Dr. von dem Borne, Aanbesteding. „ZEELAND". TWEE WOONHUIZEN TOEN en NU. „STAD ZIERIKZEE" en „ZEELAND". Gewijzigde Dienst. Middelburg en Rotterdam. ADVERTENTIEN. Dr. H.k GOEMANS is tot nadere aankondiging NIET te consulteeren. PLEIZIERREIS van Zierikzee naar Antwerpen 12-15 Augustus 1896. Buitengewone Voorstellingen Concert- en Variété-Gezelschap, WINKEL in KOLONIALE WAREN enz. enz. Derde Aankondiging. Mr. D J. Wolfeon, j IMIr. A. Moolenburgh. Schuur en verdere Gebouwen, ERVE en BOUWLAND, Mooie spenoude Biggen te koop, zomervermaken en van sportgenoegens. De vorige week Clingendaal—rennen, slecht bezocht, zooals schier steeds in de laatste .jaren, daar het publiek zich de moeite niet geeft zoover weg te gaan de baan is drie kwartier van de stad en slechts te voet of per rijtuig te bereiken maar die alleen dienen om een gedeelte van de beau-monde in de gelegenheid te stellen om te wedden. En dat gebeurt er goed. Men verbiedt bij ons de speelzalen, op bet Knrhaus te Scbeveningen zijn, voor bet groote publiek, slechts een paar onschuldige spelletjes toegelaten, maar op Clingendaal worden er duizeuden verwed, gewonnen of verloren. Als men weet dat de bookmakers CO tot 100 gaven tegen 1 op zeker paard, dat zij volstrekt niet meenden dat in aan merking kon komeu en dat dit paard juist won, zoodat zij voor f 100 die gestort waren f6 a f 10,000 moesten teruggeven aan één persoon, dan kan men nu juist niet zeggen dat het wedden op de baan van geen boteekonis is en evenmin dat er rechtvaardig te werk wordt gegaan.^ Waren er geen weddenschappen op Clingendaal, ik geloof dat er niemand moer zou komen, doch dit pleit tegen de harddraverijen, maar mag m. i. nooit reden zijn om bet spel aan te moedigen. Behalve paardensport hadden wij wielersport, zonder weddenschappen, althans publiek, want in 't geheim, in onder onsjes, wordt daarbij ook wel dcgelpk geld op 't spel gezet. Do nieuwe wieler- baau aan het Bezuidenbout is een voortreffelijk stuk werk, ingericht naar do nieuwste eischen en tot dusver ze bestaat nog slechts oen maand of wat druk bezocht, maar dat daarop evengoed ongelukken kunnen gebeuren als bij de paarden- harddraverijen, is j.l. Zondag gebleken, toen een rjjder juist in den steilen bocht werd aangereden en naar heneden tuimelde ten koste van een ver wonding aan zijn arm. Op Clingendaal waren een paar jockey's gevallen en werd er één ernstig gewond weggedragen. Behalve paarden en wielen zijn ook de honden aan 't wedstrijden geweest, doch binnen bescheiden perken. Het gold daarbij weer een schoonheids- wedstrijd, uitgeschreven door de bekende vereenigiug »Cenopbilia", en van weddenschappen heb ik daarbij niets gehoord. Het oorverscheurend geblaf der talrijke viervoeters, die op keuring wachtten en die daarna voor het publiek tentoongesteld worden, zou trouwens alle stemmen van weddenden ver doofd hebben. Men kou het een half uur ver hooren. Blijkbaar zijn de honden er lang niet op gesteld om zoo te worden vertoond. Maar de Residentie verheugt zich dezer dagon in het bezit vau nog andere tentoonstellingen, ten eerste een liefdadigheidsbazar van de Vincontius- vereeniging, die haar 50-jarig bestaan heeft gevierd mot een feestbijeenkomst en een feestdiner, en ten tweede een fancy-fair, waarop 180 dames uit de beste standen de beleefdheid hebben gehad hare diensten te bewijzen in het verkoopen van voor werpen en lekkernijen. Dat Vincentiusfeest is een zeer exclusief katholiek feest. Do vereeniging beoogt wèl te doen in den ruimsten zin van het woord, maar uitsluitend aan katholieken en het feest werd dan ook bijgewoond alleen door katholieken. Wat er bijzonder veel aandacht aan deed schenken is het feit dat er een diner was van ongeveer duizend couverts. Duizend mannen uit alle deulen van het land zaten Donderdagmiddag aan in de groote zaal van den Dierentuin, de eeüige gelegenheid voor zulk een grootschen maaltijd. Een diner voor duizend man, het is inderdaad geen kleinigheid. 50 koks met 20 fornuizen, geplaatst in een loods, zorgden voor de bereiding van don maaltijd, 100 knechts-bedienden en hoeveel vleesch en groenten er gebruikt is, daarvan heb ik geen berekening kannen krijgen. Het feestmaal had plaats op een ongewoon nur. Van 3 uur tot 6 uur 's namiddags. Dit schijnt zoo te moeten met het oog op den gewonen etenstijd van de geestelijken, waarvan zeer velen tot de aanzittenden behoorden. Het niet- katholieke publiek was, zooals ik reeds zeide, geheel van dit feest uitgesloten. Het mag alleen op de tentoonstelling entrée betalon en loten koopen. Veel algemeeaer is het doel van de fancy-fair op Zorgvliet. Daarbij is ook sprake van hulpverleening, maar zonder eenig onderscheid van geloof. Het geldt het fonds te stjjven ten behoeve van de na gelaten betrekkingen van de gesneuvelden in Indië en zoo iets, dan is dit een nationaal belang. Zoo weinig als ik dan ook ingenomen ben met al die weldadigheidsbazars en concerten, zoozeer juich ik dezen fancy-fair toe, primo om het uitstekende doel, secundo om de uitmuntende plaats waar die gehouden wordt, namelijk op het landgoed vau Prinses Sophie aan den ouden Scheveningschen weg, het beroemde Zorgvliet van Jacob Cats, dat nog altoos spot met de bouwmanie dezer dagen en ongerept ligt te midden van de straten en wijken, die zijn verrezen aan zijne grenzen. Mooier plek is moeielijk denkbaar. Alleen om Zorgvliet te zien en er te kunnen ronddolen in de verkwikkende natuur, zijn deze week duizenden daarheen gegaan. Het terrein, niet van de fair want deze neemt slechts een klein gedeelte in is zoo uitgestrekt, dat men er uren in kan ronddwalen. Het loopt langs den geheelen Scheveningschen weg en heeft een schier oneindige diepte. Wat dit terrein waard is, ban men beseffen, als men nagaat dat voor bouwteriein in den omtrek f 10 tot f 20 per M5. gaarne betaald wordt. Er is dan ook reeds dikwijls sprake geweest van een verkoop, maar altijd maar van eenen kant, n.l. van de zijde van liefhebbers, van ondernemers, maar nooit van den anderen kant, van de Groothertogin van Saksen, aan wie het terrein toebehoort. Toch zie ik, binnen een 25 jaar, ook dit buitengoed verdwijnen. Prinses Sophie heeft natuurlijk nog gevoel voor dezen eigendom, waarop zij in haar jeugd heeft gespeeld en die zooveel nationale herinneringen opwekt. Maar hare erfgenamen zullen zich niet veel bekommeren om een landgoed dat wel kost, maar niet rendeert, terwijl bij verkoop een opbrengst van millioenen te wachten is. En zelfs al wordt slechts een strook of wat verkocht, dan nog kan daar een geheele wijk verrijzen. De buitenplaats is bjjna altoos gesloten. Er woont een administrateur Op die een leventje heeft als oen koning, en een tuinbaas, en een portier, en overigens heeft onze jonge Koningin er vaak des winters gespeeld of sleedje gereden, doch verder komt er niemand dan hoogst enkele raaien. Het is dus voor de Hagenaars een kansje dat ze nu weer daar hebben mogen rondwandelen, dank zij de welwillendheid van de Groothertogin, on ik hoop van harte, dat het nationale fonds van de vrijgevigheid zal hebben geprofiteerd. En nu, ten slotte, een politiek praatje. Het ver slag over de kieswet van de Eerste Kamer is verschenen. Wanneer men het stuk inziet, dan heeft het al den schijn alsof het moeite gekost heeft het nog zoo betrekkelijk gunstig op te stellen. Eigenlijk zijn er zeer weinigen mee ingenomen, Niet zij, die niets van kiesrechtuitbreiding willen weten, maar ook niet zij, die raeenen dat ze niet ver genoeg gaat en eindelijk ook niet zij, die deze l kieswetsvoordracht afkeuren. Maai-, men zal er vóór stemmen, omdat het zoo moeielijk is bij ver werping een ander Ministerie te krijgeu. Liever stemde men tegen. Pleizierig toch die politiek, men wordt bjjnn altoos gedwongen om te doen wat men niet wil en kan niet doen wat men wil. Een slechte kieswet moet worden aangenomen, omdat an dors een moeilijke crisis zou ontstaan en omdat de Eerste Kamer anders in conflict zou komen met de Tweede. T G L E G R 4 II ni E N. 'MAii*Ioil, 29 Juli. De laatste dagen hadden hevige tooneelen tegen de Italianen plaats; heden weiden enkele huizon totaal geplunderd. Er zijn vele gewonden. lugezoudcn stukken. Alvorens over te gaan te vertellen hoe 't nu is of toegaat met het visschen, wil ik eerst nog eens meedeelen hoo toen een vergunning om te mogen visschen door ons word opgevat. In een water waar werkelijk nog al paling zat hadden we permissie om te visschen, onder voor waarde echter dat de helft der vangst aan den permissiegever zou komen. Echte visschers waren we en daarom kwam het uiet in ons Op om van onze gewoonlijk schrale vangst voor de helft afstand te doenVraag nimmer aan een echten visseher, 't zij hij arm is of rijk, om zjjn visch; want 't is alsof meu aan zijn leven komt. Eens in 't jaar echter moesten we or wel een nacht aan wagen en vrij en frank gingen we dan aankondigen dat we dien nacht ons geluk eens zouden beproeven als de baas 't hebben wou of gelegen kwam, liet alsof we voor de eerste maal gingen, en de baas was dan in zijn nopjes; >'t ia best, mannen, gaat gerust je gang; ik kom strakjes ook kijken". Arme egoïst! Op den avond, waarvan ik spreken wil, waren wo met ons vieren: Flip, Bram, Arie en ik; lang vischten we zonder ook maar iets te vangon, toen de avond viel en ons boertje eens kwam kijken hoe het met ons, of liever gezegd hoe het met zijn zoodje geschapen stond. Zeker vijf meters wijd stonden we van den oever in 't water, zoodat onze man maar bij benadering weten kon wat we vingen; hooren kon hij wel of er iets op 't uet was, doch wat het was, niet. »A1 iets gevangen?" klonk de vraag. «Nog niks baas!" klonk 'tantwoord van Flip, en dat was ook de waarheid, doch Bram, die echte visschersstreken kon uithalen, zei: »'t Gaat slecht tot nog toe, maar Witte heeft er nog al een beetje gevangen". Dat was om uit z'n vel te springen, want ik had net zoo min iets op 't net gehad als Bram en of ik nu al beweerde dat ik nog geen staartje had, 't hielp niet, want de baas geloofde Bram en natuurlijk; daarbij kwam dat ik, toen dat gesprek gevoerd werd, juist een miniatuur-paling op 'tnet had, wat den baas aanleiding gaf te denken dat ik er al veel meer had, vooral toen Bram leukweg zei: »dat 's weer 'n mooie". Of ik toen boos was; doch 't hielp m'n arme ziel niets. Een goede inborst had onze baas, dat was zeker toen hij ons daar zoo zag staan in 't water, draait hij zich om, gaat door zijn land naar de hoeve, 10 minuten gaans, en komt eindelijk terug, belast en beladen met een schotel pap. We konden hem al van verre zien aankomen, en daar we geen van allen papperig waren, besloten we om stilletjes onder den graskant weg te sluipen naar het visch- water daaraan gelegon, doch aan een ander toe- behoorende. Zoo zaten we daar op onze hurken, we zagen een man met een schotel pap, we hoorden zijn stem als volgt: «Jongens, waar zitten je? Hier heb je pap" (en we konden de lepels in zijn broekzak hooren rammelen). »Hé, jongens! Wat dwaar zijn ze nu gebleven", hoorden we hem mompelen.Nog een poosje en weg ging ie, doch in de verte hoorden we nog zijn gemopper, toen hij door de tarwe naar zjjn hoeve ging, in beide handen de groote bruine schotel torschende. Ik weet wel, dien nacht hebben we meer ge lachen dan gevangen, alhoewel elk onzer een paar mooie palingen in den binnenzak bad, omdat we die niet dan ongaarne hadden afgegeven. Zoo gebeurde het, dat wij om één ure, onder een verwoed geblaf der honden, de hofstede opstapten, elk beladen met 4 a 5 zeer kleine beestjes. Ik kan Flip nog zien stappen naar de deur en kloppenlief om leven. Ha, daar hoorde men eindelijk «Wie is daar? 11! «Visschers", was 't antwoord; «best", zei de stem uit den gang en de deur kwam op een kier, waardoor we in de gelegenheid waren een hemd te zien»'k zal vader eens roepen". En vader kwam ook al in négligé, en we vroegen om emmers; de vangst was maar schraal geweest, doch eerlgk zonden we deelen, oneerlijkheid kwam niet te pasde baas was zoo goed geweest permissie te geven en daarom moest hij ook onpartijdig zijn deel hebben. «Als je maar een emmer of 4 hebt, of liever gezeid 5", zegt Flip, «dan kunnen we elk 't zijne geven", en de baas gaat aan 't zoeken naar emmers, duikelt er 4 op, wordt driftig en zegt: «ik kan niet meer emmers vinden", en een thee- emmer ontwarende, zegt hij«gooi ze daar maar in". Iedereen weet dat een boer om te melken emmers gebruikt en ieder weet ook dat paling slijmerig is. Ieder kan weten, dat, als men 10 stuks paling heeft die met hun allen één pond wegen, men er vijf stuks heeft in een half pond, en iedereen kan nil bedenken wat on zo baas kreeg. Nagenoeg 2 pond paling, 's morgens 4 onbruik bare- emmers, idem thee-emmer en de standjes van zijn vrouw op den koop toe. Arie zou me toch nog eens beet hebbenhij wist dat er een groote paling in den binnenzak van mijn zorgvuldig dichtgeknoopte jekker zat zoowel als bij hem en Flip en Bram; hij (Arie) wist dat ik zeer kittelachtig was en zocht stil naar het staartje van mijn paling, neep eens hier, dan weer daar] tot hij eindelijk bemerkte dat mijn ver borgen visch zich ging bewegen en ik in een krampachtigen lach uitbarstte, juist op het oogen- blik dat onze baas zei dat het toch niet veel was. Dat was allerongelukkigst; de man keek mij, terwijl ik maar doorlachtte, wantrouwend aan en wat de deur dicht deed, was het gezegde van Arie: «ie eit, ze in z'n binnenzak, bais". Zie je, al had ik er nu alles mee kunnen verdienen, ik kon niet ophouden met 't lachen en dat werkte aanstekelijk, en Arie lachtte en Flip en Bram schaterden, en daartnsschen hoorde mon nu en dan eeu vloek van onzen baas, en eindelijk word mot een harden slag de deur dicktgeworpeu en we zagen in onze gedachten niets meer dan 4 vuile emmers en een dito thee-emmer; doch gelachen? toen en later en nu zelfs nog. WIT TM H.AG JB. Baders toouiboo ten STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. JULI-AUGUSTUS 1896. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dond. 30'smorg. 8,— u. Dond. 30 'smorg. 11,u. Vrijdag3l O,—Vrijdag3l 11,— Vrijdag 31 'snam. 1,— Zaterd. 1 6,—Zaterd. 1 1 Zondag 2 8,30 Zondag 2 Maand. 3 9,Maand. 3'smidd. 12, Dinsd. 4 8,Dinsd. 4 u 12, Woens. 5 8,— Woens. 5'smorg. 11,— De Retourkaarten ook voor de tusscheuyeerenzijn getdig gedurende drie waanden. De Directeur, li. F. <3.o Xjooze. Stoombootdienst JULI—AUGUSTUS 1896. Van Vau V. Rotterdam Vlissiugen Middelburg naar naar naar Middelburg Rotterdam. Rotterdam. en Vlissingen. AMSTERDAMSCHE TIJD. Donderd. 30 'sm. 7,30 'B m. 9, 's m. 9,40 Vrijdag 31 v 7,30 n 8,45 9,40 Zaterd. 1 7,30 8,45 9,40 Maand. 3 7,30 8,45 9,40 Dinsd. 4 7,30 8,45 9,40 Woensd. 5 7,30 8,45 9,40 Zoo de Heer wil hopen onze ge liefde Ouders: J. VISSER, Duiker, en PIETERNELLA VANE 2 Augustus hunne 40-jarige Êclltvcreeiligillg te herdenken. Bruinissb, 1896. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Voorspoedig bevallen van een Itleisje A. VAN OEFFELEN, geb. van der Linde. Leiden, Hooge Rijndijk, 24 Juli 1896. Heden werd ons ontjjdig een Xooiltjc geboren. Oostf.rland, 29 Juli 1896. Dr. P. A. KLAP. E. J. KLAP—VAN Rhijn. Na een langdurig en uiterst geduldig lijdon, overleed heden morgen onze veelgeliefde Zoon en Broeder Jolinnnis Harinus, in den ouderdom van 25 jaar en 10 maanden. Drtjscuor, 28 Juli 1896. Ook namens onze Kinderen en Behuwdkindoren, M. KOSTEN en Echtgenoote. Volstrekt eenige kennisgeving. Hartelijk dank voor de betoonde belangstelling van hier en van elders ontvangen op den 27 dezer. Sir-Jansland, 30 Juli 1896. L. M. KRAAK en Echtgenoote. De candidatuur van den Heer V. M. KREPEL is ons een welkome verschijning laat ons daarom éénparig, ter voorkoming van ver snippering van stemmen, onze stemmen uitbrengen op den heer T. «I. KBEPDL, Nieuwerkerk. Vele Ingelanden. wenscht bij de aanst. Gemeenteraadsverkiezing niet ill aanmerking te komen. Til. HOIHOEAPATI8CH ARTS, is Zaterdag 1 Augustus in de «Abdij" te Middelburg to eonsulteeren. Kaarten voor bet consult aldaar verkrijgbaai-. IMF* AUe op 1 Augustus 1896 verschenen on betaalbaar gestelde binnen- on liiiiteulandselie Coupons worden be taald ten Kantore van R. KOOLE ZOON. op den 1 Augustus a.s. Vertrek van Zierikzee 's inorg. II lire. Antwerpen 3 Aug. llioi'g. 2.JO uur. Kaarten zijn te bekomen bij de Heoren J. LA BRAND ZOONG. PEUTE en aan het Kantoor. i, a en 3 Augustus ISM. HOTEL KLOET. DOOE HET zeer gunstig bekende Directie: MICHEL A. BOEKBINDER van Rotterdam. Bij do te geven voorstellingen is gohoel nieuw, de optreding van den eenigen Hollandschen Dwerg-Komiek, extra geëngageerd. Zie vertier Programma's. Aanbevelend ar. K.LOE3T. Onder minzame aanbeveling bericht ondergeteekende, dat hij lieden zijn heeft geopend. J. A. van Dijli, Breestraat 309, Zierikzee. Het BESTUUR van het Waterschap Poortvm na zal, op Dinsdag den 4 Augustus 4S9G, des middags ten 12 ure, op het Gemeonto- huis te Poortvliet, aanbesteden het verhoogen en verzwaren van den zeedijk tusschen de dijkpalen 18 en 25, en het maken van een binnenberm tusschen de dijkpalen 21 en 25. Aanwijzing op Houderdag 3© Juli 1896, van des voormiddags 10 tot 12 uro. Bestek en teekening liggen ter inzage in do Directiekeet van het Waterschap, terwijl het bestek a f 0,<10 te bekomen is bij den boekhandelaar J. M. C. POT te Tholen. Het Bestuur van het Waterschap Poortvliet, P. DAANE VAN STAPELE, Dijkgraaf. GEUZE, Ontv.-Griffier. Bij vonnis door do Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee, den 2Jen Mei 1896 bij verstek gewezen, is tusschen ANNA GOEDEGEBUUREzonder beroep, wonende te St.-Annaland, en CORNELIS GERARDUS GROENEWEGEzonder beroep wonende te St.-Annaland, verblijvende te St.-Maar- tensdijk, uitgesproken de scheiding van Tafel en Bed, met alle gevolgen rechtens, en zulks ten verzoeke van eerstgenoemde. Voor Extract: De Procureur der eischeresse, Mr. A. J. F. FOKKER. Advocaat en Procureur te Zierikzee Ia gedurende de maand Augustus uit de stad. De PRAKTIJK zal worden waargenomen I door zijnen ambtgenoot De Notaris Mr. J. 0. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ton verzoeke van W. STOEL, op Dinsdag 1 Augustus 1896, des namiddags 3 ure, in de Herberg van J. Qüist te Looperscapelle, publiek verkoopen: MET mitsgaders 1 Heet. 63 Aren IO Cent. staande en gelegon op Looperscapelle en aan don Kerk weg onder Duivendfjke, Sectie A Nos. 655, 478 en 479 en Sectie E Nos. 87 en 89, waarbij ill pacllt voor 7 jaren kan volgen 5 Heet. 04 Aren 60 Cent. BOIJ1V- CU 11'iSI- LANDEiV bij de Heul, aan den Hoogen- eu Kerkweg; 2 Heet. 10 Aren 60 Cent. HOT 11- Cll IWElliAAID tegenover het Hoefje, en 81 Aren 35 Cent. ROIIIVLIHD aan den grintweg onder Duivendijke. Breeder bij biljetten omschreven. ba JACOB FLIKWEERT, Nieuwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3