ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. 24 September 1896. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Herhalings-Onderwijs. Opneming van de Voetpaden. P U BLICAT i E. NATIONALE MILITIE. DE INDISCHE BEGROOTING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pïjja per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6823. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikxeesche Nieuwsbode" BURGER-AVONDSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op hel Middelbaar Onderwijs te Zierik7.ee maakt bekend, dat liet examen vnor hen die wenschen te worden toegelaten tot de lessen op de Burger-Avondschool zal plaats hebben op Woens- «Isitr «len 30 September o.lt., des avonds ten zes n»*o, en dat zij, die dit exaincn wenschen af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden hij den Directeur der lloogere Burgerschool alhier, op Zaterdag; «Ion September o.lt., des avonds tusschen 'V en O ure. Zierik7.ee, 15 September 1896. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. Aan OmlerK en Yo«i«j<ten wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend op Dou- «U'rtltic 1 Oetóber o.1j.« en dat de kinderen, die van dit Onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen de MEIS.TESDini?Mlag:S9Septoniber 's avonds te O'/i uur aan school C (ingang Lange Sint- Janstraat) de JONGENS l>ii»s«lasr QO Sop- tuiubor 's avonds te J~» uur, mede aan school C (eveneens ingang Lange Sint-Janstraat). Zierikzre, den 18 September 1896. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, RÖELL. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierik7.ee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wegc de gemeente eene ALGEMEENE OPNEMING zal worden gebonden van de VoetpnVlcn. Zierik7.ee, den 21 September 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente zlerik7.ee Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 189-2 (Staatsblad no. 56); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nedeileggen van den 24 September tot en mot den 2 October a,s. dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, ondertcekend door hem, die ze inbrengt; dit verzoekschrift moet worden ingebracht bij den Burge meester tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 23 September 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De uitvoerige stukken betreffende de Indische begrooting zijn alweder ingediend en daarmede beginnen de gewone werkzaamheden van bet nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal. Het is bekend en ook wij hebben daarop bij herhaling de aandacht gevestigd, dat van dezen Minister van Koloniën geon hervormingen te wachten zijn, die voor de krachtige ontwikkeling van Indiii's rijke hulpbronnen in bet welbegrepen belang van moederland en koloniën dringend noodig geacht moeten worden. Het is dus een aangename ver rassing, dat althans in één opzicht wat het boschwezen betreft bij deze begroeting een stap in do goede richting gedaan wordt. Al is het te betreuren, dat in dit opzicht niet meer gedaan wordt, het is een ijdel werk, onder de tegenwoordige omstandigheden, daarover in den broede uit te weiden. Wij moeten al heel blij zijn, dat de voorzichtige administratenrdie thans de portefeuille van Koloniën houdt, den moed hoeft om op eene be grooting, die met een tekort van bijna 14l/a millioen sluit, toch nog 8.8 millioen voor spoorwegen en bevloeiingswerken uit te trekken, en derhalve toch werken uit te voeren, die de welvaart van land en volk kunnen bevordoreu. Over die Indische tekorten is moeiljjk te rede neeren. Bij elke begrooting worden hooge tekorten becijferd, en bij elke volgende begrooting kan gelukkig medegedeeld worden, dat de werkelijke uitkomst der rekeningen medevalt. Dat medevallen is echter weer niet altjjd een gunstig verschijnsel, want het komt wel eens voort uit mindere uitgaven voor producten, en die mindere uitgaven hebben dan een volgend jaar weder lagere ontvangsten ten Het feit, dat de toestand der Indische geldmiddelen samenhangt met de uitkomsten, die de producten koffie, tin, kina, suiker en steenkolen geven, is een voortdurende bron van onzekerheid niet alleen, maar van groote schommelingen ook, dio nog ver meerderd worden, doordat de uitgaven voor een oogst in het eene en de opbrengsten daarvan in het andere jaar verantwoord worden, zoodat soms hooge uitgaven voor een ruimen oogst, die het volgend jaar hooge opbrengsten zal geven, samenvallen met lage inkomsten uit een kleinen oogst van het voor afgaande jaar. Dit verschijnsel blijkt weder uit gegevens in de tegenwoordige Memorie van Toe lichting. Overziet men het overschot van de producten van 1891—1895, naar de gewone wijze berekend, dan verschillen de laagste en de hoogste cijfers van f 13,424,502 tot f 33,384,242; neemt men daaren tegen hetgeen er overschiet, wanneer men van eiken oogst voor bet daarvoor ontvangen© het daarvoor uitgegevene aftrekt, dan zijn de laagste en hoogste cijfers f 15,957,000 en f 27,505,000. Men ziet dus, dat bij een betere boekhouding de verschillen minder groot zouden zijn. Wij hebben reeds meer dan eens op eene betere regeling aan gedrongen, die meer vastheid en regelmaat ook in de Indische financiën zou brengen, en komen ook daarop nu niet weer terug. Het tekort is geraamd op 14.4 millioon. Dit vloeit ten deelo voort uit de ongunstige vooruitzichten voor don koffieoogst. Voor een ander deel echter uit buitengewone uitgaven. Wij noemden reeds 8.8 millioen voor spoorweg- en bevloeiingswerken.Dit zijn uitgaven, waarvoor men o. i. zonder eenig bezwaar leonen mag, niet omdat het buitengowone, maar omdat het productieve uitgaven zijn omdat, hot werken zijn, die hun geld weer opbrengen, ten deele waarschijnlijk rechtstreekswat de spoorwegen betreft, omdat het bedrijf meer opbrengt dan het kost; wat de bevlooiingen aangaat, omdat hoogere opbrengst der landrente er het gevolg van kan zijn. Maar buitendien geven die werken andere voordeelen door do bevordering der welvaart in de streek, waar zij worden aangelegd, wat niet alleen aan de bevolking ten goede komt, maar op den duur ook aan de schatkist baten geeft. Onder de verdere buitengewone uitgaven komen ruim 4 millioen voor aan geweren en schepen en 1 millioen voor tijdelijk overcompleet vau het leger. Dit laatste is een gevolg van de jongste gebeurte nissen in Atjoh en dus een onvermijdelijk kwaad, en ook voor nieuwe geweren en voor versterking en verbetering der scheepsmacht moet gezorgd worden. Buitengewoon zijn die uitgaven ook wel, productief echter in geenen deele. Zelfs kan men, wat de schepou en de geweren betreft, moeiljjk beweren, dat men gerechtigd is, dio uitgaven ovor vele jaren to verdeelen, want hij den verrassenden vooruitgang, dien de techniek in elk opzicht maakt, ligt het voor de hand te verwachten, dat wat nu nieuw en op de hoogte des tjjds is, weldra weer verouderd zal zijn. Wel verre dus van voor zulke uitgaven te leenen, zou men eer er toe komen, om jaarlijks posten uit te trekken voor vernieuwing van schepen en geweren, opdat men, wanneer een nieuwe wijziging noddig is, daarvoor de middelen voorhanden hebbe en niet, omdat men opziet tegen de groote uitgave, zich blijve behelpen met ondeugdelijk materiëel en onvol doende wapenen. Voor Indië moet men buitendien te meer voor zichtig zjjn met het sluiten van leeningen, omdat wat men daar gewone inkomsten noemt, lang niet gerekend kan worden vaste inkomsten te zjjn. De inkomsten konden meer verzekerd worden, zooals meermalen aangetoond is, door do bronnen van inkomsten te ontwikkelen in plaats van ze uit te mergelen, zooals nu nog altijd met de koffie cultuur geschiedt. Verbljjdend en hoogst belangrijk is uit dat oogpunt, wat ten aanzien der boschcultuur geschiedt, waarmee, zij het dan een bescheiden, toch een eerste stap gedaan wordt in eene goede richting. Wjj beoordeelen, wat te dien aanzien voorgesteld wordt, volstrekt niet in bijzonderheden. Het is mogelijk, dat men, om het doel te bereiken, in de wijze van uitvoering nog nu en dan ver anderingen zal moeten aanbrongen. Wij hebben uitsluitend het oog op het doel, dat men zich stelt, en dit verdient onvoorwaardelijk toejuiching. Men wil alle djatibosschen onder geregeld beheer brengen en voor het geheel een vast bedrijfsplan vaststellen. Op die wijze zal het niot alleen mogelijk zjjn, zooals de Minister voorspiegelt: »uit 's lands bosschen de grootst mogelijke directe en indirecte voordeelen te verkrijgen", maar zal men ook in staat zijn, door geregelde aanplant voor 't geen gekapt is, de bosschen in stand te houden. Men zal op dit terrein dan althans niet langer de hen slachten, die gouden eieren legt. Die bosschen heslaan eone oppervlakte van 650,000 H.A. Daarvan zal jaarlijks 6500 H.A. in exploitatie worden gebracht, en men heeft dns een zoogenaamden omloopstijd van 100 jaren; als het laatst gekapte bosch gevallen is, is het eerst gekapte en wederom ingeplante 100 jaar oud geworden. En zoo heeft men niet alleen steeds goede bosschen te exploi- teeren, maar houdt men tevens het geheele bosch- bestaud geregeld in wezen eu in goeden staat. Als men ook op ander gebied naar die grond gedachte te werk ging, zou men er overal de goede vruchten van plakken. Laat ons blijde zijn, dat men dezen eersten stap gedaan heeft wellicht wordt hij eerlang door andere gevolgd. Voor het overige geeft deze begrooting ons voor sbands weinig te bespreken. De verschillende onderdeelen getuigen van nauwgezette behartiging der verschilleude belangen en zijn over 't geheel voldoende toegelicht. Als Indië niet zoo broodnoodig had tot een nieuw, krachtig leven gewekt te worden, dan zou men er zelfs best mede tevreden kunnen zijn. Nu moet men blijven betreuren, dat er aan dezen Minister geen hoogere lof te geven is, dan die van een goed administrateur te zjjn. Amerika. De groote nieuwe magazijnen van Siegel, Cooper Co., te New-York, die dezo week geopend zullen worden, hebben een geheel nieuwe manier van ad verteeren. In den toren boven op bet gebouw is een enorme lens aangebracht, die een electrisch licht uitzend, waarbij men op 77 mjjlen afstand een courant kan lezen. Het licht schiet van de eene plaats naar de andere, de donkerste hoeken helder verlichtend en alle ander licht verduisterend en vernietigend. De batterjj voor dit licht is nog niet geheel klaar, maar dan zegt men, zal het op 90 mijlen afstand licht geven. De firma is van plan platen met letters voor de lens te schuiven, die dan op mijlen afstand op een muur of schutting leesbaar zullen zijn en aan ontelbare mensehen zullen verkondigen, welke koopjes er bij Siegel, Cooper Co. te halen zijn. Men zegt zelfs, dat er op die manier op de wolken geadverteerd zal worden. Turkije. De Allg. Ztg. te MUochen vorneemt, dat de Engelsche regeering aan de verschillende mogend heden een nota. heeft gezonden, waarin gezegd wordt, dat Engeland onder geen omstandigheden een voort zetting van de onlusten in het Turbsche Rijk kan gebogen. Indien de mogendheden niet tot een overeenkomst kannen geraken, zal Engeland op eigen verantwoordelijkheid moeten handelen. Die handeling kan, naar de Westminster Gazette meent, geen ander gevolg hebben dan de onttroning van Sultan Ahdoel Hamid. De Voss. Ztg. vraagt wie dan in Turkjje moet opvolgen 1 Behalve enkele officiëele doodslagers is het heele Turbsche volk met den Sultan ontevreden. Hem afzetten kost de minste moeite. Maar een opvolger is niet te vinden. Ware dat wel bet geval, Abdoel Hamid zat niet langer op den troon der Oamaniden. Doch zelfs zjjn zoon, een jonge man, die vroeger door het volk afgodisch werd vereerd, is niet meer in staat de regeering te aanvaarden. De wantrouwige vader heeft lichaam en geest van zijn zoon verwoest, door hem te nood zaken zich over to geven aan woeste genietingen met wijn en vrouwen Eq thans wandelt hij, onder Btevk escorte, nn en dan door de straten der stad, »als een wandelend lijk, met bleeke, ingevallen wangen en schuwe blikken", evenals alle andere leden van het keizerljjk huis, die verliederlijkt zjjn door de zorgen van den regeerenden vorst. Van geen hunner is ooit iets te hopen, zogt de Voss. Ztg. Eet blad acht het daarom niet de moeite waard *de changer de gouvernement"het verwacht alleen heil van een goeden grootvizier, onder toezicht der mogendheden, die kracht zou moeten vinden in den steun der vooruitstrevende doelen van het Tnrksche volk. De bevolking van Konstantinopel is nog zoo zenuwachtig, dat het minste incident voldoende is om een paniek te verwekken. Zoo gebeurde het onlangs, dat bij den ingang van den tannel, die GtaLata met Pera verbindt, een paar glasruiten braken. Op hetzelfde oogenblik vloog het publiek in dezen drukken verkeersweg naar alle kanten uiteen, iedereen liep of de dood hem op de hielen zat. Tegeljjk werden de winkels in de buurt in zenuwachtigen haast gesloten.Mot verwonderlijke snelheid verspreidde de paniek zich door Pera, waar ook alle winkels gesloten werden. Een Dnitsch oofen-eskader, bestaande uit de vier fregatten Moltke, Oneisenau, Stein en Stosch, met eone bemanning van te zamen 4000 koppen, heeft bevel gekregen in de wintermaanden in het Oosten der Middollandsche Zee, in de buurt van de Turksche wateren te kruisen, Uit Konstantinopel is, via Weenen, aan Daily News het bericht gezonden van een vermoedeljjken aanslag op den Sultan, verijdeld door de arrestatie van zeven personen, die in de particuliere vertrekken van den beheerscher der geloovigen wilden door dringen. Engeland. De prins van Wales heeft bij een jacht op graaf Crewe's bezitting, Trystonehall, bij Pontrefact, een vijftal drjjvers door een onhandig schot een lading hagel in het gezicht gejaagd. Op denzelfden dag weiden nog door den prins met acht jachtgezellen in 8 uur tjjds drie duizend hazen gedood. LcHll, 22 Sept. Na het eskader, dat saluut schoten afvuurde, geïnspecteerd te hebben, stapten de Czaar en do Czarina te 1,40 hedenmiddag hier aan wal. De troepen salueerden. De muziek speelde het Russisch volkslied. Er was veel gejuich. De souvereinen begaven zich daarop naar de ontvang zaal. De Czaar droeg de uniform van kolonel der ScotB Greys, van welk dragonder-regiment eene eerewacht buiten stond. Hunne Majesteiten namen plaats op eene estrade, omgeven door den Prins van Wales, den hertog van Connaught en hun gevolg. De vrouw van den lord provoost van Edinburg bood de Czarina een ruiker aan. De lord provoost zelf heette de vorsteljjke bezoekers welkom uit naam van de stad Edinburg. Hunne Majesteiten zijn in gezelschap van den prins van Wales en den hertog van Connaught 'b namiddags te 2,30 naar Balmoral vertrokken. Loilfleil, 22 Sept. De souvereinen zijn heden avond om 7 uur te Ballater aangekomen en toen per rijtuig naar Balmoral gegaan, weder in gezelschap van den prins van Wales en den hertog van Connaught. Zij kwamen te 8 uur aan. De koningin verscheen in de poort van het kasteel om de gasten te verwelkomen. Het was eene harteljjke begroeting. Denemarken. De Czaar ontving te Kopenhagen door bemiddeling van baron De Gaze de la Bove een geschenk van 8000 Franschen, waaronder President Faure en even zooveel Fransche vrouwen; het bestaat uit een eetservies van SèvreB-porselein met de wapens der Fransche provinciën, waarbij een album met 70 waterverfteekeningen gevoegd is. Dit geschenk had eerst bjj het huweljjk, toen bjj de kroning van den Czaar aangeboden moeten worden, maar het was toen nog niet gereed. België. Te Brogge zijn vele ingezetenen opgelicht door een paar oudjes. Deze hadden zich daar onlangs gevestigd en de man verteldo dat bij op 14 September een gouden bruiloft, dacht te vieren, waartoe bjj om een plechtige mis in de kathedraal vroeg. De baren besloten dien dag voor de oudjes tot een waar feest te maken; lijsten gingen rond en ben werden den avond te voren een aardig sommetje en tal van geschenken aangeboden. Voor den dienst in de kerk was alles gereed gemaakt en talrijk was de opgokomen schare. Te vergeefs wachtte men echter op het gouden paar. Eindelijk werd naar hun woning gezonden, maar men vond daar niemand. De bedriegers, die een valschen naam hadden opgegeven, waren spoorloos verdwenen! De erfgenamen van Lesaffre, die bjj het spoorweg ongeluk op de ljjn BruggeBassins omkwam, vragen 4 millioen francs schadeloosstelling van den Belgischen Staat. Nederland. Amsterdam, 22 Sept. Gisterenmiddag heeft in de Koizerstraat alhier eene ernstige vechtpartij tusschen burgers en politie-agenten plaats gehad. Een agent maande een Maandaghouder, die het pnbliek bemoeiljjkte, aan om zjjn weg te vervolgen, waaraan niet werd voldaan. De man nam een dreigende honding aan en sloeg den agent, die hem daarop wilde arresteeren. Een matroos kwam den onwillige toen echter te hulp en de agent werd door beiden ernstig mishandeld. Zij wierpen hem achterover door de ruiten van een huis en staken hem met een mes, zoodat hij bewusteloos neerviel. Door het krachtig optreden van een aantal agenten, die door eenige burgers werden gehaald, gelukte het de beide woestelingen naar het bureau achter de Hal te brengen, doch niet dan nadat er vrjj wat klappen met de sabel waren uitgedeeld. De gewonde agent is naar het gasthnis gebracht. Naar men verneemt is de commissionair in effecten te Amsterdam, op wien door eenige vak- genooten de eigenaardige heurs-lynchwet werd toegepast, gezwicht voor de wraak der meerderheid. Hjj heeft zjjn prjjzen namelijk bij nieuwe circulaire in overeenstemming gebracht met de usance. Wa^ciliugen, 21 Sept. Zaterdag werd alhier gearresteerd de 17-jarige A. A. v. d. H., touwslager, verdacht van ernstige mishandeling van W. Minkman, eveneens touwslager, wien bij twee levensgevaarlijke messteken heeft toegebracht in den hals en in de zijde. Minkman werd onmiddellijk naar het Ziekenhuis overgebracht. De geneesheeren verboden hem ten strengste te spreken. De wonden bljjken toegebracht met een puntig uitloopend mes. De snede in den hals is ongeveer 3 c.M. lang. De wond in de zjjde bevindt zich tusschen de 6e en 7e rib en hier werden do longen geraakt, wat bleek, daar Minkman schuimend bloed opgaf. H. heeft nog denzelfden nacht bekend. Ook het meB is gevonden, hij had het begraven in het plantsoen nabjj de stad. Aan Minkman is gevraagd, of H. de dader was en deze heeft hoofdknikkend bevestigd. M. bevond zich alleen met H. op den zolder der touwslagerjj, toen de laatste de snoode daad vol voerde. De verslagene is gehuwd en vader van 6 kinderen. Zondagavond leefde hjj nog, de kans op behoud is echter r:-~ 'S Gravenhagc, 22 Sept. Op de begrooting voor Waterstaat zijn uitgetrokkenf 37000 tot vervanging der bestaande voetbrug te Vlissingen door eene schipbrug, ingericht voor rjjtuigverkeer; f 2000 subsidie aan Philippine in de kosten voor het toegankelijk houden der haven aldaar en f 17,500 eubsidie aan Ierseke voor een vergrooting der haven. Tweede Kamer. In de Dinsdag gehouden zitting werd het adres van antwoord op ae troonrede goed gekeurd. Bjj de daarover gehouden discussie sprak de heer Van Kerkwjjk ernstig en afkeurend over de gebeur tenissen in Turkjje, over den moord en doodslag op de Christenen en laakte de afwezigheid van onzen gezant te Konstantinopel. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Röell, antwoordde dat onder zjjn verantwoordeljjk- heid de belangen onzer nationaliteit behoorlijk zjjn behartigd en dat overigens van regeeringswego geprotesteerd wordt tegen zulk eene qualifieatie der feiten, waarover nog niet voldoende licht is verspreid. De hoer Van By landt herhaalde een vroeger woord van sympathie voor de Armenische Christenen. Op de begrooting van financiën zjjn gelden uitgetrokken voor een nieuwe regeling der positie van landmeters. De eerste klasse zal f 2200 f 2400, de tweede klasse f 2000 k f 1800, de derde klasse f 1400 k f 1600 erlangen. Deze drie klassen zjjn gelijkeljjk verdeeld. Vierde klasse f 1200. De opbrengst van particulier werk komt ten bate der schatkist. Het Handelsblad komt in een artikel over de millioenenrede tot de volgende conclusie. De toestand der geldmiddelen is voor het oogenblik, zonder voorbehoud, gunstig te noemen, veel gunstiger dan hier te lande misschien ooit het geval is geweest. Voor onze gewone huishouding hebben wij geleerd de Indische baten geheel te kunnen missen, terwjjl de gewone middelen voor een groot deel voorzien in de uitgaven, die tot dusverre gerangschikt werden onder die tot welker dekking naar goed financiëel beleid mocht worden geleend. Die laatste soort van uitgaven naderen bovendien het einde. Het is in elk geval gebleken, dat wjj wel aan gekleed" zjjn om niet alleen onze huishouding op den bestaanden voet voort te zetten, maar ook iets te doen tot vermindering van belastingdruk en tot steun der gemeenten. Hoe zal het echter gaan in de toekomst, nn er sprake is, niet alleen van toekomst-muziek, maar ook van toekomst-sociaal recht? Wie_ zijne gedachten in deze richting laat gaan, ziet eischen aan de schatkist gesteld, waarvan de omvang niet te schatten is. Leveren tentoonstellingen gewoonljjk een tekort op, met de onlangs te 's-Hage gehouden postzegel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1