ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 9 Juli 1896. Hoogere Burgerschool. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. „STAD ZIERIKZEE" en „ZEELAND". Gewijzigde Dienst. Vlissingen, Middelburg en Rotterdam. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6790. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuivsbode" De COMMISSIE YA.N TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat de Over- gaugs-Examens op de Hoogere Burgerschool zullen worden gehouden op E>ins<lag^ 14 Juli o.k., des voormiddags ten 9 ure. Zierikzee, 17 Juni 1896. Namens de Commissie voornoemd, DE BLOEME, Secretaris. - Meisjes, die na de Zomervacantie op de Meisjesschool (school D) wenschen te worden toegelaten, gelieven zich daartoe aan te melden bij Mej. T. Vissee, op Woensdag 15 •full a.s.. 's namiddags tasschen 9 en I uur. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Aangiften tot plaatsing van Kinderen na de Zomervacantie op de school 0 __T"de Nieuwe Boogerdstraat, gelieve men uiterlijk 15 Juli a.s. te doen bij het hoofd dier school, den heer S. de Graaf. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Argentinië. Rio de Janeiro, 5 Juli. Gisterenavond is een dynamietbom geworpen tegen een speelhuis. De aanslag werd door een aanval door gewapende lieden gevolgd. Er zijn dooden eu gewonden gevallen. Men gelooft dat de aanslag geschiedde in verstand houding met de politie. Amerika. Zaterdag, 4 Juli, was het 120 jaar geleden, dat in de beroemde zitting van het Congres te Phila delphia door Thomas Jefferson plechtig de onaf hankelijkheid der dertien staten van Noord-Amerika werd afgekondigd. Sedert dat jaar is het aantal vereenigde staten van 13 tot 45 gegroeid, en de kleine confederatie van 1776 opgegaan in het groote rijk van heden, maar de Amerikanen hebben met piëteit de herinnering aan den vierden Juli bewaard: die dag is hun groote nationale feestdag geworden. Zoo heeft gansch Amerika ook Zaterdag feest gevierd, en, wij mogen zeggen, alle Amerikanen ter wereld. Duitschland. In Duitschland is weder een geval voorgekomen dat de onschuld van een veroordeelde aan het licht is gekomen. Het gold een kastelein, die den eed had afgelegd dat hij een schuld vau 121/, Mark _aan- een bakker had betaald. Er rees verdenking van meineed en inderdaad werd de man door de jury te Marburg, nu 14 dagen geleden, schuldig verklaard en tot V/3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Juist zou hij naar de strafgevangenis worden over gebracht, toen zijn broeder de qui tan tie vond, zoodat de zaak nog eens werd onderzocht en met de vrijspraak en invrgheidstelling van den ver oordeelde eindigde. De strijd over het ongelukkige keelserumgeval bij het zoontje van den Berlijnschen hoogleeraar Langerhaus is nog niet uit. In de Klin. Wochenschnft komt prof. Langerhaus op tegen bet beweren van de gerechtelijke genees kundigen, dat zjjn kind gestikt zou zijn door het indringen van braaksel in de ademhalingswerktuigen. Hij houdt vol, dat de dood van het kind veroor zaakt is door het normaal keelserum van dr. Behring. Hg beweert, dat er al verscheidene sterfgevallen door het keelserum veroorzaakt zijn. Hij weet vele gevallen, waarin het serum een ongunstige werking had, een zelfs waarin het, als bij zijn zoontje, den dood veroorzaakte; maar hij mag zich daarover niet nader uitlaten. Nederland. Maastricht, 6 Juli. Het feest, door den Cercle équestre gegeven, is naar wensch geslaagd. Het weder, dat aanvankelijk weinig beloofde, helderde op en droeg veel bij tot de opgewekte stemming, die onafgebroken keerschte. De ontvangst der studenten, allen medewerkers tot het ridderhofspel, door den gemeenteraad^ ten raadhuize was hartelijk en plechtig. Voor Maximiliaan was daar een troon opgericht, terwijl de vestibule, waar die ontvangst plaats had, smaakvol versierd was. De burgemeester, de heer Pijls, riep de mede werkers een hartelijk welkom toe en dankte hen voor hun welwillendheid om het ridderhofspel in deze stad te komen uitvoeren. Aan graaf Van Lijnden van Sandenburg bracht hij in herinnering het vele goede dat wijlen zijn vader als hoofd van ministeriëele departementen in zake de overdracht der vestingterreinen voor Maastricht had gedaan. Deze toespraak w^rd door Maximiliaan beantwoord met de historische opmerking dat hij geen vreemde ling in deze stad was, maar dat zijn voorzaten reeds heeren van Maastricht geweest waren. De gecostumeerde optocht, evenals het tournooi- spel, lokten vele bezoekers naar de stad. Beide waren gelijk aan die te Utrecht gebonden, en behoeven daarom geen nadere beschrijving. Zondag werd aan de medewerkers van het tournooispel een diner aangeboden in de redoute zaal en hadden muziekuitvoeringen plaats, terwijl op het Vrijthof en in de verschillende sociëteiten verlichting was aangebracht. Maandag wordt een bezoek aan de buitensocieteit Slavante gebracht en worden de onderaardsche gangen van den St. Pieters berg bezocht. Amsterdam, 6 Jnli. Het programma voor de ontvangst van den Chineeschen afgezant Li-Hung- Chang op morgen, is vastgesteld als volgt: In den ochtend wordt, onmiddellijk na aankomst van den trein, met de stoomboot Geres" een tocht gedaan langs de Handelskade. Daarna begeeft de stoet zich per rijtuig naar de Marinewerf, waar door de kanonneerbooten Cerberus", Hydra", »Piet Hein" en Kortenaer" saluutschoten gelost zullen worden. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Koninklijke fabriek van werktuigen en spoorweg- materiëel en aan de diamantslijperij van den heer A. Daniels, waarna een déjeuner volgt in het Amstel- hötel, aangeboden door deu Amsterdamschcn handel. De grootkanselier zal het middagmaal gebruiken bij den burgemeester, Mr. VeniDg Meinesz, eu te 9 u. 50 naar 's-Gravenhage terugkeeren. 7 Juli. Gisterenavond is in de Warmoesstraat een inspecteur van politie ernstig mishandeld door een troepje heeren, die met geweld poogden binnen te dringen in een koffiehuis, waar men hun den toegang geweigerd had. De inspecteur, die vergezeld was van een sur numerair, verzocht de heeren, bedaard heen te gaanmaar zij voldeden niet aan zijn verzoek. Een hunner gaf hem een vuistslag op het hoofd, en nu volgde er een formeel gevecht. De inspecteur werd van alle kanten met stokken geslagen, tot hij bewusteloos op den grond viel. Hij had een wond aan het hoofd bekomen, die later, toen hij weer tot bewustzijn was gekomen; in het Binnen-Gast- huis verbonden werd. Zijn aanvallers hadden intusschen een goed heen komen gezocht. Maar eenigen van hen werden later door een hoofdagent en den surnumerair in hechtenis genomen. Dat ging echter ook niet zonder heftig verzet. Er moest daarbij van den gummi-wapenstok en de sabel gebruik gemaakt worden. De surnumerair werd door een der arrestanten tegen de beenen geschopt en een agent door een anderen in het ge zicht geslagen. De gearresteerden zijn vier officieren. Een van hen is bij het verzet aan het hoofd gewond en naar het Militair Hospitaal gebracht. De gearresteerden zijnde 2e lnits. J. I. S., van het le reg. vest.-art. te UtrechtM. I. S., van het 2e reg. vest.-art. te NaardenJ. H. P. en G. J. B., beiden van het 3e reg. huz. te 's-Gravenhage. In den Parkschouwburg te Amsterdam is Zondagavond, gedurende de voorstelling, een bezoeker van de galerij gevallen en terecht gekomen op eene dame die in het balcon zat. Het ongeval was aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, aangezien de man op de balustiade ging staan en zich vasthield aan het lofwerk, dat echter niet sterk genoeg was om hem te honden en plotseling afbrak. De man is met een rijtuig naar zijn woning gebracht. Hij was niet ernstig gewond en klaagde alleen over eenige pijn in de zijde. De dame, die een oogenblik haar bewustzijn verloor, is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, daar behandeld en vervolgens weer naar hare woning gegaan. 's-Gravenhage, 6 Juli. Alhier is aan gevangen het examen voor de betrekking van inspecteur van den arbeid. Yoor 6 vacante plaatsen hebben zich 44 sollicitanten aangemeld. Rotterdam, 6 Jnli. De molenaarsknecht uit Patorswolde, aangehouden als verdacht van oneerlijke practijken bij het huren van rijwielen enz. is wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. (Zie ons vorig No. onder Zierikzee). Middelburg, 7 Juli. Heden avond werd op de gewone wjjze de zomervergadering derProv. Staten door den Voorzitter geopend. Evenals bg de laatste zitting werd ook ditmaal vergaderd in de voormalige concertzaal op de Groenmarkt. Ter vergadering waren 40 leden aanwezig. (De heer J. H. L. van Buren had kennis gegeven de zomervergadering niet te kunnen bijwonen, terwijl de heer C. J. Fokker zonder kennisgeving afwezig was). Na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer C. J. J. A. van Teylingen, door oene commissie, bestaande uit de heeren Dron- kers, Fruijtier en van Woelderen, werd tot toelating besloten van den benoemde, die daarop door deu Griffier binnengeleid en beëedigd werd en zitting nam. Vervolgens nam de Voorzitter het woord om hulde te brengen aan de verdiensten van het lid den heer van Voorst Vader, die, wegens benoeming naar elders, als zoodanig ontslag moest nemen. Voorts wees de Voorzitter op de gelukkige om standigheid, dat sinds de vorige bijeenkomst de vergadering voor verliezen door overlijden gespaard bleef. De Voorzitter doet alsnu mededeeling van eenige ingekomen stukken, alsKoninklijke besluiten, houdende goedkeuring van verschillende besluiten der Staten, al welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen, evenals verschillende mede- deelingen van Gedep. Staten, o. a. dat een afdruk van de stukken betreffende den toestand van de sluis- en havenwerken te Vlissingen en te Veere en van het vaarwater in de Zand kreek eu den ^uidvliet aan ieder der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verzonden. De Griffier doet voorlezing van een ingekomen adres van ingezetenen van Wagenborgen (Groningen), waarbij verzocht wordt een adres van de Protectionis tische Landbouwvereeniging om invoerrechten op graoen te willen ondersteunen, met verzoek de opbrengst der invoerrechten te besteden tot het dadelijk in het leven roepen van een pensioen- en invaliedenfonds voor oude werklieden. Wgl dit adres niet voldoende gezegeld is (aan het zegel was een verlengstuk geplakt), stelt de Voorzitter voor hetzelve terzijde te leggen. De heer Huvers komt het evenwel voor, dat, waar het voornaamste op het zegel staat, het stuk wel »marcheeren" kan. De vergadering sprak zich hierop met 24 tegen 16 stemmen uit voor het voorstel des Voorzitters. Nog wordt voorgelezen een adres van de heeren W. Moelker e.s., die een jaarlijksch subsidie uit de Prov. fondsen ad f 1111 vragen ten behoeve van hunnen omnibusdienst tusscben Tholen en Sint- Maartensdijk. Het adres wordt in handen gesteld van Gedep. Staten. Voorts is ingekomen een voorstel van de 6 afgevaar digden uit Zeeuwsch-Vlaanderen (W. deel) en den heer van Woelderen, om ter uitoefening van een beteren dienst op de Wester-Sehelde te besluiten tot den onderwijlden aanbouw van een derde schip de kosten, zoo noodig, te vinden uit eene geld- leening. De Voorzitter geeft gelegenheid aan de voorstellers tot toelichting van hun voorstel, waar van gebruik maakt de heer van Woelderen, die op den onvoldoenden toestand van het scheepvaart- materiëel wijst. Besloten wordt het voorstel te renvoyeeren naar de te trekken afdeelingen. Een drietal sedert de vorige vergadering aangehouden voorstellen van Gedep. Staten zullen in de eerst volgende openbare vergadering behandeld worden; zij zijn die tot het verleenen van rentelooze voor schotten voor wegen van secundair belang, en om trent twee verzoeken van polderbesturen om rente loos voorschot voor wegsverbetering. Verschillende voorstellen van Gedep. Staten en begrootingen worden daarop tot onderzoek verwezen naar de te benoemen afdeolingen. Omtrent een dezer voorstellen, n.l., dat tot bepaling van den afstand ter afpaling eener eendenkooi in de gemeente Ellemeet, is bij Gedep. Staten een adres ingekomen van 9 landbouwers te EUemeet, die, met het oog op de schade, welke aan hunne landerijen zal worden toegebracht door de wilde- zoowel als de lok-eenden, hunne bezwaren inbrengen tegen de afpaling der eendenkooi. Het voorstel om tot de najaarsvergadering de behandeling uit te stellen van het verzoek der afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Paarden stamboek om verplichte hengstenkeuring wordt aangenomen. Nadat nog eenige mededeelingen voor kennis geving zijn aangenomen, jwordt overgegaan tot het splitsen der vergadering in afdeelingenwelke aldus werden samengesteld: Tot de le afdeeling zullen bekooren de heeren de Smidt, v. d. Beke Callenfels, Kloppers, Hom- bach, Heijse, van Deinse, de Bats, Moerdgk, J. A. Bolle, Vader van 's Gravenpolder en Henneqnin, benevens de heeren van Rouipu en Lucasse als leden van Gedep. Staten. 2e afdeeling: de heeren van der Lek de Clercq, Hollestelle, Kammacher, Moes, Snijders, Oggel, Maas, van Houte, Fruijtier, Huvers, Dronkers en van der Have, benevens als leden van Gedep. Staten de heeren van Lijnden en Siegers. 3e afdeelingde heeren IJsebaert, Erasmus, den Boer, van Teylingen, Pompe van Meerdervoort, Kakebeeke, M. Bolle, van der Meer, Noordijke, M. de Jonge en van Woelderen. Als Gedeputeerden: de heeren van WaeBberghe Janssens en de Casembroot. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de openbare vergadering in eene beslotene te doen overgaan, na de opheffing waarvan wordt medegedeeld dat de vergadering besloot, de ingevolge art. 88 der kieswet op 14 Juli te houden bijeenkomst voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal te doen aanvangen om 10 uur en om in diezelfde vergadering over te gaan tot de verkiezing van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provinciale Wet. De bijeenkomst wordt hierop gesloten. De Generaal-Majoor H. J. G. Bentschop, Commandant der 3e divisie Infanterie, kwam hier heden aan, ten einde inspectie te houden over het 2e bataljon, 3e Reg. Infanterie. De Generaal is vergezeld van zijn adjudant en heeft zijn intrek genomen in het badhotel te Vlissingen. Door een voorbijganger werd heden morgen opgemerkt, dat nit een huis Oude Kerkstraat alhier ongewoon veel rook steeg. Het huis binnengaande met eenige buren, werd ras de oorzaak ontdekt. Een viertal kleine kinderen, alleen gelaten door de moeder, hadden met lucifers gespeeld nabij een hoop krullen, die reeds vlam hadden gevat. Het blusschingBwerk vorderde slechts eenige oogenblikken. Gelukkig dat bet kinderbedrijf spoedig ontdekt werd. Het had anders voor de kinderen, van welke het oudste 7 jaar is, slecht kunnen afloopen. Door acht te Middelburg gevestigde vak- en arbeiders-vereenigingen is, gezamenlijk met al de bestaande vereenigingen te Vlissingen, aan den Middelburgschen bestuordersbond opgedragen te Middelburg, Vlissingen en zoo mogelijk te Goes protestvergaderingen te beleggen tegen den glas- en aardewerkfabrikant Regout te Maastricht, in zake diens bekende houding tegenover de nn in staking zijnde, maar vroeger bij hem werkzame glasslijpers. Sellerpenlsse, 7 Juli. Een jongentje van omstreeks 4 jaar alhier was aan het spelen en stoeien met een jong schaap. Dit begon het dier blijkbaar te vervelen, want zeker om zich van zijn kleinen speelmakker te ontdoen, gaf kg deze opeens een stomp, dat hg omver tuimelde en toen hg weer op de been gekomen was, ontving hij een tweede stoot, zoodat hij andermaal viel. Dit her haalde zich nog enkele malen, totdat een voorbij ganger den knaap uit zijn neteligen toestand verloste. Met eenige bloedende schrammen in gezicht en handen, kwam hg er af. Dit schaap heeft zeker weinig van de welbekende zachtzinnigheid". Zierikzee, 7 Jnli. Vei slag der Hulpbank alhier over 1895: Er zijn 66 voorschotten ver strekt, bedragende totaal f 5220. De voorschotten werden genoten door: 9 personen tweemaal 18, 48 personen éénmaal 48, te zaaien 66. Twee leeners wonen buitende overigen binnen de gemeente. Door de leeners was op 31 Dec. 1895 op de voorschotten verschuldigd f 3635,56s. Voor vervroegde betaling werd gerestitueerd f 7,71, terwijl voor 7,75 aan boeten werd ontvangen. Door borgen werd betaald f 90,11. De administratiekosten vorderden f 122,27s, de winst bedroeg f 3,26s. Het bedrag der voorschotten is van f 10 tot f 800, de rente bedraagt 3 ten honderd. Onderlinge Waarborg-Vereeniging van arbeiders en werklieden alhier. In den zomer van 1895 werd in 32 weken door 67 personen ingebracht eene som van f 1785,65, die met eene verhooging van f 58,58 aan de inbrengers is terugbetaald. Het diploma vau candidaat-veearts is uit gereikt aan den heer P. H. J. Gasille van Vlissingen. De bekende K. V., die zooveel spektakel maakte toen hij indertijd voor het kantongerecht te Goes verschijnen moest- en toen wegens over treding der wapenwet werd veroordeeld, had deze straf nog te goed. Toen hij de gevangenis te Rotterdam, wegens een andere overtreding had ge laten had, raakte men zijn spoor kwjjt. Donderdag j.l. werd hij door een rijksveldwachter op de kermis te Kruiningen gezien, waar hij bij een draaibord als verlokker optrad door te spelen. De rijksveldwachter arresteerde den mandie zich weder verzette, en transporteerde hem naar Middelburg, waar hij in het huis van arrest is opgenomen. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging Scbuttevaer" is een adres verzonden aan den Minister van Marine met verzoek a. een gasboei te laten leggen aan den hoek van het Veersche gat en de Roompot; l. de roode ton no. 8 (baronton) op het Krammer te laten vervangen door een gasboei Zierikzee» 8 Juli. Ter aanvulling van het ljjstje, dat we in ons vorig nummer opnamen van steden alwaar weinig of geen personen voor plaatsing op de kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel in aanmerking wenschen te komen, strekke dat ook te Middelburg en te Vlissingen de belangstelling zeer gering was. Te Middelburg meldde zich voor plaatsing op de bedoelde lijst 1 persoon, te Vlissingen 2 personen aan. AIb tegenstelling verdient wel vermelding, dat te Roermond niet minder dan 109 ingezetenen zich voor hetzelfde doel aanmeldden. Generaal Booth, die den 8sten Juli ons land bezoekt om tegenwoordig te zijn bij den velddag, wordt den 18en of 19en te Goes verwacht om daar op te treden, en den 20en in Vlissingen, waarna hg vandaar weer naar Engeland vertrekt. Oratrer.t het verongelukken van het schip op de Waal, kan worden gemeld, dat dit vaartiug, genaamd »Vrouw Maria", gevoerd door C. Servaas, van Ooltgensplaat, geladen met grind, de Waal kwam afzakken, toen het op de hoogte van het gehucht Sprokkelenbnrg door een ijzeren Rijn schip, stroomopwaarts gesleept door een stoomboot, bij den achtersteven werd aangevaren, ten gevolge waarvan het zoodanige averij bekwam, dat het vol water liep en weldra zonk, eer men gelegenheid had het in de roef sluimerend drioweeksche meisje van den schipper daar te halen, ofschoon de rade- looze moeder daartoe nog alle pogingen deed, waarbij zij eenige verwondingen bekwam. Schipper en vrouw vermochten alleen het leven te redden, zoodat zij met hun eenig kind ook alles, wat zij bezaten aan have en goed, in de diepte zagen ver dwijnen. Noch schip, noch lading waren geassureerd. Te Dordrecht werd zooals indertijd is gemeld den 3en Juni uit de uitstalkast van den goudsmid P. O. v. H. aan de Voorstraat eeu bakje met 48 gouden ringen ontvreemd. Er bestond geenerlei aanwijzing omtrent den dader, zoodat het, ook wijl er in de kermisweek veel vreemd volk in de Btad rondscharrelt, niet waarschijnlijk was dat men veel meer van het geval zon hooren. Toch hebben politie en justitie alle pogingen in het werk gesteld om eenig licht in deze zaak te verschaffen, en naar de Dordr. Ct. thans mededeelt met goed gevolg. De politie te Rotterdam heeft namelgk, terstond nadat zg van den diefstal had kennis gekregen, hare maatregelen genomen, met het gevolg, dat haar al spoedig bleek, dat bij den bankhouder S. aldaar door eene onbekende vrouw enkele gouden ringen waren beleend, welke in beslag genomen en herkend werden als tot de hier gestolene voor werpen te behooren. Die vrouw was weldra op gespoord; het bleek te zijn de vrouw van een zekeren B., een koopman" aan de Westkruiskade aldaar. Naar de herkomst der ringen gevraagd, verklaarde hijdat hij die had gekocht van twee vermoedelijk in Den Haag thuisbehoorende, maar hem overigens onbekende personen, die hij in een bierhuis met vrouweljjke bediening in de Aert van Nesstraat te Rotterdam had ontmoet en die hem eerst een rijwiel te koop aanboden. Als •eerlgk koopman" had hg de ringen dan ook in zjjn bezit gekregen en eenige daarvan door zijn vrouw laten beleenen de overigen had hij te Ant werpen en elders verkocht. Er schijnt evenwel voldoende reden te bestaan om aan de juistheid vau B.'s beweringen te twijfelen althans op bevel der rechtbank te Dordrecht is hg, als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal, gevangen genomen en naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Zaterdag 11. ging vrouw E. reeds vroegtijdig met haar 14-jarig zoontje van Hasselt naar Zwolle om eenige matten te verkoopen en om tevens haar 20-jarigen zoon, die aldaar een maand wegens dief stal van lood in de gevangenis had gezeten, af te halen; Bg terugkomst te Hasselt om 1 uur n. m. was het drietal zoo dronken, dat ze van de stoom boot op den wal werden gesleept. Op last van den burgemeester werden ze op een kar gelegd en daar mede gereden naar de arrestantenhokken. Door bet vele slepen, dat met hen was geschied, waren moeder en oudste zoou nagenoeg geheel ontdaan van hun kleeren; beiden gaven zoo weinig teeken van leven, dat de gemeente-geneesheer dr. Van der Hoeven werd ontboden om te verklaren, of er ge vaar bij den toestand was; dit bleek niet zoo te zijn. De 20-jarige jongen is verleden jaar van den •Kruisberg" thuis gekomen ook twee zijner zusters, die thans een losbandig leven leiden, zijn jaren in een verbeterhuis s door de Amsterdamsche rechtbank wegens beleediging van regeerende Vorsten van bevriende Staten -—- den Koning van België en den Keizer van Duitschland - veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond Dinsdag terecht J. Br., oud 81 jaren, kassier en commissionnair in effecten te Bolsward, thans in hechtenis, ter zake: dat hij in het jaar 1894 te Bolsward in zijne hoedanigheid van beheerder van het predikantenfonds der doopsgezinde gemeente aldaar ontvangen en onder zich hebbende een bedrag van f 15,000, hem uitbetaald ter aflossing van eene ten behoeve van het gemeld fonds loopende hypothecaire geldleening, zich (dat bedrag, deel uitmakende van het vorengemeld predikantenfonds, een afcdoréin beklaagd© teebehooreade, opzettelijk wederrechtelijk heeft toegeëigend, althans, wetende dat zijn zoon Dirk die gelden uit de brandkast had genomen, ze opzettelijk wederrechte lijk in de zaak zijner firma beeft gebruikt. De eisch van het O. M. was 6 maanden. De 30-jarige E. M., koopman en poelier te Stekene (België), thans in hechtenis te Middelburg, dezer dagen veroordeeld wegens kippendiefstallen te Axel c. a., tot 3 jaar gevangenisstraf, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Te Uden is op de stoomtramlijn een ernstig ongeluk gebeurd. Eene vrouw, die met de tram mede moest, en waarschijnlijk in de meening ver keerde, dat men haar niet had opgemerkt, sprong op de in beweging zijnde tram. De sprong miste en zij kwam tusscben de wielen van den wagen terecht met het ongelukkig gevolg, dat haar bijna het hoofd werd afgereden en zij onmiddellijk over leed. Zg was gehuwd eu moeder van 7 kinderen. Dat men ratten, hoe lastige huisgenooten ze ook mogen zijn, maar niet zoo wreed mag ter dood brengen, als de haat tegen al wat langstaart is, ons zou kunnen inblazen, heeft een ingezetene te Winschoten ondervonden. De maréchaussée maakte proces-verbaal tegen hem op, omdat hg een levende rat met petroleum overgoten en toen in brand gestoken had. A T 1 II. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Batavia seint Spionnen hebben gerapporteerd, dat de bruggen tusscben Kroeng Raba en Lam Pisang zijn verwoest en dat bij Lam Pisang een benting is opgericht. Oemar wordt dagelijks in het oog gehouden. In de bunrt van Kroeng Raba wordt vandaag door Oemar een groote strooptocht gedaan. Daarom zijn drie bataljons met generaal de Moulin naar Boekit Seboen vertrokken. De maréchaussee heeft in last Toekoe Oemar te beletten zijn plan uit te Voeren. Zie telegram). LAUDBOU W. Tholen. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens breidt zich al meer en meer nit. Ti de laatste week zjjn 8 gevallen voorgekomen, allen met doodeljjken afloop. RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. m te Ovezand c. a. ds. J. A. Schouten te Geervliet. Onder de leden der Ned. Herv. Gem. te Ierseke circuleert een verzoek aan hun predikant, den heer J. R. Callenbach, om voor het beroep naar Goes te bedanken. Er wordt druk op geteekend, en dat zal niemand verwonderen, die ds. Callenbach kent en weet, hoe hij algemeen geacht en bemind wordt. ONDER W IJ S. Van Zierikzee: Dond. 9'smorg. 6,— Vrijdag 10 n 6,— Zaterd.ll 8,- Zondagl2 'snam. 4,- Maand. 13 'smorg. 8,— Dinsd. 14 8,— Woens.15 n 6,- Van Rotterdam Dond. 9 's nam. 1,u. Vrijdag 10 1,— Zaterd. 11 'smorg. 11,— Zondag 12 w Maand. 13 'snam. 1, Dinsd. 14'smidd. 12,H Woens.15 'snam. 4,— u Donderd. 9 Vrgdag 10 Zaterd. 11 Maand. 13 Dinsd. 14 Woensd. 15 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. AMSTERDAMSCHE TIJD, 'sm. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,80 7,30 's m. 8,45 h 8,45 8,45 n 8,45 ii 8,45 Zoo de Heere wil en onze geliefde Ouders: DIRK HANSE en JANNA DE RONDE op den 13 Juli a.s., bunne *£5-Jnrige Atohtvereenlgtng te herdenken. Sir-Jansland, 11 Juli 1896. Hunne dankbare Kinderen. Bij het eindexamen aan het gymnasium te Middel burg is geslaagd voor getuigschrift A, de heer J. C. Kielsfcra. Twee examinandi trokken zich terug, één werd afgewezen. De voordracht voor eene onderwijzeres aan de burgerschool te Vlaardingen bestaat uit de dames: J. J. M. Bolle te Zonnemaire, M. J. Huber te Gouda on J. E. Wesselink te Noordwijkerhout. Te Oostburg is een cursus opgericht ter opleiding voor de hoofd-akte. Als onderwijzers zullen optreden de heeren P. J. Bouwmans^ C. Hack en J. ter Laan, hoofden van openb. scholen te Slikplaat, Zuidzande en Sluis. Aanvankelijk bedraagt het aantal dat zich opgaf om aan den cnrsus deel te nemen, 10. USSCHERIJ-BERICHTEN. Rruinisse, 8 Juli. In de vorige week zijn met 26 schuiten verzonden 1800 tonnen Mosselen, bestemd voor België, die verkocht zijn tot de volgende prijzen: te Antwerpeu 2.60 tot f 1.50 per tonte Mechelen f 1.80 per ton en te Brnssel 30 a 25 Cts. per mand. Van Mosselen zijn de eerste balen verzonden naar Londen als monsters, doch de prijs is nog niet bekend. Van de Zuiderzee werden door 4 schuiten 250 ton Mosselzaad aangebracht. Raderstoombooten STOOMBOOTDIENST Zierikzee en Rotterdam. JULI 1896. De Retourkaarten ook voor de tusschenveerenzijn geldig gedurende drie maanden. De Directeur, K- F. cl o Looze. Stoombootdiengt JULI 1896. V. Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. 's m. 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1