Onder de leden van de Eerste Kamer, die dit jaar periodiek moeten aftreden, behoort voor Zeeland Mr. E. Fokker. Bij Kon. besluit van den 12 Juni j.l. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Valkenburg c. a. R. F. baron van Raders, ontvanger der invoerrechten en accijnzen en haven en scbutgelden op het Kanaal van Walcheren te Vlissingen. Te Oud-Beierland is Vrijdag gparresteord en naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht do dionstbodo van den heer Jan do Reus, als verdocht van brandstichting. Zondag j.l. en Maandag word in het hooi brand ontdekt, en nu is het aan de politie gelukt het meisje, dat daar sedert eenige weken in betrekking is, tot bekentenis te brengen. Te Rotterdam zijn weder tweo familiën door een ongelukkig voorval in diepon rouw gedompeld, Een jongmensch was met zijn meisje gaan roeien. Door een af andere oorzaak sloeg het bootje in de Rotto om en zijn beiden verdronken. In een buurtschap onder Gramsbergen is de bliksom geslagen in eeu keet, waarin 15 personen voor hot onweer schuilden. Drie vrouwen en twee mannen werden gedood. Te Wiesbaden is overleden do heer J. C. H. Heldring, tot voor korten tijd directeur der Dis contomaatschappij te Rotterdam en commissaris van verschillende instellingen. De staking der Bredasche aannemers tegenovor aanbestedingen van do gemeente, zal van korten duur zynzij zullen het hoofd spoedig buigen, daar de concurrentie onderling groot is, en de kleinere onder hen zeer naar werk verlangen. Bovendien moot gebleken zijn, dat bjj de aanbesteding van het woonhuis voor den directeur der gemeente-reiniging, de oorzaak der staking »iets was opgezet"; hoeveel dat »iets" bedroeg, is niet te zeggen, doch zal waarschijnlijk wol de oorzaak zijn, dat door Gedep. Staten Dinsdag goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad, waarbij aan een niet-inschrjjver het werk is gegund. Gelijk men weet, was door de aannemers een request aan Gedep. Staten gericht om genoemd raadsbesluit te vernietigen. De aan nemers hebben dus den strijd verloren. Een landbouwer uit Nieuwer-Amstel legde dezer dagen in een winkel aan de Martelaarsgracht te Amsterdam een pasgeboren meisje neer. Toen de politie hem, op verzoek van de begunstigden, naar het bureau bracht en verhoorde, verklaarde de man, dat de moeder van het wicht, die tijdelijk te zijnen huize vertoeft, het kind had willen doen bezorgon aan den vader, een zoon van den winkelier, en wel naar aanleiding van een aan de moeder gericht schrijven, onderteekend door een familielid van den winkelier. Do politie moest hem echter beduiden, dat de Nederlandsche wet in zulk een geval de moeder alléén voor 't kind laat opdraaien en verbiedt, naar den vader te onderzoeken, en bracht daarna den landman met het kind naar Nieuwer-Amstel terug. Eene firma in tapijten te Amsterdam v. d. P. had, wetende dat een faillissement niet te ontkomon was, aan verschillende groote huizen in het land groote bestellingen gedaan en de goederen voor een appel en ei bjj opkoopers van de hand gezet. Na de gelden binnen te hebben, dacht de firmant er vandoor te gaan, doch hjj werd aan het Centraal station! gevat en met zijn procuratiehouder D., die verdacht wordt medeplichtig te zijn, ter beschikking van de justitie gesteld. Een hoveniersvrouw te Utrecht, bij wie ten gevolge van het steken met een vischgraat in den vinger bloedvergiftiging ontstond, is na een smartelijk lijden overleden. Dinsdagavond werd te Maastricht een met list overlegde diefstal op behendige wjjze verijdeld en de dader netjes in de val gelokt. Een zich noemende H., woonplaats Brusaelsche- straat aldaar, kocht in 't naburige Heerlen een groote hoeveelheid leder, gaf aan den stationschef een valschen naam op, waaronder het ook verzonden was en meende het aldus aan 't station te kunnen afhalen. De verkooper onraad vermoedende na de waar te hebben geleverd, reisde naar Maastricht en informeerde naar zjjn cliënt. Hjj vernam dat deze onder den opgegeven naam daar ter stede niet be kend was en gaf onmiddellijk aan de politie en den stationchef kennis van de toedracht der zaak. Toen nu de bedrieger zich aan 't station vervoegde, om zjjn buit te ontvangen, maakte hij, tot zijn schrik, keunis met politie en justitie: het vogeltje was in de kooi gevlogen. Naar wij vernemen bevat het ontwerp eener rijwielbelaBting, zooals het bij den Raad van State is ingediend, o.a. de volgende bepalingen: Voor het berijden van den openbaren weg met een rijwiel moet men voorzien zijn van eene van rijkswege afgegeven wielrjjderekaart, die op de eerste vordering van de in de wet aangewezen ambtenaren moet vertoond worden. Voor de kaart moet f 3 betaald worden. Ambachts- en handwerkslieden, die ten minste 3 kilometer moeten afleggen van hunne woning naar de plaats waar zij gewoonlijk werken, ontvangen de kaart kosteloos. De beheerder van een winkelnering kan een kaart ontvangen, die ook gebruikt kan worden door ondergeschikten, die gewoon zjjn bestellingen op te nemen of waren te bezorgen voor de nering. Half geld wordt slechts betaald voor eene kaart, die in bet laatste halfjaar genomen wordt. De kaarten zjjn geldig tot 1 Febr., volgende op hot jaar van afgifte. De wet is niet van toepassing op in uniform gekloede militairen van de landmacht en ambtenaren der rijks- en gemeente-politie. Ook zjj, die verplieht zyn voor den pnblieken dienst een rijwiel teberjjden; kinderen tot 1 Februari volgende op het jaar waarin zjj 12 jaar worden, en zjj, die een rjjwiel, ingericht voor meer dan één persoon, berjjden geljjktjjdig met iemand, die van een wielrjjderekaart is voorzien, zjjn vrjjgeateld van het nemen van een kaart. Bjj beschikking van den Min. van Water staat is benoemd tot buitengewoon opzichter de heer E. Bonrdrez te Middelburg bjj de werken tot verbetering van de Maas. Te Deventer werd Donderdag eene dame, wonende te Amsterdam, gekleed als ziekenverpleeg ster, door de politie aangehouden. Zjj had bjj een paar boekverkoopers, oen schoenmaker, een juwelier en een manufactnrier goede inkoopen gedaan. De gooderen nam zjj mede, maar de betaling bleef achterwege. Het bleek verder, dat zjj te Deventer twee dagen en nachten zonder betaling gelogeerd had. Bjj een boekverkooper kwam zij om kaartjes te koopen voor het op dien avond te geven Singer- concert. Zjj zeide op het oogenblik geon geld bij zich te hebben, maar de kaartjes te zullen komen balen, als zij naar het concert ging. Zjj kwam echter niet terug. Inhoud Wereldkroniek 13 dezer: Groep van Toekoe Oemar met zijne familie en volgelingen vóór zjjn huis te Lein Pisang. Te Moskou. Vreugdevuren en doodsklokken. Voortzettiug der Atjeh-correspondentie, waarbjj de belangrjjke gevechten van 17 April 11. De verovering vac Lamkrak met het portret yan kolonel Crull. Jules Simon met portret enz. Ter gelegenheid van do verzending van het millioenste pakket van en naar Engeland via Vlissingen zal te Londen op 29 dezer een feest maal plaats hebben, waaraan vele spoorweg autoriteiten, waaronder ook de Nederlandsche, zjjn genoodigd. Burg. en Welh. van Groningen hebbon voor gesteld don prijs van het gas nu 6 cent per stère te brengen op 5 cent. Een minderheid in hot college van Burg. eu Weth. wil don prjjs op 4'/2 cent bepaald zien. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemold, dat do ansjovis-vangst bjj menschenheugenis nog nooit zoo gering is geweest als dit jaar. Kan men in gewone jaren op ongeveer 200 ton rekenen, thans zal de vangst niet meer dan 10 ton bedragen. En daar de Sachten hoog zjjn, kunuon de visschers niet in un onderhoud voorzien. To Heusden begaf zekere M. Blom zich tijdens het onweder met een schop ouder den arui huiswaarts. Het staal van zjjn werktuig trok den bliksem aan, gelukkig oven wel zonder hem te dooden, doch zjjne vingers, welke de schop owklotnd hielden, werden krom gebogen. Niettegenstaande terstond geneeskandige hulp werd ingeroepen, zjjn die vingers nog steeds krom gebleven. Op het oogenblik zelf had hij alleen door het geheele lichaam een lichto trilling ondervonden. Zierikzee, 15 Juni. In de heden namiddag ten ls/4 uur gehonden zitting van den Gemeente raad waren afwezig de heeren Moolenburgh, v. d. Lek de Clercq, van Geuns en v. d. Bout. Voorzitter de heer Ch. W. Vermeys. Als Secretaris fungeerde de heer P. D. de Vos. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Voorlezing wordt gedaan van drie brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van drie raadsbesluiten 1°. tot af- en overschrijving van - on op posten der gemeentebegrooting voor 1895; 2°. tot onder- handsche verpachting van buitengronden der ge meente tor bevissching, aan W. Jumelet en 3°. tot onderhandscho verpachting van eenige perceelen grasetting. De Voorzitter deelt mede, dat bjj de gehouden herbesteding van het 8ste perceel der jaarljjfesche onderhoudswerken der gemeente aannemers zjjn ge worden de heeren J. van Dijke Zn. voor f 869. Ingekomen is een brief van Mevr. van Elzelingen, geb. Paardekooper, houdende kennisgeving, dat zjj hare benoeming tot Regentes van het Burgerwees huis aanneemt. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt afscbrjj- ving van Hoofdei. Omslag verleend aanE. Kantstein f lljSS'/j, O. Uilen 6,30, J. H. Grottendieck f 26,25, J. Minderhout f 8,40, P. Tuijtel f 2,36, N. J. M. Schelfhout f 73,50, R. Taajj f 4,20, T. Muijen f 22,97, M. Muste f 1,83 l/a, C.v.d.Bout f 11,021/,, mej. Viersma—v. d. Maas" f 6,30, Erven Wed. Verbage f 2,99 De rekening der Bewaarschool voor minvermo- genden over 1895 wordt gesteld in handen eenor ommissie, bestaande uit de heeren Houwer, Lege- maat en van Schelvendie van het Harmoniegezel schap Kunst en Eer" in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren van den Bout, van Schelven en Mr. Lechner. Door den heer Legemaat wordt rapport uit gebracht namens de Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van het Burgerljjk Armbestuur over 1895. Op voorstel der Commissie wordt die rekening goedgekeurd met een goed slot van f 286,87. De Oommissie heeft met genoegen op gemerkt, dat het Bestuur f 1036 minder gebruikte dan de toegestane subsidie. Aangenomen wordt een voorstel van Burgem. en Weth., om op het terrein der Ambachtsschool staande boo men ter roeiing te verkoopen. De heer van Schelven bracht rapport uit over de rekening der Gasfabriek over 1894. Na eenige opmerkingen wordt deze goedgekeurd met een winst-saldo van f 3088,42-\ De heer Houwer helderde de opmerking dor Commissie op. De heer van Schelven wenscht inlichtingen omtrent de f 400 die uitbetaald worden aan den gemeente opzichter voor het ophalen van het geld voor de gasfabriek. In dien tjjd kan hg toch niet werkzaam zjjn in zijne betrekking als gemeente-opzichter. De Voorzitter licht dit toe door mede te deelen, dat de tegenwoordige opzichter dit werk verricht ten behoeve van zjjn voorganger, die jaren lang de gemeente trouw heeft gediend. De heer van Schelven dankt voor de verkregen inlichtingen. Besloten wordt het terroin achter de Kleine Kerk opnieuw te verpachten. Op aanbeveling van Burgem. en Weth. worden benoemd tot deskundigen voor het beoordeelen der gronden in het Djjkwater, in verband met het rapport van den beer van der Vegt, omtrent de mogeljjkheid en wenscheljjkheid van het afsluiten van de Haven door middel van eon Schutsluis, het inpolderen van het Djjkwater enz., de heeren O. J. v. d. Bont en W. ten Haaf. Een voorstel van Bnrgem. en Weth. tot wjjziging der gemeente-begrooting voor 1895 werd geEteld tot onderzoekin banden eener Commissie, bestaande uit de heeren Mr. Lechner, ten Haaf en v. Schelven. Gedurende dat onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening adviseert de Commissie tot goedkeuring dier wjjziging. Alzoo besloten. Ingekomen is een verzoek vau J. Bartels, om een stadsbrandpad naast zijne werkplaats in de St. Domusstroat te mogen koopen. Burgem. en Weth. stellen voor, dit pad aan adressant af te staan voor f 30. Alzoo besloten. Daarna komt in behandeling eeu verzoek van F. W. de Groot, om restitutie van den door zijne echtgenoote, gedurende zjjn afwezigheid betaalden Hoofdeljjken Omslag, benevens een adres van Mej. de Groot, geboren Gakeer, om voortaan vrjjgesteld te worden van Hoofdei. Omslag. Op beide verzoeken wordt afwjjzend beschikt. De Voorzitter brengt ter tafel een voorstel van Bnrgem. en Weth. tot, het sloopen van den toren op de Kleine Kerk, waarin zich het uurwerk bevindt. Dit voorstel wordt gedaan, omdat gewezen is. op den bouwvalligen toestand van dien toren, terwjjl door de Regeering geantwoord is, dat zjj voor het Rijk geen waarde heeft als mono ment en alzoo niet kan worden overgenomen. Bnrgem. en Weth. stellen voor, met het oog op de pnblieke veiligheid, dien toren af te breken. Do Voorzitter deelt mede, dat heden morgen nog is ingekomen een brief van HH. Kerkv. der Herv. Gem., met verzoek om nogmaals te willen doen onderzoeken of werkelijk de gemeente recht heeft dien toren af te breken. Hierop kan worden geantwoord, dat nit vroegere en latere onderzoekingen is gebleken, dat de toren behoort aan de gemeente Zierikzee. De heer Fokker is teleurgesteld door de wijze waarop deze zaak door Burgem. en Wetb. is be handeld. Hij zou wenschen dat alles duideljjk word medegedeeld, wat omtrent in dezen is geschied en noemt het een treurige zaak, dat wjj dergeljjke monumenten in onze gemeente niet meer kannen onderhonden. Hij vreest, dat als men op dien weg voortgaat om alles af te breken, wat niet direct noodzakelijk is, men weldra ook de poorten zal gaan afbreken. Hjj vraagt of het nog wel bewezen is dat de burgerljjke gemeente recht heeft op dien toren en gelooft dat, als men den anderen toren ging afbreken, waarin geluid wordt, de kerkelijken wel bezwaar zouden hebben. Hjj zou alzoo wenschen deze zaak met kerkvoogden nader te overleggen. De Voorzitter zegt, dat Burgera. on Weth. dit voorstel alleen hebben gedaan met het oog op het financiëel belang der gemeente; bij wijst er op dat bij alle begrootingen den weuscb wordt uitgesproken om te bezuinigen. De kosten, veroorzaakt door den afbraak zullen daardoor worden gedekt, terwjjl al bet verdere onderhoud zal ophouden. Do beer Legemaat wijst er op, dat de klok in dezen toren dikwjjls voorziet in een bepaalde behoefte. Hjj zou de afbraak zeer betreuren. Hjj meent, dat de kosten wel wat boog zijn geraamd. Nadat de beer Fokkor en de Voorzitter nogmaals bunne meeningen omtrent deze zaak hadden gezegd, wordt op voorstel Yan deu heer Houwer besloten de verdere behandeling in eene gesloten vergadering te doen plaats hebben. Na heropening komt in behandeling het voorstel van Mr. Fokker om de verdere bespreking dezer zaak aan te houden tot een nader overleg met Ü.H. Kerkvoogden is gehonden, dat met 7 tegeu 2 stemmen (de H.H. Franse en v. d. Vliet) wordt aangenomen. Op een adres van de heeren J. Lopse Hocke te Brouwershaven en J. C. v. d. Maas c.s., tot het plaatsen van weegbruggen op de Nieuwe Haven, wordt met 8 togen 1 stem (de heer v. d. Vliet) afwijzend beschikt, waarna na ecnig debat met algemeene stemmen een voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen, waarbij aan adressanten wordt bericht, dat er geen gronden meer op de Nieuwe Haven tot het oprichton van weegbruggen worden verstrekt, zoodat zjj zich opnieuw tot den Raad kunnen wenden, met bijvoeging van een gedetail leerde beschrijving van de weegbrug. Op voorstel vau Burgem. en Weth. wordt de heer M. vau Breen, tijdelijk leeraar in de Engelsche taal aan de Iloogere Burgerschool, definitief als zoodanig benoemd, met ingang van 1 Aug. a.s. De vergadering wordt daarna gesloten. Van de Kleine- of Gasthuiskerk met de daarop staande lorer.s hopen wij deze week eene korte historische beschrij ving te geven. A T J ÏO III. Bij hot Departement van Koloniën is van den Gouverneur-Generaal, onder dagteekening van Zaterdag, oen nader" telegram ontvangen, lnidende: Bjj de operatiën tegen Lamkrak zyn van onze troepen in het geheel gesneuveld of aan bekomen wonden overleden twee militairen heneden den rang van officier, vermist (vermoedelijk gesneuveld) een fuselier, terwijl 32 militairen beneden den rang van officier zjjn gewond. Het Hbl. ontving uit Batavia het volgende telegram >Onze marine onderzoekt de mogeljjkheid van een landing bjj Lepong. >Het weder begint slecht te worden". (Zie telegr.) Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Corigene, 13 Juni. Door het Bestuur van den Calamiteuseu Annapolder werd heden aanbesteed Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rjjs- en steenglooiingwerken aan genoemden polder. Dienst 1896/97. Hiervoor was ingeschreven door: C. de Wilde Az., Kattendijke, f 1936J. de Bree, Neuzen, f 1965L. M. Geluk; Tholen, f 1971L. D. v. d. Linde, Cortgene, f 1977 C. Bolier Cz., Bruinisse, f 1989; J. Schrier, Colynsplaat, f 1998,50A. Schrier, idem, f 2069 W. Dekker, Veere, f 2098P. J. Visser, Hansweerd, 2180. Verkoopingen van 2 bolsteden in Ondelande on Ellewoutsdyk, ten overstaan van den Notaris Pilaar te Goes. De hofstede »Tien Gemeten", groot 64 Heet. .39 Aren 24 Cent., voor f 536 per Heet. en f 2570 voor boomen, en de hofstede in Ellewoutsdyk, groot 43 Heet. 33 Aren 34 Cent., voor f 596 per Heet. en f 2050 voor boomen. Beide aan mevrouw de wed. Breuvart Motte te Armentières. Verder nog eenig bouwland voor prjjzen tusschen f 1000 en f 1400 per Heet. aan diverse koopers. Onkosten 8l/3 procent. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq zyn voor de erven W. Klippel te Stavenisse, d.d. 12 Jnni, verkocht: 1 Heet. 18 Aren 20 Cent. bouw- en weiland aan den Oudelandscbeu- djjk onder Stavenisse, voor f 310; 2 Heet. 66 Aren 10 Cent. bouwland daarachter en aan den Bunrtschen- weg aldaar, voor f 430; 60 Aren 21 Cent. bouw land aan dien weg, voor f 450; 64 Aren 41 Cent. bouwland aldaar, voor f 428; 56 Aren 28 Cent. bouwland aldaar, voor f 42592 Aren 60 Cent. houwland aldaar, voor f 411. Alles per 39 Aren 24 Cent. BECHTSZAKEH. De Amsterdamsche rechtbank heeft zeven boot werkers, die tjjdens de Rotterdamsche werkstaking werklieden beletten te arbeiden in de ertsbooten, te dien tjjde, in het spoorwegbaBsin te Amsterdam liggende, tot gevangenisstraffen van 6 maanden veroordeeld. Den 19 Mei j.l. werd ter terechtzitting van de rechtbank te Rotterdam als verdacht van meineed in hechtenis genomen J. K., 24 jaar, schoenmakers- knocht te Dirksland. De gevoerde instructie schijnt geen genoegzame gronden van bezwaar te hebben opgeleverd om K. te dier zake terecht te stellen, 2oodat hij op last der rechtbank weder in vrijheid is gesteld. De Hooge Raad heeft beslist, in strjjd met oen vonnis der Rechtbank te Utrecht, dat geen successierechten verschuldigd zyn voor gelden of goederen, waarvan een erflater bjj testament eene stichting opricht, welke eerst na zijn dood in werkiDg komt. Op dien grond werd toegewezen een vordering vau een predikant der Gereformeerde Gemeente B, te Amersfoort, tot terugbetaling van f 46,036, geheven van do gelden en goederen, door een erflater bestemd voor een Gereformeerd Burgerweeshuis en Tehuis voor Dames te Amersfoort. Voor de rechtbank te Arnhem is behandeld, in hooger beroep, de zaak van N. Zerbst, directeur van een inrichting voor zenuwlijders te Eede, die door den kantonrechter te Wageningen veroordeeld was tot 100 of twintig dagen gevangenisstraf, ter zake dat by in zijn gesticht in den loop van Sept. j.l. had verpleegd drie personen, welke dooi den inspecteur van bet, geneeskundig staatstoezicht en door verschillende doctoren in krankzinnigen toestand waren bevonden. Het O. M., dat het het best vond als het ver momde krankzinnigengesticht van Z. zoo spoedig mogeljjk werd opgeheven, vroeg een boete van f 600. Uitspraak over acht dagen. In het proces madame Hoefnagels contra Van Maenen voor de burgerlijke rechtbank te Antwerpen heeft Donderdag het openbaar ministerie zyn advies uitgebracht. Mr. Jacobs, substituut, is van gevoelen dat het onderzoek, door de rechtbank bevolen, niet bewezen beeft dat do verscheidene punten, door de eischeres aangehaald ten laste vau Van Maeuen, oorzaak zjjn van het ongeval. Onder deze voorwaarden, zoo besluit 't O. M., hoe belangwekkend de toestand van de wed. Hoef nagels en haar kind ook zjj, heeft de heer Van Maenen geene onvoorzichtigheid begaan, zoodat de eisch moet worden afgewezen. De a.s. week uitspraak. fcEBkHlEBWS, Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Biezelinge door Ds. B. M. Mantz te Baambrugge. Door den heer P. J. Roscam Abbing Jr. van Middelburg, is aan de Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het voorbereidend kerkelijk examen afgelegd. Na het afdrukken van het programma voor het Vlaamsch Zendingsfeest bij Terneuzen, 18 Juni a s., is er nog eenige verandering gekomen in de ljjst der sprekers. De ljjst is nu aldus vastgesteld: ds. C. J. Lammerink te Scheveningen, openingsrede; zendeling J. A. van Balen; ds. N. de Jonge te Utrecht; ds. W. A. Keers te Veere; C. Geel, directeur der Marthastichtingds. A. J. A. Vermeer te 's GravenhageF. W. A. Korff, zendeling onder Israël, te Amsterdam ds. J. D. Domela Nieuwenhuis te Oostende ds. W. H. Oosten te Middelburg ds. C. J. Siebenhar te Goes, slotrede. Het Zuider-Zendiugsfeest het twee en twintigste dit jaar to houden op het landgoed »Ten Donck", gemeente Ridderkerk, is bepaald op Woensdag 8 Juli. Welke sprekers daarbij zullen optreden meldden we reeds. De feesttrein vertrekt spoor tijd.- van Vlissingen 5,35 u., van Middelburg 5.49 u., van Goes 6,26 u. en van Bergen op Zoom 7,31 u. Aankomst te Dordrecht (station) 8,57 u. Verder per boot vau 't Hoofd te Dordrecht naar Slikkerveer 9,30 u. Aankomst te Slikkerveer 10 ure. Terugreis als volgt: Des avonds te 5,30 u. vaart de boot van Slikkerveer en is te Dordrecht 6 ure. Vertrek trein van Dordrecht 6,35 u. Aankomst te Bergen op Zoom 8,12 u., te Goes 9,18, te Middelburg 9,56 en te Vlissingen 10,10 ure. Het bericht, als zou ds. H. Snel, pred. bij de Herv. Gem. te St. Maartensdjjk, toezegging van beroep hebben ontvangen naar Gameren, bljjkt onjuist te zyn. SM. llaartensdlik. Bjj de Vrjjdag j.l. gehouden verkiezing voor een notabele bij de Ned. Herv. Gem. alhier, waren uitgebracht 154 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Anth. Hage 54; P. A. Westerweel 43; G. Hoek Mz. 25; A. Rijnberg 15 st., terwjjl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Herstemming moet alzoo plaats hebben tusschen de heeren Anth. Hage en P. A. Westerweel. O M P E R W 1J Mej. J. C. Ahrensmann te Vlissingen is benoemd tot onderwyzeres aan de openbare school te Hardingsveld. liigczondcn «tukken. Toen en Nu. Waar ik den vorigen keer vertelde hoe het vroeger met Pinksteren ging, wil ik nu eens meédeelen wat er toen na Pinksteren gebeurde; dan hadden de boerenknechts drie achtereenvolgende Zaterdagen vacantie, omdat het dan smistied" was en zoolang het «missen" duurde, hadden de knechts Zaterdags vrijaf; op die Zaterdagen ging men dan spelerijen, dat wil zeggen: op een boerenwagen, be spannen met een jong paard, dat nog gedresseerd moest worden naast een die «in 't tuig" al gewend was, zat de opperknecht en naast hem iemand met de zweep; ik kan me zoo'n zweep nog goed voorstellen, 't was doorgaans een dikke blauw geverfde stok met een eindje touw er aan; achter de eerste bank was een tweede, waarop een met een iloeie" voor 'tjonge paard en zyn buurman, die de Qesch in zijn binnenzak bewaarde; die flesch bevatte toen doorgaans stroop-jenever. Men reed al vroeg weg, want doorgaans was het om negen uur al loten wie de eerste rijer zou zijn. Die loting geschiedde altijd te Geersdijk en wanneer men daar aankwam, waren de meeste Uesschen die te Camperland of Wisseukerke gevuld waren meégenomen, al leêg. Na de loting ging 'ter van door naar Cats en zoo naar Colijnsplaat, waar gewoonlijk bij Coomans den inwendigen mensch versterkt werd, waarna men met weêr gevulde flesschen de huisreis aannam, niet vergetende om op Wissenkerke of Camperland nog eens aan te leggen. Ik weet nog den tijd, dat 30 tot 40 wagens dien toer maakten en wou men als burger meê rijen, dan was men evoor achttien stuvers klair". N u is die gewoonte van toen bijna geheel verdwenen om dezen tijd hebben de boerenknechts nog »older" twee of drie Zaterdagen, doch 'tis een zeldzaamheid dat men nu nog die spelerijers van vroeger ziet; wanneer men ze nu nog ziet rijen, zijn ze al om ell uur 's voormiddags terug en 'torigineele van vroeger is er af; soms ziet men een Utrechtsch wagentje, waarvan de binnen inzittenden op het dorp waar ze komen een glas bier of een borrel gebruiken, doch 't eigenaardige van vroeger i3 verdwenen, de zweep is weg, de stroop-jenever (gelukkig) ook; zoo verandert alles, en dat dit ook in andere opzichten zoo is n ons eilandje, wordt later door mij gemeld. Wissenkebkk, Juni 1896. WITTE HAGE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 2