ZIERIKZEESCHE NIEEWSRODE. Donderdag 4 Jnni 1896. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6775. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor te Zierikzee, ge durende de le helft der maand Mei 1896: 1. J. Vos, Amsterdam. 2. A. v. d. Welle, Rotterdam. 3. Wed. D. Tabbernee, 4. W. v. d. Bjjl, 5. P. Wijghan, 6 A Blaker 7. Wed. D. Minne, Wolfertsdjjk. Yan Haamstede 8. P. de Graaf, 's Gravenhage. Van Renesse 9. K. Slok, Breda. 10. M. Meelboom, Haarlem. 11. J. Dwaling, Transvaal. Pretoria, 30 Mei. De bevrijding der gevan genen wordt door geheel Zuid-Afrika met blijdschap begroet. Ofschoon nog ernstig door influenza aan getast, bracht president Krüger den geheelen dag door met het ontvangen van de ontslagenen, die hem hun dank kwamen betuigen. Krüger ontkent ten eenemale het bestaan van eenig geheim verdrag of eenige andere verstand houding met Duitschland. Pretoria, 1 Juni. "In alle kerken van Trans vaal werden gisteren bijzondere gebeden opgezonden voor het spoedig herstel van president en mevrouw Krüger. Onder de invloedrijke mannen van den Raad is een beweging op touw gezet, om een grooten vleugel te laten bouwen aan het volks hospitaal, in dankbare erkenning voor de vrijlating der gevangenen. Volgens bericht uit Pretoria aan de Times heeft de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij aan Oranje-Vrijstaat aangeboden de exploitatie van zijn staatsspoorwegen ovor te nemen. Bjj mogelijke naasting zou Transvaal voorzien in de gelden, voor die naasting benoodigd. Amerika. Men begint thans te St.-Louis een hoewel nog onvolledig overzicht te krijgen van de verwoestingen, welke verleden week door den cycloon zijn aangericht. Geen enkele poging wordt voorts onbeproefd gelaten om de gewonden bij te staan, de dooden terug te vinden en hun identiteit vast te stellen. Op eene openbare vergadering in de Handelsbeurs waren in minder dan een uur twaalfduizend dollars bijeengebracht, terwijl van alle steden des lands hulpaanbiedingen komen toevloeien. De identiteit van vele der gewonden en dooden is nog niet vastgesteld. Volgens een zorgvuldig gemaakte schatting is het aantal dooden en ge wonden aldus verdeeld: St. Louis 200 dooden, 300 gewonden; te Centralia en omstreken in Illinois 42 dooden en 35 gewondente Mount Vernon en omstreken in Illinois 5 dooden en 20 gewonden; in de omstreken van Mexico in Missouri 13 dooden en 84 gewonden en in het district Vandalia in Illinois 13 dooden en 35 gewonden. Uit New-York wordt gemeld, dat een nieuwe cycloon andermaal een groot aantal slachtoffers gemaakt en reusachtige verwoestingen heeft aan gericht in Missouri. Er zouden 30 personen bjj omgekomen zijn. VolgenB de New-Yorksche weerkundigen moet deze reeks cyclonen, waarvan een der laatste de verschrikkelijke ramp van St.-Louis heeft veroor zaakt, aan locale oorzaken worden toegeschreven, die zeer goed na te gaan zijn. Deze cyclonen ontstaan volgens hen bij de samenvloeiing van de Ohio en de Mississippi in het laaggelegen moerasland, waar de snelle -uitwaseming dampen en plotselinge tempera tuursverandering doen ontstaan, die hevigen en onverwachten winden het aanzijn geven. Rusland. Ter aanvulling wat wij in ons vorig no. reeds hebben medegedeeld betreffende de ramp te Moskou, vermelden wij thaDS nog het volgende Het schitterende kroningsfeest in de oude czaren- stad Moskou is met eene vreeselijke ramp geëindigd. Zaterdagmiddag zou op het Chodynskojeveld bij het Petrofsky-paleis het volksfeest plaats hebben, waarbij de gedachtenisgaven zouden worden uitgereikt. Uit Moskou en de omliggende dorpen waren te middernacht vóór dien dag reeds 200,000 personen bjjeen gekomen, die den nacht in de open lucht bij vuren doorbrachten, onder vrooljjk gezang. Steeds bleef de menigte toenemen, tot zij om vier uur ongeveer verdubbeld was. De politie werd spoedig met een aantal kozakken versterkt, toen de menigte tot een ontzagwekkende massa was aangegroeid en de tenten begon binnen te dringen, waarin de giften voor het volk werden bewaard. Voor de uitdeeling zou plaats hebben reed de czaar en de czarina naar het tegenover het paleis gelegen paviljoen. Tallooze signaal-ballons gingen op, de kanonnen bulderden, en uit duizenden kelen klonk het gezang >God bescherme den czaar". Toen het keizerlijk paar zich op het balkon aan het volk vertoonde, brak een oorverdoovend hoera los; de czaar en de czarina groetten zoo lang de ovatie duurdetelkens nog werden de nationale liederen herhaald en weerklonk het gejuich. De hemel was bijna geheel wolkeloos. Spoedig {evenwel zou die wolkeloozen hemel getuige zijn van een drama zóó ontzettend, als de jaarboeken gelukkig maar zelden behoefden te boekstaven. Na het eindigen der betooging toch, ten omstreeks 6 uur, zou de uitdeeling aanvangen. De begeleiders der wagens echter, waarop de giften naar de plaats werden vervoerd, waar de uitdeeling zou geschieden, wierpen (en daaraan wordt de catastrophe geweten), op verzoek van talrijke per sonen, die do rijtuigen volgden, pakjes ouder de menigte, ofschoon de uitdeeling eerst later zou plaats hebben. Als eau «mnrtie. verspreidde, zich daarna onder de honderdduizenden, die op het vwu gekampeerd lagen, het bericht, dat de uitdeeling begonnen was. Dadelijk maakte de massa zich op en stormde weg in de richting van de tenten. Honderd personen, met de uitdeeling belast, konden aan de woest opdringende menigte niet vlug genoeg de in pakjes verdeelde gaven uitreiken. Tusschen de tenten ontstond een verschrikkelijk fedrang, dat door het opdringen van honderd uizenden steeds toenam en waardoor een ver schrikkelijk aantal personen het slachtoffer werden. Hartverscheurend was het geschreeuw en gekerm, tot eindelijk de kozakken de menigte terugdreven. Maar toen had de ramp in haar geheelen omvang plaats gehad en werden, des 's avonds ten 10 uur, reeds 1138 slachtoffers geconstateerd. Zij werden naar het kerkhof van Wagankoff overgebracht. Daar liggen zij, met doeken bedekt; slechts een deel ligt in kisten. De aanblik is werkelijk verschrikkelijk. Het gelaat en de ledematen van vele gedooden zijn zóó misvormd, dat men de personen slechts kan herkennen aan hun kleeren, indien ook deze niet totaal vernield zijn. Het kerkhof is gevuld met groepen weenende menschen, die zoeken naar hun familieleden; en steeds trekken meerdere massa's met hetzelfde doel naar het kerkhof. De politie bewaart de orde. Verscheiden geesteljjken doen gebeden. Van twee uur af begon men de lijken te begraven. Na drieën verscheen de priester Johannes uit Kroonstad, om de treurenden te zegenen en te troosten. In de kerk van het paleis van het Kremlin had Zondag op verlangen des keizers een zieledienst plaats voor de gedooden, welke door het keizerljjk echtpaar en alle leden der keizerlijke familie werd bijgewoond. Z. M., die door het ongeval diep getroffen is, beval dat 1000 roebels zal worden geschonken aan elke familie, waarvan de ouders zijn omgekomen, terwijl de czaar eveneens de begrafeniskosten voor zijn rekening neemt. Het keizerljjk echtpaar bezocht ook de zwaar gewonden in de ziekenhuizen en richtte tot de ongelukkige lijders warme woorden van medelijden en troost. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de oorzaak der catastrophe. Daarb|j zal kunnen worden geconstateerd hoe de ramp nog vreeseljjker werddoordat de tenten omgeven waren door grachten. Zij, die naar voren drongen, vielen; de daarachter staande massa bleef steeds opdringen, alles vernielend wat haar in den weg stond, totdat ten slotte over eene massa werd geloopen, waarvan men niet wist of het grond dan wel menschenvleesch was. Het gedrang was zóó verschrikkelijk, dat de planken der tenten werden ingedrukt en de menschen de tenten binnenstormden Gendarmes werden met hun paarden verpletterd. De menigte, ontnuchterd door het verschrikkelijke tooneel, dat zjj thans zag, kwam eindelijk weer tot bezinning. Zij begon nu zelf, diep getroffen door hetgeen geschied was, de lijken uit de gracht te halen. Dat hierbjj hartverscheurende tooneelen plaats hadden, behoeft wel geen betoog. Een part. tel. aan het Hbl. dd. Zaterdag zegt nog: »Het blijkt dat de ontzettende ramp op het Chodynskojeveld aan nog meer personen het leven gekost heeft dan men eerst vermoedde en dan de officieele berichten vermelden. Zijn mijn inlichtingen juist, zoo zijn in het geheel drieduizend personen bij het gedrang omgekomen of kort daarop bezweken aan hunne verwondingen. •Ik bezocht heden het kerkhof, waar de dooden in open kisten lagen. Het was een afschuwelijk gezicht; een ondraagljjke lucht steeg uit al die kisten op, waartusschen jammerende menschen naar vermiste bloedverwanten liepen te zoeken; hun smart was aangrijpend. Honderden soldaten bewaken het kerkhof. Ook bezocht ik een hospitaal, waarin 400 dooden waren geborgen. Op het Chodynskojeveld is alles vernield; het ziet er uit als op een slagveld. Uit een artesischen put op dat veld heeft men 28 ljjken gehaald". Bij de ramp te Moskou zjjn geen Neder landers omgekomen. Engeland. Loildcil, 2 Juni. Naar officieus wordt mede gedeeld, zullen de vier leidslieden van het hervormings comité de volgende week ook worden losgelaten. In Engeland heerscht onder de badgasten en zeelieden een zekere emotie, sedert men aan de kusten van het Kanaal, tot aan de drukste havens en de meest bezochte badplaatsen de aanwezigheid van een massa haaien heeft geconstateerd. Op de reede van Portsmouth werd kort geleden de eerste haai gezien door een visscher, wien door het zeemonster een arm werd afgescheurd. Sedert dien tjjd wemelt het in het Kanaal van haaien, die zelfs enkele rivieren opzwommen en overal een te rechtvaardigea ontsteltenis teweegbrengen. Men ver diept zich in gissingen betreffende de oorzaak der massale verhuizing dezer verschrikkelijke dieren, die men gewoonljjk slechts in een warmer klimaat aantreft. België. Volgens de Figaro en andere bladen zal de hertog van Orleans te Brussel met de verschillende Orleanistische leiders beraadslagen over de reorgani satie der partij. Nederland. Ilarlillgcil, 2 Juni. Alhier heeft men op het terrein aan de Willemshaven, bij het weggraven van de aarde, een gang met bijgangen en eene onderaardsche gevangenis gevondenwaarin nog ringen in het gewelf en tralies in een der muren en de sporen van een ijzeren deur. De werklieden hebben de gangen opgeruimd en door lantarens verlicht en vervolgens aan een talrijk publiek de gelegenheid gegeven om de werken der duisternis van het voorgeslacht op de plaats zelve te beoor- deelen, van welke gelegenheid een druk gebruik is gemaakt geworden. 'S-Oraveillmge, 2 Juni. Tweede Kamer). Bij de hervatting van het kiesrechtdebat en wel over artikel 2 stond de Kamer tegenover 5 amen dementen, beoogende den aanslag der weduwe niet te doen gelden voor haar oudsten of eenigen in- wonenden zoon (Lohman); de huurwaarde der weduwe- TTOhinXÉ Qver te brengen op haar zoon; bij de berekening 1J-vagste loon voor kiesrecht ziekte niet mede te rekenen iS^Qr) met het sub-amen- dement-Heldt om ook werkguorcS-iq aanmerking te nemen, voorts de inkomsten van vrouwen en kinderen als inkomen vau den man te rekenen (Borgesius) en om ook vrjje kost te doen medetellen in de inkomsten (Houwing). Het bleek dat de commissie het amendement- Lohman aanbeval, maar, hoewel zij voor het rekening houden met ziektegevallen, bezwaar had tegen het mederekenen van werkgebrek als een te normale om standigheid, een bezwaar betreden door nmBorgesius, die geen administratieve moeieljjkheden van het medetellen van het loon van vrouw en kinderen vreesde. De minister bestreed dit voorstel, daar de comu- latie de levenstelling van den man vermindert. En de heer Kuyper verdedigde vooral het laten gelden van den aanslag der weduwe voor haar oudsten zoon, in aansluiting hot bestaande kiesrecht, dat ten aanzien van den aanslag van de vrouw voor den man. Nadat de heer Kuyper zijn amendement betref fende de ziektegevallen eenigszins had beperkt in overeenstemming met het advies der commissie wat den heer Heldt aanleiding gaf, dat amendement in zjjn oorspronkelijken vorm te herstellen met toevoe ging van het werkgebrek, werden de amendementen: 1. Lohman (geen kiesrecht voor oudsten zoon eener weduwe) aangenomen met 53 tegen 26 stemmen, waardoor verviel het voorstel-Kuyper, betreffende 't overgaan der huurwaarde op den zoon2. Houwing (vrije kost) aangenomen met 69 tegen 10 st.3. Bor gesius (mederekenen inkomsten gezin) verworpen met 55 tegen 25 st.4. Heldt (onbeperkte ziekte gevallen en werkgebrek; verworpen met 53 tegen 26 stemmen5. Kuyper (geen aftrek van loon bjj ziekte) aangenomen met 59 tegen 22 st. Art. 2 werd goedgekeurd. Artikel III (uitsluitingen kiesrecht) onveranderd goedgekeurd. Artikel IV zegt, dat onderstand is elke onder steuning in geld of andere benoodigdheden verstrekt tot leniging van nood. De heeren Beelaersts en Tydeman achtten deze bepaling ongrondwettig, omdat de minister genees kundige hulp niet onder onderstand wil verstaan. 'S Gravenhage, 2 Juni. Men verneemt, dat het wetsvoorstel van den heer Gerritsen, tot afschaffing van den eedsdwang voor benoemden tot lid van de Prov. Staten en Gemeenteraden, door de Koningin-Regentes is geteekend en derhalve kracht van wet heeft gekregen en binnen enkele dagen zal worden afgekondigd. Rotterdam, 1 Juni. Zaterdagavond vond iemand op straat een loterijbriefje met een bege leidend schrijven, waarin de wed. v. O. aan haar dochter verzocht, met dit nummer naar bet kantoor op de Vlasmarkt te gaan, om de premie van f 30000, die er op gevallen was, te ontvangen. De gelukkige vinder snelde naar de Vlasmarkt, om het nummer aan te bieden en als een opfrissching te vernemen, dat het al een paar dagen geleden was uitgekomen met een niet! Rotterdam, 1 Juni. De Nienwe Nederl. Bootwerkersbond hield gisterenmorgen 10 uur de aangekondigde vergadering in de groote zaal van het Verkooplokaal aan het Oostvestplein. Wegens afwezigheid van den voorzitter, De Jonge, werd de vergadering geopend door N. de Heer, die een woord van dank bracht aan de milde gevers, voor den aan den bond verleenden financieelen steun. Verder deelde de voorzitter mede, dat enkele bestuursfuncties moeten aangevuld worden om een voltallig bestuur te verkrijgen. Om die verkiezing te vergemakkelijken, zal in het blad De Bootwerker een stembiljet voorkomen, waarop men de namen der candidaten slechts heeft in te vullen en welk biljet in de stembus kan geworpen worden aan het kantoor van den bond. Nog werd medegedeeld, dat reeds door vele leden aandeelen van f 2,50 in het gebouw worden ge nomen. De voorzitter hoopte, dat ieder lid dat voorbeeld zal volgen. Des te spoediger is het gebouw het eigendom van den bond. Tevens zal een sleepboot aangeschaft worden om contróle op de rivier uit te oefenen, ten einde na te gaan of de bepalingen van de loonljjst worden nageleefd. Ook de leden van de schippers-vereeniging kunnen voor coöperatief werk van de boot gebruik maken. In afkeurenden zin werd gesproken over de geruchten, die in omloop waren en welke men in enkele dagbladen hier ter stede had opgenomen, als zou men wederom van plan zijn om het werk te staken. Het bleek, dat noch b|j het bestuur, noch bij de vergadering het idéé voorzat om een werk staking uit te lokken. Het bondsbestuur zal zooveel mogeljjk in overleg met de werkgevers trachten, de verschillende grieven opgelost te krijgen. Door dit verstandig en bezadigd besluit worden de geruchten omtrent het weder uitbreken van een werkstaking gelogenstraft. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, die door ruim duizend leden be zocht was. 2 Juni. De agenten van politie hebben den tijd, dien zij gedurende de werkstaking extra- dienst gedaau hebben, met 25 cent per uur uit betaald gekregen, zoodat sommigen een extra-loon van f 15 ontvingen. De inspecteurs, onder wie er zijn die 50 uren achtereen in functie waren, ont vingen daarvoor f 33. Riervllet. Zondag j.l. leed onze gemeente een bijna onherstelbaar verlies door het overlijden van den heer H. Vleugels, een der Zeeuwsche veteranen op geneeskundig gebied. In Oct. van 1894 vierde hg zijn 50-jarig jubiló als geneesheer, in April van '95 herdacht hij zijn 25-jarig verbljjf in Biervliet. Blijft zijn naam als degelijk verloskundige onaan tastbaar, ook als geneeskundige bleef de bevolking in den grijsaard het volle vertrouwen stellen. Zijne jarenlange ervaring, gepaard met z|jne am bitie in het vak en levendige belangstelling in den toestand der zich aan hem toevertrouwde patiënten strekken tot een waarborg eener oordeelkundige behandeling. Met een kleine tusschenpoos bleef hjj onafgebroken gemeente-geneesheer van de naburige gemeente Hoofdplaat. De heer Vleugels was een oprecht beminnaar der schoone kunsten. Niet alleen de secretaris, maar ook de ziel van de rederijkerskamer »Jacob van Lennep", die hij in 'tleven riep, is hg jaren achtereen geweest, zooals hjj nog de werkzame president van onze Harmonie bleef. Een paar voorbeelden van werklust op 73-jarigen leeftijd en bij een niet onbeduidende practijk mogen hier volgen. Onze vaderlandsche liederen en andere muzieknommers bracht hjj ter wille der muzikdnten op papier. Paschen j.l. wilden eenige jongelieden een bekend tooneelstuk, dat niet in den handel was, ten tooneele voeren. H|j schreef het uitvoerige blij spel in 4 bedrijven uit het Duitsch in onze taal over. Diezelfde rustelooze werkzaamheid kenschetste ook den geneesheer, die zelfs doodeljjk krank en nadat hij voor zich de hulp van den arts, den heer Schouten te Ijzend jjke al ingeroepen had, nog een zieke ging bezoeken. Middelburg, 2 Juni. Alhier werd heden avond het huisgezin B. eensklaps in diepen rouw gedompeld. Een 15-jarige jongen uiu dat gezin namelijk, die met andere jongens in het kanaal nabjj de Meel fabriek was gaan zwemmen, zonk plotseling ten aanschouwe zijner onthutste kameraadjes in de diepte weg. Van alle kanten schoot wel dadeljjk hulp toe, doch het duurde nog een geruim en tijd eer men den jeugdigen drenkeling boven haalde. Het leven bleek toen helaas reeds geweken te zijn. De verdronkene was de oudste zoon des huizes. De generaal-majoor P. A. Scheltus, bevel hebber in de IHe militaire afdeeling, vergezeld van zjjn adjudant, kapitein J. L. A. de Bruijn, kwam heden alhier aan tot het inspecteeren van de militaire gebouwen. De generaal nam zijn intrede in het hótel »de Nieuwe Doelen". Op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de arr. rechtbank te Middelburg komen voor de H.H. mrs. jhr. J. F. Schuurbeque Boejje, subst. officier te Middelburg, H. M. G. Kloppen burg, kantonrechter te Teraeuzen en B. W. F. Kronenberg, rechter te Zierikzee. Goes, 2 Juni. Waar zal men het tegenwoordig anders over hebben dan over de aanhoudende droogte Evenals bij veel andere zaken is ook hier tegenstrgd in belangen. Om drinkwater verlangt men hard; voor de gewassen, die in het voor- of najaar gezaaid zijn, is geen regen noodig. Voor bloem- en moestuinen, suikerpeen en dergelijk •kleingoed" kon men een vlaagje best inschikken, maar uit een oogpunt van zuinigheid (men behoeft niet te laten wieden) verlangt men alweer volstrekt niet naar regen. In de stad zjjn natuurlijk maar weinigen meer in het bezit van goed regenwater; menschen met kleine woningen zijn al lang zonder; reeds is water gedronken uit allerlei putten enz., maar ook die vertoonen reeds den bodem. Het is daarom een goed denkbeeld van de gezondheidscommissie, dat ze gezocht heeft naar on schadelijk drinkwater. Dit is in ruimen voorraad gevonden in een gedeelte der stadsvest, waar het kosteloos kan gehaald worden. Om het volkomen onschadelijk te maken, raadt de commissie aan, het water te vermengen met eene geringe hoeveelheid ijzerchloride, waardoor alle onreinheden bezinken en het water volkomen helder wordt. Het gemeente bestuur stelt dit jjzerchloride kosteloos voor on ver mogenden beschikbaar. Zij hebben zich slechts de kleine moeite te getroosten om het af te halen. Aan wasch- en drinkwater hebben we dus vooreerst geen gebrek. Aan de schippers wordt nogmaals herinnerd, dat deze week en de volgende het water uit de haven is afgelaten. Na zich langen tijd te hebben beholpen met een gebouw, dat voor vreemden bjjna niet te vinden iB, heeft de firma van Gend Loos thans een ruim huis aangekocht op de Groote Markt. Mocht men er nu nog in slagen de omnibus Goesche—Catsche veer van dit kantoor te doen afrijden, dan was het publiek in vele opzichten gebaat. De verwachting omtrent kersen en appel6 is niet ongunstig; peren zullen er weinig zjjn. Een te Heinkenszand bekend strooper L. T., die drie maanden gevangenisstraf te goed had, wist zich voor politie en justitie onvindbaar te maken. Gisteren werd bij in de woning van zjjn broer aangetroffen en onmiddellijk naar Middelburg Bevorderd tot commies der posterjjen 3e kl. de heer K. A. van Langeraad (geb. te Dreischor), thans 4e kl. 3 Juni. Heel wat opschudding veroorzaakte gisterenavond een patient uit het gasthuis, eene aan zielsziekte lijdende jonge dochter. Door het stuk slaan van eenige ruiten was zij naar buiten weten te komen. Hevig bloedende aan de handen, is zij per rijtuig door de hoofdziekenverpleegster weer teruggebracht. Al spelende met eene vork heeft het 21/,-jarig kind van den heer H. zich een der oogen uit- In plaats van den heer J. A. Bevier de Fouw is de heer J. Oele Hz. benoemd tot vertegen woordiger van den Wilhelminapolder bij den Oost- Bevelandpolder. Haamstede, 2 Juni. Heden werd alhier in de raadkamer de zomervergadering gehouden van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen op Schouwen en Duiveland, welke door 12 leden bezocht werd. De rekening werd goedgekeurd, tot bestuurslid werd benoemd de beer Jan Snellen, secretaris van Zierikzee, en ingeleid werden de onderwerpen, die voorkwamen op de agenda. Na afloop der vergadering werd een wandeling gedaan door de schoone natuur en vereenigden zich later de meeste leden aan eenen gemeen- schappelijken disch, alwaar men gezellig tot laat in den avond bijeen bleef. Zierikzee, 3 Juni. Heden werd alhier de jaarljjksche paardenmarkt gehouden. Begunstigd door schoon weer, waren zoowel uit deze eilanden als uit het naburige Tolen, Zuid- en Noord- Beveland talrjjko bezoekers opgekomen, wat aan onze stad een florissant aanzicht en voor de ver schillende neringdoenden een goeden dag" gaf. De markt was druk bezocht door verschillende kooplieden, waaronder velen, die in de laatste maanden reeds kennis hadden gemaakt met onze paardenfokkers en toen reeds hadden gekocht. Aangevoerd werden 137 paarden, waarvan er tusschen de 50 en 60 verkocht werden, die naar kwaliteit opbrachten van f 80 tot f 500. De nabjj zjjnde Varremarkt leverde een eigen aardig gezicht op door de aanwezigheid van vele kooplieden in allerlei zaken. Voor de heden avond te houden verloting van paarden, rijtuig enz., zjjn behalve den eersten prijs, nog 11 paarden aangekocht. De commissie voor de verloting mocht zich ver heugen in eene ruime deelname, zoodat alle loten zijn geplaatst. In ons volgend nommer hopen wjj den uitslag der verloting mede te deelen. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van de Nol, tusschen den Koude- en den Lovenpolder, J. de Kraker Jz.tot gezworen van den polder Ooster- en Sir-Jansland S. de Rijke tot gezworen voor het waterschap de Watering Cadzand, D. A. Risseeuw; tot gezworen voor den polder Willem Noord-Beveland, M. Noordhoek. Bjj Kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot havenmeester van de visschershaven te IJmuiden L. Taat, thans opziener le kl. der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Te Sluis is overleden J. H. Heimans, op één na de laatste oudstrjjder van 1830 in die gemeente, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kr ris. Eenige reizigers, die bij het spoorwegongeval te IJselmonde tegenwoordig waren, deelen mede, dat in den trein, die in botsing kwam, niets aan wezig was om verband aan te leggen of iets der gelijks. Geen verbandkist of tasch niets van dit alles. Ook moest men twee uur lang op den spoordijk in den wind wachten en werd niet onmiddellijk een reBerve-trein afgezonden uit het naaste station. Per slot van rekening vond men bjj aankomst in Rot terdam, waar toch de botsing reeds bekend was, alle wachtkamers gesloten en konden de reizigers zelfs geen druppel water krggen. Omtrent de zware concurrentie, die de gevangenisarbeid aan de particuliere njj verheid aan doet, geeft de Volksbanier het volgende staaltje: Een meubelmaker te Arnhem werd onlangs bij een dame ontboden, die hem naar den prijs vroeg waarvoor hjj een door haar ontworpen kastje kon maken. De meubelmaker, die al tjjd voor haar werkte, gaf haar de vereischte inlichtingen, maar ging zonder opdracht naar huis. Toen hjj eenige dagen daarna bij dezelfde mevrouw werkzaamheden ging verrichten, liet deze hem het kastje zien, kant en klaar, volgens haar plan afgewerkt en liet hem raden, wat ze daarvoor betaald had. De meubelmaker hield zich aan den reeds door hem opgegeven prijs, omdat hg voor zjjn cliënt toch al tamelgk laag gesteld had. De dame verzekerde hem toen, dat het kastje in de gevangenis vervaardigd was en zjj het voor den hal ven prijs ontvangen had. Te N., een plattelandsstadje, heeft een voorva' plaats gegrepen, dat ons tot den tjjd van de ridder rooftochten terugvoert. Een Israëlitisch meisje had liefdesbetrekkingen aangeknoopt sinds jaar en dag met een Protestantsch jongmensch. Edoch de ouders van het meisje verzetten zich tegen de verbintenis en zoo werden de gelieven ver van elkaar verwijderd gehouden. Doch in 't begin dezer maand werd zjj meerderjarig, en meende nu ont slagen te zijn van de ouderljjke gehoorzaamheid. Althans Woensdagavond, juist toen haar vader naar het Noorden was gereisd, verliet zij de ouderlijke woning, onder voorgeven van een boodschap te gaan doen. Buiten het stadje echter wachtte haar cavalier met een rijtuig met 2 paarden. Zij nam geheel vrijwillig daarin plaats, en liet haro familie te vergeefs op zich wachten. Natuurlijk heeft het geval heel wat opschudding teweeg gebracht in het anders zoo rustige plaatsje. A T J E II. Dinsdag is bjj het departement van koloniën het volgende officiëele telegram ontvangen: •Laatste drie dagen bentings benoorden Beradin geslecht. Cavalerie vond de kloof van Beradin verlaten en colonne uit Ketapang-Doea den voet van het gebergte van Lam-Asan tot Lam-Tih. Enkele schoten vielen uit het gebergte. Een fuselier gevaarljjk gewond". Onder de gewonden bjj den tocht naar Lam Pisang werd door het Nws. ook genoemd de le luitenant F. C. van der Hejjden, zoon van den gep. luitenant-generaal K. van der Heijden. Naar men thans verneemt, heeft de generaal van den Minister van Koloniëa raededeeling ontvangen, dat de naam van zijn zoon niet onder de namen der gewonden voorkomt. Aanbestedingen, Yerkoopingen enz. Heden (Woensdag) werd in de Directiekeet van den Anno-Frisopolder (gem. Wissen kerke) aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud der gewone werken. (Raming f 5320.33 Aannemer de heer C. de Wilde to Kattendüke voor f 4991. Landbouw en Veeteelt. Wissenkerke, 2 Juni. Door den hecr P. Tazelaar Pz. werden van den kouden grond aardappels gerooid, bekend onder den naam van Victor's. De kwaliteit is uitstekend. Colijnsplaat, 1 Juni. In eene op heden alhier gehouuen vergadering der Afd. Noordbeve- land van de Zeeuwsche Maatschappjj van Landbouw werd met 64 van de 83 stemmen besloten om dé tentoonstelling en algemeene vergadering dier Maatschappij in '97 te houden te Wissonkerke. "/"wTuf' Bosch, onder-directeur van den Wilhelminapolder, heeft als zgn uuto.aB ««ug.via^u, wegens zgoe benoeming als fnreCrd-SX gr00te - Volgene het WecUlad v. Z. V. We,M. de,l is er K1„T .«'«"Mkorart tusschen Belgie en Nederland, waarbij de invoer van varkens in beide landen zon toegelaten worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1