ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 20 Augustus 1896. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De priis per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6808. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierilizeesclie Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Ziekikzee, Gelet op liet schrijven van den Gene- raal-MajoorBevelhebber in de IIIe Mili taire afdeeling te Breda, van 13 Augustus 1896, no. 1 Brengt bij dezen ter openbare kennis, dat jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1897 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der Infanterie, zich vóór of op Zaterdag den 29 Augustus 1896 ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden In het bijzonder worden op de gelegen heid tot het deelnemen aan de hiervoren genoemde oefeningen gewezen de jonge lieden, die ingeschreven zijn voor de lich ting der nationale militie voor 1897. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente- Secretarie te bekomen. Ziekikzee, den 15 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Amerika. In de Chineesche .wijk van San-Francisco zgn proclamaties in de Chineesche taal aangeplakt, waarin Li-Hung-Chang o.a. wordt beschuldigd de Chineesche belangen tijdens den oorlog met Japan verwaarloosd te hebben. De Chineezen van San- Francisco worden er in aangezet den onderkoning op zijn doorreis in die stad te vermoorden. Een Amerikaan, die de Chineesche taal machtig is, beeft de politie gewaarschuwd. In de vorige week zijn te New-York ten gevolge van de hitte in 't geheel 1810 personen bezweken; onder dezen 552 kinderen beneden de vgf jaar. Engeland. Zaterdagmorgen reden Li-hung-Chang en zijn gevolg van Londen naar Chester, en van daar in drie open rijtuigen naar de residentie van Gladstone. Ze kwamen 25 minuten eer op Hawarden dan ze ver wacht waren, zoodat de eerewacht bet kasteel bereikte tien minuten nadat Li er reeds was binnengegaan. Door den rev. Henry Gladstone en andere leden der familie ontvangen, werd de booge bezoeker naar de bibliotheek geleid, waar de grijze staatsman hem ontving; nadat beiden begroetingen door middel van den tolk hadden gewisseld, werd Li aan mevrouw Gladstone voorgesteld. Toen zetten Gladstone en Li zich aan bet raam, en na eenige wederzijdsche beleefdheidsbetuigingen over diensten aan hun landen bewezen enz., spraken zij over politieke zaken. Li merkte op dat de Engelsche belangen en de Engelsche handel in China grooter zijn dan die van alle andere naties te zamen, Gladstone zei, dat Engeland sterk gemaakt is door den vrijen handel en hij hoopte dat dit altijd zoo blijven zal. Li meende dat China eenige beperkende bepalingen voor de kooplieden moet maken, en dat de toestand van China's financiën veel omzichtigheid en zorg ver- eischen. Daarop kwam Engeland's zeemacht ter sprake, en later verzekerde Li dat hij zijn best deed om den aanleg van spoorwegen in zijn land te bevorderen. Li schreef, op verzoek van Gladstone, in drie boeken, en Gladstone koos uit zijn verzameling drie boekwerken uit, die hij aan Li ten geschenke gaf. Li nam eenige ververschingen aan, en aan 't eind van het bezoek zijn ze beiden, op stoelen naast elkaar gezeten, gepbotographeerd. Toen nam de Chineesche grootkanselier afscheid van zijn gast heer en diens familie, en hij vertrok, toegejuicht door de aanwezigen. Nu was de eerewacht present en de muziek speelde. »Een allermerkwaardigst man", zei Gladstone, »door zijn kleurige kleedij doet bij me denken aan de Sjah van Perzië. Toen was ik nog in dienst, en ik herinner me dat de Sjah, vermoeid van zijn reizen, in slaap viel in den trein. Maar Zijn Excellentie schijnt de vermoeienis zoo goed te doorstaan ja, een merkwaardig man". Met de directeuren der Engelsehe Bank sprak Li-Hung-Chang over het bimetallisme en hg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat die quaestie alléén kon worden opgelost door de landen, die zilver voortbrengen en gebruiken, «Indien wjj hand aan hand gaan met Japan, kunnen wij een voorstel doen aan de Europeesche volken, om een vaste verhouding te bepalen tuaschen goud en zilver; maar als Engeland dat niet goed keurt, kunnen wij het toch niet doen". En na de opmerking van sir Mark Collet, dat het een moeilijke quaestie is, zeide Li, «dat Engeland die alléén kon oplossen als het wilde; maar het heeft zijn eigen belangen te beschermen, en daarom zal Engeland alleen zaken doen, die in zijn belang zijn, zonder zich te storen aan het voordeel van andere volken". «Evenals andere regeeringen", merkte sir Mark op. En do groote Chinees gaf fijntjes ten antwoord: «Ja, het is over de geheele wereld hetzelfde, maar voornamelijk in Engeland". De Times zegt dat de directeuren der Engelsche Bank lachten maar het zal wel een lachen geweest zijn als van den boer die kiespijn had. Rusland. Het Russische keizerpaar wordt op 6 of 8 October a.8. te Parijs verwacht voor een verblijf van 8 dagen. Zij zullen in bet paleis van de Russische ambassade logeeren. Bet programma noemt voorloopig een galadiner in het Elysee, een galavoorstelling in de opera met Fransch-Russische apotheose tot slot en misschien een troepenrevue in Longchamp van 100.000 man. Over de ontvangst is nog niets bepaaldde president zal eerst eens kijken hoe de keizers van Duitschland en van Oostenrijk hun gasten ontvangen! De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph in Berlijn beweert dat de czaar alleen in Parijs zal komen en dat de czarina in Darmstadt zal blijven. Volgens oogstbericht uit Petersburg is de oogst in Rusland overal geëindigd. De granen laten te wenschen over; het stroo is zeer rijkelijk, doch het graan is licht. In de streek van de Baltische zee tot aan de Kaspische zee is de oogst goed; in de noordelijke provinciën is de oogst tamelijk goedin het zuiden daarentegen is zij slecht, terwijl de oogst in de Krim middelmatig is. België. Het schijnt uitgemaakt te zijn dat de brand in de St. Pieterskerk te Ostende is veroorzaakt door een gloeiende houtskool, die door den wind uit een komfoor der loodgieters geblazen werd en het dak der kerk aanstak. Te Antwerpen is een officier gearresteerd, die gebleken is te zijn de luitenant-kwartiermeester B. L. Jochem, indertijd te 's Gravenhage bij trommel slag ingedaagd, en bij niet-verschijning verbannen, en thans wegens verduistering door .de Belgische regeering aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. Nederland. 'S Gravenhage, 17 Aug. De gewezen Indische onderwijzer, verdacht van het plegen van strafbare handelingen met zijn zesjarig dochtertje, is overgebracht naar het Huis van Bewaring. De aanleiding tot het schenken van gratie aan den gep. kapitein van het Indische leger v.V. zou, zooals men nader verneemt, hierin gelegen zijn, dat de in vrijheid gestelde, die vóór zijn ver oordeeling wegens verduistering der effecten van zjjn schoonmoeder steeds geweigerd had te open baren, waar hij de stukken verborgen had, na het ingaan van zjjn straftijd de aanwijzingen moet hebben gedaan, waardoor de geldtrommel ontdekt is en de waarden, zonder dat daaraan iets ontbrak, aan de eigenares of rechthebbenden konden worden terug gegeven. In de buitenlandsche bladen wordt met groote zekerheid bevestigd, dat als echtgenoot voor onze jonge Koningin is aangewezen de erfgroothertog van Saxen-Weimar. Willem Ernst Karei Alexander Frederik Hendrik Bernard Albert George Herman, erf-groothertog van Saxen-Weimar, werd te Weimar op 10 Juni 1876 geboren. Hij bekleedt den rang van luitenant a la suite van het 5e regiment infanterie van Thuringen en studeert aan de nuiversiteit van Jena. Door zjjn moeder, prinses Sophie der Nederlanden, is hg, na onze Koningin, de naaste opvolger tot den troon van ons land. Als het huweljjk plaats vond zou de erf-groot- hertog afstand doen van den troon van Saxen- Weimar, ten behoeve van zijn twee jaren jongeren broeder Bernard Henri. Rotterdam, 18 Aug. In den nacht van kermiszaterdag omstreeks 5 uren brak alhier een hevige brand uit in pand No. 55 aan de Boompjes, waarvan het benedenhuis tot bierhuis was ingericht, terwjjl de vier bovenverdiepingen door verschillende gezinnen bewoond werden. De brand brak uit in het achtergedeelte van het benedenhuis en nam zóó snel toe, dat de bovenbewoners zich slechts door een overhaaste vlucht konden redden. Reeds toen de brand ontdekt werd dooreen der nabij wonenden, den Heer D. W. van Doodewaard, die onmiddellijk de deur intrapte bleek het dat de doortocht reeds was afgesneden. De heer D. snelde daarop naar huis, haalde een ladder en sloeg daarmede de ruiten op de eerste verdieping in. De bewoner, de heer Kuypers, diens vrouw en dienstbode, en uit een hoogere verdieping 3 kinderen, een oude juffrouw en een kostganger werden langs de ladder gered. Het bleek meer dan tijd te zijn, want de vlammen zochten reeds een uitweg door de ramen naar buiten. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, welke, niettegenstaande tengevolge van de kermis velen eerst nauwelijks te bed lagen, spoedig ter plaatse was. De brand bleef echter niet tot het bedoelde pand bepaald. Onmiddellijk daarachter waren de vlaszolders der firma A. den Hoed, en weldra sloeg de vlam over en zette ook deze zolder in lichtelaaie. Zes stoom- en 8 handspuiten moesten hunne grootste krachten inspannen om de belendende panden te beveiligen. Aanvankelijk slaagden zij daarin slechts gedeeltelijk, want ook van het pand 54 werd de zolderverdieping aangetast, waarin ge vestigd waren de kantoren der «Holland American Cotton Company" der firma Ortt Co. en Leo J. Andriessen, RotterdamAmsterdamde bovenver diepingen waren aan eenige heeren als gemeubileerde kamers verhuurd. Ofschoon men er in slaagde den brand tot die zolderverdieping te bepalen, is de waterschade ook daar aanzienlijk. Voor enkele bewoners wordt de omvang van het onheil nog vergroot doordat zij niet verzekerd waren. Voorts verbrandde van den heer Kuypers circa f 600 aan geldswaarde. Op de vlaszolders lagen ruim 20.000 steen vlas. De benedenverdieping der vlaszolders bleef gelukkig behouden. Deze was n.l. gevuld met vaten machine olie en darmen, toebehoorende aan de firma Claus, terwijl nog in een aangrenzend gedeelte vaten margarine aanwezig waren. Eerst omstreeks 11 uur in den morgen kon de brandweer voor het grootste gedeelte inrukken. Een spuitgast van Bpuit 6 werd nog aan bet hoofd getroffen door een vallende ladder, waardoor hij een ernstige verwonding kreeg, zoodat hij, nadat hem in de politiepost de eerste geneeskundige hulp* was verleend, naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, alwaar hij door dr. Van Staveren werd verhonden. De brand is ontstaan in het achtergedeelte van pand 55 en eerst nadat dit pand half uitgebrand was, naar de vlaszolders overgeslagen welke van dit pand door een smalle binnenplaats zijn afgescheiden. Van een ontstaan van den brand op die vlaszolders zeiven is geen Bprake. Op de zolders was voor ruim f 100,000 vlas aanwezig, wat, volgens deskundigen, 80 pCt. aan waarde heeft verloren. Alles was tegen brandschade verzekerd. Omstreeks 7 uren Zondagavond hield voor het café «de Stadt Hamburg" in de Zandstraat no. 8 van J. van Gurp een rijtuigje stil, waarin zes half beschonken personen, meerendeels koetsiers, gezeten waren. Het zestal bezocht het bierhuis, maakte vertering, doch weigerde te betalen en verliet de inrichting. Nadat zij wederom in het rgtuig waren gezeten, kwam van Gurp buiten en nam van een hunner den hoed af, om hèm zoodoende tot betaling te noodzaken. Doch in plaats daarvau verliet het zestal het rijtuig, drong het bierhuis binnen en ving aan van Gurp en zjjn vrouw te mishandelen. Nu nam. de kastelein een stuk telhout van onder zijne toonbank en dreef hen daarmede, slaande op de hoofden of waar hij maar raken kon, de straat op. Woedend aldus onthaald te zijn, begonnen de koetsiers al de ruiten kort en klein te slaan,, braken daarna eenige ijzers van de pui, sloegen hiermede een lantaarn en alles wat voor handen was stuk, trokken de gordijnen van de glazen en begonnen daarop met fiesschen, bierglazen en wat maar voor de hand lag, de in de «Stadt Hamburg" zich bevindende bezoekers, mitsgaders tapper en v*ouw, te bombardeeren. Eene woeste vechtpartij was het besluit, waarbij een vier of vijftal personen met gaten in het hoofd en in het gelaat ten laatste een goed heenkomen zochten. Nu kwam ook de politie met een sterke macht opdagen en dreef allen met de blanke sabel uiteen. Den zwaarst verwonde, een koetsier uit de Oudaenstraat, wiens hoofd ontoonbaar uit den strijd kwam, braebt men naar het ziekenhuis. De «Stadt Hamburg" heeft nu het aanzien van een uitgebrand benedenhuisvan de pui bleef niets heel; ten einde raad heeft men ramen en deur met planken dichtgespijkerd. Omstreeks 12}/s uur is Dinsdagnacht de dekknecht A. Kieboom, wonende te Middelburg, van de vrachtboot Valte 2, liggende aan de Maas kade O.Z., bij het aan boord gaan in het water gevallen en verdronken. Den volgenden morgen werd zijn ljjk uit de Maas opgehaald. Naar de Dordr. Ct. verneemt, zijn in de vorige week bij verschillende particulieren te Rotterdam ■weer eenige gouden ringen in beslag genomen, afkomstig van den, in de kermisweek bij den goudsmid P. G. v. H., te Dordrecht, gepleegden diefstal. De ringen waren hun door een koopman in vanielje-ijs verkocht, en de Rotterdamsche politie slaagde er niet zonder moeite in dezen persoon op te sporen, waarna zij hare bevinding mededeelde aan de Dordtsche justitie, welke den man voor haar deed verschijnen en voldoende termen moet gevonden hebben om terstond een bevel tot gevangenneming tegen hem uit te vaardigen. Zooals men weet, bevindt de beier van een deel der gestolen ringen, B., zich nog in voorloopige hechtenis; in den thans gearresteerden persoon meent men den eigenlijken dief in handen te hebben. Hoek. Door den gemeenteraad is jl. Zaterdag met 4 tegen 2 stemmen andermaal afwijzend beschikt op een verzoek van ingezetenen tot het instellen eener kermis. De vorige maal werd dergelijk verzoek afgewezen met 6 tegen I stem. Middelburg. J.l. Maandagmiddag had op het terrein van de firma Alberts aan de Loskade alhier een ernstig ongeluk plaats. Bezig zijnde met het versjouwen van balken, 6choot een dezer zware stukken uit, tengevolge waarvan een werkman, de 30-jarige de Groot, een been brak en aan het andere been ernstige kwetsuren bekwam. De bekende socialist J. K. van der Veer, te Middelburg, die in de termen valt van schutter te worden, heeft in zijn blad De Toekomst een open brief gericht aan den commandant der Schutterij te Middelburg, waarin hij naar hij zegt, op gronden, aan de mensehelijke rede en de menschelgke natuur ontleend, met voordacht en wat er ook de gevolgen van mogen zijn, zijn dienst als schutter weigert en dezen bovendien verzoekt hem te verschoonen van de toezending van desbetreffende uniform en wapens, die hij toch niet zal gebruiken. Goes, 18 Aug. Werd uit onderscheidene plaatsen, o. a. uit Middelburg, geklaagd, dat de kermis niet veel beteekende, de Goesenaars zullen geen reden hebben om te klagen. Er is zooveel aanvraag om ruimte, dat de muziektent op de groote markt moet worden weggebroken. In zijne onnoozelheid zon men zeggen, wat komen al die kermisgasten hier doen? Wij hebben nu al twee pleiziertreinen gehad, en er is er nog een in 't verschiet, zegt men. De menschen kunnen hnn geld toch maar eenmaal uitgeven. ZierikzCC, is Aug. Heden werd door den WelEd. heer Metselaar, refr.-ingenieur aan het Dep. van Justitie, een bezoek gebracht op het Huis van Arrest en Bewaring alhier. Benoemd tot Waterbouwkundig Ambtenaar aan het Waterschap St. Maartensdjjk de heer B. J. van Oost aldaar. Een boerenknecht inMalland, nabij Scherpenisse, kreeg van een hengst zoo'n slag tegen het hoofd, dat hg in den sloot tuimelde, waaruit hij bewusteloos werd opgehaald. Èen paar dames te Colijnsplaat hebben aan de gereformeerde kerk aldaar ten geschenke gegeven een zilveren doopbekken, alsmede eene zilveren kan en bekers voor de bediening van bet avondmaal. In de Zaterdag te Bergen op Zoom gehouden vergadering der «Vereeniging tot bevordering der belangen der Zeeuwsche Oesterindustrie", waar 13 van de voornaamste oesterindustrieelen tegenwoordig waren, werd besproken de vraag, waarop de prijs van de oesters bij de opening van het seizoen kan worden bepaald. In het algemeen was men vau meening dat als prijs voor de eerste soort oesters kon worden aangenomen f 55 60 per mille. Aangezien aangaande het gewicht vau die soort niets kan worden bepaald, zoolang de groei nog aanhoudt, kon vooralsnog dat gewicht niet worden aangegeven. In het vorige seizoen was het ongeveer 85 kilo bruto. De inleggers van de Hillegomsche spaarkas zijn opgeroepen om op Maandag 7 September as. met hunne gequiteerde boekjes te komen in café. Flora te Hillegom, alwaar tot algebeele uitbetaling der inlagen zal worden overgegaan. SRierikzeC^ 18 Aug. Het «wielrijden" is tegenwoordig aan de orde van den dag, niet voor liefhebbers alleen, maar ook voor diegenen, die voor hunne zaken daarvan gebruik maken. Vandaar dan ook dat dit zoowel in het buitenland als in ons land eene verbazende vlucht heeft genomen. Fietsen, fietsen, altemaai fietsen!!t Ook in onze gemeente werd daarvan reeds druk gebruik gemaakt door beiderlei geslachten. Toch was voor velen nog het leeren een bezwaar, daar dit tot nog toe moest geschieden op een gedeelte der wandeling, dat toch veel bekijks geeft, iets wat voor een leerling niet altijd aangenaam is. Het is daarom dat de firma wed. A. Anker Wz., rijwielhandelaar en reparateur van den N. A. W. B. en van de Touringclub de Belgique, eene rijwielscbool heeft daargesteld, ingericht geheel naar de eischen des tjjds, op een afgesloten terrein achter de Kleine Kerk en uitkomende in de Hooge Molenstraat, groot 800 M2. Die ruimte is dus niet alleen voldoende voor rijwielschool, maar geeft ook gelegenheid voor schoon- en figuurrijden, zoodat zij, die de kunst reeds meenen te verstaan, zich verder daarin kunnen oefenen. Teneinde eene behoorlijke rust en ver- fri8sching te kunnen genieten, is eene veranda aangebracht, waarin men ververschingen kan ge bruiken, terwijl eene nette kleedkamer voor dames is aangebracht. De firma Anker heeft ook in deze getoond te begrijpen wat in bet belang dezer zaak moet worden aangewendwij vertrouwen dat hare pogingen met een goeden uitslag zullen worden bekroond en dat de baan velen tot zich zal trekken. De circulaires zijn verzondenhet tarief zal voor' niemand een bezwaar opleveren. De dag der opening is bepaald op Zondag 23 Aug. a s., 's namiddags 12,30. Volgens achter staande advertentie zal het Harmoniegezelschap «Kunst en Eer", dat steeds bereid is elke nuttige zaak te steunen, ook aan die opening eenigen luister DE DOELW IJK. Van de firma Ruys Co. ontvingen de Hollandsehe* bladen de volgende mededeeüng «Volgens rapport van den gezagvoerder is de «Doelwijk" aangehouden op 12° 20' 15" noorder breedte en 43° 31' 20" oosterlengte, twaalf Engel sche mijlen uit den wal en twintig en een halve mijl zuideljjk van Perim. De equipage is aan boord. De lading moet worden gelost en opgeslagen". Blijkt dit bericht juist, merkt Het Vaderland op dan schijnt de zaak voor spoedige en be vredigende oplossing vatbaar te zijn, wijl, naar de regelen van het volkenre'cht, waaronder onderzoek en inbeslagneming van verdachte schepen wordt toegestaan, de limite van drie mglen uit den wal als grens is gesteld. Was _de «Doelwijk" 12 mijlen uit den wal, dus ver buiten het Italiaansche territoir, dau zou de aanhonding niet gerechtvaardigd zijn en in dat geval zal de teruggaaf van schip en lading ook wel spoedig volgen. Volgens een telegram aan de Tribune is de bemanning van de «Doelwijk" Zondag in verhoor genomen door eene commissie te Massowah, die belast is met het onderzoek. De lading van het schip is ontscheept. In het geheel moeten er ruim 50,000 geweren zijn ge vonden, voorts 2221 kisten vól patronen en 152 kisten vol sabels. Landbouw en Veeteelt. Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede heeft een tuinier bedacht inzake rupsen in de kooien. In zijn tuin, die bijna geheel is ingesloten, werden jaar op jaar zijne kooien door rupsen opgegeten. Daarop ontving hij den raad hennep tusschen de kool te plaatsen. Hij deed het, de hennep groeide hem hoven het hoofd, en de rupsen vraten stikum de kool op. Een volgend jaarpetroleum op de kool, dat hielp: de rupsen stierven, maar de kool was oneetbaar. Een derde jaarkoper-vitriool op de kool uitmuntend, de rupsen gingen alle dood, maar het was gevaarlgk van de kool te eten (kopervitriool is vergif). Een vierde jaar werd hem een best middel aan de hand gedaan: begieten met sterke pekel. Dat hielpde rupsen gingen dood en de kool eveneens. Dit jaar heeft hij een afdoend middel ter hand genomen: hij heeft geen enkele kool in zijn tuin geplant. Dit middel is probaat gebleken. Hij heeft nu geen last van de rupsen, maar ook niet van de kool. Verleden week zijn te Goes 2 mud jutten verkocht voor tiuintig gulden, natuurlijk omdat er zoo weinig zijn. Met de Zierikzeesche kermis zal men dus geen last hebben van het geroep: «lekkere zachte jutten drie voor een cent Luidens een correspondentie uit Roosendaal aan het Hbld. werkt de Belgische regeering de veehandelaars volstrekt niet in de hand, men zou haast denken van tegen. Ter elfder ure vernamen de kooplieden het besluit, dat jl. Zaterdag geen vee in België werd toegelaten, doch dat men voor den invoer moest wachten tot Maandag. Al de kooplieden hadden het te Rotterdam en elders gekochte vee reeds op 't spoor gedaan en vernamen eerst bij aankomst te Roosendaal het verbod van invoer. Telegrammen met verzoek van doorvoer te Esscben (grens), aan den Belgischen minister gezonden, bleven onbeantwoord, hetgeen de ontevre denheid onder de kooplieden niet weinig verhoogde. Velen waren tot hun schade verplicht het vee te Roosendaal op stal of in de weide te brengen. Scherpenisse, 18 Aug. Als een bijzonder heid kan gemeld worden dat de landbouwer W. v. H. alhier een aardappelplant heeft, welke een omtrek heeft van 6 meters, enkele stammen hebben een dikte van 5 e.M. en prjjkt thans nog met ongeveer 100 bloemen, benevens vele knoppen. Bjj de Zaterdag te Middelburg plaats gehad hebbende keuring voor de afdeeling «Zeeland" van het NederlandBch Paardenstamboek waren aange geven: 1 hengst van 2 jaar, die is opgekomen en 5 merriën van 3—8 jaar, waarvan er 4 opkwamen. 1 herkeuring had plaats. Te Heinkenszand, waar de keuring 's morgens plaats had, kwamen op: de aangegeven 2jarige hengst en 2 éénjarige hengsten, voorts 3 merriën j van 1 jaar, terwijl van de 7 aangegeven merriën j van 3—8 jaar er 6 opgekomen zijn. Te Kortgene kwamen Donderdag op 15 van de 18 aangegeven merriën van 8-8 jaar en 1 jarige merrie. Een aangegeven hengst van 1 jaar kwam niet op, evenmin als een voor de herkeuring aangegeven dier. Te Kruiningen kwamen Donderdag morgen op de aangegeven tweejarige hengst en 2 éénjarige ditp. Een herkeuring had plaats. De 5 aangegeven jarige merries kwamen alle op, evenals 17 van de 18 aangegeven merries van 3—8 jaar. Zierikzee, 19 Aug. Naar wij vernemen, heerscht de vlekziekte onder de varkens in deze stad en op verschillende dorpen op deze eilanden in hevige mate. ÜEIllAM IE U WS. Ds. Klomp, pred. btj de Herv. Gem. te Oud- Beijerland, heeft het beroep naar Lunteren aan genomen. Ds. W. A. Keers, beroepen van Veere, deed Zondagnamiddag zijn intrede bij de Herv. Gem. te 's Heer Arendskerke, met eene rede naar aanleiding van 1 Joh. 1 3. Des voorm. was Z.Eerw. bevestigd door ds. P. de Back van Oostkapelle, met de woorden van Zach. 4 6. Beroepen bij de Geref. Gem. te Ierseke de cand. Joh. Visser te Harderwijk; te Ternenzen da. M. Schuurman te Alfen o/d. Rijn. Het gouden priesterfeest van Mgr. Bottemanne, bisschop vau Haarlem, is Zaterdag met veel opge wektheid gevierd. Te Haarlem woei van alle gebouwen en een zeer groot aantal particuliere woningen der katholieken de driekleur. Een stroom van gelukwenschen bereikte langs telegraphischen weg of in den vorm van brieven de bisschoppelijke woning, waaronder een schrgven van den pans, door den H. Vader persoonlijk onder teekend, met een begeleidende felicitatie van kardinaal Rampolla, pauselijk staatssecretaris; gelnkwenseben van Mgr. den aartsbisschop en den internuntius Mgr. Lorenzelli. Onder de gelnkwenschen waren er verder in dichtmaat, o.a. van dr. Schaepman. Tal van deputaties uit stad en land kwamen den jubilaris haar opwachting maken. 's Morgens werd in de kathedraal de Pontificale Hoogmis opgedragen. 's Namiddags hield Mgr. Bottemanne receptie in het bisschoppelijk paleis. Bij de verschillende katholieke vereenigingen en andere corporatiën nit het geheele bisdom, voegde zich ook het gemeentebestuur van Haarlem en ver scheiden katholieke kamerleden, van welke de heer mr. Travaglino de taak op zich had genomen ar i den bisschop-jubilaris mede te deelen, dat het H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes had behaagd liem te benoemen tot commandeur in de orde vat? «Oranje-Nassau". Tal van rijke geschenken werden den bisschop aangeboden. Zoo schonk de geestelijkheid van het bisdom een som van meer dan 30,000 voor den bouw van een H. Sacramentskapel in de nieuwe Sint-Bavo-kathedraal, terwijl de aartsbroederschap der H. Familie en de Ned. R.-K. Volksbond rosp. aanboden een kapel der H. Familie en een Wille- brordus-bapel voor dezelfde kathedraal. Van parti culiere zijde werd een Sint-Jozefskapel geschonken. Een schat van altaarlinnen, priestergewaden, tapijt werken en prachtige stukken van goudborduurkunst grootendeels voor de nieuwe hoofdkerk en vertegenwoordigende een aanzienlgk kapitaal, wes de feestgave van verschillende Zuster-congregatiën, terwijl ook nog tal van andere geschenken werden ontvangen. ÖOEBWIJS. Te Westkapelle is tegen 1 Oct. tot onderwijzer aan de O. L. school benoemd de heer J. J. van ElsScker te Tholen, met wien op de voordracl t stonden de heeren A. Dekker te Krabbendgke en A. W. Renes te Cotben. Te Arnhem is geslaagd voor de hoofdacte mej. S. J. van den Berge, geboren te Goes, thans te Heteren. Door den gemeenteraad van Hoek is met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de openb. school aldaar benoemd de heer O. A. Kok te Zaamslag! SPORT. Zondag 1.1. bad in het «Velodrörne de la Seine" te Parijs een wedloop plaats tusschen Jaap Eden en Gougoltz, In de eerste afdeeling nam GougoJtz eerst een grooten voorsprong, maar gaf het spoed'g op. In de tweede afdeeling kreeg Gongoltz aan vankelijk weder een aanmerkeljjken voorsprong, maar Jaap Eden haalde hem spoedig in en won met een afstand van 300 M. Daar beide afdeelingen door Eden gewonnen zijn iB hg dus winnaar van de match. 1 n s c z o ii <1 c ii Stukken, Zierikzee, Schouwen en Duiveland. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Zierikzee heeft een goed werk verricht door het uitgeven van een Gids voor Zierikzee en de eilanden Schouiven en Duiveland, versierd door een aantal meeren deels net uitgevoerde afbeeldingen naar welgeslaagde licht beelden. Die eilanden hebben voor den schrijver van dit kort over zicht eene bijzondere aantrekkelijkheid, verbonden als tij met liefelyke herinneringen uit den vroegen zomertijd zijns levens. Toen hij nu ruim een halve eeuw geleden het toen malige 2e district van Zeeland leerde kennen, begon daar door een samenloop van omstandigheden, de welvaar- op te fleuren. De landbouw bloeide, handel en zeevaart gaven goedé winsten en de vlag van Zierikzee wapperde van zes of zeven Oost-Indiëvaarders en een tal van kleinere zeeschepen- ter wijl Brouwershaven door de betonning van het zeecat in 1838, een voorhaven van Rotterdam scheen te zullen worden Met de mee-nering ging het voordeelig, een groote garand,,e- fabriekgaf aan veel arbeiders werk en aan de eigenaar» aanzienlijke winsten. Het was m die dagen een genot om te zien in die welvarende streken met hun bloeiend heden cn duister geheimzinnig verleden; een schemering, waarin als het ware, reuzen schaduwen zweven van helden in den strijd, zoowel met machtige vjjanden te water en te land als met de nimmer rustende baren van den woesten oceW Welsprekend legt de schrijver van den Gids: «ScWen kent het geweld der wateren. Het heeft heugenis «rn rS schnkkelijken dag, van menig bangen naïht als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1