ZIERÏKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 October 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Loting voor de Nationale Militie. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6827. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Ahonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzecsche Nieuwsbode" Veemarkt te Zierikzee op eiken Donderdag tot de eerste helft v»n December op de Schalthaven. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de COMMISSIE VAN BEHEER VAN HET KAZERNEMENTSFONDS, rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1895, op Dinsdag den 6 October c.k., te 3 uur des namiddags, in een der lokalen van het Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle gerechtigden tot dit fonds op, daarbij tegenwoordig te zijn. Zierikzee, den 30 September 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1®.dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het Gemeentehuis, op Don derdag «Ion 8 October 189G, te beginnen des voormiddags te O uur 2®. dat op Zaterdag? don ÏO October 1800, des voormiddags van ÏO tot IS uur, in het Gemeentehuis door of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of wegens te zijn eenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3Je zinsnede van Art. 53 der Militiewet; 3®. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrijstelling wegens berederdienst verlangen, moeten medebrengen uittreksels uit de geboorteregisters be trekkelijk hun zeiven en hunne broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden vestigen uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden er op, dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen niet voldoende zijn om zich de gevraagde vrijstelling te verzekeren, maar dat hun belang medebrengt om bovendien persoonlijk de vrijstelling aan te vragen in de eerste zitting van den Militieraad, die op een later bekend te maken tijdstip te Zierikzee zal worden gehouden; en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebtien, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummer zij hebben getrokken, in de genoemde zitting van den Militieraad te verschijnen, ten einde geneeskundig te worden onderzocht. den 1 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Loting voor den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Loting voor den dienst der Brand weer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoembare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar, op het Raadhuis, ter kamer van Burge meester en Wethouders, op Mnamlat; den öJen October e.lc.te beginnen des voormiddags te balt twaalf ure. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van benoem baren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij recht hebben zeiven hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door een der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 1 October 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Maken bekend, dat met ingang van heden als Gemeente bouwmeester alhier is opgetreden de heer C. H. BI.JL, Civiel-Ingenieur, die zijn Kantoor heeft gevestigd in de Meelstraat naast het »Hotel de Weerd." Zierikzee, den 1 October 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op JMCaandag don 5 October e. lc.des namiddags te '~2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 2 October 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen, mede- deelingen, enz. Italië. Men zegt, dat vorst Ruspoli, de burgemeester van Rome, toen hg koning Hnmbert verlof vroeg om ter gelegenheid van het huwelijk van den prins van Napels, te Rome groote feesten aan te richten, ten antwoord kreeg: »Bah, ik ken de begrooting van Rome procies, en weet, hoe slecht het den nu ook door de familie-belasting getroffen belasting betalers gaat. Bovendien is het land nog in ronw. Het iB volop genoeg, als de inwoners oen weinig illumineoren willen". Turkije. De Saltan heeft aan de schatkist, die geheel ledig moet zijn, een geschenk van 150,000 T. ponden gegeven. Dit bedrag zal dienen ter betaling van de schadevergoedingen aan de vreemdelingen, die bij de jongste onlusten schade hebben geleden. Verder zullen daarvan de allernoodzakelijkste betalingen worden gedaan. Duitschland. Een deel der dok-arbeiders te Hamburg, nagenoeg 500 personen, hebben volgens bericht, voorloopig den arbeid gestaakt, met den eisch in plaats van de nu uitbetaalde 45 pfenning per ton 50 tot 55 pfenning te znllen ontvangen. Verschillende graan- booten liggen ongelost. Nederland. Amsterdam, 29 Sept. Door de samen werking der politie onderling en de recherche is hot mogen gelukken de twee vermoedelijke dieven van de gouden en zilveren voorwerpen ten huize van den goudsmid Meijer te Gorinchem te arresteeren. Zekere P., opkooper in de Utrechtsche dwars straat alhier, kwam den beer Van der Wiele, commissaris van politie in do 5e sectie, waarschuwen, dat bij hem gouden voorwerpen waren te koop geboden en onmiddellijk werd deze mededeeling aau den hoofd-commissaris, den heer Franken overgebracht. Deze dacht terstond aan den Gorcumschen diefstal en gaf aan alle goudsmeden in de stad kennis van de mogelijkheid dat bij hen ook een deel van het gestolene zou te gelde worden gemaakt. Dit bleek geen overbodige maatregel te zijn, want weldra kwam van de 6e sectie (commissaris Fllndher) het bericht, dat bij een goudsmid den heer Gemmoken een groot aantal gouden voorwerpen waren verkocht, die waarschijnlijk van diefstal af komstig waren. Men meende dus de daders op 't spoor te zijn. Evenwel: de aangever was iemand, aan wiens betrouwbaarheid wel eenigszins te twijfelen viel. Immers hij was indertijd in Rotterdam in hechtenis geweest en al scheen hij sedert dien zijn leven gebeterd te hebben, er bleef toch altijd wel eenige grond tot argwaan over. Er was echter contróle mogelijk, want P. vertelde, dat van de twee mannen, die het gestolen goed bij hom hadden gebracht, een oude kennis van hem was uit de Rotterdamsche gevangenis (het was dus zeer verklaarbaar dat zij juist bij hem kwamen). Maar de naam van dien ouden kennis wilde hem niet meer te binnen schieten echter gaf hij zoo nauwkeurig mogelijk het signale ment van den bedoelden persoon op en de hoofd commissaris seinde nu aan zijn ambtgenoot te Rotterdam of iemand met dat signalement aldaar gedetineerd was geweest en, zoo ja, welken naam bij droeg. Als antwoord kreeg men weldra, dat inderdaad dat signalement daar was horkend als behoorende bij een vroeger wegens diefstal gedetineerd persoon, genaamd R. volgens een der bladen Frans Rosier, die in Juli uit de gevangenis ontslagen was, na er 4 jaar gezeten te hebben en toen die naam aan P. werd genoemd, verklaarde hij ook, dat die inder daad de naam van den persoon was, die met nog een ander de voorwerpen aan hem had verkocht. De heeren waren inmiddels verdwenen en er moest spoedig gehandeld worden, want de daden der politie begonnen al ruchtbaar te worden, zoodat er kans was dat de vogels spoedig gevlogen zouden zijn. Er werd geseind aan alle groote plaatsen en nog denzelfden dag werden twee verdachten, n.l. R. en zekere H., te Rotterdam gepakt. Zij zijn naar Amsterdam opgezonden en Woensdag voor den hoofd-commissaris gebracht. Vermoedelijk worden zjj over enkele dagen naar Gorinchem overgebracht. R. heeft reeds bekend, H(artman, niet. De in beslag genomen voorwerpen zijn door den eigenaar, den heer Mejjer te Gorinchem, herkend als de van hem ontvreemde. Een pluimpje komt der Amaterdamsche politie zeker toe voor haar handig en vlug optreden in deze. Te Amsterdam hebben reeds eenige meel fabrieken het werk gestaakt. Gebrek aan tarwo-offerten en aan beschikbare tarwe is de oorzaak. Men verwacht dat vele fabrieken spoedig zullen moeten gaan stilliggen. Woensdag werd te Amsterdam gehouden een vergadering der Vereeniging Tentoonstelling Hotel wezen", op welker initiatief in 1895 te Amsterdam de bekende tentoonstelling werd gehouden. In deze vergadering werd besloten tot liquidatie der Vereeniging en werd mr. N. A. Calisch tot liqui dates benoemd. Deze zeide, dat geen balans, winst- of verliesrekening zou worden overgelegd en dat er een belangrijk tekort was, dat door twee leden van de uitvoerende commissie en eenige andere heeren was gedekt. De heer Calisch bracht hulde aan den heer Legrand voor de vele moeiten en zorgen, welke hij zich voor het welslagen der tentoonstelling had getroost, waarna deze wederkeerig den heer Calisch namens zijn medeleden huldtf bracht en hem als souvenir aan de tentoonstelling een paar fraaie beelden aanbood. Hiermede was de vergadoring geëindigd. Leide-U, 30 Sept. Bij het hevige onweer, dat Maandagavond even over halfelf na een schoone sterrenlucht en een helderen maneschijn onverwacht hoven onze stad losbarstte, sloeg do bliksem in het stationsgebouw alhier en wel in den schoor steen van de keuken boven de restauratie. Die schoorsteen aldns verhaalt het Leidsoh Dagbl. is tot den rand van het dak geheel verbrijzeld en kwam gedeeltelijk terecht in de goot, gedeeltelijk op de overdekking, waardoor daarvan vijf ruiten gebroken werden en de stukken op het perron vielen, waar zich op dat oogenblik vrjj veel per sonen bevonden, omdat juist een trein van den Staatsspoor was aangekomen. Die brekende ruiten en neervallende steenen veroorzaakten, te midden van den ratelenden donder, heel wat ontsteltenis, omdat niet anders gedacht werd of het geheele station zon naar beneden komen. Een dame viel van zichzelve en een heer, verblind door het helle licht van het open lucht ruim achter het station, liep van schrik van den kant van het perron naar den muur en bleef daar als wezenloos staan. Beiden werden later weer bijgebracht. Behalve op de overkapping en het perron zelf kwam een ander gedeelte van den schoorsteen in de kenken terecht op het fornuis, dat, gelijk nader bleek, van zijn plaats was verzet, terwijl de jjzeron pjjp er van was ingedrukt. Persoonlijke ongevallen zijn gelukkig niet te betreuren, want een der tot de restauratie behoorende dames, die zich reeds ter ruste had begeven en op haar legerstede bewusteloos werd gevonden, kon ook weer worden bijgebracht. Op haar kamer werd een sterke zwavellucht opgemerkt, evenals in andere lokalen van het gebouw, waar enkele plafonds scheuren vertoonden. Van brand was niets te bespeuren. Sommige personen verklaren, dat het natnnr- verschjjnsel van heel vreemden aard was. Zjj zagen in hot luchtruim eerst een grooten vuurbol, welke opeens als uit elkaar spatte, waarop de geweldige lichtstralen en do donder volgden. Nog twee hevige onweersslagen volgden later, waarvan een vergezeld ging van een zwaro hagelbui. 's C-l*avculiage, 1 Oct. Tweede Kamer). Het vroeger wegens een vormbezwaar verworpen voorstel om het voormalige Groot-arsenaal te Grave in te richten tot een gesticht van rustige krank zinnigen, werd heden weder aan de Kamer onder worpen. Ondanks de opheffing van het formeole bezwaar, bestreed de heer Vermeulen don maatregel als zullende leiden tot groote en meerdere kosten, vooral bjj oprichting aan de universiteiten van leerstoelen in psychiatrie. Ook de heer Seret achtte den maatregel niet noodzakelijk en uitbreiding van de staatsbemoeiing voor de krankzinnigenverpleging niet gewenscht. Daarentegen beriep zich de heer Harte op de hoofdgebroken der rijkskrankzinnigenverpleging in het gesticht te Medemblik, waarvan plaatsgebrek het voornaamste is, ten betooge dat deze onhoud bare toestand moet eindigen door plaatsing van patiënten en elders opneming van rustige en on rustige lijders. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) verzette zich mede tegen oprichting van meer filiaals tot verpleging van krankzinnigen, ook omdat provinciale en particuliere gestichten daartoe ruimschoots gelegen heid bieden. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontkende, dat de maatregel uitbreiding van de rechtstreeksche staatszorg voor krankzinnigenverpleging beoogt en verdedigde den voorgestelden maatregel als eene noodzakelijke, door de krankzinnigenwet geoorloofde verbetering der rijksvorpleging. Het eerste ontwerp dat beslissend was voor den ▼oorgestelden maatregel werd aangenomen met 54 tegen 11 stemmen, waarna ook de verbandhoudende bepalingen werden goedgekeurd. Daarna werd behandeld het ontwerp tot wijziging dnr bepalingen van het Wetboek van Koophandel omtrent scheepsverklaringen. De heer Plate betoogde, dat deze wijzigingen niet overeenstemmen met het stolsel in het buitenland en dat zij strijden met de eischen van de practijk, dat zij tot gevolg zullen hebben, dat alles bij het oude blijft. De tegenwoordige wijze bestempelt hg als een wettelgk kluchtspel. Hg wil afschaffing van de gewone verklaring, verruiming van tijd en beperking van het aantal personen, die de verklaring Het oudste lid der Tweede Kamer, de heer J. H. Donner, afgevaardigde voor Katwijk, is benoemd tot ridder in de orde van don Nederlandsche Leeuw. Rotterdam, I Oct. In de Diergaarde alhier heeft een mandrilaap een jong geworpen. De moeder verzorgt met de meest mogelijke nauwgezetheid haar kind, en laat het geen oogenblik los. De »Nod. Amerik. Stoomvaart-Mij." te Rot terdam zal kortheidshalve voor haar dageljjksch verkeer met derden den naam Holland-Amerika Lijn" aannemen. Officieel blgft echter de naam »Ned. Amerik. Stoomvaart-Mij." behouden. De loden van de Tweede Kamer zullen op 3 October in de gelegenheid worden gesteld de te Rotterdam liggende, nieuw gebouwde marine-schepen te bezichtigen. Er zullen aan de Kleine Veerkade aldaar sloepen gereed liggen om de bezoekers aan boord der oorlogsbodems te brengen. Vlissingcn, 30 Sept. De toestand van den in de marinehaven alhier tengevolge van lekkage binnen- gebrachten pijler wordt steeds ongunstiger. Hoewel de ijzeren massa, nu vormloos, ongeveer reeds 2 meter in de klei is gezonken en het bovengedeelte, bestaande uit dun plaatijzer, geheel uit elkander is geslagen en over elkaar heen ligt tengevolge van de zware golven, die deze haven ongestoord komen binnenrollen, wil men trachten het onderste gedeelte, dat hecht in elkaar zit, door middel van centrifu- gaalpompen leeg te malen en den grond er onder weg te zuigen en zoodoende het geheel te lichten. Het was ongetwijfeld een treurig schouwspel, toen men gedurende den jongsten storm aan de marinehaven staande, zag, hoe in deze haven, die toch aangelegd is tot veiligheid van de scheepvaart, tengevolge van slechten aanleg en bjj gemis van een flink havenhoofd, zulk een gevaarte, naar men verzekert een waarde van f 22000 vertegenwoor digende, uit elkander werd geslagen door de on stuimige golven, welke daar bij een Zuidwesten storm, ligplaats zelfs voor 't kleinste vaartuig onmogelijk maken. Tliolcn, 30 Sept. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, ditmaal door een talrijk pnbliek bjjgewoond, werd de nieuw benoemde secretaris, de heer P. Laban, heëedigd. Daarna nam de voorzitter, de heer C. J. de Vulder van Noordenafscheid van de wethouders, den gemeenteraad, de gemeente-beambten en ingezetenen. De heer M. G. van Stapele, oudste wethouder, sprak vervolgens namens den Raad een hartelijk woord van waardeering tot den vertrekkenden burgemeester. St-Aunalaml. Aan het besluit van den Gemeenteraad tot heffing eener belasting op de honden is de Koninklijke goedkeuring verleend. Met 1 Januari a s. treedt deze belasting alzoo in werking. Op het hulppostkantoor alhier is in de Rijks postspaarbank over de maand September ingebracht f 1738,52s en terugbetaald f 257,98. Een nieuw boekje werd uitgegeven. Herbenoemd tot zetters voor de Dir. Bel. in deze gemeente de heeron J. Zandee en O. van Luijk. $t(ivenisse, 1 Oct. Volgons den alhier van wege het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in September 1.1. 117.1 m.M. regen (in 17 aftappingen) tegen 20.5 in 1S9566.5 in 1894; 99 in 1893; 146 in 1892 en 44.5 in 1891. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 775, de laagste 736 m.M. Rreisclioi*. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter bedroeg de regenval in de vorige maand 84.9 m.M. (aantal regendagen 22) tegen 94.6 m.M. in Sept. '94 en 35.9 m.M. in Sept. '95. lAoordgOUWC, 1 Oct. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter is in de afgeloopen maand 94,8 m.M. regen gevallen. Zierikzee, 2 Oct. Do door de Staten van Zeeland in hunne vergadering van 15 Juli j.l. vastgestelde rekening der provincie over 1894 heeft thans de Koninklijke goedkeuring verkregen. De ontvangsten hebben bedragen 467.471.93, uitgaven 426.531.16, zoodat het voordeelig saldo bedraagt f 40.940.77. Met ingang van 1 October is benoemd tot brieven- en telegrambesteller te Hansweerd de post bode B. van Dongen te Ellemeet. Bg kon. besl. is de heer W. Z. van Teglingen benoemd tot burgemeester van Oostkapelle. Do 3e klerk bij de centrale contróle van Nederlandsche spoorwegen J. W. Laven is overge gaan bjj den dienst der exploitatie van staatsspoor wegen, ter standplaats Amemuiden. Van Regeeringswege is thans eene opmeting gedaan van de scborgronden in den Braakman (Zeeuwsch-Vlaanderen). Er bestaat uitzicht, dat reeds het volgend jaar een gedeelte dezer gronden zal ingedijkt worden, waarbjj tevens zal worden voorzien in den slechten toestand der haven van Philippine. In ons vorig nommer namen wij eene opmerking van de Asser Crt. over, waarin de draak wordt gestoken met de nieuwe tenue der plattelands postboden, aangezien deze eene nieuwe zomer-tenue" zou zijn. De opmerking houdt echter weinig steek, zegt het Hbld., immers is aan de postboden niot alleen een nieuwe zomer- maar ook een nieuwe winterkleeding verstrekt. Zjj hebben nl. ontvangen een platte uniformpet, een linnen colbert-jas en broek, benevens een lakensche colbert-jas en een overjas. Vermoedelijk heeft het Asser blad ergens nog een incompleten postbode opgedoken. De nieuwe tenue moet alleszins doelmatig zijn. Door den heer Z. Fokken te Oude-Wetering is in zijn tuin brongas ontdekt. Te Baarn is Donderdagnacht afgebrand de villa »Galata", in de Hoofdstraat, bewoond door mevr. de wed. P. Van den inboedel werd niets gered. Mevrouw P. had Woensdag met de familie de woning verlaten, om, zooals gewoonlijk, de winter maanden te Amsterdam door te brengen. Bij den jongsten storm is een der oudste, zoo niet de oudste eik in ons land, staande op den heuvolkring tusschen Mechelen en Nijswiller, nabij Vaals, op een der hoogste punten van Nederland, gevallen. Bedoelde boom was bijna 20 Meter hoog en aan den voet 5 Meter in omtrek. Op alle oudo landkaarten stond hij aangegeven. Twee flinke paarden van den landbouwer H., aan de Hooge Vuursche, bij Baarn, hebben be schimmeld roggebrood gegeten en zijn eenige uren daarna aan de gevolgen hiervan overleden. Falb's weervoorspellingen Voor October voorspelt Falb opnieuw veel regen. Eenige dagen aaneen droog weer is niet to wachten. De temperatuur zal de eerste helft der maand tameljjk normaal zjjn, doch de tweede helft koud, nu en dan zelfs reeds sneeuw. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Te Driewegen werd de vorige week een partijtje bouwland van zes gemeten met woonhuis en schuur verkocht voor den kapitalen prijs van f 3786 behalve vde onkosten, niettegenstaande de poldergasten por Hectare bedragen. II. Ct. KERKH1EVW§. Bedankt voor het beroep naar Kats door den cand. J. Lammerts van Bueren te Utrecht, die het beroep naar Bunnik heeft aangenomen. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in zijne laatste vergadering eenige voor Middelburg gewichtige besluiten genomen. De laatste predikanten te Middelburg waron beroepen op eenen ligger van '89, doch daarin was een fout in den vorm, welke alleen door hot Provinciaal kerkbestuur kon worden hersteld. Deze ligger is thans door dit bestuur in orde gebracht, zoodat daardoor de ligger van '89 rechtsgeldig is. Daar kerkvoogden en notabelen aan dat bestuur de beslissing hadden opgedragen in het geschil tusschen dat college en den ring over het uitbetalen van vacature-gelden, heeft dat college in dezo zaak uitspraak gedaan ten gunste van don ring. Ook verneemt men, dat is besloten in zake hot geschil tusschen kerkvoogden en notabelen mot den kerkeraad, goed te keuren het besluit van den kerkeraad, om niet mede to werken tot wjjziging van den ligger, waardoor het predikantstraktemont zou verminderd worden. Ook is bij kerkvoogden ernstig aangedrongen om te collecteeren in de kerken en de afsluiting van zitplaatsen niet langer te behouden op de wijze zooals thans geschiedt., nok om de stukken af to geveu, noodig voor c predikant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1