ZIEBIKZEES€HE NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Juli 1896. Directeur-Uitgever J. VVAALE. Tweede Blad. Agent van Politie. AFKONDIGING- NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6788. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Sollicitanten naar de vacante betrekking van Affent -Viin Politie 2e klasse, in de gemeente SCie- rik/ee, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 500, benevens vrjje uixïformicleeiliiig, schoeisel, wapening en aanspraak op pensioen, behooren zich bij gezegeld verzoekschrift aan den Burgemeester vóór den 13 Juli 1ÖOO te wenden tot den heer Commissaris van Politie te ZiERlKZEE. Persoonlijke aanmelding is vooralsnog niet noodig. Vereischten zijn: lengte van minstens 1,70 M., niet ouder dan 35 jaar, goed zedelijk gedrag en vry van het gebruik van sterken drank. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het personeel dezer gemeente, dienstjaar 1896/97 (Wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. ZrreRiK7.EE, den 2 Juli 1896. D. VAN DER VLIET, Weth., lABurgem. Nederland. Utrecht, 30 Juni. Toen gisterenavond kwart voor zeven een zoon van v. S-, uit de Willemstraat, alhier, onder den Domtoren wilde doorgaan, viel van den tweeden omloop van den Dom, waar eenige timmerlieden bezig waren aan het afbreken van het gebouwtje, dat gediend heeft voor de weerkundige waarnemingen, een balkje op zijn hoofd, zoodat hij viel en meer dood dan levend naar het hoofdbureau van politie vervoerd werd. Het hout trof den knaap over de leDgte van het hoofd, waardoor de schedel geheel gespleten werd. Hij is aan de gevolgen overleden. Juli. In het droge dok alhier bevindt zich thans ter reparatie het stoom schip Prins Hendrik" (een der oude mailbooten) van de Maatschappij Zeeland" te Vlissingen: Binnen kort zal dat schip naar Hamburg vertrekken, waarheen in het begin van dit jaar ook het stoomschip Prinses Elizabeth" vertrok. Beide stoomschepen zullen varen in geregelden dienst Hamburg Helgoland. Door de afdeeling Middelburg van de Ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht is besloten een adres van adhaosie te zenden aan het adres, door het Comité tot verbetering van den maatschappe- lykeu en den rechtstoestand der vrouw in Nederland" aan te bieden aan H. M. de Koningin-Regentes, ten einde afschaffing van het verbod van het onder zoek naar het vaderschap te verkrijgen. Voor de van 37 Augustus a.s. te Dordrecht te houden nationale bakkerij-tentoonstelling, die zeer belangrijk belooft te worden, zijn 30 verschil lende medailles in goud, verg. zilver, zilver en brons beschikbaar. Een stel medailles schonken de heer J. C. van Marken, de firma wed. J. E. C. Kakebeeko Gzn. te Middelburg en de Ned. Bakkers- bond. Lid der jury is o. a. de heer W. H. Gravestein te Middelburg. Uit goede bron verneemt het Ulr. Dgbl. dat mr. Tak van Poortvliet, oud-minister, die lijdt aan eene keelaandoening, beterende is. Eerst vertoefde hij te Baden-Baden, waar hij een kuur onderging; sedert 4 weken houdt bij verblijf te Lausanne aan het meer van Genève. Zijne geneesheeren hebben gegronde hoop op geheol herstel en met hunne toe stemming zal mr. T. v. P. in deze maand naar Middelburg vertrekken, om daar voorloopig op zijn buiten to blijven wonen. Is het weder echter in ons land te guur, dan zal mr. T. v. P., op advies zyner geneesheeren, nog een tijdlang in het Zuiden verblijven. GoCS, 2 Juli. Hoe ongelijkmatig de toeneming der bevolking in enkele plaatsen gaat, leert de statistiek. In den loop dezer eeuw bijv. is de bevolking van Goes, Schore, Waarde, Kloetinge ongeveer verdubbeld, die van Wumeldinge ver drievoudigd, die van Ierseke steeg van 580 zielen op 4484 en werd dus bijna verachtvoudigd. Seller peiiïsse2 Juli. Terwijl eene arbeidster op het veld aan het wieden was, werd zij door een insect in de hand gebeten. Wel sloeg ze het beest er dadelijk af, doch niet lang daarna begon de band erg op te zetten en pijn te doen, zoodafc zij geneeskundige hulp moest inroepen. De vrees voor bloedvergiftiging blykt gelukkig on gegrond te zijn. Staveuisse, 2 Juli. Door het Rijkstelefoon- kantoor alhier zyn in het 2e kwartaal dezes jaars verhandeld 502 berichten, n.l. 219 ontvangen en 283 verzonden. In 1895 waren deze cijfers 289, 133 en 156; in 1894 waren zij 197, 68 en 129, en in 1893 waren zij 254, 120 en 134. Itruiilisse, 2 Juli. Gisteren werd in de conforentiekainer alhier eene vergadering gehouden van de Visscherij-vereenigiug. De vergadering, die door 43 leden bezocht werd, werd ook bijgewoond door den eere-voorzitter den WelEd. Gestr. heer mr. A. J. F. Fokker. Deze richtte tot de vergader den eene toespraak, waarin hij zijne belangstelling voor de vereeniging kenbaar maakte. Ingekomen was een schrijven van de zusterver- eeniging >Filippine", met uitnoodiging lid te worden van Schuttevaer". Naar aanleiding van dit schrijven werd besloten zich tot het hoofdbestuur van de vereeniging »Schuttevaer" te wenden om te verzoeken of er ook termen zijn om de geheele Visscherij-ver- eeniging als lid op te nemen. Verder werd besloten aan bet Visscherij-bestuur te Tholen te verzoeken om de verpachting van de Veerman- en Kabeljauwplaat, welke in 1898 een einde neemt, een jaar te voren te doen verpachten, daar dan de visschers onderling eene betere regeling kunnen treffen, wat het overnemen van zaad enz. hetrefu. Eveneens nani de vergadering het besluit zich tot den inspecteur den heer De Bruin te wenden met verzoek een gasboei te doen plaatsen aan de le zwarte ton in den Hals en wel gedurende de wintermaanden. Nog werd besloten op nieuw rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Dreisclior- Volgens den alhier geplaatsten regenmeter is in de maand Juni gevallen 55.1 m.M., tegen 23.4 m.M. in Juni 1895. Eikerzee. Bij de op 30 Juni gehouden ver kiezing .voor twee leden van den Gemeenteraad zijn gekozen de heer A. Wiltson in de vacature A. van den Bout Fz. en de heer A. Giljamse in de vacature J. van Leersum. Noord go ilive, 2 Juli. Woensdag j.l. had van hier de rijtoer met 106 schoolkinderen in 22 wagens volgens bet reeds vermelde plan plaats. Beloofde het weer in den voormiddag niet veel goeds, bij de aankomst te Renesse ongeveer 2 uur werd de lacht helder en bleef het weer den ganschen dag gunstigvoor het stof had men wel wat minder wind gewenscht. De kinderen, die zich volop aan limonade, melk, gebak en versnaperingen konden vergasten, hebben gedurende den ganschen $ocht gejubeld en gezongen. Het was voor allen een waar genot. Vooral de zee en de duinen trokken hen ljrjzonder aan. Het gejuich dat opging, toen zij boven op het duin kwamen en daar voor zich zagen het ruime sop en de vlugste van hunne kameraden op het strand in de nabijheid der zee juichende en springende, dat gejuich, die uitroep van verwondering was in één woörd treffend. De tocht, waarin geheuld werd aan den Schelp- hoek, Repart, den Ossehoek en Brouwershaven hier zong de jeugd ïondom Vader Cats geschaard nog eenige liedjes liep, een paar tombades die gelukkig goed afliepen uitgezonderd, naar wenscb af. De leerlingen der eerste klasse werden, omdat zij den tocht niet hadden meegemaakt, Donderdag op school onthaald. Zierikzee, 3 Juli. Gisteren werd in het lokaal Parklust met omliggend terrein de jaar lij k- sche feestviering der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" alhier gehouden. Het terrein was als gewoonljjk versierd en des avonds geïllumineerd. Goed weör begunstigde deze feestviering en vooral des avonds leverde het terrein een prachtig gezicht op. De muziekuitvoeringen werden gegeven door de Stafmuziek van het 6de Reg. Infanterie van Breda, onder directie van den heer Stenz. Het programma, zoowel van de matinée als van de soirée, gaf allen veel te genieten. De uitvoering was over het algemeen zeer beschaafd. De ouvertures »Hans SachB", Guillaume Teil" en >Le Naufrage de laMeduse", maar vooral No. 4 van de soirée, »Scènes Pittoresques van Massenet", werden onberispelijk uitgevoerd. Ook de solo voor saxophone was in goede handen. De solist had zjjn instrument geheel in zijn macht. Jammer was het, dat de basparty niet beter bezet was. Naar wjj vernomen hebben, waren twee leden van het corps (bassen) door ongesteldheid verhinderd deze concerten mede te maken. De bassist had dus een zeer zware taak te vervullen, maar het moet gezegd worden, dat hij heeft ge toond een bassist te zijn, zooals er niet veel gevonden zullen worden. Zonder een enkele ruwe, harde toon ontwikkelde hij een kracht, alsof er minstens drie bassen waren. Wat ons frappeerde was: de kalme, bezadigde manier van dirigeeren van den heer Stenz. Hij leverde hier het bewijs, dat een even goede uitvoering kan gegeven worden onder een kalme, ernstige leiding als met vloeken en verwenschingen. Wij hopen dat dit corps het volgend jaar weör door de directie van »Nut en Genoegen" zal worden uitgenoodigd en den Directeur met een betere be zetting van de baspartij ons zal mogen laten genieten van zjjn uitstekend corps. Het geheel werd besloten met een schitterend vuurwerk, vervaardigd in de fabriek der firma C. J. Ruysch te Utrecht, dat, dank zij het schoone weör, een prachtig effect maakte. Het slotnummer was: Leve Zierikzee! Benoemd tot agent van politie te Rotterdam B. Reinhoudt, gemeente-veldwachter te Ouwerkerk (Duiveland). By kon. besluit zijn benoemd tot gezworen voor den nieuwen polder (annex Stavenisse), A. Stoutjesdijktot gezworen voor den polder Adriana Johanna, G. Gakeer en tot gezworen voor het waterschap St. Annaland, D. Goedegebuure Jz. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks ku6tverlichting te Westenschouwen, gedurende Juni 1896. Eindelijk hebben wij wederom wat regen gekregen, eindelijk kunnen de kelen gelaafd, de stoepen geschuurd worden, want er viel in 14 regendagen, waarvan slechts 9 maal aftapping kon geschieden, 45.8 m.M., alzoo nog 3.5 m.M. minder dan de 18-jarige normaal, op dit punt, voor Juni aangeeft. De Bannen ontvingeu 851880 M3. water. Behalve de gewone neveligheid der kim 22 malen en 1 maal mist, was de luchtgesteldheid als volgt: 20 maal helder, 13 maal licht bewolkt, 20 maal bewolkt, 15 maal zwaar bewolkt en 18 zwaar betrokken. De windrichting varieerde volgenderwijze13 maal Noord, 6 maal N.O., 12 maal Oost, 5 maal Z.O., 15 maal Zuid, 10 maal Z.W., 19 maal West en 3 maal N.W.de winddruk was slechts 3 maal vry 6terk. Onweders kwamen 7 maal, weerlicht afzonderlijk, 3 maal voor. 1 maal zag men een kring om de zon, 1 maal een krans rond de maan, 1 maal een hoos in zee. Tot gemeente-geneesheer te Biervliet is benoemd de heer H. G. J. van den Bosch, med. doctor en arts te Groningen. In de vorige week werd te Axel eene bigge van 8 weken oud verkocht voor 35 voetzoekers. De aanstaande bijeenkomst der Eerste Kamer zal weder door den heer Fransen v. d. Putte worden bijgewoond. De klompenschutter te 's Hage werd Woensdag door den schuttersraad veroordeeld tot twee boeten ieder van f 15 wegens het in dienst komen op klompen en het niet opvolgen van gegeven bevelen en bovendien tot twee boeten van 1 en f 2 wegens het afwezig zijn bij twee oefeningen. Tot ontvanger-griffier van het waterschap Hoedekenskerke" is door ingelanden benoemd do heer J. v. d. Dries Pz., notarisklerk te Heinkens- zand, met 11 van de 18 geldige stemmen. De heer I. D, Fransen van de Putte te Goes verwierf 6 stemmen en de heer J. Risseeuw te 's-Gravenpolder 1 stem. De aanbeveling bestond, zooals vroeger is gemeld, uit de heeren J. Risseeuw, J. van den Dries en I. D. Fransen van de Putte. Op de voordracht voor gezworen werden geplaatst O. Boonman, W. G. Verbeek en C. Schrijver, allen landbouwers te Hoedekenskerke. Het dijkgeschot bleef op 10 bepaald, evenals het vorige jaar, en de borgstelling van den ontvanger werd vastgesteld op f 3000 reëel bedrag. Nadat alle zaken afgedaan waren, nam de heer Fransen van de Putte woord om het volgende, dat wel in wijder kring mag gehoord worden, op te merken. Ten eerste vroeg hij, nu de benoeming van ontvanger-griffier in zulk een ongunstigen zin voor no. 1 van de aanbeveling was uitgevallen, welke bezoldiging men zou geven aan den waar- nemenden ontvanger-griffier, die zich zooveel moeite voor het waterschap had gegeven en wiens werk zaamheden thans door een ieder der aanwezigen zeker geapprecieerd waren. De heer Risseeuw ver wijderde zich, waarna de vergadering, op voorstel der heeren Van de Putte en Liebert, aan den waarnemenden ontvanger-griffier een vierde van de bezoldiging toekende. Vervolgens sprak de heer Van de Putte aldus: »Ik heb gemeend er de voorkeur aan te moeten geven om niet het wóórd te voeren vóór de benoeming om den schijn te ontgaan van in mijn persoonlijk belang op te treden. (De heer Van de Putte was tot kort voor de vergadering in de veronderstelling dat de heer Risseeuw benoemd zou worden). Nu de benoeming geschied is en afgeloopen, zooals ik verwacht heb, veroorloof ik mjj als myne over tuiging uit te spreken, dat die benoeming niet gegrond is op redenen, welke naar mijn oordeel hadden moeten gelden. Verdiensten schijnen even min in aanmerking genomen als rechtmatige aan spraken maar wèl en uitsluitend eene reden geheel buiten het belang van het waterschap. Ik betreur dit ten zeerste, omdat met dergelyke handelingen het belang van den polder niet kan worden gediend. Ik stel de meerderheid van deze vergadering voor die benoeming aansprakelijk en verzoek het bestuur aanteekening van bet aangevoerde in de notulen". (Af. Ct.) De tocht naar het Kanaal met een der stoom schepen van de maatschappij Zeeland" gaat, wegens te geringe deelname, niet door. De heer A. C. van den Berge te Middelharnis wordt op het post- en telegraafkantoor te Helle- voetsluis geplaatst als adspirant-klerk der posterijen en telegrafie. Op een dorp hij Breda werd Dinsdag 1.1. onder eene plechtige mis het huwelyk voltrokken van een weduwnaar en eene jonge dochter. Toen de geestelijke den trouwring zou wijden, kon de bruidegom deze nergens vinden. Alle zakken werden doorzocht, er werd naar het huis der bruid gezonden om daar te zoeken, doch alles tevergeefs. En toen de plechtigheid reeds was voortgezet, zonder ring, toen ging er gelukkig een licht op, de benauwde brnidegom had het lang gezochte voorwerp in zyne hand! De gemeenteraad van Dordrecht besloot met 9 tegen 8 stemmen tot indienstbrenging eener stoompont in het overzetveer dier gemeente op Zwijndrecbt, te vervaardigen overeenkomstig het plan van den heer Jan Smit Czn. te Alblasserdam. De kosten znllen ongeveer f 60.000 bedragen. De groene Amsterdammer bevat een plaat, vooratellende Li-Hung-Chang, de Ned. schuttery inspecteerende. De indruk, dien deze inspectie maakt, is merkwaardig. «Nergens in Europa", zegt de Chinees, «zag ik een leger, dat zóó veel over eenkomst heeft met het mijnel" Te Haarlem sneed zich voor eenige maanden een jongen, bij het breken van een glasruit, vrij ernstig aan den pols. Een geneesheer wist de wond te heelen maar zonderling genoeg, de hand bleef onbruikbaar en de jongen klaagde steeds over een vreemde pijn in den pols. Ten laatste besloot de geneesheer de hulp in te roepen van dr. Valkema Blauw om den pols door middel van Röntgenstralen te photograpbeeren. Ea afgaand op de photograpbie, welke een zwarte streep in den pols vertoonde, werd bij eeoe operatie op die plek een stuk glas gevonden. De hand is nu weer goed te gebruiken. Het aantal zieken aan boord van het pas teruggekeerde oorlogsschip >Friso" neemt steeds toe. Het bedraagt thans reeds ongeveer 100. De oor zaak van deze raadselachtige epidemie door de bladen (ten onrechte?) beti-beri genoemd wordt toegeschreven aan de onvoldoende voeding der manschappen tijdens de reis. Men beweert, dat gedurende pl. m. 60 dagen, waarvan het grootste gedeelte in de tropen, aan de minderen oneetbaar, bedorveu voedsel is verstrekt, tengevolge waarvan reeds enkelen zijn gestorven, terwijl nog meer slachtoffers zijn te wachten. Natuurlijk wordt deze oorzaak van officieele zijde ontkend. Maar het feit dat onder den état-major (de officieren) van het schip geen enkel man is aangetast door diezelfde ziekte hun voeding was anders en beter zegt genoeg. In elk geval behoort de regeering onmiddellijk een scherp onderzoek in te stellen. De zaak is te ernstig om in den doofpot te gaan. Blykt inderdaad de voeding de oorzaak der ziekte- en sterfgevallen, dan moeten degenen, die dezen moord op hun geweten hebben, streng worden gestraft. Juli wordt door Falb een maand rijk aan neerslag genoemd, vooral in het tweede en derde gedeelte en tegen het einde. Zelfs zegt hij, dat eenigszins langdurige periodes van droogte nauwe lijks zijn te verwachten. In de eerste helft komen onweers veelvuldiger voor dan in de tweede helft, welke tamelijk koel zal zijn. "Voor de laatste dagen stelt hy echter ook warm weer in het vooruitziebt. Bij zijn gedótailleerde voorspellingen geeft hij voor één tot 6 Juli aanna een paar droge dagen neemt de neerslag toe en wordt vrij aanzienlijk. Hij komt meestal voort uit onweer. Toch blijft de temperatuur normaal. De Duitsche regeering, die aanvankelijk, van plan was, de grenzen weer open te stellen voor den invoer van Hollandsch vee, is thans van dat plan teruggekomen, zoodat de verbodsbepalingen voor loopig gehandhaafd blijven. ATJEU. In een telegram aan het Hbl. worden, behalve den reeds in een Regeeringsbericht genoemden Tengkoe Nja Amin, den zoon van den vroegeren leider Tengkoe di Tiro nog als gesneuveld op gegeven het Atjehsche hoofd Toekoe Macbmoed, jongere broeder van Toekoe Hassin (ToewaDghoe Hoesin benevens 40 volgelingen van den pretendent Sultan. Deze zouden bij de bestorming van Anak- galoeng zijn gevallen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Uit de vroeger gemelde inschrijvers voor de onderhoudswerken aan den Jacobpolder (Zuid- Beveland) is het werk gegund aan L. Goedegebuure te 's Üeer Arendskerke voor f 2719 en 2176 M3. steenglooiing aan J. de Jonge te Biezelinge voor f 5677. Te Heinkeuszand werd verkocht: weiland voor f 1490 per H.A. en bouwland voor f 930 en f 1340 per H.A. Nog al uifeenloopende prijzen, zooals men ziet. RECHT SI A KE N. 't Moet een bijzonder voordeelig of uiterst aan genaam bedrijf zijn, dat jagen op verboden terrein en in gesloten jachttijd. Men zou dat afleiden uit de herhaalde vonnissen door den kantonrechter te Goes uitgesproken in zake overtreding der jacht wet. Maandag werden weder niet minder dan 13 personen te dier zake veroordeeld. En niet zoo licht zijn die vonnissen: F. B. 3 maal f 5 boete, subs. 3 maal 4 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van geweer enz. Voor de arrond.-rechtbank te Middelburg stonden heden (Vrijdag) terecht: 1°. P. de C., 68 jaar (geboren te Kieldrecht) en 2°. J. de B., 26 jaar (geboren te Schore), beiden wonende te Hans- weert (Kruiningen), thans gedetineerd, ter zake van diefstal van 24 kippen op de hofsteden van de land bouwers Sinke, Nieuwenhuize en Boonman te Schore, in den nacht van 14 op 15 April j.l. en daarop gevolgd gewelddadig verzet tegen een viertal rijks veldwachters, die hen wilden arresteeren. Ambts halve verdediger van beklaagden was de heer mr. F. N. v. d. Bilt te Middelburg. Tegen den eersten beklaagde werd door den Ambtenaar van het O. M. gevorderd 8 en tegen den tweeden beklaagde 5 jaar. Voorts deed bovengenoemde rechtbank uit spraak in de j.l Dinsdag behandelde zaak tegen J. M., 32 jaar, arbeider te Colynsplaat, beklaagd van meineed voor het kantongerecht te Goes. Beklaagde tegen wien door het O. M. 1 jaar gevangenisstraf was gevorderd werd tot die straf veroordeeld. De 81-jarige J. Brouwer, kassier en commis- sionnair in effecten te Bolsward, thans in hechtenis, zal Dinsdag a.s. te Leeuwarden terechtstaan wegens verduistering. KERKNIEUWS. De collecte voor uit- en inwendige Zending, gehouden op het vierde Vlaamsche Zendingsfeest bij Terneuzen, bedroeg f 171, en is aldus verdeeld: Zending der Gereformeerde kerken f 40, Nederl. Zendingsver. f 26, Nederlandsche VereenigiDg voor Israël f 20, Marthastichting f 25, Hulpgenootschap van de Zending der broedergemeente te Zeist f 30, Armeniërs f 30. Zendeling 1 v^u- Balen ontving bij het laten zien dei- voorwerpen van Nieuw-C-;nea ongeveer f 30. O ND E R WJi^ Bij het eind-examen aan het Gymnasium te Doetinchem werden o. a. tot de Academische lessen bevorderd de heeren J. C. Elenbaas van Wissenkerke, P. J. Hage Jz. van St.-Maartensdijk, J. Ossewaarde van Goes en A. P. van der Vlugt van Nieuwerkerk. SHORT. Men meldt uit Drente: Nu de vraag omtrent den eersten wielrijder veler belangstelling wekt, is het merkwaardig te ver melden, dat door den voormaligen predikant Focko Louwerts Niewold, van 1761—1780 als zoodanig werkzaam te Odoorn, een houten rijtuigje werd vervaardigd, dat hij met de voeten in beweging bracht en waarop hij door dit dorp reed en waar mee hij zijn gewone huisbezoeken aflegde. Ds. Niewold stierf in Nov. 1780 te Odoorn en van het door hem vervaardigde voertuig Bchynt geen spoor te zijn overgebleven. In de documenten van de kerkgeschiedenis te Odoorn hebben ds. Niewold en zijn kunstig vervoermiddel echter een plaats gevonden, zoodat hij aanspraak kan maken van een der eerste wielrijders te zyn geweest. KORT NIEUWS. Ter reede van Tessel is weer een ongeladen vischtorpedo verloren en weer wordt f 250 aan den eerlijken vinder uitgeloofd, 't Wordt tyd, dat er een maatschappij ia 't leven wordt geroepen «tot verzekering tegen 't verliezen van torpedo's". In een koffiehuis te Sloterdijk zou eene publieke verkooping plaats hebben. De conditiën waren juist voorgelezen, toen de kastelein iemand opmerkte, dien hy niot in zijne herberg wilde toelaten. Maar 't geldt hier eene publieke verkooping, merkte de notaris op en ook de burgemeester kwam met een wetsartikel aandragen, 't Hielp allemaal niets: »ik wil dien man niet in myne herberg hebben", hield de kastelein vol. De gewraakte werd er uitgezet en de verkooping kon nu niet doorgaan, omdat het na de uitzetting geon «publieke" verkooping meer kon heeten. De Belgen zyn hoog bezoek wachtende. Of 't echter Li-Hung-Chang zal zijn of de kroonprins van China of beiden tegelijk, dat weten ze niet recht. Er is eene kennisgeving in de Cbineesche taal ontvangen, maar aangezien aan hot Ministerie van Buitenlandsche Zaken en in heel Brussel er niemand is, die Cbineesch verstaat hoe drommel weet men dan, dat het e'ene bezoek- aaukondiging is is men er wel een weinig verlegen mee. Om echter geen flater te slaan, heeft znen inaar vast een gevolg voor den kroonprins aangesteld. Een prachtige gelegenheid voor een handigen grappenmaker, om den Belgen eens eene vroolijke verrassing te bezorgen. Ingezonden stukken. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. ■iXIX. Storrel. Noe m'n toch in de martweke bin, kom ik weer is bie je praite, want dat gekerm van 'n urgel in dat gefietel bie Bom bin ik al moe; m'n Griete eit er aoltied nog al aorigeid in, ik zag ze perjaobel mit je Saore nog in de mallpmole rie. Wat of noe zukke ouwe wuuven nog prakkezeere om zoaiets uut te angen, dat verstai 'k nie in as je d'r wat van zeit, dan krieg je de wind van vooreas willie zoaiets deeë, dan kon je et 'n eel jair opsnuuve tegen wil in dank. Jilles. Ik d'r van oirt, d'r waire meer van die vrouwen die meeschove, zeis uut Bouwmanswegt reeë ze oak al mee. Stoffel. Afin, 't is mar eens mart in 't jair, 't stait wel nie fraoimar dan mot je wat toegeve, 'n rnenseh kan mar ier of dair plezier in in as dat dan in eere in deugd gait, dan zeg ik dair niks van. Jilles De mart gait toch nie aebteruut, drie kraimen in 'n bokkebenne of wat in 'n mooie mallemole dat is zoo weinig nie voor 'n durp. Stoffel. De groate lui zie et nog al gairn dat er 'n lolletje is, in de regeringe zeit: m'n motte dat anouwe d'n worre de uuzen aole jaire is opeschildert in aoles schoon- emaikt, dair leeft eel et durp 'n rond jair op. Jilles. Dat is wair oak, want willie nie veel meer uutspanniege as de mart. De groate gai is op reis en kieke overal is, mar de bosschen van Aimstie is alleen ons vermaik. Stoffel. Jie eit toch oak nair de pairemart in Zurk'ee ewist, dus jie eit geen klaigen. Oe eye et dair bevonde? Jilles. Dat was dair nog al aordig, er was eel veel volk in nog al veel pairden; ik zag er oak veel koapluu. Je begriept, van de pairden kon m'n nie veel zegge as dat et 'n aolegairtje was, dat kan noe oak nie anders, want de verschillende soorten van engsten briengt dat mee, 't is net as bie de menschen: de kinders liekenealligt op vaoder of Stoffel. Over engsten esproke, ik oirde meneer Ker- nelisse zeggen, dat ie lest op Schoddebosse ter vergaiderienge eweest ao, dair over de verplichte engstekeuringe eprait is, ie zei dat de leden van den landbouw dat voorstel mit aolgemeene stemmen anenomen kiek dat vind ik goed (dat most onder de menschen oak zoo weze). De Secret&oris eit dair veel goeds van ezeit in die toonde as aoltied dat ie et goeije mit de boeren voor eit. Jammer, oirde ik, dat er nog zoo'n praitgraig mit ongekookte praitjes tusschebeije kwam, mar zoa as dat gait, je eit aoltied menschen die d'r eige gairn oire spreke in raik of mis oak 'n duitje in 't belletje wille gooye. Jilles. Zukke kaikelairs zouwe ze 'n slot op d'r mond motte gooije, want ze bederve de goeije indrukken, die .zulke vergaideriengen kunne werke. Stoffel. Dat is zoa, buurt, mar ik oire dat de rarer- dereid geen notitie d'r van nam. Ze zeiden aolgemeen, dat de Secretaoris in z'n geliek was. In oeveel of ie oak voor de pairefokkerie in voor de boeren doet, is ie deur 'n engste- man nog grof beleedigd; in heel nette woorden, oirde ik zegge, eit ie dat die man onder et oage ebrocht, mar je weet et: miskenninge is 's werelds loon. Mar buurt, bin d'r nog al pairden verkocht? Jilles. Om noe te zeggen veel nee, mar ik oirde van 'n zestigeenen boer eit er nog twee verkocht in de loterie eit er twaolve anekocht. Stoffel. Dat gait dan nog al redelijk wel, wantje mot nie vergete dat m'n over 't algemeen weinig kennisse van paire-negotie eit, in as m'n op de mart komt, aoltied meent veel geld te motte vraigen, doe je dat, dan word je geen bod edai of et verschil is te groat in de koaptnan gait er van deur, in dan gebeurt et dikkels dat m'n spiet eit et paird nie egund te ebben. Jilles. Dat is er bie enkele juust zoa ebeurd in dat noemt m'n in den andel: leergeld geven. Dat is noe geen nieuws, want dat overkomt elk zoo is op z'n beurte. Stoffel. De pairemart is toch goed voor de boeren. Je kunt et treffe dat je 'n paird kunt verkoape, dair jé anders op Aimstie in 't geëel nie van of kunt. Jilles. Et beste is et voor de errebergen, die maike zoo'n dag de groatste zaiken. Zukke daigen zie je geen leden van de blauwe knoape. 't Is 'n wonderliken tied io oirt mit andrang van vele kanten de drankrnisbruukeé zoaveel mogelik tegengai, in van een anderen kant zie je soms- dezelfde menschen meewerke om pairemarten, kerre- missen, jao aolerleije uutspanningen in 't leven te roepen in op de keper beschouwd geve aol die vermaiken anleidingé tot gebruuk in misbruuk van sterken drank. As m'n tuus is, dienk je over geen borrel, die m'n op zoo'n gelegeneid nie graig zou missen. Stoffel. Daïrom is dat op de Zendingsfeesten in 0p Landbouwtentoonstellingen zoa goed eregeld, dair tappe ze geen sterken drank. Jilles. Ei jie van de tentoonstellinge van Ulst niks egoore? Ik van Zuujen d'r over esproke, die eit er ewist Stoffel. Dat ek vernome in oe was et dair? Jilles. Ie vertelde m'n dat er veel vee eweest eit, de pairden munten uut in zwairte, dat (zeit ie) voor ons oasze nie zoa opdoet. Jairige engsten waire ongekend van groatte de tweejairige pairden konne voor vierjairs deurgai. Stoffel. Bin dair dan geen lugte pairden? Jilles. Nee, zeide ie, 't bin aolemaile z waire, et is 'n ras dat m'n ier nie kenne, in wairdeur ze dan oak geregeld koapluu kunnen vinde omdat m'n voorof weet wat of m'n dair kan koape. As de koapluu ier komrne, kriege ze 'n mengelmoes van soorten, rassen bin ier nie bekend. Stoffel. Mar kunne ze noe in die streken goed van d'r pairden of? Jil les. Ik oirde dat de veulens voor f 140 tot f 180 dair verkocht worre, de jairlingen f 200 a f 300 in zoa alles nair rato. Stoffel. Is et rundvee dair oak zoa zwair? Jilles. Ie zei dat et rundvee nie zoa is as ier oewel ze oak flienk werke om verbeteriengen te kriegen; 'voor et overige is de landbouw op een vrie goeije oagte in dé menschen schiene oak me bie de pakken neer te gai zitten Stoffel. Oe is et mit die wedstried van het oef beslat ofeloapen? ,a» Jilles. Ik oirt dat die wedstried veel getobbel egeven eit, ten eerste was et terrein ongeschikt, ten tweede de smeden van onze kant nie ofericht om uut de and te beslain in ten derde duurde et zoa lange dat er van de leste geen notitie meer enoraen is. ftl'n zeide dat denrierer. al toeweze waire voor dat ze begonne, dat ik toch n'l geloave. n-e Stoffel. Zoo lange as ik euge kan, bin de wedstrieden tegenevaole, de een of den ander eit aoltied schuld, in licht vairdtg wekt et ontevredeneid. VIU" Jilles. Et is mar jammer dat de Schouwsch. smeder de depe van de lestone wa,re. Ze meende Wens mft dê boat mee te .arren mar dat was oak mis, want nie klnir, noe ao de Commissie die mannen wel deT^ hoiirtp Irimnp treve. nairnut Ir..IJ/. t. c beuile kunne geve, dairuut kuije toch wel opmaike 'n steekje an los was. v ac> Stoffel. Dat zeg ik mit joe, want 't ia mit aol z'n kennissen te vairen as a lleen i" Jilles. Jao, want 't was toch 'n pl«fwi, er anders eel stille, zei neef van Zuuien Ie /J.kt hiortai eel 't Rootlo. dat e E?lya'-hJSLS'.? Jg.l" fch plahtenw I pleizierboat 't Was dat bienai eel 't Bestier van ÖITm ofd^in^ Jr "'e ezeit Et weer eit zeker veel it,vloed dairop uutec fend op Was- Stoffel. Die boot zal toch goeije zoaveel passagiers. emaikt i mit Jilles. Ik oirde dat de ofmeeater beter of waS want - - - - - L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 3