ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 Augustus 1896. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6802. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,, kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Ziehikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat van 1 Juli tot en met 11 Augustus e. k., in het "Vollceralt, zooveel mogelijk buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van de forten »de Ruijter" en «Prins Frederik" en in het Hariuffvliet, ongeveer 400 M. beneden Hello- voetsluis, oefeningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's; dat het onveilige terrein in het YolUerak door bijplaatsing van tonnen zal worden afgebakend, en dat in het Haringvliet het onveilige terrein door spitse of stompe tonnen buiten het vaarwater zal worden gebracht. Zierjkzee, den 17 Juni 4896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. EEKETEERE1V voor eervollen langdnrf gen en werkelijken dienst: bij de Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 Januari 1852 (Prov. blad No. 11), in verband met Z. M. besluit van den 5 De cember 1851 (Staatsblad No. 149), houdende in stelling; van een JBei-eteeken voor eervollen laiigduriffen ou "vvorlcelvj- ken dienst t>\j de Schutterden; Roepen bij deze op, de leden der Schutterij dezer ge meente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Eereteeken verlangen, om zich vóór den 15den A-ug-ustiis e.k. met overlegging van dienststaten ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 3 Augustus 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transwaal. Geweldige leeuwen en statige leeuwinnen waren de getuigen van een gelukkig paar, dat eenigen tijd geleden in Zuid-Afrika in het huwelijk trad. Deze plechtigheid, welke zeker de ongewoonste trouwpartij vormt, die nog ooit gezien is, werd voltrokken te Johannesburg. Sedert eenigen tijd had de circus Fillis Znid-Afrika doorreisd. Een van de hoofdnummers van de voorstelling was de vertooning van een kooi vol leeuwen, die onder leiding van Herr August Windschermen, een knappen Duitscher, allerlei toeren verrichtten. Voor zijn blikken sidderden de leeuwen en gehoorzaamden Doch deze gebiedende oogen konden ook liefde stralen uitzenden, wanneer hun eigenaar dit wilde en miss May Malraison, een der gchoonen van Johannesburg, werd er het slachtoffer van en zeide blozend: >Ja", toen haar koene aanbidder haar verzocht de vrouw van een leeuwentemmer te worden. Toen de directeur van den circus met klinkende argumenten voorstelde de plechtigheid in de leeuwen- kooi te laten voltrekken, werd deze schikking aangenomen, ofschoon miss Malraison eerst aarzelde. Doch zjj behoorde moedig te zijn, nu zij een moedig echtgenoot kreeg en stemde er ten Blotte in toe het leeuwenhok binnen te gaan om van naam en positie in het leven te verwisselen. De circustent was den avond van de plechtigheid stampvol. Het volk vocht om een goede plaats en juichte de bekoorlijke bruid toe, toen zij aan den arm van den buidegom de kooi binnentrad. De geestelijke verklaarde met bevende stem, dat bij liever buiten de kooi bleef. Het jonge paar luisterde aandachtig naar bet gebruikelijke formulier, terwijl de temmer van tjjd tot tgd een blik wierp op de met bloemen en linten versierde roofdieren, welke in het hok heen en weer liepen. De bruidegom had het raadzaam geoordeeld geen zwarte jas aan te trekken, doch zijn dieren temmers- costunm aan te houdenhij had zelfs zgn dikke karwats, met looden knop, het teeken van zgn waardigheid, in de hand. De bruid droeg een bekoorlijk wit toilet. Aan de tralies waren wapens opgehangen, voor het geval, dat de getuigen van het bruidspaar zich niet netjes gedroegen. Intusschen is alles goed afgeloopen en met de ontvangst konden alle kosten van de bruiloft worden goedgemaakt. Amerika. In het midden der Vereenigde Staten heerscht een schrikkelijke hitte, die zich ook naar het Westen verbreidt. In Lonisville, Chicago, Cincinnati en andere steden zijn tal van menschen van uit putting neergezegen, waarvan velen vervolgens zgn overleden. Ook zijn hier en daar paarden dood neergevallen en de thermometer wees van 100 tot 104 graden Fahrenheit in de schaduw. Boven andere staten zijn wolkbreuken en wervel stormen losgebarsten. Het mijnkamp Gloucester aan de Zondagscho kreek in Ohio, is o. a. bjjna geheel vernield. De kreek stroomde over en ver scheidene menschen verdronken of werden gedood door ineenvallende huizen. Men weet reeds, dat vijftien menschen het leven hebben verloren. Ten aanzien van de twee waaghalzen, Erbo en Samuelson, die zich onlangs ingevolge een weddenschap te New-York in een open roeiboot inscheepten om naar Europa over te steken, ont braken tot dusver tijdingen. Volgens hunne berekening zouden zij in ongeveer 50 dagen Havre kunnen bereiken. Nu is echter te Havre bericht ontvangen, dat de >Fox" (zoo heet de boot) door een Noorsch schip op 47,10° N.-breedte en 31,30° W.-lengte is ontmoet. De heeren waren toen 48 dagen onderweg. Zij hadden niet voldoenden leeftocht meer, maar werden door den Noor van het noodige voorzien. Hierop zetten zij met frisschen moed den tocht voort. Als 't waagstuk gelukt, dan zullen zij later met bun boot zich in de groote Amerikaansche steden vertoonen, waarvan zjj met recht een ruimen oogst verwachten. De millionnairs in Amerika en er zijn er velen offeren van hun schatten groote sommen aan de liefdadigheid. Zoo hebben de Vanderbilts zeker reeds 20,000,000 dollars weggegeven; Leiand Stanford gaf 22,500,000 dollars, of, met het legaat zijner vrouw mede, 32,500,000 dollars ten behoeve van de universiteit, die door hem gesticht is. De hoogeschool te Chicago ontving van den heer Rockefeller een bedrag van 7,000,000 dollars. Engeland. De paus heeft aan prinses Maud van Wales ter gelegenheid van haar huwelijk ten geschenke gezonden een prachtigeu antieken gouden armband, vergezeld van gelukwenschen. Dit is de eerste maal sedert meer dan een eeuw dat het Vaticaan notitie neemt van een huwelijk in het Eogelsche koningshuis. Koningin Victoria was met deze attentie zeer ingenomen. Oostenrijk. In Weenen is Zaterdag een onweör en wolbreuk geweest, zoo hevig, dat in minder dan geen tijd de lager liggende wijken onder water stonden. In den omtrek van Tulln, bij Weenen, is door een hagelbui de geheele wijnoogst vernield, terwijl de veldvruchten veel schade leden. Hongarije. Het was tot nu toe weinig bekend, dat in het bergdorpje Tschitschmang nog een communistische familieregeering bestond. Het onroerend familie bezit is onverdeelbaar en niet te verkoopen. Bijna alle mannelijke leden der familie brengen een groot deel van het jaar buitenslands door en zgn voor het meerendeel marskramers. Wat ieder verdient, zendt hij naar huis, waar het iu een kist wordt geborgen. Aan bet eind van het jaar wordt de in houd geljjkeljjk verdeeld. Iedere jonge man is bij het 24e levensjaar verplicht te huwen. Het bestuur is in handen van den oudste der familie of van iemand die gekozen is. Even primi tief als het bestuur, is de levenswijze dezer lieden. Ieder vervaardigt zijn eigen kleeren en 's winters kan men zelfs de mannen aan het spinnen zien. Bulgarije. In den nacht van 1 op 2 Augustus is in Sofia een verfoeilijke en lafhartige misdaad bedreven: er is een dynamietaanslag gepleegd op het graf van Stambóelof. Gelukkig is het doel niet bereikt: alleen het kruis op het graf en het hek eromheen zijn beschadigd; de kist is niet getroffen. Frankrijk. Welk een uitbreiding de wielersport in Frankrijk genomen beeft, kan blijken uit de volgende officiëele mededeelingenDe fiscus, wiens voortvarendheid en opmerkingsgave in Frankrijk al niet minder is dan in Nederland, had een berekening gemaakt van het aantal rijwielen dat op de begrooting van 1896 als belastbaar moest voorkomen. Hij ging te rade met het feit, dat in 1893 120000 rijwielen in Frankrijk in gebruik waren, dat dit aantal in 1895 tot 240000 gestegen was, en raamde daarom het aantal voor 1896 op 280000. De resultaten van de eerste vijf maanden van dit jaar hebben doen zien, dat de fiscus zich vergist had; zgn berekening bleek achter de werkelijkheid te blijven. Den len Juni waren iu Frankrijk 322000 belastbare rijwielen in gebruik, dus 42000 meer dan geraamd was. Daar voor elk rijwiel 10 francs belasting wordt geheven, was het bedrag der rij wiel belasting in Frankrijk op 31 Mei reeds 3,220,000 fr. De wieler sport was, blijkens deze cjjfers, in den tijd van drio jaren verdriedubbeld. En de opbrengst der rijwiel belasting is wel in staat de bewaarders van ledige schatkisten te doen watertanden. Een negentienjarige wijnbouwersknecht uit Troissy, die vóór een week of zes een zevenjarig meisje op niet te noemen wijze mishandeld eD ver moord had, is door 't hof te Reims ter dood veroordeeld. Duitschland. Prins Max van Saksen, die tot den geestelijken stand is overgegaan Zondag der Vorige week ont ving hg op plechtige wjjze de eerste priesterwijding heeft Zondag, ten overstaan van zgn koninklijken vader, den Minister-President Schurig en den geheim raad Meusel de akte onderteekend, waarbij hij afstand doet van zijne rechten op den troon. Alleen wanneer, bij bet openvallen van dien troon, Prins Max de eenige nog levende Prins van Saksen bleek te zgn, zou deze akte niet gelden. Maar Max heeft zes broers; heel groot schijnt de kans, dat hij nog eens Koning worden zou, dus niet. Een Westfaalsch boertje, dat dezer dagen door een adellijk heer gevraagd werd naar de eigenschappen, welke een goed paardenknecht moet bezitten, antwoordde: »Als een knecht spreekt van «mjjnheer's paarden", dan deugt hij niet; men moet hem zgn loon betalen en hem de deur uit zetten; als een knecht spreekt van >onze paarden", dan kan men hem houden; noemt hij ze echter >mgne paarden", dan is het een zeer goede en is hjj met geen geld te betalen". België. Een oud-officier van het Ned.-Indisch leger, vervolgd wegens afdreiging, is Zaterdagmiddag te Antwerpen aangehouden in de Coquilhatstraat. Hjj zal uitgeleverd worden. Nederland. ZatUldam, 3 Aug. De luchtballon, waarmede de luchtreiziger Roden hoff gisteren middag te kwartier na vieren alhier opsteeg, vergezeld van den heer H. Heme, daalde na een voorspoedige reis en na Amsterdam te zijn overgedreven, te 6 u. 10 min. op een grasveld in de nabijheid van den toren van Nichtevecht. De grootste hoogte, die bereikt werd, was 2260 M.; de temperatuur was zeer koel. Bij het dalen waarschuwde de luchtschipper de omstanders om toch vooral niet te rooken, maar aan die waarschuwing werd niet veel gehoor gegeven, zoodat dan ook nog een begin van brand ontstond. Gelukkig wist de heer Rodenhoff spoedig den toe voer van lucht af te sluiten, waardoor het ongeval betrekkelijk goed afliep. Drie der omstanders boetten de onvoorzichtigheid niettemin met verschroeide gezichten. 'g-f* raven ha ge, 4 Aug. Per stoomtram der Hollaodsche Spoor werden Zondag ruim 13,000 en met die der Staatsspoor 12,500 personen naar en van Scheveningen vervoerd. Rotterdam, 3 Aug. Als een bewijs dat de Nieuwe 's Gravenhaagsche stoombootdienst goede zaken maakt, kan dienen, dat het vervoer tot heden gemiddeld 700 personen daags is. Zondag 11. ver voerde de boot alleen 1600 personen. De boot is ook prachtig ingericht. Zoo men goed ingelicht is, zal deze week de 2de in dienst gesteld worden, zoodat men dan een geregeld vervoer krijgt 4 Aug. Was het in den afgeloopen nacht op den Noordsingel rustig, als altjjd, iu de strafgevan genis aldaar heerschte een ongewone drukte, doordien om drie uur, op zijn gewone ronde door de gebouwen, de adjunct-directeur tot de ontdekking was gekomen, dat de gevangene Willem Arie H., 24 jaar oud, uit zijn cel was ontvlucht, door oen ijzeren tralie in den ventilatiekoker door te zagen. Onmiddellijk werd de alarmklok geluid, klonken de electrische schellen, kwamen bewaarders toegesneld, en kwam de militaire wacht in het geweer. De vogel was evenwel gevlogen en nergens meer te vinden. Bloots hoofds, zonder schoenen ban, en gekleed in zijn boevenpakje, was hij vermoedelijk over het dak ontkomen. De hulp der politie werd ingeroepen en deze begaf zich terstond naar verschillende familie betrekkingen van den ontsnapten gevangene. Bjj zijn zuster, wonenae in het Proveniershuis, had hij een paar laarzen gekregen en haar verteld, dat hij een maandlang met het doorzagen van den ijzeren tralie was bezig geweest. Gisteren had hg in de meubelmakerswerkplaats nog 12'/2 cent ver diend, die hg tot zijn grooten spijt had moeten achterlaten. Van zijn zwager, in de Schoofcerbosch- straat woonachtig, leende hij vervolgens een zwart cheviot pak en een pet met rechten klep. Hij heeft daarop de stad verlaten, vermoedelijk in de richting van Den Haag. Hij was veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, waarvan hjj twee jaren heeft onder gaan. Voor zijn gevangenschap woonde hij in de Fabriekstraat 32. Ook te Vlissingen, waar hg gevangenisstraf wegens desertie had ondergaan, is hg eenmaal ontsnapt. Een handelaar in laarzen te Rotterdam, die uitverkoop hield, verbond aan de opruiming het voorrecht, dat ieder, die slechts één been had, gratis een schoen kreeg. Niet minder dan 108 één- beenigen maakten hiervan gebruik. Middelburg, 4 Aug. Den 248ten dezer wordt te Domburg in het bad-hótel verwacht H. K. H. de Prinses von Wied met gevolg. M^isseilkerke, 3 Aug. Zondag was het de geboortedag van onze Koningin-Regentes en heden gaf Apollo" daarom een uitvoering voor het Kerkplein alhier. Gaandeweg valt het spel van ons muziekgezelschap steeds meer te be' -"deren en zoowel de directeur als de leden verdien»j&f voor hunne verdienstelijke uitvoeringen. Velen zouden daarom voorzeker dankbaar zgn, zoo men eens meer van avonden kon genieten als deze. St.-Annaland. De rekening van den cala- miteusen Suzanna-polder, dienst 1895/96, bedraagt, zooals die door den Dijkraad is vastgesteld, in ontvang de som van f 3872,51 en in uitgaaf f 3614,07. Het goed slot bedraagt alzoo f 258,44. Onder de ontvangsten is begrepen: goed slot van het vorig dienstjaar f 854,645, dijkgesebot en bij dragen. van aangrenzende polders ƒ2950,746, opcenten van aannemingssommen f 64,12, en onder de uit gaven: kosten van beheer 1276,76, koBten der zeewering en oeververdediging f 2137,36, renten f 108, andere uitgaven f 91,95. Verder besloot de Djjkraad aan Gedep. Staten mededeeling te doen, dat men er zich wel mee kan vereenigen, dat de loonen der vaste arbeiders rechtstreeks uit de kas der waterkeering worden voldaan, omdat dit ten voordeele der administratie zal komen. Staveulsse. Nu de tekorten iu kassen van ontvangers aan de orde van den dag zgn, wordt van verschillende zijden aangedrongen op betere contróle. In theorie klinkt dat voorzeker heel raad zaam; jammer, dat het in praktijk zoo moeilijk kan ten uitvoer gelegd worden. Men schijnt twee dingen over het hoofd te zien, n.l. ten eersten dat ont vangers gewoonlijk de kassen beheeren van meer dan één corporatie, terwjjl de wet geen geljjktjjdig nazien daarvan toelaat. En wat nog de contröle meer bemoeilijkt: de ontvangers, voor wie nader hand beter toezicht was gebleken noodig te zijn, dreven bjjna allen financiëele zaken voor particu lieren. In zoo'n geval is het natuurljjk onmogeljjk, dat contróle aan het doel beantwoordt. Het is daarom te wenschen, dat de lichtgeloovigheid en de hebzucht van hen, die 5 A 6 percent rente meenen te kunnen maken, genezen mogen zjjn door de tal rijke voorbeelden, die hun de spreuk aanschouwelijk maakt, dat hij zich zacht spiegelt, die zich spiegelt aan anderen. (Be Z.) Capelle, (Daiveland), 4 Aug. In de heden alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den Polder »de Vier Bannen in Duivelend" is de volgende voordracht voor Gezworen opgemaakt: lo. C. van Westen Pz., 2o. Anth. Bevelander en 3o. Job van de Zande, allen te Nieuwerkerk. De rekening werd vastgesteld: in Ontvang op f 35900.15 Uitgaaf - 30803.68° Goed slotf 5096.46° De begrooting 1896/97 werd gewijzigd in Ont vang en Uitgaaf tot een totaal bedrag van f 36365.85. Zierikzee, 5 Aug. Bjj Kon. besluit is aan den heer D. Klompe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Gezworen van den Dreischorpolder. Met 6 stemmen tegen één beeft de gemeente raad van Hoek (bjj Terneuzen) het verzoek van neringdoenden, tot instelling van een jaarlijksche kermis, afgewezen. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer W. P. Nagel, inspecteur der postergen te Breda, als zoodanig benoemd werd voor de provinciën Noord- Brabant en Zeeland. Bjj die gelegenheid werd hij gecomplimenteerd door een zeer talrijke deputatie van directeuren en commiezen der posterijen uit Noord-Brabant en Zeeland. Als blijk van sympathie werd hem bjj monde van den heer Wierts van Coehoorn een praebtig zilveren theeservies aangeboden. Namens de klerken en assistenten in zijne inspectie werd zgn welgelijkend, in keurig vergulde lijst vervat, portret aangeboden. Van heinde en ver kwamen telegrammen en felicitatiön. Van regeering8wege ontving de heer Nagel een zeer waardeerend scbrijven, waarbij hem dank werd gebracht voor de vele diensten den lande bewezen. Aan het toelatingsexamen tot het reservekader, waaraan ten vorigen jare 51 adspiranten met gun- stigen uitslag deelnamen, hebben dit jaar voldaan 68 adspiranten. Die jongelieden kunnen, voor zoo veel zij tevens bedreven zijn in de behandeling van bet geweer, zich thans bij het reservekader ver binden. De nog ongeoefenden onder hen moeten, om tot dat kader te kunnen toetreden, zorgen vóór 1 Januari 1897 in het bezit te zgn van het getuig schrift a, waaruit blijkt dat zjj zich de gevorderde mate van bedrevenheid in de behandeling van het geweer hebben eigen gemaakt. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rjjks kustvorlichting te Westenschouwen, gedurende Juli 1896. Gedurende de laatste 18 jaren kwam bet slechts tweemaal voor, dat Juli nog droger was, n.l. in 1885, toen slechts 1,7, in 1886 toen 8,6 m.M. regen verzameld werd, terwijl men nu 16,2 m.M. ontving, welke hoeveelheid altijd nog 58,8 beneden de nor maal blijft, en Juli '94 142 m.M. verschafte.: Do 16,2 m.M. werd in 5 aftappingen verzameld, regen viel er 11 maal. De Bannen hebben dus slechts 301320 M3. water gekregen, en gevoelden daarvan de nadeelige ge- Meer gelijkmatig was de luchtgesteldheid: 19 maal helder, 16 maal licht bewolkt, 18 maal bewolkt, 19 maal zwaar bewolkt, buiig en 14 maal betrokken. De windrichting was als volgt: 14 maal Noord, 7 maal N.O., 7 maal Oost, 11 maal Z.O., 14 maal Zuid, 8 maal Z.W., 13 maal West en 6 maal N.W. 9 maal dauwde het, 25 maal was de kim nevel achtig, 5 maal was het mistig. Onweder kwam 2 maal, donder 3 maal voor, weerlicht zag men 4 maal. 1 maal zag men een kring, 1 maal een krans rond de zon, 1 maal een kring en 1 maal een krans rond de maan, 2 maal regenbogen, waarvan er één de bijzonderheid had, dat de binnenschijf bruinachtig gekleurd was. Hozen trokken 4 maal kort langs het strand. Ook door den R.-K. bisschop te Breda, den heer P. Leyten, is de verzekering der werklieden tegen ongelukken bij den bouw van kerken en kapellen in zgn diocees verplichtend gesteld. Dat Rosendaal, zoo schrijft men, het kik- vorschenland bij uitnemendheid is, blijkt hieruit, dat een aldaar woonachtig Belgisch kikvorscben- vanger in de afgeloopen maand niet minder dan 34 manden kikvorschen-billetjes naar bekende Brusselsche en Parijsche hötels heeft afgezonden. Voor deze zending, 50 billetjes tot een tros geregen en 12 trossen in iedere mand, hebben tienduizend tweehonderd kikvorschen het leven moeten laten. Een nieuw costuum voor 50 kadetjes! Bij een bakker in de Choorstraat te Delft komt een net gekleed heer, bestelt 100 kadetjes, geeft een adres op voor het bezorgen en betaalt contant. Daarna begeeft hg zich naar een in dezelfde straat wonenden kleermaker en koopt een costuum voor f 50, het geld was niets, dat kwam 's avonds terecht, want, en hier werd de naam van den bakker genoemd, »dien heb ik zooeren f 100 geleend, die ik van avond terug krijg". De kooper verdwijnt, het gekochte costuum mede nemende. De kleermaker, die niet geheel en al tevreden is, wil zich toch overtuigen en gaat naar den bakker, doch nauwelijks daar, komt ook de onbekende kooper en zegt tegen den bakker: >Geef hem van avond er maar 50 van, dat heb ik afgesproken". De kleermaker, in de vaste meening dat hier sprake is van guldens, gaat tevreden weg en wordt 's avonds aangenaam verrast door het bezorgen van 50 kadetjes. Hg naar den bakker, doch toen bleek de sluwe oplichterij Zaterdagmiddag kwam de sleepbootPoolster", met 3 schepen er achter, van Vreeswijk. Nabjj Jutfaas ontmoette deze sleepboot het pleizierrader- bootje van den heer L. Volkers te Utrecht, die er zich met zijn gezin op betond, doch den verkeerden wal hield. Hierdoor ontstond een geduchte aanvaring. Bedoeld raderbootje, »Antonia" geheeteD, stiet met zulk een kracht tegen een der gesleept wordende ijzeren schepen aan, dat dit schip belangrijke averij bekwam en welhaast in zinkenden staat verkeerde. Nog treuriger was 't op de «Antonia" zelve ge steld. Ook hier was de vernieling groot en werd zelfs een kind van den heer Volkers, een wichtje van slechts 11 maanden oud, deerlijk gekwetst. Terstond werd de hulp ingeroepen van den genees heer, den heer C. M. Snellen, te Vreeswijk. Oogen- blikkelijk ijlde deze naar de plaats des ongevals, doch kon slechts den dood der kleine constateeren. Aangaande bovenstaande treurige gebeurtenis wordt nog het volgende gemeld: De heer Volkers was met de zijnen van Haarlem gekomen. Hg was voornemens met de familie over Utrecht en Vreeswjjk een tochtje naar den Rgn te maken. Toen de aanvaring plaats had, viel bet kindermeisje met de kleine op den arm, wat het reeds gemelde noodlottige gevolg bad. Het tweede schip, dat achter de Poolster" hing en met het pleizierbootje in botsing kwam, heet «Risico". Dit schip had groote lekkage gekregen, doch met in spanning van alle krachten is men er in geslaagd 't op de waterdichte schotten drijvende te houden. Zooals gewoonlijk, hoort men over de oorzaak der aanvaring verschillend spreken. Zoo wordt o. a. beweerd, dat er een gebrek aan de machine was en door de zuiging der booten de botsing ontstond. Te Stratum bij Eindhoven werd Zaterdagavond vrouw Van Stipdonk, herbergierster, door een paar kerels lastig gevallen, aie dreigden haar te lijf te gaan en den inboedel van haar herberg kort en klein te slaan. Haar man was niet thuis en gelegen heid om haar buren te roepen bad zij niet. Zg neemt daarom een kloek besluit en grijpt naar een kapbijl om haar persoon en haar inboedel te ver dedigen. Een der kerels, zekere v. W., ontwringt haar echter het wapen, en klooft haar met de pas geslepen bijl schior het hoofd open. De bekomen wonde is zoo vreeseljjk, dat er bijna geen hoop bestaat de vrouw in het leven te behouden. Van W. is in arrest genomen en is naar 's Hertogenbosch getransporteerd. Toen de bliksem te Roermond insloeg en een brand veroorzaakte, waren natuurljjk de schutters druk in de weer met de blussching. Maar toen de brand goed en wel uit was of de schutters dat helpen konden is nog de vraag waren ze allemaal heel of half dronken. De majoor liet hen aantreden, maar ze konden niet op hun beenen blijven staan en liepen door elkander als blinde schapen. Een luitenant struikelde over zjjn 6abel en toen dansten alle schutters in een kringetje zingend om hem he en. Ook de majoor, die hun daarvoor een uitbrander gaf, kreeg een veeg mee, want eensklaps begonnen ze te ziugen van»Lève de majoor zie (zgn) pérd". (De majoor ontvangt alle jaren f 300 toelage voor het onderhoud van zjjn paard, maar houdt er geen paard op na). Het slot van de zaak was, dat de heele Roer- mondsche schutterij beboet werd voor een galden den man. Het Heldersche blad Extra Tijding, orgaan van het Kamerlid Staalman, bevat het volgende on gelooflijke verbaal over een stoker le ld. D. van der Brugge, die het slachtoffer zou zijn geworden van den moordenden arbeid in de machinekamer van het nieuwgebouwde stoomschip «Koningin Wilhelmina", waar hij eenigen tijd geleden bij een temperatuur van 145 graden op de vuurplaat is neergestort, waarna onmiddellijk een bloedspuwiog volgde. De dokter gebood volstrekte rnst en de man werd ongeschikt bevonden, om met de «Wilhelmina" naar Indië te gaan. Maar nauwelijks waren zijne krachten even teruggekomen, of hij werd, zes weken na de bloedspuwing, geplaatst aan boord van de »van Speijck", otn aanstonds met dien bodem naar Indië te vertrekken. Zeven maanden bracht hij slechts in Indië door. Zijne krachten waren gebroken, zjjn lichaam gesloopt; hjj kon zgn dienst niet meer waarnemen, hoe gaarne hij het ook wilde. In Holland aangekomen, werd hg aanstonds in het hospitaal opgenomen, waar de man nu reeds gedurende zeven maanden wordt verpleegd. En nu deelt men aan de redactie van genoemd blad mede, dat deze ferme, oppassende stoker naar huis zal worden gezonden zonder pensioenDe doctoren moeten hebben verklaard, dat de man wel in, maar niet door den dienst ongeschikt is geworden. Donderdag a.s. heeft te Dordrecht, ter gelegenheid van de daar gehouden wordende nationale bakkerg- tentoonstelling, een festival voor harmonie- en fanfarengezelschappen plaats. Onder de 22 er aan deelnemende vereenigingen behooren ook «Eupbonia" van Goes, Accelerando" van St.-Annaland" en Mozart" van Ierseke. Men meldt uit Mijdrecht: Aan den rijks veld wachter alhier zou van rijks wege een paar schoenen worden verstrekt. Hjj kreeg hiervoor een reisorder naar Breda, ten einde daar in de gevangenis zjjn schoeisel te gaan passen. Een Amerikaan is met zgn vrouw per fiets van Scheveningen naar Bayrenth gereden. De weg, ongeveer 1300 kilometer, werd in 9 dagen afgelegd. In het Friescbe dorp Ferwerd moest een maqf die bg een arrestatie van een familielid den velcjr wachter beleedigde, een gevangenisstraf van 6 weken ondergaan. De man zag er vreeseljjk tegen op. Nog nimmer was hij met de justitie in aanraking geweest, en hjj zeide dan ook meermalen liever te willen sterven dan opgesloten te wordeD. Hij maakte toe bereidselen om gedurende zjja straftjjd zijn veld vruchten te doen inzamelen; de volgende week zou hjj naar de gevangenis gaan. Doch juist, terwjjl hij over deze dingen stond te spreken, viel hij dood neer op den weg. Jaap Eden te 'a draven ha ge. Bjj de Zondag op de wielerbaan aan de Laan van Nieuw Oost-indië te 's Gravenhage gehouden wieier wedstrijden is ook Jaap Eden uitgekomen, wat een talrijk publiek naar het terrein gelokt had. In den wedstrijd voor amateurs van meet over een afstand van 2000 meter was de eerst aankomende W. J. Gorter van Zwolle, en de tweede Hart Nibbrig van Hilversum, respectievelijk in 3 m. 45V s. en 3 m. 45% s. In den wedstrijd voor professionals over 2000 M, van meet waren 16 rijders ingeschreven, ook Jaap Eden. Eerst aankomende was Jaap in 4 m. 28l/B s. In de 7, Eng. mjjl handicap-race voor amateurs was winner H. P. Dappler van Amsterdam, in 1 min. „43/k s., tweede was Gorter, die slechts een banddikte scheelde. Daarna werd gereden in een wedstrijd van 1 Eng. mjjl met voorgift. Behalve tegen den Franschman Guerry, een uit muntend rijder, die een paar jaar geleden houder was van verschillende records, moest Eden kampen tegen het puikje van de Nederlandsche wielrenners. Al de rijders kregen voorgift, alleen Jaap reed van meet. In den beslissingswedstrijd van dit nommer spurtte Eden de beide 2 ronden prachtig om de overige rijders in te halen. Een daverend hoera ging er voor hem op, toen bij ze ter zijde kwam. Toen hij op zijn tegenstanders was ingeloopen, bleef bjj op zgn gemak met hen doorrijden, tot op het laatst. Voor over gebogen op zjjn machine, liep hij toen met een kraoige spart van hen weg en onder luide en aanhoudende bijvalsbetuigingen kwam hjj 't eerst aan ia 2 min. 22% s., no. 2 was Gnerry in 2 min. 23% sec., no. 3 Witteveen in 2 min. 233/5 8. Bij de laatste ronde in de hooge bocht had een ongeval plaats, doordien een der wielrijders tegen het achterwiel van de machine van Guerry reed. Deze had daarvan geen hinder, maar de rjjder die 't deed, slingerde. Hierdoor kwam hg in botsing met van der Mejj en van Wijk, eu op 't zelfde oogenblik vielen van der Meg, van Wijk en Kingma van hun machine. Alleen van Wgk had zich ernstig bezeerd. In het bovenbeen had hij een gapende wonde. Een geneesheer, onder de tribune-toeschou wers aanwezig, verleende hulp zoo goed en zoo kwaad dat doenlijk was, omdat de verbandkist niet voorzien was van hechtmateriaal, en van Wjjk o.a. een aderbreuk bad bekomen bjj zijn val. Van der Meij en Kingma, hoewel aan armen, beenen en schonders hier en daar ontveld, konden aan het volgende het laatste nummer van het program deelnemen. Dit nummer, een internationale wedstrnd voor tandems, over een afstand van 3 Eng. mijlen (van meet) bracht teleurstelling onder het publiek aan- gezien het tandempaar Jaap Eden en Guorr) niet kon mede rijden, omdat Eden zjjn Bomber-tandem niet had on hp, naar men beweerde, op geen andere kar mag uitkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1