ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27Juni 1896. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. Financieel Overzicht. mm Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6785. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betali7igeii van AbonnemenU- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard hetr k" diens tiaar de belasting op het personeel dezer gemee, Q ™9M» 1896/97 (Wijk C), dat op heden aan den,4^ geste,7^ der Directe Belastingen alhier wordt ter^ invorderingen dat ieder verplicht is bij de wet bepaalden voet te a ZteiuKZEE- dsn 25 Juni 1896. D. VAN DER VLIET, Wettig Men beweert, dat, toen den jongen Buss lachen Czaar bet manifest, dat ter gelegenheid zijner kroning zou verschijnen, ter onderteekening werd voorgelegd, gezegd zou hebben: >In dit stuk is alleen sprake van boeven en misdadigers, maar wat wordt er nu voor de brave lieden en getrouwe onderdanen gedaan?" Deze zeer juiste vraag moet toen zijn beantwoord met een eenvoudigdat komt later". Zooals men zich herinnert, was dit manifest dan ook werkelijk voor het gros der bevolking eene groote teleurstelling; het bevatte eene lange opsomming van gevallen, waarin geheele of ge deeltelijke kwijtschelding werd verleend van vroeger opgelegde straffen, maar geen enkel woord over de toekenning van de allereenvoudigste volksrechten, geen enkele belofte voor verbetering van de jammer lijke nog steeds in Rusland heerschende toestanden, 't Is dan ook niet te verwonderen, dat er in Rusland een open brief is verschenen, gericht aan den jongen Czaar, waarin de toestand van het Russische volk en zjjne wenschen wordt openbaar gemaakt. Het stuk gaat niet uit van de revolutionaire comité's te Genève of te Londen, maar van rustige en gehoorzame onderdanen van den Czaar in Rusland zelf. Het stuk is verschenen vóór de kroning en doet uitkomen in de eerste plaats, dat waar de jonge Czaar de gerechtvaardigde bedenkingen der provinciale vergaderingen op scherpen toon af wees, en zijne toestemming gaf tot eene verscherping van maatregelen tegen de pers, hg zoodoende zelf de gevaren vermeerdert, waaraan hij blootstaat, doch die door zijne omgeving voor hem worden verborgen gehouden. Wanneer de Czaar bij zjjne kroning de menigte ziet feestvieren en hem geschenken zullen worden aangeboden, dan is dat omdat het volk eenerzijds daartoe wordt gedwongen en er anderzjjds op de zncbt van het volk om feest te 'vieren wordt gespeculeerd; «uTbéeld van "het vólk zelf krijgt „de Czaar zJk bij zjjn kroning niet te zien. Aan heillot. y£n het manifest wordt gewaar schuwd, dat dé"uitbarsting van den volksopstand, wanneer die eenmaal komen zal, des te vreeselijker zal zijn, naarmate men meer geweld en willekeur aanwendt om het Russische volk te verhinderen, zich van de tyrannie te bevrijden. Met eene ver wijzing naar Alexander II, die het onweer door weldadige hervormingen afwendde en dien Rusland in gezegend aandenken houdt, en naar den vorigen Czaar, Alexander III, die in zijne vrees voor moord aanslagen het leven leidde van een gevangene en die meedoogenloos alles heeft verminkt, wat zgn voorgangers tot heil van Rusland hadden gedaan, wordt Nicolaas II voor de keuze gesteld tusschen den vrijen, vreedzamen, geregelden vooruitgang of de bloedige gruwelen van een burgeroorlog. Of de Czaar dit manifest onder de oogea zal krijgen, zouden wij niet durven zeggen, misschien, wanneer hij in den loop van den zomer alB gast aan het Oostenrijksche Hof vertoeft, wanneer dit gebeurt, zal Nicolaas leeren dat zgn volk nog veel te wenschen over laat, en dat hij nog zeer veel voor dat volk heeft te doen. Wanneer hij de gast is van Keizer Franz en vergelijkingen maakt tusschen het Oostenrijksche en Russische volk, dan zal hij ervaren, dat vele der grieven zijner onderdanen zijn gewettigd. De delegation, die in Oostenrijk vergaderd waren, zgn naar huis gegaan. Ditmaal waren de zittingen buitengewoon kalm. Zelfs de ontevreden Jong-Czeecben en de radicale anti-semieten, waar van men verwachtte dat zij zich nog al zouden roeren, hebben zich kalm gedragen, zoodat ministers en gedelegeerden over elkaar tevreden kannen zijn. Zelfs de minister van oorlog kreeg alles wat hij verlangde, niettegenstaande zijne begrooting dit jaar- weer vier millioen florijnen hooger was dan het vorige jaar. Het is de laatste maal dat de Oosten rijksche Delegatie uit de bekende en elk jaar vast gekozen personen bestaan zal, omdat de nieuwe Kieswet ook in dit deftige lichaam verandering zal brengen. Ook de Keizer toonde zich op het jaar lij ksch diner zeer tevreden over die Delegatie. En met den afloop daarvan is het politieke leven in Oostenrijk eenige maanden geëindigd. De Keizer gaat naar zijn zomerverblijf in Ischl en zal eerst tegen het einde van Augustus of begin September naar Weenen terugkeeren, om den jongen Keizer van Rusland te ontvangen, die in Schönbrunn logeeren zal. De Czaar zal waarschijnlijk 4 dagen daar vertoeven, maar of hij vergezeld zal zijn van zgne gemalin is nog onzeker, omdat er tegen dien tijd vermeerdering der familie is te verwachten. De Oostenrijksche gezant te Constantinopel, die indertijd de moeilijkheden met Armenië heeft op gelost, tracht nu dit ook te doen met die op Creta. Hij onderhandelt daartoe met de Porte en verlangt de benoeming van een christen-gouverneur, de bij eenroeping van den Landdag en bet herstel van de conventie van 1878, reeds onlangs door ons mede gedeeld. Hoe de toestand eigenlijk op Creta is, kat> men uit de verschillende berichten niet ópmaken, wel dat bet er verre van rustig is. Er gaan geruchten van kleine schermutselingen hier en daar en van brandsticht!^ Zeer te wenschen is het, dat er aan dien toestand spoedig een einde kome. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Regeering verklaard, dat tusschen de Regeeringen van de zes groote Mogendheden en hunne vertegenwoordigers en de Porte druk onderhandeld wordt over de concessies, die Turkije ten behoeve van Creta moet invoeren. Zoolang de onderhandelingen duren, gaat het, volgens de Regeering, niet aan wat mee te deelen over de concessies die zullen worden gedaan. Naar het schjjnt heeft de Transvaalsche Regeering op hare beurt nu eens eischen gesteld aan Engeland. Althans de Transvaalsche Staats-Secretaris Dr. Leyds schijnt een telegram aan de Britsche Regeering te hebben gezonden, waarin wordt geëischt, dat de heeren Cecil Rhodes, Belt en Harris, gerechtelijk zullen worden vervolgd, en £e_&ft de Britsche Regeering de geheeleiJ>E£g0rIijke en militaire admi nistratie overnp^ffTT,heden '.door de Chartered ^0£jpaüy~0p haar gebied gevoerd; terwijl er nog wordt bijgevoegd, dat hg, Dr. Leyds, bet zeer betreurt, dat er zoolang wordt gewacht met het onderzoek naar de medeplichtigheid van de Chartered Company aan Jamesons inval. ■UWSTIJDIIiGEW. Indië. Batavia, 21 Mei. In het mail-overzicht van den Javabode leest men het volgende: Hoe langer hoe meer wint hier de meening veld, ook in militaire kringen, dat de regeering onver standig heeft gedaan met generaal Deijkerhoff als gouverneur van Atjeh te ontslaan en den leger commandant als regeerings-commissaris naar dat gewest te zenden. Men kan zich die handelwijze wel verklaren uit de verstoordheid van den gouver neur-generaal over de leugenachtige rapporten van den genoemden generaal, waardoor de landvoogd onwillekeurig medeplichtige is geworden aan handelingen, welke hij in den heer Deijkerhoff zoozeer laakt, maar meent dat hierin toch geen reden had mogen gelegen zijn om zoo geheel anders te handelen dan ten aanzien van Lomboktoen daar radeloosheid heerschte, bleef de regeering kalm nu de gouverneur van Atjeh bljjkbaar het gevaar onder de oogen durfde zien en alleen wat versterking van troepen vroeg, handelde men hier alsof de toe stand bijna reddeloos was. Intusschen, al wordt hiermede vrijwel de algemeene opinie van Nederland en Indië teruggegeven, zoo is daarmede nog niet gezegd, dat zij juist is: de gouverneur-generaal is er hoogst verbolgen over en is overtuigd, dat men anders oordeeleu zou, wanneer men, zooals hij, alle stukken kende, hetgeen mogelijk is. Zeker is het echter, dat het zenden van een regeeringscommissaris en van een groote troepenmacht niet heeft belet dat aan Toekoe Oemar tijd is gelaten zich zoo geducht te versterken, dat sommigen een zwaar hoofd hebben in een aanval op zgne stellingen, waartoe men schijnt te willen overgaan, zoodra het weder het toelaat; anders zou het ook geen zin hebben, dat zoovele troepen naar Atjeh zijn gezonden, waar zulk eene opeenhooping van menschen het aantal zieken nog vergroot, vooral in den regentijd. Dat overigens ook de regeerings-commissaris den vjjand niet licht telt, is behalve uit het, naar veler meening geheel nutteloos, - bombardement van Lam Pisang en Padang Badak, op te maken uit het officieele bericht, hier eerst uit de Nederlandsche Staatscourant bekend geworden, dat op het voorstel van Toekoe Oemar om onderhandelingen met hem aan te knoopen, is ingegaan. Dat bewijst tevens, dat men dien man niet als een verrader beschouwt, en dan mag gevraagd worden of het voeren van onderhandelingen met hem niet beter in banden ware gelaten van den generaal Deijkerhoff, die dan toch ongeveer drie jaren met hem beeft weten om te springen en hem heeft weten te gebruiken, terwijl Toekoe Oemar onze zjjde eerst weer heeft verlaten, toen hij moest deelnemen aan een tocht, welke buiten het stelsel Deijkerhoff lag en het uitvloeisel was ran een patrouillegevecht, dat evenmin in dit stelsel paste. Voor het overige moet worden afge wacht wat de regeeringscommissaris in Atjeh tot stand zal brengen, tot nog toe is ten koste van meer dan drie honderd dooden en gewonden en van onze buitenposten, bereikt dat wij even ver zgn als geruimen tijd geleden, met de kaas dat een krachtig optreden tegen Toekoe Oemar ons binnen de ge concentreerde linie veiligheid verzekeren zal. Hoe langer hoe meer gaan er echter stemmen op tegen het laten voortdnren van zulk een toestand en acht men het wensehelijk dat wij ons uit Kota-Radj» op Oleh-leh terugtrekken. Maar hetzij aanvallend, verwerend of terugtrekkend worde gehandeld, een verblijdend verschijnsel is het, dat niet wordt toe gegeven aan het afschuwelijk gekrijsch van de ruwe menigte, die land en volk te vuur en te zwaard zou willen verdelgen. Trouwens, men moet land en volk daarvoor eerst in zgne macht hebben. Turkije. Een onbegrijpelijk voorval heeft, naar het Dagblad meldt, onlangs in Constantinopel plaats gehad. Twee matrozen, te Smirna achtergebleven van Hr. Ms. «Alkmaar", waren daarna tot Constantinopel afgezakt en kwamen zich daar bjj de bevoegde autoriteit, den consul, melden en in arrest stellen. Geen gevangenis bezittende, verwees de consul ze naar de Nederlandsche havenkajuiten, betaalde dagelijks 5 piaster (55 cent, niet fameus veel)1 per persoon voor bun onderhoud en stelde zich in verbinding door middel van gezantschap en buiten- landsche zaken met marine te 's-Gravenhage. Na 33 (zegge drie en dertig) dagen wachten, kwam het antwoord, dat marine zich die luidjes niet kan aantrekken, dat zjj de kosten van hun transport naar Holland niet wilde of kon betalen en dat de kerels maar op een ander oorlogsschip moesten wachten. De consul, ten einde raad, heeft hen toen door middel van den kapitein doen aanmonsteren op een Engelsche boot als stokers. Ziehier dus het vreemde geval, dat twee gedeser teerde matrozen zich uit vrjje beweging bg de Nederlandsche (volgens marine niet bevoegde) autori teit komen in arrest begeven, en dat die autoriteit dan genoodzaakt is om hen in hun vergrijp (desertie) te stijven, ja het zelf nog te verergeren door aan monstering op een vreemd koopvaardijschip 1 De zaak is interessant uit een rechtskundig oogpunt en dus aanbevolen in de aandacht der rechtsgeleerden. Rusland. Czaar Nicolaas II heeft bevolen, dat in Januari 1897 in Siberië de vrijzinnige rechtspraak moet ingevoerd worden, die in 1864 op bevel van Alexander II ontworpen werd. Ih zijn schrijven aan den minister van justitie, waarin dit bevel is vervat, merkt de czaar op, dat bij zich persoonlijk heeft overtuigd, dat Siberië in de laatste jaren op het gebied van het maatschappelijk leven zulke groote vorderingen heeft gemaakt, dat de v«roudeiu3 es onvolkomen rechtspraak niet meer aan de behoefte kan voldoen. Indien er somwijlen Nederlanders mochten zijn, die willen spotten over de Russische toestanden, welke 't mogelijk maken dat een in 1864 ontworpen wet eerst in 1897 wordt ingevoerd, dan worden zjj nitgenoodigd, vooraf eens in eigen land en Nederlandsche wetgeving rond te zien, of men daar niet misschien óók wetten zou kunnen vinden, die een dertigtal jaren geleden afgekeurd, maar niettemin nog steeds niet vervangen zijn. Frankrijk. Zondag meldde zich lag een commissaris van politie te Parijs zekere Raoul Picard aan, met dringend verzoek om te worden gevangen gezet. Picard, 70 jaar oud, heeft 37 veroordeelingen achter zich en was eerst acht dagen weder op vrije voeten, maar kon het heimwee naar het gevangenisleven niet meer harden. De commissaris sprak hem moed in en zond hem weg. Hij liep een minuut of vijf rond en toen een politie-agent tegenkomende bracht hij dezen een vuistslag in het aangezicht toe. «Neem me niet kwalijk", zeide hg, «maar ik had een misdrijf noodig". Ook werd nu terstond aan zijn wensch voldaan. Duitschland. Aan de oevers van de Spree schijnen huwelijken niet van langen duur te zijn; althans dezer dagen heeft men te Berlgn een club opgericht, waarvan uitsluitend wettig gescheiden heeren lid kunnen zijn. Hoewel de club slechts eenige dagen bestaat, telt zjj reeds over de honderd leden. Men zal zich gemakkelijk kunnen begrijpen, dat het huwelijk in de samenkomsten dezer club ongemakkelijk over den hekel wordt gehaald. Een der artikelen van het reglement luidt, dat elk lid aan het bestuur der club een copie van het vonnis moet ter hand stellen, krachtens hetwelk hij van zijn wederhelft gescheiden werd. Deze ex tract-vonnissen worden in lijsten in de vergaderzaal der club opgehangen. Omheiningen van zoogenaamd prikkel- of stekeldraad ziet men in Nederland zoowel als in Dnitschland zeer veel, vooral bjj buitens en boer derijen. Aan dat hateljjke prikkeldraad hebben zich reeds velen, vooral ook kinderen, gewond. Een grondbezitter nabij Berljjn, die zgn goed met prikkel draad had omheind, werd door de politie aangemaand dat te verwjjderen, als gevaarlijk voor het openbaar verkeer. Hij voldeed echter hieraan niet en bracht de zaak voor het Oberverwaltungsgericht. De recht bank stelde bem echter in het ongelijk en besliste, dat men, «om zijn eigen goed te beschermen, nooit het leven, de gezondheid of het eigendom van anderen in gevaar mocht brengen". AT JËD. Met betrekking tot de benoeming van den generaal- majoor De Moulin tot civiel en militair gouverneur vau Atjeh en onderhoorighedon schrijft de Amst. Ct.: De taak om, zeker op bescheidener schaal dan de laatste maanden, in de omgeving van de linie onze macht te toonen, is toevertrouwd aan generaal- majoor J. J. K. de Moulin, chef van den generalen staf. Generaal De Moulin, die na het verraad op Lombok met de leiding van den staf der expeditie werd belast, is afkomstig van het wapen der artillerie, 51 jaar oud, bijna 31 jaar officier en werd 9 Maart 1895 tot generaal-majoor benoemd. Hij is ridder 4e klasse der M. W. O. De benoeming van generaal De Moulin tot gouver neur van Atjeh vereischt een nadere opheldering. Tot dusver was de gouverneur steeds een infanterist. De heer De Moulin is de eerste artillerist, die tot gouverneur benoemd wordt. Men dient echter nadere berichten af te wachten omtrent de bestemming, die men kolonel Stemfoort zal geren. De kolonel staat op de ranglijst als nommer drie, ofschoon de kolonel Brakel slechts voor hem staat, wijl de kolonel Bonman (no. 1) reeds gepasseerd werd. Dat de generaal Vetter als leger-kommandant niet langer van Java afwezig kon big ven, is zeer goed te begrijpen en was te voorzien. Dat men echter uitsluitend den generaal De Moulin zou benoemen om een generaal aan het hoofd der troepen te hebben en de kolonel Stemfoort nog voor geen bevordering in aanmerking kon komen, is niet denkbaar. Bovendien was de gouverneur van Atjeh maanden lang een kolonel. Aan het N. v. d. D. wordt uit Batavia het volgende geseind: Het vertrek vaD generaal Vetter naar Java is uitgestold, in verband met eene spoedeischende expeditie naar Lepong, een staatje aan de Westkust, waar de vijand bentings opwierp en op de oorlogs schepen vuurde. Aan andere Hollahdsche bladen wordt gemeld: Het doel van onzen laatsten tocht om den vjjand in te sluiten is mislukt. Wij ondervonden weinig tegenstand en hadden één doode en acht gewonden. Aan de Sum. Ct. wordt uit Kota Radja De vorige maal meldde ik u, dat Oemar aan den regeerings-commissaris, generaal Vetter, een brief had geschreven, doch dat de inhoud van dat schrjjven nog niet bekend wasnn is zoo wat uitgelekt, dat Oemar o. m. nogmaals zijn houding tracht te ver ontschuldigen en zich met nadruk beklaagt over de verwoesting zijner eigendommen door het bom bardement, en dat niettegenstaande door hem geen vijandelijkheden tegen het gouvernement gepleegd zgn en het juist zgn vast voornemen is om zich geheel onzijdig te houden, tenzij het gouvernement nogmaal over zijn diensten zoude willen beschikken, enz. enz. Zooals men ziet, is Oemar een geslepen diplomaat, maar het is de vraag of hg bjj een treffen met onze troepen een even bekwaam aan voerder zal bljjken te zijn. Bij het bombardement van Lampisang is het eerste schot van de «Koningin Wilhelmina" dwars door het huis van Toekoe Oemar gegaan. Van diens huis te Pakan Badak is de Atjeksche vlag neer gehaald door den lsten luit. der cavalerie Happé, wiens paard bij die gelegenheid gewond werd. Amsterdam, 20 Juni 1896. Het programma der Noord-Amerikaansche Repu- blikeinsche partij op de Nationale conventie te St. Louis heeft, voor zooverre het is vastgesteld, de Fondsenmarkt de gelegenheid gegeven om gedurende de afgeloopen week in de afdeeling voor Amerikaansche Spoor wegwaarden wat op verhaal te komen. De opgewektere stemming der Beurzen voor Yankee-waarden wordt verklaard door het feit, dat men niet is teleurgesteld in de verwachting, dat de te St. Louis te zamen gekomen represen tanten van eenige voorname staten zich vóór de handhaving vau den tegenwoordigen Gouden Stand aard en tegen vrij zilver-aanmunting zouden verklaren. De in den laatsten tijd zóó gedrukte toestand der beurzen niet alleen, doch ook van den alge- meenen handel, tengevolge van het brutale optreden der Zilveradvokaten, kan als een «Blessing in disguise" de aanleiding er van geweest zjjn, dat het St. Louis-Programma veel gedecideerder ten opzichte der Currency-kwestie geformuleerd zal worden, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Vooral ook te Londen, waar men zich omtrent de Currency-kwestie het gevoeligst betoonde, valt eene besliste ommekeer in de appreciatie voor Amerikaansche waarden waar te nemen, welke zich zonder twjjfel nog meer zal accentueeren, indien de keuze van een «Sound Money" President inder daad zal verzekerd zjjn. Heeft nu het St. Louis-Programma, wat betreft de Muntkwestie, aan alle redelijke verwachtingen voldaan, de eenigszins chauvinistisch gekleurde bepalingen omtrent de Buitenlandsche Politiek, verzwakken het goede effect, daardoor teweeg gebracht. De keuze van Mc. Kinïey als President is door den uitslag der stemming van de St. Louis-Con- ventie feitelijk verzekerd. Dit beteekent hoogere invoerrechten voor de Vereenigde Staten en zonder twjjfel geeft dit opnieuw aanleiding tot groote importen onder het tegenwoordige tarief, waardoor gouduitvoer weder gestimuleerd wordt. Ook deze overweging leidt, alhoewel in mindere mate, tot de zwakkere houding der New-Yorker markt op de 2 laatste dagen dezer week. Deze wederom flauwere houding van New-York werd echter niet door de Europeesche Beurzen overgenomen en hoewel de te Londen langzamerhand herlevende betere appreciatie voor Amerikanen eergisteren werd ver stoord door het bericht van een conflict tusschen Engelsche en Venezuelanen, juist op het grondgebied, waarover het bekende grensverschil bestaat, was er de markt voor Amerikaansche Spoorwegwaarden gisteren en heden beter gestemd met iets rnimer omzetten. Tegenover de grootere bedrijvigheid voor ge noemde waarden in het Buitenland, bljjft ons publiek nog eene vrij groote onverschilligheid aan den dag leggen; de omzetten zjjn wel ook hier iets levendiger geworden, doch de handel is verre van geanimeerd. Van Atchison-waarden werden de 4% obligatiën op bescheiden schaal lokaal gekocht, Pref. aan- deelen en Adjustment-Bonds voor Buitenlandsche rekening uit de markt genomen. Vau Union Pacific-waarden zijn Oregon Short Line soorten vast op de zeer bevredigende ont vangsten over de maand April jl. Eenige meerdere belangstelling bestond voor Missouri Kansas- eu Texas-waarden en dito Norfolk Western. Suburban Belt-aandeelen en de aanverwante «de Goeyen" fondsen iets zwakker, aangezien na de dezer dagen gepubliceerde circulaire de meening veld wint, dat in de tegenwoordige prijzen, de goede kansen der naaste toekomst ruimschoots gedisconteerd zijn. Canadian Pacific-aandeelen waren voor Berlgn-Denver, Rio Grande-aandeelen voor Londen gevraagd. Da minder rooskleurige berichten uit Zuid- Afrika, die te Londen onmiddelljjk de mijnwaarden deden terugloopen, waren ook te Parjjs van invloed op die Afdeeling en schijnt het minder grif beleenen van de meeste Zuid-Afrikaansche Mjjnaandeelen door de groote financieele instellingen in Frankrijk bij te dragen tot het ruimere aanbod van bedoelde waarden. De stemming voor de verschillende staatsfondsen was te Parijs in de afgeloopen week zeer opgewekt en bleven Russen, Italianen en Spanjaarden er goed op prijs. Fransche rente nagenoeg onveranderd. De Duitsche Beurzen schjjnen eene eenigszins afwachtende houding aan te nemen totdat op 1 Juli de nieuwe Beurswet in werking treedt; in middels was er vrij levendige handel in indus- trieele waarden, speciaal te Berlgn. Ter Amsterdamsche Beurs waren de transacties in onze Nationale Scbuldsoorten zeer beperkt en waren de koersen eerder iets flauwer, het Buiten land schonk in deze hoek evenwel steun door afname van eenige flinke posten nieuwe 3%, het geen den koers ten goede kwam. Stedelijke leeningen noteerden iets lager; daar entegen valt eene beduidende «hausse" te consta- teeren in de aandeelen der Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij, hetgeen men in verband brengt met het aftreden van Mr. Treub als Wethouder van Openbare werken, zijnde "deze Titularis de bekende kampioen voor naasting van Gemeentewege. Binnenlandsche sporen onveranderd. De Markt voor Europeesche Staats- en andere fondsen verkeerde in vaste stemming, speciaal voor Russen op aankoopen door Parijs. Chineesche Fondsen iets hooger. Zuid-Amerikaansche fondsen en Mexicanen daar entegen over het algemeen in zwakker stemming. .PeJrofeim-waarden bleven zich in den gunst van het publiek verheugen en zetten hunne rijzende beweging krachtig voort. Op de Koloniale Fondsenmarkt heerschte in harmonie met de iets betere suikerprijzen eene meer geanimeerde stemming. Aandeelen Ned. Handel-Maatsckappjj, waarin de gewone RescoDtre plaats vond op een passage-koers van 136.5/8%» liepen niet onbelangrijk op. De waarden der Soerabayasche Bank en Handels- Vereeüiging volgden bjj uitzondering eene op- waartsche beweging op een onderhandsch arrange ment met hare voornaamste crediteuren en men spreekt van eene splitsing dezer instelling, zooals in 1884 geschiedde met de Ned. Ind. Handelsbank, toen de N. I. Landhouw-Maatschappij in het leven werd geroepen. Taia/cs-aandeelen ondergingen luttele verandering. Het door de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij aangekondigde Superdividend zoowel op de 4% als op de 6% aandeelen, bedraagt 3%. De rijzing in deze loeide aandeelensoorten duurt voort, inzonderheid in de «zessen", die voor Berlijnsche rekening zeer gevraagd blijven en reeds tot 213% zjjn gestegen. De 4'A0/» noteeren thans 164%. De Haagsche Bouwmaatschappij «Engelenburg" biedt 600.000 barer 4% 1ste Hypothecaire Obligaties aan pari op 23 dezer bg de heeren Wertheim Compertz te 's Hage alhier en Lissa Kann te 's Hage. Geld op Prolongatie was in het begin tamelijk gezocht met verminderende vraag op het einde der week4'/, 4%. Wisselkoersen lager: Londen 12.10. Parjjs 48.09. Duitschland 59.36. Beurs van Amsterdam. DONDERDAG 95 JUNI 1896. Staatsleeningen. EUROPA. Nederland. pCt. V.K. L.K. H.K. Ned. W. S. Cert291»/* 91»/» 91% dito dito Obl3 100%. 100%, 100"/x, - dito dito Cert3 100% 100%, 400%, H o n g a r ij e. Obl. Goudl. 1876 5 102»/, dito 1881/1893 4 103% 103»/» 103% dito Zilver4»/, 85»/, Italië. Inschrjjving '62/81 5 82% Oostenrijk. Obl. Papier Mei 5 84»%, 85 dito Febr./Aug. 5 84% Zilver Jan./Juli 5 84% 84% 84»/, dito April/Oct5 84»5/ls 85% Obligat. in Goud 4 102% Polen. Obl. Schatk. 1844. 4 93% 93% Portugal. Obl. m. tick. 100.3 25% 25»»/., dito m. c. 88/89 April '92 fr. 500 4»/, m. ticket fr. 500 4»/, 38% 38%, 387/,, O. Tabaksmonop .4»/, 91% 91% 91% Rusland. Cert. Hamb. 1820. 5 77 Obl. Londen 1822. 5 1313/, C. Ins. 5e Serie '54 .5 71»/, 71 Oblig. Transcauc. 5 101 dito 1880 Gec4 983/, 98 dito (Donetz) '94 4 96 95»/, dito Kursk Ch. Az. .4 95»/, dito '94 (Orel Vit) 4 97»/, dito G.R. 625 ..3'/, 95'/, dito 1889"3 8Z% 82 1 dito Goudl. '91 3 Obl. in Goud '84 .5 104'/, 104»%, S p a nj e. Perpet. Schuld4 60'/, Binnenl. Amortis4 dito Perpet Sch. 4 50»/, T u r k ij e. Gepriv. Conv. L4 87»/, 86 Geconv. serie D 20'/., dito serie C213/, 213/, MIDDEN- en ZUID-AMERIKA. Brazilië. Obligatiën 1883 4»/, 773/, dito 1889 4 725/, Venezuela. -Obligatiën 1881 4 413/, 42 Spoorvegleenlngen, Nederland. Holl. Spoor 108»/, 108»/, Mij tot Expl. van St.-Spw. Aand. 96»/, 96 Ned. Centr. Spoorweg Aand. dito Obligatie3 Italië. Spoorw. Leening 1887/89 50%, Zuid-Ital. Sp. 03 53»/, 53»/, Oostenrijk. F.O. Spw. Obl. .3 P 01 e n. W. W. A Rusland. Gr. Sp. Maatsch. Obl. 4»/, 99»%, 99%, dito dito dito4 99 Balt. Spw. Aand3 62 62 Kurk-Ch. Az. 04 1013/, 101% Mosk.-Smol. dito5 105»/, Amerika. Atch. T. volg C. v. A. 14s/, 14'%, C. v. 4 pc. G. M. B. O. 2e Hyp. let. A. 4 24s/, O. 2e Hyp. let B. 4 28 Atlant. P. Tr.-C. 4 485/, Central Pacific A. 15% 15'%, 15% dito Obligatiën 6 100% 1003/, St. Obligatiën7 105'/, dito Gec. Schuld 6 114»/, dito in Goud4»/, 102 dito 2e Hyp, O. 6 1145/, S. Rlw. Ie M. O. T. O. 5 92'/, U. Pac. hoofdl. A. dito Cert. v. dito 7»/, 7»/, dito met assessm. dito Obligatiën-. 6 401»»/,, U. Term. Br. 05 105 Wab, afg. C. v. P. A. s—.17 C v. 6 pCt. Deb. B. 'W. N. Y. P. afgest 5»/, Argent. Republ. Spwg. Ink. Obl5 51 Brazilië. Spoorwegl. Obl4»/, 77% Premie-Leeningen. Nederland. Stad Amsterdam .3 111»/, Stad Rotterdam3 België. Stad Antwerpen 1887. 2»/, 1033/, dito Brussel 1886 2»/, 103'/, Oostenrijk. Staatsl. 18544 dito 1860 5 121»/, dito 1864 Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 19 Juni. Een zoon van A. van der Hoeven en F. A. Kok. Een zoon van P. van Beveren en A. van Sas. 20 dito. Eene dochter van A. H. W, van der Vegt en J. W. Th. van Konijnenburg. Een zoon van L. R. Kingmans en J. M. Lemson. 22 dito. Eene dochter van A. Frelier en H. F. Giljamse. 25 dito. Een dochter van H. Hanson en F. M. Leijdekkers. gehuwd: 24 Juni. J. J. Isheim, 24 j., j.m. en A. E. van der Ploe^ 25 j., j-d. Weekmarkt te Zierikzee25 Juni 1896. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 40, 52'/. en 55 Ct. de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eilren znn verkocht voor f 0,60, f0,80, f 0,82'/, en ƒ0,85 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1