1 l it I k 1: I S< III NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Jnni 1890. Eerste Blad. Keuring der Rijtuigen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Publieke Geheimen. Schroefstooinschip „SCHELDE". ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6774. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. De burgemeester en wethouders van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-VerordeLing voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen dat op Zaterdug <len 13 Juni e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtuigverhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats byeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Vei ordening bedreigde boete. Zierikzee, den 30 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Czaar en Cznrin zijn gekroond als Keizer en Keizerin van Rusland. De plechtigheid was indrukwekkend, de bevolking vol geestdrift, de ver sieringen der stad prachtig, alles beantwoordde aan - of overtrof de verwachting, die men zich van deze groote gebeurtenis had voorgesteld, maar wat niet beantwoordde aan hetgeen men had verwacht en gehoopt, was het manifest, dat Czaar Nicolaas II bij die gelegenheid uitvaardigde. Vijftien verschillende soorten van strafvermindering en amnestie worden verleendkwijtgescholden worden veroordeolingen wegens lichte vergrijpen. De naar Siberië verbannenen mogen na twaalf jaren, de naar meer verwijderde gouvernementen buiten Siberië gedeporteerden na tien jaren een vrije verblijfplaats kiezen, behalve in de hoofdsteden en in de gouvernementen waarin die gelegen zijn en zonder herstel van hunne rechten. Strafvermindering voor een derde bekomen de ver oordeelden, die in Siberië of meer verwijderde gouvernementen geïnterneerd zijn, of wien een bepaalde woonplaats is aangewezen, evenals zij, die t<H dwangarbeid veroordeeld zijn, terwijl levens- lung.» dwangarbeid in twintigjarigen wordt ver anderd. Vele andere straffen worden voorts verzacht en de vei jaringstijd verkort. Politieke veroordeelden knnnen naar gelang van hnn schuld en hun berouw, verzachting van straf bekomen, welke nog verder gaat dan de nu verleende algemeene amneBtie; bannelingen kunnen na volbrenging van hnn straf tijd, indien zij een vlekkeloos leven hebben geleid, hunne geboorterechten terugkrijgen. Politieke mis drijven, waarvoor volgens de wet geen verjaring bestaat, worden niet meer vervolgd, indien sedert het plegen van het feit vijftien jaren zijn verloopen, enz. enz., terwijl er natuurlijk verder een aantal bevorderingen afgekondigd en een menigte ridder orden zijn verleend aan het Russische korps diplomaten. Ziedaar in korte trekken den inhoud van het manifest, dat met zooveel spanning werd verbeid. Niets wordt daarin vermeld van eene toekomstige verandering in het Regeeringsbestuur, met geen enkel woord wordt de met zooveel zekerheid aangekondigde gewetensvrijheid vermeld, alles blijft bij het oude; groote veranderingen zijn ook van dezen Czaar blijk baar niet te verwachten. Is het wonder, dat het manifest tegenvalt? Men had zooveel gehoopt en verwacht, en alles loopt uit op vermindering van straf. In Frankrijk beeft men de feesten van de kroning gevierd alsof het een eigen Vorst gold. Alle openbare gebouwen waren versierdschool kinderen hadden vacantie, de soldaten kregen verlof en genoten een extra rantsoen wijn. In de Russische kerk werd eeu plechtige dienst gevierd, die bij leggen door Mandchurjje. Daartegenover zou Rusland er in hebben toegestemd, dat China de invoerrechten in de verdraghavens verhoogen zou tot bijna het dubbele van het tegenwoordige bedrag, terwijl de rechten aan de landzijde bijna geheel zouden worden afgeschaft. Maar Rusland is bet eenige land niet, dat belangen heeft in China. De verhooging der rechten in de open havens treft de andere mogend heden, vooral Engeland, en men mag er van ver zekerd zjjn, dat ook die mogendheden eene vergoeding zullen eischen voor zij in die verhooging toestemmen. Ook het bezoek dat Li Hung Chang aan Berlijn brengen zal, moet hoofdzakelijk ten doel hebben verhooging der invoerrechten; men spreekt zelfs van 6 A 8 percent. Dnitschland zou niet ongeneigd zijn die toe te staan, mits het op andere wijze daarvoor werd schadeloos gesteld. Misschien wanneer de Ckineesche gezant eenmaal te Berlijn is aangekomen, hooren we wel meer van dit plan, dat echter toch nooit met de hulp van Rusland en Dnitschland alleen kan worden volvoerd. Over het algemeen hebben de mogendheden sedert den laatsten Chineesch- Japanschen oorlog meer dan ooit het oog op haar belangen in het verre Oosten gericht en vooral in China. Met Japan worden handelsverdragen gesloten en in China betwist men elkaar de voorrechten, welke men van de Keizerlijke Regeering kan machtig worden. De Italiaansche veldtocht naar Abessinië is geëindigd, zonder dat de veroveringsplannen van Italië verwezenlijkt zijn. De Minister van Oorlog heeft in de Kamer verklaard, dat de veldtocht is geëindigd en beloofd, dat de generale staf niet meer bet schouwspel van verdeeldheid zon aanbieden, dat zij in dezen krijg zoo ruimschoots heeft ver toond de Minister erkende verder dat de muildieren werkelijk ontbroken hebben en dat de versterkingen van Adigrat niet zijn geslecht, dus dat het fort aau de Abessiuiërs is overgegeven en de bezetting, evenals die van Makalleh, heeft gecapituleerd. Schitterend is dus deze veldtocht voor de Italianen niet geweest en het is te vreezen, dat de gevolgen zich niet alleen zullen doen gevoelen door een ledige schatkist, maar ook door het moeten opgeven van Erytkrea door Italië. Om deze kolonie, eene on vruchtbare strook gronds tusschen de kust der Roode Zee en het Abessinische plateau, uit te breiden, is Italië den oorlog begonnen nu deze is mislukt, moet vroeg of laat de ontruiming volgen. Hoe zal het afloopen met Spanje tegenover Cuba? vraagt men zich onwillekeurig af bij dit einde der Abessinische oorlog. Zal het Spanje gelukken Cuba ten onder te krijgen? Wie zal het zoggen, maar zeker is het, dat het door de op standelingen om Cuba waardeloos voor Spanje te maken, groote kans van slagen heeft. Het besluit van generaal Weyler om" den uitvoer van tabak te verbieden, heeft in de Vereenigde Staten groote verbittering gewekt en de Amerikaansche gezant; moet reeds met repressaille maatregelen hebben zoodat er weer moeilijkheden tusschen de Vereenigde Staten op til zijn. Amerika. Verschrikkelijk zijn, blijkens de uitgebreide berichten uit de Vereenigde Staten, de onheilen die te St. Louis door den cycloon zijn aangericht. Het Oosten van St. Louis is letterlijk geheel ver woest. Daar heeft de tornado het hevigst gewoed, en de huizen zijn daar luchtig gebouwd, zoodat zij weinig weerstand boden. De dooden en gewonden ten getale van minstens 1000, behooren bijna allen tot de arbeidende klasse. De bevolking werd zoo onverhoeds door het onheil overvallen, dat het geruimen tijd heeft geduurd voor men de hulpbehoeftigen trachtte te reddeu. Aan de rivierzjjde werden werven weggeslagen, aepen van hun ankers gerukt en de rivier in gewoond werd door President Faure, die daarvoor gedrevenalle telegraaflijnen zijn vernield, zoodat Mn PTt.pft RodanHfl wan den RnRsischen anzanf. j het moeilijk viel in den beginne de juiste berichten te ontvangen. De stad was den gansehen nacht in extra bedankje van den Russischen gezant ontving. Al de Ministers, de Voorzitters der beide Kamers, de Militaire Gouverneur van Parijs en een groot aantal andere autoriteiten woonden den dienst bij. President Faure zond een telegram aan den Czaar, waarin hij zeide er aan te hechten, hem de oprechte wenscben van geheel Frankrijk voor het persoonlijk geluk zijner Majesteit, voor den roem en den voorspoed van Rusland over te brengen, terwijl hg de Keizerin zijue eerbiedige hulde brengt en zijne diepe aanhankeiykheid betuigt. Ook Keizer Wilhelm herdacht de plechtigheid te Moscou, door aau eeu dejeuner in het Keizerljjk slot, naar aanleiding van het kroningsfeest, een toast uit te brengen op bet Russische Keizerpaar. De Keizer legde er nadruk op, hoe juist op hetzelfde oogenblik, dat hy sprak, de Czaar en Czarin de kroon op bet hoofd zetten en met de heilige olie worden gezalfd, cn dat onder alle andere volkeren, die door buitengewone gezantschappen vertegen woordigd zjjn, het Duitsche volk niet het minst deelt in den jubel van het Russische volk. De Keizer drukte zjjne innigste wenschen uit voor het heil van het Keizerpaar en sloot met een drievoudig hoera, waarmede alle aanwezigen instemden. Nu moge het waar zjjn, dat van alle volken, die door bizondere gezantschappen vertegenwoordigd zyn, het Duitsche volk niet het minst deelt in het geluk van het Russische volk, van die buitengewone gezantschappen zelf trekt niet het Duitsche maar het Chineesche de meeste aandacht. Li Hung Chang, de bekende onder-Koning van China, bevindt zich als buitengewoon gezant van den Chineeschen Keizer by de kroning van den Czaar. Maar men schjjht zich niet te kunnen begrypen, dat deze gezant alleen daar is ter wille van de kroning. Men vraagt zich angstvallig af, wat hy eigenlyk in Rusland nog meer doet, en men gist en gist en kan het rechte niet te weten komen, maar men is bang dat China nog meer voordeelen van Rusland zal erlangen en de andere mogend heden een vlieg zal afvangen. Dat weet men, dat Li Hung Chang eene langdurige conferentie heeft gehad met den Russischen Minister Witte; maat hot onderwerp of de onderwerpen, die daarop zijn behandeld, maken weer het onderwerp uit vau menige gissing. Naar men verzekert, is op een dier conferenties door China aan Rusland het recht ver leend om op zekere voorwaarden een spoorweg te diepe duisternis gehuld, daar alle electrische geleidingen verbroken waren. De storm brak des namiddags om vjjf uur los, na een buitengewoon heeten dag. De regen viel bij stroomen neer, de donder ratelde en allengs begon de wind op te steken, eindeljjk met zulk een woede, dat hy een snelheid had van 80 Kilometer per uur. Toen de storm op zyn hevigst was, waren de straten gevuld met voetgangers, meest personen die van hun arbeid naar huis terugkeerden. Toen ontstond onmiddellijk een verschrikkelijke paniek. De menschen werden opgenomen en tegen de huizen gesmakt; zelfs paarden en rijtuigen werden van den grond opgenomen en over eenigen afstand Electrische draden, geladen met sterken stroom, droegen nog meer bij tot de algemeene verwoesting, en toen eensklaps een hevige dwarrelwind ontstond was de ruïne voltooid. Een stuk van 30 voet lengte van den muur der gevangenis werd weggerukt, op het oogenblik dat tweehonderd gevangenen zich op het binnenplein bevonden. Zij waren echter zoo geschrokken, dat niemand aan vluchten dacht od allen zich kalm naar hun cellen lieten brengen. En alsof de aangerichte verwoestingen nog niet voldoende waren, vlogen ook nog de tanks der petroleum-maatschappij in de lucht. Het gele water der Mississippi werd torenhoog opgezweept en tegen de djjken geslagende schepen werden als notendoppen heen en weer geworpen en telkens verdween er een in de diepte. Soms werd er een hoog boven bet water opgelicht en verpletterd tegen een ander, zoodat over groote uitgestrekheid de rivier met wrakhout was bedekt. Ia elk deel der stad, die het aanzien had alsof zy gebombardeerd was, zijn tjjdeljjke hospitalen opgeslagen, en een groot aantal inwoners hebben huu huizen ter beschikking gesteld van de hulp behoevenden. Het reddingswerk ging in den beginne echter zeer langzaam, door de dichte duisternis die over de stad lag. Onder het puin eener sigarenfabriek zyn twee honderd meisjes bedolven. Toen de cycloon tot bedaren was gekomen, brak op verschilleude plaatsen brand uit. Vier hötels, eeuige molens wij noemen hier maar kort eenige I der voornaamste ongelukken op en een aantal huizen zyn ingestort. Een menigte graan-elevators en pakhuizen zyn niet meer dan een hoop puin alle stoombooten, die aan de kade lagen, zyn gezonkenverscheidene pleizierbooten zyn met man en muis vergaan. Afrika. De kostbaarheden, door den overleden schach van Perzië nagelaten, hebben, naar dr. Wills mee deelt in een voor de Fortnightly Review geschreven artikel, een waarde van ruim 178 millioen gulden. Het voornaamste stuk van de schatten der kroon is een bol van massief goud, ingelegd met paarlen, ter grootte van een duiven-ei. Ook de gouden troon, waarop de schach eens in het jaar plaats neemt om recht te spreken, is zeer kostbaar. Het officiëel gewaad, dat de schach by die gelegenheid draagt, is versierd met edelgesteenten, ter waarde van 25 millioen gulden. De schatten worden in twee kelders bewaard. Daar liggen ook vele gouden en zilveren staven en gemunt geld. Alleen aan Russisch goud moet daar voor eeu waarde van f 200,000,000 liggen. Italië. De Weenor Neue Freie Presse bevat het volgende bericht uit Padua: Sedert twee dagen worden bier, in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers des Konings van Italië en van de Koningin der Nederlanden, alsmede van den Ned. gezant en der overheden, navorschingen gedaan naar de lykkist van den in 1799 in de Eremietenkerk te Padua begraven Prins van Oranje- Nassau. Tot algemeene verbazing werd de looden kist, waarin het gebeente van den Prins in 1885 verzameld werd, niet gevonden. Vermoedelyk werd zy gestolen. Dat bericht is aan Koning Humberto en aan de Koningin-Regentes der Nederlanden getelegrafeerd". Ook de Koning van Italië is, evenals de Neder- landsche Regeering, in kennis gesteld met het mislukken der pogingen om het lijk te vinden. De »Van Spejjk", di9 het lyk naar den Hoek van Holland zon overbrengen, ligt sedert 14 dagen te Venetië. Rusland. Toen Tsaar Nicolaas en de Tsaritsa met de andere vorstelyke personen op het balkon van het Kremlin-paleis de verlichting van Moscon in oogen- schouw namenwerd der keizerin een ruiker overhandigd, die zoodra zy hem aanvatte, veranderde in talrijke gloeilichtjes. Terzelfder tijd schitterden alle torens van het Kremlin, de klokkentoren van de Iwan Newski en verscheidene andere gebouwen van het Kremlin iu een veelkleurig electrisch licht. Moskou, 30 Mei. (7% u. 's av.). Heden middag had op het Cbodyuskoje, veld by het Petrofsky paleis het volksfeest plaats, waarbjj de gedachtenisbekers en andere feestgaven uitgedeeld werden. Toen het keizerlyk paar uit het paleis wegreed naar het paviljoen aan de overzijde gingen tallooze signaalballons op, de kanonnen bulderden, en uit duizenden keelen klonk het gezang »God bescherme den Tsaar". Toen het keizerlyk paar zich op het balkon aan het volk vertoonde, brak een oorverdoovend hoera los; de Tsaar en de Tsaritsa groetten zoo lang de ovatie duurdetelkens werden de nationale liederen herhaald en weerklonk het gejuich. De hemel was bjjna geheel wolkeloos. Na afloop dezer hulde van het volk begaven Hunne Majesteiten zich naar het Petrofsky paleis waar de deputatiën uit de verschillende colleges van Moskou, die adressen aanboden, ontvangen werden. Vervolgens had in drie ontzaglijk groote tenten voor het paleis de spysuitdeeliug plaats aan vele honderden oudsten van verschillende dorpen. Het keizerlyk paar wandelde rechts en links groetend, door de tentende Tsaar dankte de boeren voor de gevoelens van liefde en trouw die zy aan deu dag legden en verklaarde dat de zorg voor het welzjjn der boeren hem even na aau 't hart lag als dit met zyn grootvader eu zyn on verge teljj ken vader het geval was. De Tsaar hoopt dat de boeren de woorden zjjns vaders by diens kroning indachtig zouden zyn, en dat deze woorden voor hen al tyd een vast richtsnoer zouden vormen, en besloot met den wenscb dat God hun altijd gezondheid en zegen op hun arbeid zou verleenen. (8s/4 u. 's av.). De minister van het hof maakte aau de Regeeringsbode bekend dat bet schitterend verloop der kroningsfeesten gestoord is door een vreeseljjke ramp. Voor den aanvang van het volks feest ontstond onder de, uit vele honderdduizenden bestaande volksmenigte zulk een gedrang naar de plek op het Chodynskoje-veld, waar de gaven uit gedeeld werden, dat met onweerstaanbaarjgeweld genisstraf, bljjven gehandhaafd, ook de verbanning, maar deze wordt geschorst voor de gevangenen, die hun woord van eer geven, zich nooit weer in de staatkundige zaken der Republiek te zullen mengen. België. Over de bende Oourtois komen dagelyks nieuwe bijzonderheden aau het licht. Er is byna geeu misdaad, die niet door een der leden gepleegd is. Er zyn thans negen leden der bende in hechtenis. De laatste, die achter slot en grendel is gezet, is zekere Ghysbrecht uit de Otletstraat, die reeds by den aanvang van het onder zoek in hechtenis werd genomen, doch later weer in vryheid werd gesteld. Nadat er echter een zorgvuldige huiszoeking by hem gedaan is, kwam aau het licht, dat hij op zekeren dag met Courtois effecten, juweelen eu geld heeft verborgen, afkomstig van diefstal. Als uit een sprookje klinkt het volgende Drie jaar geleden hield mevr. F thans woonachtig in de Alexianenstraat, in de Quatre- BrasBtraat een koffiehuis, dat byna dagelyks bezocht werd door Alexander Courtois, toen nog politie officier, der eerste afdeeling. Op zekeren dag bemerkte mevr. F. dat dieven in haar slaapkamer op de eerste verdieping gedrongen waren en dat zy een som van veertien duizend francs in effecten gestolen hadden, benevens juweelen, vertegenwoordigende een som van meer dan duizend francs. De diefstal was gepleegd 's namiddags 4 uur, terwijl Alexander Courtois aan de toonbank mevr. F. aan de praat hield. In zyn hoedanigheid van politie-officier dier wjjk leidde Alexander Courtois zelf hot onderzoek, waarvan zooals licht te begrypen is, de daders nooit gevonden werden. Courtois had ook een bureau voor handels- informatiën. Een correspondent van een groot Italiaansch handelshuis iu wijnen heeft den rechter van instructie de noodige documenten ter hand gesteld, welke de praktijken van Courtois c. s. bewijzen. Deze documenten bestaan voor het meerendeel uit brieven, welke door bet handelsbureau zyn geschreven en gunstige aanbevelingen bevatten over personen, die bij genoemde firma bestellingen deden. Van dit agentschap, gevestigd in 't midden der stad, had de heer T., de vertegenwoordiger van het handelshuis, een abonnementsboekje genomen voor handelsinlichtingenweinig dagen later ontving de Italiaansche wijnhandelaar een bestelling 600 francs van een zekeren V. De bestuurder van het agentschap gaf voor treffelijke inlichtingen over V., een oud bankroetier de wissel werd na den vervaltijd natuurlijk niet betaald. Hetzelfde had plaats, wat later, met een zekeren C., bankroetier van 1887, aan wien een levering gedaan was van 400 francs. Verder heeft de heer T. aan 't parket een brief gelegd, die vermoedelyk geschreven is door Alexander Courtois, maar onderteekend door E. Smits, geschreven op papier met een handelsadres, Toen reeds was Smits bankroet, maar niettemin gaf het agentschap over hem zeer goede inlichting) zoodat de Italiaansche handelaar besloot voor 300 francs koopwaren te zenden, die nooit betaald zjjn. Het laatste bericht over Courtois is, dat hij zich krankzinnig houdt en de dolzinnigste antwoorden geeft op de hem gedaan wordende vragen. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. '97 zyn centen naar een andere gemeente en zegt daar tegen ieder die 't hooren wil, dat Wissen- kerke toch bepaald de beurt moest hebben gehad Ziedaar Wi6senkerkers, 't is misschien wat hard, maar 't is zoo en daarom, wilt ge tentoon stelling, welnu doe dan zooals anderen, komt op en stemt voor uwe gemeente, of doet het niet, maar dan ook geen gemopper nadien. En voor het geval, dat het loopen zal zooals het voor Wissenkerke altijd nog geloopen is, dan denk ik, dat Cortgene, al was 't niet omdat die plaats het centrum van 't eiland is, de beurt toekwam. En dat men daar niet zal doen 't geen ik wacht van Wissenkerksche leden, hoopt en verwacht WITTE. ziiAtik TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. Jnni. Maans- louderdom.] 2. 21 3. 8,22 v. 4. 23 5. 24 6. 25 7. z. o. 26 8. 27 9. 28 H.W. u. m. n. m. voorm. 7,21 0,38 nam. 7,34 1,15 voorm. 8,6 1,32 nam. 8,20 2,8 voorm. 9,0 2,28 nam. 9,16 2,57 voorm. 9,57 .3,23 nam. 10,18 3,57 voorm. 10,58 4,26 nam. 11,23 4,58 voorm. 5,25 nam. 0,0 5,50 voorm. 0,19 6,12 nam. 0,52 6,36 voorm. 1,11 6,55 nam. 1,38 7,16 Tyd van H.W. te Dordrecht 3,15 u. later. L.W. 5,30 L.W. Ingezonden itukkeii." IU. Stel nimmer uit wat op u wacht, Al rnag uw werk dan vaak mislukken, Die vroeg zijn zaad in de akker bracht, Zal ook te vroeger vruchten plukken. Ieder lezer van de Bode kan weten, dat ik al dikwijls schreef over mijn eiland en zijne bewoners, diens kroning indachtig en of mijne wenken opgevolgd zyn of niet, ik heb ronnrdnn wa>- bor. altijd gedacht: De waarheid is een lente-zonneschijn. Zij opent duizend schoone bloemenkelken, Maar broeit daarbij ook de insecten uit, Die menig bloempje weder doen verwelken, en ik heb gemerkt, dat er. vele kwade insecten soms uitgebroed worden, wanneer de waarheid ge- schreven wordt. I O lezers, ik schryf zoo graag de waarheid in alles, maar zie je, die insecten j Enfin, 'k zal 't er weer maar op wagen en be ginnen met te zeggen, dat Noord-Beveland aan de obeurt ligt om in 1897 de tentoonstelling te hebben honderden menschen doodgedrukt werden. De orde 1 vanwege de Maatschappijr}"**T was spoedig hersteld, maar reeds bii hAt. em-st* v wns spoedig hersteld, maar reeds bij het eerste opdringen waren zeer velen op de smartelijkste wijze omgekomen of gekwetst. De berichten der politie spraken 's namiddags te vier uur van 331 dooden en 459 gekwetsten. De Tsaar, die diep ontroerd was, heeft, naar gemeld wordt, gelast dat aan elk huisgezin dat zijn kostwinner verloren heeft, 1000 roebel geschonken zal worden, en dat de begrafenis der slachtoffers voor zijn rekening moet geschieden. (10 u. 's av.). Het aantal der personen, die gedood of aan hun verwondingen bezweken zyn, bedraagt dertienhonderd acht en dertig. De vreeseljjke ramp heeft een onbescbryfelyken indruk gemaakt. De eerste aanleiding was, dat de honderdduizenden menschen, die op de uitdeeling wachtten, in do meeniDg verkeerden, dat de ge schenken niet uitgedeeld, maar rondgestrooid zouden worden, en toen eenigo stukken brood onder het volk worden geworpen, ontstond een gedrang, waar van men zich onmogelijk een voorstelling kan maken. Stapels ontzettend verminkte lijken werden bij wagens vol naar de overvolle hospitalen gebracht. Hedennacht werden de slachtoffers naar het lijken huis op het kerkhof vervoerd. Engeland. Loildcil, 30 Mei. Een officiëel telegram uit Pretoria meldt, dat alle gevangenen op vrije voeten gesteld zyn, uitgezonderd de vier die ter dood waren veroordeeld omtrent hen zal later beslist worden en de twee die het verzoekschrift niet wilden teekenen en wier vonnis niet herzien is; dit zijn Sampson en Davies. De boeten, subsidiair gevan- - Bevordering van Land bouw on Veeteelt in Zeeland, en iu een binnenkort te houden vergadering moet worden uitgemaakt of de Afdeeliug wil, dat de tentoonstelling zal gehouden worden, en zoo ja, in welke gemeente. Voor me zelf geef ik er al weinig om waar het zal zynals 'k 't leven heb, neem ik mijn beenen en ga desnoods naar Coly'n en 't land doorrijden met den rijtoer, neen maar een plaatsje zal ik wel opzoeken en krijgen ookdus voor me zelf neen, maar voor anderen dien ik de vraag wel eens te stellen: waar zou 't gebeuren? Wissenkerke komt het toe, zegt men, en zeker is dat zoo, en dat zou ook kunnen, want als men wil kan men alles, maar dan moet men willen ziet u, en aan die wil mankeert het doorgaans; men zegt hier maar altjjd: ja probeer dat maar niet, daar komt toch niets van, dat zal wel woei' op. een andere plaats zijn, 't is schande Ja zeker Wissenkerke 't is schande; 't is m. i. geen schande, dat men op een andere plaats in ons eiland tentoonstelling houdt, maar 't is schande, dat men geen enkele poging aanwendt om het op je dorp te krijgen en dat ligt hoofdzakelijk aan je zelf, doch wanneer men nog te onverschillig of te vadsig is, de vergadering, waarin zoo iets met meerderheid van stemmen moet worden uitgemaakt, to bezoeken, dan vraag ik: is 't niet te verwonderen, dat door leden van andere gemeenten, die opkomen voor hunno gemeenten, gekozen wordt? En als dat gebeurt dan is »Lèiden in last", dan luidt het," dat men dat wel gedacht heeft, want op Wissenkerke heeft men nooit wat, neen, dat was nog al te begrypen en mopperend brengt men in j 351ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 29 en 30 Mei 4896, 46e en 47e lijst (laatste trekking). Prjjs van f ÏOO, No. 6400. Prijzen van f 70. 443 1338 4345 2543 2595 2997 6365 8824 Nieten. 439 2536 2582 6356 6376 40872 20458 4339 2562 2646 6363 6392 40877 4350 2581 2999 6370 8822 44917 Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 24 Mei. Eene dochter ran L. ten Haaf en P. van PöOrtfflöfc. 22 dito. Eene dochter van J. Viergever en J. J. van Oeveren. 23 dito. Een zoon van S. van Nieuwenhuizo en R. C. van der Valk. 25 dito. Eene dochter van P. C. Willemse en N. van Meerendonk. 27 dito. Eene dochter van C. Douw en E. Elscot. 30 dito. Een zoon van J. den Boer en E. de Graaf. Eene dochter van B. Geleijnse en C. Versteeg. gehuwd: 27 Mei. M. Boogerd, 24 j., j.ra. en J. Ph. Vijverberg, 24 j., j.d. P. M. van der Have, 28 j., j.m. en J. M. de Winter. 23 j., j.d. J. A. van Dijk, 27 j., j.m. en L. Lijk, 23 j., j.d. C. Heijboer, 35 j., weduwn. en J. P. van Beveren, 38 j., wed. J. Verloo, 23 j., j.m. en M. J. Gillisse, 22 j., j.d. overleden: 23 Mei. J. Jansen, 56 j., vrouw van W. Windhorst. 24 dito. J. Timmerman, 25 d., z. 25 dito. J. de Bondt, 72 j., weduwn. van N. van den Bout. 26 dito. J. J. Muste, 48 j., ougeh. d. 27 dito. M. EnzJin, 24 j., ongeh. z. 28 dito. W. de Bie, 43 m., z. 4 Juni. G. van der Linde, 71 j., man van a. Storm. DIONST Zierikzee—Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Jfuui. Amsterd. tyd. Van ZIERIKZEE Dinsd. 2 *8 morg.6,30 u. Woensd.3 7,30 Vrijdag 5 7,30 Zondag 7 8,30» Van ROTTERDAM Dinsd. 2 's nam. 1,30 u. iDond. 4 'smorg. 10,45 Zaterd. 6 9,30 iMaand. 8 10,45» Passagiersvracht ZigrikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2, 2de Klasse ,50. - -,75. De Directeur, P. H. VAM f-ASTEL. V Ondertrouwd J. SLOT Gz. en M. VAN DAL8EN Hd. Haamstede, 29 Mei 1896. Voorspoedig bevallen van een Zooift, N. C. OKKERSE—Visser. Hazerswoude (Rijndyk), 27 Mei 1896. Na smartelijk, langdurig doch geduldig lyden, behaagde het deu Heere vau ons weg te nemen, ons lief Zoontje en Broeder Lcendert, in den jeugdigen leeftijd van ruim 7 jaren. Brouwershaven, A. VAN SLUIS, 29 Mei 1896. Echtgenoote en Kinderen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, eenigst geliefd dochtertje M a a t j e, den aanvalligen leeftijd van 1 jaar en 6 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, doch wjj hopen te berusten in den wil van den Heere. Rotterdam, 29 Mei 1896. Gouvernestraat 65. L. VAN GRAAFEILAND. J. VAN GRAAFEILAND—Slager#

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1