ZIERIKZEESCHfi NIEUWSBODE. I Zaterdag 29 Augustus 1896. Eerste Blad. Hoogere Burgerschool. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Financiëel Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6812. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels i 0 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". Dit nummer bestaat uit twee bladen. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zjeriiczee maakt bekend, dat de her-examens en het tweede athnissie- examen, voor hen die wéoschen te worden toegelaten tot de lessen op de Hoogere Burgerschool, zullen plaats hebben op Woensdag den 2 September a.s. des morgens te negen ure. Zij, die zich aan het admissie- exarnen wenschen te onderwerpenmoeten zich schriftelijk of mondeling aanmelden bij den Voorzitter der Commissie, vóór of op den 29 Augustus e.k. Zierikïee 15 Augustus 189b. De Commissie voornoemd, DE BLOEME, Secretaris. Het ontslag van den Minister van Oorlog, Generaal Bronsart von Schellendorff, heeft in Dllitscll- laitd een nasleep gehad, die men moeilijk vooruit had kunnen voorzien. Dat het ontslag, zoogenaamd uit gezondheidsredenen, genomen, aanleiding tot ge ruchten over verdeeldheid in 't Ministerie, verschil met 't Militair Kabinet, ja zelfs van ontslag van den Rijkskanselier zou geven, is men gewoon, ja niemand had bij eene wijziging in het Ministerie iets anders verwacht, en daarbij zou het ook zeer waarschijnlijk gebleven zijn, ware 't niet dat er in de Reiclisanzeiger een lang ongeteekend artikel verschenen was, waarin betoogd werd, dat het ontslag van den Minister van Oorlog werkelijk slechts uitgezondheids- redenen genomen is, en het Militair Kabinet met de geheele zaak niets heeft te maken, daar dit lichaam slechts dient om Z. M. den Keizer te dienen van advies in legerzaken. Algemeen heeft dit artikel verbazing gewekt. Het is toch van algemeens bekend heid, dat verschillende Ministers van Oorlog hun ontslag hebben genomen, omdat zij niet konden oproeien tegen den stroom, uitgaande van het Militair Kabinet en dat niemand minder dan de Minister van Oorlog von Roon reeds in 1865 als zijne meening heeft uitgesproken, dat het voor eiken Minister van Oorlog eene groote, ""zoo niet onover komelijke moeilijkheid zou zijn, om met het Militair Kabinet vrede te houden. Zoo was het reeds vóór 80 jaar en het is er niet op verbeterd. De leden van dit lichaam, Bteeds in de onmiddellijke nabij heid des Keizers, gebruiken al hun invloed om dezen of genen Minister, die niet met hunne plannen medewil, te doen vallen. Wie de schrijver van dit bewuste artikel was, daarnaar werd druk gevischt. Hohenlohe kon het niet zijn, deze vertoeft op zjjne landgoederen, en de officiëele Reichsanzeiger neemt alleen mededeelingen van officiëele personen op; men mompelde van den Keizer en anderen meenden van den Chef van het Militair Kabinet, totdat een nieuw bericht in den Anzeiger het eerste op den achtergrond schoof, want daarin werd medegedeeld, dat de Rijkskanselier is uitgenoodigd geworden door den Keizer, om in de najaarszitting nog voor stellen in te dienen tot wjjziging der militaire rechtspleging, gelijk die door Hohenlohe in het voorjaar in den Rijksdag zijn beloofd. Algemeene vreugde over dit besluit; nu zou dan toch die zoo lang verbeide verbetering komen en de Keizer wordt geprezen om zijn ingrijpen in deze. Maar nu de eerste roes der opwinding voorbij is, vraagt men zich af, wat eigenlijk Hohenlohe wel heeft gezegd. En dan blijkt bet, dat hg zich bij de bedoelde gelegenheid aldus uitliet: »Het wordt sedert lang algemeen erkend, dat onze militaire strafvordering verbetering behoeft, en dat het Duitsche leger eenheid van rechtspleging niet ontberen kan. Dientengevolge is, zooals gij weet, reeds geruimen tijd geleden een aanvang gemaakt met het ont werpen van een nieuw wetboek voor militaire strafvordering. Deze arbeid is nu zoover gereed, dat ik de gegronde hoop mag koesteren, dit ont werp in het najaar bij de wetgevende macht te knnoen indienen. Het wetsontwerp zal, behoudens de bizondere bepalingen, die door de militaire instellingen geëischt worden, op de beginselen der moderne rechtsbegrippen steunen". Nu ziet men hieruit dat werkelijk de belofte wordt nagekomen, maar wat er in dat nieuwe militaire strafwetboek te vinden zal zijn, of daarin de zoo zeer geëischte openbaarheid der zittingen van de militaire gerechts hoven zal zijn opgenomen, dat werd niet gezegd. Vandaar dan ook dat sommigen nog niet erg gerust zijn, maar het valt toch niet te ontkennen, dat, al worden ook niet alle wenschen der Liberalen in het nieuwe wetsontwerp belichaamd, de Conservatieve partij door 's Keizers jongste verklaring een ge voelige nederlaag heeft geleden. En tevens staat het ook vast, dat het nu toch weer vooreerst uit zal zijn met de geruchten over Hohenlohes aftreden, want nu dit ontwerp moet verdedigd worden, gaat de Rijkskanselier vooreerst niet heen. Alsof Spanje nog niet genoeg had aan Cuba, is nu ook op* de Philippijnsche eilanden eene beweging uitgebroken om de zelfstandigheid der kolonie te bevorderen en zich dus af te scheiden van het moederland. In den Senaat heeft de Minister van Koloniën een telegram van den Gouverneur dier eilandengroep medegedeeld, waarin de ont dekking van zoodanige samenzwering bericht wordt. De oproerige beweging heeft zich over het geheele eiland uitgebreid; 21 verdachten zijn reeds gearres teerd. In de Kamer deed de Minister dezelfde mede- deeling. De oppositie in beide Kamers hebben, na deze mededeeling ontvangen te hebben, de verklaring afgelegd, dat men ter verdediging van de eenheid des Rijks, bereid is aan het Ministerie allen mogelijken steun te verleenen. Voor de Regeering wordt het er niet gemakkelijker op. Pas is er een begin gemaakt met de inscheping der 40,000 man troepen, die ter versterking naar Cuba worden gezonden, en gelukkig liep dit zonder wanordelijkheden tot hiertoe af, of nu komen de Philippijnen weer maatregelen eischen. Vooreerst schijnt de Spaansche Regeering zich te willen wenden tot de naastbggelegen buurman der Philippgnen, Japan, om mededeeling te doen der onlusten en te verzoeken, dat maatregelen genomen worden om de opstandelingen niet van uit Japan te ondersteunen; de Regeering toch heeft reeds kennis gekregen van vrijbuiters-ondernemingen tot ondersteuning van den opstand. Dit te voorkomen is eerste taak, maar hoe moeilijk dit soms valt, ondervindt de Regeering ten opzichte van Cuba. Eindelijk zijn de Mogendheden het dan toch eens geworden over hetgeen zij voor Crelft bij den Sultan zullen doeneene gemeenschappelijke nota is door hen aan den Sultan ingeleverd, bevattende de concessies, die zij noodig achten, dat aan de Cretenzen zullen moeten worden verleend. Deze berusten in hoofdzaak op de memorie van de Cretenzische Commissie van Hervorming, waarin de eischen der Christenen op Creta kenbaar worden gemaakt, maar tevens is er aandacht geschonken aan de tegenmemorie der Mohammedanen op het eiland, zoodat niet alle eischen der Christenen zijn overgenomen. Men is vol goeden moed, dat dit eendrachtig pogen om deze voorstellen bij den Saltan ingang te doen vinden, slagen zullen. Creta en Turkije beiden hebben er belang bij den raad der Mogendheden op te volgen. Transvaal. In den eersten Volksraad van Transvaal is een eigenaardig voorstel behandeld, nl. om het schieten om regen Btrafbaar te stellen bij de wet. Blijkens het verslag dat de Volksstem van deze zitting geeft, opende dhr. Wolmarans, die met den heer Erasmus het voorstel had gedaan, het debat, door het schieten naar de wolken om regen te kenschetsen als God verzoekend, welke opvatting door andere leden werd gedeeldhet bewees h. i. dat men geen ver trouwen heeft in de wijsheid van God, die alles te zijner tijd zendt. Sommigen beschouwden het als een zuiver wetenschappelijke quaestie en hadden er niets tegen, terwijl weer anderen niet geloofden aan de mogelijkheid van regenmaken. Het slot was dat het voorstel met 15 tegen 10 stemmen werd aangenomen. Amerika. De concurrentie tusschen Chicago en New-York op bouwkundig gebied begint fantastische vormen aan te nemen. Chicago bezit sedert jaren een gebouw, dat ongeveer honderd meter hoog is. Thans is men te New-York begonnen met den bouw van een huis van niet minder dan dertig verdiepingen, dat 120 meter hoog zal worden. Zonder rekening te houden met de kosten van den grond, schat men de kosten voor dit enorme gebouw op ruim f 2.500.000. New-York World krijgt bericht uit Merced (Cal.), dat aldaar een Nederlander, de beer J. v. H., afkomstig uit Njjmegen, in zijn kamer in Palace Lodging House dood gevonden is. In den loop van den dag den vreemdeling niet gezien hebbende, was de eigenaar van het hötel de kamer binnengekomen, waar hij den heer v. H. dood op bed vond. Deze had zich een zakmes in het lijf gestooten. Eed ledige flesch stond daarnevens. Waarschjjnlijk heeft de ongelukkige vergif inge nomen vóór hij zich doodstak. Hij was ongeveer dertig jaar oud, en was vijf jaar geleden naar Amerika gekomen. Sedert zes maanden was bij te Merced gekomen nit Fresno, waar hg uit de gevangenis was vrij gelaten, na een poging om iemand dood te schieten. Reeds vroeger zou bij getracht hebben met een scheermes zich van het leven te berooven. Neerslachtigheid over het niet vinden van werk is vermoedelijk de aanleiding tot het noodlottige besluit geweest. Engeland. Prins Mar van Saksen heeft Zondag zijn priester ambt te Londen aanvaard in de Dnitsche kerk in Whitechapel, waar hij na de Hoogmis een welsprekende kanselrede hield. 's Middags ontving hij de voornaamste leden der Duitsche kolonie te Londen, en 's avondB bezocht hjj den Gesellen-Verein, waar hij met geestdrift ontvangen werd door een groot aantal Daitschers uit alle deelen van Londen. In antwoord op de Hoch-roepen te zijner eer, antwoordde Prins Max, dat men niet meer een Prins in hem moet zien, maar een priester, wat hij een edeler titel acht. •Ik ben gekomen", zeide hij, »om te werken te midden van de werklieden, waartoe Jezus het voor beeld gaf; want hij was zelf een werkman, die arbeidde voor het heil van anderen en vooral van de armen". Zweden. Een bijzonder droevig ongeluk is bij Bollnüs in Noord-Zweden gebeurd. De leerlingen van de doof stommen-inrichting aldaar maakten een uitstapje. Door eeu botsing van 't vaartuig, waarmede de tocht geschiedde, tegen een afdrijvend houtvlot, geraakten de kinderen te water. Er zijn er circa 18 verdronken, alsmede de echtgenoote van den rector der inrichting. Zaterdag-avond waren 12 lijken opgehaald, het aantal geredden schijnt slechts 6 te bedragen. Frankrijk. De Pargsche rechtbank heeft tegen alle deter minaties van natuur-historici in, en zonder het beestje zelf in zulk een gewichtige aangelegenheid te kennen, uitgemaakt, dat de kanarievogel een wild dier is! Dit deed het Parijschejuristen-college meer indirect dan wel rechtstreekseen vrouw had haar buurvrouw gerechtelijk doen vervolgen, omdat deze haar weggevlogen kanarievogel gevangen en achterbaks gehouden had. De leepe buurvrouw werd echter vrijgesproken, op grond, dat de rechtbank, overwegende alsnu in rechten" enz. enz., over woog, dat gedaagde door het vangen en behouden van het bij dagvaarding omschreven geïncrimineerde dier, feitelijk geen andere daadwerkelijkheid had verricht dan het bemachtigen van een stuk wild onder wettelijk geoorloofde omstandigheden!!! Een jongen van 15 jaren, Louis Brouck, is wegens moord te Parijs veroordeeld. Den 14n Juli lag hij op een stoep in de Rue Harvey te slapen; een der bowoners van 't huis, waarvoor hij lag, stootte hem wakker. Driftig sprong hg op: Morgen zal ik je krijgen", riep hg den heer Villars (zoo heette de man) toe. Inderdaad wachtte hg den heer V. des anderen daags op, met een mes in de hand en zoodra hg hem zag aankomen, liep hij op hem toe en stak hem het mes in de borst, met zóó groote felheid, dat de aangevallene neerviel en binnen weinige oogenblikken don geest gaf. Voor de rechtbank toonde hg veel berouw, maar dit heeft niet gebaat; hij is voor zes jaren naar een huis van verbetering opgezonden. De zaaK-CaavIn. Men zal zich waarschijnlijk nog wel de zaak- Cauvin herinneren, die vijf jaar geleden ongeveer, te Lyon en omstreken, zelfs in geheel Frankrijk de zaak was, waarover iedereen Bprak. Cauvin, een voornaam ingezetene van Lyon, werd beklaagd zjjn tante te hebben vermoord met het oogmerk om zich te verrijken. De omstandigheden, waaronder deze moord plaats had, waren zoo geheimzinnig, dat de justitie in groote verlegenheid verkeerde. Eindelijk verklaarde echter de kleine Marie Michel, dienstbode van mevrouw Mouttet, de vermoorde, dat Cauvin haar meec<- res gedurende den nacht had vorworgd en bestolen. Men hechtte te meer geloof aan dit verhaal, omdat Marie Michel verklaarde, dat zij zich min of meer medeplichtig gevoelde, daar zij, hoewel zij had geweten dat Cauvin den moord zou plegen, daarvan niets had gezegd aan haar mevrouw, die zjj haatte. Cauvin werd daarop gearresteerd, na een lang durige preventieve hechtenis ontslagen van rechts vervolging, doch later in tweede instantie op de pertinente verklaringen van Marie Michel tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Intusschen bleef men steeds aan Cauvin's schuldplichtigheid twijfelen, omdat Marie Michel, na den nacht van den moord, de sporen droeg van een plaats gehad hebbende worstelinghaar handen en haar gelaat waren overdekt met krab wonden. Deskundigen verklaarden evenwel, dat de jeugdige dienstbode niet in staat zou zijn geweest, baar veel sterkere meesteres te verworgen. Men noemde het geval sedert »de zaak van den onschuldigen gevangene". Na vijf jaar is deze geheimzinnige zaak voor het hof van assises der Rhóne opnieuw in behandeling gekomen. De geheele Lyonsche bevolking verkeerde in spanning en de rechtszaal werd als 't ware belegerd door nieuwsgierigen uit eiken stand. De president van het hof, mr. Pelagaud, de procureur-generaal Moras en de rechters werden overstroomd met anonieme brieven, die de meest bizarre ideeën betreffende de geruchtmakende procedure behelsden. Enkele anonieme schrijvers noemden beklaagde Cauvin het slachtoffer van een monsterachtige rechterlijke dwaling en trachtten de justitie een spoor aan te wgzen van< gephantaseerde moordenaars, anderen waar schuwden de jury daarentegen voor een onwaardige mystificatie, die door de familie Cauvin met mede plichtigheid der geestelijkheid op touw zou zijn gezet. •Indien ge Cauvin vrijspreekt", schreef een dezer anonieme schrijvers, >dan zult ge bemerken, dat de invloed der clericalen zich te Lyon even sterk heeft doen gevoelen als te Marseille en elders. De schuldplichtigheid van Cauvin staat vast. Veroordeelt hem ter dood, dat is rechtvaardig!" De president ontving tot aan den dag der zitting geheele pakketten dezer brieven. De meeste brieven waren ongefraDkeerd en werden geweigerd. Enkele in deze zaak afgelegde getuigenverklaringen waren bijzonder treffend, vooral die van juffrouw Aymes, de schoonmoeder van beklaagde, die smeekte, of de gezworenen Cauvin wilden vrijspreken. Het is nu reeds vijf jaar", zeide zij weenend, »dat deze ongelukkige gebukt gaat onder een vreeselijke veroordeeling, dat een kleine ellendelinge rouw en leed over onze familie heeft gebracht. Wij leefden zoo gelukkig 1 Na de veroordeeling van mijn schoon zoon wilden wij het land verlaten, doch mijn arme dochter, die van verdriet gestorven is, verlangde tot het einde te strijden, om recht voor haar zwaar beproefden echtgenoot te verkrijgen. Iedere maand gingen wij met de opbrengst van de handwerkjes, die wij maakten, want wij bezaten niets meer en hadden zelfs onze meid moeten wegdoen naar de gevangenis te Avignon, om den armen onschuldige moed in te spreken. Mijne tegenwoordigheid, mijne heeren de gezworenen, is het beste bewijs, dat Louis Cauvin geen oogenblik mijn hoogachting verbeurd heeft. Ik stel vertrouwen in uw rechtspraak!" Cauvin weende en men zag twee of drie der gezworenen de oogen afwisschen. Na een schitterend pleidooi van den verdediger werd Cauvin vrij gesproken. Door deze vrijspraak is de zaak-Cauvin nog duisterder geworden en men twijfelt, of het raadsel wel ooit zal worden opgehelderd. Duitschland. Ieder weet, dat de Dnitsche keizer een buiten gewoon man is. Hij is behalve keizer ook koning van Pruisen, soldaat, zeeman, sportsman, dichter, kapelmeester, componist ei) schilder; hij bemoeit zich met alles. Thans is de keizer kok geworden. Sedert eenigen tijd was Wilhelm II ontevreden over de wijze, waarop zijn »chef de cuisine" het voor zjjn keizerlijke maag bestemde vleesch bereidde. Op een schoonen dag daalde hij uit zijn keizerlijke vertrekken af naar de keuken, waar hij het met stomme verbazing geslagen personeel een lesje in het vleeschbraden gaf. Dit was nog niet alles; want Z. M. maakte van de gelegenheid gebruik, zijn k. k. keukeopersoneel tevens proefondervindelijk te verklaren, hoe men volgens Duitsch gebruik koffie behoort te zetten. De kenkenchef was door dit onverwachte lesje zóó beteuterd, dat hij half ziek van ontzetting naar een opvolger moest omzien. Een paar jaren geleden trouwde te Miinchen een jong paar, dat een zeer vroolijke bruiloft gaf een feestmaal van keurige spijzen, goeden wijn, bloemen, hartelijke toosten en gezellige vroolijkheid, dat bij allen in aangename herinnering bleef. Maar dezer dagen werden de deelnemers op minder aangename wijs herinnerd aan het feest. Zij ont vingen namelijk van den restaurateur, bij wien het feestmaal was gegeven, een brief, waarin hij hun meedeelde, dat het diner nog altijd niet was betaald, dat het jonge paar insolvent was gebleken en dat hij zich daarom tot de genoodigden moest wenden, met verzoek, hem hun aandeel in het maal voor ieder f 16 te betalen. Zij hebben dan natnurlgk het recht verhaal te zoeken op hun gastheer en gastvrouw. Een aanmaning, om voorzichtig te zijn in het deelnemen aan trouwpartijen 1 Voor het Gerechtshof te Königgr'itz heefteen 28-jarige vrouw terecht gestaan, die in overleg met haren jongen minnaar haren man, een rijken land eigenaar, heeft laten vermoorden door een knecht, wien zij daarvoor f 50 betaalde. Zij werd met de beide mannen ter dood veroordeeld en in baar vonnis werd nog de bepaling gemaakt, dat de vrouw hare beide mede-veroordeelden moet zien terecht stellen vóór zij zelve de doodstraf ondergaat. België. De koningin der Belgen vierde Woensdag 11. te Spa haar 60en jaardag. Haar gemaal had 't niet noodig gevonden zijn bnitenlandsche reis daarvoor te verkorten, hij bleef dus weg. De inwoners van Spa hadden intusschen de vlag uitgestoken en het koninklijk chalet met fraaie bloemen versierd. De Fransche commissaris-generaal voor de Brusselsche tentoonstelling van 1897 heeft 12.000 vierk. meter ruimte voor de Fransche afdeeling besproken. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. ij AH P O U Het Pachtstelsel. Uit de brochure »Het Pachtstelsel" door Vor- sterman van Oyenuitgever Wjjtman, Middelburg, nemen wij het navolgende over: De pachten zijn tegenwoordig veel te laag." Zoo klaagt de eigenaar. De pachten zijn nog veel te hoog." Zoo de pachter. Wie van die twee heeft nu gelijk? Natuurlijk is het zeer moeilijk, zoo iets voetstoots uit te maken. De belangen zgn verschillend; de oogpunten, waaruit de zaak bezien wordt, zgn ver schillend derhalve moet bet eindoordeel ook zeer verschillend zijn. Om een juiste uitspraak te doen over het te hoog of te laag zgn der pachten, zouden we eerst een voldoend aantal gegevens moeten bezitten, om de waarde van den grond te bepalen. Die waarde hangt af van gesteldheid en ligging en kan berekend wor den uit de ojorengst. We zouden dienen te weten wat ontvangen is voor tarwe, gerst, boonen, erwten, haver, bieten, aardappelen, ajuin, karwei, enz.we zouden daaraan moeten toevoegen: de opbrengst van zuivel, vee, varkens, paarden en hoenderhof; het gemiddelde daarvan nemen over verscheidene jarendie som verminderen met het bedrag van rijks-, polder- en andere lastenmet de uitgaven voor arbeidsloonen, voor 't herstel van onmisbare werktuigen, voor den aankoop van vee, van paarden, van alle zaken die noodig zijn, om het bedrijf te voeren; met de be looning die den pachter toekomt voor zijn beheer, om aannemende dat de pachter met zijn gezin van het bedrjjf mag meeëten uit de grootte van de som die dan overschiet, de grootte van de pacht te bepalen. Landverpachten dient, om op eenigszins billijke gronden te steunen, een soort vennootschap te zgn. De eigenaar heeft een kapitaal in de gedaante van gebouwen en grond of van grond alleen. De pachter verschaft het kapitaal voor het bedrgf. Hg treedt tevens op als directeur om beide kapitalen rente- gevend te maken. Bij 't einde van het jaar dient de balans opgemaakt te worden om, na aftrek van de belooning voor het beheer, winst of verlies te verdoelen in evenredigheid van de gebruikte kapi talen. Zoo zou het moeten zgn, wilde het goed zgn, maar zoo is het niet. In dat »niet zoo zijn" bestaat juist het moeielijke van het pachtstelsel. De eene vennootde grondeigenaarheeft een vaste opbrengst, gewaarborgd door het bedrijfs kapitaal van den pachter. Hij loopt dus hoegenaamd geen gevaar voor een ernstig verlies. De tweede vennoot, de pachter, heeft wel een kans op winst, maar daar tegenover staat dat hij alle verliezen draagt, zelfs die, welke de kortstondig opwellende goedertierenheid van den wetgever een oogenblik scheen te willen brengen ten laste van den eigenaar (Burgerl. Wetb. artt. 1628—1633). Blijkt het dat door gunstige omstandigheden de 2de vennoot wat veel wint, dan kan de eerste zich na een zeker aantal jaren, doorgaans 5, 7 of 9, een grooter aan deel iu de winst verzekeren, of den 2den vennoot, indien deze niet bereid is de meerdere winst te verleenen, eenvoudig uit zjjn bedrijf zetten. Kan de pachter, tengevolge van geleden verliezen, de bedongen rente aan den eigenaar niet jaarlijks uit- keeren, dan wordt na korteren of langeren tijd, maar gewoonlijk in de dagen, dat zgn bedrijfskapitaal de schulden nog dekt, genoemd kapitaal door den eigenaar aangeslagende 2de vennoot wordt heel menschlievend van het hof verdreven in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft men de kernachtige uitdrukking uitgeschud en kan een bierhuis opzetten of zich verhuren als arbeider. Zoo is de tegenwoordige toestand. Doch laat ons tot de twee eerste beweringen terugkeeren. Zijn de pachten inderdaad voor den eigenaar te laag; zgn zg voor den pachter werkelijk te hoog? Laat ons daarnaar een onderzoek instellen. Een eigenaar heeft in Zeeland eene hofstede met 50 hectaren land. Woning, schuur, stallen, mest vaalt, alles bevindt zich in goeden staat. De hofstede heeft hij gekocht of ze is hem toebedeeld voOr f 40000 1). Aan rente had die som, uitgezet in 3 pCt. N. W. S., aan intrest kunnen opbrengen f 1200. Als de herstellingen aan de gebouwen, de grond- en polderlasten, het onderhoud van aan te leggen wegen betaald zgn, heeft de eigenaar m. i. recht op een overschot van f 1200. Laat de pachter voor de behoorlijke exploitatie van die hofstede beschikken over een kapitaal van ƒ10000. Van dat bedrijfskapitaal komt hem, na een zeker percent in rekening gebracht te hebben voor herstellingen en vervanging van het onbruikbare, evenzeer als den eigenaar, eene opbrengst toe van f 860. Brengt men voor zgn salaris, als zijnde hij belast met het bestuur der zaak, boven hetgeen hij met zijn huis gezin gebruikt aan zuivel, graan, spek en vleesch, eene som van 700, zeker wel geene te groote belooning voor iemand die met een kapitaal van 52 mille werken moet, dan bedraagt zijn geheele inkomen f 1060. De hofstede alle lasten gekeerd, en eene zekere som afgeschreven voor herstel en vernieuwing, moet dus zuiver opbrengen f 2260, dat is per hectare ruim f 45,of per gemet om-ende-bij f 20,—, welke tusschen eigenaar en pachter ver deeld moeten worden in reden van 120 en 106, zoodat de eigenaar jaarlgks per gemet eene som van f 10,60 toekomt. Ik leg den nadruk op toekomt, want ofschoon dat bedrag in veler ooren misschien wel wat laag klinkt, moet men bedenken, dat ik daardoor versta een zuiver bedrag na aftrek van rijks-, provinciale-, polder- en andere lasten; nadat alle uitgaven voor herstelling en verbetering der gebouwen betaald zgn terwijl die som in ieder geval nog ver meerderd wordt met de opbrengst van het houtgewas. Verder moet deze som beschouwd worden ais een minimum; minder mag de hofstede den eigenaar in geen geval opbrengen; maar ook de pachter mag zeker geen kleiner inkomen hebben, wil hij het op den duur kunnen volhouden. Meerdere opbrengst voor beiden is gewenscht, ik zou haast zeggen noodzakelijk, mits de vermeerdering voor den een, niet iB eene benadeeling van den ander. De hofstede, en dat is eene noodzakelijke gevolg trekking uit de voorgaande redeneering, moet ge dwongen worden de genoemde sommen te produ- ceeren en meer, of zij is het bebouwen niet waard. Die gevolgtrekking is bar, maar waar. En hadde menig pachter tengevolge van nauw keurige aanteekeningen geweten, hoeveel hij achteruit boerde, hij hadde zeer zeker bijtijds van de pacht Ik heb deze waarden opzettelijk vrij hoog genomen: 1°. om in mijne gevolgtrekkingen nog tot geene lagere pachten te moeten komen en 2®. om niet onmiddellijk ver wezen te worden naar de hoogere prijzen van enkele losse partvjen. Dat zij hoog genoeg zijn blijkt uit den aankoop van twee hofsteden onder Ellewoutsdijk door mevrouw de wed. Breuvart Motte te Armentières, die daar in de maand Juli 1896 twee hofsteden kocht, te zamen ongeveer 107 hectaren groot, gemiddeld voor de som van f 560 per hectare. 5) Twee mijner vrienden bekasteleinden ieder eene hof stede onder zeer nauwkeurig toezicht. Alle ontvangsten en uitgaven werden onmiddellijk geboekt. Nauwelijks begonnen de graanprijzen te dalen; of zij deden de boerderij aan den kant en verpachten hunne hofsteden. In de beste tijden hadden zij zelden 2'/a pCt. van hun geld kunnen maken. Bij toenemende daling dreigde verlies. Amstbbdam, 22 Ang. 1896. Terwijl de Europeesohe Markt gedurende de geheele week een vast verloop bad, waartoe de Beurs te Parijs eene sterke impulsie gaf, wierp de tweede helft der weer een' schaduw op de Amerikaansohe Markt op lagere noteeringen te New-York van af Do <rdag, werden de beide laatste dagen zoowel t*. ouden ©n op de Dnitsche Beurzen als ten onzent s koersen flauwer. Van heden tot 4 No iber a.s., den dag waarop de nieuwe President der Vereenigde Staten wordt gekozen, zal de Amerikaansche Markt nog aan groote wisselvalligheden blijven blootgesteld en is het zeer wel mogelgk, dat de koersen, die zich tusschen 10 en 20 dezer redresseerden, nogmaals beneden het laagste tot dusverre bereikte punt zullen terugzinken, vóórdat meerdere zekerheid is ver kregen omtrent het behalen der overwinning hetzij door den »Sound Money" oaudidaat Mc Kinley dan wel door Bryan, de candidaat der zilvermannen-' Democraten. Wat betreft de verkiezingskansen, zooals die thans staan, wordt aan een paar zeer zaakkundig geschreven artikelen ia de Times ontleend, dat van de 447 Electors", welke door het volk gekozen worden om hunnerzijds den President en vice- President der Vereenigde 8taten te benoemen, 140 stemmen voor Mc Kinley als verzekerd kunnen worden beschouwd, terwgl de populistisch-demo- cratische candidaat vermoedelijk over 136 zekere stemmen beschikt. 171 stemmen big ven dus twijfel achtig, doch het schijnt aan geen twijfel onderhevig dat ook de meerderheid daarvan voor Mc Kinley is' De waarschijnlijk ongegronde aantijgingen, dat Bryan voor zijne redevoeringen betaald werd, zullen er althans niet toe bijdragen, zijne populariteit, welke in de laatste dagen toch al sterk is afgenomen te verhoogen. Na de meerdere vraag in het begin der week ig het volume der zaken op onze Beurs weer vrii belangrijk ingekrompen en valt er van geen enkel fonds speciaal gewag te maken. Zelfs de »de Goeyen" waarden blijven stationnair en is de liefhebberij voor deze fondsen er, althans voor het oogenblik tamelijk wel uit. Zuid-Amerikaansche Staatsfondsen waren in vaster houding. Op Mexico Binnenland drukken daarentegen reali- satiën der onlangs tot lageren prgs overgenomen posten. De Nationale Schuldsoorten varieerden weinig* Stedelijke Leeningen en Binnenlandsche Sporen iels williger. Bg beperkten handel was echter de houding der Koloniale afdeeling over het algemeen wat williger- zelfs de waarden der Soerabayasche Bank- en Handels - vereeniging liepen niet verder achteruit. Tabakken onveranderd. De ongunstige uitzondering werd gevormd door de gewone aandeelen van de Cultuur-Maatschappij der Vorstenlanden, die tot beduidend lager prijzen werden afgegeven. Overigens valt weinig bizonders te rapporteeren. Geld op Prolongatie weinig gevraagd en daaren tegen veel materiaal ter markt: 3%-2%-2J/3%. WisselkoersenLonden en Paras lager, resuec- tieveljjk 12 10 11 en 48.07= 5. Duitschland hooger: 59.32= 35. Beurs van Amsterdam. DONDERDAG S7 AUG. 1800* StBttsleenlngeu. EUROPA. Nederland. pCt. V. K. L. K. Ij. k Ned. W.S.Cert2'/, 91i/, 91«/, ut 3, dito dito Obl3 1003/% dil°diHo?ga;üe/ *3 10°T/,# 1005'" 4007'*« Obl. Goudl. 1876 5 102'/. 1091/ dito 1881/1893 .4 10213/,, dito Zilver. .4»/, 85i=/,e 86»/,, Inschrijving '62/81 5 82=/, 82'/,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1