ZIERIKZEËSCHË NIEUWSBODE. Dinsdag 4 Augustus 1896. Kermis te Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6801. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,, kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de gewone Jaarmarkt of Kermis alhier zal aanvangen Maandag: «len 7 September Ir. en elf dagen zal duren; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór «Ion 5 September e.lt., in te zenden bij den Markt meester, den heer H. VAN DUKE Jz. en dat geen kwakzalvers, planeetlezers, horoscooptrekkers, rijfelaars, loterij-kramers, dobbelaars, berenleiders en der- gelijken op de kermis zullen worden toegelaten. Belanghebbenden worden tevens opmerkzaam gemaakt, dat desverlangd door hen moet worden overgelegd een bewijs, af te geven door den Burgemeesterwaaruit blijkt, dat in hun laatste verblijfplaats geene besmettelijke ziekte heerscht of in de laatste maanden heeft geheerscht. Zierikzee, den 3 Augustus 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VER.VIEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. EERETEEKEN voor eervollen limgdurigenen werkelljlten dienst bij de Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris des Konings in deze provincie van den 19 Januari 1852 (Prov. blad No. 11), in verband met Z. M. besluit van den 5 De cember 1851 (Staatsblad. No. 149), Iioudende iiz- Stellint; van ©en JSereteelien voor ©ervollen laugr<lnriff©n en werkellj ken dienst t>y do Schutter yen; Roepen bij deze op, de leden der Schutterij dezer ge meente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Eereteeken verlangen, om zich vóór den 15dea Augustus e.U. met overlegging van dienststaten ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee, den 3 Augustus 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burger JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. De millionair Rousz te New-York looft in de dagbladen een millioen dollars uit aan dengene, die hem van zijne blindheid geneest. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft Woensdag in Amerika plaats gehad. Een excursietreiu van de West-Jersey-spoorwegmaatscliappg, bestaande uit zeven waggons, kwam vier mijlen vóór Atlantic City met een sneltrein van de Philadelphia and Reading-spoorwegmaatscbappg in botsing. De schok der ontmoeting van de beide in volle vaart voort- snorrende treinen was zoo vreeselijk, dat de met reizigers overvnlde waggons gedeeltelijk verpletterd, in elkander gedrukt, en nit de rails in een ravgn geslingerd werden. Twee en veertig personen werden gedood en tachtig zwaar gekneusd. Van de laatsten verkeeren er twaalf in levensgevaar. De locomotief van den pleiziertrein werd verpletterd en onmiddellijk na de botsing sprong de stoomketel, waardoor ver scheidene slachtoffers werden verminkt en de machinist van den sneltrein gedood werd. Toen de vrouw van dezeu laatste het treurig nieuws vernam, stierf zij van schrik. Na de ramp werden hulptreinen ontboden, die de gekwetsten naar Atlantic City vervoerdon. Bij het opruimen van de brokstukken der beide treinen vond men verscheidene afgescheurde ledematen. De verantwoordelijkheid voor de ramp is nog niet met zekerheid vastgesteld, doch de telegrafist-signaal wachter heeft men onder verdenking van plichtverzuim gearresteerd. De machinist van den pleiziertrein verklaarde, dat de signalen vóór het noodlottige kruispunt op veilig stonden. Pittsburg in de Vereenigde Staten is geteisterd door een hevigen storm, vergezeld van geweldige stortregenszeventien menschen verloren het leven, meest mijnwerkers, die verdronken; zes en dertig anderen werden gewond. Engeland. Te Londen wordt nit Australië een stoomboot verwacht, die niet minder dan 150,000 geslachte konijnen zal medebrengen, de grootste zending, die ooit uit Victoria vertrok. De verscheping geschiedt door bet landbouw-departement der kolonie, en de minister van landbouw hield vóór het vertrek persoonlijk eene inspectie, om toe te zien, dat geene andere dan gezonde konijnen in de koelkamers gebracht werden. Eenige vorige zendingen waren al mislukt, omdat men in dit opzicht wat zorgeloos Londen, 31 Juli. Jameson en zijn mede gevangenen zijn hedenmiddag van Wormwood Scrubbs weer gebracht naar'de gevangenis Holloway, waar zij zullen deelen in de voorrechten van eerste klas-gevangenen. Londen, 1 Aug. De Telegraph verneemt uit Pretoria, dat president Krüger geen telegrammen ontvangen heeft met betrekking tot het Jameson- proces. Er is niets bekend van eenig voornemen van de regeering, om verzachting van de vonnissen te vragen. Rusland. De kapitein van het Russische stoomschip •Baklanoff", die een toestel had uitgevonden tot bescherming van schepen bij aanvaringen, nam daar mee een proef terwijl hij, met vele passagiers aan boord, de haven van Kertch binnenvoer. Hij liet zijn schip in volle vaart tegen een ijzeren schuit aanstoomen. Maar het gevolg was anders dan hg verwachtte. De schuit werd vernield en zijn schip werd zoo gehavend, dat het spoedig zonk. De doodelgk verschrikte passagiers, die door den schok uit hunne kooien tuimelden, hadden ternauwernood den tijd zich in de booten te redden. Zwitserland. Tengevolge van de houding van het volk te Zurich, wenscben niet minder dan zes duizend Italiaansche werklieden naar hun land terug te keeren. Vele verhuurders van huizen, waann Italianen woonden, hebben dezen nit **<*es voor de wraak van het gepeupel, op straat gezet. teagerolge hebben ongeveer 1500 Italianen den naJ"s van Dinsdag op Woensdag in de open lucht moet;. doorbrengen. Zij verborgen zich in de omringende bosschen, waar zij groote vuren brandden en schild wachten uitzetten om voor overvallen gevrijwaard te zijn. De straten en pleinen der stad zijn door troepen bezet. Frankrijk. Marseille is in opschudding gebracht door een dynamiet-aanslag. Vrijdag tegen middernacht ont plofte een bom voor het huis No. 3 ia de straat Monceau, waar de vice-president van de rechtbank woont. De politie, die onmiddelljjk tegenwoordig was, vond de huisdeur vernield, overblijfselen van blik en groote spijkers in de gang, zoodat het eerste denkbeeld, dat er eene gasontploffing had plaats gehad, onaanneembaar was. Alle ruiten van het gebouw waren gesprongen. Laat in den avond arresteerde de politie een jongmensch, die met anarchisten omging en dit wel op beschuldiging van wraakneming op de vrouw van den politie-agent, die boven in het huis woonde. De geneesheeren, die een onderzoek hebben ingesteld naar den gezondheidstoestand van den man, die 14 Juli een schot met los krnit op president Faure loste, hebben rapport uitgebracht. Zij verklaren dat de man lijdt aan vervolgingswaanzin. België. In Charleroi en omstreken heeft Vrijdag 1.1. een onweer vreeselijfee verwoestingen aangericht. Een meisje is "door den bliksem getroffen en geheel ver lamd. In de stad liepen alle kelders onder, en buiten is de te velde staande oogst door regen en hagel bgna geheel vernield. Nederland. Venloo, 31 Jnli. Naar men verneemt, is de le luitenant der huzaren Z. hedenmorgen van hier overgebracht naar 's-Hertogenbosch, en aldaar ter beschikking gesteld van den auditeur-militair. Eene klacht, een paar maanden geleden door een inwoner van Blerick tegen genoemden officier ingebracht bij de jnstitie te Roermond, heeft aan leiding gegeven tot deze geruchtmakende arrestatie. Het onderzoek werd sedert dien tijd in stilte, doch onafgebroken, voortgezet, met het bekende resultaat. Z. wordt verdacht van eene poging tot vergiftiging van den grootvader zijner vrouw. Amsterdam, 1 Aug. Aan wachtpost »De Liede" zijn door eene volgmachine van trein 110 overreden en gedood de ploegbaas Van Eek en de arbeiders Snoeks en Jonckbloedt. Het ongeluk gebeurde doordien zij wildon uitwgken voor een trein van Amsterdam naar Haarlem. Allen waren getrouwd; hunne gezinnen wonen te Haarlemmerliede. Omtrent bovengenoemd ongeval verneemt men nog het volgende: De werkploeg van dat baanvak, bestaande nifc 5 man, begaf zich te 12 uur langs de lgn huis waarts in de richting naar Halfwegwegens een naderenden steenkolentrein van de richting Amster dam, begaf men zich op en terzijde van het eerste spoor en bijna gelijktijdig met het passeeren van den trein was eene machine van de werkplaats te Haarlem hen van achteren reeds zoo genaderd, dat het fluiten voor drie hunner te laat was. De ploeg baas G. van Eek en de arbeiders F. Snoeks en G. Jonckbloedt geraakten onder de machine en werden als zwaar verminkte lgken teruggevonden. Alle drie zgn gehuwd, eerstgenoemde heeft geen jonge kinderen, Snoeks in het geheel geen, doch Jonck bloedt drie kleine. De candidaat-arts Melchior van Halfweg was spoedig aanwezig en zuiverde de lijken, de grootste afwijkingen zoo mogelijk nog verbindende. Kort na het treurige voorval kwamen o. m. ook twee der vrouwen op de plaats waar de lgken lagen, welke ontmoeting een droevig schouwspel opleverde. Per schuitje had het vervoer naar de woningen plaats. Ylissin^en, 1 Aug. In de gisteren alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werd o. m. benoemd tot lid in de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, de heer J. Wilkens. Tevens werd aan J. H. Meijer en echtgenoote eer vol ontslag verleend met ingang van I Oct. a.s. als binnenvader en moeder van het Burgerweeshuis, onder toekenning van een pensioen van f 150 aan ieder hunner. Aangenomen werd een voorstel van Burgem. en Weth. om een waterreservoir te maken, ter ver vanging van den rioolboezem bij de Westbeer, waarvoor een bedrag van pl. m. f 22000 benoo- digd is. Goes, 1 Aug. Naar men hier weet mee te deelen heeft de jongeheer C. Koetsveld reeds maat regelen genomen om bij aanneming der kieswet door de Eerste Kamer en de daardoor noodzakelijk geworden ontbinding der Tweede Kamer, den heer De Savornin Lohman eene candidatuur te kunnen aanbieden. Het door de wet vereischte aantal kiezers zou reeds gevonden zgn, die met den heer K. bereid zijn den heer Lohman candidaat te stellen. De voordracht voor dgkgraaf in den polder •Zwake" bestaat uit de heeren S. Paul en H. A. van Weel, beiden te 's-Gravenpolder en J. Tol hoek te Hoedekenskerke. Voorzichtig met paarden! Zaterdag werd een landbouwer door een jong paard een arm afgeslagen. De jaardag der jonge Koningin valt voor Goes op een heel ongescliikten datnm, n.l. midden in de kermis, als alle pleinen en markten door tenten en kramen bezet zijn. Nu spreekt het van zelf, dat men om feest te kunnen vieren ruimte moet hebben; vandaar dat 31 Augustus hier óf onopgemerkt voorbjj moet gaan, óf men moet de feestviering uitstellen. Dit laatste heeft de ergernis van enkelen opgewekt. Dit jaar valt de jaardag der Regentes op Zondag en zal men op den avond van dien dag concert doen geven in de tent op de groote markt. Doch nu deugt het bij eenigen weer niet. Het eene jaar uit stellen omdat het kermis is, en het volgende jaar niet uitstellen, ofschoon het Zondag ia, hoet het. De kermis stellen boven den Zondag! Maar dat is vol strekt niet de kwestie. Men heeft uitgesteld wegens trebrek aan ruimte, en was 2 Augustus de markt bezet met kermis-gerei, dan 6telde men dit concert ook uit. Men kan toch met een tooverslag de tenten en kramen niet opruimen. Niet de kermis of de Zondag, maar de ruimte om feest te vieren of wat dan ook geeft hier den doorslag. Willielmtiiacloi'l», 1 Aug. Toen de A3-seCretaris de^ heer C. ~~L het lokaal zijner gewone werkzaamheden binnentrad, werd hij daar opgewacht door den voltalligen gemeenteraad, gepresideerd door den burgemeester, den heer L. M. van Campen. Deze had buiten mede weten van den secretaris eene buitengewone zitting uitgeschreven om den heer Risseeuw geluk te wenschen met diens 25-jarig jubilé. De burgemeester wen6chte den heer R. geluk met die welbestede kwarteeuw; 25 jaar had do heer R. zich onder scheiden door groote plicfctdaetrachtiog on buiten gewone toewijding. Als aandenken werd hem "een inktstel aangeboden, gemonteerd met zilver, waarin de inscriptie: »1 Augustus 1871'31 Juli 1896, van den gemeenteraad van Kattendijke". Zichtbaar aangedaan bedankte de jubilaris voor dit gansch onverwachte bewijs van sympathie. Van den heer G. J. v. d. Bosch, thans te Wiesbaden, die gedurende 23 jaren burgemeester der gemeente was geweest, ontving hg een sierlijk album met eene collectie photografieön nit dat schoone deel van Duitechland. Namens de burgerij van Wilhelminadorp ontving de heer R. eene zwart marmeren pendule met coupes. In den namiddag werd het feest voortgezet te Kattendijke, waar den jubilaris een gebakschaal met zilveren hengsel en twee dito lepels werden aangeboden. Ook van andere zijden ontving de heer R. vele bewijzen van belangstelling en sympathie. Tholen, 1 Aug. Hedenochtend vond men verdronken in een regenwaterbak eene vrouw, die reeds meermalen pogingen had aangewend zich van het leven te berooven. Het water had slechts een paar decimeter hoogte. Stovenlsse, 1 Aug. Volgens de alhier van wege het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Juli 11. 39,2 m.M. regen (in 4 aftappingen), tegen 55,5 in 1895 126 in 1894; 73,5 in 1893; 47 in 1892 en 129,5 in 1891. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 769, de laagste 753 m.M. Een predikant en de kermis. Een predikant in een onzer zuidelijke provinciën zoo schrijft men aan De Telegraaf uit Stavenisse kwam eenige dagen vóór de kermis, die in zijne stand plaats zou worden gehouden, een paar volwassen jongens tegen, met welke hij een praatje aanknoopte. Het gesprek liep over de kermis en de dominé was menschknndig genoeg om daarover geen vernietigend oordeel uit te spreken. Maar hg vroeg eens, hoeveel hun zoo'n kermis wel zou kosten. Hij zelf ver moedde dat dit niet veel minder dan een tientje zou zijn en deze gissing werd door de jongens toegestemd. Toen vroeg hij hun of ze voor dat geld hnns inziens niet meer zonden kannen genieten. •Och, dominó, dat kunnen wij toch niet". Op dat antwoord vragende, of zij het niet zouden willen>Nu, dominé, gaarne, als we maar wisten hoe". Daar wist dominé wel raad op. Hij maakte met de jongens afspraak, dat zij er met hunne makkers over zonden spreken, terwijl dominé, bij voldoende deelneming, pogingen in het werk zon stellen, om hun tegen do besproken som een genot te ver schaffen, van beter gehalte dan het kermisvermaak. Daarop scheidden ze, de dominó vol hoop, de jongens vol verwachting. En de uitslag? De jongens kwamen eenige dagen later dominé vertellen, dat veertien kameraads verklaard hadden, gaarne van de partij te willen zijn. Daarop stelde dominé zich in contact met spoor- en stoomboot maatschappij, en kon zijn reisgezelschap de voor stellen mededeelen, die hg had te doen en welke zeer in den smaak vielen. Zoo hebben zij dan met hun zeventienen, Rotterdam, Den Haag en Amster dam bezocht. In Rotterdam werd het voornaamste bezichtigd, eveneens in Den Haag, maar Amsterdam, waar het gezelschap zon overnachten, was het hoofddoel der exenrsie. Daar werden onder dominé's leiding en voorlichting Artis, het Rijksmuseum,hetPanopticum, benevens andere merkwaardigheden bezocht, de stad per tram en te voet doorkruist, terwgl werd ge logeerd in het goedkoope en nette volkslogement De Hoop", gelegen aan het IJ. Zoo werden drie of vier dagen onder het aange naam en leerrijk gezelschap van hun hartelijken vriend gesleten voor de vooraf bepaalde som. Reeds spoedig na de terugkomst werd door de reisgenooten afgesproken, wekelijks iets af te zonderen, om, met medewerking van den dominé, het vol jaar de kermisdagen wederom op dergelijke te passeeren. Brulnisse, 3 Aug. Door den dijkraad van het calamiteuse waterschap »Brninisse" werd j.l. Woensdag de heer J. C. v. d. Have te Oosterland als nieuw lid geïnstalleerd. De rekening over het dienstjaar 1895/96 werd goedgekeurd en vastgesteld met een goed slot van f 2614.53. De ontvangsten beliepen f 20877.485, terwgl de uitgaven f 18262,95s bedroegen. Besloten wérd Ged. Staten te adviseeren de vaste arbeiders voortaan onder eigen beheer te stellen. Rencssc. Be uitslag van de herstemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt: Van de 74 kiezers zgn 39 opgekomen. Gekozen de heer Th. Lange met 19 stemmen. Op den heer R. Steur Jz. waren 17 stemmen uitgebracht. Noordgouwe, 3 Aug. Volgens den van wege het Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht alhier geplaatsten regenmeter is in Juli j.l. 24.4 m.M. regen gevallen. Zierikzee, 3 Aug. De 38ste geboortedag van H. M. de Koningin-Regentes werd gisteren alhier herdacht door het uitsteken der vlag van alle openbare- en eenige particuliere gebouwen. De d.d. Schutterij hield geen parade; terwgl het carillon zich niet liet hooren! Bg kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen te Sittard, de heer J. C. Greiner, thans te Middelharnis. Voor rekening van den heer P. W. Janssen te Amsterdam is nu ook in de Friescbe gemeente Opsterland een groote uitgestrektheid woeste grond aangekocht. Het doel is dezen te ontginnen en daardoor gedurende den a.s. herfst werk te ver schaffen en zoodoende menig arbeider van 't arm bestuur terug te honden. Is het land eenmaal ontgonnen, dan wenscht nmn daarop nette arbeiders woningen te stichten met zooveel ontgonnen grond er bij, dat de arbeider zgne eigene benoodigde aardappels, boonen enz. zal kunnen verbouwen. Deze huizen met grond zullen dan tegen billgken prijs aan die arbeiders verhuurd worden. Het Centrum meldt, dut de R.-JC. bisschop te 's-Hertogenbosch de verzekering der werklieden tegen ongelukken bij den bouw van kerken, enz. in zgn diocees verplichtend heeft gesteld. Men meldt aan de Dord. Ct. uit Kedichem Onder deze gemeente leefden twee buren reeds sedert eenigen tijd in vgandscbap, die ten slotte zoo hoog liep, dat ze elkaar op alle mogelijke wijzen trachtten te benadeelen. Achter de woning van een hunner ligt een kleine griend, waarin men een waterput gemaakt had. Over het land van den eenen moest de andere steeds gaan om den put te bereiken. Om laatstgenoemden nu te benadeelen had de eerste in den waterpat menscbelijke faecaliën geworpen om zoodoende het water onbruik baar te maken. Tegen dit feit bedreigt art. 172 Wetboek van Strafrecht een gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaar. Op de bij het parket te Dordrecht ingekomen klachten van den benadeelden buurman begaven zich Zaterdag de officier van justitie, met den rechtercommissaris en den waarnemenden griffier, naar deze gemeente, tot instelling van een onder zoek in loco. Naar men verneemt, heeft de beklaagde het bovengenoemde feit reeds bekend. Zierikzee, 3 Aug. In de Kaapsche Couranten lezen wij het volgende: De heer J. K. Dalebont, onze landgenoot, geboren te Burgh in Zeeland, is als afgevaardigde benoemd te Harrismith, Oranje-Vrijstaat, om naar de Transvaal te gaan om voor de vier hoofd-rebellen, die ter dood veroordeeld waren wegens hoogverraad, pardon te vragen bjj Z.H.Ed den Staatspresident en den Uitvoerenden Raad, hetwelk, naar wij later ver namen, een goeden uitslag had. Er werden van alle Staten en Koloniën in Zuid-Afrika afgevaardigden benoemd in bovengemelde zaak. De Wereld-Kroniek van Zaterdag 1 dezer bevat: Een Rampok-partg (Indische Schets) met eene Illustratie. Edmond de Concourt, met portret. Ernst Curtius en Kardinaal Valetta, beiden met portretten. Het Concert-Seizoen, met portretten, enz. enz. Aangezien de Rotterdamsche tramweg-maat schappij concessie heeft aangevraagd tot bet leggen van een stoomtramweg door Flakkee, heeft de Raad der gemeente Sommelsdgk aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, houdende verzoek, om de door genoemde maatschappij ontworpen lijn door het eiland Overflakkee en Goedereede, en wel van Ouddorp en Ooltgensplaat naar de Middel- harnissche haven, met aansluiting door een stoom- bootveer aan de stoomtram door de Hoeksche Waard bij Zuid-Beierland, door zijne medewerking te bevorderen, opdat Sommelsdgk zich ook moge ver hengen in de voordeelen, aan deze tramverbinding verbonden. Een dergelijk adres is ook door den Raad der gemeente Nieuwe-Tonge aan den Minister verzonden. Te Bergeik is bjj het uitgraven van een vloer bjj den heer B. een pot met geld onder den dorpel gevonden, ongeveer eene waarde van f 600 vertegen woordigende, en meerendeels bestaande uit rijks daalders met de beeltenis Willem II. Waarschjjnljjk zijn ze door eene vroegere bewoonster aldaar begraven, uit vrees voor diefstal. De gemeente-veldwachter H. Koopman te Oosterhesselen had, om een revolver schoon te maken, getracht twee daarop reeds sedert lang zittende schoten in den tuin te lossen, maar was daarin niet geslaagd. Van den toin naar hnis gaande en op de stoep bij de voordenr zich bevindende, ging eensklaps, terwgl hij den loop der revolver schuins naar beneden hield, een der schoten af. De kogel vloog voorbij de vrouw van den veld wachter en de vrouw van diens bnurinan Hoving en trof het 9-jarig zoontje van dezen bnurman, die op een afstand bezig was te spelen. De jongen werd in het hoofd getroffen, zakte bewusteloos ineen en overleed zonder weder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Koopman heeft den officier van jnstitie te Assen persoonlijk met de zaak in kennis gesteld. In het begin van dit jaar deed een tapper te Middelburg aan een reiziger een bestelling van sterken drank, likeur en wijn. De waar werd den man geleverd en toen de betalingstermijn van drie maanden ongeveer voorbij was, kwam de reiziger en wist met een mooi praatje den tapper te bewegen aan hem zgn rekening te voldoen, hoewel op de rekening stond dat betalingen aan de reizigers niet geldig waren. Dezer dagen nu werd den tapper vanwege de betrokken firma een wissel gepresenteerd, dien hij natuurljjk weigerde te voldoen. Uit de toen gevolgde correspondentie bleek dat de reiziger, voordat hg het geld ontvangen had, door de firma was ontslagen en de betaling dus geen waarde had. De tapper zal nu opnieuw moeten betalen en tegen den reiziger, die thans te Amsterdam woont, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Een flesschentrekker, die met een koopman uit den Haag zaken wilde doen, is door dezen op een aardige wijze beetgenomen. De flesschen trekker vroeg op monster een bezending thee aan. De koopman zond ze af, doch betaling volgde niet. Een tweede bestelling doet de flesschentrekker, en de koopman geeft daaraan gevolg, doch door in plaats van thee een pak met steenen te zenden en wel tegen rembours, om zoodoende de bekomen schade, door het eerste pakket ondervonden, te herstellen. Het pak komt bij den flesschentrekker aan, deze betaalt het rembours, doet het open en vindt de steenen met het voorschriftte gebruiken na den eten." De flesschentrekker heeft nu wraak willen nemen door een klacht in te dienen bij den officier van justitie. Bnrgem. en Weth. van Schiedam hebben aan den Raad voorgesteld, bij wijze van proef, gedurende den eerstvolgenden cursus aan de herhalingsschool voor meisjes onderwijs in het koken te doen geven, Te Terwispel (Fr.) is een persoon op gevor derden leeftijd aan de mazelen overleden, en eenige dagen later werd zijne, eveneens op leeftijd zijnde, zuster er door aangetast, die ook daaraan is bezweken, De buitenlandsche bladen treden voortdurend op als huwelijksmakelaars voor onze jonge Koningin. Nu weer weet de Poll Maü te vertellen, dat er vier prinsen, allen verwant aan ods Koningshuis, in aanmerking komen, te wetenprins Bernard van Sakson-Weimar, een kleinzoon van de naaste op volgster tot den troonde erfprins vso Wied, wiens moeder een dochter is van prins Frederik; prins Harald van Denemarken, wiens grootmoeder de oudste zuster van de prinses van Wied en dus ook een Hollandsche prinses is en ten slotte prins Frederik-Hendrik van Pruisen, oudste zoon van den prins-regent van Brunswgk, wiens grootmoeder prïnpeB Marianne der Nederlanden was. Men zegt, aldus de Pall Mall, dat prins Harald van Denemarken de uitverkorene van de jonge Koningin is. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Alkmaar werd omtrent het bestaande tekort in de gemeentekas, ten gevolge van de handelingen van den vorigen gemeente ontvanger, door Bnrgem. en Weth. voorgesteld, om nogmaals de tjjdelgke leening van 60,000 bij de Nederlandsche Bank te verlengen. De heer De Groot vroeg of dit tekort niet door Bnrgem. en Weth. uit eigen beurs zou worden aangevuld, hetgeen hun moreele plicht zon zgn, daar toch eigenlgk het kas-tekort een gevolg is van hun nalatigheid. De burgemeester antwoordde daarop, dat de Raad zoowel als Gedep. Staten van alles afwisten, en dat het wel gemakkelijk was om de schuld op anderen te schuiven, maar het niet zoo gemakkelijk zon zgn om het bedrag van hot tekort te voldoen. Na dit incident werd het vooretel van Burgem. en Weth. aangenomen. De burgemeester van Borculo heeft den nieuw benoemden secretaris bg zgn installatie als volgt toegesproken Mijnheer de Secretaris! Het is de eerste maal dat ik n met dien titel aanspreek. Gg znlt mij kunnen vergeven, en u kunnen voorstellen, waarom ik niet met een straal van woorden en loftuitingen n ben te gemoet gekomen. Had ik zulks gedaan, dan ware ik van huichelarij te betichten, en ik ben wars van alles wat hoichelarg is. Het was de zoon van een vriend van mg, waar voor ik met open vizier heb gestreden. Ge zult ncoit kannen zeggen: »de burgemeester, waarmee*- ik samenwerk, heeft ze achter de mouw". Ik sta hier open en rond tegenover n. Toen ge bg mij kwaamt, vroeg u of ik een familielid wenschte benoemd te zien, dat n zich dan zoudt terugtrekken. Dit was schoon van n gehandeld; hierdoor hebt ge bewgzen gegeven dat ge uwe positie begrijpt, uwe positie waardig zgt. Maar ge weet ook dat ik toen geantwoord heb, dat ge u niet zoudt terngtrekken, dat ik mij voor een familielid zon beg veren, doch dat ook u het beste beentje zoadt voorzetten om benoemd te worden. De Raad, die n met een complex van elf eenbeden benoemde, meende in uw brein te zien weggelegd een schat van stadie en wetenschappen, die ik hoop in uwe werkzaamheden zoo zullen schitteren, dat ze lang nog mogen doorstralen. Als vjjand sta ik niet tegenover a, doch als vriend evenmin, want wjj kennen elkander niet en onbekend maakt onbemind. Ik hoop dat de hand, die u hier wordt toe gestoken, door u zal aangenomen worden, dat onze samenwerking van dien aard zal zgn, dat ge nooit zult kunnen zeggen»ik heb berouw die hand aan genomen te hebben"". Falb's weervoorspellingen Terwgl de eerste helft van Augustus, op weinige uitzonderingen na, een droog verloop heeft, is de tweede helft rjjk aan regens, meestal met onwedere. Ook is de temperatuur in de eerste helft betrekkelijk koel, in de tweede doorgaans warm. A T J E II. Een kenmerkend trekje - schrijft het N. v. d. D. gaf eene jonge dame, die ten dage dat Toekoé Oemar de vriend der kompanie was, op Atjeh ver toefde, in antwoord op de haar door een familielid in Nederland gedane vraag: of zij dien Toekoe Oemar wel eens had gezien en ontmoet. Het ant woord luidde: Wel zeker heb ik Toekoe Oemar gezien en ont moet; eens zelfs had ik het voorrecht een picnic bg te wonen op zgn keurige buitenplaats zooala ge weet, thans vernield. Alles ging er o zoo gezellig toe, en eerst bij het terugkeeren naar Kota Radja bespeurde ik, dat de heeren van het gezel schap allen van een geladen revolver voorzien waren. O zoo gezellig!" Van den 8n April tot den 16n Jani bedroe* het aantal verliezen in Atjeh 23 officieren en 550 minderen. Een Zaterdag te 's Hage ontvangen officieel telegram uit Atjeh luidt: •Toestand XXV Moekims gunstig; XXVI Moe- kims rustig. Excursie in XXII Moekims bentings Blang Bintang genomen. Doorgerukt tot verblijf van den president sultan te Pieng. Hier bivak opgeslagen en vervolgens de kampongs langs de Atjeh-rieier tot Lambada getuchtigd. Gewond een officier; gesneuveld 8 en gewond 31 militairen beneden dien rang. Aanbe.tedingen, Verknopingen eni ~it-Maart«nSdUk, 3 Aug. Vrjjdag ij 2b£* Het maken en herzetten Yan steenglooiing met Ingeleverd waren 7 biljetten, te weten: van de r\ WaMH

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1