zii itik/i rsriir kieuwsbode. Zaterdag 1 Augustus 1890. Directeur-Uitgever J. WAALE. De Veemarkt te Zierikzee ~KMmsgeving~ 'bekendmaking. DRANKWET. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6800. Advertentiënvan 13 rogels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode' zal worden gehouden voor het eerst op Donder dag den Augustus ek., en voorts op eiken Donderdag in de maanden Augus tus, September, October, Novem ber en de eerste helft van December, op de Schuithaven. Rekening der gemeente over 1895. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken b(j dezen bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1895, ingevolge art. 219 der Gemeente-wet, van heden af, gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de Secretarie is neder- gelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 29 Juli 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van D«il>t»elt Henisinah van der Scheer, in den winkel van het huis, staande op de Schuithaven, wijk A no. 3. Zierikzee, den 31 Juli 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in de op heden gehouden Vergadering van den Gemeenteraad, de heer Cli. W. Vormeys, Burgemeester dezer Gemeente, op nieuw is benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Zierikzee, den 29 Juli 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard de kohieren van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1896/97, nos. 2 en 3, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierik7.ee, den 31 Juli 189G. CII. W. VERMEIJS. Indië. Al jell, 29 Juni. Generaal Vetter is gisteron voltrokken. Zaterdag is te zijner eere een groote parade gehouden. In zijn afscheids-proclamatie dankt de generaal het leger voor zijn trouwe hulp. Hg stelt echter een nog langer verblijf der expeditionaire macht te Atjeh in uitzicht, waar nog veel gedaan moet worden. Toeit*nd op lioinbok. Uit Ampenan schreef men aan de J.-B. van 23 Juni, dat niet iedereen daar zoo gunstig over den toestand op Lombok denkt als de regeering; dat sommigen dien als niet rnstig beschouwen, en den eon of anderen dag een uitbarsting vreezen. Den 14en Juni, des avonds om 8 uur, kreeg de assistent-resident Roos zulke onrustbarende berichten, dat bij ze terstond den kolonel Brninsma mede deelde, die daarop 's nachts in persoon de wachten controleerde. De assistent-resident ging den 15en naar Praja, waar Goeroo Bangkol, na hem drie kwartier te hebben laten wachten, hem zei van niets te weten en nu eerst van hem ongunstige geruchten te hebben gehoord. Den 16en Juni ging de resident Dannenborgh naar Laboean Hadji, waar het hem bleek, dat wel iets had gebroeid, doch zonder beteekeniser waren slechts een paar oproerkraaiers. Intnsschen kwam uit, dat zich onder de belhamels ook een aangenomen zoon van Goeroe Bangkol bevond en toen hun gelast werd onmiddellijk te verschijnen, voldeden zij daaraan niet. Ook werd bericht ontvangen, dat daags vóór de komst van den assistent-resident de inwoners van Praja zich den geheelen dag hadden geoefend. Toch weet Goeroe Bangkol van niets. Den 22en Juni kwamen er weer onrustbarende berichten, waarom er in den nacht daarop twee politie-soldaten op werden uitgezonden. Amerika. Te Chicago heeft onlaDgs een allervermakelijbste historie plaats gevonden. Twee detectives zagen, hoe een welbekend acteur een vrouw, die hij op den hoek van een straat ontmoette, een kus gaf. Dit wekte zoozeer de vrome verontwaardiging der politiedienaren op, dat zij den man en de vrouw beiden in hechtenis namen, ondanks hun verklaring, dat zij samen getrouwd waren. Het ongelukkige echtpaar moest vijf uur in de gevangenis door brengen, en mocht niet vertrekken, voordat de moeder der vrouw het huwelijks-contract vertoonde. Engeland. Londen, 29 Juli. Met het oog op den uitslag van het proces tegen Jameson, heeft de heer Hawks)ey, de advocaat der Chartered Company, aan den advocaat van de Kroon geschreven, dat Rhodes bereid is naar Londen te komen en zich ter beschikking te stellen van de regeering, indien zijn vervolging verlangd wordt. Londen, 29 Juli. Het Lagerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp tot verbetering van de Iersche landwet aangenomen. De commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar do oorzaak van het vergaan van de »Drnmmond Castle" heeft beslist, dat het schip slecht gestuurd werd, dat men verznimd heeft te peilen, dat het schip in den mist en in cone gevaarlijke buurt te snel liep. In het Engelsche zeeplaatsje Broadstairs, bij Ramsgate, kwam onlangs plotseling een man onder de bootwerkers aan de havendam vertellen, dat drie kinderen onder aan de rotsen geheel door den vloed waren ingesloten. De zee was zoo onstuimig, dat men er niet aan kon denken hen met een boot te redden. Nn snelden verscheidene mannen met lange touwen de rotsen langs de kust op en een, James Croom genaamd, bood aan naar beneden te gaan. Men liet hem aan een touw neer. Rij bracht eerst een knaap van acht jaren en vervolgens een tweeden behouden boven. Hij wilde voor de derde maal gaan, maar zijn handen waren door het touw zoo bezeerd, dat hij niet goed meer kon. Toen ging zijn zoon naar benedon en hij bracht den derden knaap boven. Ondertusschen was een derde man, Tom Horton, van een rotsspleet uit met groot gevaar gezwommen naar de plek, waar de kinderen waren. Hij redde een hondje, dat de jongens hadden meegenomen, en men haalde ook hem behouden naar boven. De kloeke mannen werden natuurlijk door de menigte belangstellenden daverend toegejuicht. Oostenrijk. Zekere vrouw Goblor, in een der dorpen buiten Weenen, is gevangen genomen onder verdenking van een groot aantal kindertjes, haar door een vondelinggesticht en door particulieren liefderijk ter verzorging toevertrouwd, te hebben gedood, om van de belanghebbenden geld voor een begrafenis los te krijgen, hoewel zij de kinderen op gansch andere wijze uit den weg ruimde. In 6 jaren moet zij minstens 10 kinderen hebben vermoord. Een ongehuwde moeder uit Weenen, dio na enkele weken haar kindje aan vrouw Gobler te hebben toevertrouwd, bericht kreeg, dat 't dood was en dat zij de be grafeniskosten moest zenden, ging er heen en bij onderzoek 'bleek, dat het kind niet begraven was. Vrouw Gobler vertelde toen, dat zij bet aan een station te vondeling had gelegd en dat een deftige dame 't had meegenomen. Maar de justitie heeft goede redenen om een geheel andere toedracht der zaak te vermoeden. Rusland. 6 Juni kwam, wordt uit Odessa gemeld, alhier een bekend koopman uit Jalta aan met zijn zieke vrouw. Hjj begaf zich naar dr. Ficher, van het evangelisch ziekenhuis, en vertelde dezen dat zijn vrouw aan een zenuwziekte leed ön tijdens de aanvallen dier ziekte alle mogelijke voorwerpen verslond. Zoo had zij voor en na ingeslikt een vork, een lepel, spijkers, ijzer, glas, enz. Hjj had zich met zijn vrouw bij verschillende geneesheeron te Charkow, Poltawa en Jalta aangemeld, maar niemand die raad wi-t Nadat dr. Ficher de zieke nauwkeurig had onder zocht, werd den volgenden dag tot de operatie overgegaan en nn vond men in de maag der patiënte 37 voorwerpen. Onder deze voorwerpen bevonden zich: een vork, een stnk ijzer van drie duim lengte, duim breedte en duim dikte; twee theelepeltjes; een naald; twee spijkers, elk twee tot drie duim lang; glassplinters, knoopen enz. Frankrijk. 29 Juli. De uitspraak in het proces tegen Jameson en de zijnen noemt de Temps een opluchting voor het publieke geweten. Hoe zwak de kastijding ook moge zijn, het is er een. Thans is de weg vrij om over te gaan tot de enquête en men mag hopen dat de parlementaire commissie ongevoelig, zal bljjken, als de rechters, voor de inblazingen van het chauvinisme en de speculatie. De Débats denkt er evenzoo over: als de straf zwaarder was, zou zij ineer iu overeenstemming zijn met de beteekenis van het misdrijf, maar men ver- gete niet dat het een jury was die gevonnist heeft. Het voornaamste trouwens is dat het feit gestraft is. Nederland. RottcrclaiU, 29 Juli. Gisterenavond werd op een Hofje aan den Hoogen Boezem groot kabaal gemaakt door een beschonken vrouw, die een ruit insloeg en met eenige. bewoners wilde vechten. Een agent van politie werd te hulp geroepen en kwam tot de ontdekking, dat de beschonken vrouw zijn moeder was. Toch wilde hij zijn plicht doen en haar naar den politiepost in de Oostpoort brengen. De buren verzetten zich nn hiertegen en gingen den agent te lijf, zoodat hij om hulp moest fluiten en daarna, met zijn kameraden, de oude vrouw naar den post bracht. Een onzer jeugdige stadgenooten, die met een zeer jonge vrouw in den echt getreden is, ontving op zijn huwelijksdag een doosje met knikkers, terwijl zijn vrouw een doosje met drie bikkels en een kogeltje kreeg, vergezeld van het volgende versje: Indien de kinderen jong gaan trouwen, Mag men ze niet van hun plezier onthouen. Hierbij zend ik voor n beiden, Een spel wat n nog wel zal verblijden. Bikkelen op de stoep van het Stadhuis, Knikkeren zonder veel gedruisoh, Zoo het spel u mocht vervelen, Dan naar huis en niet krakeelen, Potje piesen, vroeg naar bed, Dat is de ware kinderpret. Ook Rotterdam heeft nu een klompenscbntter. Het is L. van den Bogerd, een koopman in groenten, wonende Visschersdjjk no. 7. Deze koopman, op de Groote markt onder zijne cornuiten bekend als de uitvoerder van menige dolle streek, waarom men hem in de wandeling dan ook als gekke Louw betitelt, bevond zich Woensdag in een tapperij op de Groote markt. Al pratende werd de weddingschap aangegaan dat Lonw, die sebutterplichtig is, niet op klompen en met een hoogen hoed op naar 't schutters veld zou durven gaan. Hij nam de weddingschap aan ou Woensdagavond stapte bij op de Groote markt in schuttersuniform op de tram met een hoogen hoed op, klompen aan on de chacot op de loop van zijn geweer. Op het exercitieterrein in Crooswijk aangekomen, werd hjj echter dadelijk van het terrein verwjjderd. Volgens een schrijven uit Rotterdam aan het U. D. streeft de Nieuwe Nederlandsche Bootwerkers- bond er naar, een macht te worden, die zich ver buiten Rotterdam uitstrekt. Men heeft een inter nationale organisatie op het oog en in verband daarmee zou te Londen een werkstaking op reusachtige geSSUu worden voorbereid, waarvan de uitwerking over geheel Groot-Brittaniö zal worden gevoeld. Daartoe moet men tegen buitenlandsche tegenwerking beveiligd zijn, vandaar dat men kracht zoekt in 't internationaal. De Rotterdamsche bond wordt echter leelijk in de wielen gereden door den R.-K. Volksbond en andere vereenigingen, welke 't socia lisme achter de schermen meenen te zien. Door do Sociaal-Democratische Arbeiders- party te Rotterdam is aan de verschillende werklieden-vereenigingen aldaar een schrijven gericht om afgevaardigden te zenden naar een bijeenkomst, die gehouden zal worden den 4den Augustus a. s. en waar ter sprake zal gebracht worden»de houding van de firma Regont te Maastricht tegenover haar werkstakende arbeiderB, en wat er gedaan kan worden om den Maastrichtschen werkstakers financiëelen steun te verloenen". 30 Jnli. Hedenmorgen te 6 nar had bij liet vertrek van den goederentrein van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, nabij het station Delfsche poort alhier, de hoofdconducteur Everts het ongeluk uit den bagagewaggon te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hem het hoofd en de handen werden afgereden. De overledene laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Het lijk werd Donderdagavond ten 9 ure aan het station D. P. gekist en ten 10 Va ure *n eea lijkwagen naar de begraafplaats te Crooswijk gebracht. Vooreenigen tijd maakte een kruideniersbediende te Middelburg, genaamd F. C. H., kennis met een Delftsch meisje, waarvan een verloving het gevolg was. Het duurde niet lang of onze vriend bezocht zijn aanstaande met het stellig voornemen spoedig weer terug te keeren. Het scheen hem echter zoo goed te bevallen, dat hij besloot te blijven en werd van logé, kostganger bij zijn aanstaande schoonmoeder. In het werk vinden was hij niet bijster gelukkig. Het gevolg hiervan was, dat het kostgeld ook achter wege bleef. Raad moest er geschaft worden en onze Middelburger nam zijn toevlucht zich uit te geven voor president van den Dichtersbond, eertijds eene vereeniging van jongelieden te Middelburg, die zich op de dichtkunst toelegden en waarvan hy president was. Op die wijze schafte bij voor zijn meisje en zich een en ander aan, doch van betalen geen qauestie. Daar de neringdoenden en de politie hem in de giften bielden, vond hy het raadzaam, zich buiten Delft te vestigen en aanvaardde van een timmerman een huis, dat f 300 gulden hnur deed, onder voor geven een erfenis uit Middelburg wachtende te zijn; doch toen de termijn voor de haar verstreken was, bleek dat hij geen cent had, nog veel minder dat er eenig geld te Middelburg voor hem aanwezig was. Uit hoofde de politie zich met deze zaak inliet, vond hij maar beter Delft geheel en al vaarwel te zeggen en eene ruime woning gewend zijnde, betrok hij met zijn aanstaande echtgenoote en familie villa »Hendrika" te Ryswyk. Daar schijnt men al heel korte wetten met hem gemaakt te hebben, want Dinsdagavond arriveerde hij met zijn familie weder te Delft. Deze schijnt thans van hem genoeg te hebben, want de woning, die zij op een hofje in de Hopsteeg hebben in gebuik genomen, is hem ontzegd en bestaat bij hem het voornemen zich te Rotterdam te gaan Driewegeii. Door den gemeenteveldwachter L. Kooman is tegen 1 October a s. eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Tholen. Dinsdagavond gaf het fanfarencorps »Concordia" zijn gewoon zomerconcert in den tuin van de Koninkl. Handboogschntfcery »Non Semper". Het aantal toehoorders was grooter dan gewoonlyk, zeker omdat de directeur, de heer A. Verswijveren, voor het laatst dirigeerde. Genoemde heer gevoelde zich verplicht wegens ambtsbezigheden als directeur te bedanken. In zijn plaats is benoemd de heer A. Berlioz te Breda. De tien nummers van het programma zijn allen uitstekend uitgevoerd. Na afloop van het laatste nummer, zijnde Con cordia's Feestmarseh van A. Verswijveren, sprak de directeur de werkende leden en het bestuur toe. Hij bedankte hen voor de vele moeiten, die zij zich getroost hadden om de moeilijkheden, vooral bij eerstbeginnenden, te overwinnen, voor het steeds prettig samenzijn, zoowel by repetition als concerten, verder het bestuur voor den steeds aangenamen omgang en vooral was hij dankbaar dat het bestuur, hoe moeilijk het soms ook viel, hem nooit iets geweigerd had, als kjj iets in het belaDg van Concordia vroeg. Het is dan ook met leedwezen dat hij afscheid nam van zijn geliefd corps; doch in zijn hart zal steeds gegraveerd zyn »leve Tholen's Concordia". Na eenige fanfarens bedankte daarop de heer I. van Gorsel, als voorzitter van Concordia, de heer Verswijveren. Hij wees er op hoe gedurende 12 jaren, dus van het ontstaan af, hij de rechte man op de rechte plaats is geweest. Bij bodank te hem voor al wat hij in het belang van het corps gedaan had en het speet hem dat hij heeDging, doch de wereld is vol teleurstellingen en zoo had het bestuur met do werkende leden dezen avond wederom eene teleurstelling; hij had hem heden zoo gaarne een gedenkpenning overhandigd namens bestaar en werkende leden, doch de mechanicus had hem nog niet gezonden. In ieder geval zullen binnenkort de werkende leden en het bestuur in zyn woonplaats komen om hem znlks te overhandigen. Zijn kinderen en kleinkinderen zullen dan later nog kunnen zeggen by het zien van het geschenkdaar aan do overzijde heeft men veel voor muziek gedaan en daar houdt men van muziek. Met een: moge het n verder in uwen werkkring welgaan, sloot de voorzitter zijn toespraak, waarop een daverend applaus volgde. Ten slotte werd het geliefde >Wien Neêrlands Bloed" ten beste gegeven. Nog een paar uren bleef men bijeen en bet prettige zomerconcert behoorde weer tot het verleden. Stavenis&e, 29 Jnli. Door den gemeenteraad alhier werd heden gunstig beschikt op een verzoek van den heer L. B. v. d. Slikke, onderwijzer-plaats vervangend hoofd alhier, om zijn tractement van f 650 te brengen op f 675. Vervolgens werd reke ning en verantwoording gedaan over 1895. De inkomsten bedroegen f 12080,49, de uitgaven f 11081,04, zoodat de rekening sloot meteen saldo van f 999,45. De rekening van het Plaatselijk Armbestuur gaf als inkomsten f 740,085 en als uitgaaf f 622,015, zoodat er een saldo is van f 118,17. Als lid van het Plaatselijk Armbestuur, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Broodman, werd benoemd de heer M. Stoutjesdijk. Nog werd benoemd een dubbeltal voor zetters van 's Rijks directe belastingen, bestaande uit de heeren: A. Hage, A. H. v. d. Slikke, C. Steendijk en M. van Luijk. In de laatste dagen hebben zich alhier een tweetal gevallen van typhus voorgedaan. Zierikzee, 31 Juli. Het voornemen bestaat om te Middelburg bij gelegenheid van de algemeens vergadering der »Ned. Ver. voor Gemeentebelangen", begin September te houden, een tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen, noodig bij of be trekking hebbende op de gemeente-administratie. Daaronder zyn te verstaan: A. Uitgaven van wetten en Koninklijke besluiten, provinciale reglementen en andere boekwerken, waarvan de kennis voor de besturen of ambtenaron van gemeenten noodig of gewenscht is. B. Materieel, b.v.1. Registers van ingekomen of verzonden stukken (chronologisch en alpbabetisch), brievenboeken, registers van den burgerlijken stand enz. 2. Registers betreffende de gemeente-comptabiti- teit (register van bevelschriften, journaal, grootboek enz. van den gemeente-ontvanger). 3. Modellen van stukken, door de gemeentebesturen vast te stellen en bestemd om te worden aangeplakt of ter visie gelegd (kiezerslijsten, begrootingen, rekeningen enz.) 4. Modellen voor periodieke opgaven, door de ambtenaren aan de besturen van gemeenten of door deze aan hoogere autoriteiten in te zenden. 5. Enve loppen, dienstbrieven, dienstbriefkaarten, papier soorten enz. C. Kantoorbehoeften1. Doozen tot berging van materieel. 2. Schrijfmachines (type-writers, hecto- grafen, trypografen enz.) 3. Inkten, potloodon linialen enz. Dit jaar zal weder een vergelijkend examen plaats vinden voor hen, die als commies by de belastingen wenschen geplaatst te worden. Er zijn 100 plaatsen beschikbaar. Sedert 1893 had er geen examen plaats. Daar in de gevangenissen te Maastricht, Roermond, 's Hertogenboscb, Breda en Goes geen enkele plaats meer onbezet is, moeten verscheidene vonnissen der rechtbanken onuitgevoerd blijven. Te Breda zijn een knaapje van 6 jaar door de stoomtram beide beentjes afgereden. Spelende greep bet kind naar de locomotief. Naar het gasthuis vervoerd zijnde, is het eenigen tijd daarna overleden. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) is een landbouwer tusschen een stoomdorschmacbine en een kapberg bekneld geraakt, met het treurig ge volg, dat de ruggegraat en eenige ribben zjjn gebroken. Men vreest voor zijn leven. Den jolleman Jan Tusschenbroek (bijgenaamd Oude Jan), die met zyn vlet de passagiers tusschen de Hoedemakers- en le Parkstraat te Amsterdam over den Amstel zet, werd sinds eenigen tijd door zekeren S., wonende in de Hoedemakersstraat, het leven op allerlei wyze zeer lastig gemaakt. Toen dit spelletje Dinsdag ook den geheelen dag had geduurd, kwam het des avonds tot een uitbarsting en diende onze Jan S. een flink pak slaag toe. Do vrouw van S., hierover verbolgen, begaf zich Woensdagochtend om 9 uur naar den Amstel, stapte in de vlet en begon met een stuk hout Jan op zyn hoofd te timmeren. Dat Jan hiermede niet gediend was, ligt voor de hand en met de woordenSlaan wil ik je niet, maar je mot zwemmen", nam bij de vrouw op en smeet haar overboord. Dat het verfrisschend bad haar niet gekalmeerd had, toen ze er een oogenblik later door Jan weer werd uit gehaald, blijkt wel, want ternauwernood op het droge geholpen, begon zij opnieuw te dreigen, en wel zóó, dat de politie er aan te pas moest komen. Uit de Oostenburgergracht te Amsterdam is het lijk opgehaald van een jonge vrouw, die met een touw een kind om baar middel had vastgebonden. Onder een grooten toevloed van menschen werden beide lijken naar het politiebureau gebracht. Maandag 20 dezer vertrok A. v. B., zadelmaker te Oudewater, met den eersten trein naar Rotterdam, aan zijn tante, die bij hem inwoonde, de boodschap achterlatende, dat hij 'b namiddags zou wederkeeron doch de avond kwam, ja zelfs de Woensdagavond, maar noch v. B., nog eenig bericht van hem. Men maakte zich erg ongerust of hem soms een ongeluk mocht zijn overkomen, zoodat Donderdag daarop drie zijner vrienden besloten op verkenning naar Rotterdam te gaan. Na daar eenige inlichtingen ingewonnen te hebben, kwamen zij op het spoor, dat hy bij een dokter geweest was wegens hoofdpijn een kwaal, daar hij veel last van had doch het door den dokter gegeven recept was niet by den opgegeven apotheker ter klaarmaking bezorgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1