ZIERIKZEESCHE IE UWSIt4»I)E. Donderdag 23 Juli 1896. Vakopleiding. NIEUWSTIJDINGEN. Raadszitting van 20 Juli 11. te Wissenkerke. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6796. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Er is eene nuttige vereeniging ontstaan, eene vereeniging, waarvan op sociaal gebied veel goeds te verwachten is en waarvan ieder lid kan zijn, zonder onderscheid. Vakopleiding, betere vak opleiding, de best mogelijke vakopleiding toch acht ieder noodig. En zoo er verschil is over de beste wijze, waarop het doel te bereiken is, dan onderscheidt deze vereeniging zich daarin van vele andere, dat zij alle wegen, die naar Rome voeren, wil, en in verband met wat zij beoogt, ook kan bewandelen. Bjj vakopleiding denkt men in den regel aller eerst aan ambachtsscholen, of meer in het algemeen aan vakscholen. Wij achten dit uitnemende inrichtingen; door een goeden staf van leeraren, door doelmatige inrichting van lokalen en benoodigd- heden, door een ruime en doeltreffende keus van leer middelen kan men daar bij ijver en goeden wil der leerlingen het onderwijs tot een zeer hoog peil opvoeren. Sommiger bezwaar, dat de opleiding niet practisch genoeg zou zijn, wordt door de ervaring op den duur althans i niet bevestigd. Het is wel mogelijk, dat men in den aanvang, ook hier moest men eerst den goeden weg zoeken, niet genoeg het oog had op de toekomstige bestemming der jongelui; maar dat is dan nu een volkomen overwonnen standpunt; en de jongelui, die een cursus van een vakschool afgeloopen hebben, vinden in het practische leven gemakkelijk eene goede plaatsing. Bij al haar voortreffelijkheid hebben die inrichtingen echter een groot bezwaar: dit nl., dat men ze niet overal kan hebben en dat ze niet voor alle vakken mogelijk zjjn. De Vereeniging neemt daarom ook terecht het leerlingwezen in haar werkplan op. Wij hebben ons daarover reeds zoo dikwijls uitgelaten, dat wij de doelmatigheid ervan niet weer behoeven in het licht te stellen. De Vereeniging wil echter naast of liever tusschen vakscholen en opleiding in de werkplaats nog iets: ambachts-avondscholen. Wat daarmee bedoeld wordt schijnt ons toe, veel over eenkomst te hebben met voortreffelijke instellingen, die vroeger in vele plaatsen van ons land bestonden en wellicht nog bestaan, ten deele echter door den alles-gelijkmakenden geest, die ons onderwijs vele jaren beheerschte, verdwenen, ten deele ook in burger-avondscholen zjjn opgelost. Zij zijn veelal door departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgericht en heetten teekenscholen. Maar behalve teekenen (bouwkundig- en handteekenen) werd er gewoonljjk ook schilderen, boetseeren, beeldhouwen geleerd. En bovendien was aan zoo'n teekenschool veelal een rekenles verbonden. Het rekenen, dat daar onderwezen werd, sloot zich bij het op school genoten onderwijs aan en was bepaald op de practische toepassing in verschillende vakken gericht. Tegenwoordig zou men aan zulke inrichtingen ook eenig practisch onderwjjs in de beginselen der natuurkunde geven, voor sommigen wellicht er wat waren-kennis, of laat ons liever zeggen, materiaal kennis bij voegen. Maar hoe dit zijn moge, inrichtingen in dien geest zullen, waar burger-avondscholen niet mogelijk zijn, zeer groote diensten kunnen bewijzen, zjj zgn de theoretische aanvulling van het practisch onderwijs, dat de leerling in de werkplaats ontvangt zij zgn ook nuttig en noodig voor hen, die op de tegenwoordig gebruikelijke manier op »een winkel" gaan om >een ambacht te loeren". Wij kennen de vruchten van zulke teekenscholen van zeer nabij en zullen ons verheugen, als zij naast een goed leerlingstelsel algemeen worden in ons vaderland, niet ter vervanging van vakscholen of burgerdag scholen, maar ter aanvulling eener ernstige leemte, overal waar die inrichtingen niet bestaan. Blijkt uit het hiervoor gezegde, dat voor de Vereeniging een ruim veld ter bearbeiding open staat, er is aan de zaak eene andere zijde, die niet zoo dadelijk in het oog valt en die de samen werking met deze Vereeniging buitengewoon aan trekkelijk maakt. De taak die zij zich stelt, is verheven, het arbeidsveld is uitgestrekt, maar hier is verdeeling van arbeid tot in het onein dige mógelijk; en ieder onderdeel van den arbeid helpt niet alleen het groote doel te bereiken, maar schenkt ook op zichzelf voldoening, omdat het op zichzelf nut doet. Als men een steentje mee mag aandragen voor een groot gebouw, dan ja heeft men de voldoening ook mede-arbeider te zgn aan den bouw. Maar het is toch niet mogelijk zjjn eigen steentje weerom te vinden en als men het al kan, dan is het nog maar een deel van het geheel; maar hier kan elke arbeid, hoewel een deel van het geheel, ook zelf een zichtbare en een vruchtbare daad zijn. Waar een school noodig is, lichte men er, plaatselijk eene op, en terwijl men zoo hetgeen de Vereeniging wil, bevordert, sticht men tevens eene nuttige in stelling in eigen midden. Maar dit gaat nog veel verder; met eiken leerling, wie men een goede opleiding bezorgt, doet men eene goede daadgoed voor den leerling zelf, maar nuttig ook voor de groote zaak. Eén zoo'n leerling! Die óéne leerling is voor zich dan toch een goed werkman geworden! En daarover denke men niet gering Doch daarbij blijft het niet. Ieder aldus beter gevormd werkman heeft invloed tot verheffing van het peil van het vak, dat hij uitoefent. Langs allerlei wegen. De klant, die vandaag een goed stuk werk ontvangt, zal morgen licht met een minder goed niet tevreden zgn. De baas, die van Jan goed werk krijgt, zal van Piet eischen dat hij het ook zoo doe. De eischen worden onwillekeurig hooger. Van den anderen kant werkt het voorbeeld van den goedgevormden werkman op zgn kame raden, die met, en vooral op de jongeren, die onder hem werken, en natuurlijk in sterke mate op hen, die van hem leeren moeten. Daarom behoeft hier ook niemand op een ander te wachten. Wij bevelen met al de kracht die in ons is, de toetreding tot deze VereenigiDg aan, omdat aaneensluiting de kracht verhoogt, omdat, waar men op regeeringBmaatregelen heeft aan te dringen, eene groote Vereeniging meer vermag dan een enkel persoon, en eindelgk, omdat stelselmatige bearbeiding van het geheele veld, ook in deze meer vrucht belooft, dan op zichzelf staande pogingen van verschillende personen zonder vast plan of bepaald omschreven doel. Maar dit neemt niet weg, dat ieder, die geves tigd is op eene plaats waar de Vereeniging niet werken kan, of althans niet werkt, zelf de hand aan den ploeg kan slaan, en dat ieder die ook maar een werkman in staat stelt, goed gewapend den strijd om het bestaan te strijden, dien werk man een uitnemenden dienst bewijst, het doel der Vereeniging voor Vakopleiding naar vermogen helpt bevorderen, en, hoe bescheiden dan ook, een stapje doet op een der vele wegen, die tot oplossing der sociale quaestie nog te betreden zijn. Transvaal. Het onderzoek omtrent den inval door de man schappen van Jameson in de Zuid-Afrikaansche republiek is een nieuw stadium ingetreden. De Kaapsche regeering had, om daaromtrent op zuiver terrein te komen, een speciale commissie benoemd, belast met het onderzoek naar de juiste toedracht der zaak. Zij is in dat opzicht vlugger dan de Engelsche regeering, welke nog geen beslissend besluit heeft genomen. Wat door verschillende personen in het buitenland en met groote beslistheid in de pers der Zuid-Afrikaansche republiek werd beweerd, wordt vastgesteld door het ingesteld onderzoek dat nl. de heeren Rhodes, Beit en Harris wel degelijk op de hoogte zijn geweest van wat door Jameson werd voorbereid. Het is nu de vraag, of dit rapport invloed zal uitoefenen op de beslissing, welke zal worden genomen door de commissie der Engelsche regeering, die zich zeer zeker onafhankelijk genoeg zal toonen, om een zelfstandig rapport te kunnen uitbrengen. Vermoedelijk zal thans de stralenglans, welke om het hoofd van den heer Rhodes heeft geschitterd, wel eenigszins verbleeken. En zgn heldendaden in Rhodesia, waar hij, zooals de historie vermeldt, ten strijd trekt tegen de Matabelen, gewapend met een rotting, zullen waarschijnlijk wel met wat meer nuchterheid worden beschouwd. Amerika. New-York heeft tegenwoordig een »cause célèbre", die voornamelijk in de plu to- en aristocratische wereld druk besproken wordt. De Amerikaansche Croesus Cornelius Vanderbilt nameljjk heeft wij meldden het reeds zijn zoon onterfd, hetgeen met het oog op den onmetelijken rijkdom van papa Vanderbilt een feit van belang is. De reden is een huwelijk, dat de zoon van den millionnair Cornelius Vanderbilt Jr., tegen den wil van zgn vader sloot. De uitverkorene van den jongen man behoort volstrekt niet tot de arme meisjes, hoewel haar familie nu juist niet in de eerste rij der Amerikaan sche plutocratie thuis hoort. Het vermogen van haar vader, K. T. Wilson, moet ongeveer f 37,500,000 bedragen, welk bedrag nu zoo maar niet weg te cjjferen is. Het meisje heeft weliswaar zusters, doch dit verhindert niet, dat haar vastgezet vaderlijk erfdeel f 7,500,000 bedraagt. De overwegingen, die papa Vanderbilt aanleiding gaven, tegen het huwelijksplan met kracht op te komen, zgn zoon met onterving te bedreigen en die bedreiging ook ten uitvoer te brengen, zijn, naar men zegt, van geheel anderen aard. Miss Wilson is verwant aan de Belmonts, een andere millionnairsfamilie, die op commerciëel gebied voortdurend met de Vanderbilts in concurrentie was, en deze steeds veel afbreuk deed. De oude Vanderbilt vreesde nu, dat zijn zoon zich eenmaal, tengevolge der nieuwe familierelaties, met de Belmonts, zgn verwoedste concurrenten, zouassoci- eeren. Voor het oog der wereld trachtte hij deze rancune te verbloemen en wierp hij zijn tegenkanting op den ongelgken leeftijd van het paar. Cornelius Vanderbilt is eerst 22 jaar oud, het meisje echter, dat hij huwen wilde en werkelijk ook huwde, telt reeds 33 lentes. Op haar 21e jaar, dus in 1884, werd zij voor het eerst in gezelschappen binnen geleid. Dit leeftijdsverschil tusschen man en vrouw is voorzeker ongewoon, hoewel miss Wilson alle jeugdige frischheid behouden heeft en niemand bjj den aanblik der bloeiende vrouw zou zeggen, dat zij de bedenkelijke drie kruisjes reeds eenige jaren achter den rug heeft. Hoogst merkwaardig ljjkt ook het feit, dat een millioen en-erfdochter als miss Wilson een oude jonge juffrouw werd zonder een man te vinden, die met haar wenschen overeenkwam. Aan cavaliers zal het haar niet ontbroken hebben, gelet op de omstandig heid dat de bekoorlijkheden eener 33-jarige een man van 22 jaar zoodanig imponeerden, dat hij om harentwil het vermogen van een Croesus, dat hem ten deel zou zijn gevallen, versmaadde. Beide Vanderbilts, vader en zoon, zijn echte stijfkoppen, en personen, die hen kennen, verklaren, dat na deze breuk een verzoening nimmer meer tot stand kan komen. De zoon zou niet op eens het grootste gedeelte van het vaderlijk vermogen hebben geërfd, doch van Vanderbilt Sr. f 12,500,000 contant op den dag van zgn huwelijk ontvangen hebben, wanneer hg rekening had gehouden met de wenschen van zijn vader. Vermoedelijk had de hem toegedachte bruid dan ook ettelijke millioenen in het huwelijks bootje gebracht. Boven al deze schatten prefereerde hij echter de hand van miss Wilson. De jonge Vanderbilt is niet geheel onbemiddeld, hoewel hij in de Amerikaansche millioenenwereldals >straatarm" wordt gequalificeerd. Hij heeft, naar men zegt, een particulier vermogen van f 250,000 en een betrekking aan het technisch bureau der Centraal-Spoorwegmaatschappij. Ver moedelijk zal hg na zgn huwelijksreis door Europa, die een jaar zal duren, als associé toetreden tot de firma R. T. Wilson Co. Hg bezit weliswaar geen kapitaal voor een firma, die 15 millioen dollars waard" is, zooals men in Amerika zegt, doch zgn naam alleen is een kapitaal waard, dat in zaken zeer productief te maken is. Waarschijnlijk zal de firma dan heetenWilson, Vanderbilt Sc Co. Wanneer men ten slotte weet, dat Vanderbilt Jr. nog een erfenis van f 2,500,000 te wachten heeft, dan zal men overtuigd zijn, dat het jonge paar geen gebrek behoeft te lijden. Engeland. Als een staaltje van menschelijke dwaasheid wordt vermeld, dat eene Engelsche dame, lady Marcus Bredesford, niet minder dan 150 katten bezit. Elke kat heeft een naam, en de meesteres weet ze alle nauwkeurig van elkaar te onderscheiden. Loildeil, 20 Juli. Het proces van Jameson en zijn vijf mede-beschuldigden is heden voor het Hooggerechtshof begonnen tegenover lord Russell, opperste rechter van Engeland. Clarke, de advocaat van de beschuldigden, vroeg de ongeldigverklaring van de akte van beschuldiging, die hij onbepaald en dubbelzinnig noemde. 21 Juli. Lord Russell deelde mede, dat de rechtbank geen motief gevonden had om de acte van beschuldiging in haar geheel of in haar onder- deelen nietig te verklaren. Rusland. Volgens een bericht uit Odessa heeft de Czaar reeds meer dan 31/, millioen roebels doen uitbetalen aan de betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Moskou. Hongarije. Een vreeselijk onweer heefc een deel der stad Grau verwoest. De bliksem stak verscheidene huizen in brand. België. Te Antwerpen is het rechtsgeding begonnen tegen vrouw Maron, beschuldigd van vergiftiging harer schoonouders. Deze zaak gelijkt veel op die van mevrouw Joniauxdoch trekt minder de aandacht. Nederland. '8 Clravenhage, 20 Juli. Het slachtoffer van den noodlottigen twist op de Kalvermarkt, de veldartillerist J. Fortuin, werd hedenvoormiddag te 9 uur onder militair eerbetoon op de Algemeene Begraafplaats begraven. Een dichte menigte had zich verzameld nabjj het garnizoens-hospitaal, van welke inrichting de be grafenisstoet vertrok. De stoet was samengesteld uit een halve afdeeling artilleristen van de trein-afdeeling, waartoe Fortuin behoorde, onder bevel van den ln luitenant H. B. Schreuder. Twee hoornblazers gingen den lijkwagen vooraf en voerden onderweg den doodenmarseh uit. Op het lijkkleed waren eenige kransen gehecht, onder welke een van de manschappen der trein- afdeeling, blijkens het opschrift op het lint, gewijd aan hun kameraad. Bjj het voorbjjtrekken langs de Frederikskazerne Btonden, behalve de wacht, die de sabel presenteerde, met den kapitein J. J. L. P. Snabilié, kommandant van de trein-afdeeling, vele kameraden van den doode nabg het hek geschaard. Eerbiedig werd het militair saluut gebracht. Door passeerende troepen-afdeelingen werd in verschillende straten bij bet voorbijtrekken van den stoet eveneens het militaire eerbewijs gegeven. Bjj aankomst op het kerkhof, waar zich honderden bevonden, zóó zelfs, dat de politie een ruime plaats rondom het graf moest afzetten, werden revolver salvo's gelost door een viertal veldartilleristen, en nog driemaal werd dat tijdens de plechtigheid herhaald. Alvorens dit geschiedde, was de moeder van den doode bij de lijkkist neergeknield en nam snikkende van haar zoon afscheid met de woorden: »dag brave jongen". Een ander familielid schetste den verplet terenden indruk, dien de tijding van den dood en vooral de omstandigheden waaronder deze plaats had, op de familie had gemaakt. De belangstelling, heden den jeugdigen doode bewezen en vooral de treffende wijze waarop de militairen de blijken gaven hun dooden te eeren, vormden een grooten troost Voor de bedroefde betrekkingen, uit wier naam hij dan ook den kommandant van het eere-escorte en voorts de vele kameraden, die met verlof van hun meerderen de begrafenis mochten bijwonen, dank zegde. Nadat luit. Schreuder de familieleden de hand had gedrukt, was de plechtigheid volbracht. Zaterdagavond zgn in het Hollandsche Spoor station, even vóór het vertrek van den buitenland- schen trein, op aauwgzing van een paar bookmakers en andere personen, twee Belgen aangehouden, verdacht schuldig te zijn aan 't rollen van de portefeuille, o.a. inhoudende f 750, ten nadeele van een heer bij de wedrennen op Clingendaal. Zij werden naar het hoofd commissariaat van politie gebracht, maar wegens gebrek aan bewijs spoedig op vrije voeten gesteld. Aan denzelfden trein kwam een Belgisch heer tot de minder aangename ontdekking, dat hg zjjn portefeuille met pl.m. 300 frs. kwijt was. 'S Gravenkagc, 21 Juli. In de zitting van heden der Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer Blussé namens Gedeputeerden, op de inter pellatie omtrent de verbinding van het eiland Voorne en Putten met den vasten wal, geantwoord, dat Gedeputeerde Staten hopen voorstellen te doen, waardoor de Hoeksche Waard en Flakkee en Voorne en Putten aan den vasten wal door een tramlijn zullen verbonden worden. Rotterdam21 Juli. De voorloopige hechtenis van W. J. de Vos, verdacht van moord op A. F. Hoogsteden, is door de rechtbank weder verlengd. Te Rotterdam, in den jare 1896, slaat men nog geloof aan too verg. Twee dergelgke gevallen doen zich binnen de grenzen onzer gemeente voor, het eerste in de Gouwstraat te Oud-Charlois. Aldaar had zich eenigen tijd geleden een gezin uit Putters- hoek gevestigd. Voor een paar weken was een 17-jarige dochter uit dat gezin met andere meisjes bjj een tuinder op den Sluisjesdjjk aan het werk met aardbeien plukken. Onder dat werk ontstond twist en twee der pluksters takelden elkaar geducht toe. Het 17-jarige meisje was, hoewel volstrekt niet bij den twist betrokken, daarvan zoo hevig geschrikt, dat zij sedert aan zenuwtoevallen lijdt en soms zoo wild is, dat men moeite heeft haar te bedwingen. In plaats van die ziekteverschijnselen aan een natuurlijke oorzaak toe te schrijven, gingen de ouders het »wat verder zoeken", hoogwjjze buur vrouwen kwamen er bjj en weldra was men het er met elkaar over eens, dat het meisjebetooverd moest zijn. Naar de too verkol behoefde men ook niet lang te zoeken. In de buurt woont de 70-jarige weduwe M. van D., die al lang verdacht werd met »de zwarte kunst" om te gaan, dus leed het geen twijfel, of zjj moest het meisje hebben behekst. Sedert heeft de oude vrouw van haar buren allerlei baldadigheden uit te staan, haar buisdeur is inge trapt, haar inboedel beschadigd, zelfs heeft men een poging tot brandstichting gedaan, die bij de politie in onderzoek is. Vooral 's avonds ontstaan er oploopen voor haar woning, maar de politie houdt daar de wacht, om verdere daden van geweld te voorkomen. Het tweede geval wordt door een drogist mee gedeeld. In zgn winkel kwam een man vragen naar •clamjj", een artikel dat zelden gebruikt wordt. Toen de drogist vroeg, waarvoor de man dat noodig had, kreeg hg het volgende verhaalEen dochter van den man was door de kwade hand" aangeraakt en nu kon zjj soms vlagen van wildheid hebben, waarin zij door den sterkste niet te houden is. De tooverheks is natuurlijk weer een oude vrouw, voor wie het meisje wel eens koffie maalde en van wie zij een bloempje zonder steel had gekregen. Om nu die betoovering van haar te doen wijken, moet het volgend recept toegepast worden: 5 ons clamij en de steeltjes uit een bezem, waaraan nog heibloempjes zgn, moeten drie uur gekookt worden en daarbjj moet men hardop in den bijbel lezen. Dan zal de tooverheks komen en zeggen: »God zegen je" en het kind is genezen! Rotterdam, 21 Juli. Omtrent de oprichting eener coöperatieve Volksbroodbakkerij verneemt men nog het volgende: Het plan bestaat aan de verbruikers uit te keeren 5 brooden per honderd, tevens aan eiken verbruiker, heeft deze een huisgezin met vijf kinderen, bij ziekte, gedurende 3 weken gratis één brood per dag; heeft hij een gezin van 7 kinderen, bij ziekte, gedurende 3 weken V/s brood per dag, terwijl van de winst een gedeelte in de kassen der deelnemende vereenigingen zal worden gestort. Vermoedelijk zal de bakkerij in September a.s. in werking treden. Domburg. Dr. J. G. Mezger wordt hier 25 dezer maand verwacht. Tholen, 21 Juli. Door den heer C. J. de Vulder van Noorden, gedurende ruim 40 jaren burgemeester dezer gemeente, is tegen 1 October als zoodanig ontslag gevraagd, wegens gevorderden leeftjjd. Rlirgh, 22 Juli. Uitslag der op gisteren gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad. Uitgebracht 34 geldige Btemmen. Herkozen de aftredende leden, de heeren W. Heule met 32 en C. van de Vate met 27 stemmen. Reiiesse, 22 Juli. Aan de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad op gisteren hebben deelgenomen 56 kiezers van de 74. De heer S. de Brujjne is herkozen met 33 stemmen. Herstemming tusschen de heeren R. Steur Jr. en Th. Lange, die respectievelijk 26 en 7 stemmen verkregen. DllivemlUke, 22 Juli. Uitslag der ver kiezing voor twee leden van den gemeenteraad, periodiek aftredende. Getal kiezers 54. Ingeleverde geldige biljetten 30. Herkozen de heeren C. Boogerd met 28 en W. Ringelberg met 26 stemmen. Zierikzce, 22 Juli. In den vroegen morgen van Dinsdag ontstond brand op de bovenverdieping der woning van den spekslager v. d. J., in het Korte Groenendaal alhier, zeer waarschgnlijk ont staan door het spelen met lucifers door kinderen. Met behulp van eenige bnren mocht men er in slagen den verderen voortgang te stuiten. Eenige kleederen der dienstbode zgn verbrand. De bekende postzegelverzamelaar, Jhr. C. Ph. L. van Kinschot te Hasselt, behaalde op de inter nationale tentoonstelling van postzegels enz., welke van 17—22 Juli te 's-Gravenhage gehouden werd, in de afdeeling A (de belangrijkste verzameling zeldzame zegels) een diploma; M (belangrijkste ver zameling boekwerken en tjjdschriften op postzegel- kundig gebied) een eersten prijs, bestaande uit een groot zilveren medaille, terwijl buitendien nog een extra prijs, welke ter beschikking van de jury gesteld was, Z.H.W.Geb. ten deel viel. Op den staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamer in Ned.-Indië en gepubliceerd in de Staatscourant, komt o.a. voor die van J. M. N. A. Schelfhout, overleden te Djocdjokarta in Juli 1892 en wiens betrekkingen te Zierikzee gewoond hebben. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot dgkgraaf van den Molenpolder de heer A. van der Burght en tot gezworen voor den Noord-Kraaiertpolder de heer G. de Jager. Bij kon. besluit is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Scheele Jz. en aan A. Die- leman W.Gzresp. als dgkgraaf en als gezworen van het waterschap Loven en Willemskerke, pro vincie Zeeland. De rjjksontvanger van St. Maartensdgk houdt te St. Annaland den voorlaatsten Zaterdag van elke maand zitting in de voorkamer eoner particuliere woning. De toeloop is gewoonlgk zeer groot, zoodat wachten meestal aan do orde is. Dat zou niet erg wezen, als er eene goede plaats was, om te wach ten. Maar eenigen kunnen een plaatsje vinden in eene nauwe, korte gang, de anderen bljjven buiten. Wanneer men dan een halfuur of langer wachten moet, is het niet te verwonderen, dat som migen, zooals verleden Zaterdag gebeurd is, er de brui van geven en naar huis gaan. En dan moet het winter zijn! Verandering in dezen is zeer ge- weQpcht. Zierikzee, 22 Juli. Programma van het Derde Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 24 Juli a.s., 's avonds 8 uur: 1. Marche des Chasseurs Autrichiens, Eüenberg; 2. Ouverture, Madchen von der Spule, Sappe; 3. Eugénie, Polka Mazurka, M. Krein4. Scènes en Danses Congolaises, L. Langlois5. Marche triomphale du Centenaire, L. Montagne; 6. Méditation Religieuse, V.Gallin; 7. Ein Sommerabend, Walzer, Waldteufel8. Fantaisie, Premières Fleurs, F. v. Bogaerde. Het examen voor hen, die in aantöerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct inspecteur van den arbeid, waarvoor 6 plaatsen waren opengesteld, is geëindigd. Vier en veertig gegadigden hadden zich opgegeven. De uitslag van het examen wordt niet bekend gemaakt. De naar volgnummer best geslaagden zullen voor een benoeming in aanmerking komen. Te Colgnsplaat viel Maandagmiddag een jongen van 9 jaar, terwijl hij van een boerenwagen sprong, op zijne hand, waarbij dit lichaamsdeel brak. Te Rozendaal is bjj bet graven der fondamenten voor eene te bouwen kapel op Kapelberg een menschengeraamte gevonden. Men verdiept zich in gissingen hoe zulks daar is gekomen. Eene bestemming als kerkhof heeft het stuk weiland nooit gehad, waardoor de zaak nog duisterder wordt. Door de Regentes is afwijzend beschikt op het verzoek van den »Bond van klerken bij de rechterlijke, macht", om tot rijksambtenaren te worden De nieuwe postzegels van 50 cents en f 1 zgn gereed. Zij zullen echter niet uitgegeven worden, alvorens de oude verbruikt zgn. Voor de betrekking van klerk bjj de Indische Instelling te Delft, waaraan eene jaarwedde van f 500 is verbonden, hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. De 20-jarige jongeling V. W. in Opsterland, die door het hooiwerk erg verbit was, dronk tot verkoeling koude karnemelk. Hg werd dadelijk ongesteld en overleed binnen weinige uren. Te Zaandam kocht een man de vorige week als voeder voor zijne honden eenig afval van den slager. Bij het snijden van oen milt streek hij met de hand over een klein wondje in zijn gelaat. Het gevolg was dat na enkele dagen het gezicht opzwol, waardoor de man reeds Zaterdag geheel blind was en Maandagochtend onder de verschrikkelijkste pijnen aan miltvuur is overleden. De ongelukkige was 23 jaar oud en laat een weduwe en een jong kindje na. Nieuw soort géldmalcenj. Een meisje te Breda schreef dezer dagen op eene advertentie, geplaatst in de N. Bred. Ct., waarin eene dienstbode werd gevraagd, en sloot twee postzegels voor ant woord in. 's Anderendaags ontving zij een ongefrankeerde brief terug van den volgenden inhoud Mejuffrouw! Zend mg elf postzegels van 5 cent voor inschrijving op mgn kantoor, na ontvangst zal ik voor u zorgen als keukenmeid bij een deftige familie. Hoe oud zjjt gij? Welke Godsdienst? Deze brief is niet franco, omdat u geen post zegels daarvoor hebt gezonden. C. P. Zevenboom, Vleutensche weg 12, Utrecht. Terwijl Elisabeth Th., ond 14 jaren, zich te Neeroeteren in het veld bevond, is zij door den bliksem doodgeslagen. Bjj den landbouwer B. Venneman te Neerdorp (Holten) hadden eenige menschen tijdens het onweder beschutting op den deel gezocht. De bliksem sloeg echter in het voorhuis en zette dit in een oogwenk in lichtelaaie. De menschen op den deel verloren het bewustzjjn, behalve Joh. Meerman en Achterkamp, die zijn wild geworden paard bedwong. Inmiddels werden een neefje van Meerman en Venneman naar buiten gedragen. Deze en J. Meerman, vader van het kind, hadden brandwonden gekregen, evenals een jongen van de wed. Vogelzang, voor wien genees kundige hulp werd ingeroepen. Zondag trad te Roermond een dronken man de Maria Munsterkerk tijdens de godsdienstoefening binnen, dreigde den geesteljjke, maakte lawaai en werd door eenige ingezetenen buiten gezet, waarna de politie hem naar het arreetantenlokaal leidde. Het geval gaf een geheele opschudding. Zondag werden in een logement aan de Waalkade te Njjmegen door twee Rotterdamsche inspecteurs van politie, bjjgestaan door de gemeente politie van Njjmegen, twee colporteurs gearresteerd," die verdacht worden van een onlangs te Rotterdam gepleegden diefstal. De gearresteerden werden gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Zondagavond laat bemerkte de gezagvoerder der sleepboot >Cito" ter hoogte van de Groen landen boven Njjmegendat de machine niet geregeld werkte en begaf zich daarom naar de machinekamer en zag dat het peilglas ledig was. Groote voorzichtigheid moest nu in acht genomen, doch de stoomketel, pas een jaar ond, was reeds verbrand. Nog 10 of 15 minuten maar waren noodig geweest om sleepboot, equipage enz. geheel te vernietigen. Behalve de heeren Maris en Dieleman, waren allen tegenwoordig. Voorzitter de heer Helderman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Volgens het proces-verbaal van kasopneming bjj den gemeente-ontvanger bleek dat in kas was en ook moest zgn f 780,92 Van Ged. Staten is ingekomen goedkeuring raadsbesluit tot wjjziging der loopende begrooting. Vervolgens werd de gemeente-rekening over 1895 aangeboden, met ontwerpbesluit en de verant woording van Burgem. en Weth. Voorts werd vastgesteld een besluit tot afkoop van erfpacht op dm grond waarop het nien wgedeelte schoollokaal te Camperland wordt gebouwd voor f 31,75, onder nadere goedkeuring van God. Staten. Daarna word besloten om uitbreiding te geven aan aanlegplaat9èn voor schepen te Camperland Verder wordt een besluit genomen tot het heffen van leggeld voor goederen enz. op het Havenplein te Camperland. Eindelgk wordt nog eene ver ordening op de invordering van dat Weid vastgesteld. 06 Na afloop der op de agenda voorkomendo punten deelde de Vooratter den afloop der besteding schoolgebouw te Camperland mede, waaruit men vernam dat minste inschrgver was A. A v «1 M»« alhier voor f 3895 en h°et werk dwrnnr werl gegund. De vergadering werd hierop gesloten'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1