ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Juli 1896. A L'W' X Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6798. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden ami de Administratie Zierikzmche Nieuwdnulo" Amerika. Toen Woensdag de mailboot »St. Louis" uit New-York te Southampton was aangekomen, kwam een ambtenaar van de maatschappij aan boord en verzocht den passagiers bun bagage te onderzoeken, of zij ook iets misten. Eene dame uit New-York bemerkte toen, dat een harer koffers geopend en een doos met kostbaarheden er uit verdwenen was. Te Southampton was een telegram uit New-York aan gekomen, zeggende, dat daar dieven waren gepakt met juweelen, die zij blijkbaar van een der passa giers van de »St. Louis" gestolen hadden. De dame had er nog niets van gemerkt. De juweelen hadden eene waarde f 36,000. Zwitserland. In het Zwitsersche kanton Waadtland zijn stortregens gevallen, gevolgd door onrustbarende overstroomingen. Boven de zoogenaamde Koudwater- vallei heeft zich een waterhoos ontlast, die het dorp Roche zwaar heeft geteisterd. De bewoners konden zich slechts met groote moeite redden, maar het groote en kleine vee verdronk op stal. Na den stortvloed bleken velden en wegen met een dikke sliblaag bedekt, die op sommige plaatsen wel een meter hoog was en tot het dak van sommige stulpen reikte. Men moest gaten in de daken breken om de op hun zolders gevangen bewoners te bevrijden. De noodklok werd geluid, waarop uit de verschillende dorpen in de Rhöne-vallei hulp is komen opdagen om het slijk enz. weg te ruimen. Engeland. Proces-Jameson. Na afloop van het verhoor der getuigen a. charge begon de attorney generaal sir Richard Webster zijne rede en leest een aantal ver ordeningen voor om te bewijzen, dat de in de Kaapkolonie geldende wetten, waaronder ook de «foreign enlistment act", waarop de aanklacht berust, eveneens in de streken, waar de expeditie voorbereid werd, van kracht zijn. De advocaat der verdediging, sir Edward Clarke, had deze meening bestreden, doch lord Russell was evenzoo van gevoelen, dat de vervolging terecht op grond van de »foreign- enlistment-act" geschiedde en de andere rechters vereenigden zich met zijn opinie. Frankrijk. Het gerucht loopt te Parijs al een paar dagen, zegt de Parijsche berichtgever der Indep. Beige, dat er een groot schandaal zal uitbreken, betrekking hebbende op een groot administratief lichaam te Parijs. Er zou sprake zijn van verduistering van eenige millioenen. In den morgen van den 14en Juli moeten een twintigtal leden van het personeel in hechtenis zijn genomen. Sedert hebben de onderzoekingen en de arrestatiën voortgeduurd, zoodat ongeveer vjjftig personen zich in hechtenis bevinden. Hooggeplaatste personen moeten in het schandaal betrokken zijn. België. De moordenaars van juffrouw Royer, van Woluwe- St.-Pieter, zijn gevonden. Ijverige nasporingen leidden de vorige week tot het aanhouden van een weerbarstigen dienstplichtige, Gilles Sterckx, twintig jaar oud. Deze jongen was een landlooper, die al meermalen veroordeeld was wegens diefstal, roof, enz. Zondagochtend werd zijn vaste metgezel Emiel Koekelberg gevat, 's middags losgelaten en 's avonds weer in hechtenis genomen. Emiel, die twee jaar ouder is dan Gilles, beweerde nooit op het Groene Kasteelke geweest te zjjn en noch mijnheer noch juffrouw Royer ooit gezien te hebben. Desniettemin werd hg in verzekerde bewaring gehouden, evenals Sterckx. En ziet, Dinsdag bekende deze laatste dat hij en Koekelberg samen den moord hadden gepleegd, en dat zij veertien dagen te voren het plan daartoe hadden opgemaakt. Dinsdag vóór acht dagen hadden zjj geen cent meer op zak, en besloten niet langer te aarzelen. Zij sloopen door een gat in de heg den tuin van het Groen Kasteelke binnen, verscholen zich in de struiken, wachtten tot juffrouw Royer hun voorbijging, naar den stal, en sprongen plotseling van achteren op haar los. Zij grepen haar bij den hals, wierpen haar op den grond en ontrukten haar de revolver. De vrouw was zeer gespierd, en de worsteling was hevig, maar eindelijk werden de boeven hun slachtoffer baas. Koekelberg hield haar armen en beenen vast, terwijl Sterckx haar de keel toeschroefde tot ze dood was. Ze namen haar de portemonnaie af, waarin zeven frank zaten, sleepten het lijk onder het kreupelhout, en gingen het huis binnen. Daar dronken ze drie flesscben wijn op en doorzochten de kasten, maar vergeefs. Alles wat ze vonden, was nog een revolver. Sterckx gooide zijn revolver later weg, maar Koekel berg bewaarde de zijne. Koekelberg zegt dat er van het geheele verhaal van Sterckx geen woord waar is. Na de confrontatie van de twee is evenwel tegen beiden een bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd De huiszoeking bij Koekelbefg heeft niets opgeleverd. Hij heeft de revolver zeker weggemoffeld, toen hij hoorde dat Sterckx in de knip zat. Donderdag hebben beiden hun onderling afwijkende verklaringen nog eens bevestigd. Men 6preekt alweer van ernstige instortingen in de nabijheid van Luik. Groote bersten vertoonen zich in den grond in het ouderlingenhuis der maat schappij »Vieille Montagne". De rots, waarop dit gesticht gebouwd is, is van schilferachtigen aard, niet vast genoeg, schijnt het, om het groote gewicht van dit gebouw te dragen. Nederland. toegangen tot den woning bezetten en waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse verscheen en, toen zij geen gehoor kreeg, de straatdeur forceerde. Het bleek nu, dat werkslijk twee als heeren gekleede personen, tijdens de afwezigheid van den heer Oort, bezit van diens woning hadden genomen en daar hadden gedaan geheel alsof zij thuis waren, terwijl zij bovendien met de meest mogelijke zorg de aanwezige kasten hadden geopend en .doorzocht. Dat de heeren zich erg op hun gemak gevoelden, kan hieruit bljjken, dat zij er slechts met veel moeite toe konden worden gebracht de politie te volgen, blijkbaar wel wetende, dat hun een minder comfortabel kwartier wachtte. Voor zoover reeds is kunnen blijken, zjjn de heeren 20 en 23 jaren oud en herkomstig uit Amsterdam, terwijl ook reeds is gebleken dat door hen eenige goederen, den he^r Oort toèbéhoorende, zjjn verkocht, geworden. Gelukkig is de zilverkast, die zich in een der benedenkamers bevindt, doordien er een schildersezel met schilderij voorstond, aan hun aandacht ontsnapt, anders zouden zij een goeden slag hebben geslagen en zeker de terugkomst van den heer Oort niet hebben afgewacht. lliddelburg, 27 Juli. Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wgk heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Zeeland aangenomen. Men schrjjft uit Middelburg, dat voor het plaatsen van een stoom-caroussel op de kermis aldaar door zekeren Vincken de fabelachtige som van f 1287 is geboden. Dit is oorzaak, dat hij op dat gebied geheel alleen is. De heer mr. J. Z. Mazel te 's Gravenhage, de nieuwbenoemde subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Middelburg, werd j.l. Woensdag als zoodanig voor het gerechtshof te 's Gravenhage beëedigd, terwijl zijne installatie bij bovengenoemde rechtbank zal plaats hebben op a.s. Woensdagmorgen. Goes, 25 Juli. De gemeenteraad treft het al heel ongelukkig. In de bijeenkomst van Vrjjdagavond maken de leden zich gereed om tot leeraar in de Engelsche taal en letteren te benoemen den heer J. Coster, die Bedert 1 Februari de betrekking op uitmuntende wijze heeft waargenomen, en ziet, even voor de opening der vergadering wordt een kon. besluit bekend, waarbij genoemde heer benoemd is tot leeraar te Tilburg. Dus nieuwe oproeping, nieuwe voordracht, maar hoogstwaarschijnlijk geen in-functie- treding bij het begin van den nieuwen cursus, hetgeen beteekent nadeel voor de school. De uren Nederlandsche taal en letteren van den leeraar Teding van Berkhout (tegen 1 Sept. op verzoek eervol ontslagen) zullen gegeven worden door den heer Borgeld, die eenige uren in de geschiedenis afstaat, waarvoor benoemd wordt de heer Zondervan te Bergen op Zoom. Door den heer F. H. Eydman te Delft is eene aanvrage ingekomen voor voorloopige concessie tot het maken van eon waterleiding, die de ingezetenen steeds van goed drinkwater, uit zeewater gedistilleerd, zal voorzien. In de bedoeling van den aanvrager ligt, om niet alleen Goes maar ook andere gemeenten van zuiver drinkwater te voorzien. Misschien, zou zelfs de mogelijkheid ontstaan dat Goes in het bezit kwam van eene suikerfabriek. De prijs van het water is zeer laag: 25 cent per kub. meter. Deze prijs is zoo gering, omdat de voornaamste winst gevonden wordt in de nevenproducten. Subsidie wordt niet gevraagd, alleen concessie vóór anderen. De raad besloot het nader in te zenden voorstel in ernstige overweging te nemen. Zooals wij vroeger mededeelden was geen enkele inschrijver voor de verpachting der gemeentereiniging en dreigde dus gevaar voor eigen exploitatie. Vermoedelijk zal dat niet noodig zijn, omdat twee aanbiedingen voor onderhandsche pacht zijn ingekomen. De financieele commissie is van oordeel, dat door krachtiger vervolging, desnoods door executie, nog wel eenige posten van den hoofdeljjken omslag betaald zouden worden. De post oninbaar" voor hoofdeljjken omslag en hondenbelasting zou daardoor minder worden. Ten behoeve der schutterij zal de gemeente f 484,35 moeten bjjpassen. Aan het slot der zitting kwamen de tongen los. Eén lid verlangde dat het aflaten van het water in het vervolg niet meer gedurende de heete zomer dagen zou plaats hebben. Dit geschiedt evenwel met het oog op de scheepvaart. Een ander lid wenschte verbod op het verkoopen gedurende de kermis van limonade en bier in de stoomcaroussols. Een derde lid zou gaarne zien dat aan laatst genoemde kermis-attributen het gebruik van de stoomfluit werd verboden. De vrees is niet ongegrond, dat de houders dier inrichtingen ten gevolge van zooveel verbods bepalingen eenvoudig zouden wegblijven, waardoor de gemeentekas het staangeld zou missen. A. H. Drjjfhout, beëedigd klerk bij de regis tratie, is benoemd tot rijksklerk. Tot deurwaarder bij de directe belastingen te Amsterdam is benoemd de heer L. D. Oosterveld, thans te Goes. van der Krap, leerling van het instituut Van Lin- schoten te Middelburg. Een te Dordrecht uitgegeven blad meldde Donderdag, dat de moeder van een meisje, dat zich gebrand had, dagelijks niet nuchter langs de straat liep. Bedoeld was, dat de vrouw met vruchten langs de deur ventte! Vrijdagmiddag bad de heer A. E. Heidelaar, aannemer van het leggen van de gasleiding aan het station te Groningen, het ongeluk van het perron te vallen en tu:-schen de rails terecht te komen, juist op het oogenblik dat een rangeerende trein naderde. Hoewel de machinist, het ongeluk bemerkende, terstond remde, kon hg niet verhinderen dat de trein over den heer Heidelaar heen ging. Het bleek later gelukkh- te zijn afgeloopen, daar de heer H. geen letsel lav gekregen en onmiddellgk zjjn werk kon hervatte*.' Als een zeker niet dikwijls voorkomend geval meldt men uit Renkum, dat bij den gemeenteraad aldaar is ingekomen een adres van den heer J. W. N. v. d. Z., te Heelsum, waarin bjj verzoekt zjjn aanslag in den hoofdelijken omslag te verhoogen, ómdat hij in het bezit was gekomen van een erfenis en zijn kapitaal daardoor belangrijk is vermeerderd. Men zal zich herinneren hoe onlangs een Haagsch dokter, vroeger op Tessel gevestigd, zjjn patiënten aldaar een vrooljjke kermis wenschte en hen daarbij herinnerdeaan de hem nog ver schuldigde rekeningen. Die dokter woonde ook het jongste geneeskundig congres te 'sHage bjj en zijn collega's noemden hem Tesselscliade Een schat gevonden. Een arbeider te Bokstel heeft bij het graven op eigendom van een molenaar 59 zilyeren geldstukken gevonden, meest dateerende uit de 15e en 16e eeuw, verscheidone uit het tjjdperk der Regeering van Keizer Maximiliaan I. De oudste schutter van Nedorland! Den len Augustus a.s. herdenkt de heer D. Croese te Zutphen den dagwaarop hij vóór 55 jaren in schutterlijken dienst trad. To Dodewaard spoelde Woensdagochtend op een der uiterwaarden een lijk van een infanterist aan, reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Om het lijf was een vrij lang touw gebonden, aan welks einde een paar zware steenen en eene kwartiermuts waren bevestigd. Op het lichaam werden gevonden een paar centen en de helft van een retourbiljet Kampen-Njjmegen. Een jongen van ongeveer 12 jaar heeft te Hillegom het ongeluk gehad van een in vollen gang zijnden schommel af te vallen en met het hoofd tegen een paal terecht te komen. Bewusteloos en hevig bloedend uit verscheidene wonden aan het hoofd, werd hij opgenomen en per rijtuig naar den dokter vervoerd. Hoewel de toestand niet levensgevaarlijk is, bljjft hij zeer zorgwekkend. Te Steenbergen is de heer C. Luijkx, eigenaar van het bekende ontspanningsoord Vossenjacht" aldaar, door een ongelukkig toeval te water geraakt en verdronken. Utrecht, 25 Juli. Toen de heer H. L. Oort, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente alhier, gisterenmiddag, na eenige dagen met zjjn familie afwezig te zjjn geweest, thuis kwam, verwonderde hij zich zeer, dat hij de deur zijner woning niet kon openkrjjgen. Zijn verwondering steeg ten top, toen hij van zjjn buurman vernam, dat er reeds sedert een paar dagen twee heerén ten zgnent logeerden en dezen bepaald thuis waren. Daar den heer Oort van deze logé's echter niets bekend was, kreeg men kwaad vermoeden, deed de KoiynspiaAt. Donderdag 11. is aan den Nieuw-Noord-Bevelandpolder een slijkval gekomen van pl. m. 200 M., op pl. m. 150 M. uit den wal, tusschen de djjkpalen 14 en 17. Zierikzee, 27 Juli. Bij kon. besl. zijn be noemd: tot gezworen voor het waterschap Nieuw- Bommenede de heer C. J. Hocke Hoogenboom; tot gezworen voor den polder Oud-Kempenshofstede de heer B. M. Suurland en tot gezworen voor den polder Baarland c.s. de heer C. Meeuwse. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse J. E. de Bruyne, geb. te Zierikzee. Bij de te St. Philipsland gehouden raadsver kiezing zjjn de aftredende leden, de heeren J. J. Geense, M. Dorst en A. van Dijke, herkozen. Door den raad der gemeente Melissant is aan den Minister van Waterstaat en aan Gedep. Staten een adres van adhaesie ingezonden, met de door de Rotterdamsche tramweg-maatschappij aangevraagde concessie voor den aanleg van een tramweg door Flakkee, in aansluiting met den ontworpen tramweg van Rotterdam door de Hoeksche Waard. Tot de kweekschool van machinisten te Amster dam, afdeeling technici, is toegelaten M. A. Douw 4TJËH. Het sneuvelen van Nja Makam, waarvan melding werd gemaakt, is, zegt het Hbldeen buitenkansje, in 't bijzonder voor Sumatra's Oostkust. Van af 1881 heeft geen bendehoofd het ons daar zoo lastig gemaakt als hjj en zjjn invloed en aanzien onder de bevolking, gaven er ons handen vol werk. Zijn laatste optreden in het Tamiangsche dagteekent van 1894 en het krachtig optreden van kolonel v. d. Pol bij Tempat Toenga, waar de vijand 84dooden in onze handen liet, maakte destjjds een einde aan zijn agitatie. Hg trok zich na die nederlaag terug in Groot-Atjeh, van waar hg afkomstig was, en ziekelijk en op voorspraak van Toekoe Oemar, onderwierp hij zich aan ons gezag. Te Kota Radja was bij korten tijd onder behandeling van Europeesche geneesheeren, die echter weinig hoop hadden op zjjn herstel. Hjj werd intusschen beter en leefde kalm en rustig totdat Toekoe Oemar ons afvieL Over zijn persoonljjken invloed op Sumatra's Oostkust was de meening, vooral in den beginne, zeer verschillend. Sommigen zagen in hem slechts een roover, die geen kern van tegenstand rondom zich kon verzamelen, anderen daarentegen een zendeling van den pretendent-sultan. Zeker is het dat bij een aanstelling had van T. Daoud voorzien van diens >tjap simbilan". Zjjn aanhoudend door dringen tot Tamiang en een keer zelfs totLangkat bewijst dat de Maleier dier streken hem ter zijde stond. Hjj zelf, werd gezegd, vocht niet medehij hitste de bevolking slechts aan tot den strijd tegen de Kompanie. Afkomstig uit de voorname priester- school van Lamoga, was hjj meer priester dan soldaat. Zeker is het, dat hjj voorloopig op de Oost kust geen opvolger heeft en dit is van zeer groote beteekenis. Vervolgens werd overgegaan tot het benoemen van een weger. Uit de 40 sollicitanten werd eerst een 6tal en daarna een 3tal gekozen. Daar echter niemand der aanwezigen voldoende inlichtingen kon geven omtrent de geschiktheid dezer 3 candidaten, werd op voorstel van een der leden besloten de definitieve benoeming uit te stellen tot het Bestuur voldoende op de hoogte hunner geschiktheid was. Eindeljjk kwam aan de orde het plaatsen en betalen der aandeelen, waarbjj bleek dat veel meer aandeelen konden worden geplaatst dan beschikbaar waren. De Voorzitter deelde mede, een request aan den Gemeenteraad, waarin nogmaalB werd aangedrongen op verplaatsing der fairbank, daarbij de redenen opgevende waarom deze zoowel in het belang van de Vereeniging als van de gemeente was. Dit request werd door alle aanwezigen geteokend. Nadat dé Voorzitter nog eeuige inededeelingen had gedaan in zake de Tiendverhuringen, werd de vergadering gesloten. Ook te Middelhamis doen zich vele gevallen voor van de besmetteljjke vlekziekte bjj varkens. De blocdmest van de bekende firma Nivette Co. te Parijs, welke aan vele tuinders in het Westland was geleverd, heeft zeer slechte uitkomsten gegevende mest heeft bij de meesten in het geheel niet gewerkt, zoodat onbemeste strookjes minstens evengoed stonden als die, welke van bloedmest voorzien waren. en dat bjj de lade met de schaar van tante had opengemaakt. Het openbaar ministerie vorderdeondanks beklaagde's ontkentenis, 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De instructie in de zaak van den te Alblasser- dam gepleegden moord is in vollen gang. Het geredde meisje Marrigje Kloot is opnieuw door den rechter-commissaris gehoord, benevens eene dienst bode uit Hen drik-Ido-Ambacht, die op den dag van den moord des middags omstreeks 4 uur toen zjj vóór de hofstede van den heer Van Haaften, aan den ingang van den polder »Het Nieuw land", aan het werk was den verdachte' Jansen en eenige oogenblikken later twee meisjes den weg door dien polder moet hebben zien inslaan Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Iturgll, 27 Juli. De heer H. J. Romejjn alhier is aannemer geworden van de aarde- en beschoeiingswerken aan de haven te Zonnemaire voor eene som van f 2395. Landbouw en Veeteelt. Vrijdagavond 1.1. werd in den tuin der sociëteit •Ons Genoegen" te Zierikzee eene vergadering ge houden der aldaar bestaande Landbouw-Vereeniging •Streven naar Beter", waarbjj 36 leden tegen woordig waren. Deze vergadering was hoofdzakeljjk bestemd om de zaken te regelen betreffende de op te richten fairbank. Vooreerst werden benoemd 5 bestuursleden dier bank; deze werden allen tegelijk benoemd, met opdracht de verschillende betrekkingen onderling te verdeelen. Daarna kwam aan de orde het vaststellen van eene instructie voor den weger. De voornaamste bepalingen daarin zjjn: 1°. dat de weger een eed van onpartjjdigheid zal afleggen2°. dat het op eene boete van f 5 verboden zal zjjn fooien ofververschingen van belanghebbenden aan te nemen; 3°. dat bij op poene van dezelfde boete verplicht zal zjjn zelf te wegen. Bet eene kleine toevoeging werd genoemde instructie goedgekeurd. BECBTSZAKEM. Bij bevelschrift der arrondissem .-rechtbank te Middelburg, dd. 24 Juli j.l., zjjn naar de openbare terechtzitting verwezen de zaken tegen: J. van B., 20 jaar, J. W., 18 jaar, J. W., 19 jaar, H. de V., 19 jaar en D. K., 19 jaar, allen arbeiders te Borsele, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ter terechtzitting van het kantongerecht te Goes van 29 Juni jl. opzettelijk onder eede in strijd met de waarheid eene valsche verklaring te hebben afgelegd in de strafzaak contra J. V. P., beklaagd van open bare dronkenschap. Aan beklaagden is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. C. de Witt Hamer J.Gz. adcocaat en procureur te Middelburg. Voorts is naar de openbare terechtzitting dierzelfde rechtbank verwezen de zaak contra M. J. B., eigenlijk genaamd R. M., 23 jaar, dienstbode, laatst wonende te Vlissingen, thans in hechtenis, beklaagd van onder bedriegeljjke voorgevens (o. a. beweerde zjj eerstdaags eene erfenis van f 1500 te verwachten) E. H., huisvrouw van J. F., te Vlissingen te hebben bewogen haar, beklaagde, kost, inwoning en kleeding te verstrekken van af December 1895 tot Juni 1896, zonder dat door beklaagde eenige vergoeding daarvoor is gedaan. Aan de beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd mr. K. W. Brevet, advocaat en procureur te Middelburg. Voor bovengenoemde rechtbank had zich j.l. Vrijdag te verantwoorden de 31-jarige slagersknecht IJ. C. S. te Vlissingen, thans gedetineerd, beklaagd van in de maanden Mei en Juni, als knecht in dienst bjj den slager L. van Os te Vlissingen, van mej. C. E. Hulsebos een som van f 19.23 voor zjjn patroon ontvangen, doch niet aan dezen afgedragen te hebben. Twee getuigen waren in deze zaak gedagvaard, waarvan een, L. van Os, wegens ongesteldheid niet verschenen was. De andere getuige, mej. Hulsebos, verklaarde dat beklaagde gedurende de maanden Mei en Juni bij hare ouders vleesch had bezorgd en steeds het geld daarvoor ontvangen. Beklaagde erkende het bedrag verduisterd te hebben, doch beweerde dat hjj van zjjn patroon geld te vorderen had. De ambtenaar van het O. M. vorderde beklaagde's veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, met vermindering van den tjjd in voorarrest door gebracht. Voorts stond tereeht de 47-jarige J. D., koop man te Goes, thans gedetineerd, beklaagd van bedelarij bjj eenige landbouwers te Oostkapelle en Domburg. Om te slagen en het medeljjden op te wekken had hjj een brief overgegeven, waarin hjj den treurigen toestand, waarin hjj verkeerde, schetste, met verzoek dien te lezen. Beklaagde erkende vol mondig. De ambtenaar van het O. M. wees op het feit dat beklaagde bjj de rechterljjke macht een oude bekende is en reeds op 13-jarigen leeftijd zich ver oordeeld zag wegens diefstal ten nadeele zjjner kameraads. Na dien bezorgde een reeks van ver schillende veroordeelingen hem meer dan twintig jaren gevangenisstraf. De ambtenaar vorderde daarop tegen bekl. 12 dagen gevangenisstraf en opzending voor den tjjd van drie jaar naar eene rijks werkinrichting. Ook de 68-jarige P. de C., poelier te Hansweert, thans gedetineerd, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis door bovengenoemde rechtbank ten zijnen laste op 10 dezer uitgesproken, waarbjj hij ter zake van kippendiefslallen op eenige hofsteden onder Schore met geweldpleging bjj zjjne aanhouding, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De justitie heeft een instructie geopend in zake den brand, die onlangs op het buitenverbljjf van den heer Onderwater te Heemstede ontstond in een partjj van 40 duizend turven, in een kelder geborgen. Het bleek nl. dat een deel daarvan met petroleum was gedrenkt. Voor de rechtbank te 's Gravenhage stond Vrijdag een man terecht, die uit een met geweld door hem geopende ladekast uit een woning in een hofje aan de Zuilingstraat aldaar, een rijksdaalder had ontvreemd. Toen hjj dit deed, was er niemand in de kamer dan een meisje van drie jaar, dochtertje van de bestolen vrouw. Dit kind kwam met haar moeder mede voor den rechter. Terwjjl de moeder een omstandig getuigenis aflegde en de kleine Cornelia vrjjmoedig naast haar stond en aandachtig luisterde, ondervroeg de president nu en dan het kind, dat in gebroken wartaal, maar zonder eenig spoor van bedeesdheid, vertelde dat Jan dat was de beklaagde, die voor haar geen vreemde bleek te zjjn in moeke's lade geweest was en daaruit centen had genomen OMHEB W M S. Rurgtl. Benoemd tot onderwjjzer aan een der openbare scholen te Apeldoorn de heer A. J. Romejjn alhier. De zestigste algemeene vergadering der Zuid- Bevelandsche onderwijzersvereniging, Vrijdag te Goes gehouden, werd door 70 leden, waaronder 3 onderwjjzeressen, bjjgewoond. Wegens het kroonjaar der vereeniging waren de vergaderlokalen net ver sierd. De heeren mr. C. de Witt Hamer en Ph. M. v. d. Mandere woonden de vergadering bjj. Laatst genoemde, afgetreden arrond.-schoolopziener, werd door den waarnemenden voorzitter hartelijk dank gezegd voor alles wat hjj gedurende ruim 7 jaar voor het ouderwjjs en de onderwjjzers had gedaan. Het aftredend bestuurslid, de heer Breetvelt, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De rekening sloot met een batig saldo van f 40, de boekerjj telt bjjna 700 deelen. Men kan tegenwoordig geen twee onderwjjzers bjj elkaar hebben, of het punt van gesprek is: de baldadigheid der straatjeugd. Geen wonder dus dat de heer de Rey »de straatjongen" tot onderwerp zijner lezing had gekozen. Nieuw is bet onderwerp allesbehalve, en er iets nieuws over te zeggen nog al moeiljjï. Daarop kregen de leden van denzelfden heer ter kennismaking een toestel om het rekenonderwjjs in de lagere klassen aanschouweljjk te maken. Ten slotte las de heer Steuvoer van Driewegen een geestige schets, getiteld »Uit solliciteeren". Na afloop werd door de 70 leden een rjjtoer gedaan door het schoonste deel van Zuid-Beveland, waarna ongeveer een dertigtal deelnamen aan den gemeenschappeljjken maaltjjd. Te Loo (een buurtschap van de gemeente Duiven) is het hoofd der school G. J. van Rijn, volgens den Bode, onder de volgende omstandigheden ontslagen Op 1 Juli heeft dat hoofd der school den gewonen ochtendschooltjjd gehouden; aan het eind daarvan wordt hem verteld, dat er zoo even gemeenteraad^ zitting is geweest en dat hij met ingang van 1 J-dü niet-eervol ontslagen is. Onmiddellgk gaat de heer Van Rjjn naar het gemeentehuis om den burgemeester inlichtingen te verzoeken. Deze bevestigt het bericht en op de vraag van den heer Van Rjjn of Z.E.A. hem ook de reden zou willen mededeelen, weigert deze zulks uitdrukkelijk en zegt dat hjj, de ontslagene, daarmee niet noodig heeft. Men zal ze wel aan Gedeputeerde Staten mededeelen. Nog denzelfden dag werd de school door den burgemeester, vergezeld van den veldwachter, gesloten. De Bode dringt op onderzoek aan. Dat zal wel niet uitblijven. Ingezonden stukken. EBME VRAAG. Schrjjft het Kerkelijk Reglement voor om aan de alhier staande drie Ned. Herv. predikanten tegelijk vacantie te geven? Zoo ja! Zou het dan geen tjjd worden bedoeld Reglement te wijzigen, opdat geene vertraging in de godsdienstige samenkomsten zouden ontstaan, zooals Zondag 1.1., daar er slechts één predikbeurt werd vervuld in de Nieuwe Kerk en geheel dien dag de moderne richting achterwege bleef? JEen liid der Herv. Gemeente te Zlerlksee. COBBESPOMDEHT1E. Men verzoekt ons te melden, dat de veiling der vruchten van den heer Geluk van >Steenhove" geschiedde per 42 A. 58 c.A. en niet per 41 A. 68 c.A., zooals de gewoonte is. ZIERIKZEE. TIJD VAN HOOGWATER EN VA.N LAAGWATER. Juli—Aug. 27. 28. Maans- óuderdom.1 19 20 21 6,54 n. 23 24 H.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. 4,31 4,43 5,04 5,13 5.37 5,43 6,07 6,10 6,36 6,43 7.07 7,20 7,47 8,04 8.38 9.08 Tja van H.W. te Dordrecht 3,15 u, later - kW. 5,30 u. m. 9,46 10,17 10,24 10,51 11,— 11,21 11,32 11,59 0,13 0,38 0,57 1,18 1,44 2,06 2,43 Burgerlijke 8tand van Zierikzee. geboren: Eene dochter van A. Buijae en H. J. Phaff overleden: y-'küir. f - ,8 JOB. 22 Juli. C. P. dre Herder, 18 „...aP 7 m-' 4 - 23 Juli. 16 Juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1