hot plotseling en beslist optreden van onzen hoofd commissaris don bodem is ingeslagen. Do bende, die nu geheel in handen van de politie is, te Londen, to Glasgow, te Boulogne en te Rotterdam, had het gemunt op den Czaar, bij zija bezoek aan Engeland of aan Frankrijk. Een moeielijk punt in het onderzoek was nog do vraag waarom de beide hier'gearresteerde mannen plaats hadden besproken op de Amoiikaansche boot, die Woensdag vertrekt. Dit is thans opgelost. Men werd inzage gegeven van een brief, den 12eu dezer uit Boulogne verzonden door den anarchist Patrick J. Tynan, maar met een andere onderteekening George Gordon. Daarin komen woordelijk deze zinnen voor: Lafhartigheid mag in onze broederschap niet geduld worden. Als je niet dadelijk naar Schotland durft gaan, kom dan naar Boulogne en zoo spoedig mogelijk, dau zullen wij er over spreken. En de brief eindigt, zonderling genoeg, in deze woorden: God bless you, my dear brother (God zegone u, mijn waarde broeder). Zij wildon dus naar Boulogne, en om daar te komen was do Amorikaansche boot de meest aan gewezene. Do twee mannen zijn afzonderlijk opgesloten, de eon in het Huis van Bewaring, do andore in het politie-bureau aan de Torenstraat. Zij hebbon beidon een hoogst ongunstig uiterljjk. Hun gelaat is doodsbleek en strak van lijn met een donkoron knevel. Beiden zijn ziekelijk en zitten nu den gohoolen dag stom en bewegingloos op hun kauior, waar zjj voortdurend worden bewaakt. De een, die als do meest gevaarlijke werd gosignaleord, zich noemende Wallace, heeft eon verlamde hand. Zij weigeren alle inlichtingen. Maar wat do politie weten wil, blijkt voldoende uit de correspondeutio, die in handen is van onzen hoofdcommissaris, den heer Voormolen. Daaruit blijkt, dat zij reeds den 2en September in do Voldstraat no. 21 te Antwerpen oen huisje gehuurd hadden en dat zij veertien dagen in die stad woonden, er althans hunne correspondentie ontvingen en verzonden, 2onder dat de politie aldaar hen opmerkte. Op den lOen September kochten zij bij een apotheker een groote quantiteit ingrédienten, noodig voor de fabricage van dynamiet, te zamen 192 K.G. De rekeningen van den huiseigenaar en van den apotheker zijn in de correspondentie gevonden. Vrijdag zijn zjj naar Rotterdam vertrokken, Zaterdagnacht kwam het telegram uit Londen dat zij zidb vormoedelijk hier ophielden en Zondag morgen in de vroegte zijn ze alhier gepekt. De gehocle correspondentie werd door don lieer Voormolep naar Londen geseind, waarmee de politie aldaar den slontol in handen kreeg on onmiddellijk aan het werk kon gaan. De bommen, die zij bij zich hadden, waren ge maakt in het genoemd huisje aan do Voldstraat te Antwerpen, waar thans de Antwerpsche politie mandflesschen met zwavelzuur en glycerine, nitro glycerine en verschillende toestellen voor scheikundig gebruik hooft gevonden. Deze dynamiotfabriek vormde in hoofdzaak bun bagage, die zij nog te Antwerpen haddon achtergelaten. Behalve eenige brieven van George Gordon (Patrick J. Tynan) zijn or in de in beslag genomen correspondentie brieven van llell to Glasgow, die aldaar is gevangen genoujen, Tegen de uitlevering zal wei geen.ba**- *C Vi^fïgfTEÏ^iinerikaanscho burgers to «dju. Vandaag of morgen zal dio uitlevering plaats hebben. Door de beeren J. en A. van dor Scbuijt is deze week een nieuwe stoomboot in de vaart ge bracht in haar lijn Rotterdam - Maassluis. Adres aan dames die daaraan behoefte hebben 1 Gemaakte kinder-hemdjes worden aangeboden door een uitverkoopend winkelier te Rotterdam voor V/2 cent per stuk. Goedkooper kan bet toch niet! VlissillgCil. Voor de botrekking van binnenvader en binnenmoeder in het Burger-Weeshuis alhier, hebben zich een 80tal sollicitanten aangemeld. Door Regenten zijn op de aanbeveling geplaatst de heeren P. Meulblok en echtgenoote te Oost- kapelle en M. Donkersloot en echtgenoote te Zntphen. A.s. Donderdag zal hieruit door den gemeenteraad eene keuze worden gedaan. Den len October a.s. zal te Vlissingen wederom eene nieuwe fabriek in werking treden. Den 29en Juli werd aan den Singel weg aldaar de eerste steen gelegd van deze voor rekening van twee onder nemende ingezetenen te bouwen fabriek ter ver vaardiging van houtskool-briquetten. Deze inrichting beslaat eene ruimte van 260 M2. en is voorzien van werk-, berg-, droog-, ketel- en machinekamers, benevens kantoor. De machines worden door stoom gedreven en ontwikkelen een vermogen van 25 paardekrachten. Ze-zijn van de nieuwste vindingen voorzien, waardoor men in staat is 9000 stuks briquetton in 12 uren te kunnen afleveren. De stoomketel is lang 51/., M., heeft een doorsnede van 1,50 M. en kan werken met 7 atmospheren overdruk. Dit is do tweede fabriek, welke binnen een kort tijdsverloop te Vlissingen tot stand is gekomen. Zuid-lfteveland. De heer W. H. Bakker van Rilland is benoemd tot boekhouder bij v. d. Berg's Margarine Limited te Brussel. Op liet eiland zijn weer gevallen voorgekomen van koeien, die gebarsten zjjn na het gebruik van natte klaver. Zeldzaam is zeker wat dit jaar te 's Heer- Arendskerkc is voorgekomendaar genoot een land bouwster het voorrecht voor de zes-en-' maal den oogst te mogen binuen laten halen. Mt--lflnai*tCllS<IUk. Tengevolge vau over- tolligo werkzaamhedon, voroorzaakt door do handels drukte in do najaars- en wintermaanden, is den directeur-brievengaarder alhier ter assistentie toe gevoegd den Rijkskierk fl. van Niouwenhujjzeu van af 16 Sept. tot 1 Maart 1897. Xicrlkzcc, 16 Sept. Men seint ons uit Niouwo Tonge, d.d. heden Onder do boerenarbeiders in dit eiland is eene werkstaking geproclameerd; de eisch is f 1,75 per dag. Niemand werkt. De toestand is gespannen". Wjj govon het bericht zooals wij het ontvingen, doch geloovon, dat bij den tegenwoordig niet al te rooskleurigen toestand dor boeren, die eisch wel wat hoog is. Naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van Zuiddorpe om de jaarlijkscho veemarkt in plaais van op don eersten Donderdag na 11 Mei voortaan te bonden op den tweoden Dinsdag in de maand Maart, hebben Gedep. Staten bjj circulaire do verschillende gemeentebesturen vóór 30 dezer bericht verzocht, zoo uithoofde der belangen hunner gemeente tegen dit besluit bjj den Raad bedenking mocht bestaan. Benoemd tot secretaris der gemeente Baarland de beur A. Brug^eman en tot gemeente-ontvanger aldaar do heer Chr. Russaard. Door de schippers-vereoniging »Schuttevaer" zjjn onlangs wederom klachten ingebracht over den onhondbaren toestand, waarin het bnitengat van de Rozendaalsche en Steenbergscbe Vliet zich bevindt. Op uitnoodiging van Ged. Staten heeft deze aange legenheid in do jongste vergadering van ingelanden van het heemraadschap andermaal een punt van overweging uitgemaakt. Hoewel moet worden orkend, dat de klachten niet van grond ontbloot zijn, werd besloten op het verzoek der schippers-voreoniging afwijzend te beschikken. Vrjjdag werd te Utrecht de XVde algemeene vergadering van den »Algemeonen Nedorlandschen Politiebond" gehouden. De financiëolo toestand der voreeniging is be vredigend en zij neemt in kracht en bloei toe. Op het oogenblik telt de Bond 2004 leden. De ont vangsten bedroegen f 5194,80% en de uitgaven f 3070,80, zoodat oen batig saldo van f 2124,00 in kas is. Het voorstel van de afdeoling Zeeland om de rogeering te verzoeken te willen bevorderen, dat de gemeentepolitie deelachtig worde aan het- pensïöon- fonds voor burgerlijke ambtenaren, vond alom warme ondersteuning. De voorzitter noemde het almede het belangrijkste punt der agenda, ja zelfs nog belang- rijkor dan do door velen zoo vurig begeerde tracte- mentsverhooging. Er werd op gewezen hoezeer de gemeentepolitie bij de rijkspolitie achterstaat, terwijl eerstgenoemde toch ook uitvoering geeft aan 's rijks wetten. Dat de staat, die voor de toekomst zjjner ambtenaren zorgt, evenr's voor de onderwjjzers, dit ook doe voor de gomeentepolitie, achtte men billijk. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een adres als bedoeld aan de regeering in te zenden, onder uit noodiging van den voorzitter en den secretaris, om in eene bij den Minister van Binnenlandscho Zaken aan te vragen audiëntie dit adres te ondersteunen en zoo noodig nader toe te lichten. Een brutale wjjze van oplichting heeft zich dezer dagen te Utrecht voorgedaan. Een persoon, als priester gekleed, kwam giften voor liefdadige instellingen inzamelen, doch al de ontvangen gelden zijn door hem ten eigen bate aangewend. Eenige Delftsche studenten waren naar Den Haag gegaan om zich eens te vermaken. Zjj kwamen daar in gezelschap van een uiterlijk beschaafd jong- mensch, die vriendschap sloot en dapper mededeed. Toen men besloot terug te gaan naar Delft, ging ook de vriend" mede. Men bleef aan den gang, totdat de slaap zich begon te doen gevoelen. Toen ging ieder zjjn weg. De vriend bleef bij don student M. logeoren, daar er geen gelegenheid meer was om naar Den Haag te gaan. Den volgenden urorged, toen do student M. ontwaakte, was de logeergast verdwenen. Bjj een onderzoek in de kleerkast kwam men tot de ontdekking, dat er een mooi bruin pak weg was. De >vriend" bad het aangetrokken en daarvoor achtergelaten een vuil oud iU^-patcdat hjj onder het l^ikant^.-^^ om niet dadelijk aiaan maar is er nog niet in geslaagd den vriend" terug te vinden. vymscrueKS o uur in den avond, Zaterdag,"" bevond zich de genrconte-veldwachter Van Loo, in voreeniging mot den onbezoldigdon rijksveldwachter K. Bemclmans, tevens ook jager op het kasteel Neubourg-Gulpen, in genoomd bosch, waar wild- stroopers waargenomen waren, die reeds een schot hadden gelost. Beide veldwachters verspreidden zich om de vermoedelijke stroopors beter op heeterdaad te kunnen betrappen. Nauwelijks echter waren zjj gescheiden, of door Bemelmans werd een schot, geroep en daarna terstond een tweede schot gehoord; spoedig begaf bij zich naar de plaats, van waar hot schot kwam, en vond Van Loo dood op den grond liggen, getroffen door een geweerschot recht in de borst, de linkerhand verbrijzeld, don duim en een vinger verpletterd. De politie, die weldra verwittigd werd, was spoedig in de weer en nam twee bekende wildstroopers in arrest. Het lijk van den vermoorden veldwachter is naar Gulpen overgebracht en door het parket uit Maastricht is ter plaatse een onderzoek en de ljjkschouw ver richt. Twee dokters uit Maastricht constateerdou, dat het hart en de longen doorboord waren. De gearres teerden werden geconfronteerd met het lijk, waarna beiden in vrijheid werden gesteld. Van Loo was 50 jaren oud, gehuwd en vader van 4 kinderen. Hij was algemeen goacht. Hjj was reeds sedert eene reeks van jaren gemeente-veldwachter te Gulpen. In het Limburgsche dorp Born, was na afloop van het zgn. vogelschieten, een tienjarig knaapje opgedragen een geladen geweer thui6 te brengen. De knaap bad er nauwelijks 50 meter mede af gelegd, of, boe weet men niet, het schot ging af en trof het voorbijgaande 16-jarig meisje Hubertina Lewis in het hoofd, dat gedeeltelijk verbrijzeld werd. De dood volgde onmiddellijk. Do aëronaut Léon Mary is in den laatsten tijd met zijne opstjjgingen niet gelukkig. Een kort oogenblik voor dat de vulling voltooid was, Btak Zondagnamiddag in Concordia te Breda plotseling eene windhoos op, die in korten tijd eene totale gasontenapping veroorzaakte. De kapitein beloofde het teleurgestelde publiek evenals te Schoonhoven eene spoedige revanche. De Kermis. De Nederl. Tooneelvoreeniging, onder directie van den heor L. H. Chrispijn, gaf Maandagavond hare eerste voorstelling gedurende de kermis alhier. Opgovoord werd alstoon het blijspol »Op Manoeuvre I" Dat dit roeds de 37ste opvoering mocht belevon, bewijst genoegzaam hoe het overal in don lande pakt." Hot is dan ook een blijspel vol scherts en luim, onschuldig en toch niet saai. Do opvoering muntte uit door luchtigheid van tempo en juistheid vau toon. Do verschillende rollen, zoowel klein als groot, werdon flink gespeeld. Vooral de heer Chrispjjn Sr. trok de aandacht door zjjn optreden als den rjjken chocolade-fabrikant, welke rol hjj niet »te mooi" trachtte te maken. Ook de heer Alex. Faassen Jr. was in zijuo dubbele rol, oerst als directeur der chocolade-fabriek en later als reserve-luitenant, zeer verdienstel ijkovonals de dames Ternooy Apèl en Mevr. v. d. Horst, torwjjl zij door al de overigen flink terzjjde werden ge staan. Het geheel liep zóó geleidoljjk van stapel, dat alle aanwezigen zich amuseordeu. Dinsdagavond werd voor eene stampvolle zaal opgevoerd: »Paljas." Wjj weten waarlijk niet wie van de vertooners wij het eerst moeten noemen, want zoowel de heer van Kujjk en mevr. v. d. Horst, die bunno rollen den geheolen avond door meesterlijk vervulden, als de heer en mevr. Ternooy Apèl, mevr. de Boer en do heor v. d. Horst, gaven hunne personen zóó meesterljjk weör, dat men niet alleen zag en hoorde, maar ook gevoelde wat in de voorgestelde personen moet zijn omgegaan. Niet weinig aangenaam is het dat men totaal g soufflour hoort. Voor de volgende avonden verwjjzen wij naar achterstaande advertentie. Een woord van aanbe veling is totaal overbodig, vooral ook met hot oog op de keuze der stukken. Het Cagliostro Theatre van A HaiCli valt tot dusverre eon druk bozook ten deel. Dit zal ook wol de volgende avonden zoo zijn, daar elk bezoeker hoogst voldaan huiswaarts keert. In de Concertzaal zal heden en morgen optreden hel beroemde Amstel's Instrumental En semble, dat overal waar het zich liet booren het grootste succes verwiorf. Krcutvflche InndiiiitatacliaiipiJ gevestigd te does. In de Donderdagmiddag in do sociëteit >Van Ongenuchton Vrij" te Goes gehouden algemeene vergadering van bovengenoenulo maatschappij werd door commissarisson liet eerste jaarverslag over het boekjaar 1895/96 uitgebracht. Daaraan ontleenen wij hot volgende: Bij de aanbieding van hot eerste jaarverslag van de »Zeeuwsche landmaatschappij", wenschen wij in do eerste plaats ter uwer kennis te brengen, dat het afgesloten boekjaar reden tot tevredenheid hooft gegeven, doch dat in één opzicht wjj van teleur stelling moeten gewagen. Met deze teleurstelling bedoelen wjj de onver klaarbaar weinige sympathie on ondersteuning, welke de maatschappij bij het publiek ondervonden hooft wij hopen dat dit een gevolg is van de geringe bekendheid met de werking onzer maatschappij, zoodat, wanneer een of meer jaarverslagen verschenen zijn, het publiek zoowel van meer sympathie zal doen blijken met het doel onzer maatschappij, als door het nemen van aandeoleu deze als eene solide geldbelegging Z3l toonen te beschouwen. Bij do oprichting was van het maatschappelijk kapitaal, ad f 500,000, vormende tien seriën ieder van f 50,000, een honderd duizend gulden of twee seriën geplaatst. In den loop van het boekjaar 1895/1896 trachtten commissarissen na den aankoop van de twee boerdorjjen opnieuw twee seriën le plaatsen, wat echter maar ten deele is mogen gelukken, daar slechts 107 van de aangeboden 200 aandeelen ii f 500 a pari, dus maar f 53,500 word geplaatst. Daar waar wij neerschrijven tevredenhoid" hebben wii het Gug Op net streven der maatschappij, 6üi het landbezit in Zeeland zooveel mogelijk te houden en te brengen in Nedorlandsche handen, en de aldaar te uitgebreide bedrijven te verkleinen, om daardoor het landgebruik te brengen onder het boreik van de velen, die door die uitgebreidheid daarvan thans zijn uitgesloten. Dat streven word aanvankelijk in verhouding tot de kapitalen, waarover wij beschikken konden en voor zoover het vereenigbaar was met het trekken van voldoende rente, met gunstigen uitslag bekroond". Utt het AinsterdaiiiNohe politfeleven. Zoo nu en dan hoort men wel eens, dat door de recherche de eene of andere misdadiger is opgespoord. Dit klinkt dan heel oonvoudig alsof de bedoelde dieven of diefjes zoo maar voor het grijpen waren. Dat de beambten echter wel eens bizonderen tegenspoed ondervinden, kan uit het volgende bljjkeu Twee bekende rechercheurs haddon eonigen tijd geleden in opdracht, een gevaarljjk inbreker op te sporen. Het was een vakman op het gebied van brand kasten openbreken en daarbij een woeste sterke patroon. Reeds geruimon tijd speurden zjj en vonden eindelijk een spoor. Dit werd gevolgd en eindelijk zon men den vriend in de nabijheid van zgn tijdeljjke woning opwachten. Het was in don wintertijd en hot tooneel speelde in de nabijheid van de Onde Kerk. Reeds den geheolen avond hadden de twee politie mannen daar in sneeuw en hagelbuion rondge drenteld, toen ze eindelijk zich neerzetten op een der hekken om de Oude Kerk, vau waar zjj het uitzicht hadden op de bewuste woning. Om niet gezien te worden, drongen zij zich dicht tegen den muur. Reeds was het 's nachts half drie geworden en nog zaten de twee mannen bibberend van de koude op het hek. Daar naderde van de zijde van de Warmoesstraat een troep mannen en vrouwspersonen, een bende van die luidjes, die daar gewoonlijk zwervon en niet zcldon den omtrek onveilig maken. Een van do vrouwen zag bet tweetal beambten (natuurlijk niet in uniform) zeer dicht tegen elkaar gedrongen zitten en nauwelijks had zjj dit gezien, of zij begon onder allerlei gemoone scheldwoorden de beide mannen van onzodelijke handelingen op den openbaren weg gepleegd, te beschuldigen. Weldra was de geheele bende om hen heen ver zameld en hoewel zo zeiden wie ze waren, word dit niet geloofd en moesten de beide politiemannen, om niet to worden mishandeld, van hnn wapons gebruik makonde, on zich verdedigende retireoren naar hot politiebureau Oudebrugsteeg. Voor men hier was natuurlijk, begropen do aan vallers dat zo wel degelijk met politiemannon te doen haddon en stoven uiteen, daar nu ook uit hot politiebureel hulp kwam opdagen. Het gevolg echter was, dat do »hrandkastenartiBt", opmerkzaam gemaakt door het opstootje, hom, vóór dat Hermandad hem daar verrassen kon, »smeerde" (wegging naar een andere woning). Evenwol ontging hij den dans niet, maar werd een weck later voor goed geknipt en zuinig Niet onaardig is ook het volgondo: Het was der politie, door wat in de dieventaal wordt genoemd >vorsliechoraavs" (verraders onder de dioven) tor oore gekomen, dat op zokor punt zou worden ingebroken. In de woning had zich in den bownsten nacht politie verborgen on zoo zat men met den eigenaar van de zaak de vrienden af te wachten. Daar woerklonken omstreeks twee uur voetstappen, onder doodsche stilte, zoowel buiten als binnon de woning. Eindeljjk nadert men van bniten de deur. Er werden sleutels beproefd op het slot en de deur zou juist worden geopend, toen do sleutel in het slot afbrak en de heeren inbrekers er niet in konden. Jammer voor hen, wier handen reeds jeukten naar het eigendom van een ander, maar ook jammer voor de politie, die nu natuurljjk niet naar huiten kon om de vrienden te arresteoren. Zij konden alleen hooren dat de grijpvingers met den versnelden pas aftrokken en een van hen die het refrein zong: »Es had nicht sollen sein". De binnen wachtenden werden later uit hun gevangenis vorlost. Li's REIS MISLUKT. •Wat ia toch het doel der reis van den Ohineeschen onderkoning door Europa?" werd al herhaaldelijk gevraagd. »Och", was telkens het naïeve antwoord: de man wil de Europeesche industriëelen met eenige aanzienlijke bestellingen verbljjden en speurt nu rond, waar hjj het geschiktst terecht kan". Jawol: daar moest men den slim men Chinees voor aanzion, dat hjj alleen voor 't voordeel der Europoanen naar hier kwam. Neen, er zit heel iets anders achter, maar dat is nu eerst bekend geworden, vertellen met hoel veel geheimzinnigheid de groote bladen. Do Chineesche regeering is arm, zeer arm. Na de betaling der buitengewoon hooge oorlogsschatting aan Japan, waarhij komt de vergoeding voor de teruggave van het gebied op het Chiueescbe vasteland, zal een gewone Chinees de schatkist aan z'n staart kunnen optillen. Voor de uitvoering van groote spoorweg werken blijft er niets over. Nu zijn de invoerrechten op nit zee ingevoerde goederen de eenige zekere bron van inkomsten voor het Hemelsche rjjk, maar de waarde daarvan is »door de waardevermindering van het zilver" met bijna de helft verminderd. Wees dus zoo goed, aldus stelde Li-Hung-Chang de Europeesche regeeringon voor, eu vergun ons, bedoelde invoerrechten van 5 tot 8 pCt. van de waarde te verhoogen. En omdat Engeland ver weg den grootsten handel op China drjjft, moest de eerste minister lord Salisbury vooral goed over de zaak onderhouden worden. Als die »ja" zei, zonden de andere regeeringen wel volgen. Wat wil je er voor geven?" vroeg de lord; want hij had bijtijds een advies van den Kamer van koophandel te Shangai met Li's zendiug op de hoogte ontvangen, om den Chinees geen concessiën te doen dan op voorwaarde, dat den Engolschen vrijdom van binnenlandscho tollen in China zou wordon toegestaan. •Niets", was het antwoord. Wij moeten vrijgesteld worden van het betalen van die tollen". •Geen deuken aandan moest ons minstens 10 procent vorbooging van rechten worden toegestaan". Dan blijft de zaak zoo ze was", antwoordde Salisbury en Li moet toen gezegd hebben, dat China door 't invooren van zekere maatregelen de procenljes toch wel zon binnen krjjgen. Echter behoevende Europeeschegroot-industriëelen zich na niet meer te spitsen op Chineesche bestellingen voor machinesspoorwegmateriëel eohepen on kanonnen. Zoo eindigde de Oostorscho afgezant. Al dat gevlei on gekruip der Europeanen heeft dus niets gebaat. De Chiueescbe onderkoning beschouwt zijn zending als mislukt en zal weldra in zgn vaderland teruggekeerd in Amerika blijft hij slechts kort, want daar kan hjj voor z'u volkje ook niets doon wat meesmuilen over do vriendelijk heid der >westerscho barbaren", die dachten: >om de wille van het smeer" etc. liet verbranden der „IVoaeh V". Do Sm. Ct. van 10 Augustus meldt het volgende omtrent het verbranden van het Nedorlandsch bark schip »Noach V", gezagvoerder R. H. Vil. De welbekende hark »Noach V" van do Iiotter- msche reederij der heeren De Koning Van Delden, had te Cheribon cokes enz. gelost en onder nam den len Augustus jl. de reis van Cheribon naar Pekalongan, alwaar het re3tantje lading, bestaande uit steenkolen, cokes, salpeter en ijzer, gelost moest worden. Door tegenwind duurde dat kustreisje vrg lang. Zondag, 2 Augustus, had de •Noach V", halfweg Cheribon en Pekalongan, onder de kust het anker geworpen, ten einde daar het a.s. ochtendbriesje af te wachten. Tusschen 5 en 6 uur middags waren eenige matrozen aan het lenspompen en bespeurden toon gasdampon, die uit een open staand luik opstegen. Ze gaven hiervan onverwijld kennis aan den stuurman der wacht, die dit den gezagvoerder rapporteerde. De gezagvoerder deed alle luiken zoo hermetisch mogelijk sluiten, jazelfs de kettingkokers werden met hennep dichtgestopt. Maandagochtend, 3 Augustus, juist toen men weder onder zeil wilde gaan, bespeurde de gezagvoerder rook in de kajnit en belegde toen een soort scheeps raad, waarin besloten werd de afsluiting van de lading met de buitenlucht zoo zorgvuldig mogeljjk te bestendigen en daarna onder zeil te gaan. 's Avonds tegen 6 uur ging de »Noach V" weer voor anker en kon men de vnren van Pekalongan Is zien. Een ttnr na middernacht (Maandag 3 op Dinsdag 4 Augustus) vlogen met een bevigen slag plotseling de dichtgesjorde luikon open en zag men uit het groote luik een vlam opBtijgen, hooger dan de groote mast van de »Noach V". In de kajuit vlogen de douron open en slingerden de kussens van de banken. De vlammen namen in hevigheid too en indien do zeo niet zoo kalm geweest ware, zou de equipage in een gevaarljjk parket verkeerd hebben. Twee van do drie aanwezige sloepen waren inlusschen gestreken, maar bleken allesbehalve zee waardig te zjjn; ze lekten als mandjes en moesten door hoozon boven water gehouden worden. Een sloep kon zelfs door hoozen niet bljjven drjjven en verdween in de diepte. De gezagvoerder, de tweede stuurman en de zeilmaker begaven zich in de gestreken sloep, waarin de lichtmatroos J. Koning zat, met de vierljjn in zjjn handen. Mag men do door zeven man dor equipage afgelegde getuigenis gelooven, dan had de gezag voerder het voornemen al aanstonds met de sloep waarin hij zat, het schip to verlaten, uit vrees voor eou nadere ontploffing. O ver de aan boord aanwezige equipage scheen hij zich in hot geheel niet te bekommeren. De lichtmatroos J. Koning weigerde echter het bevel van don gezagvoerder, om de vierlijn los to laten, op te volgen, Koning zeide: •noen, kapitein, dat kan ik niet doen, want wie weet of er geen dooden of gewonden onder de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2