Zlllllk/IIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Augustus 1896. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 53ste JAARGANG. No. 6806. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor Zierikzee, gedurende de 2e helft der maand Jnli 1896: 1. K. Schulte, Biezelinge. 2. L. v. d. Ende, 's Gravenhage. 3. G. Lupgens, Rotterdam. Van Brouwershaven: 4. W. Constandso, Enschedé. 5. J. L. de Graaff, Hilversum. Van Haamstede: 6. M. Dekker, Rotterdam. Van Kerkwerve: 7. Schoenmakers, Rottordam. Van Schuddebeurs: 8. J. v. d. Endo, Dordrecht. Briefkaart 1. J. v. d. Ende, 's Gravenhage. Opgaaf van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand Juli 1896, verzonden van het Postkantoor te Bruinisse en de daaronder ressorteerende hulpkantoren Van Nieuwerkerk: Wed. Willemse, Rotterdam. China. Wie wil weten hoe Li-Hung-Chang leeft Li-Hung-Chang leeft uiterst eenvoudig. Hij gaat 's avonds om half tien naar bed. Dat is al jaren lang zijn gewoonte geweest en daar wijkt hp niet van af. Om half zes staat hp op, zijn oppassers staan om dien tjjd zwijgend in zjjn kamers. Wanneer hij hen, wat enkele malen gebeurt, niet roept, laten zjj hem stil slapen. Maar later dan kwart voor zes wordt Li-Hung-Chang nooit wakker. Nadat zijn oppassers hem hebben gekleed, wasschen zij zijn gelaat; dagelijks een bad nemen doet hij niet. Allereerst wijdt hij zijn aandacht aan een licht ontbijt; thee en een bord heete soep somtijds bouillon, maar meest vermecellisoep. Hij gebruikt alleen warm eten en lip draagt zorg dat zjjn tafel er steeds zoo eenvoudig mogelijk uitziet, want zijn spijsvertering is niet een van de beste. Dagelijks gebruikt hijrijst, soep, visch visch, soep, rjjst! Vroeger hield hij ook wel van de Europeesche tafel, maar Li-Hung-Chang is ver standig geworden en hij wenscht zijn gezondheid niet in gevaar te brengen. >Toen ik China verliet, was ik gezond en sterk", heeft hij gezegd, »en ik wil ook weer gezond en sterk in China terug- keeren". Perzië. Woensdagmorgen is op de groote markt te Teheran de babi Mollah-Riza, die Vrijdag 2 Mei 1.1. shah Nasr-ed-Din met een pistoolschot doodde, opgehangen. Een talrijke menigte, uit alle oorden des lands bijeengestroomdwoonde de terecht stelling bp. Argentinië. De Israëlietenkolonie, welke Baron Hirsch met zoo goede bedoelingen in Argentinië had gesticht, blpkt volslagen mislukt te zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de Schlesische Zeitang geschreven, dat vele Russische Israëlieten, die naar de genoemde kolonie werden gezonden, thans in de Turksche hoofdstad het Russische consulaat be- Btormen om passen en geld voor de terugreis naar Rusland wat zp echter niet zoo kunnen krjjgen, omdat zp, toen zij naar Argentinië gingen, afstand hebben gedaan van hunne Russische nationaliteit. Zij loopen nu ellendig rond en doen vreeselpke verhalen van hun lijden in het verre land, waai de agenten, die met de leiding van de philantro- pische onderneming waren belast, hen op allerlei wijzen bestalen, bedrogen en verdrukten. Daarbij werd door oneenigheden tusschen do Israëlieten van verschillende nationaliteit de orthodoxe Spaansche Joden haten de Duitsche en de Russische hun het leven nog meer verbitterd. Vooral op den hoofdbestuurder Feinberg zijn de teleurgestelde kolonisten fel gebeten. Hij leidde een weelderig leven te Parijs en liet alles over aan mindere beambten. Toen de nood zeer hoog was en hp naar Argentinië overkwam, ontsnapte hij ternauwernood aan het gevaar van vermoord te worden. De Alliance Israelite tracht nu de mislukte onder neming weer op orde te brengen. Maar de terug gekeerde kolonisten gelooven niet dat het haar gelukken zal. Amerika. lAew-Aork, 12 Aug. Bryan, de democratische candidaat voor het presidentschap, heeft in de heden gehouden groote meeting het woord gevoerd en een krachtige redevoering gehouden voor het bimetallisms, dat hjj het eenige middel noemde om het dalen der prijzen tegen te gaan en den toe- nemenden uitvoer van goud te voorkomen. De hitte eischte Dinsdag j.l. te New-York 182 menschenlevens (temperatuur 98 graden), terwijl ruim 500 personen, die op straat in zwijm vielen, naar de hospitalen werden vervoerd. Ook in de andere groote steden begint de sterfte tengevolge van de hitte onrustbarende vormen aan te nemen. Door de politie worden de straten van tallooze dierenlijken gezuiverd en ontsmet. Men verwacht binnenkort verandering van weer. Een leger van landloopers zoo bericht de Daihj Mail trekt door het Oosten van den Amerikaanschen Staat New-Jersey rond en voert een soort van guerilla-oorlog met de inwoners. Dat leger staat onder een bestuur, hetwelk iederen dag bepaalt, welke expedities men ondernemen zal om zich voedsel te verschaffen want het is door honger en gebrek dat de mannen van die bende tot roof worden gedreven. De landbouwers en bewoners van buitenverblijven hebben zich gewapend om den aanvallers tegen stand te bieden. De meeste vrouwen zijn in voort- durenden angst voor de bende. Geheele korenvelden en moestuinen zijn leeggeroofd. De stad Westfield is 's nachts omringd door een troep landloopers, welke op 300 man wordt geschat. Engeland. Koningin Victoria heeft doen bekend maken, dat zjj, hoewel dankbaar en gevoelig voor de algemoone uitdrukking en genegenheid voor haar persoonlijk, nu zjj binnenkort langer geregeerd zal hebben dan een barer voorgangers op den Engelschen troon, wenscht dat alle viering dezer gebeurtenis zal worden verschoven tot zjj gedurende zestig jaren zal geregeerd hebben indien dit haar althans zal worden vergund. Frankrijk. De »clou" van de Parjjsche wereld-tentoonstelling in 1900 zal waarscbjjulijk zijn een wereldbol van Elisée Reclus op 1/400.000 van de ware grootte (een middelljjn van 33 meter ongeveer). Binnen de bol zal met de noodige tusschenruimte natuurlijk voor de bezoekers een tweede worden aangebracht, waarop in spiralen de interessantste wegen zullen worden aangegeven, die men moet volgen om in 80 minuten de reis om de wereld te maken. Een Itnlloiirels. De heer Boiteux, een der reizigers met den ballon •Jupiter", welke, te Parijs opgestegen, door storm en on weder overvallen, een zoo vreeselijke luchtreis deed, heeft een treffend verhaal van zijn wedervaren gegeven »Toen wjj op een zekere hoogte waren, zagen wij ons door dichte wolken omringd, zoodat we niets konden onderscheiden. Op eens lag de Jupiter" op zij, terwijl het schuitje hevig slingerde; groote hagelsteenen en zware regenstroomen sloegen tegen ons aan. •Wij dreven voort met verbijsterende snelheid. In onzen angst wierpen wjj alles, wat wij grijpen konden, over boord. De ballon schoot pijlsnel omhoog. Weldra waren wij boven de wolken, en nu dreven wij voort onder een heldere lucht, in het licht van de ondergaande zon. »Maar het werd hoe langer hoe kouder. Onze natte kleederen werden stijf bevroren. Crépillon viel half bezwijmd op den bodem van het schuitje. Wij waren er niet veel beter aan toe dan hij. We bloedden allen uit wonden, ons door de hagelsteenen toegebracht. >Ik keek uit en zag een zwarte wolk, die van het zuidwesten naar het noordoosten dreef. Wij stegen altijd hooger. Toen zag ik niets meer. Het bloed sprong mjj uit neus en ooren, en mijne handen waren stijf ala hout. »Daar gingen wjj opeens wee. dalen, eerst lang zaam, toen zeer snel. Weidia waren wij weer in volslagen duisternis, in de donderwolken. Onder regen en hagel werden wij nu weer met vervaarlijken spoed voortgedreven. We konden haast geen adem meer halen. Eindelijk kwamen er bladen en zand bij den regen en den hagel. We kregen een hevigen schok, zoodat we tegen elkaar vielen, en nu werden we langs dou grond gesleept. »De ballon ging weer rijzen; het touw, waaraan ik mij vasthield, ontglipte mij, en ik viel op den grond. Legrand, die meende, dat ik er uitgesprongen was, sprong mij na en brak een been. »Nu rees de ballon, lichter geworden, weer sneller. Hij dreef door de boomtoppen heen en raakte daar vast. Foucard trachtte toen er uit te komen. Hij greep een touw, maar hij werd met kracht op den grond geslingerd. Een herbergierster, die den ballon had gezien, zond menschen om ons te helpen. Men vond Foucard met modder en ijs overdekt en zjjn aangezicht geheel open. Hij ademde nog; maar toen men zijn hoofd ophief om hem te helpen, stierf hij. Terwijl hij werd weggedragen, klonk er een zwak hulpgeroep van boven. Er werden nu twee ladders aaneen gebonden, en met behulp daarvan haalde een gendarme Crépillon naar beneden. Het duurde een uur voor hij op den grond was. Hij was toen bewusteloos en koud als ijs. Maar na aanhoudend wrijven kwam hjj weer tot bewustzijn, en na verloop van een paar uron was hij buiten gevaar". België. Een afschuwelijk drama is Dinsdag te Jemappe (Henegouwen) afgespeeld. Victorine Copiaux was sedert zes maanden weduwe. Eenige dagen, na den dood van haar man, kwam Victor Rossignol, een persoon, veel jonger dan zij, en met wien zij reeds vroeger betrekkingen had, bg haar inwonen. Sinds dien was er in het huis der weduwe alle dagen twist, en meer dan eens hoorde men doods bedreigingen. Dinsdag ging Rossignol tot daden over. Met een bijl kloofde hij de weduwe het hoofd en met hetzelfde wapen bracht hij haar 11-jarig zoontje verscheidene wonden toe. Daarna nam hy de vlucht. De vrouw was 48, de moordenaar 34 jaar. Het kind verkeert in gevaar. Dinsdagavond werd de moordenaar te Quaregnon aangehouden en naar de gevangenis van Bergen gebracht. Nederland. A llisterclaill, 12 Aug. Gisteren is alhior aangehouden een gesignaleerd persoon, die in 1888 wegens opzettelijke beleediging, den Koning aange daan, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd. Na uit zjjn woning te Watergraafsmeer te zijn gehaald, is hy ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Dit is de bekende Cohen! -De Parkschouwburg te Amsterdam heeft in openbare veiling f 105,100 opgebracht. In aandeelen en hypotheken heeft het gebouw ongeveer negen maal meer gekost als 't nu heeft opgebracht. Baaril, 12 Aug. H.M. de Koningin-Regentes heeft aan het bestuur der feestcommissie voor 31 dezer toestemming Verleend, om met den liistoriscb- allegorischen optocht der Baarnsche vereenigingen langs het paleis Soestdyk te trokken, om H.M. de Koningin op haren verjaardag te komen begroeten. Dit zal des namiddags te half twee plaats hebben. Rotterdam, 13 Aug. Gistevennamiddag te 4'/2 uur kwam de schutter, die zich onlangs in uniform met klompen aan en een hoogen hoed op, naar het exercitieterrein begaf, aan de Delftscke Poort zyn uniform torugbrengen, die men echter weigerde aan te nemen, daar hg nog altijd als schutter moet worden beschouwd. Dit deerde den schutter echter woinig; wilde men zyn uniform niet hebben, by nog minder! Dit zeggende, wierp hy zijn pakje naar binnen, en ging zijns weegs, zoodat de politie moest komen, om het goed naar den post aan de Galerij te brengen. De straf, die hem als klompen- schutter staat te wachten is, door het gisterenavond gebeurde, zeker niet verminderd. Middelburg, 13 Aug. By circulaire van 8 dezer worden de gemeentebesturen in kennis gesteld met het besluit van den gemeenteraad van Hulst, dat aldaar op den eersten Maandag van November dezes jaars eene najaars-hoofdveemarkt' met uitloving van f 25 aan premiën zal worden gehouden. Ingeval by de gemeenteraden in het belang hunner gemeente bezwaren mochten bestaan tegen bedoeld raadsbesluit, worden deze vóór 31 dezer bij Gedep. Staten ingewacht. Aan de Burgemeesters in Zeeland wordt door den Commissaris der Koningin by circulaire van 10 dezer mededeeling gedaan, dat met ingang van 1 September a. s. in de 2e inspectie (omvattende Zeeland en het zuidelijk deel vau Zuid-Holland) als adjunct-inspecteur van den arbeid zal bevoegd zyn de heer J. J. Klompe, wien, evenals den inspecteur in dien dienstkring, tot standplaats de gemeente Rotterdam is aangewezen. Middelburg. Kapitein A. Breeman van het 3e regiment infanterie alhier is, ter vervanging van kapitein B. van Bekum, die wegens ziekte verlof heeft bekomen, tijdelijk belast met het commando over het depót van discipline te Vlissingen. Ilocdckcuskcrke. De heer L. A. J. Deijer, arts alhier, is benoemd tot geneesheer te Aardenburg. Icrseke, 13 Aug. Heden had onder begunsti ging van een gewenschten wind (een flinke N.W. bries) de zeilwedstryd van de Zeil ver eeniging »Ierseke" plaats van Iers.ekendam naar de Vuilbaard, een plaat by Zierikzee. Er waren 34 deelnemers, waarvan slechts weinigen van andere plaatsen. De uitslag was de volgende, waarby de woon plaatsen alleen vermeld staan, in zooverre zij niet Ierseke betreffen. Klasse A. Visschersvaartnigen, waarvan de schippers tevens eigenaarsen het aantal zeilen voorgeschreven le prijs (zilveren medaille en f 5) »Telegram" van A. Hoebeke; 2e prys (bronzen medaille en f 5) Paulina" van M. Nieuwenhuize; 3e prijs f 5) »De vier Gebroeders" van Jan Koster; 4e prys (f 4,50) »Schelde I" van D. Glerum; 5e prys (f 3) >De vrouw Dina" van P. Boogert; 6e prys 2,50) >De drie Gebroeders" van P. Everse. Klasse D. Boeiers, Botters enz. met vaste roef of vast dek: Prys (een kunstvoorwerp van f 25) Alice" van Jhr. F. Groeninx van Zoelen te 's-Gravenhage, schipper S. Mulder. Premie niet toegekend. Klasse H. Hoogaarzen en Botters boven 15 ton: le prys (f8) »De vrouw Maatje" van A. Sandee, schipper Jb. Glerum; 2e prys (f 4) Cornelia" van de Ned. Oestercultuur-Maatschappij te Bergen- op-Zoom, schipper C. Sinke. Klasse I. Idem 915 ton: le prys (f 5,33) »B.Z. 29" van de Maatschappij Zeeuwsche Oesterput, schipper van Oost, beiden te Bergen-op-Zoom2e prys 2,67) De Waakzaam heid" van Gebr. Pols, schipper A. Pols. Klasse K. Aken, Schouwen en Hengsten 15—20 ton: le prys f 8) Euphrasia" van de Nederlandsche Oestercultuur-Maatsch. te Bergen-op-Zoom, schipper Jan Koster2e prys f 4) »Schelde II", van de Maatsch. >de Schelde", schipper J. Nieuwenhuize. Klasse L. Idem 9—15 ton: le prys (f 4) »De vrouw Louwrina" van de Maatschappij Beveland", schipper L. Blom 2e prys (f 2) »'t Zwaantje" van de wed. Job Bom, schipper D. Bom. Klasse M. Idem 5—9 ton lo prijs (f 2,50) »Y.E. 40" van den heer A. M. Poldermans, schipper C. L. Bom. Klasse N. Aken en Booten beneden 5 ton le prijs (f 4) »de Meeuw" van de firma De Groot Bolier, schipper J. Verschuur; 2e prys 2) Louise" van den heer M. van Harmeien, schipper J. Smit. Tijdens den wedstrijd had het volgende droevig ongeluk plaats: Toen de vaartuigen den terugtocht aannamen, viel van een der laatstver- trekkenden door een slag van een jager een man over boord. Hij zwom eenigen tijd, maar daar hij do hem toegeworpen touwen niet kon grijpen, moest hij het opgeven en ellendig verdrinken. De verongelukte is een braaf, oppassend man van 28 jaar, die een vrouw en 2 kindertjes nalaat. Scherpenisse, 13 Aug. Terwijl de instruc tie voortduurt in de zaak van den zich in voorloopigen hechtenis bevindenden M. K., ontvanger-griffier van het Waterschap Scherpenisse (binnenbeheer), wordt deze betrekking waargenomen door den heer G. J. de Graaf van Oud-Vosmeer en die van secretaris en ontvanger der gemeente door de heeren C. D. Bolier en J. N. Oudesluis. Wel zijn er reeds door polder en gemeentebesturen vergaderingen gehouden, waarin het ontslag van den heer M. K. als punt der agenda ter behandeling is voorgekomen; doch zonder bepaalde besluiten daaromtrent te nemen, besloot men de rechterlijke uitspraak af te wachten. Intusschen heeft de heer J. N. Oudesluis, wethouder alhior, zjjn ontslag genomen, daartoe genoodzaakt, omdat hij voorloopig met het ontvangerschap dezer gemeente is belast. Terwijl eenige knapen aan den kant van de spuikom aan het spelen waren, had er een het ongeluk uit te glijden, waardoor hij in het diepste gedeelte van de kom terecht kwam. Zijne kameraden liepen dadelijk heen om hulp te roepen. Gelukkig kon die verleend worden door J. S., die zich kort in de nabijheid bevond. Met behulp van nog een paar anderen werd de drenkeling met een haak op den wal gehaald. Zierikzee* 13 Aug. Naar wij uit bron vernemen, is de totstand koming van den Stoomtram Brouwers haven Zierikzee Rotterdam verzekerd en zal in September a. s. het daartoe betrekkelijk wets-ontwerp de Tweede Kamer bereiken. Er zullen alsdan twee wegen worden geopend: 1°. Brouwers havenSteenbergenRozendaal; en 2°. Brouwershaven Zijpe Numansdorp Rotterdam. Voegt men hierbij de 4 Stoombooten op Rotterdam en de Spoorbooten, dan zal men toch waarlijk niet meer kunnen klagen over ons isolement! Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende oene op Maandag a. s. alhier te houden collecte ten behoeve van het Visschersfonds te Scheveningen. Dit fonds werd in 1858 opgericht ter ondersteuning van oude visschers. Zy, die den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, ontvangen daaruit zoolang zij leven eene wekelijksche uitkeering. In de laatste jaren ging dit goed, doch het aantal hulpbehoevende visschers neemt steeds toe, terwijl de inkomsten verminderen; daarenboven wordt aan 116 weduwen en 128 weezen eene toelage verstrekt. Het is daarom, dat een beroep op de algemeene weldadigheid moet worden gedaan, dat, naar wij hopen, ook hier niet te vergeefs zal geschieden. Dat zij zoo! Benoemd tot weger aan de fairbank »Ons Belang" te Zierikzee F. de Feiter aldaar en aan de fairbank »Onderling" te Viane A. P. Bolle aldaar. Aan de cadettenschool te Alkmaar is van het 1ste naar het 2de studiejaar o. a. bevorderd N. W. Labryn. Door eenige ingezetenen van Dordrecht is een circulaire verspreid, bedoelende de oprichting van een stoombootdienst van Dordrecht op Flakkeo. Deze boot zal de volgende dienstregeling hebben op Maandag en Dinsdag: Sommelsdijk, Middelharnis, Oud-Beierland, Rotterdam en terug. Donderdag en Vrijdag: Sommelsdijk, Middelharnis, Oud-Beier land, Dordrecht en terug, terwijl Zaterdag, behalve deze plaatsen, ook Rotterdam zal worden aan- Gedurende de kermis te Gouda zyn door de politie aldaar niet minder dan 65 personen aan gehouden, waaronder 13 minderjarigen en 1 Duitscher. Bovendien werden 2 Franschen, man en vrouw, 1 Engelsche en 1 Duitscher overeenkomstig de vreemdelingenwet over de grenzen des rijks gebracht in de richting van hun vaderland. Maandag hielden een 25 infanteristen te Utrecht zich bezig met een oefening in het leggen van bruggen. Toen de brug klaar was zou men tot de beproeving overgaan en daarvoor alle vijf en twintig op de brug gaan staan. Alzoo geschiedde, maar krak krak daar ging de boel: de geheele brug met de 25 infanteristen en al viel in 't water, dat gelukkig niet diep is, zoodat zy allen zich betrekkelijk spoedig wisten te redden. Een hunner kwam met het hoofd op een balk terecht, waardoor hij vry ernstig verwond werd. Te Loenen op de Veluwe heeft zich Zondag middag na het einde der godsdienstoefening de 45-jarige, ongehuwde H. W., diaken der Ned. Herv. kerk van het leven beroofd. Eerst had bij in de kerk, zyn plichten als diaken nog waargenomen, on den predikant uit Hoenderloo, die ditmaal do gods dienstoefening leidde, was het niet ontgaan, dat H. W. er zeer neerslachtig uitzag. Zierikzee, IA Aug. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van be waring, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis alhier, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot voorzitter van genoemd college van regenten mr. J. P. Cau, lid van het college. Jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Middelburg, heeft Woensdag voor het Gerechtshof te 's Hage den gevorderden eed afgelegd. De laatste 14 dagen is de groei der groote oesters in Zeeland verblijdend toegenomen. Wat betreft de prijzen in de aanstaande campagne, is van gevoelen, dat die der lichtere soorten wegens den grooten voorraad niet hoog zullen zyn; men denkt de- oesters van 75 80 K.G., netto op f 50 te kunnen houden, mindere 70 K.G. op f 40 en twijfelaars op f 25 f 30. De heer E. C. van Stapele te Bergen op Zoom is benoemd tot onder-directeur van Ncder- landsch Mettray. In verband met de verplaatsing van de artillerie-inrichtingen zullen, naar men verneemt, 80 gezinnen Delft verlaten. Naar men meldt zullen, wanneer de werkplaatsen aan de Hembrug gereed zyn, ongeveer 3000 per sonen zich van Delft daarheen moeten verplaatsen. Den 21sten September hoopt de heer Boom gaard t te Groningen, de oudste inwoner van ons vaderland, zijn 108sten verjaardag te herdenken. De patriarch is nog in het volle bezit zynor geestvermogens. Hij eet flink; geniet eene goedo n wat vooral als een bijzonderheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1