ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 13 Augustus 1890. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6805. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Ad ver ten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kannen hebben, dat in den loop der maanden Augustus en September e.k. schiet oefeningen zullen plaats hebben in de stelling van den Helder: a. Van het fort Kijkduin, op 2 dagen bij nacht, op twee voor anker liggende vletten in het Schulpen* gat; b. Van het fort Erfprins, op een schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 50°, tusschen de peilingen fort Erfprins Z. 15" W. en Z. 35° O. of op een schijf in de richting van den Razonden Bol; c. Van de batterij litvap Hoofd, op een borst wering op de Onrust; dat op de dagendat gevuurd wordt, van het betrokken fort en van de Reddingkaap op de Onrust, een roode vlag zal waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan; en dat bovendien groote waarschuwingsborden aan den ingang der haven en op het buiten-talud der batterij Vïseli markt zullen worden geplaatst, vermeldende waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het nachtelijk vuren bemande vaartuigen beneden en bovenslrooms der vletten geposteerd zullen worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen en het vuur tijdig te doen staken en worden 2 roode lantaarnlichten verticaal boven elkander getoond van het fort Kijkduin. Zierikzee, den 12 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van Willem Pieter Benson, kuiper, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene rookerij, achter het woonhuis, staande in het Korte Groenendal, plaatselijk gemerkt wijk D no. 453, kadastraal bekend sectie B no. 273; dat op Woensdag den 26 Augustus aanst., te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergader kamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 12 Augustus 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgen JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. De twee Amerikanen, die met hun roeiboot den Oceaan hebben overgestoken, zjjn Vrijdag te Havre aangekomen. New-York, 10 Aug. De ontzettende hitte heeft ten gevolge gehad dat in vjjf dagen 120 personen aan zonnesteek en apoplexie zijn overleden. Vandaag waren hier 36 dooden. 11 Aug. De hitte bljjft ondrageljjk. Heden zjjn hier 48 menschen dientengevolge gestorven, terwijl er 100 bewusteloos liggen. De gasthuizen zijn vol patiënten. Het getal gestorvenen aan de hitte bedraagt 226 Te Chicago zjjn heden 25 en gisteren 51 menschen tengevolge de hitte overleden. Bovendien wordt de gezondheid bedreigd door de lijken van honderden paarden, die in de straten liggen. Noorwegen. Te Christiania heeft een geweldige brand gewoed 17 groote huizen zijn door het vuur vernield. De schade wordt op een half millioen kronen geraamd. De brand brak uit in een schaaf werkplaats, waar 200 arbeiders bezig waren. In een oogenblik stond het geheele lokaal in vlam. Het lag op de vierde verdieping. De mannen sprongen uit het raam, of klommen laDgs de goten of langs de naburige daken naar beneden. Negen van hen werden zeer gevaarlijk gekwetst, twee levenloos opgenomen. Twee brand gasten werden ernstig gewond, en men" vond nog een lijk onder de puiDkoopen. Men vreest, dat nog meer personen zijn omgekomen. Twee arbeiders worden vermist, en hartverscheurende tooneelen hebben plaats, wanneer de familie der dooden of gewonden op de plaats van het onheil komt. Italië. Over het opbrengen van het Nederlandsche stoomschip »Doelwijk" deelt het Italiaansche Ministerie van Marine de volgende bijzonderheden mede. De schout-bij-nacht Turi, bevelhebber van het eskader in de Roode Zee, kreeg twintig dagen geleden bericht, dat een schip met wapenen voor Abyssinië onderweg was. Toen -door couranten berichten de doorvaart van met wapenen beladen schepen door het Suoz-Kanaal was aangekondigd, werd door Italië in de Roode Zee een kruisersdienst georganiseerd; de gepantserde kruisers >Etna" en »Aretusa" kregen in last de oorlogscontrabande in te pakken. De kruiser >Etna" bespeurde de >Doelwijk" het eerst en sommeerde deze het saluut te brengen en toen de Doel wijk" aan dit verlangen niet voldeed, beval de »Etna" ze de vlag te kijschen en te stoppen. De Doel wijk" trachtte te ont snappen. Hierop vuurde de »Etna" eerst met los kruit en toen met scherp, terwijl de >Aretusa" het Nederlandsche schip den weg afsneed. De >Doelwijk" keesch nu de Nederlandsche vlag en stopte. Een Italiaansch officier ging met een afdeeling matrozen aan boord en constateerde, dat de Doel wijk" een lading van 30,000 repeteergeweren klein kaliber, uit Belgische fabrieken, en een grooten schietvoorraad aan boord had. De kapitein van de Doel wijk" gaf voor, dat de wapenen voor een Indische haven bestemd waren en dat bij te Dsjiboeti den eenigen Franschen passagier wilde ontschepen. Het schip werd intusschen naar Massowah gebracht. De Jtaliaanscbe Regeering stelde aanstonds den Ned^landscben gezant te Rome van het voorval in kennis. Frankrijk. Het verblijf van Li-Hung-Chang te Parijs heeft het Rijk 80,000 fr. gekost, waarbij 47,310 fr. voor logies en 4445 fr. voor de zeven landauers, die voortdurend ter beschikking van den Onderkoning on zijn gevolg stonden. Aan het station Sainfc-Lazare te Parjjs is Zaterdag een moordaanslag gepleegd op een Italiaan. Een vijftigtal Italiaansche landverhuizers zaten te wachten op het vertrek van den trein naar Havre, toen te 3 uur een persoon de wachtkamer binnen trad en de Italianen begon uit te schelden. Plotseling riep hij: »Ik moet Carnot wreken", waarop hij met een mes in de hand op een der Italianen toe liep en dezen het mes in den buik stiet. De Italiaan zakte zwaar gekwetst ineen en werd naar het hospitaal Beaujon gebracht. De moordenaar werd in hechtenis genomen. Hij verklaarde Lucien Lesur te heeten en gaf als beweegreden van zijn misdaad op zijn voornemen om Carnot te wreken, die door een Italiaan was vermoord. Wielrijdersdrama. Uit Nancy wordt gemeld dat de lijken van een jongeling en een jong meisje, beiden in sierlijk wielrijderscostuum gekleed, te Maxéville, nabij Nancy, uit het kanaal zijn opgevischt. Zondagavond bemerkten de wandelaars langs het kanaal een vest, dat op het water dreef. Men onderzocht het kanaal en vond het eerste lijk. Maandagmorgen vond men, nagenoeg op dezelfde plaats, het ljjk der jonge vrouw, insgeljjks in Men vond ook een rijwiel in het water. Men weet niet of er een ongeluk of een dubbele zelfmoord gebeurd is, daar de indentiteit der slachtoffers nog niet is vastgesteld. -Men is nochtans geneigd, de laatste veronderstelling aan te nemen. Voor de 11de correctioneele kamer te Parijs stond een slagersknecht wegens diefstal terecht. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarop hg zijn schoen uittrok en dien naar den president smeet, roepende: »Daar koeien!" De schoen kwam in het gezicht van een rechter terecht. De belee- digde rechtbank veroordeelde den slager dadelijk tot 5 jaar. >'t Is niet te veel", zei deze, »maar je zult nog wel van me hooren". Duitschland. De bekende potlooden-fabrikant Lothar von Faber, die onlangs overleed, heeft behalve twee millioen mark aan de stad Neurenberg, nog een half millioen aan zijne arbeiders vermaakt, terwijl hij voor het weduwen- en weezenfonds der arbeiders een som van 100.000 mark heeft geschonken. De Kölnische Zeit. vierde 1 Aug. een eigen aardig jubileum: toen waren er n.l. niet minder den 11 medewerkers, zetters, drukkers, enz. aan de courant, die op denzelfden dag hun 25-jarig jubileum vierden. Het jubileum werd met veel geestdrift en feestbetoon gevierd. Bij de kerkelijke pechtigbeid van Zondag 1.1. te Wezel de inwijding van het gerestaureerde Evangelische kerkgebouw zijn onze landgenooten, de vertegenwoordigers van de Ned. Hervormde en Evang. Luthersche Synoden, met veel sympathie en onderscheiding ontvangen. Na de plechtigheid zelve werden zij ook voorgesteld aan de Keizerin en aan Prins Heinrich van Pruisen, die zich eenigen tijd met hen onderhielden, waarbg naar aan leiding van een der liederen uit Valerius >Gedenck- klanck", welke bjj den kerkdienst gezoDgen waren de Keizerin gewaagde van de groote ingenomen heid des Keizers met de oud-Nederlandsche muziek. Door de rgkelijk met vlaggen versierde Btad trok men nu naar het Stadhuis, een fraai gebouw in zorgvuldig gerestaureerden renaissance-stijl. Aldaar werden ook de bekers vertoond, waarvan wij in ons nummer van 8 dezer, in ons Algemeen Overzicht, hebben melding gomaakt. Bij die gelegenheid hield Priüs Heinrich eene korte toespraak, waarin hij zijne ingenomenheid uitsprak met de belangwekkende geschiedenis dezer bekers. Hij verklaarde daarom dien te zullen ledigen ad fundem v— »\venn's möglich", voegde de Prins er voorzichtiglijk bij, want halverwege vond hij dat dit niet doenljjk was. Aan den feestmaaltijd hebben de Presidenten der beide genoemde Synoden ook het woord gevoerd: Ds. M. A. Perk in het Nederlandsch, Da. W. F. Loman in het Duitsch. België. De Luiksche Schippersvereeniging heeft aan den Belgischen minister van openbare werken een telegram gezonden van dezen inbond: De scheep vaart op het verbindingskanaal tusschen Maas en Schelde is nog niet heropend, uit gebrek aan water, zegt men 111 De schippers verzoeken u dringend, u onmiddellijk te verstaan met den Nederlandschen minister van waterstaat, om onverwijld de maat regelen te nemen, noodig om de volledige watervoor ziening van het kanaal te verzekeren, en aldus zooveel mogelgk de onberekenbare nadeelen te beperken, die door den tegenwoordigen toestand veroorzaakt worden aan de schippers en aan tal van takken van nijverheid. Enz". Nederland. Rotterdam, 10 Aug. Omtrent de ontsnap ping van Hermsea uit de gevangenis alhier, kan het volgende worden gemeld: Hermsen, die uit de cellulaire gevangenis ont snapte, is een huzaar, die 4 jaar zitten moet. Hij is opgevangen in meer dan kennelijken staat en naar de gevangenis teruggebracht. Juist toen de autoriteiten vergaderd waren om te beraadslagen, hoe ze bij de hoogere autoriteiten bet verdwijnen van dezen verpleegde zouden motiveeren, kwam telefonisch bericht, dat hij teruggevonden was. Des avonds 10 uur, nadat de lichten uit waren, is hij zijn moeilijken arbeid begonnendoor middel van twee in de lengte aan elkander bevestigde bonten staken van zijn tot dat doel afgebroken brits heeft hij het celraam bereikt; een van de ijzeren spijlen heeft hij vervolgens met een dien dag uit de werk plaats medegenomen vijl van onderen doorgevijld en haar door wrikken ook van boven weten los te krijgen. Toen dit gereed was heeft hij het overtrek van zjjn matras in reepen gesneden, die, aan elkander gebonden, een voldoend sterken band vormden om zich aan te laten afzakken. Deze wimp'el, die over de houten ruif, welke de celramen ter halverwege bedekt, heen en weer wapperde, gaf 's morgens vroeg bet eerste sein dat er iemand ongevraagd vertrokken was. De vluchteling, op alles bedacht, had zich voorzien van een paar meters ijzeren gasbuis, die, tot een haak omgebogen, hem moesten dienen bij het overklimmen van den hoogen muur, welke het gevangeniserf omgeeft. Wat de reden van zijn ontsnapping was, is niet twijfelachtigin eeu briefje aan den directeur der gevangenis heeft hij geschreven, dat bij een duren eed gezworen had de Rotterdamsche kermis van 1896 mee te maken, 't Heeft niet zoo mogen zijn! Het uitstapje heeft maar twee dagen geduurd en van de kermis heeft hij niets gezien dan 't opslaan van een paar wafel kramen. Inderdaad, 't leven is vol teleurstellingen Zaterdagavond tusschen 8 en 9 ure zijn een heer en eene dame in de Schie alhier gesprongen, eerst hij en toen zij. Hun lust om te verdrinken was echter niet bijzonder groot, want toen eenige werklieden te hulp scheten en hun een lat toestaken, grepen zij dit redmiddel gretig aan. Op het droge gekomen,, gingen zij bij het zien van een politie-agent haastig op de loop, bljjkbaar om niet in de verplichting te komen, aangaande de beweegreden voor hunne daad inlichtingen te geven. Met een bord met eten, sterk naar phosphorus riekende, kwam een der laatste dagen van de vorige week aan het politie-bureau in de Lauge Toren straat te Rotterdam de 20-jarige koperslager W. G., met de mededeeling, dat dit eten, hetwelk zwaar vergiftigd was, hem door zijne stiefmoeder, bij wie hij op het Achterklooster inwoont,was voorgezet. De verhouding tusschen hem en die moeder laat te wenschen over en uitte zich meermalen. Terstond werd een nauwgezet onderzoek ingesteld, doch in de allereerste plaats de jonkman die een heel ver haal deed van zijne omstandigheden, in verhoor genomen. Zijne wankelende verklaringen deden het vermoeden rijpen, dat hij niet geheel waar in zijn mededeelingen was, en hij kwam er dan ook na een herhaald ondervragen voor uit, dat zijn aangifte valsch was en alleen dienen moest om zijne stief moeder in een verdacht licht te plaatsen. Hij had zelf het eten vergiftigd met luciferskoppen, die hij op den winkel van zijn patroon in een flescbje met water bgeen gegaard had. Wegens het doen van eene valsche aangifte wordt tegen hem een strafvervolging ingesteld. Vlissillgen, 11 Aug. Het z.g. eiland, een uitgestrekt stuk bouwgrond, gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van de spoor- en havenwerken, schijnt langzamerhand een stadje op zich zelf te worden. Aan alle zijden door het water van de stad afgesneden, verrijzen daar in den laatsten tijd tal van nieuwe woningen, zoo zelfs dat reeds enkele straten zijn aangelegd, en het laat zich wel aanzien, dat binnen enkele jaren die groote uitgestrektheid geheel bebouwd zal zijn. Middelburg;, 11 Aug. Eene familie onder deze gemeente gewerd Maandag plotseling de treurige tijding dat de oudste zoon, dienende bij bet regiment huzaren te Haarlem, een oppassend jongmensch van 19 jaar, door een noodlottig ongeval om het leven gekomen was. Terwijl hij zich namelgk onder de gemeente Schoten bevond, schrok zijn paard van de voorbijsnellende stoomtram. Het dier wierp zijn berijder eensklaps op den grond en gaf den ongelukkige zoodanige trap op de borst dat de dood onmiddellijk intrad. does, 10 Aug. Konijaendieven met twee handen en andere met vier pooten zijn weer aau den gang geweest. Bij de wed. H. waren drie konijnen dood gebeten, en hot hek, dat toegang verleende tot het terrein, stond wijd open. De honden zijn tegen woordig knap. Een wonderknappe hond heeft uit het secuur dichtgespijkerde hok bij v. Z. alle konijnen weggehaald. Natuurlijk zijn 't geen bemiddelde personen bjj wie zulke knappe honden hunne kunsten vertoonen. Allerlei uit Zuid-Beveland. Te Kwadendamme viel de metselaar Ch. van een zes Meter hooge stelling. Hij verkeert in hope- loozen toestand. Te Heinkenszand viel een boerenknecht om met een voer graan, hg brak twee ribben. Op Zuid-Bevoland vertoont zich de ziekte in de aardappelen. De aardappelen zullen zeker wat duurder moeten worden. J. B. Rottier is eervol ontslagen als brieven- en telegrambesteller te Hansweert. liefhebbers worden opgeroepen. De rekening van den polder EllewoutsdijkBorsele over 1895 bedraagt in ontvang f 62101, in uitgaaf f 72395, tekort f 10294. Te Ierseke heeft men met goed gevolg de homeopathie toegepast op een varken dat ljjdende was aan de gevreesde vlekziekte. Te Borsele is een aardappel gerooid van 5 l/t ons. St. Annalantl. In een gezin alhier is bg twee kinderen typhus geconstateerd. Zierikzee, 12 Aug. Bij Kon. besluit is bevorderd tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee lste kl. W. J. de Bruyne. Op de hondententoonstelling te Spa werd o. a. Mevr. v. d. Lek de Olercq—van Rappard te Zierikzee bekroond mot een 2en en een 3en prijs voor Gladharige Foxterriers en met een 2en prjjs voor een Foxterrier. Tot rijksklerk is O. a. benoemd de heer F. de Waal van Bruinisse, thanB te Gorinchem. Bjj kon. besluit is goedgekeurd, dat aan jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet, toenmaals burgemeester der gemeente Oostkapelle, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Boven Wemeldinge ontlastte zich Maandag middag te 2 uur een kort doch hevig on weder. De woning van den heer C. v. Oosten werd getroffen. Behalve dat eenige glasruiten verbrijzeld werden, hadden er verder geene persoonlijke ongelukken plaats. De Wereldkroniek bevat deze week o. m. een geïllustreerd artikel over de zonsverduistering van 8 Aug.voorts portretten van Stockhausen en Jameson als gevangene; kleine wereldkroniek, enz. In de jongste algemeene vergadering van de >Maatschappij tot Nut van't Algemeen" werd besloten, dat wederom in den a. s. winter door sprekers, uit te noodigen door het hoofdbestuur, voordrachten zullen gehouden worden over onderwerpen, welke in verband staan met bet streven der Maatschappij. In verband daarmee heeft thans het hoofdbestuur aan de departementen een ljjst van sprekers gezonden, die zich bereid verklaard hebben in het seizoen 1896 in departementen, die zulks verlangen, op te treden. Naar de gevangenis te Breda zjjn overgebracht drie personen uit Bergen-op-Zoom, die een genees heer uit Antwerpen en zjjne echtgenoote, die een tochtje per rijwiel maakten, geheel ongemotiveerd aangegrepen en mishandeld hebben. De heeren Molenaar, Brugman en Stam, die het tentoonstellingsgebouw te Zaandam hebben geplaatst, hebben met het comité der te Arnhem te honden tentoonstelling een contract aangegaan, waarbg zij zich verbinden hetzelfde gebouw op de aldaar te houden tentoonstelling te plaatsen. Passagierende schepelingen mogen voortaan geen takelmessen bg zich dragen. Dit kan aan menige vechtpartij onder de lichtbloedige janmaats een kalmer afloop bezorgen. Vóór eenige weken verloor eene der huis- genooten van den beer R. te Schagen, in het gras veld achter het huis, een diamanten steentje uit een vingerring. Al het zoeken was te vergeefs, zoodat men het kleinood als verloren beschouwde. Zaterdag j.l. werd de buishaan tot den pot veroor deeld en bjj onderzoek bleek, dat de vermiste steen in den maag van het dier eene veilige bergplaats had gevonden. Door Burgem. en Weth. van Marum (Gr.) worden sollicitanten opgeroepen voor de vacature van weg-arbeider op den grindweg van Marnm naar de Wilp, op eene jaarwedde van f 52. De Hillegomsche Bpaarkas-quaestie zal meldt het Haarl. Dbl. naar het zich laat aan zien, spoedig ten gunste der inleggers worden beslist. Te Apeldoorn is nl. de wednwe van den penning meester Nieuwenhuis niet onvermogend overleden, en hare erfgenamen hebben een notaris aldaar last gegeven, uit de nalatenschap den inleggers hunne gelden terug te betalen. Men herinnert zich het verhaal van het Nios dat de milicien van het 7e regiment infanterie Langeveld, uit Hoorn, bjj de manoeuvres op de Zeisterheide in September van het vorige jaar, vermist werd en die, na zjjn been gebroken te hebben, aan honger en dorst ten prooi een ellendigen dood zou zijn gestorven, waarbg de raven in het zieltogende lichaam van Langeveld een hun wel kome prooi meenden gevonden te hebben. Thans wordt aan den Limb. Koerier gemeld, dat door de marechausées te Arcen dezelfde Langeveld in arrest is genomen en naar Venloo is overgebracht. Als een klein bewijs hoe de storm van 26 Juli huisgehouden heeft, moge dienen dat door den rentmeester van het Kroondomein (rentambt Het Loo) een veiling van niet minder dan 456 omgewaaide denneboomen aangekondigd is. Te Amsterdam ligt in het Oosterdok een driemaster in lossiag, uitsluitend met Fraasch meel beladen, en bestemd voor de verschillende meel fabrikanten hier te lande, die nota bene steen en been klagen en in een rekest aan de Koningin bescherming verzoeken tegen dien invoer uit Frankrjjk. De hooge mouwen waren haar noodlottig, het jonge meisje, dat Woensdagavond op den Arnhemsohen weg te Amersfoort onder een rjjtnig geraakte. Het paard van dat voertuig schrikte en sprong zjjwaarts, waardoor een der lantaarnhouders vastraakte aau den wjjduitstaanden mouw der jonge dame, die daardoor viel en onder de wielen geraakte. Hoewel zjj vrjj ernstig aan de knieëa gewond werd, kon zij toch, nadat haar geneeskundige hulp verleend was, huiswaarts keeren. Een heldin. In het R.-K. Gasthuis te Curacao is overleden zuster Maria Susanna (mej. Wilhelmma De Wolf). 21 April 1836 te Schiedam geboren, was zjj 11 Mei 1869 in de congregatie der gasthuis- zusters te Breda getreden en 2 November 1871 in de kolonie aangekomen, waar zij bjjna 25 jaar de arme leprozen te Zakito verpleegde. Een slepende en smartvolle ziekte maakte een einde aan het verdienstelijk leven van znster Susanna. ONWEER, De verwoestingen, in de laatste dagen door onweersbuien aangericht in Oostenrijk, Hongarije en Noord-Italië, zjjn geweldig. In Cisleithanië had vooral Stiermarken vreeseljjk te lijden. Vrijdagochtend stroomde het regenwater in verscheiden straten de hnizen binnen en wekte de bewoners nog bijtijds. En het regende den geheelen dag door. Veel huizen staan op het invallen, en de schade is zeer aanzienljjk. In den omtrek al even zoo. In Dalmatië en Istrië, op den Karst en in Friaul is groot nadeel toegebracht aan de wijngaarden en ooftboomen. In de Italiaansche provincie Udine heeft een cycloon gewoed met hevigen hagelslag, die in de districten San Vito en Codroipo den geheelen oogst vernielde. Lugano staat ten deele onder water. Bij Bozen heeft een bergverzakking van een pas voltooiden weg een stuk weggeschoven. In Hongarije in de badplaats Heviz rokte een wervelwind daken van de huizen en ontwortelde honderden zware boomen in de lanen, terwijl een hagelbui de dakpannen verbrijzelde en de wijngaarden en maïsvelden vernielde. Mobacs kreeg ook zijn deel in ruime mate, en te Miskolcz werden de laaggelegen buurten overstroomd door de buiten hun oevers tredende beken en huisjes meegesleurd. Van tal van andere plaatsen worden dergeljjke rampen gemeld. ATJEU. Bjj de familie te Amsterdam is het telegrafisch bericht ontvangen, dat de le luit. der infanterie K. J. C. Rijnen, die 29 Juni bg Anak-Galoeng zwaar gewond werd, van Atjeh naar Batavia is geëvacueerd en dat zijn toestand gunstig is. Bljjkens bij het Departement van Koloniën ontvangen telegrafisch bericht is bij de jongste operatiën in Atjeh gesneuveld de trompetter N. van Spanje en gevaarlijk gewond de fuselier C. J. J. Ras. Aanbestedingen, Verkoopingen «nx. Het herstel, onderhoud enz. der werken aan den calamiteusen polder Willem Anna, Zuid-Beveland. (Bij de vorige aanbesteding was geen enkel biljet ingeleverd). Inschrijvers: A. Foudraine te Goes, f 16324; P. Dronkers te Kapelle, f 16200; J. L. Geluk te Tolen, f 16195; C. Bolier te Bruinisse, f 16000; B. van den Brink te Krabbendijke, f 15778 en J. de Jonge te Biezelinge, f 15555. Het verharden van dijken onder 's Heer Arends- kerke. Inschrijvers: A. Foudraine, f 3444, M. Buiten dijk, f 3419 en F. Dujjnhouwer, f 3415, te Goes; J. de Rijke te Middelburg, f 3390; B. v. d. Brink te Krabbendijke, f 3348; P. Dronkers te Kapelle, 3299; C. de Wilde te Kattendijke, f 3288; J. Panny te Krabbendijke, f 3250 en J. H. v. d. Ven te Middelburg, f 3195. Laatstgenoemde is aannemer geworden. Raming f 3195. Te Rill and-BathHet vervoer van grint en mac-adam. AannemerC. v. d. Burg aldaar voor 79 cent per M3. grint en f 1,20 per M'. mac-adam. Wissen kerke, 8 Aug. Op de deze week gehouden verkooping van den inspan, ten verzoeke van de erven van den heer L. de Looff Lz., werden 3 paarden van 12, 10 en 3 jaar respect, verkocht voor f 232, f 294 en f 302; koeien voor f 130, f 132 en f 156; vaarzen voor f 102, f 92, f 82 en f 72; kalvers voor f 25 en f 24. Rruinisse, 11 Aug. Bjj de gehouden ver kooping van den mesthoop, eigendom der gemeente, werden koopere van het le perc. I. Padmos, ad f 40; 2e perc. dezelfde, ad f 43,50; 3e perc. dezelfde, ad f 46,50; 4e perc. dezelfde, ad ƒ46,50; 5e perc. J. de Ronde, ad f 48; 6e perc. Fr. de Ronde, ad f 507e perc. de wed. Haose, ad f 50. De totale opbrengst was dus 324,50. Landbouw en Veeteelt. België zoowel als Denemarken schijnt vast besldten om aan Engeland melk te leveren. De Belgische regeering gaat voor het doel eene jaarlijksche som van f 120.000 opofferen en te Kopenhagen is eene maatschappg gevormd, die geregeld bevroren melk wil zenden. Reeds zgn de noodige machinerieën aangeschaft en contracten gesloten voor de levering van 110.000 Eng. ponden per week, die in blokken over de geheele wereld zullen verzonden worden. Bij aankomst in de hnizen der verbruikers heeft men slechts de noodige stukken af te slaan en te smelten, of bij koffie of thee te voegen, en alles is gereed. De Belgische regeering heeft nieuwe maat regelen vastgesteld tot verscherping van het toozicht op het rundvee, in verband met het voorkomen van tuberculose en om bedrog bjj den invoer van rundvee te voorkomen. De maatregelen zgn gegrond op de overweging, dat de verbodsbepalingen dikwijls op onvoldoende wijze worden nageleefd en de toepassing van ver schillendebepalingen van het regie ment van 30 October des vorigen jaars tot bestrgding der tuberculose onder het rundvee, aanleiding geven tot bedrog en dat somtijds vergoeding wegens ziekte wordt gevraagd voor kortelings ingevoerd vee; welke vergoeding uit te keeren, niet de bedoeling der regeering is. Ten einde de dieren, die in het land zgn geboren en opgekweekt, te kunnen onderkennen van de ingevoerde dieren en te kunnen nagaan in welke richting zich de veebeweging beweegt, worden de veehouders verplicht vóór 25 Augustus opgave te doen van al hun vee en waar zich dat bevindt. Van af 15 October zgn zjj gehouden in een daartoe speciaal bestemd boek aanteekening te houden van eiken koop en verkoop, vermeerdering door geboorte of vermindering door sterfte van het vee. Al hun vee wordt gemerkt aan het oor, volgens een bepaald model. Elk dier, dat in België wordt ingevoerd, zal eveneens gemerkt worden met een merk, verschillend van dat waarmede het inlandsche vee wordt voorzien, tenzjj het reeds voorzien is van een merk als in België toegepast. De eigenaars of invoerders van het vee moeten bg het merken hnlp verleenen. Het houden, verkoopen en rondleiden van ongemerkte dieren zal van af een nader te bepalen tijdstip verboden worden. De landbouwer Toren te Midwolda past dezen zomer het systeem—Bertels op de volgende wijze toe, om van zgn grond veel en uitstekend veevoeder te krijgen: Een kamp rogge, zóó hoog opgeschoten, als met het oog op de waarde er van als voeder het geval mocht zgn, werd afgemaaid, om in pers te worden gereden. 'tWas toen voor een tweede gewas al vrjj laat, te meer daar het sterk droogde. Toch prijkt op het zelfde land thans alweer een mooi gewas, waarvan een groote hoeveelheid zeer deugdelijk voeder zal worden gewonnen, 't Is een mengsel van haver erwten en wikken. De haver staat al in tuil, de erwten en de wikken bloeien volop. Dit allerlei levert een aardig gezicht op. De heer J. B. Raaymaakers —Doggen te Wouw (Noord-Brabant) zal met eenige Belgische heeren, met het oog op de hooge inkomende rechten op boter in België, even over de Nederlandsche grens op Belgisch grondgebied een groote stoom- roomboterfabriek bouwen. Een groot terrein is onder Esschen reeds aangekocht en met het bouwen zal deze week worden aangevangen. Bruinisse, 11 Aug. De besmettelijke vlek ziekte bjj de varkens breidt zich aanmerkelijk uit. Bepaalde zich voor een paar weken do ziekte tot een enkel geval, thans hoort men iederen dag van nieuwe gevallen. Verscheidene dieren zgn dan ook reeds bezweken. Wissen kerke, 8 Aug. Door den tuinier J. Wisse alhier werden deze week nog volop doperwten en capucijners geplukt. Dit mag zeker wel eene bijzonderheid geacht worden als men weet dat men die op dit oogenblik nog slechts zeer enkel aantreft. St. Aiinalanil. Bij een landbouwer onder te is, naar men heeft aangegeven, de vlekziekte o~J*~ 3 li ECIl ÏSZAEE N. De zaak tegen den cavallerie-officier P en Z1\n broeder, student in de rechten, beschuldigd bij het bekende geval in de Warmoesstraat te Amsterdam den mspectenr van politie van der Sehrieclt mis handeld te hebben, zal 8 September voor de ida

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1