ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Onderdag '17 Augustus 1896. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVING. HIEUWSTIJPINGEIlT Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Ad\ 53ste JAARGANG. No. 6811. Advertenfciënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikaeesche Nieuw abode" Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op het schrijven van den Gene- raal-MajoorBevelhebber in de IIIe Mili taire afdeeling te Breda, van 13 Augustus 1896, no. 1 Brengt bij dezen ter openbare kennis, dat jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1897 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der Infanterie, zich vóór of op Zaterdag den 29 Augustus 1 896 ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden In het bijzonder worden op de gelegen heid tot het deelnemen aan de hiervoren genoemde oefeningen gewezen de jonge lieden, die ingeschreven zijn voor de lich ting der nationale militie voor 1897. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente- Secretarie te bekomen. Zierikzee, den 15 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Vr^dagf don «3 Augustus e. k.des namiddags te 1uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 25 Augustus 1896. De Burgemeester, CH. W. VERMEUS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN Verslagen der Commissiën, benoemd tot onderzoek der gemeente-rekening, der rekeningen van de d.d. schutterij en van het burger-weeshuis over 1895. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1897. Benoeming van een leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool, enz. Amerika. Een hevige storm, vergezeld van geweldige regens, heeft in de centrale staten, Illinois, Missonri, Arkansas, Texas en het Oklahma-district gewoed. De materieele schade moet zeer groot zijn. Van vele huizen is het dak afgeslagen, korenvelden zgn verwoest en de werkzaamheden van den oogst zgn gestaakt. Noorwegen. Te Hammerfest heeft mevrouw Nansen haar echtgenoot, den beroemden Poolvaarder, Woensdag avond weder mogen begroeten. Een feest vol geestdrift is dien avond ten raadhuize gevierd. De huldebetuigingen der Hammerfester burgerg waren buitengewoon, geen wonder trouwens, waar de Noorsche naam zulk een verhoogden glans aan den onversaagden onderzoeker en ontdekker ver schuldigd is. Sir George Baden-Powel, die mevrouw Nansen met zgn jacht naar Hammerfest overbracht, zal 't voorrecht hebben ook Nansen naar Tromsö over te voeren. In Christiania en elders wordt een luisterrijke ontvangst voorbereid. Aardig is de vermelding hoe Nansen, die met luitenant Scot-Hansen in een met berenhuiden gedekte hut op Frans Jozefs-land overwinterde, zonder het te weten op korten afstand van Jackson's expeditie, op zekeren dag hondengeblaf hoorde, alsmede het knallen van schoten. Zijn metgezel bij 't huisraad achterlatende, giDg hij op kondschap uit. De mannen van Jackson's expeditie waren in de door hen gebouwde woning, en een hunner, uit het venster kijkende, zag een man aankomen. Groote verbazing over de zoo vreemde verschijning 1 Sommigen meenden dat hij wel de laatst overgeblevene van de Windward" zon zgn, welk schip dagelijks werd verwacht; anderen zeiden: neen, 'tis een verdwaalde walrussen jagermaar één was er die vermoedde dat daar Nansen naderde. Jackson jjlde de hut uit om Nansen te begroeten en allen liepen hem na. Natuurlijk was de ontvangst en begroeting allerhartelijkst. Nansen is met het jacht »Otario" te TromsÖ aangekomen, waar de bemanning van de »Fram", die daar reeds was aangekomen, hem kwam begroeten. Het was een treffend oogenblik, toen de reiziger zijn metgezellen, die hg in anderhalf jaar niet had gezien, weer de hand drukte. Twee leden van Conway's expeditie naar Spits bergen, die den reiziger in de Adventbaai verlieten, om verdere onderzoekingen te doei), zijn thans ook in hun klein stoomjacht behouden te Tromsö teruggekeerd. Zij hebben met veel moeite en gevaar, door mist, sneeuw en ijs, een grooten ijsberg in Zuid-Spitsbergen, den Marmerberg of Horn Sound Tind, beklommen, en zij brengen belangrijke kaarten en aanteeke- ningen mee. Frankrijk. Een knaap van veertien jaren, wiens ouders wonen op de boulevard Richard Lenoir te Pargs, heeft zich met een revolverschot van het leven beroofd. Het mannetje was verliefd op een dansmeisje, dat zijn liefde versmaadde. Een zeventienjarig Parjjzenaar heeft Dinsdag zijn vader doodgeslagenomdat deze hem geld geweigerd had. Toen de politie den moordenaar in hechtenis wilde nemen, verdedigde deze zich met een revolver en een dolk en verwondde een der agenten. f Een vreeselijk ongeluk heeft Woensdag bij de wedrennen in Layrac nabg Agen (dep. Lot-et- Garonne) plaats gehad. Op den landweg werd een wedstrijd voor paarden in galop gehouden. Het publiek had zich in grooten getale verzameld om de seinvlag van aankomst, die ongelukkigerwijze geplaatst was achter een kromming van den weg. De beide eerste paarden, wier berijders slechts de seinvlag in het oog hielden, konden door hun ont zettende snelheid de kromming van den weg niet volgen en stortten met geweld tusschen de rjjen toeschouwers, die door geen enkele afsluiting werden beveiligd. De beide ruiters vlogen uit den zadel en smakten neer op de dichte menigte. Zij kwamen er betrekkelijk goed af. De paarden echter, die op de menschenmassa inrenden, veroorzaakten de grootste ongelukken. Verscheidenen werden doöd^ gewond, met ingetrapte schedels en met gebroken ribben weggedragen. In 't geheel telt men een dertigtal slachtoffers. Alles voor den Czaar! Keizer Nicolaas II zal bij zgn aankomst te Parijs niet aan een der gewone stations afstappen, maar er zal een afzonderlijk station voor hem worden gebouwd. De Keizer en de Keizerin en de President der Republiek zullen van Cherbourg naar Parijs worden vervoerd in een trein, samengesteld uit de schoonste van de salonwagens voor vorstelijk gebruik, waarover al de Fransche spoorwegmaatschappijen beschikken. In de straat, waar de Russische ambassade gelegen is, wordt het asphalt vervangen door houtbestrating, om het gevaar voor de paarden van den Czaar tot de geringste proporties terug te brengen. Te Cherbourg is men druk in de weer om de ontvangst van den Czaar voor te bereiden. De stad wordt in twaalf wijken verdeeld, elk met een af zonderlijke feestcommisie 1 De journalistenbond heeft bij circulaire de direc teuren van alle bladen uitgenoodigd 10 frs. bg te dragen voor een aan den Czaar aan te bieden kunstvoorwerp. Men zal later bepalen waarin 't bestaan zal. Eene brutale diefstal is gepleegd in een nacht trein op den Franschen Orleansspoorweg. In de eerste tunnel van Theilluy kwamen twee mannen opeens in het vertrekje van den treinchef. De een, buitengewoon gespierd, hield den beambte vast en belette hem het schreeuwen met een pistool op de borst. Ondertusschen nam de ander het daar geborgen geld en toen zij dat hadden sprongen de twee dieven uit den trein zeker in de hoop te kannen vluchten vóór den treinchef alarm maakte. Zij bedrogen zich echter in die verwachting. De treinchef deelde aan het eerstvolgende station, Motte- Beuvron, het voorgevallene mee. Een aantal beambten gingen zoeken op den weg en zg vonden weldra den eenen dief, die daar lag met een gebroken been en een wond aan het hoofd. Hij had 15,000 fr. bij zich. De ander, die aan genoemd station weer in den trein was gestapt, en die door zgn bebloede kin de aandacht had getrokken, hoewel men in de ont steltenis over het bericht van den diefstal er niet aan dacht, hem aan te houden, werd door een tele grafisch bericht achterhaald en gevangen genomen, toen hg te Vierzon uit den trein stapte. Hg had 19,264 fr. bij zich. België. In scheepvaart- en handelskringen heerscht groote opgewondenheid over het bericht, dat in Engeland een machtig syndicaat wordt gevormd met het doel Engelsche kolen via Antwerpen naar het vaste land te verschepen. Het plan Engelsche kolen over België te vervoeren schijnt toegeschreven te moeten worden aan het feit, dat Frankrijk op het punt staat zijn grenzen voor Engelsche kolen te sluiten. Te Essehen (grens) is thans door de Belgische politie aan de Nederlandsche uitgeleverd de gewezen luitenant-kwartiermeester uit 's-Gravenhage, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van ruim f 60,000. De arrestant werd vergezeld door zijne echtgenoote. Nederland. Amsterdam, 23 Aug. Wanneer men Donderdag jl. een blik in en om het stadhuis had geslagen, dan zou men tot de conclusie zijn gekomen, dat de malaise alhier nog zoo groot niet is, en dat het huwelijk nog altijd in eere wordt gehouden. Een honderd vijf en twintig paren meldden zich successievelijk aan om door den ambtenaar van den burgerlgken stand in den echt te worden opgenomen. We hebben wezenlijk medelijden met den wethouder Schölvink, die zulk een corvée moest verrichten. Het ging echter nogal vlot, want er waren slechts 24 paren die in de 2de klasse, dus ieder afzonderlijk, trouwden, terwijl 101 paren in de derde klasse, d. i. bg groepjes, of allen tegelijk door Hymen's band omslingerd konden worden. Als men nu nagaat, dat ieder paar vier getuigen, oudera, bloedverwanten en vrienden meebracht, dan kan men begrijpen welk een ophooping van mensehen in de veel te kleine lokalen werd veroorzaakt. Om niet half te stikken, zochten vele getuigen uit de wachtkamer der tweede klasse hun toevlucht op straat en zelfs de ambtenaar, die daarna de getuigen, enz. liet teekenen, moest nu en dan naar buiten om versche lucht te happen. Gedurende zijn vgftien- jarige ambtelijke loopbaan had hij nog nooit zoo iets ondervonden. Voor de menschen van de derde klasse was volkomen geen plaats en dezen hoopten zich dan ook maar op de binnenplaats op, waar bruiden en bruidegoms, getuigen en bloedverwanten dooreen stonden. Gelukkig regende het niet. De bewoners van den Duvelshoek te Amster dam hebben den heer Bottemanne, bisschop van Haarlem, uitgenoodigd deze buurt te komen bezoeken op den verjaardag der Koningin, als wanneer zij de verschillende stegen luisterrijk zullen versieren. In een der logementen in de Warmoesstraat te Amsterdam ontdekte men, dat de deur van een der kamers niet werd geopend en vreesde men, dat den man, die daar logeerde, een ongeluk was overkomen. Politie werd ontboden en toen de deur open gebroken was, zag men, dat de logeergast met een gewoon zakmes zich een doodelijke wonde had toe gebracht aan de keel. Hg lag gekleed te bed en zijn hoed, die naast hem lag, was half vol bloed geloopen. Het lijk is naar de Westerbegraafplaats over gebracht. Alexander Cohen, de anarchist, die, zooals onze lezers weten, dezer dagen gearresteerd werd om, na een negenjarig verblijf in Frankrijk, zijn straf te ondergaan wegens bet plegen van majesteits schennis in 1887, is nu in de gevangenis ziek geworden. Pogingen worden aangewend om gratie voor hem te verkrijgen. Eenige bladen ondersteunen die pogingen. Zij vinden het te hard, dat Cohen na zoo langen tijd van ballingschap zijn straf moet uitzitten; vooral als men bedenkt, dat bij nog zeer jong was, toen hij het feit pleegde. De vrouw van Cöhen (een Franfaise) heeft zich bij de redacties van verschillende Amsterdamsche bladen beklaagd over de behandeling, die haar man in de gevangenis heeft te ondergaan. Hij is ziek, en daarom werd aan den dokter gevraagd, of hij flanellen mocht dragen, en, in plaats van het zwarte brood", dat zgn maag niet verdragen kan, wit brood kon krijgen. Maar de dokter weigerde alles, zeggende dat Cohen niet ziek was, waarop deze, in tegenwoordigheid van zgn vrouw, den geneesheer onder het oog bracht, dat hij hem dan, om een juist oordeel te vellen, onderzoeken moest. Dit nu zou de heer L. P. Walburgh Schmidt, de dokter der gevangenis, hem allesbehalve vriendelijk hebben afgenomen, en hg diende, volgens mad. Cohen, aldus van bescheid: »Als je beweert, dat ik niet in staat ben om te zien of je ziek bent of niet, dan zal ik je zooveel slaag laten geven, dat je flauw valt; dan ben je ziek en kun je je gaan beklagen. De heer Schmidt zal zich zeker in deze wel weten te verdedigen. '8 Gravenhage, 24 Aug. Naar men ver neemt heeft het ministerie van bnitenlandsche zaken, voordat onze Regeering haar houding ten aanzien van het opbrengen van de Doelwijk bepaalde, het advies ingewonnen van op het gebied van inter nationaal privaat- en volkenrecht gezaghebbende ■mannen, met name van het lid der Eerste Kamer mr. Rahusen en van den staatsraad ror. Asser. De Eerste Kamer zal in hare aanstaande bijeen komsten de kieswet het laatst behandelen van de drie wetsontwerpen, nog bij haar aanhangig. De bekende klompenschntter heeft Maandag middag zgn uniformkleeding ingeleverd aan het bureau der schutterij op de Groote Markt. Hij zat op een soort zegekar en werd begeleid door honderden, die straatliederen zongen. De uniform was aan de kar gehecht, omringd door de klompen en de medailles. Zondagmiddag omstreeks 2 uren is op een kwartier afstands van Kijkduin, onder de gemeente Loosduinen, in de duinen gevonden het lijk van den 57-jarigen Jhr. C. A. v. S., die sedert 30 Juni jl. zijne woning verlaten had, onder omstandigheden, die vermoeden van zelfmoord hebben opgewekt. Dat vermoeden is gebleken juist geweest te zgn. Rotterdam, 24 Aug. Zaterdagavond is door de politie naar het Ziekenhuis gebracht de 37-jarige J. v. E., wonende Wilde Zeesteeg no. 3, die door zgn vrouw, terwijl deze onder den invloed van sterken drank verkeerde, met een mes vrij ernstig aan het voorhoofd verwond was. Na het verlaten van het Ziekenhuis heeft hij verder den nacht bij de politie doorgebracht, omdat hij uit vrees voor zijn vrouw niet naar buis durfde gaan. Dinsdag werd door de recherche ter be schikking van den officier van justitie gesteld een man, genaamd W. B., die den 19 Juni 1894 door de arrond.-reehtbank te Rotterdam veroordeeld was tot één maand gevangenisstraf wegens desertie en die sedert gesignaleerd stond. Hij is door een rijksveldwachter naar de strafgevangenis overgebracht. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur zag de heer A. G. H. van Meekeren, directeur der Zweminrichting aan de Boompjes, dat een man, niet ver van deze inrichting, over de leuning van de Willemsbrug te water geraakt was. Hij waarschuwde terstond zgn personeel, waarvan de zwemmeester J. Sigmond (geboren te Zierikzee) zich gekleed uit een achter deur te water begaf, spoedig gevolgd door drie abonnés, die, ontkleed als zij waren, den zwemmeester weldra hadden ingehaald. Alle vier grepen den drenkeling, die circa 40 meter van de inrichting verwijderd was, doch hadden veel moeite om hem boven water te houden, waarna een tweede zwem meester, August Vetter, onder het personeel bijge naamd »de Generaal", zich met eeu lijn te water begaf. Deze lijn werd op hetbalcon der zweminrichting vastgehouden en toen de drenkeling en de redders er aan vastgemaakt waren, haalde men allen tegelijk in. Op den drenkeling, die reeds geheel bewusteloos was, werden door het personeel de bekende voor schriften toegepast, waardoor men er weldra in slaagde de levensgeesten op te wekken. Hij bleek te zijn een 26-jarige schippersknecht nit Sliedrecht, genaamd Jan Vermeulen. Op advies van dr. A. van Ameyden van Duy werd hij door de politie per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Zierikzee, 26 Aug. Bg Kon. besluit is met ingang van 1 Oct. a.s. aan den heer O. J. de Vulder van Noorden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Tholen, onder dankzegging voor de in die betrekking bewezen diensten. Benoemd tot kantonrechter te Ridderkerk Mr. J. H. van Bel, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtb. te Maastricht. Benoemd in het bestuur van den calamiteusen Suzannapolder, tot voorzitter de heer A. J. Bierens en tot lid de beer H. Polderman. Tot prov. veearts der 3de klasse, standplaats IJzendijke, is door Gedeputeerde Staten van Zee land benoemd de heer L. Louter te Heinenoord. Te Gapinge (gem. Vrouwepolder) is j.l. Maan dagmorgen de korenmolen van N. Verhuist door onbekende oorzaak totaal afgebrand. Het woonhuis en de andere naburige gebouwen bleven gespaard. Al het vee werd gered, doch de overige inboedel, als een groote hoeveelheid graan en bloem, werd een prooi der vlammen. Het verbrande is slechts gedeeltelijk geassureerd. Te Zevenaar is eene vrouw overleden tenge volge van het doorslikken van de pitten van een groot getal pruimen. Zierikzee, 26 Aug. Naar wij vernemen zal op aanst. Zondag onze gemeente andermaal worden bezocht door een Belgisch gezelschap, ten getale van een 500 leden. Den heer M. W. van de Garde, directeur der zangvereeniging Thalia" te Dreischor, werd Zondag eene aangename verrassing bereid. Toen bij met de zangoefeningen zou beginnen, nam de voorzitter, de beer Joh. Everwijn, het woord en herinnerde er aan, dat, had men de vorige maand bet tienjarig bestaan van Thalia" herdacht, het nu juist tien jaar geleden was, dat de heer Van de Garde begon met de zangoefeningen te leiden. Met eene eenvoudige toespraak, die van waardeering, hoogachting en genegenheid getuigde, bood hg hem daarom namens de leden en enkele oud-leden eene fraaie étagère, aan, waarop een keurig album met hunne portretten. Eene pen- teekening mef opdracht, die den teekenaar, het lid O. J. Verton, alle eer aandoet, verhoogde de waarde van het geschenk. Na het »LaDg leve onze Directeur!" der leden, verklaarde de heer Van de Garde waarlijk verrast en getroffen te zijn door zooveel genegenheid, aan vaardde dankbaar en met hooge ingenomenheid het geschenk, bracht lof aan den geest, die onder Thalia's leden heerscht, en uitte de hoop, dat het hem lang gegeven zg om, het album doorbladerende, zich de vele vriendinnen en vrienden te herinneren, die hg in Dreischor heeft. {M. Ct) Dezer dagen is te Sas van Gent beslag gelegd op een hoeveelheid buskruit, dat per spoor naar België vervoerd zou worden. Tegen de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de stoom bootonderneming Vlissingen Temeuzen is proces verbaal opgemaakt wegens het vervoer van het krnit, dat niet volgens de wettelijke voorschriften verpakt was. In de St. Ct. is opgenomen het verslag be trekkelijk den dienst der rijkspostspaarbank over 1895. Het aantal inleggers op 1000 zielen bedroeg in Zeeland 105 tegen 95,1 in het vorige jaar, met een gemiddeld aantal inlagen op elk boekje in 1895 van 1,6. In Zeeland hadden 35,853 inlagen plaats, waar onder 17,314 van 1 tot beneden f 10, 9025 van f 10 tot beneden honderd en 2629 van f 100 en hooger, te zamen tot een bedrag van f 1,007,519,52. Terugbetaald werden in die provincie 8843 posten, te zamen bedragende f 728,614,85. Aan de inleggers was verschuldigd op 31 Dec. 1895 f 326,107,84. De onteigening van de benoodigde gronden voor den stoomtram Rotterdam—Oud-Beierland NumanBdorp is, voor zoover die gronden in de Hoeksche Waard gelegen zijn, afgeloopen. Alle eigenaars hebben met de door de schatters voor gestelde bedragen genoegen genomen. Bg Westkapelle is geankerd de schoener Camwood Bate", van Antwerpen naar Sunderland bestemd. De top van den grooten mast is gebroken. De bemanning is te Vlissingen aangebracht door den Belgischen loodskotter 6. De kapitein was over boord geslagen, doch aan het Westkapelsche strand gered. De gemeenteraad van Oud-Beierland heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den heer Hendrik Weeda Johz. aldaar, om de schade bij de jongste ongeregeldheden aan particuliere eigen dommen toegebracht; van gemeentewege te vergoeden. Vrouw W., wonende in de Waterstraat te Utrecht, die zich dikwijls te buiten gaat aan sterken drank, en daardoor reeds herhaaldelijk met de politie kennis maakte en verschillende hechtenisstraffen onderging, wierp Maandagavond in een vlaag van >dronkemans"-waanzin in hare woning eene bran dende petroleumlamp in het bed. De huisgenooten sprongen spoedig toe, haalden de lamp van die gevaarlgke plaats vóór deze nog door de vlam was aangetast, en wierpen haar op de straat. De vrouw werd op verzoek van de buren en de huisgenooten, ter voorkoming van verdere onheilen, door de politie in verzekerde bewaring genomen. Een koemelker te Terhome vond in den laatsten tijd meermalen zijn vee ziek, zonder dat men den aard daarvan kon bepalen. Een nauwlettend onder zoek leerde, dat het ongeveer 20-jarig buurmeisje, tot een gegoede familie behoorende, doch waarmede de koemelker op vijandigen voet stond, fijngemaakt glas mengde in pas gemaaid gras, dat den volgenden morgen tot voedering van het vee moest dienen. Er is proces-verbaal opgemaakt. In het bosch van Olterterp bij Beetsterzwaag vond een gezelschap, dat daar wandelde, Zondag middag omstreeks 12 uur, bg een gracht, eene dame bewusteloos liggen. Een dokter, die zich onder het gezelschap bevond, verleende onmiddellijk bijstand, 't Bleek dat het meisje in het water had gelegen de pols was nog maar juist te voelen. Nadat zij bijgebracht was, kon zij vertellen dat zij van den vorigen avond 9 uur daar zoo gelegen had. Zij bleek uit Leeuwarden afkomstig en modiste van beroep te zijn. Hoe zij daar is gekomen is nog niet duideljjk geworden. Men heeft haar bij hare zuster te Olterterp gebracht. Te Zwolle is door de politie gearresteerd de 61-jarige A. v. d. B., wegens het aan den openbaren weg plegen van gemeene handelingen met 3 meisjes van 5- tot 7-jarigen leeftijd. Te Veendam is een werkstaking uitgebroken onder de melkgebruikers. De melkboeren hebben den prjjs aanmerkelijk verhoogd. In een vergadering hebben daarna de afnemers besloten zich zoolang te behelpen met gepasteuriseerde ondermelk der Meedener stoomzuivelfabriek, totdat de boeren den prgs weer hebben verlaagd. ATJE0. De correspondent der N. Rott. Cl. te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag: Gisteren werden onze troepen voorbij Anagaloeng beschoten. Twaalf minderen werden gewond, twee gedood. Oaze troepen rukken verder op. Volgens een telegram aan het H.bld heeft Toekoe Baid zich aan kolonel Stemfoort over gegeven. Zie telegram). Landbouw en Veeteelt. De meeste beetwortelsuikerfabrikanten in deze provincie, zoo schrgft men uit Noord-Brabant, zgn voornemens, om reeds in de tweede helft van Sep tember met de jaariijksche campagne te beginnen. Omtrent den stand van het gewas luiden de rapporten der agenten over het algemeen zeer gunstig, slechts enkele perceolen zgn achtergebleven en staan er sobertjes bij. Als we nu maar niet te veel nat krijgen, wat voor bieten, die om dezen tijd alleen droogte en zonneschijn behoeven, hoog6t nadeelig zou zijn, laat het zich aanzien dat we dit jaar een goede bietenoogst zullen hebben, hetgeen niet alleen den boer en fabrikant, maar ook de arbeidende klasse ten goede komt. -Brilillisse, 25 Aug. De vlekziekte blijft in hevige mate onder de varkens woeden. lederen dag sterven er van deze dieren. Reeds meer dan vijftig zeker, eene waarde van ruim f 2000 ver tegenwoordigende, zgn aan deze ziekte gestorveD. Een groot aantal werd bovendien zoo spoedig mogelijk geslacht, terwijl vele dieren soms ver onder de waarde worden verkocht. De meeste der verkochte dieren worden naar Rotterdam vervoerd. RECHTSZAKEM. Door het kantongerecht te Oostburg werd Dinsdag j.l. uitspraak gedaan in de zaken tegen F. P., apotheker aldaar en dr. J. L. J. de G. en en P. M. D., resp. artsen te Aardenburg en te Zuidzande, ter zake van wat eerstgenoemde betreft, het verstrekken van geneesmiddelen zonder recept en wat de twee anderen aangaat, het verstrekken van geneesmiddelen op eene plaats waar een apotheker is gevestigd. Alle drie beklaagden tegen wie door het O. M. vóór 14 dagen elk f 50 boete, subs. 40 dagen hechtenis werd geëischt werden veroordeeld tot een geldboete van f 10, subs. 20 dagen hechtenis. Gedurende eenigen tijd is voor de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam een procedure aan- hangig, ingesteld door den heer H. H. tegen den heer R. L. aldaar, teneinde scheidslieden te doen benoe men, die een bg overeenkomst vastgestelde poenaliteit ten bedrage van één millioen twee maal honderd duizend galden zullen moeten toepassen. De kans van slagen moet, naar de Tel. verneemt, voor den eischer in dit proces zeer gunstig zgn. Tegen een paar sjouwerlieden te Winschoten, die een rat met petroleum begoten en het arme dier toen met een lucifer in brand hebben gestoken, is 2 en 1 maand gevangenisstraf gevraagd. Het brandende dier liep in zijn angst een manufactuur winkel binnen, zoodat e r ernstige ongevallen hadden kunnen voortkomen uit dit ellendig spel. De belhamel van het twetal sloeg voor de recht bank nog een hoogen toer \n. kEBkHIEUWS. Generale Synode van de Gereformeerde kerken in STederland, te middelburg. 17c zitting, op Dinsdag 25 Augustus, voormiddags. In deze zitting rapporteerde dr. L. Wagenaar eerst over een pnnt, dat nog gerangschikt was onder de rubriek: Woord en belijdenis". Daarna bracht hij rapport nit over de vraag of de post-acta in de Gereformeerde kerken evenzeer gelden als de kerkenorde. De Bynode geeft op die vraag geen antwoord, omdat geen concreet geval uit de post- acta was genoemd, en aan de goede beantwoording van de vraag in het algemeen eene wetenschappelijke studie moest voorafgaan, welke van deze synode niet kan worden gevraagd. De conclusie van een praeadvies over revisie" van sommige artikelen der D. kerkenorde, uit gebracht bij monde van dr. J. Hania Pzn., werd aangenomen, zoodat de Generale Synode die >revisie" thans nog niet ter hand nam, wjjl de algemeen® noodzakelijkheid daarvan nog niet gebleken was, en de daarvoor geschikte tijd ook nog niet was gekomen. Naar aanleiding van het verzoek van eenige classicale vergaderingen om, ter voorkoming van onregelmatigheden, de zaak der doopformule wettig te regelen, besloot de Synode der Ned. Herv. kerk op advies der meerderheid van de omtrent deze zaak rapporteerende commissie, daartoe niet over te gaan maar tevens, op voorstel van den heer Bronsveld' om de kerkeraden aan te schrijven er toezicht op te houden, dat bij den doop door de predikanten de gewone formule gebruikt worde. Te Sas van Gent (Zeeuwsch Vlaanderen) zal, ter vervanging van de verbrande Protestantsche kerk op dezelfde plaats een nieuw gebouw verrijzen, in Gothischen stgl. In den loop der volgende week zal met het leggen der fundeering begonnen worden. De bouw geschiedt onder beheer van het kerkbestnur! Zondag 30 Aug. a.s. hoopt de WelEerw. heer G. A. Toebes, predikant der Ger. Gem. te Haamstede in de namiddag-godsdienstoefening zijn afscheidsrede' te houden. o i% i: ii IJ s. Bij het te 's Hage gehouden examen Hoogd. taal (M. O., akte A), is geslaagd mej. T. Visser van Zierikzee. Bg het te Wageningen gehouden examen voor landbouw-onderwgzer is o. a. geslaagd de heer P. A. van Bloppoel, geb. te Zierikzee, thans onder wijzer aan de Dep. School te Breda. Op de aanbeveling voor tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool te Middelburg (cursus 1896/7) komen voor de heeren dr. W. Poort en dr. A. D. v. d. Harst; en op de voor dracht voor onderwjjzer aan school B aldaar de heeren J. J. van Aartsen, A. Dekkeren P.Davidse, Door den heer M. den Hartog is thans het volgende adres gezonden aan Gedep. Staten der Provincie Noord-Holland: Geeft met verechuldigden eerbied te kennen M. den Hartog, gewezen onderwijzer aan de open bare lagere school der le klasse no. 78, te Amsterdam. dat hg bericht heeft ontvangen van het besluit van den Amsterdamschen Gemeenteraad, waarbij h« uit zijn betrekkmg als onderwgzer is ontslagen, terzake, dat hg op den 8en Juli 1896 twee hoofden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1