ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 Juni 1896. Eerste Blad. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Financieel Overzicht. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6779. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Openbare Verpachting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op Maandag; den 1*3 «J uud a.s-, des namiddags te 1 '2'/» uur> ten Raadhuize, in het openbaar, bij gesloten inschrijvings-biljetten, voor den tijd van driejaren, ingaande den 1 Jjali 1896, VERPACHTEND Het Exercitieterrein achter de Kleine Kerk, hetzij voor bleekveld, hetzy voor zoodanige andere doel einden, als de verpachters zullen goed oordeelen. De inschrijvings-biljetten behooren op het uur der ver pachting te worden ingeleverd, terwijl de voorwaarden van verpachting ter inzage liggen ter Gemeente-Secretarie. De BURGEMEESTER van ZiERtK7.ee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September e.k, schietoeteuing-on zullen plaats hebben in de stelling van den Helder: a. Van het fort K^Udain, op 2 dagen bij nacht, op twee voor anker liggende vletten in het Schulpen- «rat; Van het fort Erfprins, op een schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 50°, tusschen depeilingen fort DEJi'f prins Z. 15° W. en Z. 35° O. of op een schijf in de richting van den Bazenden Bol; c. Van de batterij Kaap Hoofd, op een borst wering op de Ou rust; dat op de dagen, dat gevuurd wordt, van het betrokken fort en van de Reddingkaap op de Onrust, een roode vlag zal waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Dat bovendien groote waarschuwingsborden aan den ingang der haven en op het buiten-talud der batterij Vischmarlit zullen worden geplaatst, vermeldende waar en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het nachtelijk vuren bemande vaartuigen beneden en bovenstrooms der vletten geposteerd zullen worden, ten einde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personeel te seinen en het vuur tijdig te doen staken en worden 2 roode lantaarnlichten verticaal boven elkander getoond.van het fort Kijkduin. Dat voorts op 16 Juni e.k. en zoo noodig op volgende dagen, scliietoefeuinjyeu gehouden zullen worden van het fort nabij den Hoek van I-Iolluurt en een driehoek gevormd door dat fort, een roode vlag op het eiland Voorne en een schip voerende een roode vlag aan den mast. Dat de vlag op het eiland "Voorne en het schip ongeveer 8700 M. van het fort zijn verwijderd. Dat deze driehoek binnenwaarts nader wordt aangeduid door een roofe vlag op den Hoek van Holland en buitenwaarts door een tweede scbip, voerende eveneens een roode vlag aan den mast op ongeveer 5200 M. van het fort. Dat een stoomboot de schepen, die zich op de dagen dat gevuurd wordt, in den onveiligen driehoek bevinden, zal waarschuwen en zoo noodig hulp verleenen om buiten den driehoek te komen. En dat op de dagen dat gevuurd wordt, van het fort een roode vlag zal waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Zierikzee, den 12 Juni 1896. De Burgemeester voornoemd, CH. W. "VERMEIJS. Transvaal. De bladen behelzen een telegram uit Pretoria, van heden, naar luid waarvan de Uitvoerende Raad besloten heeft de vier leiders van het hervormings comité vrij te laten tegen eene boete van pd. st. 25,000. Engeland. In de buffetten en de theezaal van het parlements gebouw te Londen is nu vrouwelijke bediening" ingevoerd. De deftige knechts zjjn daar vervangen door aardige juffertjes, stemmig in't zwart gekleed, met witte mutsjes op wier aanblik in alle eer en deugd de verpoozings-oogenblikken der lands- vaderen meer veraangenaamt. De nieuwigheid is te danken aan de hoofden der vrouwenbeweging, die een verzoekschrift inzonden, dat door den minister Balfour werd ondersteund. Zoo zijn de vrouwen dan nog wel niet in het parlement, maar toch alweer wat dichter er bij De kindermoordenares Annie Dyer is Woens dagochtend in de gevangenis van Newgate opge hangen. Jaren lang had dit monster schandelijke praktijken uitgeoefend. Zij belastte zichtegen betaling van eene som in eens, met de verworging van kinderen van ongehuwde moeders. De laatste maanden waren 14 kinderlijkjes in zakken genaaid, uit de Theems opgehaaldal die kinderen waren op dezelfde wijze door een strik geworgd. Ondanks alle tegen haar aanwezige bewijzen, bleef vrouw Dyer alle schuld ontkennen. LiOKldcn, 11 Juni. Naar uit Pretoria aan de Times geseind wordt, heorscht in de regerings kringen van Transvaal groote ongerustheid over bewegingen der Engelsche troepen aan de noordelijke grens. Er loopen zelfs geruchten dat een botsing tusschen Boeren en Engelsche troepen heeft plaats gehad. De dienstplichtige Boeren hebben bevel gekregen om hunne districten niet te verlaten. Rusland. De ramp te moskou. De particuliere correspondent van het Ebld. bezocht het Chodinskyvold en schrijft daarover het volgende We werden door het groote hek binnengelaten op het ontzaglijke doodenveld. Rechts was een zeer groot gedeelte, dat reeds gebruikt was: vóór ons en links lag een nog ongebruikt met gras begroeid deel. Ik heb de ruimte niet goed kunnen schatten, maar ik denk dat het geheel zoowat acht of tienmaal zoo groot was als Zorgvlied bij Am sterdam. En nu kregen we het vreeseljjkste te zien van deze ellendige dagen. Op het grasveld vóór ons stonden lange rijen open doodkisten en daartusschen stonden, liepen, zaten en lagen de bloedverwanten, schreiend, jam merend, kermend soms waanzinnig lachend. Soldaten stonden overal in groepen, maar er was hier geen handhaving der orde noodig. De slacht offers der wanorde lagen dóór, in die kisten, afgrijselijk om aan te Zien, allen op de rug, opdat de monster achtig misvormde gezichten misschien konden worden herkend door de familieleden. Alle gezichten waren grauwzwart, van een als negerkleur en dik opgezet; de oogleden, de neuzen, de lippen, de kelen waren akelig opgezwollen. Enkele lagen met verglaasde, opengespalkte oogen en een wreeden grijns om den mond naar boven te staren naar de felle zon, die ondragelijk heet op het gansche veld neerbrandde. Kleine kinderen lagen daar ook, Diet zoo akelig opgezet als de anderen, maar ook vermoord, plat, misvormd Yele der mannen waren dronken geweest en daarom vooral waren waarschijnlijk hnn ljjken zoo monsterachtig misvormd door het opzwellen der ledematen. De ljjken lagen wel is waar bedekt (behoudens de gezichten), maar men was hier en daar bezig met het uitkleeden om de doodshemden te kunnen aantrekken. Zoo was men bezig met een vrouwenlijk; het zat recht op, terwjjl het verkleed werd, gesteund door de ziekenverplegers en de schreiende bloedverwanten, de oogen staarden met een akelige en halflachende uitdrukking vóór zich, het hoofd schudde heen en weer bij de beweging, die men het lichaam deed ondergaan, de armen hingen ernaast, de beenen staken recht vooruit!. En in die groote doodsvallei, die er uitzag als een gruwelkamer zooals er nog nooit een is nagemaakt, daar liepen de moeders, de vaders, de zusters, de broeders, de volwassen kinderen der vermoorden rond. Angstig en beschroomd vroegen de rampzalige vrouwen aan de beambten: »Waar? Waar?" papiertjes toonend met de namen van hun dooden. Arme schepselsHoe wist men, waaronder die honderden een enkele te vinden was! En zoo zag men dan die weenende moeders langs de vreeselijke gelederen gaan, huiverend voor al die akeligheid, vreezend dat een van die afzichtelijken haar zoon zou blijken en toch hopend dat zij hem nog eenmaal zouden mogen zien. Zoo tuurden ze dan in al die monstergezichten, langzaam zoekend langs al die rijen van lijken, elk met een heiligenbeeldje daarop gelegd. totdat ze voor één kist wat langer bleven staan, weifelden, aarzelden, niet wisten of dat wel haar zoon was, soms huiverend de kenmerken nazochten van dat lichaam, dat ze zoo wèl hadden gekend. en dan ineens neervielen en in kermen en jammeren uitbraken bij de herkenning van dat monster, dat daar lag en dat nog gisteren haar sterke, kloeke zoon was geweest. O, die jammerklachten! Langen tijd bleven die arme menschen soms klagen en spreken tegen hnn dooden: »Och vadertje, vadertje sta toch op!" hoorde ik een vrouw zeggen tot een van de lijken, waarvoor ze jammerend op de knieën lag. Ik was big dat ik het meeste niet kon verstaan. Heele groepen stonden of lagen soms te klagen en te huilen en als men vroeg: >Wien hebt gij verloren?" dan zei deze: »Mjjn vader ligt daar," die: »Mjjn zuster," gene: »Twee broeders" en vaak nog wel meer. Enkelen werden half krankzinnig en gingen van stuipachtig snikken in akelig, waan zinnig lachen over. Er was een ontzaglijke stank, de soldaten brandden natte takken om iets anders dan deze walgeljjke lucht in den neus te hebben. Zij waren niet ruw tegen de arme menschen, die hier rondliepen, en ook aan den ingang was men gewillig om ze binnen te laten. Maar de soldaten stonden natuurlijk toch buiten deze treurige gevoelens; meevoelen dat konden ze niet meer, na al zooveel te hebben gezien. Spanje. Volgens de officiëele berichten zijn Zondag bij den dynamiet-aanslag to Barcelona gedood 7 personen en gewond 28 personen, waaronder 9 kinderen en 6 vrouwen4 gewonden, waaronder 2 kinderen, zijn deze week overleden; de toestand van verscheidene andere gewonden is zeer ernstig. Zoodra de staat van beleg was afgekondigd, hebben de burgerlijke autoriteiten 38 anarchisten, waaronder 3 vreemde lingen, die door de politie gearresteerd zijn, aan de militaire parketten overgeleverd. Alle gevangenen zijn naar de vesting Monjuich overgebracht. De politie zet hare huiszoekingen voort, niet alleen te Barcelona, doch ook in de omliggende dorpen. Er zijn wapenen en anarchistische brochures in beslag genomen, benevens twee dynamietbommen in een winkel, waar twee anarchisten aangehouden werden, Frankrijk. De Parijsche raad heeft 10.000 francs toegestaan voor de slachtoffers van de ramp te Moskou. Een Fransche en een Armenische dame zjjn bij de minerale baden van Kouri, niet ver van de Serail-punt en van de zee van Marmora, door Turksche bandieten opgelicht, die een losgeld van 25.000 Turksche ponden eischen. Pater Mortara, kanunnik van St.-Augustinus te Parijs, is door den Paus benoemd tot Overste van bet klooster en gasthuis op den St.-Bernard. De nieuwe kloostervoogd, die nu 43 jaren oud is, heeft een bijzondere geschiedenis. Hij is n.l. als Israëlietisch kind tegen den zin zijner familie ge doopt. Over die zaak van »den kleinen Mortara" is indertijd veel te doen geweest. Het werd bjjna een Europeesche quaestie. Mortara's familie deed al het mogelijke om het kind terug te krijgen, maar Paus Pius IX, die toen te Rome regeerde, besliste, dat de kleine gedoopte Israëliet onder christelijke leiding zou worden opgevoed. Nederland. 'sGravenha^e, 10 Jnni. In het Zwem bassin alhier viel gisteren een heer, die aan d< ringen werkte, plotseling terug in het water. Toen men hem er uithaalde, bleek hij overleden te zijn. Volgens den onmiddellijk geroepen geneesheer was een hartverlamming de oorzaak van dezen plotse- lingen dood. Gisteren middag brak brand uit in een winkel in de Passage alhier. De brand teisterde het sponsenmagazijn van den heer Van Westerborg en ontstond in de in den kelder opeengehoopte molton dweilen, waarin het vuur smeulde, dat een dichten rook te voorschijn bracht, die zich spoedig langs een wenteltrap naar de bovenverdieping een weg baande en met dikke wolken uit de vensterramen sloeg. De brandweer wierp met behulp van de slangen wagens massa's water in het brandende sousterrain, zoodat, toen tegen 4 uren de kelder onder water stond, de rook verdwenen was en het gevaar geweken. De schade door rook en water is vrij aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van het vuur vatten der in den kelder geborgen waren verkreeg men tot dusver geen zekerheid. Een meisje, dat Woensdagavond aan het Staatsspoorstation in Den Haag met haar familie van haar beminde, een koloniaal, die naar de Oost vertrok, afscheid nam, was zoo bedroefd en zenuw achtig, dat zij bij het wegrijden van den trein het portierraampje stuk sloeg, om haar geliefde nog eens de hand te kunnen reiken. Het meisje verwondde zich ernstig aan den pols en werd, al gillende, naar de wachtkamer gebracht, waar men haar verbond en wist te kalmeeren. Dat zij de ruit moest betalen, spreekt van zelf. Dordrecht, 10 Juni. Het welslagen der alhier in Augustus te houden nationale bakkerij tentoonstelling kan als verzekerd beschouwd worden. Hoogstwaarschijnlijk zal een volledige bakkerij in werking gebracht worden. Gedurende de tentoonstelling zullen verschillende feestelijkheden plaats hebben. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. 's GftA.vENHA.ge, Juni 1896. Volgens de geleerden is de Kieswet gered, nu het voorstel van den heer van Houten ten aanzien van het gemeentelijk-kiesrecht ongerept uit den strijd is gekomen. Volgens het ontwerp zullen namelijk alle kiezers voor de Kamer tevens kiezer zijn voor den Gemeenteraad, mits zij ingezetenen zijn en mits ze, voor zoover ze niet door belastingaanslag kiezers zijn geworden, zeker bedrag betalen in de plaatselijke directe belastingen. Met andere woorden, een plaatselijke belastingcensus voor alle categorieën van huur-, loon- en spaarbankboekjes-kiezers. Dit nu is wel een achteruitgang, vergeleken met den tegen- woordigen toestand, maar daartegenover staat, dat het aantal gemeenteraadskiezers veel grooter zal worden dan nu het geval is. De strijd iu de Kamer liep nu over de vraag of die toelating niet beperkt moest worden en nu is het wel opmerkelijk, dat het beperkingsvoorstel kwam van de zijde van des Ministers intieme vrienden, maar toch door den Minister werd bestreden. Hier vertoonde zich de Minister weer in zijn geprononceerd liberaal gewaad, want het voorstel-Pyttersen om den eisch van betaling van plaatselijke belasting te doen vervallen, vond bij hem veel meer instemming, indien men al wijzigen wilde. Het allersterkste echter verzette hg zich tegen het amend.-Borgesins, dat strekte om de geheele regeling van het gemeenteraads-kiesrecht te verdagen. Inderdaad was er voor dit uitstel weinig anders bij te brengen dan de politiek, want het is niemand duidelijk geworden welk ander nut zulk uitstel zou gehad hebben. Ware het amendement aangenomen, er zou heel wat verrassing zjjn ont staan. De voorstellers zagen dit ten slotte zelf in en trokken hun amendement in, doch nu heeft het op een haar na gescheeld dat het artikel zelf ver worpen zou zijn geweest. Met één stem meerderheid is het aangenomen en dientengevolge voorkomen dat men aan de overgangsbepalingen eenige voor schriften zou moeten zjjn gaan bijvoegen. De aanneming van art. 7 is, na de aanneming van art. 1, de gewichtigste beslissing dusver genomen. En er bljjven nu nog feitelijk twee beslissingen van belang over, n.l. ten aanzien van den stemdwang en van de overgangsbepaling met bet oog op de niet-invoering van de personeele belasting. De rest is .bijzaak. De techniek van het ontwerp moge niet zoo allervoortreffelijkst zijn als de Minister het zelf geloofde, de hoofdgebreken er van kunnen wel verbeterd worden. Wat den stemdwang aangaat, het is m. i. meer een theoretische dan practische quaestie. Als men mij dwingt om te gaan stemmen, omdat ik anders boete of gevangenisstraf oploop, dan kan men mij toch niet dwingen om op iemand te stemmen en als ik blanco stem dan heeft mijne stem evenveel beteekenis als dat ik thuis ware gebleven, met dit verschil alleen, dat ik door naar de stembus te gaan, der administratie nog maar wat moeite bezorg. Het doel zal men dus toch niet kunnen bereiken en belangstelling in de publieke zaak kan men niöt forceeren. Nog dezer dagen sprak ik een man van beschaving en zeer goede burgerlijke positie, die tengevolge van zjjn beroep, gerekend kan worden belang te stellen in de publieke aangelegenheden en dagelijks met vele menschen moet verkeeren, en die openlijk bekende dat hij niets wist van den inhoud der Kieswet, die op 't oogenblik aanhangig was. Het was hem volmaakt onverschillig wat er gedaan werd en wie overwon, en zelfs om belastingwetten bekommerde hij zich niet, want» men moet toch betalen". Zietdaar een uit velen. Belangstelling is een zeldzaam plantje, dat slechts bij sommige uitverkorenen welig tiert, maar voor het gros alleen wordt gekweekt in dagen van beroering. Ik geloof niet dat men in de Kamer heel lang over dezen stemdwang van den heer Harte zal redekavelen en dan blijft het struikelblok nog over van de overgangsbepaling, de quaestie van de ongrondwettigheid dat de Minister van Houten in afwachting van de invoering van het nieuwe personeel, aan de betalers zoowel als aan de wanbetalers van het oude personeel kiesrecht wil toekennen. Doch op dit punt zal de Minister zeker te vinden zjjn en ik betwijfel of we nog langer dan een veertien dagen aan het kiesrecht zullen bezig zijn. Of de Kamer dan nog lust zal hebben om veel andere dingen te doen, is ook zeer quaestieus, daar velen haken naar het einde en naar de zomerverbljjven. Ik sprak daareven van weinig belangstelling. Het beste bewijs ziet men al weer bij den Atjeh-strjjd. De eerste veldslagen wekten bezorgdheid en onrust, thans, nu het gevaar tamelijk wel geweken is, begint men zoo gewoon te raken aan de Atjeh- berichten, dat men enkel nog vraagt: wie zijn ex- gedood? Bjj den Lombok-oorlog was de zaak in weinige weken beslist, met Atjeh zjjn we pas weer aan 't begin. Er wordt nu, nadat we de vijanden, die ons wilden insluiten, hebben uit elkaar gedreven, het terrein gezuiverd, en zelfs op vrjj grooten afstand van de hoofdplaats; maar tenzij we voort gaan en steeds in wijden kring den vijand op de hielen zitten en het schoongemaakte terrein schoon houden, kunnen deze krijgsbedrijven vruchten dragen, want bezitten wij het veroverd terrein niet, dan nadert de vijand weer langzaam ons centrum en wordt onze veiligheid weer bedreigd. Hoe het dus zal moeten afloopen in Atjeh is mg nog een raadsel. In tusschen doet ons leger daar wonderen van dapperheid en heldenmoed en verdiende de hoogste belangstelling. En toch, hoe gering is ze betrekkelijk. Het kost zelfs ons Roode Kruis moeite om behoor lijke sommen naar Indië over te maken, ten einde onzen strijdenden broeders wat lafenis te verschaffen. In plaats dat wij allen met warm élan onze gaven zonden aan het Nederl. Roode Kruis, en zoodoende dit in staat stelden veel geld naar Atjeh over te maken, om zieken en gewonden eenige verkwikking te verschaffen, lezen wij de bulletins en zeggen: nu, 't gaat er warmpjes toe, daar in Atjeh. Het medelijden ontwaakt eerst als een bekende op de doodenlijst voorkomt. En toch meer dan door schoone woorden en dagblad-artikelen zou waar deering voor onze strijders blijken in daden, in het toezenden van alles wat hun eenige aangename oogenblikken zon kunnen verschaffen, na al de vermoeienissen, gevaren en ontberingen van den zwaren strjjd tegen woedende vijanden in de diepste ravjjnen onder een gloeiende zon. Een daad is het ook van het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, dat het naar de Transvaal gezonden heeft een flinke hoeveelheid artikelen voor ambulances. Men stelt zich voor daar een Trans- vaalsche vereeniging van het Roode Kruis te stichten, en nu zet Nederland ten minste de Transvalere in dit opzicht wat in hun huishonden. Dat getuigt van broederzin en sympathie en is een tastbaarder blijk van ingenomenheid, dan taalfondsen en feestdiners. Het is overigens voor 't oogenblik kalm in de residentie. De koninklijke familie is te Soestdijk en dit doet zich aanstonds hier gevoelen. Er valt in de hofkringen weinig voor en het seizoen" is nog niet aangebroken. Wel is het warm en kan men te Scheveningen lucht gaau happen, maar de rechte trek is er nog niet en trouwens de vreemdelingen zijn er ook nog niet. Men had zich wat voorgesteld van de plechtigheid der overbrenging van het stoffelijk overschot van een Oranjeprins uit Italië naar Delft, en ziet, die plechtigheid is geheel in 't water gevallen, tengevolge van de onverklaarbare achteloosheid en nalatigheid van de Italiaansche kerk- of gemeente-besturen. Dat een lijk, geborgen in een kist, die verzegeld is en door archiefstukken van waarde is verklaard, kan geëscamoteerd worden zonder dat iemand er iets van heeft gemerktis een kunststuk, dat de grootste goochelaars uiet kunnen nadoen. En dat het gebeurd is, bewjjgt. wel hoe weinig zekerheid men heeft, dat op vi-ee.<*den bodem piëteit zal worden betracht ten aanzien van het stoffelijk overschot van hen, aan wie wij hechten. Had men vroeger maatregelen genomen om het lijk over te brengen, het zou waarschijnlijk wel gevonden zgn. Als opvolger van Nicolaï aan de koninklijke muziekschool is benoemd Mr. Henri Viotta uit Amsterdam. Een ander kunstenaar van grooten naam, Richard Hol, ib nog steeds niet geheel hersteld van de ziekte die hem eenige maanden geleden heeft aangetast, een ingewandsziekte, die hem zeer heeft uitgeput. Maar gelukkig bestaat er alle hoop, dat hij vol komen zal herstellen, zoodat de berichten, dat hg nooit meer zou kunnen dirigeeren, volkomen onge grond zgn en op niets andere berusten dan de verzinsels van hen, die gaarne zouden zien, dat hij zgn dirigeerstaf nederlegde. Of het van piëteit getuigt voor een van Neörland's groote kunstenaren om hem op zijn ziekbed te vervolgen met dergeljjke onaangoname en onware berichten, is een andere vraag. Amsterdam, 6 Juni 1896. De verzoenende houding van het Transvaalsche Gouvernement, welke een spoedig einde dier netelige kwestie in uitzicht stelt, bracht in het begin der week een uitmuntenden indruk op de verschillende Europeesche Beurzen te weeg; jammer maar, dat die indruk oppervlakkig en »passagère" was en grootendeels werd uitgewischt door de onzekerheid betreffende de programma's der diverse partgen ten opzichte der door de Vereenigde Staten te volgen muntpolitiek, welke loodzwaar drukt op de markt voor de Amerikaansche waarden. Het schijnt, dat de democratische partij »Vrij Zilver" in haar banier zal schrijven, terwijl de Republikeinsche partij, al is zij zonder twijfel beslist voorstander van Sound Money", vermoedelijk te dien opzichte geene af doende verklaring zal afleggen, ten einde eenige onzekere Westeljjke Staten niet van zich te ver vreemden. Dit zou gelijk staan met eene herhaling der periode van onzekerheid en spanning. De zeer gedeprimeerde stemming van Wallstreet is daarom alleszins begrijpelijk. Vooral ook op de Londensche markt hebben deze gebeurtenissen grooten invloed en zooals de verwachting, dat de nieuwe verkiezing onder de leus vau Sound Money zou plaats vinden, voor eenige weken te Londen een grooter animo voor Amerikaansche waarden in het leven riep, zoo hebben thans de minder gunstige berichten ton deze een tegenovergesteld effect. Alle kooplust is verdwenen en heeft voor groote verkooplust plaats gemaakt, hetgeen in alle afdeelingen koersverliezen tengevolge had. Te Parijs, Weenen en op de D-ritsche Beurzen, waar de handel in Amerikaanr^he fondsen een minder overwegenden invloed heeft, was de stemming inderdaad iets opgewekter. Te Parijs, hoewel de Fransche rente minder vast was, maakten de meeste daar verhandeld wordende Europeesche Staatsfondsen eenig koersavans, behalve de Turksche waarden, die nog onder den invloed verkeerden van het geharrewar op Creta. Berlijn en Frankfurt a/M. steunden de opwaartsche beweging der Italiaansche fondsen. Terwijl Londen, zooals hierboven gezegd, voor het Amerikaansche papier verre van gunstig gestemd was, ontwikkelde zich daar, op de kalmeerende berichten uit Transvaal, een plotseling animo voor de lang veronachtzaamde mgnwaarden, hetgeen ten onzent voornamelijk weerklank vond in de preferente aandeelen Transvalia, die van 66 tot 83 op liepen, om op 80s/8 te sluiten. Bestond hier op den len dag der afgeloopen week eenige meerdere kooplust tot iets betere prijzen voor Tanhees, dit vleugje was even spoedig weer verdwenen en uitgezonderd Vrijdag 5 dezer, toen de koereen gedeeltelijk inhaalden, wat zij de vorige 3 dagen hadden verloren, was het de geheele week in de Amerikaansche afdeeling onzer Beurs gedecideerd flauw. De exceptie werd wederom gevormd door de groep der »de Goeyen-waarden", waarin bjj stjjgende prijzen groote omzetten plaats vonden. Men taxeert, dat op eenen dag van Kansas Pitts burg Gulf Certificaten meer dan Va millioen gulden verkocht werden. De tegelijkertijd verspreide geruchten omtrent den verkoop der uit het Kansas City Terminal Syndjkaat komende shares en Obligatiön aan een Berlijnsch Syndikaat, moeten .overigens vooralsnog onder alle voorbehoud worden aangenomen. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft de St. Louis San Francisco Spoorw.-Maatsch. een contract met de K. P. G. afgesloten betreffende haar vervoer naar Kansas City, hetwelk vroeger hoofdzakelijk langs de Atchison Topeka geleid werd. Norfolk Western waarden zwak. Bij de goede ontvangst-vermeerdering van 105,000 dollars bruto over de maand April, steekt de netto-vermindering van 40,000 dollars teleurstellend af. Union Pacific inclusief Oregon Short Line waarden verlaten en lager. Atchison Topeka Obligatiön aangeboden, doch sluiten iets beter. In de nieuwe St. Louis San Francisco waarden was eene verdere inkrimping der omzetten bij teruggaande koersen merkbaar en is de waarde der claims" ongeveer tot nihil gereduceerd. Van de aandeelen-soorten bestond meerdere vraag naar Denver shares met het oog op de Zilveragitatie, terwijl Canadian Pacific shares op de zeer bevredigende ontvangsten (69,000 dollars meer over de 4e week van Mei) voor Londensche rekening gevraagd waren. Onze Nationale Schuldsoorten bleven stationnair, terwijl de div. Stedelijke Leeningen vrjj vast waren en er voor Europeesche Staats- en andere fondsen eenige meerdere vraag bestond en zoodoende de koersen iets opliepen. Zuid-Amerikaansehe Staatsfondsen weinig ver anderd. Brazilianen gingen vooruit; evenzoo de Mexico 6%, terwijl de 5% Binnenl. Schuld der laatsten niet verbeterde. Uruguay gevraagd voor Engelsche rekening. In den Kolonialen hoek viel weinig verandering te bespeuren. Aandeelen Nederlandsche Handel-Maatsch. waren er de hoofdschotel der week; de aankondiging van het dividend op f 51 (f 7 beneden dat van anno passato), hetgeen men algemeen zoo verwacht h^Ö7~ deed voor een oogenblik afbreuk aan den koers^ doch op het einde der week was die reeds vaster. Bij uitzondering waren de waarden der Soera- bayasche Bank- en Handels-Vereeniging iets williger bjj geringe omzetten. Petroleumbronnen-aandeelen trokken de aan dacht door verdere rijzing, die echter niet geheel behouden bleef. Voor de Tabaks-aandeelen was de stemming verdeeld: Deli Maatsch., Deli Batavia Senembah en Medan hooger; daarentegen Deli Tabak, Amster dam Deli en Langbat lager in prijs. Geld op prolongatie in het begin der week ruimer, werd later schaarscher en fluctueerde de Beursrente van 4%—3%—31/, Wisselkoersen onveranderd Londen12,ll5. Parjjs48,125. Duitschland 59,35. Beurs van Amsterdam. DONDERDAG 11 JUNI 1896. Staatsleeningen. EUROPA. Nederland. pCt. V.IL L. K. H.K. Ned. W. S. Cert2'/, 91i/w 91 dito dito Obl3 100»/, 100'/, 1003/,, dito dito Cert3 993/, 993/t Hongarjje. Obl. Goudl. 1876 5 102S/„ 1023/,. dito 1881/1893 4 102»/., 1023/. dito Zilver4»/i 853/% Italië. Inschrjjving '62/81 5 823/, 83 O o s t e n r ij k. Obl. Papier Mei 5 85*/s 85 85'/» dito Febr./Aug. 5 84'j, 847/a Zilver Jan./Juli 5 84'/, 845/g dito April/Oct5 85>/3 Obligat. in Goud 4 103 103'/» Polen. Obl. Schalk. 1844. 4 93 Portugal. Obl. m. tick. 100. .3 25®/. 259/la 25»/,. dito rn. c. 88/89 April '92 fr. 5004'/, m. ticket fr. 500 4»/, 383/a 38®/1S 38»/,, O. Tabaksmonop 4917/l4 917jis 91 */a Rusland. Cert. Ilamb. 1820. 5 76 Obl. Londen 1822. 5 132 C. Ins. 5e Serie '54 .5 71'/, Oblig. Transcauc. 5 1003/4 101 dito 1880 Gec4 98 dito (Donetz) '94 .4 95'/, dito ICursk Ch. Az. 4 95»/Ig 95 dito '94 (Orel Vit.) 4 97'/,, 97'/, dito O. R. 625 3'/, 945/a - dito 18893 82*/» 82 dito Goudl. '91 3 Obl. in Goud '84 .5 104'/, 104'/, Spanje. Perpet. Schuld4 61'/8 61 61'/,* Binnenl. Atnortis4 dito Perpet. Sch. 4 49'/, T u r k ij e. Gepriv. Conv. L4 87'/, Geconv. serie D 21 Via dito serie C21»/, 21'/, MIDDEN- en ZUID-AMERIKA. Brazilië. Obligatiën 1883 4'/, 77 76'/» dito 18894 73'/, 73»/, Venezuela. Obligatiën 1881 4 42*/, 423/, Spoorwegleenlngen. Nederland. Holl. Spoor 113 j^o,/ Mij tot Expl. van St.-Spw. Aaud. 07 4 Ned. Centr. Spoorweg Aand. qa dito Obligatie3 104

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1