/lllllk/IISIIII NIEUWSBODE. Dinsdag 11 Augustus 1896. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste iAARGANG. No. 6804. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zieriltzeesclw Nieuwsbode" BEKEND MAKING. Nationale Militie. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 24 April j.l., A No. 1054, 3e afdeeling, N. M. (Prov. blad No. 30); Brengt ter kennis van ADKIANUS PIJETER. "VAIV DER BURGH, verlofganger van het Regi ment Grenadiers en Jagers van de lichting 1892 der gemeente 's Gravenhage, dat hg is opgeroepen tot den werkelijken dienst op 4- September eerstbomencle. Mitsdien zal hij op hovengenoemden dag, des namiddags vóór 4 uur, bij zijn korps tegenwoordig moeten zijn, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof mede genomen. Aan bedoelden verlofganger wordt onder het oog gebracht, dat, zoo hij in gebreke blijft op den bepaalden tijd onder de wapenen te komen, hij bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden- gehouden, terwijl hij voorts wordt gewezen op Art. 145 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzee, den 10 Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-Burgem. Indië. In een correspondentie uit Batavia, opgenomen in de Arnh. Ct., treft men de volgende op merking aan: Onze troepen hebben op Atjeh groot succes gehad, Anak-Galoeng werd door de onzen omsingeld, en vóór de Atjehers, die er in waren, het hazenpad konden kiezen, waren de troepen in de benting, een gevecht van man tegen man ontstond, waarbij aan onze zijde sneuvelden 3 Europeanen en 6 in landers gewond werden kapitein Graafland luitenants Djjkstra, Wagener, Rijnen (zwaar) en van Bremen, zeven Europeesche en 24 inlandsche militairen. Volgens den eenen correspondent der Javabode liet de vijand 135, volgens een anderen 188 dooden in onze handen. Al deze dooden werden gekopt. De Javabode zegt dan ook in haar mailoverzicht, dat het niet te hopen is, dat vreemdelingen en Dajaks dit zullen hooren. Het is dan ook unfairom den gevallen vijand nog te verminken. Deden de Atjehneezen het met de dooden van onze troepen, die in hun handen vallen, dan zou er schande over geschreeuwd worden, maar dat eene beschaafde natie tot zulke buitensporigheden overgaat, is minder. De Atjeher doet precies hetzelfde, wat wij vroeger tegen de Spanjolen en de Pranscben deden, hij vecht voor zjjn vrjjheid, die hem lief is, en dat hij niet profiteeren wil van de zegeningen van ons bestuur (waaronder ook zijn: opium pandjespacht, koffieplanterjj op hoog bevel, onbetaalde heeren- diensten en zoovele andere weldaden meer), wie zal hem dit euvel duiden? Naar aanleiding van de mededeeling der Java-Bode, dat na de verovering van Anak Galoeng, de gedoode Atjehers door onze soldaten gekopt werden, maakt men ons de opmerking, dat deze barbaareche handelwijze niet voortspruit uit wraak zucht, maar alleen ten doel heeft den vijand af te schrikken van het oorlogvoeren, daar onder de inboorlingen van Ned.-Indië vrij algemeen het denkbeeld heerscht, dat hoofdelooze dooden niet in het paradijs worden toegelaten. «Het onthoofden van gesneuvelde Atjineezen is dus zeer goed te motiveeren. Het is een probaat middel om de vechtlust van dat volkje wat te temperen. De hardnekkige tegenstand, dien zij ons tot dusver hebben geboden, is een gevolg van hunne overtuiging, dat zij door in den strijd tegen ons, niet-Mohamedanen, te sneuvelen, in het paradjjs zullen worden opgenomen". Wat hier medegedeeld wordt, moge ter verklaring dienen voor de zooeven genoemde handelwijze onzer soldaten, ze bljjft niettemin laakbaar en is een beschaafd volk onwaardig, zegt de Tel. Transvaal. Pretoria, 7 Aug. De Eerste Volksraad heeft met 15 tegen 10 stemmen de nieuwe drankwet, als aangenomen door den Tweeden Volksraad en den verkoop van sterken drank aan Kaffers geheel verbiedende, goedgekeurd. Engeland. Een poos geleden schrjjft men uit Londen boorde men van weinig anders dan rijwielen en van nieuwe rij wiel-maatschappijen. Bestellingen moesten maandeD te voren geboekt worden en de prijzen waren stijgende. Nu is de rage eenigszins afgenomen en vertoont de rjjwielmarkt reeds teekenen van zwakheid. Wat er onder de omstandigheden van al de nieuwe maatschappijen worden zal, die onder den invloed der nieuwe manie tot stand kwamen, is nog niet te zeggen. In Amerika, waar de rage nog veel erger was dan in Londen, is de depressie niet uitgebleven. De prijzen daalden ontzaglijk, met het gevolg dat links en rechts fabrikanten failleerden en groote hoeveelheden rijwielen moesten verkocht onuitgevoerd worden, daar de oorspronkelijke orders voor een groot deel speculatief bleken. In Liverpool zijn overal Amerikaansche rijwielen te koop. In een maand werden er voor meer dan 30,000 pd. st. ingevoerd. Die concurrentie wordt door de Engelsche fabrikanten natuurlijk zeer sterk gevoeld. Frankrijk. Vóór eenigen tijd velde het gerechtshof van Cötes du Nord het doodvonnis over vrouw Guéno, eene boerin, die beschuldigd werd, in overleg met haren man, hare moeder vermoord te hebben, om 25 fr. machtig te worden, welke de oude vrouw bezat, maar niet aan haar wilde geven. De man werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De veroordeelden kwamen in hooger beroep. Het vonnis werd, wegens een gebrek in den vorm, ver nietigd, en het echtpaar Guéno stond nu opnieuw terecht voor het hof van Ille et Vilaine. Zij brachten daar hetzelfde tot hunne verdediging in, nameljjk dat zij niet thuis waren, toen hun moeder werd vermoord. En de gezworenen van dit hof zagen de zaak heel anders in dan de eerste jury. Zij verklaarden beiden niet schuldig, met het gevolg, dat de tor dood veroordeelde vrouw en haar tot dwangarbeid verwezen man werden vrij gesproken en onmiddelljjk uit de gevangenschap werden ontslagen. Duitschland. Bcrl(jii, 8 Aug. Keizer Nikolaas heeft aan Keizer Wilhelm laten weten dat hij en zijn vrouw de wapenoefeningen, die in 't begin van September te Breslau zullen worden gehouden, zullen bij wonen. De Keizerin van Duitschland en Prins Heinrich zijn Vrijdag te Wesel door een groote volksmenigte hartelijk ontvangen en voltrokken vervolgens, over eenkomstig het program, de kerkwijding. Ook te Ruhrort en te Essen, later op den dag bezocht, was de ontvangst recht feestelijk en hartelijk. Keizer Wilhelm is weer -iu zooverre beter, dat hg een kleine wandeling in het slotpark- van Wil- helmshöhe heeft kunnen maken. België. Voor het Hof van Gezworenen te Luik stonden dezer dagen terecht de 21-jarige student Louis Chaumont en zijn vriend, de 29-jarige photograaf Léon Tartiex, die, zooals men west, gearresteerd waren onder verdenking van diefstal, poging tot moord onder verzwarende omstandigheden en brand stichting. Nadat beiden het plan hadden beraamd, Chaumont's ouders te bestelen, hadden zij een hoeveelheid kruit en een lont gekocht. Dit kruit werd door Chaumont onder het hoofdkussen van zijn vader gelegd, waarna hij en Tartier uit de op de slaapkamer staande brandkast, terwijl het gezin in diepe rust lag, 8000 francs aan bankpapier ont vreemdden. Hij bracht het kruit daarop in verbinding met de lont, die hg bij het verlaten der ouderlijke woning met zijn sigaret aanstak. Beiden meenden, dat door de ontploffing, die na het opbranden der lont volgen moest, de echtelieden Chaumont gedood zouden worden, terwijl zij overtuigd waren, dat de op die ontploffing volgende brand de sporen van hun misdrijf zou doen verdwijnen. Hun opzet mislukte echter door de van hun wil onafhankelijke omstandigheid, dat Chaumont's vader door een brandende pijn aan het been, veroorzaakt door het vuur der lont, uit zijn slaap gewekt werd en den misdadigen aanslag nog tijdig wist te verijdelen. Louis Chaumont nam, na zijn medeplichtige f 250 te hebben gegeven, de vlucht en verbraste het geld te Brussel, Parijs, Londen en Rijssel. In deze laatste stad werd hij gearresteerd. Beide beklaagden leidden een liederlijk leven. De te 8t. Ouen in Frankrijk geboren en ter zake van verschillende strafbare handelingen naar België uitgeweken Léon Tartier, bleek een Fransch deserteur te zijn, die wegens oorkondenvervalsehing door den krijgsraad van Dyon tot 10 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. Hoewel Tartier alle medeplichtigheid ten sterkste loochende, werd zijn schuld door de gedeponeerde getuigen verklaringen onomstootelijk vastgesteld. Uit de verklaringen van de politie-beambten, die het onderzoek geleid hadden, bleek, dat zoowel de dief stal als het voorbereiden van de ontploffing door twee personen moest zijn gepleegd. De gehoorde deskundige, majoor Davreux, verklaarde, dat de geringe tegenstand, die de gasontwikkeling onder het hoofdkussen zou hebben ondervonden, een doodelijke ontploffing buitensloot. De ontploffing zou echter een grooten brand hebben veroorzaakt. Na een korte beraadslaging van de jury werd Chaumont tot 20 jaar, zijn medeplichtige Léon Tartier tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Nederland. Amsterdam, 7 Aug. Het stoffelijk overschot van een der officieren van het Leger des Heils, den enseign P. Morel, is heden op eene zeer luid ruchtige wijze ter aarde besteld op de Ooster begraafplaats. Al de te Amsterdam gevestigde mannelijke en vrouwelijke officieren en soldaten van het" Leger waren op de been. Er werd bij bet graf gezongen, gebeden en muziek gemaakt. De baar was gesierd met een bloemenkrans, en de pet, de jas, en de bijbel van den overledene werden met hem begraven. Honderden nieuwsgierigen woonden de vreemdsoortige teraardebestelling bij. Op de ljjst van gevonden voorwerpen door de Amsterdamsche politie komt voor een kunst-oog1 Haarlem, 8 Aug. Een bekend fabrikant, die met zijn familie voor eenige weken op reis ging, liet op een tafel op een goed in het oog loopende plaats, het volgende briefje achterHeeren dieven en inbrekers! Zooals ge weet, is hier niemand thuis. Denkt echter niet, dat hier iets voor u te halen is. Alles wat waarde had is in veiligheid gebracht. Ge kunt u hier zelf van overtuigen, want, zooals ge zult zien, steken alle sleutels op de deuren en kasten. Het is u dus zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Doet me daarom het genoegen zonder iets te beschadigen den boel na te zien. De hierbij liggende twee rijksdaalders zijn een vergoeding voor de moeite die ge u wel wilt getroosten. Achtend" enz. Er is ongelukkig bij de familie niet ingebroken. 's Ci raveil llage, 8 Aug. Met machtiging van H. M. de Koningin-Regentes heeft de Minister van Oorlog bet aan de Tweede Kamer aangeboden ont werp van wet tot aanvulling en verhooging van de oorlogsbegrooting voor 1894 ingetrokken. Het betrof de veelbesproken regularisatie van de 14 ton ten behoeve van het leger. Denkelijk zal er nu in 't volgend zittingjaar weer een nieuw wetteke voor dat doel worden voorgedragen en zoo voort. Vrjjdag omstreeks 7 uren heeft een jonkman in het Haagscbe Bosch nabij de waehterswoning zich door een revolverschot van het leven trachten te berooven. Hij kreeg een gevaarlijke wond in de buikstreek. Na per rijtuig naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven te zijn gebracht, waar hem de eerste hulp werd verleend, werd hij later naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Men vermoedt, dat de liefde in 't spel is. Schiedam, 8 Aug. Gisterenavond trok de schutterij van de z.g. drilschuur uit naar het excercitleveld, tot het houden van oefeningen. Op weg daarheen maakte de 2e luitenant S. den schutter O. opmerkzaam op het niet behoorlijk houden van zijn geweer. De houding van genoemden schutter was van dien aard, dat de luitenant S. het heter oordeelde hem niet aan den linkervleugel, maar in het midden der rjj to plaatsen, hetgeen dan ook Eensklaps liep de schutter uit het gelid, velde zijn geweer en wilde den luitenant in den rug aan vallen, doch door een toeval werd hg daarin ver hinderd. De luitenant versnelde zijn pas, maar de schutter volgde hem om zijn aanval te hervatten. De kapitein G. snelde toe en gebood den schutter zijn bajonet af te nemen, hetgeen deze met een brutaal antwoord weigerde. Niet ver van het politie-bureau zijnde, gaf de le luit.-adj. v. W. aan de politie kennis van het gebeurde, waarna de onwillige schutter naar het bureau werd overgebracht. Hij zal nu voor den Schuttersraad terechtstaan wegens insubordinatie en zal vervolgeus strafrechtelijk vervolgd worden wegens poging tot verwonding. Na de vele in den laatsten tijd voorkomende onwillig heden bij de Schutterijen vragen wij of het niet hoog tijd wordt om de Wet op de Schutterijen te herzien? Rotterdam, 8 Aug. Schipper J. Stottjjn, bevarende het tjalkschip Dankbaarheid", was heden middag bezig met het overladeu van beenderen uit een barkschip, liggende aan boei 18, toen door het snel voorbijvaren van een van hier vertrekkend atoomschip, het tjalkschip zoo zwaar in zijn trossen zoog, dat het vervulde" en onmiddellijk in de diepte wegzonk. De schipper, met zijn vrouw en 7 kinderen, had bijna geen tijd zich te redden. Thans staan zij beroofd van alles wat zij bezaten, aan boord van het barkschip, afwachtende de dingen, die komen zullen. Bij de politie der le afdeeling is in ernstig onderzoek een beschuldiging tegen een man J. v. L. genaamd, ingebracht door eene vrouw, die hem in den Vogelenzang had ontmoet met een knaapje van 2Vj jaar uit de Breedestraat. Toevallig kende zij het kiod en had zij zich in den Vogelenzang bevindend gehoord, dat een man aan van L. vroeg of de knaap een kind van hem was, waarop hij bevestigend had geantwoord. Dit bevreemdde der vrouw in niet geringe mate. Zij was den man en het kind gevolgd tot aan de Coolvest, nabij de Raamstraat, waar zij een agent ontmoetend, dezen het geval mededeelde, die daarop man en kind medenam naar het bureau, waarheen ook de vrouw hen vergezelde. Het bleek reeds, dat de vrouw zich niet vergist heeft en de knaap werkelijk niet het kind is van den aan gehoudene, terwijl eveneens bleek, dat hij op de Gondsche Vest getracht heeft een 3-jarig knaapje mede te nemen, dat echter op den grond ging liggen en schreeuwde zoo hard het kon, zoodat hij het geraden achtte zich uit de voeten te maken. In een te Rotterdam gehouden vergadering van de sociaal-democratische arbeiderspartij is be sloten, in de volgende maand eene groote meeting te beleggen om te protesteeren tegen de handelingen van den heer Regout te Maastricht tegenover zijne werklieden, waardoor inbreuk is gemaakt op het vereenigingsrecht. Nog werd besloten te trachten aan de werkstakende glassljjpers financiëelen steun te verleenen. Voorts werd er eene commissie van 27 personen benoemd, die zich bezig zal houden met het nemen van voorbereidende maatregelen, om de zaak tot een goed einde te brengen. De stoomtram tusschen RotterdamDelfts havenSchiedam, tegen wiens voortbestaan in tal van adressen is geprotesteerd, heeft wederom een slachtoffer geëischt. Sedert het bestaan der stoomtram heeft deze reeds 50 slachtoffers gemaakt. Op Fejjenoord is aangebonden een man, die in 1895 met een belangrijk bedrag naar België was gevlucht en wiens aanhouding was verzocht door de Haagsche politie. Tilburg, 8 Aug. Alhier is eene werkstaking uitgebroken op de courantendrukkerij der wed. N. Luijten. Het personeel bestaat o. a. uit 6 volwasseu personen, die daar 15, 14, 13 en minder jaren hebben gewerkt; zij verklaarden zich eens met den meesterknecht,•'een huisvader met 8 kinderen, die gedurende 18 jaren het volle vertrouwen zóódanig had genoten, dat hij onlangs tot toezienden voogd over de minderjarige kinderen van den heer Luijten Hij werd plotseling ontslagen zonder eenige op gave van redenen; op het verzoek der gezellen om hem niet te ontslaan, werd geen antwoord gegeven, waarop zij kalm de drukkerij verlieten. Door hen is een schrijven aan de burgerij ver spreid, waarin zij verzoeken het abonnement op de Tilburg8che Courant op te zeggen en geld bijeen te brengen tot het oprichten eener coöperatieve drukker jj. does, 10 Aug. De toestand der harmonie «Hosanna" is gunstig. Zij telt thans 34 werkende ledende financiëele toestand is bevredigend. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Janse en A. Quakkelaar werden als voorzitter en penningmeester herkozen. De directeur, de heer W. de Beste werd weder voor een jaar benoemd. De werkende leden boden hem, uit eigen beurs, een fraaien dirigeerstok met ivoren versiersel. De heer J. Boosten, opzichter bij weg en werken aan de lijn VlissingenRoozendaal, stand plaats Goes, is verplaatst naar Vierlingsbeek. Na deelneming aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit werd toegelaten voor de faculteit der geneeskunde de heer F. E. S. M. Knitel van Goes. BruiEliSSC, 8 Aug. In de gisterenavond ge houden vergadering van den gemeenteraad werd, zooals reeds gemeld is, met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de beer J. G. Geluk te Scberpenisse. Voorts was ingekomen het rapport der Commissie van onderzoek der gemeente-rekening over 1895, ad f 22868,94s in ontvangst en f 20658 in uitgaaf, en f 2209,99 batig slot. Op het advies der Commissie wordt tot voorloopige vaststelling besloten. Evenzoo wordt op advies der Commissie van onderzoek de armen-begrooting over 1897 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 1441,735. Als gevolg daarvan besluit de raad voor 1897 aan het Burger lijk Armbestuur eene subsidie van f 550 te verleenen. Op verzoek van eenige bewoners der padjes wordt besloten aldaar bij de brug eene lantaarn te plaatsen. Zierikzee, 10 Aug. In de commissie, in gesteld tot het in Sept. a.s. te houden vergelijkend examen voor de betrekking van adsp.-ingenieur van den rijks-waterstaat is o a. benoemd de heer B. Hoogenboom, hoofd-ingenieur van den water staat in het 6e district. De inspecteur van administratie bij de zeemacht P. F. van Wage, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Aan den heer L. Boogaert te Ovezand is op zijn verzoek door den Raad dier gemeente eervol ontslag verleend als veearts, wegens zijne benoeming tot provinciaal-veearts, en in zjjn plaats benoemd de beer A. Marcos, thans rjjks-veearts te Zelhem. 10 Augustus 1304, Slag bg Zierikzee: Holland was met Vlaanderen in oorlog en de Vlamingen drongen door tot Haarlem, doch hier keerde de kans en Witte van Haemstede sloeg hen bg het Manpad. Nu werden ze uit Holland verdreven, maar hielden stand bij Zierikzee, dat zij belegerden. Op dezen dag vielen de Hollanders, versterkt met eenige Fransche troepen, de Vlamingen aan. Moorddadig was de strijd, die na twee dagen door de Hollanders gewonnen werd. Een groot aantal schepen werd in brand gestoken en de vijand op de vlucht gejaagd. Guey van Vlaanderen werd gevangen genomen en honderden Vlamingen lieten hun leven. Een gezelschap, bestaande uit vijf heeren eu drie dames, allen uit Walcheren, heeft dezer dagen een alleraardigst uitstapje gedaan. 's Morgens vertrokken zij in twee dogcarts, ieder met één paard bespannen, te 4 uur van Middelburg over Arnemuiden naar Goes, waar zij te 6.30 arri veerden. Na een klein uur oponthoud ging de tocht naar Kloetinge, van daar over Kapelle-Biezelinge, Schore, Kruiningen en Krabbendijke tot aan den spoordam, waar zjj te 12.25 aankwamen. Van den dam tot Woensdrecht reed men nog een goed half uur, om in laatstgenoemde gemeente een uur te verpoozen. Langs Hoogerheide ging -diet 't land der vele estaminets en der kinderen met vuile gezichten, dito handen en vlasharige hoofden door over Capellen naar Merxem (Antwerpen-dam) tot de >Dry Snellen" bij de wed. Peeters, waar de reis te 5.45 's namiddags werd beëindigd en de paarden de welverdiende rust en een buitengewoon goede verzorging vonden. De reis van Middelburg naar Antwerpen werd gemaakt in 13 u. 45 m., waar af gaat het opont houd in enkele plaatsen, waardoor 4 u. 10 in. teloor gingen, zoodat de tocht, wat rijden betreft, riechts 9 u. 35 m. heeft gevorderd. De paarden waren bg aankomst minder moede dan zij, die de reis zittende mede maakten, en namen op stal gezet dadeljjk het hun voorgezette voedsel. Langs denzelfden weg als men gegaan was en op dezelfde wijs ging men na een dag rust in Ant werpen weder huiswaarts en de rit van meer dan 100 kilometers heeft de paarden, waaronder er een was van slechts vier jaar, volstrekt geen kwaad gedaan. Het blijvend gedeelte der miliciens van de lichting 1895, dat aanvankelijk op 15 Augustus e.k. met onbepaald verlof zou vertrekken, zal reeds den 14en te voren in het genot daarvan worden gesteld, uithoofde van den Maria Hemelvaartsdag, die op 15 Augustus valt. Donderdag had te Oud-Bejjerland de uitvoering plaats van den Bond voor Gemengde Zangvereni gingen. Aan dit feest werd door 38 vereenigingen deelgenomen. Het terrein, dat even buiten de kom der gemeente ligt, was feestelijk versierd en in den nieuw opge- richten muziektempel werd door de verschillende deelnemende gezelschappen beurtelings een nummer ten beste gegeven. Het indrukwekkendste waren de bondsnummers, waarin door bijna al de aanwezige gezelschappen werd gezongen en waaraan door circa 1400 per sonen werd deelgenomen. Op het terrein, dat door duizenden bezocht werd, heerschte een vrooljjke, opgewekte stemming. In de gemeente was het zeer druk; duizenden en nog eens duizenden waren van heinde en verre toegestroomd, zoowel met de verschillende pleizier- booten als met tilbury's en andere voertuigen. Vrij goed weder begunstigde dit feest, dat uit stekend geslaagd mag genoemd worden. Te Bergen-op-Zoom is de werkman P. B., die in de fabriek van de firma Wittouck den kaap stander op het hoofd kreeg, in het gasthuis overleden. Men weet, dat Jaap Eden niet aan de wereld kampioenschappen te Kopenhagen deelneemt, daar hij te Parjjs dan f 1000 kan verdienen. Naar aan leiding hiervan zegt de Kampioen, dat het tot een zekere hoogte te begrijpen is, dat Jaap voor dit zeer fraaie aanbod bezweken is. «Maar ook niet rueer dan tot een zekere hoogte, want de financieele om standigheden, waarin onze wereldkampioen op dit oogenblik verkeert, zijn van dien aard, dat, ofschoon zoo'n prjjs van f 1000 niet te versmaden is, hij door het niet verdienen van deze som, toch in geenen deele in eenige geldelijke moeilijkheid zou zijn geraakt. Wij weten zelfs, dat hij al wat men noemt, een heel mooi potje heeft overgespaard. En al had hjj te Kopenhagen geen klinkende munt verdiend, voor zichzelf en voor de sportreputatie van zgn land had hij toch grooten roem kunnen behalen, terwijl onze bond al zijn kosten zou hebben vergoed. Maar, veroorloven wij ons ook te vragen, heeft Jaap dan vergeten, hoevelen zijner landgenooten in vorige jaren zich voor hem opofferingen hebben getroost, waardoor het hem mogelijk is geworden een zoo schitterende sportcarrière te maken? En zoo hij op het oogenblik aan de spits van onze sport staat, dan heeft hij dat, naast zijn persoonlijke bekwaamheden natuurlijk, aan den steun van de Hollanders te danken. Dat onze bond, zijne vele vrienden en talrijke sportsupporters, naar de succès- volle financieele loopbaan, die hjj te Parijs begonnen is, verwacht hadden, naast den man van zaken, ook nog den royalen Hollandscken jongen te vinden, die iets in ruil zon geven voor dien steun en die opofferingen en nog iets over heeft voor zgn klétin maar toch zoo goed vaderlandje. Jaap weet dat evengoed als wij". Sedert eenige dagen wordt uit Oudewater vermist de wethouder M. C. v. W., aannemer en handelaar in bouwmaterialen. Dinsdag verliet bij de gemeente en begaf zich naar Voorschoten, alwaar hjj eenige huizen heeft gebouwd. Vandaar is men zijn spoor bijster, 't Blijkt nu dat hij van verscheidene menschen, meest uit den kleinen burgerstand, gold heeft geleend; sommigen vertrouwden hem zoo, dat zij nogal belangrijke sommen leenden zonder eenig bewijs daarvoor te ontvangen. Te Dongen zijn drie kinderen, die bezig waren een kuil te graven, onder het instortende zand bedolven, met hot noodlottig gevolg dat een 4-jarig knaapje levenloos werd te voorechjjn gehaald. In de haven te Vlaardingen verdronk Don derdag 11. een visscher, die juist met een logger uit zee was binnengekomen. Hij woonde te Scheve- ningen en had reeds zgn goed gepakt, om daarheen te vertrekken. - Naar de celgevangenis te Scheveningen zjjn Vrjjdag overgebracht de gewezen gemeente-secretaris en de vroegere gemeente-ontvanger van Alkmaar. Op de nationale bakkerij-tentoonstelling te Dordrecht viel aan den heer H. van 't Westeinde te 's-Heerenboek in de rnbriek brood- enbeschuit- bakkerjj een verguld zilveren medaille ten deel. Deserteurs. Te Utrecht heeft zich vrijwillig in arrest begeven de deserteur vau het 8e regiment infanterie te Doesburg v. W., die sinds 1894 zijn korps had verlaten. Door een sergeant-majoor is naar Den Bosch overgebracht de heer N. uit Vaals, die, als geestelijk broeder in Noord-Amerika werkzaam en van daar overgeplaatst naar Rome, Limburg^ aandeed en daar in arrest genomen werd, omdat bij niet aan de oproeping voor de jaarljjksche inspectie voldaan had. De laatste afstammeling van Erasmus of liever de vermoedelijk laatste is dezer dagen te Naumburg overleden. Hg was een welgesteld onge trouwd heer. Aanbestedingen, Verkoopingen en*. Ten overstaan van den Notaris P. Wag zgn, op i dezer, in het openbaar verkocht, de navolgende goederen onder Oosterland, ten verzoeke van de wed. en erven Kwaak—de Vin, als: l°-^^B°uwland in de Hoogemaire, gemiddeld 2°. Bouwland in het Dorpsblok 4 f 776, allee per 40 Aren 33 c.A. 3°. Woonhuis in de Kerkstraat 4 f 800. 4°. Schuur met stapelhof aan Sint-Joostdiik 4 f 526. 5°. Vruchten te velde: Aardappels 4 f 81 en f 62bruine boonen 4 f 78 en suikerpeeën van f 70 tot f 94, per 40 Aren 33 c.A. Landbouw en Weeteelt. Door eene commissie uit het Nederl. Land- houwcomité te 's-Gravenhage, wordt eeno enquête 1 ingesteld naar den toestand van het landbouwcrediet in Nederland. Aan onderscheidene personen in de verschillende provincies zgn deswege belangrijke vragen ter beantwoording gezonden. It L C H I A 14 1) IV Na een verhoor door den rechter-commissaris en den officier van justitie is Vrijdag gevankelijk naar Zwolle overgebracht M. W„ lid van de kassiers firma S. H. W. te Harderwjjk, verdacht van het in omloop brengen van valsche crediet- of handels papieren. Het parket uit Heerenveen heeft te Akkrum een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van een 80-jarig man, die aldaar voor eenige dagen heette 's nachts te water geraakt en, hoewel gered, aan de gevolgen daarvan overleden te zjjn. Er is vermoeden gerezen, dat de man niet den natuurlijken dood is gestorven. O M L B 11 IJ «6, Benoemd tot onderwijzeres aan de Nuts-Departe- mentale Meisjesschool te Eindhoven mej. M. Waale thans onderwijzeres to Oosterland. Te Amsterdam slaagde voor de hoofdacte de heer P. 8. van 't Hof van St.-Annaland, oud- kweekeling der rgkskweekschool te Middelburg onderwijzer t© 'sGraveland (N.-H.) Bg de te Breda op 7 en 8 Augustus gehouden examens hoofd-abte zgn van de 11 candidaten 3 geslaagd, waaronder de heer J. Jongepier van Goes. Naar het Volksdagblad verneemt, heeft de heer M. den Hartog zich gewend tot Gedep. Staten met verzoek het besluit van den Amsterdamschen raad, waarbg hg als derde onderwgzer is ontslagen niet goed te beuren. Eveneens zal met hetzelfde doel in onderwijzerskringen een groote adresbeweging op touw worden gezet. Mochten Gedep. Staten het besluit goedkeuren dan zal de heer den Hartog den Minister van Bmnenl. Zaken vernietiging vragen. ln;e»oiiilfii stuk k c Aan Heeren Burgmeesters-Secretarissen, Secretarissen Ontvangers, Ambtenaren en Volontairs aan Secretarieën der gemeenten in de provincie Zeeland. Zooals velen Uwer reeds bekend zal zjjn, bestaat het voornemen iu deze provincie over te gaan tot de oprichting van eene afdeeling jan den «Neder- laudschen Bond van Gemeente-Ambtenaren" Ten zeerste is het gewensebt, dat deze Vereeni ging direct bij hare oprichting, door algemeene deelneming van de gemeente-ambtenaren in de provincie, krachtig kan optreden. Het zg ons daarom vergund den Bond van Gemeente-Ambtenaren, voor zoover U met zjjn doel niet op de hoogte mocht zgn, met een enkel woord bg U in te leiden. De Nederlandsche Bond van Gemeente-Ambte naren, erkend als rechtspersoon bij Koninklölr Besluit van 27 Juni 1894, no. 49, beoogt* 0 1°* Bevordering van het aankweeken van adminis tratieve kennis by den gmeente-ambtenaar 2". Verbetering van diens maatschappelijke positie iractcmentsverbelering xvetUlyke aanstelling en rechts zekerheid omtrent ontslag, enz. enz. Mi i. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1