Gerste-Bockbier. „SCHELDE I en II". „DE HOOF'. TOEN en NU. ADVERTENTIEN. fijn gelakte en gegoten Machineriën, Een Waterstokerij en Vuurnering, Magasijn van Consumptieartikelen. Hoofdkaasjes of Zure Zult, GLYCERINE-ZEEP, beetwortelsuikerindustrie den landbouw ernstig te benadeelen. Even ernstig acht het comité den toestand voor den Nederlandscben landbouw, wanneer niet spoedig eene beslissing valle onder welke wettelijke accijns- bepalingen op de suiker de aanstaande campagne 1897/98 door de industrie zal kunnen gewerkt worden. Het comité dringt er ten slotte bij de Kamer op aan zoo mogelijk het wetsvoorstel, behelzende eene herziening van de wettelijke bepalingen omtrent den accijns op de suiker, alsnog spoedig tot beslissing te brongen, zoo noodig onder opname van zoodanige bepalingen, waardoor oen minimum accijns-opbrengst voor 1897 wordt verzekerd. Maar zoo dit verzoek niet te verwezenlijken is, dan is zijne vraag het thans ingediende wetsontwerp alleen te aanvaarden na verwijdering van art. 1, met dien verstande, dat tevens de minimum accijns-opbrengst voor 1898 zal worden geregeld voor het geval, dat vóór 1 Januari 1897 geeno definitieve regeling van den Buikeraccijns heeft plaats gegrepen. Een landbouwer te 's Heerenkoek beeft zulke groote aardappelen gedolven, dat hij er slechts 100 noodig heeft om een hectoliter te vullen. Ver scheidene hebben een gewicht van 7 ons, enkele wegen nog meer. BEC T sanr 1L ETmT~~~ Door de arrond.-recbtbank te Middelburg werden j.l. Vrijdag o.a. veroordeeld wegens: beleediging: P. K„ 65 jaar, directeur eeuer mena gerie te Herfort (Westphalen), tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis; mishandeling: L. J. d. D., 17 jaar, timmermans knecht te Ierseke, tot 2 maanden gevangenisstraf; strooperij: H. V., 10 jaar, zonder beroep te Golyns- plaat, tot f 1 boete, sub. 1 dag hechtenis en M. H., 11 jaar en L. H., 10 jaar, beiden zonder beroep te Colijnsplaat, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis. Vrijgesproken werd, met vernietiging van het eerst gewezen vonnis: J. v. 'tW., 28 jaar, boeren knecht te Borssele in verzet gekomen van een d.d. 8 Mei j.l. door genoemde rechtbank gewezen vonnis, waarbij dat van den kantonrechter te Goes (veroordeeling van opposant tor zake van overtreding der jachtwet) werd bevestigd. k 1) IK KM1EU WS. Drietal Ev. Luth. Gem. teZierikzee: J. F. Loman, proponent te Amsterdam; J. C. Knuttel, gewezen Horv. predikant in Oost-Indië, vroeger Ev. Luth. predikant te Doetinchem; B. H. d'Auzon, Ev. Luth. predikant te Edam. Beroepen bij de Herv. Gem. te Kolijnsplaat ds. G. van dor Giesen te Leusden. Schcrpeilissc, 11 Oct. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor 4 leden van het Kiescollege alhier zijn de 3 aftredende leden, de heeren Jan Bijstenbil Jz., J. Oudesluis en A. Rgstenbil Jz., herkozen, terwijl voor de 4e, vacature C. van dor Graaff, de volgende stemmen werden uitgebracht op do heeren W. Slager 13, Jb. Keur 10, C. Duijnhouwer 9 en J. D. van der Graaff 6 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. Slager en Jb. Keur. O H l> E B IV J S. De voordracht voor hoofd der oponbare lagere school te Oud-Vosmeer bestaat uit de hoeren H. Meester, hoofd der school te Nieuw-Buinen, J. B. van Dorp te Haarlem, J. Blankert te Rotterdam en G. M. van den Ende te Oud-Vosmeer. Op de voordracht voor de betrekking van hoofd der openbare school te Alblasserdam komt voorde heer M. J. Waale (geb. te Zierikzee), thans te Zutphen. De heer J. Colijn te Groedo is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ameide en Tienhoven. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan school D te Vlissingen (jaarwedde f 550) hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. YMSSCHEillJBEBlCHTEM= Bruinige, 12 October 1896. Mosselen. In de vorige week zijn verzonden naar België, bestemd voor Antwerpen, Brussel en Mechelen, 1350 tonnen. Prjjs te Antwerpen f2 tot f 3 per ton; te Brussel 25 tot 30 ct. per mand; te Mechelen f 1,80 tot 2 per ton. Naar Parijs 1625 balen, prjjs per baal f 2,25. Naar Londen, Birmingham, Hull en Grimsby 1875 balen. Groote mosselen brachten te Londen f 2,50 per baal, te Hull en Grimsby f 2,10 per baal op, franco boord Rotterdam. Naar Rotterdam werden verzonden 250 tonnen, prijs f 2. Oesters. De handel is begonnenprijs te Londen le soort f 50 per duizend, 2e soort f 40, met weinig vraag. Mosselzaad. Aangevoerd van de bank te Oude-Tonge door 46 schuiten, gevischt in 4 dagen, 6000 tonnen. Prijs 75 ets. per ton. CORRESPONDENTIE. Het beknopt verslag in zake de procedure, gevoerd tusschen de Ambachtsheeren van Bommenede contra den Staat der Nederlanden, en waarvan do uitspraak verleden Dinsdag heeft plaats gehad, zal zoo spoodig mogelgk worden opgenomen. Ingezonden stukken. BLOEMEHMEST. Bij de cultuur van potgewassen heeft men er wel op te letten, dat men alleen in vollen wasdom zijnde planten mag begieten. Slapende planten late men rusten. Overwinterende planten bemeste men niet; zij hebben geen honger. Eerst als de lente komt, zijn ze weer in staat anorganische zouten in bladeren en bloemen om te zetten. Ook ziekelijke planten behandele men voorzichtig, men moet ze gewennen aan eene rijkelijke oplossing van voedsel. Vaak ziet men dat gezonde planten zich krachtig ontwikkelen, en dat ziekelijke planten door de bemesting worden gedood. A. Planten in den vrijen grond moeten minstens 4 maal in den zomer worden begoten met eene oplossing van Gram bloemenmest op 1 Liter water. Forsch groeiende rozen, geraniums, fuchsia's, krachtig zich ontwikkelende bladplanten, als ricinus, canna's zijn zeer dankbaar voor eene herhaalde begieting. Minder sterk zich ontwikkelende zomerplantcn, weinig houtmakende struiken, laag blijvende bladplanten zijn met een veel minder sterke oplossing tevreden. B. Potplanten. Het is als het ware een axioma, dat potplanten honger lijden, als ze niet bemest worden. De hoeveelheid aarde in den pot biedt den wortels eene veel te kleine ruimte om zich uit te breiden, en wat is het vaak voor aarde, die men aan de planten geeft. Men verpot vervolgens de plinten en geeft ze dus versche voedingsstoffen maar ook deze is spoedig uitgeput en de plant lijdt honger. Men steekt wel een stuk lijm in den pot, geeft wat hoornmeel, begiet ook wel met eene guano- oplossing, maar deze bemesting is niet volledig, omdat ze niet alle noodige voedingsstoffen bevat. Eene geregelde aanwending van den bloemenmest waarborgt eene bevredigende uitkomst. Tal van proeven, in den jongsten tijd genomen, hebben de hooge waarde van den bloemenmest overtuigend in het licht gesteld. Fuchsia's, geraniums, pelargoniums, verbena's, petunia's, anjelierenv oleanders, heliotropen, camelia's, azalea's, calceolaria's, an the* mis, coleus, canna's, clevia's, cyclamen, saloxa's, lobelia's en nog vele andere soorten en variëteiten toonen de gunstige resultaten der begieting met bloemenmest, waarover men zich terecht kan verwonderen. Snel zich ontwikkelende en veel schot makende planten kunnen eene sterke bemesting verdragenlangzaam groeiende en zich zwak ontwikkelende planten moeten inet minder hoeveelheid bloemenmest worden begoten om gunstige resultaten te zien. Dit is o. a. het geval met clematis, cyclamen, calceolaria's en eenige andere. Zeer gevoelig zijn pas gestekte, pas verpotte en slecht gewortelde, ziekelijke planten. Deze moet men in het geheel niet, of met eene uiterst zwakke oplossing Gram op 1 Liter water) bemesten. Van de gewone oplossing Gram op 1 Liter water) geve men aan de planten eene hoeveelheid, evenredig aan de grootte van den pot, zoodat de aarde goed van vocht doortrokken is. Van Maart tot September kan men wekelijks deze planten begieten. Van October tot Maart moet men de potplanten volstrekt niet begieten. Palmen, dracaena's, mirthen, gomboompjes, adiantums, cyclamen en anderen, die langzaam groeien, begiete men slechts om de drie of vier weken met eene mestoplossing. Geraniums, pelargoniums, fuchsia's, rozen, oleanders, helio tropen, verbena's kan men, vooral als ze eene warme en lichte standplaats hebben, gedurende de zomermaanden gerust tweemaal per week met de mestoplossing begieten. Niet verzuimd moet worden om de schotels of bakken, waarin de potten staan, wanneer zich daarin water heeft verzameld, leeg te gieten. Dan verwijdert men tegelijk datgene der mestoplossing, wat door de plant niet is opgenomen. (Wordt vervolgd (Vervolg). Daar nu om genoemde reden ook die methode den Bond niet bevallen kon, ging men in 1894 over tot het aanstellen van enkele fairbank-opzichtersheeren agenten hadden toen wat het nemen van tarra betreft geen toezicht, doch wel de weger aan de weegbrug; die wijze kon geen voldoende resultaten opleveren. Men stelle zich voor, de wegers zoo als zij zijn, namelijk in 't algemeen genomen, menschen die eerlijk wegen en niemand meer geven of moeilijk kunnen geven, dan wat hun aan wicht toekomt Wanneer nu een fairbank-opzichter in alle opzichten aan 't gene wat van hem verwacht werd had moeten beantwoorden, dan zou het noodzakelijk zyn geweest om in een dikwijls zeer be krompen huisje naast den weger plaats te nemen voor de balans en voer voor voer te noteeren. Hoe ging dit echter?!!! Of de opzichter van den Bond woog of de eigenlijke weger, beiden ter goeder trouw, want het kwam in hun niet op om de een of andere boer te bevoordeelenterwijl op de haven de tarreerders doen konden wat ze wilden. Ik wil hiermede geenszins- zeggen, dat er minder goed tarra genomen werd, doch dit is zeker dat daarvoor meer kans bestond, dan dat een weger niet goed de wicht aan gaf en dit is uit den aard van de zaak op te maken, als men weet dat er weinig boeren zijn, die bij slechts één agent contract afsluiten. Die dus de minste tarra neemt hedft de meeste bieten te wachten in 't volgend jaar. Verleden jaar 1895 werden we weer veranderd in Bonds- wegers (tarreerders) en helaas welke lui werden daar grooten- deels weer voor gezonden 1 Ieder die maar een «kruiwagen" had werd daarvoor aan gesteld en men dacht al goed op de hoogte te zijn wanneer men zeggen kon een mandje peên te kunnen tarreeren, dat (zeiden die leeken) was 't maar; wanneer men de aarde er af deed en de mand met de netto weer op de bascule had en dan een kwartiertje of zoo iets gerekend had om de procenten te berekenen, dan was men klaar Arme zielen 11 hoe dikwijls heb ik ze niet geholpen, omdat de vrachtbrief niet klupte of omdat een bon niet goed was of omdat men van allen geen tarra had kunnen nemen omdat er zooveel boeren leverden; en dan dacht ik waarom zulke aangesteld Waarom niet mannen, die, wanneer de drukte niet toelaat 2 malen per dag tarra te nemen, met de oogen kunnen zien of er meer of minder tarra is; mannen die onderscheiden kunnen peèn uit klei of uit zavel grond en daarnaar hunne rekening maken en zoo iets leert men niet iu één jaar, dat moet men weer door ondervinding leeren kennen, vandaar dat het hoogst noodzakelijk is geen nieuwelingen alleen, doch een oud-gediende te geven bij een pas aangestelde, die dan leeren en ook oud worden kon. Slot volgt). P? m «éi I<:N IIE:I D. De Soldaat in Indië. diensttijd verstreken is en leven daar van hun pensioen. De enkelen, die van hen naar Holland terugkeeren, gaat het er dan ook naar. Zij hebben nergens rust of duur. Bij dag en bij nacht staat hun 't beeld van vrouw en kinderen voor den geest. Al trachten ze dio angstwekkende beelden te verdrijven door bedwelmingen 't baat hun nietzg zien ze overal't Eenigste middel hiervoor is: terugkeeren naar Indië. Die dat niet wil of niet meer kan, moet dan hier tot straf een ellendig loven leiden. 't Geweten zwijgt niet Aldus eindigt de schrijver. TELEORilMlIfilV. Over 't kazerne-leveu in Indië is wel zeer afkeurend gesproken en geschreven. Wijntje en Trijntje zouden de soldaten maar al te veel bezig houden, 't Is niet zoo erg, beweert een anonieme schrijver, blijkbaar deskundige", in de N. Veencl. Ct. De Europ. soldaat mag in Indië zich een levens gezellin kiezen uit de Javaansche schoonen, zonder dat hg zich door den band des huwelijks met haar behoeft te verbinden. Dit heeft te veel bezwaren in. Yan zedeloosheid in de kazernes wat al dadelijk in stryd zou zijn met orde, gehoorzaamheid en tucht, zoo noodzakelijk bij een leger geen sprake. Die vrouwen zijn zoo veel als huishoudsters van de soldaten. Deze geven baar hun traktement en zij koopen daarvoor het levensonderhoud. Soms ver dienen ze er zelf iets bij, zoodat vele soldaten een goed en tevreden leven hebben en op deze wijze voor veel slechtigheden worden behoed. Op bepaalde uren van den dag moeten de vrouwen de kazerne verlaten en geen soldaat mag er een meenemen zonder vergunning van den commandant. Naar gedrag etc. (ook van den soldaat) wordt eerst behoorlijk geïnformeerd. De kinderen van zoo'n paar worden, na in de christelijke kerk gedoopt te zijn, alleen als kinderen van den vader beschouwddo moeder heeft er geen recht op. Dit geeft wel eens tot hartverscheurende tooneelen aanleiding, als een soldaat 't niet meer met z'n huishoudster kan vinden en haar wegzendt. Handen wringend en kermend, tierend eu razend, omdat ze niet van haar kinderen kan scheiden, wordt ze dan soms de poort uitgezet en ze komt er nooit weer in, zelfs niet, om hare kindoren te zien. Kan zij in zoo'n geval de kleinon vergiftigen, dan gebeurt 't; want den gehatou man wil zg ze niet laten. Gelukkig geschiedt zoo iets zelden. Op 7-jarigen leeftijd gaan de jongens naar een pupillenschool, waar zo gevormd worden voor 't leven. Na doorgeleerd te zijn, kunnen ze soldaat worden of 'n handwerk kiezen. Kranige kerels worden 't soms. •Hebben ze er aanleg en lust voor, dan worden ze ontwikkeld en opgeleid tot ambtenaar, muzikant bij de militaire muziekkorpsen en bij 't schrijvers- personeel in 't leger. Eveneens gaat het met de meisjes in 'tweeshuis te Semarang. Na 't ontvangen van gewoon lager onderwijs worden ze geoefend iu alle huishoudelijke zaken on vrouwelijke handwerken on opgeleid tot knappe huismoeders. Verreweg de meeste militairen, die huishoudsters en kinderen hebben, blijven in Indië, als hun Rotterdam, 12 October. GRAANMARKT. Tarwe onveranderd. 10 ct., Wlntcrgcrst 30 Ct., Zomer- gerst 20 ct. hooger. Bruine Bonnen 25 ct. lager. Erwten onveranderd. Vlas. Aanvoer 800 steen. Geen kooplust. Lijnzaad onveranderd. Uien. Aanvoer 3000 H.L. Groote f 0,55, kleine f 0,45. Runderen 52, 56 en 64 ct. Kalveren 65, 75 en 85 ct. Schapen, le soort 52, 2e soort 47 ct. Varkens 34, 35 en 36 ct. ZIERIKZEE. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. October. Maans- ouderdnrn. H.W. L.W. u. m. u. m. 12. 6 voorm. 6,10 11,46 nam. 6,38 13. 1 voorm. 6,58 0,20 3,7 n. nam. 7,30 0,54 14. 8 voorm. 7,57 1,27 nam. 8,44 2,05 15. 9 voorm. 9,20 2,43 nam. 10,15 10,52 3,31 16. 10 voorm. 4,18 nam. 11,39 4,56 17. 11 voorm. 5,29 nam. 0,02 0,40 5,52 18. z.o. 12 voorm. 6,23 nam. 0,53 6,38 7,03 19. 13 voorm. 1,24 nam. 1,33 7,20 L.W. 352ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. 16e en 17e (of laatste) trekking. Prijzen van f 70. 2256 15929 NIETEN. 1389 3539 3996 7366 9856 11471 15925 2252 3595 7364 7374 11470 11494 Burgerlgke Stand van Zierikzee. geboren: 1 Oct Een zoon van L. M. van Kogelenberg en C. L. Dubbelman. 2 ti dochter J. Stoutjesdijk en W. de Graaf. 4 P. B. Berrevoets en S. Zwaan. 5 P. J. Bartelse en A. B. Kaan. gehuwd: 7 Oct. A. Kramer, 35 j., j.m. en P. C. Gilde, 32 j., j.d. 9 R. J. A. Lagas, 29 j., j.ra. en C. W. P. Kanaar, 29 j., j.d. overleden: 5 Oct. J. Saman, 1 j., d. 7 J. Verseput, 11 m., z. SCHROEFSTOOMBOOTEN Dngelijksche dienst Zierikzee—Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. OCTOBER. Van ZIERIKZEE Dinsdag 13 'smorg. 7,— u. Woensd. 14 7,30 Dond. 15 7,30 Vrgdag 16 7,— Zaterd. 17 u 7, Zondag 18 8,30 Maand. 19 8, Van ROTTERDAM Dinsd. 13 'smorg. 11,n. Woens. 14 10, Dond. 15 10,— Vrgdag 16 11,— Zaterd. 17 9,30// Zondag 18 10,— Maand. 19 10,30// Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse/ 1,—1,5©. 2de Klasse - 0,35. - 0,50. De Directeur, P. H. TAN GISTEL. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader Cornells Reekiiian, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Brouwershaven, 9 October 1896. Wed. C. BEEKMANvan df.u Have, Kinderen en Behuwdkinderen. De Heer en Mevrouw LECHNER—van Tonderen betuigen hun dank. voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij hot overlijden hunner Zuster, Mevrouw G. M. C. DE JONG van Tonderen. Zierikzee, 12 October 1896. Op 15 Oct. a.s. hoopt de wed. G. VAN 'T NOORDENDE te Zierikzee, haar 9©sten Oe- hoortetlag te herdenken. V Ondertrouwd MA.RINUS CORNELIS BRAAM Cz. en ADRIAN A JACOBA VAN BEVEREN Cd. Brouwershavbn, 9 October 1896. Voorspoedig bevallen van een Docllter, H. L. GILIJAMSE—Hendrikse. Haamstede, 10 October 1896. Be vail 6d van een Zoon, P. vERSEPUT—Hocke Hoogenboom. Zonnemaire, 11 October 1896. Heden overleed ons geliefd Dochtertje en Zuster Helena Tauuetje, in den ouderdom van 14 jaar en ruim 4 maanden. Dreisciior, 10 October 1896. P. Z. VAN DER LINDE. T. J. VAN DER LINDE—der Weduwen en kinderen. Alg emeene kennisg eving. De Deurwaarder L. M. VAN KOGE- LENBERG te Zierikzee zal, aan bet. Magaziju - en ten verzoeke van den heer H. A. ROOTHAERT, in de Korte St.-Janstraat te Zierikzee, Tellen en verkoopen a. Op Woensdag 14 October 1896, des voormiddags ten ÏO ure» EENE GROOTE PARTIJ VulkachelsKeukenfornuizenhe nevens eene partij IJzeren-, Koperen en Geëmailleerd Keukengerief EN 13. Op Donderdag 15 October 1896, des middags ten 19 ure, EENE PARTIJ VeevoednrketelsStalgereedschappen en IJzeren Graan- en Kolenmaten en zoo noodig de resteerende Haarden en Kachels. Een en ander te bezichtigen van af Dinsdag 13 October 1896. i'. J. 1%'leutce Haven, be last atch met de uitvoering van com- missiën. Ter overname aangeboden: ruim honderd twintig meters water in de maand en verder wat er bijbehoort. Men kan acht dagen de zaak bezichtigen. Adres: L. VAN GRAVE- LANDE, Gouvernestraat 65, Rotterdam. Donderdag 15 dezer bij REEDERS op de Varremarkt Cadzandsche Biggen te koop. T O li O O p Zoete en zure Winterappelen. Adres D. HOOKE, Kreekzicht, Zonnemaire. Voor één PAARD voeding en ligstroo gevraagd. Adres Bureau JVleuivsbode. TE ROOD: Eiken en groen Harthout uit Palen en Platen bestaande. Verder grecucil Platen, een Roorniaehine met toebe- hooren, zoo goed als nieuw. AdresBIJL, Steiger Stavenisse of M. VAN DEN HOEK, Terneuzen. Dik vet Schapenvleesch 35 et. de vjjf OUS, te bekomen bg de Wed. S. FRENK, Maarstraatje. ©O cent de 5 ons. (Eigeu fabrikaat). Toegevoegde Artikelen VAN BIJSTERVELD's Advocaat per fiesch f JL,50halve flesch 95 cent. Fijne geurige diverse soorten Horstplaat, 20 cent per ons. Aanbevelend, D. H. VAN DER SCHEER, Kok. L. VER W ER. Verscli ontvangen: Goedkoope Groenten in blik. F. B. STROOBANT, naast de Beurs. de «achtste TOILETZEKP, iaf van 4 stuks, ÏO ct. p. stuk f voorhanden bjj 11. W. J. ACHTMAN, naast 's Landskamer,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3