BEKENDMAKING. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van aikrikzee maken bekend, dat in de op heden gehouden Vergadering van den Gemeenteraad, de heer Mr. D. van «Ier- Vliet, die als Wethouder aan de beurt van aftreding was, als zoodanig is herkozen. Zierikzee, den 1 September 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op een nader schrijven van den Generaal-MajoorBevelhebber in de Ille Militaire Afdeeling te Breda, van 1 Sep tember j.l. Brengt, bij dezen alsnog ter openbare kennis, dat jongelieden van den ouderdom van 16 tot 20 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1897 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel, tot bet gemakkelijker vervullen van hunne militieplichten, uit sluitend voor den dienst der Infanterie, alsmede van hen van den leeftijd van 16 tot 24 jaar, die voornemens zijn zich als vrijwilliger voor het reservekader te verbinden, zich vóór of op Vrijdag den 4 September 1896, ter Gemeente- Secretarie behooren aan te melden. In het bijzonder worden op de gelegen heid tot het deelnemen aan de boven genoemde oefeningen gewezen de jonge lieden die ingeschreven zijn voor de lichting der Nationale Militie voor 1897. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente- Secretarie te bekomen. Ma 4 September as. worden g;een aangiften meer aange nomen. Zierikzee, den 2 September 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. van den ondergang van alle handel en bedrijf te Konstantinopel, waardoor natuurlijk de kleine Armeniër in de eerste plaats te lijden heeft. Maar voor wie deze uitbarsting van volkswoede ook ongelukkig geweest is, niet voor de Turksche soldaten, wien de Saltan in zijn angst uit eigen middelen een maand tractement liet uitbetalen een weelde, die de menschen in langen tijd niet gekend hadden, en misschien ook niet eens voor de Bank, wier boeken gedeeltelik zijn vernield, eene omstandigheid, die volgens sommigen door de Directeuren niet zoo erg wordt betreurd. Voor den Sultan is deze beweging weer eene vermeerdering van moeilijkheden, want de ambassadeurs der ver schillende landen zullen, nu er dergelijke gebeurte nissen in Konstantinopel zelf voorvallen, den Sultan wel ernstig aan het verstand brengen, dat de toe standen in zijn rijk moeten veranderen. Gelukkig dat de toestand op Creta verbetert, al is zij nog niet in het reine. De Porte heeft de meeste eischen der Mogendheden ingewilligdwanneer nu de Cretenzers, voor wie het eenigszins eene teleurstelling schijnt te zijn, dat zg niet hebben kunnen vechten, zich nu maar tevreden toonen, dan is deze kwestie althans, dank zij vooral den Oostenrijkschen Minister- President Goluchowski en den Franschen Consul te Candia, Blanc, opgelost. Italië heeft eenige moeilijkheden met Brazilië, ontstaan door de verontwaardiging der Brazilianen over den eisch door de Italianen ingediend om SP.hrulAT70vr»nnA;«>.» JJ-- De rei8 van den Cxaar is aangevangen. Weenen is bezocht en het Oostenrgksche Keizerpaar heeft, evenals het Oostenrgksche volk, het jonge Russische Keizerpaar met hartelijke ingenomenheid begroet Toch is er een schaduw over dit bezoek gevallen, die den naar het heet zeer bijgeloovigen Czaar niet zoo spoedig zal vergeten en die haar invloed ook op zijn verdere reis zal doen gevoelen. Wij be doelen niet bet slechte weder, dat de eerste dagen van het keizerlijk bezoek kenmerkte, zoodat de wapenschouwing tweemaal moest worden afgecom- mandeerd en eerst Zaterdag kon plaats hebben, ook niet de omstandigheid, dat de reis de Czarina te veel schijnt te vermoeien, zoodat zij waarschijnlijk den raad van haren lijfarts zal opvolgen, en aan de verdere reizen geen deel zal nemen, maar wel den dood van prins Lobanof Rostofski, den Rus- sischen minister van buitenlandsche zaken, die zija keizer volgde op reis van Weenen naar Kiew en in den trein plotseling overleed. Op welke raadsel achtige wijze de prins zijn leven heeft verloren zal nog moeten blijken. Geboren in 1825, kwam hij in 1844 bij het ministerie van buitenlandsche zaken, werd in 1850 secretaris van de ambassade te Berlgn, in 1856 legatieraad, in 1859 gezant te Konstanti nopel, en na een paar betrekkingen in Rusland te hebben bekleed, in 1878 ambassadeur te Konstanti nopel, in 1879 te Londen en in 1882 te Weenen, vanwaar hij verleden jaar, na den dood van von Giere, werd teruggeroepen en tot minister van buitenlandsche zaken werd benoemd. In den korten tijd, dat hij aan het hoofd van zijn departement stond, had hg reeds gelegenheid gehad om zijn fijn diplomatiek talent, reeds in Weenen tentoongespreid, te laten bewonderen. Als ooit een staatsman op een ongelegen oogenblik gestorven is, dan is het wel deze minister van buitenlandsche zaken. Terwjjl toch het Oostenrijksche volk feest vierde en Czaar en Czarina de hun toegebrachte hulde ontvingen, confereerde Lobanof druk met den Oostenrjjkschen minister van buitenlandsche zaken Goluchowski over de Oostersche quaeslieen nu men het eindelijk eens schijnt geworden te zijn over de in het Oosten te volgen gedragsljjn en de verwikke lingen aldaar, daardoor de rust van Europa niet meer zouden verstoren, nu sterft plotseling een der uitvoerders van het besluit en zet den dood van dien staatsman alles weer op losse schroeven. En waarlijk, zekerheid en vastheid van handelen waren thans meer dan ooit gewenscht. De berichten uit het Oosten worden al ernstiger en ernstiger. Thans is zelfs in Konstantinopel de rust verstoord en hebben Armenische revolutionairen gelijktijdig de Otto- mansche Bank en hare beide agentschappen aan gevallen en een poos bezet gehouden. Eerst te 5 ure, nadat om 1 ure de bewoging begonnen was, was zij onderdrukt, maar er was weer een bloedbad aangericht onder de Armeniërs, dat de gespannen toestand niet zal doen verminderen. Wat het doel der Armeniërs met het aanvallen der Bank is geweest, valt niet zoo licht te zeggen. Algemeen meent mendat zij tot die daad overgingen om de aandacht van Europa" op hun onhoudbaren toestand te vestigen, een toestand die inderdaad na de terzijdestelling hunner nationale vertegenwoordiging wanhopend is. Dat zg hun aanval richtten togen de Ottomansche Bank vindt zijne verklaring hierin, dat zij als de oorzaak wordt beschouwd van de financiëele ellende van Turkije oo «-yucuo uoii juugsiöu Durger- oorlog door hen geleden schade. Verschillende anti- Italiaansche betoogingen hadden plaats en te Bahia o. a. werd van het Italiaansch Consulaat het wapen schild neergehaald. Thans is de oud-gezant in Brazilië, Di Martinoals gemachtigde der Italiaansche Regeering naar Rio Janeiro gezonden, met last om van de Braziliaansche Regeering alles te verkrggen, wat de eer van Italië en de veiligheid der Italianen vereischen, d.w.z. in de eerste plaats eene afdoende regeling van de schadevergoedingen ten behoeve van hen, die door den burgeroorlog geleden hebben. In den Ministerraad, waarin tot die zending is besloten, gingen stemmen op, om een eskader naar de Braziliaansche wateren te zenden, maar gelukkig behaalden de meer gematigde denkbeelden van den Minister van Buitenlandsche Zaken de overhand. De opstand op de Philippjjnen is gelukkig voor Spanje onderdrukt. Toch kost ook deze gebeurtenis weer aan het arme land financiëele offers, daar er soldaten moeten worden heengezondenom di opstandelingen, die zich over de geheele eilanden groep hebben verspreid, te achtervolgen. Meer dan 400 inboorlingen zgn reeds gevangen genomen. Wordt eenerzijds volgehouden, dat de beweging hoofdzakelijk ten doel had, de aandacht der Regeering van Cuba af te leiden, anderzijds worden voor de ware aanstokers priesters gehouden, die, bevreesd voor werkelijke onregelmatigheden en in de hoop op krachtige maatregelen ter bescherming, geruchten over eene samenzwering uitstrooiden. Turkije. Konstantinopel, 1 Sept. De rust is hersteld. De winkels zgn weer geopend. Het vertrouwen is teruggekeerd. Er worden krachtige maatregelen genomen. Zwitserland. Met de weersgesteldheid blijft het op vele plaatsen droevig gesteld. Dinsdag der vorige week heeft het te Klosters den ganschen dag geducht gesneeuwd en Woensdag opnieuw. Men is bezig het vee uit de Alpen te halen, wijl de sneeuw daar reeds tamelijk hoog ligt en de dieren geen voeder meer vinden knnnen. Ook elders viel dik sneeuw Zoo zien in Opper-Savoye de bergen overal wit. Engeland Yoor rekening van Figaro moeten wij het bericht laten van een huwelijksplan tusschen de 28-jarige prinses Victoria, de 2e dochter van den prins van Wales, met den Amerikaanschen millionair William Waldorf Astor. Deze woont sedert den dood zijner eerste vrouw in Engeland, waar fay het kasteel Cliveden heeft gekocht. Aldaar heeft hij onlangs een buitengewoon schitterend feest ter eere van den Engelschen kroonprins gegeven. Bij het huwelijk van prinses Maud van Wales met den Deenschen prins heeft de bruid een kostbaar geschenk van hem aangenomen, waaruit blijkt dat hij tot den intiemen kring wordt gerekend. Het blad treedt verder in een beschouwing over de schulden van den prins van Wales. Sedert den dood van baron Hirsch, bij wien hij zeer diep in 't krgt stond, wordt hg bedreigd met een hoogst onaangenaam proces, want de erfgenamen van Hirsch eischen de terugbetaling der geleende kolossale kapitalen. Nu wordt beweerd, dat William Waldorf Astor als een redder nit den nood verschenen is. Hij is echter eerzuchtig en zou de eenige ongehuwde dochter vau den kroonprins, de kleindochter der koningin van Groot-Brittannië en Ierland, keizerin van Indië, als 2e vrouw begeeren. Als fay dan het blazoen van Wales opnieuw verguld heeft, zal de koningin hem op den trouwdag tot hertog van Cliveden verheffen. Nederland. Rotterdam, 31 Aug. Gisterenmorgen te halfzeven arriveerde in de Westerhaven alhier, uit Bergen, het stoomschip »01af Kyrre", aan boord waarvan zich Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, bevond. Dit was voor velen, die de boot eerst tegen den middag verwachtten, een tegenvaller. Slechts een handjevol menschen was bij de aankomst van den Graaf van Ravestegn" tegenwoordig. De Koning werd aau boord verwelkomd door den heer Crol van de firma D. Borger Zoon, eigenareB van het schip, en betuigde zijn hooge tevredenheid over de zeereis en de behandeling aan boord der >01af Kyrre", en door den heer D. Crol, directeur der Nederlandsche Stoomboot-maatschappij, die de »01af Kyrre" gebouwd heeft. De kapitein van het schip, de heer G. H. Leffers, die op de heenreis een kostbare diamanten doek speld van Z. M. had ontvangen, werd thans door den Koning vereerd met een zeer vleiende, eigen handig geschreven tevredenheidsbetuiging. Z. M., die de eenige passagier der >01af Kyrre" was, die niet door zeeziekte werd gekweld, was vol lof over de natuurtooneelen, die hij in Noorwegen had aanschouwd. Gedurende do reis hield Z. M. verblijf in de hut van den kapitein, die deze den hoogen passagier had afgestaan. De Koning nam na de ontscheping met zijne adjudanten, Baron De Snoy en Baron De Wjjcker- sloot plaats in een gereedstaanden landauer om in de R. K. kerk van den H. Ignatius aan den West zeedijk den dienst daarvan bij te wonen. Na afloop daarvan begaf Z. M. zich met het rijtuig naar de woning van den heer J. B. Crol aan den Wester singel no. 70, waar de hooge gasten eenige oogen- blikken vertoefden. Vervolgens werd een rijtoer door de stad gemaakt. Te 9 uur 6 min. vertrok de Koning met gevolg van het Beursstation met den gewonen sneltrein naar fijn paleis te Laeken, alwaar Z. M. te halféén arriveerde. 1 Sept. Gisteren avond ontstond op de Boter- sloot brand op eene derde verdieping. Door de groote drukte op straat, wegens het Koninginnefeest, volgde hier een ontzettend gedrang, terwijl er geen voldoende politiemacht aanwezig was om het terrein af te zetten. De brandweer werd dan ook zeer in haar werk belemmerd. Vgf spuiten slaagden er in het vuur te blusschen, nadat de derde verdieping en de zolder waren uitgebrand. Gelukkig zijn geen menschen gekwetst geworden. Middelburg, 1 Sept. In de heden namid dag gehouden gemeenteraadszitting werd de heer H. P. den Bouwmeester, aftredend Wethouder, als zoodanig met algemeene stemmen herkozen, en werden vervolgens verschillende vaste Commissiën uit den Raad vastgesteld. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Burger avondschool, cursus 1896/7, werd benoemd dr. W. A, Poort, leeraar in de wiskunde aan de Rijks- Hoogere Burgerschool en tot leeraar in de Nederl. taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan diezelfde school de heer P. J. Vervenne, tot dusver tijdelijk leeraar. Tot onderwijzer aan school B werd door den Raad benoemd de heer J. J. van Aartsen, thans onderwijzer aan eene bijzondere school te Middelburg. Goes, 2 Sept. De kermis heeft het gewone verloop gehad en op eene kleine uitzondering na is alles zonder ongelukken afgeloopen. Maandag maakten vier infanteristen uit Middelburg nog al spectakel; zij verzetten zich tegen de politie en trokken eindelijk de sabel. In het tooneel dat nu volgde, werd een soldaat aan den hals gewond en geraakte een der agenten van politie onder de voet. Met vereenigde politiemacht werden drie van de vier rustverstoorders gearresteerd. Maandag avond konden zg per laatsten trein naar Middel burg terugkeeren. Ongetwijfeld zal dit muisje wel een staart hebben. In de raadsvergadering, die gisteren gehouden werd, is met algemeen? stemmen op één na de aftredende wethouder, de heer W. F. K. Lenshoek, herkozen. Hij verklaarde de herbenoeming aan te nemen, waarna hij door den waarnemenden Burge meester geluk gewenscht werd met dit hernieuwd bewijs van vertrouwen zijner medeleden. Een verzoek van den heer J. Bannet om zijne dochter op de H. B S. geplaatst te krijgen, zal later behandeld worden. Iersekc, 1 Sept. In de heden gehouden raadsvergadering werd de heer C. D. Klos met 7 van de 10 stemmen herbenoemd als wethouder. Hg nam die benoeming aan. De gemeentebegrooting werd den Raad aangeboden met een eindcijfer van f 31363,83s. Tliolen. Het fatifarencorps »Concordia" en Tholen's Zangkoor hebben Maandagavond ter eere van Hare Majesteit onze Koningin een concert op de Groote Markt gegeven. Scherpen isse, 1 Sept. In de heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad is de begrooting voor het dienstjaar 1897 in ontvang en uitgaaf voorloopig vastgesteld op f 9638,21. Besloten werd, ter versterking van de inkomsten, de hoofdei, omslag van f 2000 te brengen op f 2600. De aftredende Wethouder, de heer J. Hage Wz., werd niet herbenoemdin zijne plaats werd benoemd de heer C. M. Kleppe, welke gebruik maakte om te beslissen van den bij de wet toegestanen termijn van beraad. Stavenlsse- Ia de 1.1. Maandag alhier gehouden vergadering van den Gemeenteraad had plaats de aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1897, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 10860,47 Vj* Er werd besloten eene aanvrage te doen voor vernieuwde heffing van haven- en kadegelden. Als lid van het Plaatselijk Armbestuur werd benoemd de heer A. C. van Zorge, ter voorziening in de vacature van den heer C. Broodman. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Augustus 1.1. 112,4 m.M. regen (in 16 aftappingen), tegen 79 in 1895; 140,5 in 1894; 87 in 1893; 42 in 1892 en 79,5 in 1891. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 768, de laagste 755 m.M. Rrilinisse, 29 Aug. In de gisterenavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd de gemeente-begrooting aangeboden, sluitende in ont vangst en uitgaaf met f 22576,32. Zij werd in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Joh. Elenbaas, C. Bolier en W. Jumelet. Ingekomen was een verzoek tot afsluiting van een slop tusschen de woning van adressant Jacs. Visser en die van de wed. W. van den Berg. Op dat verzoek werd-afwijzend beschikt. Evenzoo werd afwijzend beschikt op een verzoek van P. Ockerse Cz. c.s., tot het plaatsen van een lantaarn bij hunne woningen. Toegestaan werd eene af- en overschrijving op verschillende posten der begrooting ad f 79,50. Verder werd besloten een nieuw stel vloeiplanken te laten maken, waarvoor door den gemeente bouwmeester eene begrooting ad f 49,70 is opgemaakt. Aan de betrokken ambachtslieden zal eene opgaaf van kosten gevraagd worden. DreiSChoi', 1 Sept. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter bedroeg de regenval in de vorige maand 97,1 m.M., verkregen in 15 aftap pingen. In Aug. 1895 viel er 64,6 m.M. regen en in Ang. 1894 122,9 m.M. JElleiliect. Evenals andere jaren heeft de WelEd. heer J. Schalkwijk getoond een waar kin dervriend te zijn door Maandag de schooljeugd ter herinnering aan den jaardag der Koningin te ont halen op chocolade en krentebroodjes. Ter afwisseling werden eenige kinderspelen ten uitvoer gebracht. Na een kleine wandeling gemaakt te hebben, keerden de kinderen voldaan huiswaarts. Zonnemaire, 1 Sept. Tot weger aan de alhier nieuw opgerichte weegbrug is benoemd Jb. van de Kasteele te Noordgouwe. NoordgOUWC, 1 Sept. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter is in Augustus j.l. de aan zienlijke hoeveelheid van 101,4 m.M. water gevallen. De meeste regen viel op 24 en 27 Augustus, n.l. 25,7 en 25,3 m.M. Zierikzee, 1 Sept. In dc heden namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren afwezig met kennisgeving de H.H. Moolenburgh, Fokker, van Geuns en v. d. Bout, alsmede de H.H. de Crane en Lechner. De notnlen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekenrd. De Voorzitter, de heer Vermeys, deelde mede, dat Z.H.E.Gestr. de Commissaris der Koningin den 9den dezer deze gemeente zal bezoeken. Alsnu wordt overgegaan tot de benoeming van een Wethouder, tengevolge de periodieke aftreding van den heer Mr. D. van der Vliet. Genoemde heer wordt herkozen met 6 van de 7 stemmen (1 stem blanco). De heer v. d. Vliet verklaart, dat zijne her benoeming hem zeer aangenaam is; hij dankt de leden voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen en beveelt zich bij voortduring in de medewerking van zgne mede-leden in het Dag. Bestunr en van den Raad aan. De Voorzitter verklaart, met genoegen de her benoeming van den heer v. d. Vliet te kunnen mede- deelende medewerking, die hij steeds van hem heeft ondervonden, ook in het belang der gemeente, strekt hem tot waarborg, dat deze zal voortduren. Na de gewone omvraag wordt de vergadering isloten. Herbenoemd tot Wethouder.- Te T h o 1 e n de heer M. G. van Stapele te St.-Maartensdgk de heer I. Hage I.Cz. te Bruinisse de heer O. Hagete Haam stede de heer H. C. Bollete B u r g h de heer O. v. d. Vate. traditioneelen witten hoed met dito veeren. H. M. de Koningin-Regentes was gekleed in zwaar grijs zijden costuum van voren geborduurd. De heer J. H. van Doodeweerd bood hier H. H. M. M. een programma aan van rood peluche met gekroonde W. en E. en hield tot de Koninginnen de volgende toespraak Majesteiten Het zij mij veroorloofd Uwen Majesteiten het programma te overhandigen van het feest, dat heden hier gevierd wordt om den dag te herdenken, die met gulden letteren in de geschiedenis van het Nederlandsche volk staat opgeteekend. Het is voor mg een groot voorrecht te mogen optreden als tolk van de Baarnsche burgerij cm Uwen Majesteiten te zeggen, dat deze feestvreugde de uiting is van een diepgevoelde en onvergetelgke liafde voor het Hui? van Oranje, waarvan de onvergetelgke geschieden! van Uwer Majesteiten voorvaderen zoo dikwerf is saamgeweven met Baarn en Soestdijk. Van dit feest zullen de nagalmende vreugdezangen weQ- sterven, maar de indruk zal blijven bestaan, evena's de geliefde en eigenaardige volkskreet»Oranje Boven". Hierna overhandigden de jonge dames Das en Daniëls der Koningin een bouquet. H. M. de Koningin-Regentes bedankte den heer Van Dodeweerd wel voor de moeite, die hij zich getroost had om den optocht samen te stellen en vooral voor de groote drukte. De Koningin zeide, dat zg dien optocht zeer aardig vond en zeer graag die verscheidenheden van wagens zag. De heer Van Dodeweerd dankt daarop HH. MM. De troep defileerde vervolgens voor de Koning^ innen en toen ontbood de Koningin-RegenteB <Je geheele commissie, om die gezamenlijk te danket voor hare moeite. Ongeveer 5 uur was de stoet te Baarn terujf gekeerd. Te Domburg werden de kinderen van all scholen op Koninginnedag door de prinses Von Wied onthaald. Zij ontvingen nit handen der jon prinsessen cadeautjes. De prinses met haar gevo.^ bezocht de scholen. Men schrgft ons nit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Elk zgn beurt is niet te veel. Burgemeesters- kwestiön, tramruzie, elkander vlieg-af-vangende notaris- en zaakwaarnemers-kantoren, mooi-weör spelende voorzitters van waterschappen en proteB- teerende ingelanden, de politiek-beheerschende of bedervende schoolmeesters en verbaliseerde dokters gingen beurteling over de tong. Vooral de doktersstand doet in deze streek veel van zich spreken. Niet dat wij het oog hebben op de veroordee- lingen door den kantonrechter uitgesproken, maar meer als een gevolg van de zonderlinge manieren, die onze artsen er op na honden. Het aantal ouderwetsche geneesheeren krimpt steeds in en eer een paar weken nog gevolgd zgn, kunnen wij op een zevental artsen bogen, maar niet als de Grieken op hun zeven wijzen. Is het geen dwaasheid van een arts, die zich openljjk beroemde in drie jaar tgds tien mille rijker te zijn geworden. (Een gevolg zijner groote rekeningen bij een drukke praktijk?) Die liefhebber kon de Kadzandsche lacht niet gewoon geraken. Gelukkig 1 Is het niet vreemd van dr. Schouten te IJzendgko, dat hg te Biervliet een apotheek vestigt, een veertien dagen vóór de komst van zgn nieuwen collega dr. van den Bosch? Zgn artsen, in verschillende dorpen gevestigd zijnde, collega's of concurrenten? De heer de Glopper, geneesheer aan het burger- gasthuis te Aarden burg, is op reis gegaan zonder daarvan aan regenten kennis te geven of een plaats vervanger te hunnen genoege te stellen; overigens verzuimde hg ook te voldoen aan de bepalingen zijner instructie, die hem voorschreven maandelijks lijsten in te zenden van de door hem voor rekening van 't gesticht behandelde zieken. Door regenten is in de waarneming tijdens zgne afwezigheid voorzien, terwijl genoemde heer in een gecombineerde vergadering van leden van den gemeenteraad en regenten, waar allen aanwezig waren, met algemeene stemmen is geschorst in zgne betrekking, wordende hem tot 14 September tijd gelaten om zich over zijn handelwijze te verant woorden. Wij zonden van artsen kannen gewagen, die weken aan weken zonder resultaat patiënten bezochten, die daarna in acht dagen tijds door een gewonen pilledraaier opgeknapt werd, doch op dit gevaarlgk terrein zullen wij ons maar niet begeven, waar zij op tegengestelde gevallen ook kunnen wijzen. Maar hoe dunkt u van den geneesheer, die bjj een verlossing zijn bijstand weigert, waar de hulp van eene vroedvrouw was ingeroepen? Hoe is de houding van den arts te noemen, waar hij Bolliciteerende collega's weerhoudt of doet terug schrikken van betrekkingen in vacante plaatsen zgner nabuurschap Hier langs de grenzen houdt men er een zonder ling stel dienaren der menschheid op na. Gelukkig dat al dit geschrevene gansch niet toepasselijk is op eenige geneesheeren ten onzent, en die zich dan ook als ware menschenvrienden doen kennen. Zierikzee, 2 Sept. De verjaardag van H. M. de Koningin werd door het geheele land met groote opgewektheid gevierd. Onze lezers zullen begrijpen dat het ons onmogelijk is die feestvieringen allen te vermelden; te meer daar zg grootendeels op hetzelfde neörkomen. Eene uitzondering maken wij echter voor het onderstaande, omdat HH. MM. daarbij zelf tegen woordig waren. De groote, schitterend geslaagde optocht van Baarn bereikte Maandagmiddag tegen 2 uur het Koninklijk paleis te Soestdijk, waar Hare Majesteiten met de Hofhouding vereenigd waren. Voor het paleis hield men stil. H. M. Koningin Wilhelmina droeg een gestreept wit zijden robe met ivoorkleurige blouse en den De bakenmeester op den kop der Nieuwe Merwede, A. B., heeft zich Dinsdagmorgen dood geschoten. Een jong paartje, dat zich Vrijdag te Zeven bergen in het huwelgk wenschte te begeven, moest onverrichter zake van het gemeentehuis terugkeeren aangezien noch de bruid noch de bruidegom over eene som van f 0,85 kon beschikken, welke ten raadhnize nog moest worden voldaan voor het verschaffen van een der huwelgksbescheiden. De Bakkerscourant bevat, kennelijk ter waar schuwing van bakkers, een paar mededeel ia gen betreffende Fransche bloem. Een onzer inlandsche meelfabrikanten zich tot de Fransche fabrikanten gewend hebben, we het verzoek om schade vergoeding van sir. 6500 wegens de slechte kwaliteit van het geleverde Fransche meel. Het meel is hard en warm. Een groote ruimte (Bierbrouwerij) zou gehuurd zgn om al dat meel weer te gaan verwerken. Volgens het andere bericht zouden te Rotterdam balen met Fransche bloem aangekomen zgn, welke zoo hard zgn, dat men ze met de voorhamer niet klein kan krijgen. Koopers zgn er niet, en de m naars willen die bloem niet malen. Zierikzee, besturen van werd heden - Schouwen en het Stoomgemaal «.ouuuw, naar u«j polder »de Vier Bannen van Duiveland", oj en goedgekenrd. Tegelijkertijd werd deze J o het publiek verkeer opengesteld. Door een verharden weg zgn thans de bebouw, kommen dier gemeenten verbonden en daardoor i een zeer groot gemak en voordeel verkregen voor de bewoners van deze beide eilanden. Niet alleen aan hen die het initiatief namen voor of medewerkten tot de bedoelde verbinding, maar ook aan den ontwerper van den weg, den heer J. M. W. van Elzelingen, Ingenieur van den Prov. Waterstaat alhier, mogen wjj een woord van lof en dank voor deze zoo gewenschte en nuttige verbetering, niet onthouden, en wij brengen hun dit dau ook gaarne, overtuigd dat hier voor Schouwen en Dniveland iets goeds en nuttigs is verricht. Een treurig ongeluk heeft in het huis van den heer Fr. Rutten te Heel plaats gehad. Toen de moeder koffie gezet had, plaatste zij den pot midden op de tafel. Terwgl zg nu nog het een en ander moest verrichten, was haar tweejarig zoontje op de tafel geklommen, en had een volle teug var de brandend heete koffie genomen. Op zijn vreeselijk geschreeuw kwamen de onders toesnellen, die onmid dellijk om den geneesheer zonden; doch eer deze eenige hulp kon verleenen, had het knaapje, na de hevigste pijnen te hebben uitgestaan, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Tusschen Esschen en Roosendaal is een 7-jarig knaapje door een trein van de Belg. Staatssp. overreden on terstond gedood. Eigen onvoorzichtig heid is hiervan de schuld; de knaap was bij nadering van den trein onder de gesloten boomen doorgekropen. Te Oud-Loosdrecht ontdekte de winkelier G. Kuiper sedert eenigen tgd, dat de steenen vloer in zijn stal begon te rijzen en eenigszins een bnlt vormde. Hij besloot eindelijk do steenen op te graven en vond toen daaronder gewoon zand, doch ruikende naar petroleum; dieper gaande ontdekte hg een gemetselden ouden put, waaruit fay do petroleum zoo maar te scheppen had. Vrijdag haalde hij er nog ongeveer ya hectoliter uit. De petroleum is een weinig troebel, doch brandt in lamp en kooktoestel uitstekend, zonder sporen van water. Te Amsterdam zgn ongeveer twee jaren geledeD, ia December 1894, aan het postkantoor eenige pakken ontvreemd met geldswaardige papieren tot een bedrag van f 20.000. Thans zijn die door de zorg der Engelsche en Nederlandsche justitie grootendeels opgespoord en aan de belanghebbenden teruggegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1