ZIIISIkZIIMIII NIEUWSBODE. Dinsdag 29 September 1896. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6825. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Zooals wij de vorige maal mededeeldon, heeft het gerucht, als zou ingeland het voornemen hebben gehad om de overige Mogendheden uit to noodigen den Sultan af te zetten en daartoe des noods alleen het initiatief te nemen, veel opzion gebaard. Het valt niet te onkennen, dat de bewoging, in Engeland ontstaan, niet zoozeer om de Armeniërs te helpen, dan wel om den wreeden despoot te onttronen en machteloos te maken, zulke groote proporties heeft aangenomen, dat het voor de Regeering een welkome gebeurtenis was, dat het groote complot der dynamiet-mannen werd ontdekt, waardoor de aandacht van Turkije en de Armeniërs werd afgeleid. Want hoe gaarne de Engelsche Regeering misschien ook in werkelijkheid de af zetting van den Snltan zou wenschen, zeer goed weet het, dat dit eene onmogelijkheid blijven zal, zoolang Rusland daarmede niet instemt. En nu wordt juist hoe langer hoe luider gefluisterd, in tegenspraak met het bericht, dat wjjlen Prins Lobanoff zich te Weenen voor het plan zou hebben verklaard, indien de Mogendheden het over een opvolger eens konden worden, dat Rusland een verbond met Turkije gesloten heeft, en in geen geval zal toelaten, dat de Sultan van zjjn troon zal worden gestooton. Dat Engeland met deze weten schap zijn plan zon doorzetten, niemand die het golooft. Het Engelsche volk mag het plan koesteren, den Czaar bij zijn bezoek aan Koningin Victoria, een adres te overhandigen, waarin op de afzetting des Sultans wordt aangedrongende Engelsche Regeering mag hopen, dat de komst van den Czaar aanleiding geven mag tot het eens worden over dit vraagstuk, zelf de hand aan den ploeg slaan, zal de Engelsche Regeering niet. Zij weet al te wel, dat de minste onvoorzichtigheid geheel Europa in rep en voer brengen kan, en een einde kan maken aan den vrede, zij het dan ook een gewapende vrede. De aarzeling der Regeering om iets te doen, zonder de medewerking der overige Mogendheden, is derhalve gemakkelijk te verklaren. Maar even eens, dat zij in eene zeer moeilijke positie wordt gebracht door de sterke agitatie in Engeland zelf, waaraan personen uit de eerste klassen dos lands deelnemen, eene agitatie, die de Regeering misschien vroeg of laat dwingen zal, stappen te doen, die geheel Europa onder de wapenen konden brengen. Gladstone, hoe oud ook, is daar bljjkbaar niet bang voor; hij wil zelfs eene redevoering over dat onderwerp gaan houden. Doet hij dit, dan zal dit niet nalaten grooten indruk te makenen waarlijk, hoe men ook over een on ander denke, dat Enge land wel wat meer doen kon dan eenvoudig deel nemen aan eindelooze beraadslagingen, die tot dusver het moorden niet eens konden beletten, zal niemand tegenspreken. Zooals men zich herinneren zal, werd dezer dagen medegedeeld, dat Koning Oscar van Zwctleil en Noorwegen, een onderhoud met de corres pondenten van buitenlandsche bladen had gehad en zich bij dit intervieuw met groote openhartigheid naar onze meening wel wat al te openhartig over de toestanden in zijn Rijk had uitgelaten. Reeds dadelijk gingen er stemmen op, die twijfeldon aan de juistheid dier mededeeling en werkeljjk is er thaus reeds namens den Koning aan Dr. Nansen berichtgezonden, dat het in de buitenlandsche bladen voorkomende bericht, als zou Z. M. gezegd hebben, dat Nansen beloofd had, zich aan de Noorsche politiek te onttrekken, onjuist was. De Koning verklaart het volgende te hebben gezegd Nansen wenscht niet, dat de feestelijkheden een politieken stempel krygen, doch een algemeen nationaal feest zullen worden. OfficieuB wordt boven dien verklaard, dat het overige deel van de ver slagen, welke de buitenlandsche bladen over het gesprek met den Koning bevatten, in veel opzichten onjuist zijn, doch geen tegenspraak noodig hadden, omdat zij al te veel den stempel der onjuistheid dragen. Terwijl half Europa zich bijzonder druk maakt over de Turksche quaestie, zijn de Egyptenaren, of de Engelsehen, naar men verkiest, rustig naar het zuiden vertrokken. Elke expeditie en ook deze kost veel geld. Toestemming om de onkosten te betalen uit de kas der Openbare Schuld, is geweigerd; maar de expeditie was reeds begonnen en moest worden voortgezet. Een gevolg was, dat de officieren en manschappen een uiterst moeilijk leven hebben, Bteeds door gebrek aan geld. De vraag is gedaan, of de Engelschen niet uit eigen zak de Egyptische kas, die met groote zuinigheid moet worden beheerd, te hulp zouden moeten komen. Van inschrijvingen, welke betrekking hebben op het verleenen van hulp aan de Egyptenaren, hoort men niet. Men is in Engeland wel bezig gelden in te zamelen voor Armeniö en het bjjeeuroepen van protest-meetings, maar over de Egyptische quaestiün sprak men weinig. Nu evenwel Dongola bereikt is, zijn de bladen wei gedwongen wat te zeggenj want.het heette altjjd, dat de expeditie niot verder dan dit punt gaan zou. Of de buitenwereld het geloofde, zullen we in het midden laten; er zjjn er velen geweest, die meer achter het plan der expeditie gezocht hebben, dan de Engelsche Regeering boweerde, en hnnne ongerustheid zal niet verminderen, nu de Engelsehen beginnen te spreken over een betalen der kosten uit eigen beurs, en een der hoofd organen zich zelfs aldus uitlaat. Dongola, het is waar, werd voorloopig genoemd als het voorworp der expeditie, maar de Ministers zjjn zoo verstandig geweest, zich niet borg te stellen voor de vaststelling der operaties. De grenzen, in Maart aangegeven door den heer Chamberlain, waren van geen topo- graphiBchen aard. De natuur en de uitbreiding vau den tegenstand, welke wjj hebben ondervonden, is eene uitnoodiging om te gaan, zoover als wenschelijk mocht zijn. Nu Dongola voor Egypte en voor de beschaving is herwonnen, zullen de verder te nemen stappen ongetwijfeld met voorzichtigheid overwogen worden. Het einde iB er dus nog niet, ondanks de belofte. Transvaal. Pretoria, 25 Sept. De wet, betreffende het verbannen van gevaarlijke vreemdelingenzal 30 September worden afgekondigd. Amerika. Te New-York wordt een hotel gebouwd dat 6000 logeergasten zal kunnen herbergen. Italië. Volgens de Africana Italiana zjjn in het opge brachte Nederlaudsche vaartuig »Doelwjjk" gevonden 30,000 geweien van Russische en 15,316 van Franscbe herkomst, 6200 KozakkenBabels, 50.25.832 patronen en 40 kisten met allerlei benoodigdheden. Uit andere bron wordt gemeld, dat het schip ook een aardig som mei je Theresia-thalers voor den negus aan boord had. Engeland. Een zeomau, die dezer dagen te Cardiff terugkeerde, heeft een zeer treurig schipbreukvorhaal te vertellen. Het schip Ealing", waarop hij tweede stuurman was, vorging in Januari bij Green Island (Nieuw- Schotland) door het stooten op een klip. Hij bracht met den kapitein, twee officieren en dertien anderen van de bemanning, vier dagen en nachten door in een open boot, zonder voedsel en dun gekleed, by een temperatuur van 6° ouder 0. Vóór de boot aan land kwam, waren de kapitein en acht anderen van de koude gestorven en de overgeblevenen kwamen met bevroren ledematen te Halifax aan. De tweede stunrman moest zich beide beenen en al zijn vingers laten afzetten. Hij was eerst na verloop van zes maanden genezen. Al de anderen moosten dergelijke operaties ondergaan. Twee van de omgekomenen werden vóór hun dood krankzinnig en liepen razend heen en weer in de boot, die dreigde om te slaan. Van een boot, waarin do eerste officier en zes der bemanning de Ealing" verlieten, werd niets meer vernomen. Reuter seinde uit Londen De zaak van Bell of Ivory is Zaterdag weer voor den rechter in Bowstreet gebracht. Twee getuigen zijn gehoord: vrouw Goll uit Antwerpen en de inspecteur van politie Van Beusekom uit Rotter dam. De laatste verklaarde onder het hoofdkussen in het bed van Kearney een doek gevonden te hebben met een dertigtal kartetsen voor bommen. De verdere behandeling der zaak is een week uitgesteld. Frankrijk. Dinsdag-avond zagen twee politie-agenten te Parijs twee verdachte mannen een huis ingaan en verzochten de portierster hen eens na te gaan, terwijl zij de uitgangen bewaakten. De wakkere vrouw nam een stevigen bezemstok, en vond op de vijfde verdieping, het tweetal bezig met eene deur open te steken. Eén hunner, haar gewaar wordende, nam een groot mes uit een tascb, die hij onder den arm had, en wilde haar te lijf, terwijl zjjn kameraad een breekijzer zwaaide. In een oogwenk echter regende het op beide zulke geduchte slagen, dat zij hun wapens wegwierpen en op de vlucht gingen. De toegeschoten agenten namen hen nu zonder moeite in hechtenis. Er worden tegen het bezoek van den Czaar ontzaglijke prijzen gemaakt voor plaatsen aan ven sters van de huizen, waarlangs de stoet Parijs zal binnentrekken. Een venster op de vierde verdieping in de Champs Elysées doet nu al fra. 250 frs. 300 een enkele plaats aan znlk een venster fre. 100. De eigenaars van leegstaande huizen, die tot het laatste oogenblik wachten met het verhuren van de vensters, zullen er naar alle waarscbjjnljjkheid een kapitaal uit kunnen slaan. Goede vensters in nauwere straten als de rue St. Simon en de rue De Grenelle doen frs. 1000; in straat is een halkon verhuurd voor frs. 3000. De Fransche regeering verlangt voor bet van den Czaar een crediet van vijf millioen francs; bovendien geeft de stad Parijs nog anderhalf millioen voor de feesten, die zij denkt te geven. België. Zekere Clement te Antwerpen leed sedert vier en-veertig jaar aan de maag en dezen zomer was de pijn onuitstaanbaar geworden. Voor een drietal weken nn heeft men in het St. Camillusgesticbt de maag uit haar holte gehaald, een gedeelte daarvan uitgesneden, het orgaan weer toegenaaid en de maag in een normalen vorm op haar plaats gebracht. Wat nog ongelooflijker is, is dat de lijder niet eens koorts gehad heeft en dat hij nu reeds uitgaat en goed eet, zegt het Antwerpsch Hbd. Nederland. Boskoop, 25 Sept. Donderdagmiddernacht werden de inwoners uit hun eersten slaap gewekt door het luiden der klokken in den gemeentetoren, welke voor het eerst dienst deden na den grooten brand van 1 Oct. 1895. Bij onderzoek bleek, dat de brand was uitgebroken in het koffiehuis »Ruimzicht". De vlammen, aan gewakkerd door een vrij sterken wind, vonden ruimschoots voedsel in licht brandbare stoffen beneden in het perceel wordt een zaak in koloniale waren uitgeoefend. Ondanks alle krachtsinspanning kon men niet verhoeden, dat 't gebouw en drie kleinere geheel verbrandden; ook andere perceelen kregen waterschade. De stoomboot »De Volharding", welke vóór het perceel vastgemeerd lag, kreeg ook eenige schade door de felle hitte. De oorzaak van den brand is onbekend. Het koffiehuis was tegen brandschade verzekerd bij de Brandverzekeringmaatschappjj Imperial". De weduwe van der Grift, wonende in een der verbrande kleinere huizen, schrikte zóó hevig, dat zij op de plaats doodbleef; spoedig aangebrachte geneeskundige hulp mocht, helaas! niets meer baten. De inboedel van een ander der bewoners, P. Oosterom, die niet verzekerd was, verbrandde geheel; zjjn huisgezin bestaat uit negen personen. IVagCIliilgeil, 25 Sept. De Rijkstuinbouw school nadert hare voltooiing. Bjj de opening op 3 October, door den minister Van Houten, denkt men het gebouw grootendeels gereed te kunnen opleveren. Het ruime gebouw, waarin ook de woning van den directeur, bevat flinke schoollokalen, berg plaatsen en kelders, terwijl met het oog op brandgevaar, de trappen van stoen of ijzer zjjn vervaardigd. Het geheele terrein ten dienste der school is 5 H.A. groot. Het wordt omzoomd door hoornen, waarvoor ongeveer 3000 stuks noodig zjjn. hoi terrein aanéén te houden, heeft men een publieken weg moeten 'verleggen. De woning van den »cbef de culture" komt aan de groote oprjj- laan naar de school. Met het egaliseeren van het terrein zijn ruim 70 arbeiders bezig. Op sommige plaatsen wordt de grond ongeveer 2 meter diep omgewerkt, terwijl over een groote oppervlakte 1 meter wordt afgegraven. Utrecht. 26 Sept. Voor den circus-Schnmann op het Vredenburg alhier, stond gisterenavond een veekooper op een collega te wachten, met wien hij was afgesproken, dat zjj dien avond samen naar het paardenspel zouden gaan. Daar deze echter nog al lang wegbleef, vroeg hij aan een jongen of deze een oogenblikje zjjn plaats wilde innemen, opdat hjj even een glas bier zou kannen gaan drinken. Weinig vermoedde de man, dat hjj dien avond niet alleen het paardenspel niet zou zien, maar dat hem bovendien nog iets veel ergers wachtte. In de tapperij, welke hjj was binnengegaan, maakte hij nameljjk al heel gauw kennis met twee vroolijke snaken, die voorgaven dat zjj een party kaas aan de markt hadden gebracht en hem ten slotte een zetel aan hun tafelljo inruimden. Al pratende vergat de man weldra de door hem gemaakte afspraak en toonde zich zoo ingenomen met zijn nieuwe kennissen, dat het hun weinig moeite kostte hem mede te krijgen naar een ongunstig bekend staand huis, waar hjj eenigen tjjd vertoefde, doch toen door hen, nadat zij twist met hem hadden gezocht, geholpen door de aanwezige »schoonen", de deur werd uit geworpen. Na tot bezinning te zijn gekomen, bemerkte hjj met schrik, dat zjjn portefeuille met ongeveer f 100 aan bankpapier, was verdwenen, zonder het echter te durvon wagen de woning weder binnen te treden. De hoop van zijn geld nog te zullen terugkrijgen, moest de man spoedig opgeven, daar hij zich niet meer wist te herinneren, waar hjj geweest was en geene aan wjj zing kon geven. Vrjjdagavond had op het station alhier bjj vertrek van trein 9 het volgende plaats: Toen de trein reeds in beweging was, kwam een reiziger aanloopen die nog mee wilde. Hy sprong op de treéplank en hield zich aan den handgreep van den waggon vast, viel echter en bleef hangen terwjjl het bovengedeelte van zjjn lichaam over het perron werd medegesleept. De opzichter-machinist H. C. Hoes, dit bomerkende, sprong tusschen den reeds in flinke vaart zjjnde trein en ontkoppelde de slangen dor luchtrem, waardoor onmiddellijk de trein tot stilstand werd gebracht. Men kou hierdoor den onvoorzichtigen reiziger voor een groot ongeluk behoeden. Scllicdam, 26 Sept. Omtrent den ont- zettenden brand, die Woensdagavond de Zweedsche lucifersfabriek Lumen", aan de Hoofdstraat alhier in de asch legde, verneemt het Handelsblad dat onder den grond eenige kisten buskruit geborgen waren; de ramp zou zeker niet te overzien zjjn geweest als ook die vlam gevat hadden. De brand, vooral noodlottig door het verlies van menschenlevens, heeft dit goede, dat men in het vervolg voorzichtiger zal zjjn met het geven van vergunning aan een zoo gevaarlijke fabriek midden in de bebouwde gemeente, want in den korten tjjd van haar bestaan heeft de fabriek reeds herhaal delyk kleine branden gehad, die tjjdig konden gebluscht worden. En dan nog iets: moet het niet onverantwoorde lijk worden geacht, dat het zoo gevaarlijke werk voor een groot deel door jongens werd gedaan? Men zegt dat het in andere lucifersfabrieken ook zoo is, maar als dat waar is, is het dan niet hoog tijd, dat daarin zoo spoedig mogeljjk verandering wordt gebracht? De fabriek met de daarin aanwezige goederen waren tegen brandschade verzekerd. Alleen een nieuwe machine, die dezer dagen zon worden op gesteld, was niet verzekerd. Uit het onderzoek naar de oorzaak van den brand is gebleken, dat de brand vermoedeljjk is ontstaan door het vlamvatten van strooken carton, die de jongen - Soeters opnam om er lucifers van te knippen, wat door eenige wrijving ontstaan kan zjjn. De jongen stond dan ook dadelijk in brand en waarschijnlijk doordat men de grootste aan dacht wjjdde, om den brand bjj den jongen te blusschen, had de brand in het materiaal op den vloer gelegenheid zich uit te breiden, zoodat aan blusschen door eigen middelen niet te denken viel. De 14-jarige Jacobns Soeters is aan de bekomen brandwonden overleden. Dit is dus het tweede slachtoffer van dezen noodlottigen brand. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt nog nit Schiedam gemeld In het bericht over den brand alhier iB door sommige bladen o. a. gemeld, dat onder den vloer der Lnmenfabriek kisten met buskrait geborgen waren. Dat is onjuist. Wel zijn enkele vaatjefl chloor- calium gevonden; doch onvermengd is die stof Wat vermengd was, is in het met groote voor zorg gebouwde laboratorium als in een komfoor verbrand. Het vervaardigen van lucifere door kinderen is geen bijzonderheid't is ook elders regel. De brand, die ondanks den storm tot één pand beperkt bleef, bewees, dat de concessie niet licht vaardig verleend was. Hjj was waarschijnlijk in don aanvang gestuit, zooals steeds heeft kunnen plaats hebben (er is nog nimmer eenige brandschade betaald), wanneer de directeur, de heer J. H. Koster, zjjn fabriek niet had opgeofferd aan het leven van een kind. Dat later moest blijken, dat zjjn offer vergeefs gebracht was we zeggen hartgrondig helaas! 't verandert de feiten niet. Wo stelden 't echter nogmaals in 't licht, om te doen uitkomen, in welke verhonding de directeur tot zijn jeugdige arbeiders Btond. De ongelukken, die gebeurd zjjn, stemmen tot weemoed, maar kunnen geen gegrond verwytnitlokken. Botterdam 25 8ept. Op de Maas voor deze stad is gisterenmiddag een treurig ongeluk voorgevallen. De stoomboot »Mignon" van de American Petroleum Company, heeft nameljjk tusschen boei 6 en 7 de petroleum-motor van het Vriesseveen overvaren. Aan boord van den motor bevonden zich, behalve den dekknecht, ook de hoofdman der wegers van het Vriesseveen W. Stok, de 2e klas weger Karei Kleinood en de bjj weger Gerrit Breemer. Alle vier deze personen geraakten te water. Twee hunner, de dekknecht en Kleinood, werden gered door de bemanning van een in de nabyheid liggend schip, en Breemer door de bemanning van de Mignon". De hoofdman Willem Stok kon niet meer gered worden en is verdronken. Hjj laat eene vrouw met 4 of 5 kinderen achter. De petroleum-motor is gezonken. 26 Sept. Om 1 uur vannacht brak een felle brand nit in het drie étages hooge pand van den heer A. Kleykamp, gelegen in het Hang, en waar van de tweede en derde verdieping waren ingericht als werkplaats en magazjjn van mandewerk, tuin meubelen enz. Daar het pand aan de achterzjjde aan het water grenst en het Hang zeer smal is, kon de brandweer zich moeilijk bewegen. Niettemin was de brand om 2 uur gebluscht. De derde étage is geheel, de tweede gedeeltelijk uitgebrand. Er waren vjjf spuiten in werking. VliSSlngen. Voor de vacante betrekking van gemeente-bouwmeester alhier (salaris f 1400 en vrije woning) lxebben zich niet minder dan 65 sollicitanten aangemeld. Goes, 28 Sept. De a.-r. kiesvereeniging voor Nederland en Oranje heeft besloten niet langer als lid toe te laten zy, die reeds lid zijn van eene andere kiesvereeniging. De bedoeling is hen te weren als lid, die aangesloten zjjn bjj de kiesvereeniging Nederland, Oranje en God, eene concurreerendo anti-revolutionaire kiesvereeniging. Onder broeders heeft men het meer gezien dat de een den ander het licht in zijne oogen niet gunt 1 Scliei'penlSNC. Door den aannemer A. Lestrade te Arnhem zjjn aan den oever van dit calamiteuze Waterschap dezen zomer op twee verschillende plaatsen grondboringen verricht en wel tot eene diepte van 40 M. Tot voorstelling der ligging en dikte en soort van de opgehoorde aarde, zjjn gemaakt kokers van dennenhout, die de grondlagen op eene hoogteschaal van 1 20 bevatten. De voorzjjde van eiken koker is gemaakt van glas, terwjjl de verschillende lagen door glazen plaatjes zijn geschoiden. Het onderzoek zal plaats hebben door den heer U. H. E. Huber Noodt, leeraar in do Scheikunde aan do H. B. S. te Zierikzee. {Th. Ct.) BruilligSC, 28 Sept. Als eene bijzonderheid mag gemeld worden, dat in een tuin van een ingezeten dezer gemeente verschillende zonnebloemen groeien van buitengewone grootte. Een dezer planten heeft eenen omtrek van 1,29 M. en een middellyn van 42 c.M., terwjjl de hoogte 11 Amst. voet is. Gisteren overleed alhier op 87-jarigen leeftijd Jan van den Berg, de laatste oudstrijder van België in deze gemeente. Met de overige verdedigers van de citadel bracht hjj ook eenigen tjjd als krjjgs- gevangene in Frankrjjk door. Zierikzee, 26 Sept. In ons No. van Donder dag 1.1. deelden wjj zeer beknopt mede, dat bij hot Adres van Antwoord op de Troonrede do heer van Herletvijle een afkeurend oordeel heeft uit gesproken over de gebeurtenissen in Turkye. Uit het officiëel verslag dier zitting van de Tweede Kamer nemen wjj thans het volgende over: De heer van Kerkwijk: Mijnheer de Voorzittert De tweede paragraaf van dit ontwerp-adres slaat op de derde paragraaf van de Troonrede, waarin wij leren: »De betrek kingen tot de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard". Ik twijfel er niet aan of deze betrekkingen voor de Regeering van den meest vriend schappelijken aard zijn. Voor mij zjjn zij echter niet zooals ik ze gaarne had gehad. Wanneer ik bedenk dat ook Turkije tot die buitenlandsche Mogendheden behoort en dat in Constantinopel Christenmoord en doodslag op groote schaal heeft plaats gehad, niet van enkelen, maar van honderden, wellicht van duizenden, dan verbaas ik mij er wel eenigszins over, dat men de betrekkingen tot die buitenlandsche Mogendheid van den meest vriendschappelijken aard noemt. Ik sta in dit opzicht niet alleen. Ik herinner er aan, dat onlangs Gladstone de igroote Oude man", van den Sultan sprekende, dezen »den moordenaar" noemde. M. i. mag een dergel'yke toestand, waarbij honderden of duizenden worden vermoord of doodgeslagen, in een der Europeesche Staten niet geduld worden. Ik wenschte, dat de betrekkingen met Turkije zóó onvriendschappelijk waren, dat men de Turken naar de overzijde van de Dardanellen drong. Nu had ik gedacht, dat in die dagen van moord en. doodslag Nederland eenig teeken van leven zou hebben gegeven en voor Zijne onderdanen gedaan zou hebben wat mogelijk was. Maar de Minister van Buitenlandsche Zaken gaf in die dagen ik meen, dat het was op den verjaardag der Koningin een luisterrijk feest, waaraan ook werd deelgenomen door den Nederlandschen gezant te Constantinopel. Nu is het natuurlijk veel aangenamer feest te vieren in den Haag dan in Constantinopel getuige te zijn van moord en doodslag, doch gaarne vernam ik van de Regeering, waarom, als men in Constantie opel een gezant heeft, deze er dan niet is in zulke gewichtige oogenblikken. In die dagen vernamen wij ook, dat de ambassadeurs en gezanten herhaaldelijk bijeenkwamen om te spreken over de te nemen maatregelen. Zijn de courantenberichten juist, dan was onze gezant niet tegenwoordig te Constantinopel. Turkije had aangeboden voor de veiligheid van de lqgatiën eenige Turksche soldaten beschikbaar te stellen, doch alle gezanten hebben daarvoor bedanktalleen onze legatie schijnt het aanbod van Turksche soldaten te hebben aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1