ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 25 Juni 1896. NIEUWSTIJDINGEN. e™ te Uithuizen (Gr.), wiens vronw dezer dagen het leven schonk aan drie zonen allen m leven zSn, heeft vanwege H.M. de Koningin eene gift van f 35 ontvangen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6784. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Ahonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesclie Nieuwsbode" Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zieihkzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij^belang kuonen hebben, dat op 30 Juni en 1 Juli e.k. en zoo noodig op de volgende dagen, schietoefeningen zullen plaats hebben van eene opstelling, naast de kustbattery nabij Diemerdani, Zuiclex*- zec. naar het punt op ongeveer 1300 M. zuidelijk van het fort Pampus", tusschen 10 uur des morgens en 5 uur des namiddags dat op de dagen der schietoefeningen roode vlaggen zullen geplaatst worden op het fort «Pampus", op de W. batterij te Mniden en op de kustbatterij nabij Dienier- dam; en dat de driehoek, gevormd door de kustbattery naby Dicmordam, het fort »Pampus" en het N. gedeelte van den havendam van Muiden, als onveilig wordt beschouwd. Zierikzeb, 24 Juni 1896. De Burgemeester, voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. l.»-Burgem. Italië. De gemoedelijkheid, waarmede de roovers vau Sicilië hun bedrijf uitoefenen, vindt in geen rooversgeschiedenis haar wedergade. Eenige dagen geleden was baron Frasca te Palermo naar het postkantoor gegaan om een aaugeteekenden brief ter waarde van 5000 lire af te halen. Op den terugweg naar zijn villa werd zijn rijtuig door vijf vermomde en gewapende kerels aangehouden. Een hunner eischte onder bedreiging met een revolver de brieventasch van den baron. Deze haalde den aangeteekenden brief uit de portefeuille en over handigde hem den roover, waarop deze met een ongeloovig gezicht antwoordde: »Neem me niet kwalijk, maar ik wilde uw geld hebben". De baron verzekerde hem, dat de brief 5000 lire waard was en dat hij hem pas van het postkantoor had gehaald. De roover bekeek den brief oplettend, zag dat de baron waarheid sprak en reikte hem dankend de hand. Maar de beroofde aarzelde die hand aan te nemen, waarop de roover met de verzekering <U behoeft niets te vreezen", de hand van den baron hartelijk schudde en nogmaals bedankte. Toen namen de roovers eerbiedig den hoed af en lieten den milden baron ongedeerd vertrekken. Rusland. Het werk is thans in 15 a 20 fabrieken van Petersburg, hoofdzakelijk weverjjen, gestaakt; 30000 werklieden en 10000 arbeidsters zijn werkeloos. De directies der fabrieken weigeren in overleg met de autoriteiten aan de eischen der werklieden te vol doen. In en om Moskou hebben 10000 werklieden den arbeid gestaakt. De Czaar houdt zich nog steeds bezig met de Chodinsky-ramp. Hg verlangt, dat de volle waarheid wordt meegedeeld, is met den gang van het onderzoek niet tevreden en zal dan ook wellicht den Ministerraad, door hem zelf gepresideerd, een beslissing laten nemen. Engeland. Dr. Jameson heeft, in afwachting van de behande ling van zijn proces voor het Hooggerechtshof te Londen, met zijne vrienden Sir J. Willoughby en Majoor White een reis naar Noorwegen ondernomen. Men weet, dat hg voor 3060 p. st. borgtocht heeft moeten stellen. Mrs. Palmer de dochter der kindermoorde nares te Reading, vrouw Dyer die terecht stond onder verdenking van medeplichtigheid aan de vele misdaden harer moeder, is nu door het gerechtshof van Berkshire vrijgesproken. Twee en dertig gevallen van dolheid bij honden zijn in de laatste vier weken te Londen voorgekomen, volgens een verklaring der Regeering in antwoord op een vraag in het Lagerhuis. Gedurende dien tijd zijn er 2962 losloopende honden opgepakt, van welke 889 door de eigenaars werden teruggehaald. Het is dus het voornemen de bepaling omtrent de muilbanden voorshands te blijven handhaven. Het vergaan van de „Drummond Castle". De vertegenwoordiger van de Globe heeft een onderhoud gehad met den heer Marquardt, een der drie geredden. Het verhaal, dat de heer Marquardt van het onheil gaf, luidt dus: «Wij hadden over het geheel genomen een goede reis; het weer was uitstekend, tot wij 1.1. Zondag Las Palmas bereikten; toen begon het iets slechter te worden en hadden wij hevige winden en hooge zeeën. Dinsdagmiddag werd het echter kalmer, doch er kwam zooveel mist op, dat de kapitein liet stoppen en peilen. Men peilde het laatst om half acht, des Dinsdags avonds. Dinsdag was de laatste dag, dien wij samen aan boord zouden doorbrengen; de passagiers organi seerden een concert en een partijtje, dat duurde tot kwart over tien. Toen ging ik naar den rooksalon. Terwijl ik mij in den rooksalon bevond, voelde ik een lichten schok. Niet ernstig. Het was juist alsof het schip zacht langs een pier streek. Ik snelde onmiddellijk naar voren, maar mijn vrees scheen ongegrond. Alles scheen in orde te zijn. Heel spoedig begon echter het schip van voren te zinken en ik begreep dat het dan ernstig beschadigd moest wezen. Ver moedende, dat ik een ganschon nacht in een kleine boot op de open zee zou moeten doorbrengen, trok ik mijn oveijas aan uit voorzorg en nam een zwem gordel. Vóór dit alles echter kon geschied zijn, begon het schip te zinken en bevond ik mij in het water. Zeven of acht personen bevonden zich naast mij. Onder dezen was een vrouw, die mij in haar angst bij de keel greep. Ik maakte mg van haar los en hielp haar op een stuk wrakhout. Toen het daglicht kwam, bevonden wij ons nog slechts met ons drieën, allen mannen: ik zelf, de heer Ellis, en een passa gier, wiens naam ik niet ken. Ellis greep een rooster, dat op den vloed ons werd toegevoerd en liet daarom het stuk hout los, waarop wij beiden gingen zitten. Onze onbekende passagier was uitgeput geraakt en kon het niet langer uithouden. Een paar maai draaide hg zich om, en toen verdween hg in de diepte. Ik greep hem bij zgn zwemgordel, doch die ontglipte mij. Toen begon ook mr. Ellis de hoop op redding op te geven. Ik geloof, dat hij tegen negen uur des morgens gestorven is, maar hij kan ook langer tijd geleefd hebben. Het getij begon nu te keeren, en het wrakhout kwam los van de «grating". Ik greep een dichtbij drijvend stuk hout en hield het vast. Kort daarna zag ik een visschersschuit naderen en riep haar aan met al de kracht, die ik nog in mij had, maar ik kreeg geen antwoord. Toen moet ik zeker mijn bewustzijn hebben verloren, want ik herinner mij niets meer tot het oogenblik dat ik mijn oogen opende en den dapperen visscher Berthele over mij heen gebogen zag staan. Hij had mij in het water zien drijven, toen hij naar huis terugkeerde, en mg aan boord genomen; hg behandelde mg met de grootete vriendelijkheid; Hot wa3 teen tien uur in den morgen. Ik had twaalf uur in het water gelegen". België. Te Verviers is Zaterdag een vreeselgke misdaad ontdekt, die aldaar een levendige emotie heeft ver oorzaakt, te meer, daar het parket er niet in geslaagd is, den sluier der geheimzinnigheid, die deze zaak omhult, te verwijderen. De weduwe Lejeune werd door een harer buren halfdood in haar slaapkamer gevonden. Zes ernstige verwondigen waren haar met een bijl aan het hoofd toegebracht. In het aangrenzende vertrek lag de zoon van het slachtoffer op zijn bed vastgebonden. De juBtitie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, begon natuurljjk direct het onderzoek met het ver hoor van den zoon. Deze verklaarde, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een individu de woning binnengedrongen was, die hem, na te hebben beproefd zgn moeder te vermoorden, had vastgebonden om ongestoord het huis te kunnen doorzoeken. De zoon, wiens verklaringen geen voldoende opheldering van het feit gaven, werd onmiddellijk gearresteerd. De weduwe Lejeune is kort daarop naar het hospitaal vervoerd. Haar toestand is hopeloos. In de St. Elizabethskazerne te Brussel was Vrijdagnacht een grenadier plotseling krankzinnig geworden; als een razende doorliep hij de zalen der kazerne, door alle vensters geweerschoten lossende. Twee politie-agenten, die de schoten hoorden, kwamen toegesneld; de eene werd door de kogels gedood, de andere gekwetst. De geheele kazerne was in opschudding geraakt. De wachthebbende officier gelastte zgn manschappen, zich te wapenen en op den man te schieten, ingeval hij zich niet wilde overgeven. Na veel moeite slaagde eindelijk een onderofficier erin zich van den razende meester te maken; deze werd in een dwangbuis gestoken en opgesloten. De dappere onderofficier heeft direct eea onder scheiding van zgn chefs ontvangen. Nederland. Utrecht, 23 Juni. De heden gehouden gecostumeerde optocht gedurende de studentenfeesten is prachtig geslaagd. Zij toont een grooten rijkdom van coétumes en stelt voor: >de deelnemers aan het ridderhofspel te Weenen in 1560" en vormt alzoo een geheel met de morgen te houden ridder- Duizenden en duizenden feestgangers zijn in onze stad en met moeite kan men zich een weg banen door de dicht opeengepakte menigte. De stoet was verdeeld in vijf hoofdgroepen: 1°. Groep van den graaf van Tyrol; 2°. Groep van den hertog van Beieren; 3°. Groep van den koning van Bohemen; 4°. Groep van den hertog van Stiermarken en 5°. Groep van den keurvorst van Saksen. De hoofdpersonen in deze groepen munten uit door fraaie en rjjke costumes, terwijl hellebardiers, kamerheerenceremoniemeesterspages enz. aan het geheel een prachtig gezicht geven. Natuurlijk is alles voorafgegaan, afgewisseld en besloten met muziek. Het was een schitterende stoet. Langs den geheelen weg stonden duizenden geschaard, terwijl men zelfs op de daken der huizen was geklommen. Alles geschiedde in de beste orde. Talrijk waren de kamers, die verhuurd waren tot buitengewoon hooge sommen, o. a. voor één middag f 100. Te Utrecht heeft iemand een deel van den eersten omgang van den Dom afgehuurd, om met zijne gasten op zgn gemak den maskeradetocht te kunnen volgen. Wel Dom, toch niet Dom. Een Utrechtsch correspondent van de N. R. Ct. verhaalt nu eens haarfijn aan wien wij het te danken hebben dat de Kieswet er door is. Hg heeft het afgeluisterd van Jaap den sigarenkoopman, die op de Utrechtsche markt zijne geurige waar aan den man trachtte te brengen. Jaap dan, zijn sigaren aanprijzende, hield daarbij de volgende toespraak tot de boeren, burgers en buitenlui: >En weet je aan wien jelui dat nou te danken hebben dat jelui kiezers geworden bent vandaag? Dat heb je aan mij te dankenGisteren ben ik naar Den Haag gegaan met een kistje van honderd van deze fijne knakjes. Ik heb daar een oom, die heel veel invloed op den Minister heeft omdat hij de kachels op zgn bureau goed aanhoudt, en die zorgde dat ik in de Tweede Kamer mocht komen. Ik had gerekend op een sigaar voor ieder van de leden, maar er waren er maar negen-en-negentig. Meneer Tak had kiespgn gekregen van de Kieswet en dus stak ik zelf ook een knakje op. Met de andere ging ik bij do heeren rond en zes-en-vijftig van hen deden mij de eer aan om er eentje van mij te rooken. En daaraan heb je nu de Kieswet te danken. Die menschen raakten in zoo'n goed humeur toen ze die witte asch van mijn knakjes zagen, en dat van de elf voor een dubbeltje, dat ze tot elkaar zeidenis 't geen schande dat die Jaap geen kiezer is, dat zijn klanten geen kiezers zijn? Neen dat moet veranderen 1 Menschen, die zulke sigaren verkoopen en koopen kunnen wel kiezer zgn ook". En toen zgn improvisatie vervolgende zei Jaap «En daar staan jelui nou; nou ben jelui kiezer en nou zal je toch wel het hart niet in je lgf hebben om de Tweede Kamer in het ongelgk te stellen en geen knakjes te koopen. Als je blieft, deze vijf voor niemendal en dan nog vgf voor een dubbelije en eentje er bg om op te steken, dat is elf voor tien centenWie ze niet neemt krijgt een opstopper met de Kieswet dat hem de kiezen uit den mond vliegen Rotterdam, 22 juni. Naar men verneemt, is de voorloopige hechtenis wan J. F. de Vos, vér- dacht van den moord op den jongen Hoogsteden, door de rechtbank alhier verlengd. Omstreeks 8 uur gisterenochtend laveerde schipper W. van Dort uit Dordrecht met zijn met steenen geladen tweemast aakschip Cosmopoliet stroomafwaarts op de rivier, toen hg ter hoogte van boei 20 in aanvaring kwam met het stroom opwaarts stoomende stoomschip Clan Drummond, komende van Calcutta en th&ns liggende aan boei 8. Het aaksehip begon onmiddellijk te zinken, waarom de schipper, zijne vrouw, twee dochters van 19 en 18 en een zoon van 15 jaar, zich met een kindje van 5 weken, in de roeiboot te redden. De schipper, wiens schip en inboedel niet verzekerd zgn, trachtte nog eenig beddegoed redden en was reeds daar mede in de roeiboot teruggekomen, toen de aak plotseling in de diepte verdween, de roeiboot die daaraan met een touw bevestigd was, medeslepende. De boot sloeg om en allen vielen in het water. Aan de vrouw van den schipper, die haar jongste kind in de armen hield, ontglipte dit onder water, waardoor het verdronk. De anderen werden allen gered door schipper J. Jkger van het petroleum- tankschip Petrolea I, liggende nabij Charlois. Het lijkje van het verdronken kind is nog niet opgevischt. Vlissillgeil, 22 Juni. Door twee onder nemende ingezetenen alhier is besloten tot het oprichten van eene houtskoolbriquettenfabriek. Het terrein dat zij daarvoor kozen, is gelegen aan den Singelweg naast de electrotinfabriek. Uit Vlissingen meldt men, dat bij de ramp van het stoomschip «Drummond Castle" ook ver dronken is de aldaar wonende heer W. Dert, oud 29 jaar. Door het woest rgden van een wielrijder werd Zondagnamiddag in de Walstraat te Vlissingen een 5-jarig knaapje aangereden, ten gevolge waarvan het op het trottoir terecht kwam en viel en zich ernstig aan het hoofd kwetste. De wielrijder, zoomede een tweede, die hem volgde, vielen beiden en kwamen op het ventje terecht. Bewusteloos werd het knaapje opgenomen en naar de ouderlijke woning vervoerd. Hoewel men eerst voor hersenschudding vreesde is de toestand van het knaapje thans iets beter. Tegen de wielrijders is proces-verbaal opgemaakt. Middelburg, 22 Juni. In de vergadering der Prov. Staten van Zeeland zullen de volgende onderwerpen behandeld worden: 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer C. J. J. A. van Teijlingen. 2°. Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van de be sluiten der Staten: a. tot wijziging der begrooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1896; b. tot aankoop van het perceel A, nos. 57 en 58 op de Balans te Middelburg en tot overdracht aan het Rijk van twee zijgebouwtjes en een achterliggend open terrein. 3°. Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Staten tot wijziging van dat op de heffing van tolrecht voor het gebruik van bij de Provincie in onderhoud zijnde wegen. 4°. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, bevattende mededeeling van de definitief vastgestelde kosten van het Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, dienst 1896. 5°. Mededeeling omtrent den post, voorkomende onder Hoofdstuk IX der uitgaven op de Provinciale en huishoudelijke begrootingen van 1895 en 1896, ter bestryding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen. 6°. Mededeeling omtrent onderhandsche aanbestedingen. 7°. Mededeeling, dat een afdruk van de stukken be treffende den toestand van de sluis- en havenwerken te Vlissingen en te Veere en van het vaarwater in de Zand- kreek en den Zuidvliet aan ieder der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verzonden. 8°. Het verslag van Gedep. Staten omtrent den toestand der Provincie over 1895. 9°. Het verslag van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen over 1895. 10°. Verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer Mr. E. Fokker. lle. Benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. 12°. Adres van eenige ingezetenen van Wagenborgen (gemeente Termunten, provincie Groningen), waarbij ver zocht wordt een adres van de Protectionistische Landbouw- vereeniging om invoerrechten op granen te willen ondersteunen, met verzoek de opbrengst der invoerrechten te besteden tot het dadelijk in het leven roepen van een pensioens- en invalidenfonds voor oude werklieden. 13°. Aangehouden voorstel van Gedep. Staten omtrent het verleen en van rentelooze voorschotten voor ivegen van secundair belangmet een nader rapport ter zake. Op dit voorstel van Gedeputeerden werden iu de vorige vergadering verschillende amendementen ingediend, en wel door de heeren Hammacher, Van der Have, Hombach en Hennequin. Het amendement—Hammacher strekt om onderdeel 1°. van het voorstel van Gedeputeerden te wijzigen als volgt: «dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofd verbindingen, in beginsel aangenomen wordt dat voortaan dergelijke voorschotten zullen kunnen worden verleend, voor de verbetering van openbare wegen"; Met het oog op den toestand der Provinciale fondsen achten Gedep. Staten zelfbeperking geraden en meenen zij daarom de aanneming van dit amendementte moeten ontraden. Gedeputeerden leggen hierbij over een staat, houdende opgave van de lengte van alle op de liggers voorkomende wegen, gerangschikt naar de in art. 8 van het Reglement op de wegen en voetpaden aangegeven klassen en met ver melding of zij ai dan niet verhard zijn. Uit de aan het slot voorkomende verzameling blijkt, dat, terwijl van de wegen der eerste en der tweede klasse niet verhard zyn respec tievelijk 137,311 en 122,368 Meters, dat cijfer voor de wegen der derde klasse niet minder dan 2,916,328 Meters bedraagt. Wanneer", zeggen Gedeputeerden verder, het amendement «van den heer Hammacher wordt aangenomen, dan zouden «de aanvragen om rentelooze voorschotten voor alle niet- «verharde wegen der derde klasse uitmakende meer dan «driemaal de lengte van alle (924,579 Meters) thans ver aarde wegen moeten worden ingewilligd, bestaat er «althans geenerlei reden, om eenige aanvraag wegens het «uitsluitend locaal belang van den weg af te wijzen". Het amendement van den heer Hombach strekt om punt 1 te lezen: «dat met uitbreiding van den tot dusver gevolgden regel «om alleen rentelooze voorschotten te verleenen voor hoofd- «verbindingen, in beginsel ais algemeene regel aangenomen «wordt, dat voorschotten ad hoogstens 50 der kosten «voor aanleg ook zullen kunnen worden verleend voor de «verbetering van wegen, waarvan de verharding noodzakelyk «1*1 blyken te zijn". Ook de aanneming van dit amendement ontraden Gede puteerden; het tegen het amendement—Hammacher aan gevoerde bezwaar dat het te zeer zoude ingrijpen in de Provinciale financiën, geldt ook hier. Het amendement—Heonequin strekt om punt 3 van het voorstel van Gedep. Staten te lezen als volgt: «dat het niet wenschelijk is voor het verleenen dezer «rentelooze voorschotten andere vaste regelen te stellen, «dan die welke rekening houden met de draagkracht des «aanvragers, maar dat overigens elke aanvraag om", enz. Dit amendement komt evenzeer onaannemelijk voor aan Gedep. Staten, die de breedvoerige argumentatie van den heer Hennequin op den voet volgen en bestrijden. 14°. Aangehouden verzoek van het waterschap Oranje- Dierentiji om een renteloos voorschot voor wegsverbetering, met een nader adres ter zake. In dit nader adres wenscht genoemd waterschapsbestuur zijne ingediende aanvraag in zoover gewyzigd te zien, «dat «niet werd toegestaan een renteloos voorschot van de helft «der kosten tot aanleg van dien grindweg tot een maximum «van 16,000 gulden, maar tot zulk een maximum als de «Prov. Staten in overleg met den Hoofdingenieur van den «Prov. Waterstaat mochten wenschen vast te stellen". Het komt Gedep. Staten evenwel voor, dat het voor het voorschot gestelde maximum thans geene wijziging behoeft. 15°. Aangehouden verzoek van het bestuur van den Margarethapolder om een renteloos voorschot voor wegs verbetering. 16°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek van den gemeenteraad van Oudelande om een rente loos voorschot voor wegsverbetering. In zyn adres verzoekt de gemeenteraad van Oudelande een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen van f 6450 of zooveel meer of minder als noodig zal zyn voor de be- grinding van den weg, welke loopt van de grens der gemeente Nisse tot aan het begrinde gedeelte van den Olivierschen Zandweg, en welke weg bekend is onder de nummers 19, 21 gedeeltelijk, 24, 25 gedeeltelijk en 38 gedeeltelijk van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Oudelande. Gedep. Staten stellen voor, het verzoek af te wijzen, op grond dat de ontworpen wegsverbetering slechts aan één zijde aan verharde wegen zal aansluiten en daarom niet van genoegzaam algemeen belang kan worden geacht om daar voor een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen te verleenen. 17°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van Ja. van Hootzen c.s., pachters van de tollen op de Provinciale wegen in het voormalige 4e district, om teruggaaf van de rechten van zegel en registratie wegens de onderhandsche verpachting dier tollen voor één jaar. 18°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement voor de schoolonderwijzers-weduwenbeurs. Bij besluit der Prov. Staten van 4 November 1864 werd verklaard dat bij hen geen bedenkingen bestonden tegen het vastgestelde nieuwe reglement voor de schoolonderwijzers- weduwenbeurs in Zeeland. In 1881 werden in het reglement enkele wijzigingen gebracht, waartegen evenmin bij de Staten bedenkingen bestonden. Thans vraagt de Commissie goedkeuring op eenige wijzi gingen van ondergeschikten aard, waaromtrent het Gedep. College voorstelt te verklaren, dat bij de Staten ook thans geen bedenkingen bestaan. 19°. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Middelburg, gedurende 5 jaar, ad f 500 'sjaars. 20". Voorstel van Gedep. Staten tot bepaling van den afstand ter afpaling eener eendenkooi in de gemeente Ellemeet. De Minister van Justitie heeft het Gedep. College gehoord op een verzoek van Kornelis Smit Janszoon te Krimpen a/d. Lek om vergunning tot oprichting van eene eendenkooi in de gemeente Ellemeet. De adressant wil de kooi oprichten op de aan hem toe- behoorende perceelen kadastraal bekend onder sectie D, nos. 244, 245 en 246, terwyl hij de afpaling, bedoeld in art. 32 der wet tot regeling der jacht en visscherij, wenscht te doen op een afstand van 150 M. uit het midden der kooi. Het gemeentebestuur deelde aan Gedep. Staten mede, de oprichting niet gaarne te zien, daar het vreest, dat op den duur aan de veldgewassen op eenigen afstand van de kooi en gelegen langs den Ringdijk, West Moerweg, Serooskerksche weg en Krepelweg, door de aangelokte eenden schade zal worden berokkend. De dichtst bij de kooi gelegen openbare weg is de Slikweg, terwijl er in den omtrek geene voet paden zijn. Het jachtrecht op de gronden is, met ingang van 1 Juli a.s., door den adressant gepacht. Ofschoon het advies van Burgera. en Weth. niet in gunstigen zin luidt, achtten Gedep. Staten de aangevoerde bezwaren niet overwegend en adviseerden daarom den Minister om de vereischte toestemming te bevorderen. Zijne Exc. deelde daarop aan Gedeputeerden mede daartoe bereid te zijn, onder opmerking, dat, indien de bezwaren van het gemeentebestuur te eeniger tijd gegrond mochten blijken te zijn, daaraan zal moeten worden tegemoet gekomen door het uitreiken van buitengewone machtigingen tot het schieten van eenden. Gedeputeerden stellen mitsdien voor, het volgend besluit te nemen de afpaling bedoeld bij art. 32 litt. b der wet tot regeling der jacht en visscherij, voor de eendenkooi, welke K. Smit Jz. te Krimpen a/d. Lek in de gemeente Ellemeet wenscht op te richten, te bepalen op 150 M., ge meten uit het midden der eendenkooi, zullende rondom die kooi minstens 8 palen, welke 2 M. boven den grond of het water (zomerpeil) uitsteken moeten worden geplaatst. 21°. Voorstel van Gedep. Staten tot staking van de door den stoom bootdienst op de Wester-Schelde beproefde vaart op Hoofdplaat. 22°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van de Vennootschap de Middelburgsche Courant om ontheffing van de verplichting tot uitgifte van een af zonderlijk verslag van het verhandelde in de vergaderingen der Prov. Staten. Hoofdcommissarissen der bedoelde courant, waarmede ingevolge besluit der Staten van 6 Juli 1894 eene over eenkomst is gesloten tot het doen uitgeven van een afzonderlijk verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen der Staten, hebben een adres ingezonden, blijkens welk adres door de administratie der posterijen bezwaar gemaakt is het door de vennootschap uitgegeven verslag als bijvoegsel van de courant te beschouwen, op grond dat dit verslag, in gevolge de Ioopende overeenkomst, afzonderlijk verkrijgbaar wordt gesteld. Dit bezwaar is gegrond op art. id der wet van 15 April 1891 (Stbl. No. 87) tot regeling der brievenposterij. Met het oog op de kosten, verbonden aan de frankeering van dat verslag en op het geringe getal exemplaren dat daarvan wordt verkocht, wenschen Hoofdcommissarissen te worden ontslagen van de hun opgelegde verplichting tot afzonderlijke verkrijgbaarstelling van hetzelve. Ne.:" het oordeel van Gedep. Staten bestaan daartegen geen bezwaren, zoodat zij voorstellen het verzoek in te willigen. 23°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwyzing van een verzoek van het bestuur van het waterschap «de Buiten polders van Nisse", om splitsing van dat waterschap. De vergadering van ingelanden van het waterschap «de Buitenpolders van Nisse", dat bestaat uit de polders Kruiningen, Ronde, Lange Nieuwland, Schauwersweel met Zuidzak, Noord- en Zuid-Daniel en Prooijen, heeft met algemeene stemmen besloten pogingen aan te wenden oin tot splitsing van dat waterschap ts geraken. Dientengevolge heeft het bestuur van dat waterschap een adres tot de Staten gericht, waarbij het weuscht het waterschap in twee deelen te splitsen, het eene bestaande uit de polders Kruiningen, Ronde en Lange Nieuwland, ter gezamenlijke grootte van ruim 200 Hectaren, het andere bestaande uit de polders Schauwersweel mei Zuidzak, Noord en Zuid-Daniel en Prooijen, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 160 Hectaren. Die beide deelen van het waterschap grenzen niet aan elkander en hebben geene gemeenschappelijke belangen. Niettemin kunnen Gedep. Staten het verzoek niet onder steunen en stellen ze daarom voor, het af te wijzen. 24°. Voorstel van Gedep. Staten tot aanvulling van het reglement op de tramwegen. Het voorstel strekt om bedoeld reglement in dier voege aan te vullen, dat ook vergunning van het Gedep. College noodig is voor het leggen van spoorstaven in of op straten of wegen in de bebouwde kommen, welke geacht kunnen worden de hoofdverbinding te vormen tusschen wegen in onderhoud bij den Staat of bij de Provincie en wegen naar spoorwegstations of halten. 25°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van het Comité voor een stoomtramweg Brouwers havenSteenbergen, om verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den tramweg. Het Comité tot het verkrijgen vau concessie voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasten wal door middel van een stoomtram heeft bij adres van 14 Mei j.l. verzocht om den termijn, welke voor het in exploitatie komen van den tramweg gesteld is in de 1e voorwaarde van het besluit der Staten van 4 December 1893, waarbij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen een subsidie is verleend, te verlengen tot 1 Juli 1899. Gedep. Staten zeggen hierbij reeds voldaan te hebben aan het tot hen gericht verzoek om den voor de concessie bepaalden termijn van 40 jaren, op 50 jaren te bepalen en om den termijn, voor het in exploitatie brengen van den tramweg, bij de concessie bepaald op 1 Juli 1897, te ver lengen tot 1 Juli 1899. Gedep. Staten vertrouwen dat ook bij de Staten geene bedenking zal bestaan om aan het tot hen gericht verzoek te voldoen, waarom zij voorstellen het besluit van 4 Dec. 1893 in dier voege te wyzigen, dat ia de eerste voorwaarde worde gelezen: 1 Juli 1899, in plaats van: 1 Juli 1897'. 26°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwyzing van een verzoek van het Bestuur der «Afdeeling Axel der Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" betreffende het gebruik van honden als trekdieren. 27°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek der «Afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek" orn verplichte héngstenkeuring, met een nader voorstel ter zake. 28°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" om een subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van de paardenfokkerij. 29°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" om een subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van een cursus in het hoefbeslag. 30°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van een verzoek van het Hoofdbestuur der «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" betreflende de aanwending der Provinciale toelage voor landbouwlezingen. 31°. Voorstel van Gedep. Staten naar aanleiding eener missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, met een ontwerp tot wijziging van tabel A der wet van 5 No vember 1852 (Stbl. no. 197), voor zooveel het hoofdkiesdistrict Middelburg betreft. 3-2°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging der be grooting van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1896. 33°. De verantwoording van Gedep. Staten wegens de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van 1894. 6 34°. De begrooting der kosten van het Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1897. 35°. De begrooting der enkel Provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven voor 1897, met een voorstel betreffende de heffing van opcenten op de grond- en de personeele belasting ten behoeve der Provincie. Men meldt, dat de firma Alberts en Co. te Middelburg in hare houtzagerij de stoomkracht gaat vervangen door electriciteit en zich voorneemt, alsdan voor haar personeel den 8-urigen arbeids dag in te voeren. Thans heeft de firma reeds loonsverhooging gegeven. does, 24 Juni. Ter vervanging van den heer Temperman, die bedankt heeft, is tot bestuurslid van Euphonia" gekozen de heer L. M. van Campen. Het bestuur is nu weer compleet; moge het zgn voor langen tijd. Door eigen schuld raakte een jongen met de hand tusschen het raderwerk van een in gang zijnden treemolen, met het gevolg dat een vinger verbrgzeld en de andere zeer gewond werden. Dr. Kooman verleende geneeskundige hulp. Haamstede. Maandag was voor de school jeugd een feestdag. Onder geleide van het onder wijzend personeel werd met een 16-tal versierde wagens een rijtoer ondernomen langs den zeedjjk naar het heerlijk gelegen Schuddebeurs, waar de excursionisten den geheelen dag in do prettigste stemming vertoefden en te gelegener tijd onthaald werden op broodjes en melk. Om 4 ure aanvaardde men den terugtocht langs Noordgouwe, Zonnemaire, Brouwershaven, Ellemeet en Renesse. Dat zjj dien dag »uit" geweest waren, bewezen wel die hliido geweest waren, bewezen wel die'bljjde gezichten en de vroolijke stemming, waarin zjj huis waarts keerden. Brouwershaven, 24 Juni. Uitslag der verkiezing van een raadslid bij herstemming tusschen de heeren 0. Braam Mz. en J. den Boer Cz. Aantal kiezers 122. Ingeleverd 71 briefjes. Van onwaarde verklaard 1 briefje. Verkozen de heer C. Braam Mz. met 51 stemmen. De heer J. den Boer Cz. verkreeg 19 stemmen. Zierikzee, 24 Juni. Programma van het Tweede Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 26 Juni «a.s., 's avonds 8 uur: 1. En route! Marche militaire, A.Herx; 2. Lacouronne d'Or. Ouverture, G. Kahnt; 3. Venise la Belle, L. Pivet4. Fantaisie sur Carmen, G.Bizet; 5. Ouverture. Heimkohra. d. Fremde, Mendelssohn; 6. Mutso Hito, Dans Japonaise W. v. Perch; 7. Introd. et Valse, J. B. Frambach'; 8. Mignon, Bouquet de Mélodies, A. Thomas. Tot ons genoegen vinden wjj in het Rotter- damsch Nieuwsblad van Maandag 11. eene advertentie waarin door de vereeniging «Vriendentrouw" té Rotterdam dank wordt gezegd aan de Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij en inzonderheid aan den kapitein der stoomboot «Zeeland", voor de nette behandeling, ondervonden gedurende den pleizier- tocht naar Nijmegen op Zondag 11. Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld dat er van het derde tiental jongelui, opgeroepen om deze week op het departement van marine examen te doen als élève-machinist, niet minder dan acht geneeskundig zijn afgekeurd. Dus tot nog toe opgeroepen 30, opgekomen 29, afgekeurd 15. Naar men verneemt heeft de minister van Waterstaat, Handel en Ngverheid aan een aantal ambtenaren der telegraphie, die ongeveer 40 of meer dienstjaren tellen en das daarvoor in de termen vallen kennis gegeven, dat zjj in den loop van dit jaar den dienBt met pensioen zullen verlaten ten einde promotie voor de jongeren gemakkelijker te maken. Oreral is de klad in! - In de v.ndl men eene advertentie, waarbjj ter secretarie van Markelo een ambtenaar geviaagd wordt «vol komen op de hoogte van de gemeente-administratie"" op eene jaarwedde van f 15 O. - «NNI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1