ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 11 Juni 189$. Keuring der Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6778. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" Openbare Verpachting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen, op MuanOag den 15 Jnnia.s., des namiddags te '12'It uur, ten Raadhr'ze, in het openbaar, bij gesloten insct-livings-biljetten, voor den tijd van driejaren, ingaande den 1 Je'i 1896, VERPACHTEN: Het Exercitieterrein achter de Kleine Kerk, hetzij voor bleekveld, hetzjj voor zoodanige andere doel einden, als de verpachters zullen goed oordeelen. De inschrijvings-biljetten behooren op het uur der ver pachting te worden ingeleverd, terwijl de voorwaarden vn verpachting ter inzage lig gen ter Gemeente-Secretarie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag <lén 13 Jnni è.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd" wordende Rij-en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouder voornoemd, CH. W. VERMEÜS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Loting voor de Schutterij. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee maken by deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een ieder zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Donderdag den 11 Juni tot Dondei'dag den IS Juni e.k.om, ingeval hem eenige personen of omstandig heden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden be- hoorente worden aangeteekend of weggelaten, zulks aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij der ingeschrevenen van dit jaar, zal plaats hebben onder toezicht eener commissie uit het Bestuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Vrjj- tt\<£ don 10 Juni 1896, des namiddags ten 7 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden, ten einde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten, of zulks door behoorlijke, bij de commissie bekende gemachtigden te laten doenzullende voor hendie persoonlijk afwezend mochten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijze eene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van die genen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toe doen niet onder dezelve mochten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve dergenen, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatst voorgaan de inschrüving, in de gemeenten zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden, bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstellingwaarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van de genoemde commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien, waarop zij hunne reclame hebben gegrond. Zierikzee, den 10 Juni 1896. De Burgemeestor en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, J. "-Secretaris. Indië. Tegen het eind dezer maand wordt de koning van Siam te Batavia verwacht. Hij komt met drie oorlogschepen, doch zal na zijn debarkement verder het incognito bewaren. Een commissie zal Z. M. rn boord verwelkomen. Naar bet Bat. N.blad verneemt, is het geheele hotel Van Horck te Garoet aan den koDiDg ver huurd tot den prijs van f 200 per dag, dus voor anderhalve maand f 9000; het eten is daaronder niet begrepen. Spanje. Zondagavond heeft te Barcelona nabij den ingang van de Santa-Maria-kerk een verschrikkelijke anarchistische aanslag plaats gehad, toen de Sacramentsdag-processie de Nuevos-Cambiosstraat doortrok. Het wierookvat was juis voorbij, toen de bom sprong. De meeste mensehen lagen neergeknield, vijf hunner zijn oogenblikkelijk gedood. De plaats des onheils leverde een afschuwelijk schouwspel op. Overal lagen menschelijke ledematen en brokstukken van schedels. Het cijfer der dooden wordt op 8, dat der gewonden op 32 geschat, doch men vreest, dat het hooger is, daar vele gekwetsten naburige huizen binnengedragen zijn. Men vermoedt, dat de bom van het balkon van een huis geworpen is en dadelijk na den aanslag gelastte de politie de •sluiting van een hotel in de Nuevos-Cambiosstraat; bet werd geheel doorzocht, doch eenig resultaat ïhijnt deze huiszoeking niet opgeleverd te hebben. Het hoofd der politie heeft 2ich begeven naar den aDarchistischen kring der vrachtrijders, die Zondags druk bezocht is, doch er niemand gevonden. In de stad heeft de politie nog vele huiszoekingen gedaan en ze hoopt spoedig de daders van dezen aanslag te vinden, welke, meent men, in 't bijzonder gericht wes tegen generaal Despoyol, bevelhebber van het 7e legerkorps, die met een ontplooin vaandel de processie opende. De bom, waarvan med zich bediend heeft, was v?n het systeem-Orsini en voorzien van drie-en-twintig slaghoedjes. Te Barcelona,- waar groote verslagenheid heerscht, is de staat van beleg afgekondigd. Italië. Eene gruwelijke misdaad is iu de buurt vau Rome door een boer gepleegd. Hij had een twaalf jarige herdersjongen, met het plan om zich van zijne kudde meester te maken, levend in een kloof geworpen eu daarna zooveel steenen en aarde op hem geworpen, dat de ongelukkige geen geluid meer gaf. Bij toeval werd het lijk gevonden. Een vos had het gedeeltelijk ontgraven. De dader werd in hechtenis genomen. Toen men hem bij het lijk van zijn slachtoffer bracht, verbleekte hij en kwam met zichzelf in tegenspraak, totdat hij ten slotte zijne misdaad bekende. Volgens de geneesheeren, moet de vermoorde nog uren lang in zijn graf geleefden in zijne wanhoop zijne handen stuk gebeten hebben. Engeland. De Engelscbe Prinses Maud (dochter van den Kroonprins), die de bruid is van Prins Karei van Denemarken, is een groote liefhebster van wiel- ryden. Zij heeft daarom onder de fraaie en kostbare bruidsgeschenken ook rijwielen ontvangen en wel niet minder dan acht en veertig. Zij ontving ook nog eenige zelfrijdende wagens, door stoom, petroleum, saamgeperste lucht of electriciteit voortbewogen. De rechtbank van Clerkenwell (Londen) heeft de dame van wie wij in ons vorig No. melding maakten die ongenoodigd deelnam aan deftige trouwpartijen met het doel er kostbaarheden te stelen schuldig bevonden aen diefstal en haar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 4800 boete. Het was tevergeefs dat haar verdediger on- toerekenbaaaheid, kleptomanie, pleitte voor zijne cliënt, die een ruim inkomen geniet en waarlijk niet uit nood behoeft te stelen. Rusland. De ramp te Moskou. Het laatste woord over de oorzaken tot deze ontzettende ramp is nog niet gesproken. Er zijn bijzonderheden aan het licht gekomen, die een schel licht werpen op de ellendige toestanden in de Russische administratie. Schandelijke winzucht is één der grootste aanleidingen geweest tot een voorval, waardoor meer dan drie duizend menschen het leven verloren. Geconstateerd is, dat van de geschenken honderdduizenden stuks ontbraken, in plaats van 400,000 waren er slechts 150,000 aanwezig 1 Twee derden van de biertonnen waren leeg De catastrophe moeBt den schuldigen welkom wezen om de sporen van hun bedrog uit te wisschen Er is een aangroeiende verbittering tegen den inrichter der feesten, zekeren Bar, waar te nemen. Lentowski, die in 1883 de volksfeesten regelde, was een eerlijk man, toen kon een ramp als deze niet gebeurd zijn. Nu werd er gespaard en geknoeid en 3000 menschen lieten het leven voor een pond zoetigheid en harde worst 1 Frankrijk. Een naamlooze vennootschap op aandeelen om den kroonpretendent Philippe van Orleans tot koning van Frankrijk te maken, d. i. nog weer iets echt «fin de siècle". De France spreekt er van. De commanditairs van den hertog zonden Amerikaansche millionairs zijn, als Gordon BenDet, de uitgever der N.-Y. Herald en Yanderbilt, de spoorwegkoning. Het blad maakt tevens gewag van een vaag huwelijksplan tusschen den prins en de hertogin weduwe van Aosta, prinses Laetitia Bonaparte. Dit zou nog op een vereeniging van Orleanisten en •Bonapartisten wijzen. Het voegt er echter bij, dat van dit plan voorloopig niets kan komen, want de prins wil nog ongetrouwd blijven, omdat hij voor de kroon zich aan gevaren moet blootstellen, die hem den ongehuwden staat verkieslijk maken. Duitschland. Aan boord van een stoomboot deden tweehonderd vijftig schoolkinderen een pleiziertochtje op het meer Kremmen (Pr. prov. Brandenburg). Het was mooi weer en allen hadden veel genoegen. Daar werd opeens de pret verstoord door den stoker, die met een van woede verwrongen gezicht kwam ver klaren, dat hij den ketel zou laten springen, om zich te wreken op zijn patroon. De kinderen waren natuurlijk doodelijk verschrikt. Zij schreeuwden, liepen angstig heen en weer, en hunne geleideiu konden hun slechts met veel moeite beletten over boord te springen. Het gelukte, den stoker, die plotseling krankzinnig was geworden, te overmeesteren. Maar de machinist was door den schrik zijn hoofd kwijt, en het ongeluk, waarmee de stoker had gedreigd, zou gebeurd zijn, als er niet nog juist intijds hulp van den vasten wal gekomen ware. Een brutale oplichting heeft eenige dagen geleden aan de Rijksbank te Berlijn plaats gehad. Des middags te 12 uur ongeveer verzocht een deftig gekleed jongmensch aan twee jeugdige bedienden der bank, die in den corridor bezig waren met het natellen van papieren geld, dat zij zooeven aan de Giro-afdeeling hadden ontvangen, of zij zoo beleefd wilden zijn, twee rollen goud tegen papier iu te wisselen, omdat hij aau de kas te lang zou moeten wachten. De beide jongelui voldeden aan het verzoek, de een nam een rolletje goud tegen betaling van 500 mark in papier in ontvangst, de andere voor 1000 mark. Toen de beide beambten de rolletjes openden, vonden zij er in plaats van goud stukken, waardelooze speelfiches in. De handige oplichter, een jongmensch van ongeveer 20-jarigen leeftijd, was inmiddels spoorloos verdwenen. Te-Berlijn woeden sinds eenigen tijd hevige onweders en vallen zware regens. Geheele wijken der 6tad waren overstroomd en het verkeer met de trams ondervond zeer veel vertraging. Ook op andere plaatsen van Duitschland hebben onweders schade aangericht. Nederland. Amsterdam, 8 Juni. Een besteller van de posterijen, gewoonlijk belr"t met het innen van quitantiön, wordt sedert Zaterdag vermist. Hij was Zaterdagavond, na afloop van den dienst, naar huis gegaan, maar kwam Zondag niet op het kantoor om zijn dienst weer te hervatten; ook heden kwam hij niet'. De vermiste, een oppassende jonge man, omstreeks 30 jaar oud, was eerst sedert eenige maanden gehuwd. Men vermoedt dat hem een ongeluk ia overkomen. Krauze, hoofdpersoon in het proces der valsche bankbiljetten, is iu de gevangenis overleden. Rotterdam, 8 Juni. Gisterenmiddag te halfdrie heeft de Bergsche Plas opnieuw een offer b. De heer Zom, wonende Feyenoordstraat alhier, was met zijn 15-jarigen knecht op den Plas aan het spelevaren, toen, ter hoogte van het groepje eilandjes nabij de kerk, de knecht, staande, zich te veel aan één zijde van de roeiboot begaf, waardoor hij het evenwicht verloor, te water viel en oogen blikkelijk in de diepte verdween. Niemand was getuige van dit ongeluk dan de heer Zom, die luidkeels om hulp riep en daarna, waarschijnlijk door schrik versuft, een kwartier ver terugroeide naar de plaats van afvaart, in plaats van aan den wal in de onmiddellijke nabijheid hulp te zoeken. Alle pogingen om den drenkeling, zekeren J. van R., uit de Diergaardelaan alhier, uit het water te krijgen door middel van dreggen, haken en visch- want, bleveu tot heden vruchteloos. 9 Juni. Naar men verneemt, bestaat het plan om hier ter stede een arbeidsraad in het leven te roepen, waarin zitting zullen nemen reeders, carga doors, stuwadoors en werklieden (bootwerkers van beroep). Aan dezen arbeidsraad zal toegevoegd worden eene commissie vau arbiters, en het doel zal zijn bg het ontstaan van geschillen in hoogste ressort uitspraak te doen. Middelburg;, 8 Juni. Binnen enkele dagen zal in het droogdok alhier »Prins Hendrik" worden opgenomen het aan de Kon. Maatsch. «De Schelde" te Vlissingen gebouwde mailstoomschip Koningin Wilhelmina" voor de Maatsch. «Nederland". Dit zal het grootste schip zijn, dat ooit in dit dok geplaatst werd. Het zeekasteel heeft alleen de lengte van ongeveer 125 M. Naar men meldt heeft de heer J. P. I. Buteux te Middelburg om gezondheidsredenen bedankt als lid van den raad van commissarissen der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor- CüoeS, 9 Jnni. Vermoedelijk zal de eerst volgende algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst alhier worden De jn8titie uit Middelburg beeft door des kundigen laten onderzoeken het lijkje van een Vrijdag overleden vieijarig kind. Dit kind zou, volgens geruchten, gestorven zijn tengevolge van het gebruik vau verkeerde geneesmiddelen. Omtrent den uitslag vau het onderzoek is niets bekend geworden. Twee keer brand in acht dagen, dat is voor Goes werkelijk eene hooge zeldzaamheid. Naar het lawaai en geschreeuw te oordeelen, zou meu allicht gemeend hebben, dat deze brand nog grooter af metingen had aangenomen dan die van de vorige week. En toch was het slechts een onnoozel schoor steenbrandje zonder beteekenis. Natuurlijk waren er weer profeten die beweerden als en als zeker als do hemel valt, dan hebben we allen blauwe slaapmutsen. Het jaarlijkseh schoolfeest der leerlingen van de bijz. school te Goes is bepaald op 19 Juni a.s. Het zal bestaan in een tochtje per «Admiraal de Ruyter" langs Veore en Middelburg naar Vlissingen. Bij goed weer een genotvolle dag voor de kindoren. Bl'onwei'shavcn, 10 Juni. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad waren van de 122 kiezers 66 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de h.h. C. Braam Mz. 28, J. den Boer Gz. 19 en A. W. van Buuren 14 st., terwijl de overige stemmen over verschillende personen waren verdeeld. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusschen beide eerstgenoemde beeren. Zierikzee, 10 Juni. Bij Kon. beslnit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen alhier de heer O. G. Bannier, thans te Siiedrecht; te Axel de heer W. P. C. van Heuven, thans te Waardenburg. Tot gemeente-geneesheer te Angerloo c. s. is benoemd de heer C. J. Blanken van Oostzaan, arts. De heer J. J. Plugge, gemeente-geneesheer te Oost- en West-Souburg, heeft onder vele blijken van belangstelling den dag herdacht, waarop hij zich vóór 40 jaren als geneeskundige vestigde. De stoomboot «Stad Zierikzee" maakte Zondag een pleiziertocht naar Nijmegen en zon, volgens de aankondiging, om 6 uur van daar de terugreis aanvaarden. Wegens getij vertrok de boot echter om hslfzes, waardoor een deel der passagiers achterbleef. De familie en kennissen der achter geblevenen, die de boot nog gehaald hadden, protes teerden luid tegen dit vervroegde vertrek, er ontstonden twist en ongeregeldheden en het gevolg was, dat de boot nabij Brakel aan den grond voer, waar zij zoolang moesten blijven, dat zij eerst om 8 nur Maandagmorgen te Rotterdam terugkeerde. Naar het Dagblad verneemt, is de gezondheids toestand van het lid der Tweede Kamer, rnr. J. P. Tak van Poortvliet, van dien aard, dat zijn terug komst uit Baden-Baden nog in den eersten tijd niet kan worden tegemoet gezien, zoodat 't vrij zeker is dat hij de behandeling van het kiesrecht-ontwerp niet meer zal bijwonen. Men denkt dat het zomerrecès der Tweede Kamer 26 Juni zal aanvangen. Een wielrijder in Den Haag heeft Zondagavond door onstuimig rijden een 7-jarig knaapje omver gereden. Het kind werd ernstig gewond. De wiel rijder bekommerde zich daar niet over en ging zijns - Twee wielrijders, die Zondag een tochtje van Rotterdam naar Dordrecht maakten, zijn te Rijsoord door eenige boeren op woeste wijze aangevallen. De heer C. G. W. werd met een boksijzer zoodanig getroffen, dat bij wel eenigen tijd het gebruik van den linkerarm zal moeten missen, daar hij een zwaren slag op den opperarm opliep, den duim ontwrichtte en waarschijnlijk nog een beentje in de hand gebroken heeftbovendien bekwam hij nog een wond aan de rechterhand. In café Central aan gekomen, werd hjj geneeskundig behandeld door dr. C. Mulié. Is het lakenswaardig optreden der boeren treurig, ernstiger nog wordt de zaak wanneer het waar is, dat in een der kerken aangespoord is om de wielrijders op Zondag te bemoeielijken. Het is te hopen dat politie of justitie een onder zoek instelle. Een ingezetene van Kampen is op het lumi neuze denkbeeld gekomen om aan den oorlog met Atjeh een einde te maken door een kanaal te graven, waardoor Atjeh geheel met water zou zijn omriDgd. Aldus van het vasteland geïsoleerd zou, zoo meent adressant want het plan is in een adres aan den minister van koloniën meegedeeld Atjeh tot «preliminariën" genoodzaakt zgn. Bij* gelegenheid der eerste steenlegging van het te bouwen perceel te Soest is zoodanig jenever geschonken, dat twee personen stikten en het bij een derde niet veel scheelde; de beide jongens, circa 22 jaar oud, waren de kostwinners hunner ouders. Deze beide personen zijn, na Woensdagavond te zijn overleden, Donderdagmorgen op een varkens wagen thuis gebracht. Een der. feestgenoot,en had nog gezegd: «Geef ons liever een broodje met kaas of vleeseh voor al die jenever". Te Groningen is een kassier abediende met f 2700 van zijn patroon verdwenen en te Brussel gearresteerd, nog in het bezit zijnde van 200, zoodat in 7 dagen f 2500 verteerd is. 't Kan verkeeren «Eigen Hulp" te Utrecht stond in het jaarverslag van 1894 onder de instellingen van armwezen. In het pas verschenen jaarverslag van 1895 komt deze vereeniging voor onder «Instellingen van onderwijs, kunsten en wetenschappen 1" Omtrent een aanslag op den onbezoldigden rijksveldwachter G. Langelaar te Wijk bij Duurstede, vernemen wij bet volgende: Langelaar, die 's morgens 10 uren ongewapend per tram naar Amerongen was vertrokken om de van den diefstal met inbraak verdachte man en vrouw op te sporen, ontdekte tegen 5 uren namiddags het edele paar nabij den Lekdijk, bezig de gestolen worsten te verorberen. Na aanzegging, dat zij zijn arrestanten waren, schijnt de man eerst een eind- weegs medegegaan te zgn, doch heeft daarna ruzie gezocht en Langelaar 8 verwondingen met een mes toegebracht. Langelaar rolde van den dijk en is daar eenige uren, badende in zijn bloed, blijven liggen, tot hij werd opgemerkt en naar Wijk bij Duurstede vervoerd. Groot alarm in het rustige stedeke! Door doeltreffende maatregelen van den burgemeester, den heer Megjes, die naar alle richtingen seinde en politie-ambtenaréh heenzond, was ontsnapping zoo goed als onmogelijk. De man en de vrouw hebben zich den dag na den moord aanslag verborgen gehouden in een bosch en zijn tegen den avond iu de richting van Doorn ver trokken, waar, ongeveer 's avonds 9 uren, de gemeenteveldwachter De Gooyer den man inrekende, bijgestaan door twee collega's uit Driebergen, die toevallig jnist van de andere richting kwamen. Blijkbaar heeft men hier met iemand te doen, die meer op zijn kerfstok heeft. Althans hij droeg met dit heerlijke zomerweder niet minder dan drie a vier vesten over elkander van verschillende kleur, die hij verwisselde bg wijze van vermomming. De man is geheel getatouëerd, vooral op de borst, die met een groot zeilschip prijkt. Man en vrouw zgn afkomstig uit Osnabrück. Met den gewonden veldwachter gaat het redelgk. AliË II. Het Hbl. ontving Dinsdag het volgend telegram uit Batavia: «Zes bataljons infanterie en 3 batterijen artillerie vallen thans Lamkrak aan". Het Nieuws ontving volgende telegrafische mededeeling: «Twee colonnes rukten heden tegen Lamkrak op. De eene, onder luitenant-kolonel J. B. Van Heutsz, marcheerde over Atenh, de andere, onder luitenant kolonel E. W. Bischoff van Heemskerek, over.Biloöl". Deze berichten zijn van groote beteekenis. Nadat onze troepen in 4 dagen tgds het gansche dal, dat van Lampisang naar Kroeng Kaba loopt, was doorgetrokken, den vijand terdeeg getuchtigd en daarbij de groote bezittingen van Toekoe Oemar vernietigd, en vervolgens, in de afgeloopen week, het terr-'n ten westen van die streek tot aan zee, óók gebied van Toekoe Oemar, geheel doorkruist hadden, was het te voorzien, dat een tuchtiging van Lamkrak niet achterwege kon blijven. Blijkens een telegram aan De Tel, is Lam krak ingenomen en werden elf der onzen gewond. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Collinsplaat, 10 Juni. Bij de heden ge houden aanbesteding van het verhoogen van dijkvakken in den polder «Noord-Beveland", was laagste inschrijver de heer Hollestelle alhier voor f 1855,30. De firma Wed. Massee Zoon te Goes heeft voor f 8800,80 de leveriDg van zwemvesten voor de marine aangenomen. Bij de heden (Woensdag) gehouden aanbesteding der onderhoudswerken aan den polder Bruinisse was minste inschrijver de heer C. Bolier aldaar, voor f I1S40; voor de steenbestorting de heer J. Roskam te Siiedrecht, voor f 3368. Landbouw en Veeteelt. Zeeuw-che Maatschappij van Landbouw. ALGEHEEKK VEBGADElllNG. HulsT, 9 Juni. De Voorzitter, Mr. P. C. J. Hennequin, geeft bg de opening tevens een verslag van wat de Zeeuwsche Maatschappij gedaan heeft en doet, waaruit blijkt, dat zij zeer nuttig en alzijdig is werkzaam geweest. Uit de mededeelingen omtrent den toestand van den landbouw bleek, dat die vex* van gunstig is, ook al door weinig medewerking de Regeering, vergeleken met België, Frankrijk en Denemarken. Een Ministerie van Landbouw wordt wenschelijk geacht, maar ook algemeene samenwerking der Zeeuwen met de Landbouw-Maatschappij. De rekening over het afgeloopen jaar werd goed gekeurd met f 1163 als batig slot. Er zijn zes keurmeesters benoemd voor de verschillende afdeelingen der morgen te houden tentoonstelling. Zij warenvoor de paarden de beeren M. Lucieer te Oostburg, Al. Govaert te Westdorpe en O. van de Putte te Hengstdijk; voor het rundvee de heeren. M. van der Vliet te Kruiningen, Jan van Overmen te Clinge en A. Wolferi te Hoek; voor do schapen, varkens, pluimgedierte enz.de heeren T. van Goethem te Clinge, Ed. de Kort te Hulst en J. J. van Arentbals te Hontenisse; voor de werktuigen: de beeren C. M. Jansen van Rosendaal te Axel, P. Cattoix- te Hulst eu J. P. R. Damstó te Hontenisse. Wijl de inzending van paarden buitengewoon groot is, werd daarvoor een tweede commissie aan gewezen. Als eerste lid zal worden uitgenoodigd de heer Berghuys, veearts te Serooskerke, terwijl als andere leden zgn aangewezen de heeren H. Brugge- man te Clinge en C. F. de Deckere aldaar. Voor den wedstrjjd in hoefbeslag zijn als leden der jury benoemd de beeren P. v. d. Mbeen te Barn e veld, Iz. Contant Pz. te Cadzand en M. Thibout te Serooskerke (S.), de drie onderwijzers in de praktijk aan den cursus. Aau dien wedstrjjd in hoefbeslag nemen deel J. A. Contant te Koudekerke, J. K. Pieterse West-Souburg, H. Akkerdaas te Noordgouwe, G. Geluk te Noordwelle, A. Nijssen te Krabbendijke, J. van Boven te Rilland, D. Adriaanse te Goes, D. de Vos Mz. te Heinkenszand, Abr. Hèndribse te Oostburg, L. Dbout te Sluis, J. J. Vlaander te Axel, Ch. v. d. Velde te Ter Hole, H. A. Markusse en L. C. Douw Cz. uit Noord-Beveland, P. Bentschop Knook te St.-Maartensdijk en J. van Dijk te Tholen. De algemeene vergadering in 1897 zal gehouden worden te Wissenkerke. De heer G. A. Vorsterman van Oijen uit Aarden burg leidde op zeer verdienstelijke wjjze het debat in over «De werking der Pachtstelsels". Hg vraagt: 1°. Zijn de pachten voor den eigenaar te laag'? 2°. Zgn ze voor den pachter te hoog? Zuivere toestanden krijgt men, als zoowel de eigenaar als de pachter minstens 3 zuiver van hun geld trekken en de pachter zijn arbeid althans matig beloond krijgt. De pachten stegen van f 38 tot f 90 per K.A. onder een zelfden pachter, plus de te betalen tiencfen. Thans noemt de inleider, 1°. grieven, 2°. wenschen, 3°. stellingen.. Grieven: a. tusBchenpersonenb. pachten te laat vernieuwd waardoor de pachter geen tijd beeft om opnieuw billijk te pachtenc. het overnemen van alle gebouwen, op zijne gronden staande, door den eigenaar; d. het betalen van ingrijpende grond verbetering door den pachtere. publieke verpachting, vooral door tusschenpersonen, verdient afkeuring. Wenschenvooral zij ook de eigenaar zooveel mogelijk landbouwkundigehg allereerst heeft er belang bij dat zijn bodem vooruitga in productiviteit. Nu weet hij dikwijls niet waar zijn grond ligt. Hij houde beter toezicht op de bewerking van zgn grond. Vervolgens geeft de inleider eenige stellingen, waarvan hier genoemd worden: 1°. de pacht.is doorgaans te hoog2°. meer kennis van den welen- schappelijken landbouw is zoowel voor eigenaar als pachter zeer gewenscht; 3°. lange pachttermijnen verdienen de voorkeur, mits met jaarljjksche ver andering van de pachtsom naar den prijs der producten; 4°. bg rampen, waartegen geen verzekering mogelijk is, dient de schade geleden te worden door den eigenaar en den pachter beiden; 5°. afschaffing van tienden en verandering daarvan in grondrente. Schaalrechten op graan acht de inleider ten slotte noodig. De Voorzitter dankt den inleider, maar is daarom niet volkomen eenstemmig met hem. De belangrijke inleiding kan hier niet besproken worden, doch de inleider zal die laten drukken voor eigen rekening en op eigen verantwoordelijkheid. Er werden geen verdere mededeelingen verstrekt. De voorwaarden van levering van haver "voor het leger zullen* worden gedrukt en door het Hoofd bestuur aan de leden verstrekt. De heer Hanken, directeur van den Wilhelmina- polder, zegt, dat te Arnhem Amerikaansche haver voor het leger is genomen, en zijn aanbod was vruchteloos. Daarna sloot de Voorzitter de vergadering, onder een woord van dank voor de zeer trouwe opkomst. De aanwezigen maakten vervolgens eeu rijtoer, aangeboden door de afdeeling Hulst. Hedenavond gaven het muziekgezelschap «Har monie" en de zangvereeniging Apollo" samen een concert op het Marktplein, als inleiding der De Commissaris der Koningin in deze provincie is mede hier aanwezig. 10 Juni (11 ure). Niettegenstaande den aanhoudenden regen, die wel goed is voor den landbouw, doch niet voor dezen dag, viel aan de Tentoonstelling een tamelijk druk bezoek ten deel. De inzendingen zijn talrijk, zoowel van vee als van pluimgedierte en landbouw gereedschappen. Tal van autoriteiten zijn aanwezig. Ons stadje heeft een feestelijk aanzien. (Zie telegram). Onder de bij den veehandel belanghebbenden circuleert volgend adres aan H. M. de Koningin- Regentes Mevrouw I Geven met den diepsten eerbied te kennen de ondergeteekenden dat in den laatsten tijd de toestand van den landbouwer en den veehandelaar bijna onhoudbaar is geworden, voornamelijk ten gevolge van het feit, dat de invoer van vee in Duitschland verboden is' dat wanneer dat verbod blijft stand houden beiden een zekere ondergang wacht; dat voor sluiting der grenzea hoegenaamd geen redenen meer bestaan, vermits de veestapel over het geheele land in zeer gezonden staat verkeert* dat het een algemeen vaderlandsch belang mag genoemd worden, dat de uitvom. van vee naar Duitschland wederom ten spoedigste geoorloofd is redenen waarom adressanten met den dimmfen eerbied Uwe Majesteit verzoeken: dat bet Uwe Majesteit moge behagen al zoodanige maatregelen te doen nemen, welke ten spoedigste het verbod tot invoer van vco in Duitschland opheffen. 'YWelk doende enz." Op de laatste veemarkt te Zwolle (Vrijdag) werd het adres in korten tyd door ruim 20ö pmsonen geteekend. Te Leeuwarden eu Groningen ligt een zelfde adres mede ter teekening. Het voornemen bestaat om deze adressen in een £o™LP^l8kH' M' d6 Koningin-Regentes - T.r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1