architect, den heer J. A. Frederiks, en van de aannemers, de heeren van Ditmar en van der Hel. Opnieuw ontving Van der Veer te Middelburg dezer dagen een bevel, om de wapens voor de schutterij te komen afhalen. Aangezien hij hieraan geen gevolg heeft gegeven, zal de schuttersraad hem andermaal moeten vonnissen. Aan den sergeant P. van Kenlen, van het 3e reg. inf. te Middelburg, is een voortdurend pen sioen toegekend van f 432 'ajaars. Hieuw- en §t. Joosland. Dat vele in gezetenen dezer gemeente tegen de voorgestelde verandering der grens met Middelburg zijn, bewgst wel een door 183 ingezetenen geteekend adres aan Gedep. Staten en de Tweede Kamer, waarin zjj hunne bezwaren tegen de ontworpen grensver- andering uiteenzetten. lerseke, 20 Oct. Op 26 dezer zal de omnibus- dienst van C. Klaasse alhier naar het station Kruiningen—Ierseke v.v. ophouden te bestaan. Van de drie omnibosdiensten, welke kort geleden nog bestonden, zal er nu maar één overbljjven. HruiniggC, 20 Oct. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd overeen komstig twee missives van Gedep. Staten besloten aan het Burgerljjk Armbestuur in plaats van f 770 slechts f 320 subsidie te geven. Verder wordt behandeld de gemeente-begrooting voor 1897. Het rapport der Commissie, bestaande nit de heeren W. Jumelet, C. Bolier en Joh. Elenbaas, wordt punt voor punt behandeld. Alle punten, bestaande 1°. het brengen van den hoofdei jjken omslag van f 4000 op f 5000; 2°. handhaving dei- jaarwedde van den gemeente-opzichter op f 100 in plaats van die te brengen op f 125; 3°. de uit dieping der haven door afdrijving in plaats van door uitdieping; 4°. de rioleering van den Korten Ring; 5°. het oprichten eener bewaarschool en het daarmede in verband staande brengen van een jjzeren hek in plaats van een houten heining aan het plein bg de conferentie-kamer, worden allen verworpen. Alleen de Commissie-leden stemden vóór. Toegestaan wordt alleen de rioleering van het schoolplein en wel voor dit loopende jaar. De wgze hoe, wordt aan Burgem. en Weth. overgelaten. Aan den heer Buwalda wordt, wegens vertrek, afschrijving verleend van 2 maanden hoofdeljjken omslag ad f 8,17s. Besloten wordt nog een proef te nemen met het brengen van bet grind in het westelgk voetpad van den dorpsweg. Zoniieutalre, 21 Oct. Door het bestuur van het alhier bestaande muziekgezelschap Nut en Uitspanning", directeur de heer L. K. Kluit, was een adres ingediend aan den Raad, met het verzoek tot het verleenen eener jaarlgkeche subsidie. Door den Raad is hierop gunstig beschikt en wordt aan genoemd muziekgezelschap eene jaarlgkeche subsidie verleend van f 25. Zierikzee, 20 Oct. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar gehouden de jaarlgkeche vergadering der »Vereeniging tot op richting en instandhouding van de Ambachtsschool" alhier. De notulen der vorige vergadering werden gelezen Uit de mededeelingen door den Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, gedaan, bleek, dat de School op dit oogenblik bezocht wordt door 22 leerlingen, t.w.12 voor het timmeren en 10 voor het smeden. De cnrsns voor het schilderen begint met 1 Nov. a.s. De kosten van de daarstelling der Smederij, ad f 840 f 850, konden gedekt worden uit het beschikbare batig slot, dat f 940 bedroeg. Hot Bestuur maakte daarom geen gebruik van de machtiging tot het aangaan eener geldleening voor genoemde inrichting. De jaarlgkeche subsidiön van rijk, provincie en gemeente bedragen te zamen f 2000, terwjjl de contributie der leden van de Vereeniging f 150 per jaar opbrengt. Het Bestuur vraagt machtiging om, zoo noodig, zich eenig kasgeld te verschaffen. Nadat hierover het woord gevoerd is door de heeren M. Koole, W. C. de Crane, Vermeys en den Voorzitter, wordt de gevraagde machtiging met algemeene stemmen verleend. De begrooting voor het volgend jaar wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 2310. Onder de ontvangsten komt voor f 160 als opbrengst van geleverd werk der leeriingen, onder de uitgaven f 1430 aan salarissen en 580 voor materialen en gereedschappen. De drie aftredende leden van het Bestuur, de heeren M. Couvée Jr., J. van Djjke Hz. en J. H. Ochtman Sz., werden bg acclamatie herkozen. Eindelijk werden uitgeloot 2 aandeelon in de vroeger gesloten geldleening en wel de nos.24en 15. Hierna werd de vergadering gesloten. Aan den Gemeenteraad van Aardenburg ie een adres gericht, voorzien van 250 bandteekeniogen, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de hondiDg van den Raad in zake het outslag van den dr. J. L. J. de Glopper.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1