ZIËRIKZËËSCHË NIEUWSBODE. V Dinsdag 1 September 18%. BEKENPMAKilifir kennisgeving. NIEUWSTIJDINGEN.' Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6813. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" 1 Januari 1897, op de meest eervolle wijze ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de in die be trekking aan de gemeente bewezerr diensten. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op I>insdag don 1 September e. Ir.des namiddags te *3 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 Augustus 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Benoeming van een Wethouder, ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer Mr. D. van der Vliet, enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de heer Commissaris der Koningin in deze Provincie het voornemen heeft deze gemeente te be zoeken, op Woensdag den 9den September a.s. en dat Z.H.E.Gestr. aan een ieder, die hem over het een of ander wenscht te spreken, daartoe gelegenheid zal geven tusschen en 3 Uur des namiddags, ten Raadhuize. Van heden af zal ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaan, om zich op de audiëutielijst in te schrijven. Zierikzee, den 31 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Duitschland. Op den Belchen in Baden-Baden heeft het Donderdag 1.1. gesneeuwd of men in 't hartje van December was en op den Blauen was het zoo vinnig koud, dat in het hótel de gasten een plaatsje zochten bg de warme kachel! Uit alle deelen van het Alpen gebied komen overigens berichten omtrent een vroegen winter. Te Trafoi sneeuwde het Donderdagnacht zoo hevig, dat de geheele streek in een winterlandschap werd veranderd. Ook te Sulden, Kitzbiihel, Innsbrück, Igels, Stubai en Gastein heeft het gesneeuwd. Oostenrijk. Weenen, 29 Aug. Men beweert dat de twee Keizers een bgzonder onderhoud van twee uur gehad hebben op het kasteel te Lainz. Aan de Russische ambassade is een onderhoud van een uur geweest tusschen Lob&nof, v. Liechtenstein, Goluchowski en Kapnist. Naar men gelooft heeft de Czaar in een gesprek met verscheiden ambassadeurs de meening verkondigd dat thans meer dan ooit eensgezindheid onder de mogendheden onmisbaar is. T urkije. De onlusten te Konstantinopel. Omtrent den aanval op de Ottomaansche bank te Konstantinopel wordt nader gemeld, dat de bank omstreeks één uur in den nacht werd vermeesterd door een veertigtal gewapende Armeniërs. De politie slaagde er in de aanvallers te verdrijven. De kassen zijn niet geplunderd en men beweert, dat geen personen geweld is aangedaan. De gezanten hebben niettemin manschappen van de wachtschepen der verschillende mogendheden laten ontschepen. Am- boyneau, de directeur der Ottomaansche bank te Konstantinopel, heeft zijn vader te Parijs telegrafisch bericht, dat de sultan troepen gezonden heeft, dat het bankgebouw ongedeerd is, dat geen diefstallen voorgekomen zijn, geen beambte verwond en de mst hersteld is. Omstreeks 3 uur in den namiddag begonnen de onlusten in Thophane en de plundering van Armenische winkels in Galata. In de onmiddellijke nabgheid der Oostenrgksch-Bongaarsche ambassade te Stamboel, had een samenscholing plaats, die door de troepen verstrooid is. In 't lyceum van Galata- Serai werd een bom geworpen; bij de ontploffing zijn twee personen gedood en meer dan honderd gewond. Alle winkels in Pera, Galata en Stamboel zijn gesloten. Van 6 uur 'savonds af doorkruisten met knuppels gewapende Mohammedanen de stad. De oorzaken der onlusten zijn nog niet geheel te doorgronden. Uit vele Armenische wijken ontbreken berichten. Onder de Europeanen heerscht groote ontsteltenis. Gisteren hebben de muitelingen, Armeniërs of Albaneezen getracht de ongeregeld heden te hernieuwen en met revolvers gewapend andere banken binnen te dringenwaarvan het personeel gevlucht was. De politie is er echter in geslaagd de orde te handhaven. De Ottomaansche Bank is in den nacht van Woensdag op Donderdag ontruimd. De Armeniërs, ten getale van 25, zijn gebracht aan boord van het jacht «Quinare", toebehoorende aan den gouverneur der Bank, sir Edgar Vincent, dat in de baai van Moda ligt. De gevangenen zullen buiten bet Ottomaansche rjjk worden gezet. Konstantinopel, 29 Aug. De gezanten kwamen overeen een gemeenschappelijke nota aan de Porte te overhandigen, waarin op het gevaarlijk karakter der jongste voorvallen en hun mogelgke gevolgen wordt gewezen. De Porte wordt uit- genoodigd den plaatselgken overheden instructies te geven, ten einde gewelddaden en vervolgingen tegenover onschuldigen te voorkomen. Voorts werd besloten mondeling bij den sultan te protesteeren. De minister van buitenlandsche zaken Tewfik pacha maakte zijn opwachting bij den Oostenrgkschen gezant en verzekeide dat alles tot handhaving der rust zal gedaan worden. Het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft uit Konstantinopel ambtelijke berichten ontvangen, volgens welke het noodig geacht is geworden om matrozen van de Engelsche oorlogs schepen aan wal te zetten ter bescherming van het gezantschapsgebouw, bet consultaat en het Engelsche postkantoor. Omtrent het gebeurde te Konstantinopel schrijft men nog: De aanslag op deBank geschiedde, volgens de Herald, op deze wijze: Tegen den middag verzamelden 150 Armeniërs zich voor de Bank, oogenschjjnlijk om zaken te doen. Een groot deel dier mannen droeg zakken, die met geld schenen gevuld te zijn, maar in werkelijkheid bommen bevatten. Het tooneel in de Bank zelf ia niet te beschrijven. Sir Edgar Vincent en de hoofdambtenaren vluchtten door het dak en 159 employé's werden als gijzelaars gevangen gehouden. Van uit het gebouw begon men thans te vuren en met bommen te werpen. Zoodra de Armeniërs in het gebouw waren, verhaalt een ooggetuige, werd er door een hunner gefloten. Allen verspreiden zich nu, zooals was afgesproken, met behulp der Armenische ambtenaren door het gebouw, dat zij in drie minuten geheel bezet hadden. Daarna verklaarden zij, dat geen der ambtenaren eenig leed zou geschieden, dat men het geld niet zou aanraken, maar dat men de Bank in de lucht zou laten vliegen, wanneer niet binnen zes en dertig uur aan de eischen der Armeniërs was voldaan. De strijd werd alleen gevoerd tusschen Armeniërs en Mohammedanendat deze laatsten, woedend geworden door den verraderlijken aanslag van de Christen Armeniërs, op hun beurt geen pardon gaven aan al wat Armeniër was of er op geleek, moge niet te verontschuldigen zijn, te begrijpen is het zeker. De berichten, welke over de ongeregeldheden ontvangen worden, geven den indruk alsof men het er op gezet had, elkaar uit te roeien. Ongeveer zes duizend personen zijn vermoord, wordt er gezegd. Sedert gisterenavond is de rust hersteld. De regeering heeft krachtige maatregelen door politie en militairen doen nemen, om de orde in de hoofdstad en de provinciën te verzekeren. Nederland. 'S-C«ra\cilhage, 29 Aug. De Koningin zal den dag, dat de Regentes de Kamers opent (15 Sept.), ook in de residentie aanwezig zijn. Rotterdam, 29 Aug. Ten nadeole van de Gebroeders Z. in den Open Rgstuin is een belangrijke diefstal van horloges gepleegd. De firma heeft steeds een grooten voorraad horloges, die zjj bij wijze van verrassing en tot aanmoediging om bij haar te koopen, zoo nu en dan bij de door haar geleverde waren verpakt. Nu is men tot de ontdekking gekomen, dat ongeveer 650 van die horloges, eene waarde van ruim f 1800 vertegenwoordigende, op listige wijze zgn ontvreemd. Reeds zijn door de politie ongeveer 200 van de gestolen uurwerken in beslag genomen, doch den dader heeft zij nog niet. Aangaande bovenvermelden diefstal bericht men nog, dat de horloges bg verschillende lieden in de stad verkocht zijn. Ook zijn er eenige in de bank van leening beleend, waar men, hoewel de horloges van nikkel zgn, er een galden per stuk op heeft gegeven. De dief heeft de lombardbriefjes echter terstond weder verkocht aan andere lieden, die die horloges daarop losten. TViSSCnlLerke, 29 Aug. De medaille die als len prjjs door den heer Hendrik de Smit alhier werd ontvangen, munt uit door netheid van gravure. Aan de voorzijde staat: >Nederlandsche Yereeniging van Postzegelverzamelaars, afd. 's Gravenhage, Internationale tentoonstelling". Links het wapen van Nederland, rechts het wapen van 's Gravenhage, in 't midden een posthoorn. Aan de achterzijde «afd. N, le prijs". Hierbjj was gevoegd een diploma, tentoonstelling 17—22 Juli 1896. Renesse. Zaterdag woonde de heer K. Steur Rz. voor het laatst de gemeenteraadsvergadering bij. Gedurende 42 jaren, waarvan hij 40 jaren als Wethouder fungeerde, behartigde hg op eene uit stekende en voorbeeldelooze wijze de belangen der gemeente, waarvoor hem, bij monde van den Voor zitter, hartelijk dank werd gezegd. Veel heeft de heer Steiir gedaan voor de gemeente en vaak was hij veler raadsman en steun. Voor moeite, als het ten minste de goede zaak betrof, deinsde hg nimmer terug, en de noodige ernst bij de behandeling van zaken verliet hem nooit. Onderdom en een min goede gezondheid nood zaakten hem zijne ambten neer te leggen. Moge het hem gegund zjjn langen tijd een welverdiende rust te genieten! Zierikzee, 31 Aug. Gisteren te ruim 12 uur arriveerde alhier de stoomboot «Stad Zierikzee" met ruim 350 passagiers uit Antwerpen en omlig gende plaatsen. Door het ongunstige weör in het begin der vorige week hadden veel hun plan voor dit reisje opgegeven. Zjj, die gekomen zijn, hebben zeker hun uitstapje niet beklaagd, daar het weör prachtig was. Het reisgezelschap bestond hoofdzakelijk uit de leden der Tooneel- en Letterkundige Maatschappjj «de Verbroedering" te Antwerpen, vergezeld van een Muziek- en een Zanggezelschap uit Berchem bg Antwerpen. Bij aankomst werd eene wandeling gemaakt over de Nieuwe- en Oude Haven, Dam, Meelstraat en alzoo naar de Poststraat, waar vóór de woning van den Burgemeester een paar muziek stukken werden ten geboore gebracht. Vandaar begaf men zich naar de Sociëteit >Ons Genoegen", waar in den Tuin eenige muziek- en zangstukken werden uitgevoerd. Een talrijk publiek was d&ar aanwezig. De Voorzitter dier Sociëteit, de heer H. C. van den Ende, bracht aan de Belgische broeders en zusters een hartelijke welkomstgroet, die door den Voorzitter van genoemd Zanggezelschap werd beantwoord, met de belofte dat zij in het volgend jaar wederom bier hopen te komen, dankbaar als zij waren voor de har telg ke ontvangst. Te 4 uur vertrokken de reizigers wederom naar Antwerpen. Bij kon. besluit is verleend de eere-medaille in brons van de Oranje Nassau-orde aan den soldaat A. Leeuwe (geb. te Zierikzee), gedetacheerd bij het Instructie-Bataljon te Kampen. Benoemd tot ridder der orde van Oranje Nassau" de heer D. A. Dronkers, voorzitter van het waterschapsbestuur van «Walcheren" te Middelburg. Benoemd tot burgemeester van Oud-Vosmeer de heer G. J. de Graaff, secretaris dier gemeente. Het tekort van den kassier D. M. H. te Hooge- zand wordt geraamd op 4 ton. Tot vader en moeder in het diaconiehuis te Alkmaar zijn benoemd de heer K. J. Verlint en echtgenoote, thans in gelijke betrekking in het Godshuis te Veere. Zierikzee, 31 Aug. De 16de verjaardag van fl. M. de Koningin werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlag van alle openbare gebouwen (behalve het Huis van Arrest) en van zeer vele particuliere woningen. Het carillon liet zich hooren, de d.d. Schutterij hield eene parade waarbij de Burgemeester in ambtsgewaad tegen woordig was en maakte vervolgens een marsch door een gedeelte der stad, ^vergezeld van het muziekcorps. Heden avond zal in de Sociëteit »Parklust" door het Muziekgezelschap Kunst en Eer" een concert gegeven worden. Men schrijft uit Baarn van Zaterdag: Thans is verschenen het programma voor den optocht op 31 Aug. a.s. De geheele stoet telt niet minder dan 46 nummers, waarvan wij hier de voornaamste laten volgen. Groep BatavierenClaudius Civilis met vier hoofdelingen een druïde, getrokken door twee ossen een escorte Batavieren. De slotheer van het Huis ter Eem, met pages, wapenherauten, een hopman en een vendel helle baardiers. Oude diligence op Amsterdam met passagiers in oude kleederdracht. Wagens met versierde rijwielen. Karos met Prins Willem III, vergezeld van Joost Van Keppel en graaf Bentinck; verder pages, herauten en soldaten. Flora-wagen, met bouquet voor de Koningin. Zegewagen «Nederland" met Hollandsche Maagd, buste der Koningin, engelen enz. Lombokgroep met Vetter te paard; Radjah door Balineezen gedragen, enz. enz., samen 40 personen. Een reddingboot, een landbouwzegewagen, een bierwagen in oud-Hollandschen stijl, enz. De Wereldkroniek geeft een portret der Koningin, het portret van overste Scheuer, van den beer Wal deck te Loosduinen, platen van de gerestaureerde Willebrorduskerk te Wezel, gezicht op de nieuwe brug over de Hudson te New-York, schetsen van het congres te Antwerpen met de portretten van Jan van Rijswijck, Max Rooses, Jacq. de Kuijper, Jan Bouchery en Pol de Mont, gezichten op Peking en Canton, te Baarn enz. enz. In het kiesdistrict Winschoten circuleert een adres aan den heer Tjjdens, lid der Tweede Kamer, inhoudende het verzoek, zgn mandaat als Kamerlid neör te leggen, «daar hij niet meer dezelfd is van 1891". Te Njjmegen werden 13 standplaatsen voor tenten enz. op de kermis publiek voor f3708,08 verpacht. Een plaats, bestemd voor een zg. rutsch- baan, deed f 1417. Verleden jaar toen het aantal verpachte stand plaatsen grooter was, werd in het geheel slechts f 2806,80 »/3 betaald. Een vroedvrouw te Arnhem kreeg van een «gelukkigen" vader, die weinig te missen had, als betaling harer werkzaamheden een aap ten geschenke. De vronw nam het dier aan. Op een zoutziederij te Nijmegen had Vrijdag middag een 21-jarig werkman het ongeluk in een gloeiende zoutpan te vallen. Hij werd zwaar verminkt en verbrand naar het Ziekenhuis over gebracht. Onder de milicien-verlofgangers, die zich Donderdag jl. bij hun korps te 's Hertogenbosch aanmeldden, bevond er zich een die zgn halven arm, een ander die drie vingers miste, terwijl nog een derde in burgerkleeding verscheen, omdat zijn soldatenpakje bij een brand in zijne woning was vernield. In de administratie der gemeente Klaaswaal zgn onregelmatigheden ontdekt. De secretaris en ontvanger dier gemeente, de heer J. Maaten, heeft zich van het leven beroofd, meldt 't N. v. d. D. Hij was nog maar kort als secretaris werkzaam; hij werd verleden jaar zeer tegen den zin van den burgemeester benoemd in plaats van den heer Niemautsverdriet, die destijds werd ontslagen, omdat hg te Numansdorp woonde. Toen de Commissaris der Koningin onlangs Klaaswaal bezocht, werden verschillende onregel matigheden in de administratie ontdekt. De ver warring moet zeer groot zgn. De boeken en bescheiden zijn door den kantonrechter van Oud-Beierland verzegeld. A T J E H. Onder dagteekening van Vrjjdag wordt aan het A. H.bld. geseind: De tocht naar Indrapoerie heeft vijf dagen geduurd en is goed afgeloopen. De troepen zgn teruggekeerd nadat zjj Samagani, Basatoel en Sibreh bereikt hadden. Te Riki en in den Missigit te Indrapoeri werd gebivakkeerd. De kolonne-Von Heutz drong tot Gliëng door; het Degende bataljon bezette Samagani, het veertiende Sibreh. Twee man werden gedood en twaalf gewond. Een Zaterdag ontvangen officiëel telegram uit Atjeh meldt: Bij een der jongste operatiën gesneuveld korporaal J. A. Wilhelmi, gevaarlijk gewond fuselier J. gekozen als Bestuurslid de heer L. van Oeveren te Cortgene ia plaats van den heer P. Maas Lz., die in de vorige buitengewone vergadering gekozen was tot penningmeester; om die reden was laatst genoemde niet herkiesbaar als lid der Commissie tot aankoop van kunstmeststoffen en zaden. Hiervoor werd gekozen de heer J. J. Hendrikse en herkozen de heer J. Wolse, beiden te Cortgene. Vier personen, die zich als lid hadden aangegeven, werden als zoodanig aangenomenzoodat de Vereeniging nu 56 leden telt. Naar het V. en Adv.-Blad van Heerenveen mededeelt is de landbouwer M. B. de Vries te Knijpe door den Minister van Waterstaat uitgenoodigd om botermonsters te zenden aan het chemisch laboratorium te Leiden, ten einde aldaar te worden onderzocht. Op die manier wil men te weten komen uit welke bestanddeelen echte Friesche natutfrboter bestaat. Het onderzoek zal het einde dezer maand beginnen en eenige maanden worden voortgezet. De in het vorig Indische telegram (bericht van dezer) bedoelde terugtocht der troepen uit de XXII Moekims naar Kota-Radja is niet bemoeilijkt. Door het hoofdbestuur der vereeniging «Na tionaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Nederlandsch-Indië gevallen militairen" is een gratificatie van f 250 toegekend aan de ouders van den sergeant-milicien Salomo Israël, die in Maart 1896 bij AnakgaloengTden heldendood stierf en wiens naam in de registers der Militaire Willemsorde is ingeschreven. Die ouders hebben nog 8 kinderen in huis, moeten hard werken om in hun onderhoud te voorzien en werden nu en dan door hun zoon in Indië ondersteund. RECHTSZAKEN. De moord op den scholier Hoogsteden. De rechtbank te Rotterdam heeft andermaal de voor- loopige hechtenis van den werkman W. J. de V. verlengd, zoodat tot heden weinig licht in deze zaak -verkregen schijnt te zgn. lï E R k H I E II W S. Generale Synode v»n de Gereformeerde Kerken in IMTedèrlnnd, te middelburg. 22c zitting, op Donderdag 27 Augustus, namiddags. Bg de voortgezette discussie over het prseadvies in zake de inrichting van de theologische school, werd allereerst nog het woord gevoerd door ds. J. HulBebos, die het curatoren-voorstel nu gewenscht vindt; door dr. H. Franssen, die het tijdeljjk wilde laten rusten te midden van de principieele worsteling der gedachten'; door ds. J. Hessels, die zich voor het gewijzigd voorstel der curatoren verklaarde, en aan verschillende broeders verzocht iets toe te geven en door ds. J. Feringa, die zich daarbij kortheids halve aansloot. Het adviseerend lid J. H. Donner verklaarde zich daarop voor bet curatoren-voorstel, doch daarmede wilde bij niet gezegd hebben dat bg het theol. onderwijs niet meer van de kerken zou willen laten uitgaanzonder zich daarom uit te laten over de wijze waarop. Prof. L. Lindeboom sprak uit, dat hij graag het litterar. onderwijs te Kampen wil houden, doch acht niet dat dit door God geboden is; dat het tbeol. onderwgs evenwel roeping der kerken is en dat hij nu voor het curatoren-voorstel is, mits daardoor niets principiëels beslist zg. Prof. dr. H. Bavinck verblijdde zich over de eenheid, die er steeds meer komt, en achtte dat de synode rijp is om zich over het curatoren-voorstel met bewustheid en klaarheid uit te spreken. Nadat nog enkele leden zich over het een of andere punt hadden uitgesproken, en prof. D. Wie- lenga het gewijzigd curatoren-voorstel nogmaals had aanbevolen, nam dr. L. Wagenaar zgn voorstel terug, stond prof. F. L. Rutgers als rapporteerend pree adviseur nog bij enkele bedenkingen stil, en werden ten slotte alle voorstellen van de commissie van praaadvies aangenomen. Het bekende curatoren-voorstel was daarmede, na eenige wijzigingen, door de generale synode aan genomen en vastgesteld. Ds. L. Negens bracht verslag uit over den toestand der theol. school gedurende de drie laatste jaren. 23e zittingop Vrijdag 28 Augustus, voormiddags. In deze zitting werd allereerst bij monde van ds. T. Bos een rapport uitgebracht over een bezwaar schrift; de Synode vereenigde zich met de voor gestelde conclusie. Daarna bracht prof. dr. F. L. Rutgers advies uit in zake het gisteren gelezen verslag van den toestand der theolog. school over 18931896. De voorstellen der curatoren, in dat verslag aangeboden, werden, met geringe wijziging, in dit advie3 aanbevolen, en dan ook voor het meerendeel door de Synode aangenomen; zoo o. m. het plan der curatoren, die willen trachten te Kampen «huizen" aan te wjjzen, waarin leerlingen van buiten kunnen worden opgenomen, en waarop curatoren toezicht zullen houden. Naar aanleiding van het verslag werd in zake collecteeren voor de theol. school en theol. facult. der Vrjje Universiteit besloten de kerken op te wekken de collecten voor de opleiding tot den dienst des Woords wol geregeld en zoo goed moge lijk te willen houden. 24e zitting, op Vrijdag 28 Augustus, namiddags. Ds. J. Hessels rapporteerde namens de commissie van praeadvies over de wenschelgkheid om een protest te doen uitgaan tegen de erkenning van den N. Malthusiaanschen Bond als rechtspersoon. Na eenige discussie werd besloten dit punt nog even aan te houden. In zake het kerkblad werd eene regeling getroffen, die minder kosten vraagt en meer doel treft. Het préparatoire examen zal voortaan ook bg de classe moeten worden afgelegd. Dr. G. van Goor rapporteerde over een schrijven van den «zendeling" J. van Alphen met verweerschrift. Deze is vroeger losgemaakt van de zending, wegens ongeschiktheid voor den arbeid. Daartegen komt van Alphen op in zijn verweerschrift. Aan de discussie, naar aanleiding van deze geheele zaak geopend, werd deelgenomen door ds. J. Feringa, prof. L. Lindeboom, den zendings-director J, H. Donner, prof. dr. A. Kuyper, dr. L. Wagenaar en prof. dr. F. L. Rutgers. De Synode besloot de conclusie der commissie aan te nemen, zoodat zij het «ontslag" handhaafde; doch, terugkomende op een desbetreffend besluit van 1893, alsnog verklaarde, dat dit ontslag salvo honore is geschied. Daarna werden de zittingen tot Dinsdagmorgen 9 uur verdaagd. Tot lid der Synodale Commissie, uit de Ouderlingen in de Ned. Herv. Kerk, is door de Synode benoemd Jhr. A. C. Röell te Zierikzee. LANDBOUW. Noord-Revelaud, 29 Aug. In de gisteren gehouden vergadering van «Landbouwbelang" werd ONDEBlVM§. Nieuwerkcrk (Duiveland), 28 Aug. Aan den heer J. L. van Oost, sedert 43 jaar hoofd der school alhier, is op zgn verzoek, met ingang van 's-Gbavenhage, 31 Augustus 1896. De verjaardag van Koningin Wilhelmina wordt heden met groote opgewektheid gevierd. Eigenlijk is de viering gisteren reeds aangevangen, want te Scheveningen heeft men den Zondag gebruikt om Hare Majesteit eer te bewijzen. Gelukkig schijnt het weder tot beterschap te zgn gekomen en genoten de duizenden en duizenden, die in de bad plaats bijeen waren, van het zonnige en toch frissche weder, van den laatsten vacantiedag. Morgen toch vangen rechtscolleges en scholoc weer aan en gedurende 10 maanden heeft alles zgn normaal verloop, want met Kerst- en Paaschvancantietf is het gewoonlijk geen reistijd. Trouwens, wie weet of wij niet geheel van onze gewoonten zullen moeten afwijken nu in de laatste jaren Augustus, anders de reismaand pas excellence, zich w5B3S5fcUbelgk gedraagt voor hen die hun geld offeren om nieuwe krachten op te zamelen. Ik heb het er ook eenige dagen van genomen en mag niet bgzonder klagen, want al ontbrak het niet aan water van boven en slik van onderen, wat in bergachtige streken nu jnist niet het verkieslijksfc is, toch had ik nog bet voorrecht het bijna steeds zoo te treffen, dat op de mooie punten het weer uitstekend was. Wel kwam er dan soms een paar uur later weer een stortbui, maar wanneer men wat schoons heeft gezien, heeft mgn er dat wel voor over. Doch het is geenszins mijne bedoeling u van mijne reis te vertellen, die trouwens niet veel merkwaardigs aanbood, maar alleen er op te wijzen, dat het op sommige oogen- blikken zoo scherp en koud was tusschen de bergen, dat op zekere plek een conducteur mij verzekerde, dat het in December daar soms zachter was. In die omstandigheden zou men er toe komen om den reistijd te gaan verzetten en liever in den Kersttijd in de bergen te gaan dwalen. Overigens leerde mij mijn reisje opnieuw dat er veel overdrevens is in de reisbeschrijvingen. Er zgn plekken, diq erg worden opgehemeld en door het reislustig publiek geregeld worden bezocht, en waar de mooie natuur toch soms erg denkbeeldig is. En het gebeurt wel eens dat men onverwacht voor een plekje komt, dat minder in de route ligt, en dat veel meer aantrekkelijks bezit. Één zaak trof mg ook nu weer, de volkomenheid waarmede in Duitschland want dat was het land mijner keuze wordt gezorgd voor de goede orde èn het comfort van het publiek. Ik spreek nu niet van de wegwijzers, die op alle plaatsen in bosch en bergwoud zgn aangebracht, zoodat men zonder iemands hulp, en slechts voorgelicht door een goeden reisgids, overal den weg kan vinden. Wat is dat bij ons nog primitief slecht. Hier en daar een aanwijzing, maar -i volstrekt niet algemeen en voldoende. Zelfs in Den Haag, in het Haagsche bosch en de Scheve- ningsche boschjes zgn de wegwijzers een groote zeldzaamheid en op de buitenwegen vindt men ze in 't geheel niet. Maar waarop ik vooral het oog heb, dat zijn de poli tie voorschriften voor koetsiers, gidsen enz. Vaste tarieven, vaste standplaatsen en geen gezanik om in te stijgen of mee te gaan. HoogBtens een beleefde vraagwilt u dit of dat bezoeken. Zegt je neen, dan antwoordt men niet met schelden zooals vaak hier, maar wijst n soms nog den goeden wandelweg, dien ge moet inslaan. Alleia vond ik op zekere plaats aan 't station e- ruimte op het buitenplein aangegevh plaats voor de huisknechts van de anders nog al moeite doen om de vre r1 aan te klampen. Hier moesten zjj stilletj\ tot dat de vreemdelingen voorbij trekkéy (r eerst hebben zij het recht om te, of deze van hunne diensten begeeren ge o ruik' maken. Wat mij ook trof, was het verschil i prijzen in Duitschland en Nederland. Ja, aan dt Rijn is het natuurlijk duur, maar elders volstrekt niet zoo duur als in Nederland. In welk goed hötel in een groote stad krijgt men hier te lande een goede table d'hóte voor f 1.50? In Den Haag althans zijn de minimumprijzen 50 pCt. hooger en nog niet eens in hótels van den eersten rang! Waaraan zou dit leggen? De voedingstoffen zgn doorgaans toch zooveel duurder niet. Willen de hótelhouders bij ons misschien spoediger rijk worden? Maar, zal men zeggen, in Duitschland wordt veel meer gereisd, dan hier te lande. Dit nu is slechts zeer betrekkelijk waar. De meeste plekken, die ik bezocht, waren bergplaatsen, luftkurorten, die het moeten hebben van drie, hoogstens vier maanden precies dus een seizoen als onze zeebadplaatsen en dit jaar althans klaagden schier allen over het weinige bezoek. Berljjn sleepte alleB mede, ofschoon de tentoonstelling daar toch zoo bijster interessant niet moet wezen. Ik ben op plaatsen geweest, die ik vroeger wel eens gezien had, o vervuld van menschen, en waar nu geen sterveling zich vertoonde, dan een kellner of portier, te lui om zich te verroeren wegens gebrek aan werk. Waarom ik geen plaatsen noem. waar ik geweest ben? Omdat ik onderweg verschillende Zeeuwsche reizigers tegenkwam, en ik mgn incognito wil bewaren. Anders zgn de Zeeuwen prettig genoeg op reis. Ongegeneerd, niet veel eischend, graag pratend, scherpe opmerkers, in één woord reisgenooten, waarvan men nog iets leert en die een prettigen indruk achterlaten. Doch met al die reisherinneringen, zou ik baast vergeten dat ik weer in Den Haag ben en over Haagsche zaken moet praten. Welnu, in de aller eerste plaats dan een woord van erkentelijkheid aan het adres van den Minister Van Houten over zijne samenstelling van de lijst der geridderden bijgelegen heid van den verjaardag der Koningin. Natuurlijk is ook nu niet ieder bevredigd, maar mij schjjnt het toch toe, dat vooral ten aanzien van de lijst van binnenlandsche zaken, meer gelet is op de ver diensten van gewone burgers dan vroeger wel eens placht te geschieden. Nevens het gewone contingent van burgemeesters, officieren, dominó's, vindt men ook eens iets anders, een paar dames die op kunst- of letterkundig gebied uitblonken, een paar littera toren en een paar journalisten! Bravo, Minister! die den moed had te breken met de opvatting dat journalisten alleen gedecoreerd konden worden in een andere qnaliteit. Mij dunkt, geen beroep eischt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1