ZIEBIKZEfiSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 Augustus 1896. Tweede Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6803. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De rechtbank van gezworenen te Londen, waarvoor het geding is gevoerd tegen Dr. Jameson en diens vijf medebeschuldigden, wegens het ver raderlijk binnendringen in de Znid-Afrikaansche Republiek, heeft over alle aangeklaagden het schuldig uitgesproken. Dr. Jameson is daarop veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf zonder dwang arbeid, Majoor Willoughby tot 10, Majoor White tot 7 en Kolonel White, Grey en Coventy ieder tot 5 maanden. Zoo is daar recht gedaan in deze zaak; mea moge de straf te licht achten, meenen dat het proces te lang hoeft geduurd, maar toch, er is recht gedaan: de schuldigen zijn veroordeeld, zij liet dan ook niet tot langdurige strafer is uit gemaakt door Engelschen zelf, dat zij misdreven hadden en dat dit misdrijf diende te worden gestraft. Jammer, dat de rechtbank de veroordeelden heeft laten behandelen als gevangenen eerste klasse, d. w.z. dat zij alles genieten kannen, behalve hunne vrijheid, zoodat de straf daardoor nog lichter wordt gemaakt, dan zy reeds was. Een der eerste gevolgen van de veroordeeling of liever van het einde van het proces tegen Jameson was, dat de Minister Chamberlain onmiddellijk in het Lagerhuis eene Commissie benoemde om een onderzoek in te stellen naar de administratie der British South African Chartered Company en verslag uit te breDgen omtrent wen- schelijke veranderingen. Door Sir William Harcourt en anderen is daarop een amendement voorgesteld om het onderzoek ook uit te breiden tot den oorsprong van den inval in de Transvaal en de omstandigheden, waaronder deze plaats vond: de regeering nam na eenige discussie dit amendement over, terwijl toen het gekeele voorstel zonder stemming werd aangenomen. Het lnidt nu in zijn geheel aldus: Er wordt eene Commissie benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder een gewapenden inval in de Transvaal heeft plaats gehad en naar de wijze van beheer der Zuid-Afrikaansche Yereeniging, met aanwijzing van de veranderingen, welke wenschelijk worden geacht in het bestuur der landen, die onder het gezag dier Maatschappij staan. De Commissie, die bestaat uit 9 Conservatieven, 5 Radicalen en 1 Ier, zal vooreerst niet veel kunnen uitrichten, daar het Huis tot Januari uiteengaat, en eerst dan zal het kunnen openbaar worden in hoeverre Rhodes medeschuldig is al of niet. De Duitsche Keizer is van zijn reisje naar het Noorden teruggekeerd en zou nu 7 dezer met groot gevolg te Ruhrort komen, waar hy mot zyn gemal;n de onthulling zou bijwonen van een stand beeld, voorstellende Keizer Wilhelm I en Prins Bismarck, deze laatste de Keizersproclamatie te Versailles voorlezende. De Keizor zal door ongesteld heid echter niet komen. Stad en havens worden prachtig versierd. Op stroom zullen meer dan 100 groote en kleine versierde schepen liggen. Te Wesel zal de Keizerin en gevolg de inwijding bijwonen vau de geheel gerestaureerde Willebrordus-kerk. Bij die gelegenheid zullen op het raadhuis de twee beroemde verguld zilveren bekers voor den dag komen, welke in 1578 aan de stad Wesel geschonken zijn door uitgewekenen nit de Nederlanden. Die bekers worden beschreven in een Duitsch blad, dat hunne waarde op minstens 1 millioen mark schat. Die waarde hebben zy vooral, zegt het blad, daar hand en lippen van Keizer Wilhelm I, den met roem bedekten stichter van het herboren Dnitsche Rijk, een van die bekers hebben beroerd, eu nu den 7 Augustus zijn machtige kleinzoon Keizer Wilhelm II, en diens doorluchtige gemalin Keizerin Augusta Victoria den eeredronk uit deze kostbaren bokalen tot zich zullen nemen. In eenige RoilgaarscllC bladen vindt men eene verklaring omtrent de houding van de partij van graaf Apponyi in de quaestie van het ver nieuwen van het Vergelyk en het handelsverbond tusschen Oostenrijk en Hongarije. De party plaatBt zich op het standpunt, dat het hernieuwen van het Vergelyk alleen mogelijk is als het aandeel van Hongarije in de gemeenschappelijke uitgaven Diet verhoogd wordt. Daar nu uit de berichten omtrent de voornemens der Regeeringen bljjkt, dat het wel degelijk in de bedoeling ligt dat aandeel te ver- hoogen, acht de partij het dringend noodig, ten krachtigste tegen de uitvoering der bedoelde voor nemens op te komen. Het eenige wapen, dat Hongarije in dien tijd bezit, is, volgens haar, het opzeggen van het handelsverbond. Als dit verbond het eerst wordt gesloten, laat Hongarije zijn wapen tegen het vérhoogen der quote slippen. De her nieuwing van het Vergelyk en het handelsverbond moeten dus tegelijk worden behandeld. De oppositie nu, zegt de nationale party, is sterk genoeg om het aannemen van het handelsverbond door dea Rijksdag te verhinderen. Zij mag daartoe van alle middelen gebrnik maken en baar leidslieden hebben het recht in dien strijd tot de uiterste grens te gaan. hetgeen wel zal moeten betcekenen c. q. bet Ministerie ten val te brengen of den Rijksdag te laten ontbinden. Ook in Oostenrijk is men, schoon om geheel andere redenen, voor gemeenschappelijke beraadslaging voor de quote en het handelsverbond, maar de Hongaarsche Regeering wil de twee zaken afzonderlijk behandelen. Op Crcta gaat het nog steeds niet naar wensch. Het beweerde optreden van Grieksche zijde ten gunste V3U den opstand op Creta en de beweging in Macedonië schijnt een zeer ongunstigen indruk op de Porte te hebben gemaakt en men hoort reeds verzekeren, dat al de wenschen en grieven der Cretenscrs zullen wordeu afgewezen. Onder de muzelmannen te Salonika heerscht weer eene gevaarlijke gisting, daar aangewakkerd door de geruchten van een nieuw gevecht tusschen de Macedonische opstandelingen en de Tnrksche troepen. Van stappen door de Mogendheden te nemen, hoort men niets meer, het schijnt dat Engeland zich weer afzondert en o. a. zich onvoorwaardelijk tegen eene blokkade heeft verklaard. Nederland. Maastricht, 5 Aug. Zij, die, na de schrifte lijke verklaring, welke de firma Regout naar aanleiding van het schrijven van den heer O. Kruseman omtrent den toestand der werkstaking heeft gegeven, van oordeel waren, dat het pleit was beslist en er van geen werkstaking meer sprake was, moeten wel teleurgesteld wezen. Immers het blijkt werkelijk, dat de firma wel degelijk zeer ver legen zit met de massa geblazen glas, waarvoor de noodige slijpers ontbreken. Met de nieuwelingen, die aan het werk zijn gezet, wil het niet vlotten, daar er jaren noodig zijn om het vak te leeren. Men is op maatregelen bedacht om den aanvoer van geblazen glas tegen te gaan en om het aantal glasblazers zoo mogelijk te beperken. Door de firma is aan twee bestuursleden der glasblazers en hun gezinnen het voorstel gedaan, hun in België werk te verschaffen onder waarborg van een goed loon aldaar en vrij transport en andere bijkomende on kosten, welk aanbod echter van de hand gewezen is. De firma blijkt niet op haar gemak te wezen men spreekt van het bewaken van de woning van den heer Paul Regout door de politie en van zijn vrijwillig aftreden als bestuurder der glasblazerij. Wat de zeven glasslijpers aangaat, die nog aan het werk Zyn, deze zullen als het ware geboycot worden. Alle middelen worden in het werk gesteld om hen tot staken te doen besluiten. Ze hebben evenwel te kennen gegeven daartoe nooit te zullen overgaan. Geldelijke steun voor de stakers blijft ruim vloeien en de kas is steeds lang vóór den betaaldag volop van het noodige voorzien. Van tyd tot tijd worden de stakers op bier en sigaren onthaaldzooals Maandag nog op het fort Willem. Amsterdam, 5 Aug. Het voornaamste punt der agenda voor de Raadszitting van heden was wél de voordracht van B. en W. om M. Den Hartog, derden onderwijzer aan de openbare lagere school der le kl. no. 78, »die op 8 Juli 1896 twee hoofden van openbare lagere scholen, wegens het vervullen van hun door B. en W. krachtens wettelijke bepalingen opgedragen ambtelijke werk zaamheden, in liet openbaar heeft beleedigd, te ontslaan". Aldus luidt de voordracht, waarover reeds zooveel hoofden zich warm gemaakt hebben en zooveel pennen in beweging zyn gebracht, dat we kunnen volstaan met de vermelding van den uit slag, die, zeker tegen veler verwachting, deze was, dat met 17 tegen 8 stemmen het voorstel is aan genomen om Den Hartog te ontslaan. Aan de eindstemming gingen nog twee stemmingen vooraf over moties Nolting en Heineken, waarin B. en W. verzocht werden, nu Den Hartog zyn ver ontschuldiging had aangeboden de voordracht terug te nemen; beide werden met groote meerderheid van stemmen verworpen. Van Hall's voorstel om 't ontslag eervol te verleenen, werd in dier voege gewijzigd, dat het motief voor het ontslag in het besluit zal opgenomen worden. Een electrician te Amsterdam ib bezig de aandacht op zijne zaak te vestigen door middel eener vertooning, waarin de straatjeugd veel vermaak schept, en tevens de hoofdrol op zich neemt. Hij heeft de ijzeren roede voor de winkelruit van zyn magazijn in de Spnistraat met een electrische battery verbonden en weet daarmede al die het ODgeluk heeft, die roede met de handen aan te raken, aan zijn perceel vast te ketenen voor zoolang hem dit belieft. Een politie-agent, die opmerkte, dat de electricien op deze wyze vrjje burgers van hunne vrijheid beroofde, ging den winkel binnen, doch was, toen hg zich op de hoogte van het geval had gesteld, onzeker, of hier al dan niet proces verbaal diende opgemaakt te worden. naarleiu, 5 Aug. De plaatsing van 8 stoom- draaimolens en 1 hippodrome op de kermis alhier is dit jaar door B. en W. eerst gegund na schriftelijke aanbiedingen van belanghebbenden. De opbrengst i6 thans ruim f 2200, tegen ongeveer f 450 in vorige jaren. Utrecht, 6 Aug. Sedert eene week heerscht hier een groote paniek, doordien de bankiersfirma M. zich failliet gegeven heeft. De nadeelen, die daardoor geleden worden, moeten zeer aanzienlijk zyn, en vooral in kringen van werklieden ondervindt men groote schade. Zoo wordt gezegd, dat de R.-K. St.-Jozef-vereeniging", alsmede »Recht en Plicht" door deze firma hare zaken lieten administreeren. Doch ook vele kleinere burgers en dienstboden, die daar hunne spaarpenningen hadden gedeponeerd, worden door dit ongeluk getroffen. Een paar pastoors de failliet was roomsch-katholiek en maakte vooral onder zyne geloofsgenooten slachtoffers uit den omtrek moeten nogal voor vrij aanzienlijke bedragen bij bet faillissement betrokken iga. Het vertrouwen beeft oen grooten schok gekregen. Wat vooral ergernis wekt, is, dat de bankier eenige dagen vóór het faillissement zich met zjjn familie nog in een open landauwer over 't kermisveld liet rijden. VGraveuhage, 5 Aug. Te midden van een dichten drom nieuwsgierigen begaf de klompen- schutter Duyvestein zich hedenmiddag naar het gebouw van den schuttersraad op de Groote Markt, tot het ondergaan van 14 dagen provoost-arrest, in de plaats tredende voor niet betaalde boeten. Hij had plaats genomen op een steenkolenwagen, naast zijne vrouw, en droeg de uniform van artillerie- schutter met klompen aan. Alvorens het raadsgebouw binnen te treden, verwisselde by echter zijne klompen tegen pantoffels. Onder een boeratje van zijn geestverwanten, wie hij een vaarwel! toeriep, sloot de deur zich achter hem. 6 Aug. Hedenmorgen had de le luitenant Koene, van de grenadiers, het ongeluk nabij den Waalsdorperweg door de stoomtram te worden aangereden. Hij kreeg een bloedende wonde aan de kin en groote builen en schrammen aan het voor hoofd, terwjjl hy ook een arm kneusde. De tram raakte hem met zoo'n vaart, dat hy verscheidene meters werd weggeslingerd. Na in Petit Saint Hubert aan bet kanaal voorloopig te zyn verbonden, werd bij per brancard naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij in bewnsteloozen toestand aankwam. Nader verneemt men, dat zyn toestand thans bevredigend is. Rotterdam, 5 Aug. Heden namiddag om streeks half vjjf bracht de politie per brancard in bet Ziekenhuis den 28-jarigen J. M. Willemsen, machinist bij de electrische verlichting aan het station der staatsspoorwegen te Vlissingen. De man, die 8 dagen verlof had en zijne familie te Delfs- haven bezocht, wilde op de in beweging zijnde stoomtram stappen, met het gevolg dat hij viel en door de tram overreden werd. Reeds te half zes is hy aan de bekomen ver wondingen overleden. De uit de gevangenis aan den Noordsingel ontsnapte gevangene is door de politie, op aanwijzing van eene vrouw in de Peperstraat, aangehouden. Omtrent de aanhouding van den ontvluchten gevangene blijkt nog, dat hij op de Coolvest stond te snoeven tegen eenige personen, dat hij reeds driemaal uit de gevangenis losgebroken was. Hierin vond eene vrouw aanleiding de politie te waar schuwen. Naar de strafgevangenis overgebracht, werd bij aldaar in eene der bijzondere cellen opgesloten. Rotterdam, 6 Aug. De stads-evangelisatie >Jeruël" alhier heeft in de Korte Wagenstraat (zijstraat in de Zandstraat) de slaapstede De Klok aangekocht en op eenvoudige, maar zeer nette wijze als Christelijk Tehuis ingericht. Luchtige huiselijke slaapkamertjes, van voldoende gemakken en wasch- toestellen voorzien, zyn er voor 30 cent le en 20 cent 2e klasse per nacht te huren, terwijl van den zolder een gemeenschappelijke slaapplaats voor mannen is gemaakt, ingericht naar het model der shelters, waar zelfs voor 10 cent per nacht een afzonderlijke rustplaats is te verkrijgenook dat lokaal is voorzien van een ruime waschtafel, die aan de waterleiding is aangesloten. Voor gehuwde lieden zijn twee kamers gereserveerd. Beueden is een ruime gezelschapskamer, waar zich onder meer een klavier bevindt en een buffet; voor geringen prijs krijgt men er eet- en drinkwaren. Alcoholische dranken zijn uitgesloten. Een kop goede koffie kost 3 cent en een middagmaal (groenten, vleesch en aardappelen) 25 cent. Scherpeuisse, 6 Aug. Door den waarn. gemeente-ontvanger zyn dezer dagen rondgezonden een veertigtal waarschuwingen tot betaling van den nog openstaanden hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1895. Het meerendeel der aangemaanden heeft echter zyn kwitantie nog kunnen vinden, bij enkelen is het zoek geraakt, onder dezen zyn er nu, die dezer dagen een schrijven aan den heer K., die, zooals reeds vroeger gemeld, zich in voorloopige hechtenis bevindt, hebben gericht, om eene verklaring dat zy reeds betaald hebben. Een had indertijd zijn biljet en aanslag beide op het kantoor gelaten, het eerste zou bij, van kwitantie voorzien, later wel ontvangen. Dit is echter in de steek gebleven. Hg heeft zich ook tot den heer K. gewend en van deze een schriftelijke verklaring gekregen, dat de betaling is geschied en zyn biljet op zijn kantoor te vinden is. Reeds gernimen tijd leed ons torenuurwerk aan de gebreken, die den ouderdom met zich mee brengt. Het kon moeielijk meer den tyd in zijn snellen gang volgen, het verachterde. De klokkenist gaf het daarom wel af en toe een goed duwtje vooruit, doch na eenigen tijd was het weer het oude doen. Ook geraakte het in de war met de tijdsverdeeüng, het had uren van zeventig tot tachtig minuten, maar ook van veertig tot vijftig. Deze week wilde het als naar gewoonte volgens zijn beste weten het tweede uur na den middag aankondigen doch het bleef slaan. Het miste de kracht het slag werk te doen ophouden. Ingeroepen deskundige hulp geeft weinig hoop op herstel, het schijnt niet meer in goeden staat gebracht te kunnen worden. We willen hopen, dat we spoedig in het bezit zijn van een goed loopend torenuurwerk. ZKerikzee, 6 Aug. Door Gedep. Staten is de opening der jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op fazanten, in deze provincie bepaald op Zaterdag 29 dezer. De jacht op fazanten zal worden geopend op Donderdag 1 October 1896. De korte jacht zal geoorloofd zyn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluitiag der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Maandag is het stoffelijk overschot van Prins Willem George Frederik van Oranje Nassau besloten in een gebronsd metalen kist, in tegenwoordigheid van graaf Dumonceau en den burgemeester van Delft. De gemeente-schuld van Breda bedraagt 1,712,000 of f 69 per inwoner. Te Raamdonkveer werd Woensdagochtend de landbouwer van D. door een paard, dat hij nit het land haalde, zoodanig geslagen, dat hem het hoofd verbrijzeld werd. Dinsdag veroorzaakte een windhoos, welke hare werking binnen Harlingen en in den omtrek daarvan deed gevoelen, een algemeene ontsteltenis in eene buurt, bewoond door verscheidene wasch- vrouwen. Het linnen, dat te bleeken lag, werd meegevoerd en hier en daar op grooten afstand voor een gedeelte teruggevonden, enkele stukken zelfs te St. Anna, eene der Biltdorpen. Eene der wasclivrouwen verklaarde, dat ze door de hoos werd opgenomen en na een paar malen te zyn rondgedraaid, tegen een muur werd gedrukt. Een man, die achter een hooibult zat, werd opgenomen en een eind meegevoerd, terwijl een gedeelte van de te velde staande erwten uit den grond werd getrokken en verspreid. Zierikzee, 6 Aug. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden op achter staande advertentie betreffende den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Het doel van dezen Bond is nader uiteengezet in, eene circulaire, die wij in ons volgend no. hopen op te nemen. k O R T HIEUWT Spoortreinmeiden bestaan er nu ook al. Men vindt ze in Duitschland in de voornaamste sneltreinen, de zoogenaamde harmonica-treinen. Zij hebben tot taak onderweg van tyd tot tijd do rijtuigafdeelingen en zjjgangeu schoon te maken, het stof af te nemen, de door uitgestapte reizigers in wanorde achter gelaten papieren en kranten op te ruimen en het drink- en waschwater dikwyl6 te ververschen. Een spoorwegmeid moet het nog al druk hebben. Op het dak van een boerderij onder Zevenhuizen (bij Gouda) is thans de kop van een paard gelegd, om de betoovering te doen wijken van een 3 jarig knaapje! »De zwarte kip" was reeds gekookt, doch zonder succes! Tot de verrassingen, waarop men heelemaal niet rekent, behoorde voor een land bouwer te Beilen het vinden onder zyn bed van een bijenzwerm, liefst nog wel op het oogenblik, dat hij en zyne vrouw zieh juiBt ter ruste zouden begeven. De bijen hadden door eene kleine opening in den muur deze schuilplaats, waar men ze minder aangenaam en gewenscht achtte, opgericht. Eene onmiddellijke verhuizing van de gonzende diertjes volgde. Te Breda woont een echtpaar, dat de wittebroodsweken achter den rug heeft en nu oneenigheid heeft gekregen over de kwestiehoeveel geld heeft eene vrouw van goeden huize noodig, om zich naar behooren te kleeden? Mevrouw eischte van haar heer gemaal een jaarlyksch kleedgeld van f 450, maar gezegde heer gemaal wilde haar daar voor geen vast bedrag uitkeeren. Mevrouw dadeljjk naar een advocaat, 't Echtpaar kwam voor den vechter en mynheer heeft gelijk gekregen. Mevrouw kreeg te hooren: uw echtgenoot is wel verplicht u het noodige te verschaffen, maar daar voor een vast bedrag als jaargeld uitkeeren behoeft hij niet. Jacquelin, een der snelste Fransche wielrijders, heeft in 10 maanden tyds ODgeveer f 27 000 op wedstryden gewonnen. Een rijk inkomen, als hij er de tachtig mee halen kan. Maar dat juist kan een wielrenner niet. In een paar jaren is hij gewoonlijk >op" en deugt dan veeltijds niet meer voor een practisch beroep, wordt beweerd. Als dat waar is, dan wordeu de hooge prijzen nog duur genoeg behaald. Te Nijmegen houdt eene waar zegster hare zittingen in het gebouw van het Departement »Tot Nut van 't Algemeen". Wat zy voorspelt is echter alleen tot nut van eigen beurs. Jaap. Eden, de koning der Nederlandsche sportwereld, wordt hoe langer hoe meer als zoodanig gevierd en geëerd. Jaap, die tegenwoordig te Parijs woont, is op heden in ons land, en ijverig deelden de groote bladen mee: Jaap is met den trein van zooveel uur, zooveel minuten daar en daar aange komen. Nog erger. Eene commissie uit Winschoten is naar Den Haag vertrokken, om Zyne Sport- majesteit eerbiediglyk uit te noodigen op Zondag 16 Aug. de wielerwedstrijden te Winschoten by te wonen. Jaap heeft sterke beenen, dat heeft hij bij herhaling getoond, maar het moeten ook sterke beenen zyn, die zooveel overdreven hulde kunnen dragen. Een juffrouw verloor by het baden in zee te Scheveningen bij het lnchthappen haar kunstgebit. Eenige uren later werd het bij eb op het strand door kinderen teruggevonden en by den ondernemer van het »Volkszeebad" gedeponeerd. De oneerlijke gemeente-ontvanger van Alkmaar is gestraft, maar waar moet nu de f 60.000 van daan komen, die hij te kort had in kas? Zonden Burg. en Weth. dat tekort niet willen aanvullen? vroeg een der raadsleden. Hun nalatigheid in de contróle heeft den gemeente-ontvanger immers zyn duistere daden mogelijk gemaakt. Ja, het is gemakkelijk de schuld op anderen te schuiven, antwoordde de burgemeester, maar het gaat minder gemakkelijk te zeggen, hoe het tekort weder aan gezuiverd kan worden. Het Raadslid meende het anders reeds duidelijk genoeg te hebben gezegd. Onze oorlogsschepen hebben schietoefeningen gehouden. Het nut daarvan schatte men niet te laag. Op het eiland Teasel o. a. verdwaalde een puntkogel in het duinhelm en stichtte er een hevigen brand. Een groote uitgestrektheid der helmbeplanting is door de vlammen vernield. De maaiers, werkzaam in de duinvlakten, zagen zich al gauw genoodzaakt voor de vriendschappelijke kogels ze kwamen toch van onze eigen oorlogsschepen de vlucht te nemen. AT J E ML Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgend van Donderdag gedagteekende telegram van den Gouv.-Gen. van N.-Indië betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: Pretendent Sultan gevlucht naar Mesdjid Indrapoeri, de woonplaats van Panglima Polim. Eergisteren bendehoofd Nja Gedong verdreven uit heuvels van Tjot Soeri in 9 Moekims. Gesneuveld een en gewond 4 militairen beneden den rang van officier. Bij de excursies in westelijk gebergte der XXV Moekims en in een gedeelte der XXVI Moekims niets bijzondeis voorgevallen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz Aan het Gebouw van het Gewest. Bestuur te Middelburg werd heden (Vrydag) aanbesteed: 1°. het leveren en storten van steen tot ver dediging van den oever vóór Terneazen. (Raming f 11,470); 2°. het wegnemen, schoonmaken, teeren, her stellen en weder plaatsen van de aanJegpontons aan de Westzjjde van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Raming f 8500). Voor het eerstbedoelde werk was het laagst ingeschreven door de Basaltmaatschappij te Rotter dam voor f 10787, en voor het andere door J. Lindenborgh te Wemeldinge voor f 9250. Landbouw en Veeteelt. Maandag is te Utrecht de Nederlandsche Boeren bond definitief opgericht. Het reglement werd vastgesteld. Het doel luidt: De Nederlandsche Boerenbond, het Christendom als grondslag der maatschappij erkennend en huldigend, heeft ten doel de belangen van den boerenstand te behartigen en de uitbreiding der staatsbemoeiing op oeconomisch gebied ook aan dien stand ten goede te doen komen. De Bond telt reeds 7000 leden ongeveer. Te Steenbergen heerscht de ziekte onder de varkens zeer hevig. De dieren krygen de huid vol blauwe vlekken en sterven Da drie vier dagen. Geen dag gaat er voorbij of deA— moeten er eenige verbranden. RECHTÜiZAkEM. Het gerechtshof te Den-Bosch heeft et o gegeven, die voor alle inleggers in de rijkspostspaar bank van belang is. Het hof besliste nl. dat op gelden in de rijkspostspaarbank ingelegd, beslag onder derden mag worden gelegd door ben, die van den inlegger geld te vorderen hebben en dat deze beslaglegging kan geschieden onder den directeur van het postkantoor, waar het geld ingelegd is. De eerste vraag, die het hof besliste, was of de rijks postspaarbank eene instelling op zichzelf is of eenvoudig een tak van staatsdienst, in welk laatste geval op gelden in handen van haar, die geen afgescheiden vermogen bezit, geen beslag kan worden gelegd. Het hof noemt do rijkspostspaarbank echter een »door hare bezittingen, haar reservefonds en de garantie van den staat gewaarborgde staatsdeposito- banfe en mitsdien een particuliere rijksinstelling". En de tegenwerping, dat het be6lag niet mocht worden gelegd onder den directeur van het post kantoor, waar het geld was gedeponeerd, heelt bet hof eveneens afgewezen; de terugbetalingen geschieden toch door de postkantoren op aanwijzing van den directeur der spaarbank en deze kunnen dus ook de betaling doen aan den crediteur van den inlegger. De rechtbank te Maastricht heeft een vonnis gewezen, dat een aardig lesje is voor burgemeeste.s, dio niet precies op de hoogte zyn van verplichtingen, welke de wet hun oplegt. Een brikkenbakker te Heerlen bad den burge meester zijner gemeente het voornemen te kennen gegeven met zyn geheele gezin naar Duitschland te gaan om daar te gaan werken en een bewijs van de politie gevraagd, dat hem als inwoner van Heerlen zou legimiteeren. Dit bewjjs had de burgemeester hem gegeven. Kort daarna werd de brikkenbakker gedagvaard door zijn buiseigenaar tot ontbinding der huurovereenkomst en ontruiming van zijn woning. Die dagvaarding werd, daar het geheele hais leeg stond, beteekend aan den burgemeester van Heerlen. Deze legde haar naast zich neer. Daarop volgde veroordeeling van den gedaagde, beteekening van het vonnis, weer by den burge meester, en eindelijk werd het huis door den deur waarder opengebroken en al het huisraad op straat gezet. Toen de brikkenbakker terugkwam, vond hij zijn hnis leeg. Hy beklaagde zich bij den burgemeester dat hij niets van de dagvaarding en de Beteekening van het vonnis gehoord had, en eindigde met den burgemeester te dagvaarden tot vergoeding van de door zijn nalatigheid geleden schade. De Maastrichtsche rechtbank heeft den burge meester, die niet de minste moeite had gedaan de dagvaarding aan haar adres te doen toekomen, veroordeeld. De auditeur-militair uit 's Hertogenbosch, die Jag jl., in gezelschap van de officieren belast met de instructie der zaak van den ln luit. der huzaren H. A. Z„ naar Tegelen vertrok, zette daar het onderzoek ook des Dinsdags voort. Naar men wil, zou de luitenant met zyn behuwd- grootvader te zamen in een vertrek van diens woning hebben zitten praten, toen laatstgenoemde dat vertrek even verliet om den oppasser van den luit, die in de gelagkamer vertoefde, een borrel in te schenke- Teruggekomen zon bij van de voor hem gered Btaande koffie hebben gedronken en in die koffie zouden sporen zijn gevonden van vergift (cyancaliutr), dat daar in poedervorm aan zou zyn toegevoegd. Verder wordt beweerd, dat niemand bniten den luit. toen in bedoeld vertrek zou zyn geweest. KERÜH1EI1W S. Bedankt voor het beroep naar de Gerof. Gem. te Ierseke door ds. 8. O. Los te Zalk. Beroepen bij de Geref. Gem. te Haamstede de cand. J. Douma te Rotterdam. De doop in de Herv. Kerk. In het verslag van een der laatste zittingen der Synode van de Ned. Herv. Kerk, door den Nederl. gegeven, lezen wij Een doop niet bediend in den naam des Drie- éónigen is eenvoudig geen doop; zulk een doop mogen we niet erkennen. De voorstellers (die vragen om het gebruiken van de instellingswoorden Matth. 28 19 verplicht te stellen) hebben zeker een goede bedoeling met wat zjj gaarne wilden, doch, bij eenig nadenken, zullen zy zeiven erkennen) dat een Christelijke kerk zich zelve compromit- teeren zou door dergelijke voorschriften te geven. Wie den H. Doop niet kan bedienen zooals het Evangelie dit wil, stelt zich zeiven buiten de Kerk. We kunnen het niet anders inzien. Kinderen die gedoopt zyn, zooals door dea jongen predikant van Stolwijk geschiedde, hebben wij daarom ook als niet-gedoopt te beschouwen. In het hooger beroep van ds. Hoevers zal weldra uitspraak worden gedaan. De contractu aan welke dit is opgedragen, is met haar arbeid zoo goed als gereed. Wat we vermoeden dat het einde dezer zaak zal zyn, we lieten het reeds eenigszins gevoelen. Doch later hierover meer". O H D E B IJ S Het diploma A, akte voor zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem-»Stolze-Wéry", is verstrekt aan den heer J. Luitjes, letterzetter te Tbolen. Voor bet examen Engelsche taal (L.O.) slaagden te 'sGravenhage mej. T. A. Ochtman van Goes en de beeren J. de Meyer van Cadzand eu J. Hage, hoofd der christelijke school te Hoek. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October 1896, aan mr. L. A. Bijbau, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als schoolopziener in bet arrondissement Schiedam. Te Breda is bij het examen ter verkrijging der hoofdacte o a. geslaagd de heer D. Moolhunzen van Middelburg. Tot onderwijzeres in.de nuttige handwerken voor meisjes aan de openb. school te Cats is benoemd mej. R. C. Scbroevers aldaar. f l«§tllERIJ IKERICHTLIV Rruililsse. 7 Aug. In de afgeloopen week zijn verzonden met 40 schuiten 1580 ton Atoniiel«'ii bestemd voor Antwerpen, Brussel en Mechelen- prijs: te Antwerpen van f 1,50 tot f 2,20 per ton -- te Brussel van 20 tot 30 cts. per mand en té Mecheleu f 1,80 per ton. Naar Engelandvoor Londen en Birmingham 560 balen prijs par l.aal f 6,25 franco Rotterdam. Naar Rotterdam met drie schuiten 150 ton prijs f 1,90 per ton. Vertrokken naar Wieringen en de Zuiderzee 8 schuiten om groote Mossels voor den handel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3