ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Mei 1896. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post V f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6771. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 1 3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve me» te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Inschrijving Schutterij. De in het jaar 1871 geborenen worden herinnerd aan hunne verplichting tot inschrijving voor de Schutterij, waartoe dagelijks ter Gemeente-Secretarie gelegen heid bestaat. BEKEN V MAKING. De BURGEMEESTER, van Zieiukzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Maaudag <lcn 25 Mei e.k. (Tweede Pinkster dag), zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 uur tot 's namiddags 12!/» uur, voor het doen van aan giften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 22 Mei 18%. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht. Paus Leo heeft ter gelegenheid van de Hongaar- sche Milinnium-feesten een encycliek uitgevaardigd aau de Hongaarsche bisschoppen, waarin zijne Heiligheid zegt, dat Hougarfje niet zoo lang zou hebben bestaan en het land zich niet zoo gunstig zou hebben ontwikkeld, wanneer de leer van bet evangelie bet niet bad bevrijd van het bijgeloof, bet achting had ingeboezemd voor het volkerenrecht, liefde voor den vrede en eerbied voor zijne vorsten. Tevens wordt er in dit stuk aan herinnerd, boe de Pansen ook de burgerlijke vrijheden in Hongarije steeds hebben ondersteund, maar de Paus beklaagt er zich echter over, dat zelfs zg, die opgegroeid zjjn in den schoot der kerk, niet altijd zooveel eerbied koesteren voor de Katho lieke leerstellingen, als men| van ben verwachten mag. Ieder Hongaar, die zijn vaderland lief heeft, zou, zoo beet het verder, moeten medewerken, om de oorzaken der bestaande geschillen te doen ver dwijnen. De eerbewijzen, welke het overbrengen van den kroon van Stefanns naar de Parlementsgebouwen ten deel valt, zullen den eerbied voor het Huis van Habsburg en zij no gehechtheid aan den Pauselijken Stoel vermeerderen, welke laatste deze kroon aan den Heiligen Stefanus heeft gezonden als onderpand voor bet gesloten verbond. De Milinnium-feesten hebben reeds aaoleidiDg gegeven tot een zekeren gespannen toestand tusschen Servië en Hongarije. De Serviërs toonen zich niet ingenomen met die feesten, en hunne ontevredenheid over de veronge lijking, welke bnn vroeger ten deel is gevallen, hebben enkele studenten geuit door het verbranden der Hongaarsche vlag te Belgrado. De Servische regeering heeft aan de Hongaarsche willen bewijzen, dat zij met de geheele demonstratie niets heeft te maken. De prefect van politie is uit zjjn ambt ontzet, doch vreezende misschien, dat daarin een uitdaging tegenover de ontevredenen mocht worden gezien, heeft zij den ontslagen prefect eene betrekking gegeven aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. De man wordt dus feitelijk niet anders gestraft dan door eene verplaatsing, doch uitdruk kelijk werd der Hongaarsche regeering medegedeeld, dat deze verplaatsing moet beschouwd worden als eene degradatie. Liep aanvankelijk het bericht, dat de Oostenrgksch-Hongaarsche gezant zich niet met de verklaring der Servische regeering kon vergenoegen, dat de verplaatsing van den vroegeren prefect der politie naar het Ministerie van Binnenlandsche Zaken geene verhooging beduidt en dat hij eischte, dat hij althans voor het oogenblik zon worden ontslagen, iets wat de Servische regeering zou hebben gewei gerd. De Hongaarsche Minister-President heeft verklaard, dat de regeering voldoende satisfactie heeft gekregen en dat men op het oogenblik niet meer eischen kan. Dus deze quaestie is ook weer bijgelegd. Niet zoo gemakkelijk gaat het met het geschil tusschen Transvaal en Engeland. Zoo als te verwachten was, heeft de bekende rede voering van Chamberlain in het Lagerhuis ook in Transvaal groote verwondering gewekt. En dr. Leyds heeft het noodzakelijk gevonden aan de Engelsche regeering zijne verwondering te kennen te geven, dat de Engelsche regeering een der directeuren van de Zuid-Afrikaansche Maatschappij in bescherming heeft genomen. De heer Chamberlain heeft op dit telegram geantwoordniet aan de Transvaalsche regeering, maar aan Sir Hercules Robinson. De Engelsche Minister komt in dit telegram op tegen de bovengenoemde bewering van dr. Leyds, en ontkent evenzeer, dat hij het optreden goedgekeurd heeft van iemand, die met den inval van Jameson iets had te maken. Integendeel heeft Harer Majesteits regeering, hoe wel de diensten erkennende, die de heer Rhodes heeft bewezen, den inval veroordeeld. Harer Majesteits regeering heeft een parlementair onderzoek beloofd, aldus vervolgt de Ministerzoodra het proces tegen Jameson en zijne officieren ten einde is gebracht, ten einde het Charter te onderzoeken, dat aan de Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappij is verleend en te beraadslagen over de verbeteringen, welke moeten worden aangebracht. Zulk een onder zoek zal niet alleen loopen over de jongste gebeurtenissen, maar over bet gansche beheer van de Zuid-Afrik. Maatschappij, en er kan niet ver wacht worden, dat zij eenige uitspraak zal doen omtrent de toekomst der Maatschappij vóór de parlementaire Commissie haar voorstellen heeft in gediend. Id tusschen ziet Harer Majesteits Regeering niet in, hoe de uitoefening van clementie door den President in de zaak der personen, die door de rechtbank te Pretoria schuldig zijn verklaard, af hankelijk is of moet zijn van de taal van sommige onbekende personen, van wie verondersteld wordt dat zij den inval verdedigen, en zg vertrouwt dat de President geen rekening zal houden met zulke, zonder verantwoordelijkheid gedane uitingen, waar bet betreft iets te doen wat in het algemeen belang is van Zuid-Afrika. Intusschen neemt de Minister de te baat, zijne oprechte deelneming uit te spreken in de ziekto van mevrouw Krliger, die hij met de meeste deelneming heeft vernomen. Men weet niet, wat in dit telegram het meest moet verbazen, of de pertinente ontkenning des Ministers dat hij de houding van Rhodes verdedigde, óf zijn aandringen op gratie, ondanks de taal van onbekende personen, onder welke hg zich zelf moet rekenen. Werkelijk de heer Chamberlain speelt hier zeer goed de onnoozele; maar toch niet zoo goed of Krilger en Leyds doorzien hem, en maken het hem niet gemakkelijker. Nieuwe moeilijkheden zijn er voor Engeland ontstaan, doordat Rusland zich verzekert heeft van het bezit van Chefoo. Het loopt hem werkelgk in den laatsten tijd niet mee. Waar zij hun voet zetten, vinden zij onmiddellijk van eiken kant zulk een heftigen tegenstand, alsof de verschillende mogendheden eene onderlinge af spraak hadden gemaakt, welke ten doel heeft Engeland in alles en overal tegen te werken. Maar ook dit zal Engeland weer wel moeten slikken, want, wanneer het juist blijkt dat de heer Tergussen zijn grond te Chefoo heeft verkocht aan een Russische stoomvaartmaatschappij, met toestemming van de Chineesche Regeering, dan heeft Engeland met de gansche quaestie niets te maken en hebben de Engelschen zelfs geen schijn van recht om tegen dezen verkoop te protesteeren. Het Russische Keizerspaar is thans te Moskou aangekomen en door de Grootvorsten en de vreemde Vorsten opgewacht. Duizenden waren op de been, ondanks het ongunstige weder, en juichten het Keizerlijk paar luide toe. De Keizer zal, naar men bericht, terstond na de kronings plechtigheid een decreet uitvaardigen, waarbjj aan duizenden gevangenen in Siberië de vrijheid wordt geschonken en ook de lijfstraffen worden afgeschaft. In de Vereenigdc Staten ia de ver kiezingscampagne voor het Presidentschap in vollen gang. Van republikeinsche zijde heeft thans de meeste kans de bekende protectionist Mc. Kinley. Aanvankelijk is er ook sprake geweest van de candidatuur van den oud-President de heer Harrison maar deze candidatuur is losgelaten, zoodat alleen de heer Mc. Kinley overblijft, want de democraten schijnen, behalve de heer Cleveland, niemand in hun rijen te bezitten, wiens prestige groot genoeg is om eenigen kans op slagen te geven. Men acht dan ook de verkiezing van Mc. Kinley verzekerd. De berichten omtrent den opstand op Cuba big ven even onbetrouwbaar. Voortdurend meldden de Spanjaarden overwinningen op de opstandelingen en tegelijkertgd komt het bericht, dat de opper bevelhebber twee jaar noodig acht om het eiland te onderwerpen. Wanneer die strijd zoo lang duren moet, is Spanje fioanciëel ten onder gebracht. Afrika. De rijkste man der wereld. Deze benijde titel komt ongetwijfeld toe aan een zekeren heer John Robinson, wiens vermogen, dat slechts bij benadering te berekenen is, 7000000 pd. st. of ruim f 8,40.000.000 bedraagt. Iu 1878 moest de beer RobiDSoa, destjjds een kruideniertje in Oranje-Vrijstaat, door tegenspoed in zaken zgn handel in koloniale waren laten varen. Bij begaf zich toen naar Kimberley, waar, volgens de geruchten, diamanthoudende aardlagen zouden zgn ontdekt. Hij maakte de reis van 500 kilometer te voet en bedelde langs den weg om brood. Eenige dagen na zijn aankomst te Kimberley vond hg een ruwe diamant, die geschat werd op een waarde van f 3000. Dit was de eerste schrede naar rijkdom. Sedert heeft de heer Robinson zgn geheele ver mogen van bijna een milliard in de Zuid-Afrikaansche mijnen gewonnen en zgn zaken gaan nog steeds zoo voorspoedig, dat zgn kapitaal binnen enkele jaren verdubbeld zal zgn. Transwaal. Hy weet ni waar di bel hang ni Di Afrikaanse Patriot schrijft: »Dis wonderlik hoe min hulle in Holland weet van ons taal; selfs taalgeleerde en di wat hulle am matig om 'n oordeel daaro'er uit te spreek en andere daarin te leer. So het di taalgeleerde prof. dr. J. Te Winkel 'n voorlesing gegé o'or »De Nederlandsche Taal in N.-Amerika en in Z.-Afrika", en kyk nou wat Hollandse kouranten daarvan meedeel" Dan volgt een verslagje van die voorlezing, en merkt de Patriot aan het eind het volgende op »Dis amper vermakelik, 'n Mens zou daarom moet lag as di saak ons ni te na an di hart 1<5 ni. Verheel jou »een beschaafde dame" sal an di tafel sé, as sy genooi worde; »Ik heb de pens al dik ge vreet". Gen boeredogter, wat gen Kaffer- of Hotnotsmyd sal so fits se ni! En denk 'n Afrikaner sal praat van »Knalhontje" (ver vuur- koutje)! Ons is seker, gen een van ons duisende lesers so'n woord nog ooit in hulle mond, of selfs in hulle oor, gehad ni. Di geleerde professor kan baing vertel van di Hollandse taal, mar Afrikaans het hy dl klok hoor .lui, mar hy weet ni waar di hel hang ni. En dis nou di voorligtersGen wonder dat di gewone Hollanders 80 min van ons taal weet en dan veroordeel wat hulle ni ken ni". Amerika. Bals voor liefdadige doeleinden zijn geen zeld zaamheid; maar te Cleveland (Ohio) werd onlangs een bal georganiseerd door de bloedverwanten van een ter dood veroordeelde, Kelch genaamd, die zijn vrouw om 't leven had gebracht. Men beoogde er meö uit de netto-opbrengst de kosten eener revisie van 't doodvonnis of van de begrafenis te dekken Het is een bekend feit, dat er in Canada te weinig vrouwen zgn. De regeering der provincie Manitoba doet nu een beroep op Engelsche vrouwen maar waarom zouden daar ook niet andere vrouwen welkom zgn? om in het gebrek aan dienstboden te voorzien. Zoowel in de steden als op het land is er groote behoefte aan. Het loon verschilt van f 20 tot f 37.50 in de maand, met kost en inwoning natuurlijk. In vele gevallen worden deze dienstboden als leden in het gezin opgenomen. Rusland. Ontelbaar velen stroomen naar de groote czaren- stad, het heilige Moskou. Het is er een tooneel vol leven en beweging, dat een voorproef geeft van de onbeschrijfelijke drukte, die daar heerscben zal als de plechtige kroningsdag gekomen is. De stad is allerwege luisterrijk versierd, de kerken staan open en duizenden verdringen zich, voornamelijk in de kathedraal, waar de kroning geschieden moet. De menigte personen, dio in Aziatisch gewaad de straten vullen, verhoogen het schilderachtige van den aanblik niet weinig. De versiering der groote Tcherskayastraafc moet zeldzaam schoon wezen. Maar vooral in den omtrek van het Kreml, het keizerlijk verblijf, zal het een tooverachtig gezicht wezen. De groote illuminatie op den kroningsdag belooft eenig schoon te worden. De repetitie van den grooten fakkeloptocht is Zondag gehouden. Men roemt de vrijgevigheid, waarmede de buitenlandsche journalisten overal toegang verkrijgen. Het weder, dat onaangenaam was, is weder gunstig geworden. Moge het zoo blijven 1 Moskou» 21 Mei. De plechtige optocht kwam van middag om 3 uur aau voor het paleis van den gouverneur-generaal. De Keizer ontving de huldi ging door den adel, het stedelijk bestuur, de gilden en het bestuur van het gouvernement, die hem zout en brood aanboden. Door de straten, aan beide kanten afgezet door eene rij soldaten, bewoog zich eene tallooze menigte, welke onophoudelijk de ma jesteiten levendig toejuichte. Bij de Woskresenski- poort steeg de Keizer, na de huldiging door de besturen der gouvernementen, te paard, om met de twee Keizerinnen in de Iwerische kapel bij het wonderdoende beeld van de Moeder GodB het gebed te verrichten. Nadat de Keizer zgn paard, en de Keizerinnen haar rijtuig weder hadden bestegen, zette de stoet zich voort naar het Kreml. Vgf-en- tachtig kanonschoten kondigden het oogenblik aan waarop de vorstelijke personen de Oespenski-kathe- draal, waar de kroning zou geschieden, binnen traden. Nadat de Keizer en de Keizerin in de verschil lende kathedralen op het Kreml hunne gebeden hadden opgezonden, begaven zij zich naar het Kreml- paleis. Toen zg dit paleis binnentraden, verkon digden 101 kanonschoten en het luiden van alle klokken, dat de feestelijke intocht afgeloopeu was. De Keizer en de Keizerin blijven verscheiden uren op het Kreml en gaan daarna naar het Alexander- paleis. Oostenrijk. Te Weenen is een geheel gezin, bestaande uit een 66-jarigen weduwnaar, den heer Zabronsky, een zoon van 25 jaar en drie jongere dochters, ongeveer tegelijkertgd in een toestand van hoog moedswaanzin geraakt, ten gevolge van het over brengen van eene suggestie door den vader op zijne kinderen. De vader waande zich huisheer en aristo craat en zeide den overigen huurders iu het door hem bewoonde pand de huur op. Zijn zoon werd reeds eenige dagen geleden wegens hoogmoedswaanzin naar een krankzinnigengesticht gebracht. Toen de verdere familie de vorige week naar een dergelijke inrichting zou gebracht worden, vielen de-vader en zgn dochters de politie met bijlen aan, wondden verscheidene agenten en zetten den strijd voort, tot brandweerlieden en speuragenten hen overwel digden en naar de psychiatrische kliniek brachten, waar bij allen hoogmoedswaanzin werd geconstateerd. Engeland. Te Newlyn, in het Graafschap Cornwall, is een ernstig oproer uitgebarsten; de visschers van de plaats willen niet dat er 's Zondags gevischt wordt anderen willen geen rust nemen. Toen deze laatsten, na den Zondag op zee te hebben door gebracht, de haven binnenvielen, werden ze door de visschers, die niet gewerkt hadden, aan boord geklampt. Dezen wierpen de vangst in 't water en een vechtpartg was er 't gevolg van. Londen, 21 Mei. Volgens officiëele berichten zijn de vonnissen van de gevangenen te Pretoria aldus gewijzigd24 zgn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, 18 onder wie Max Langermann tot vijf maanden, 4 onder wie Jameson's broeder en de redacteur van de Star, Hamilton tot een jaar; acht worden er vrijgelaten. Over de straf van de vier leiders zal later beslist worden. De ƒ24,000 boete blijft voor allen gehandhaafd. Op de Indische tentoonstelling te Londen is een tentje, waar men voor 30 cent zijn skelet kan zien, d. w. z., er wordt met X-stralen een photo graphic van genomen. Het opschrift van het tentje luidt, weinig uit lokkend: »Zie uw beenderen vóór ge ze breekt!" België. Brussel, 21 Mei. De Moniteur Beige bevat een ministeriëel besluit, waarbij bepaald wordt, dat de in- en doorvoer van runderen, behalve koeien, uit Nederland wordt toegestaan van 29 Mei af en onder bepalingen vervat in het reglement op de longziekte van vee. Nederland. Gouda, 20 Mei. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat van af. den 24 Dec. 1895 tot den 19n Mei 1.1. op de algemeeno begraafplaats alhier niet anders begraven zijn dan overledenen van het vrouwelijk geslacht. Wel is in dat tijdsverloop in deze gemeente een jonge man overleden, maar deze werd op zgn verzoek in het naburige Berkonwoude ter aarde besteld. Rotterdam, 20 Mei. In de hedenmorgen gehouden samenkomst van de bootwerkers op de plaats van Ockkorst, wezen de Jonge, Pal te en Snelleman andermaal op de verkregen voordeelen van de werkstaking, ten sterkste aanradende het werk nu ook te hervatten. Zij, die dan niet tevreden zijn met de handelingen van de firma Miiller Co., moeten dan maar niet meer bij hen werken. Een der grootste voordeelen meende men ook, dat de Bond zich gevormd heeft en deze door de stuwadoors en bootenbazen erkend wordt. Inzonderheid de toespraak van Snelleman schijnt de vergadering te hebben bewogen tot hervatting van den arbeid. Er werd gestemd met gesloten briefjes, 1613 stemmen werden uitgebracht, waarvan zich 1182 vóór de hervatting van den arbeid en 431 voor staken verklaarden, zoodat met groote meerderheid tot hervatting besloten is. Hedenmiddag te 2 uren zouden de werklieden zich aan het Bondslokaal aanmelden, ten einde naar hunne bazen gebracht te worden. Onmiddellijk nadat het besluit bekend was, werd op het Bondslokaal de vlag gebeschen. (Reeds in hoofdtaak per telegram gemeld) Een woord van gelukwensch aan de handel stad Rotterdam met het einde der werstaking mag niet achterwege blijven. Waar de leiders der beweging zelf erkenden, dat hunne wenschen in hoofdzaak allen zijn ingewilligd en de Engelschman Wilson verklaarde, dat de Rotter- damscbe bootwerkers een grootsche overwinning hadden behaald, daar zou het onverantwoordelijk zijn, wanneer door de halsstarrigheid van enkelen de vrede niet werd hersteld en aan de ware belangen van Rotterdam nog laDger afbreuk werd gedaan. Wat de stakenden eischten het is dezer dagen door mannen van autoriteit herhaaldelijk beweerd was geen onbillijkheid, en 't moet getuigd worden, dat zij met waardigheid aan die eischen klem hebben bijgezet. Nu het hoofddoel bereikt was, zou een onredelijke voortzetting van den strijd het verlies der sympathie ten gevolge hebben gehad. Thans zal de rust wederkeeren en ban het machtsvertoon worden ingetrokken. Moge nu van beide kanten voor een herhaling van het voorgeval lene gewaakt worden, opdat de goede naam van Rotterdam in het buitenland niet te loor ga. 21 Mei. Vanmorgen werd overal in de havens weer druk gewerkt. Het was weer de aangename, gezellige levendigheid van vroeger; Rotterdam is na dagen rouw weder opgeleefd. De garnizoens commandant en de commandant der schutterij confereerden vanmorgen ten stadhuize met den burgemeester, betreffende de geleidelijke verminde ring van gewapende macht. Om half elf rukte de schutterij in en het vlaggetje op den toren bracht hun, die nog aangewezen waren op te komen, de aangename mededeeling dat hunne diensten niet meer noodig waren. Uit Dordrecht meldt men, dat, met het oog op het eindigen der werkstaking te Rotterdam, met goedvinden der Rotterdamscho bootwerkers aldaar de lossing is begonnen van de ertsboot »Kingsley" met Dordtsche sjouwers. Wisseilkcrkc, 20 Mei. De staking der bootwerkers te Rotterdam heeft nog nagenoeg ten goede geweest voor onze werkeloozen hier. Van wege de Ned. Amerik. Stoomv.-Maatsch. was de heer J. L. Boone alhier gemachtigd een 40tal werklieden voor genoemde Maatschappij te werven tegen een loon van f 2,50 per dag, behalve kost en verblijf, benevens vrjje reis naar en van Rotterdam. Een op heden ontvangen telegram meldde echter, dat er op het oogenblik voldoende aanbod van Rotterdamsche bootwerkers was, zoodat, zeker tot teleurstelling van velen hier, van het schoons aan bod niet kon worden geprofiteerd. St.-Alinaland, 21 Mei. In de gemeente raadsvergadering van 20 dezer werd vastgesteld de verordening voor de belasting op de honden. Daarbij is bepaald, dat wacht-, karn-, schaap- en trekhonden vrij van de belasting zullen zgn, terwijl voor eiken anderen hond f 3 zal moeten betaald worden. Staven isse, 21 Mei. De laatste hevige brand, die voor een paar weken onze gemeente teisterde, ia, naar men algemeen gelooft, ontstaan door eene verregaande .onvoorzichtigheid van een der buren van het perceel, dat eerst brandde, door een heeten ovendweil tegen de houten schuur te hangen. Een ongewoon gezicht zal zoo spoedig het weder wat kalm geworden is zeker velen lokken naar den zeedijk van dit waterschap en wel naar den Oostnol, die feitelijk de scheiding uitmaakt van het Oudeland" en het »Nieuwlandje", zooals men de polders hier in de wandeling noemt, om aan te duiden, dat de eerste polder »Oad-Kempenshofstede", bedijkt in het jaar 1419, reeds een respectabelen leeftgd had bereikt, toen de laatste of »Margaretha- polder" iu 1656 aau de zilte golven werd onttrokken. Aan bovengenoemden Oostnol toch moet eerstdaags een werk plaats hebben, dat, hoewel vroeger veel tijds aan den Margarethepolder" voorkomende, sedert 1872 daar niet meer was uitgevoerd. In genoemd jaar werden de laatste 2 zinkstukken daar naar den oever gebracht. Werd reeds het vorige najaar besloten over te gaan tot uitvoering dezer werken, het gunstige seizoen was meer de geschikte tijd om dergelijk uit den aard der zaak moeie- lgk werk met succes uit te voeren. Het zink- stuk, zooals het daar gereed ligt (we zouden kunnen zeggen: een eigenaardig Zeeuwsch werk), dat bij eene lengte van 90 M. en eene breedte van 20 M., eene dikte heeft van een halven Meter, bestaat geheel uit Hollandsch rijshout, langs en dwars verbonden en ook aaneengehecht door touwen en van boven in hokken verdeeld door vlechttuinen tot het belasten van steen. Het is dus een 1800 M2. groot houtvlak, dat op zeker geschikt oogenblik bij stil water naar den onderzeeschen oever moet gebracht worden. Behalve 5 groote steenfjalken, zullen er nog bij zijn evenveel kleinere vaartuigen en bovendien ruim 100 werkliedeu tot het lossen van de steenmassa uit die schepen op het ziukstuk. Als het stuk overal gelijk matig geballast is en ieder op zijn post Btaat, klinkt uit den mond van den zinkbaas het gebruikelijke los overal, waarop zoo snel en gelijkmatig mogelijk overal de zinklijnen, waarmeö het vlot aan de schepen is verbonden, worden losgemaakt en gevierd, waarop alle man de nog gereed liggende steenen uit de schepen nawerpen. Dan is de zinking van het stuk volbracht. Binnen zeer korten tjjd wordt er nog een tweede dergelijk stuk gezonken. Boven genoemde zinkwerken werden in het begin der vorige maand aangenomen door den heer L. Moer land alhier voor circa f 20,000. 22 Mei. Het stuk werd heden middag gezonken. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad: Financieel Overzicht. Amsterdam, 16 Mei 1896. De week tusschen 9 en 16 dezer na aftrek van den Hemelvaartsdag op 14 Mei j 1. was zóó absoluut arm aan variatie op de geld- en fondsenmarkt, dat men behoudens eene enkele onbeduidende wijziging, een afschrift zoude kunnen nemen van het Finan cieel Verslag" d.d. 9 Mei, om daarmede den toestand van den dag aan te toonen. Wanneer men de beweging zoowel van Binnen- als Buitenlandsche Staats- en andere fondsen op de verschillende beurzen gedurende de afgeloopen week heeft gevolgd, komt men tot de conclusie, dat de- Amerikaansche afdeeling, hoe weinig beteekenend ook d&ar de omzetten waren, althans nog eenige aanleiding geeft, om in die richting een blik te slaan. Niet alleen de aanhoudende goud verschepingen en de Cubaansche verwikkelingen, maar nog in grootere mate de onzekerheid, welk standpunt door Mac Kinley in zake het Muntwezen wordt ingenomen, waren de voornaamste oorzaken, dat de markt voor Amerikaansche waarden lusteloos bleef en weer een ongunstig verloop had op een enkele uitzondering na. Het is echter moeieljjk te denken, dat na de droevige ervaringen der laatste jaren de Ver- eenigde Staten opnieuw zullen wagen eene geïsoleerde zilverpolitiek te volgen en indien Mc. Kinley niet openlijk durft verklaren, dat hg voorstander is van den zuiveren goudstandaard, althans voor zooverre de Europeesche Staten niet tot een gemeenschappelijke oplossing van het zilvervraagstuk zullen medewerken, zoo geschiedt dit waarschijnlijk meer uit partij- overwegingen en behoeft men daaruit nog niet af te leiden, dat Mc. Kinley's verkiezing inderdaad het sein zonde zijn tot eene hernieuwing der zilver- experimenten. Integendeel, de overtuiging, dat, wie ook als President der Republikeinsche partij gepro clameerd wordt, sound money" een der voornaamste punten van het programma zal uitmaken, wint hoe langer hoe meer veld en oordeelkundige Amerikaan sche kringen verwachten hiervan eene gedecideerde wending in den thans zoo lusteloozen toestand der markt, indien niet weer nieuwe vraagstukken op politiek gebied eene streep door de rekening halen. Het maandelijksch bericht van het landbouwkundig bureau te Washington toont aan, dat het gemiddelde cjjfer der wintertarwe is gestegen, de berichten der handelsagentschappen luiden voor den tijd van het jaar niet onbevredigend en de Spoorweg-ontvangsten toonen over het algemeen eene verdere kleine ver betering bg verleden jaar aan. Terwijl gedurende de eerste helft der vorige week Londen vaste koersen zond, hetgeen voor eene kalme opvatting der Cubaansche kwestie pleitte, was hier de stemming voor Amerikaansche waarden wederom ongeanimeerd, met uitzondering van den dag ntr— Hemelvaartsdag, toen ook onze markt voor de Yankees" een beter aanzien had, welke reprise zich evenwel des Zaterdags niet konde handhaven. Speciaal dient de aandacht te worden gevestigd op de voortgaande rgzing der aandeelen van de Kansas City groep, eene rgzing, welke door finan ciers, welbekend in de Ver. Staten, ongemotiveerd wordt genoemd, doch niettemin aanhoudt. De toekomst moet loeren, of tot deze» hausse" de groote Turksche trom al dau geene medewerking heeft verleend. Binnenland. 3 Nationale Schuld en Integralen meer gevraagd. Binnenl. Sporen aangeboden en lager. Stedelijke leeningen nagenoeg onveranderd. De Europeesche markt leverde weinig belangrijks op; de stemming bleef vast, doch de omzetten waren uiterst beperkt eu de koers variatiën van geringe beteekenis. Zuid-Amerikaansche Staatsfondsen, vooral Brazi lianen en ditmaal zelfs Uruguay in vaste houding, minder door aankoopen van ons publiek, dan wei door de sterke vraag voor Londen, waar men zich na de rijzing van Argentijnsche waarden, voor deze afdeeling blijft interesseeren. De koloniale afdeeling was wederom zeer zwak onder leiding van aandeelen Nederl. Handel-Maat- schappij, welke op geruchten van een minder gunstig dividend vrij sterk achteruitliepen, circa 3 om zich echter met 1 te redresseeren. Enkele tabaks-culture aandeelen leden door den ongnnstigen afloop der veilingen te Rotterdam, zoowel als door contramine-odekkingen, doch voor anderen weer werden hoogere koersen besteed. Koninkl. Mij. van petroleumbronnen-aandeelen gevraagd. 6 °/0 Transvaal Spoor-aandeelen blijven stijgen op aankoopen te Berlijn. Geld op prolongatie fluctueerende tusschen 3 en 4 welk laatste cijfer het Blot der week was. Wisselkoersen zeer vast, niettegenstaande het geld niet «eer ruim was. Londen12,10. Parijs48,07. Duitschland59,25. 35lste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse (3e week). Prijs van f ÏOOO. No. 63%. lOO, 14920. lOO, 8825. Prijzen van f TO. 430 436 449 2571 2585 2592 2618 6377 10868 20492 Nieten. 426, 431, 441, 1330, 1349, 2501, 2506, 2511, 2515 2543 2550, 2568, 2596, 2612, 2631, 2634, 2636, 2644 2646. SftSgS.'Sk'3* 6385' 6393' ADVERTENTIES!. v Den 25'"' Mei hopen onze geliefde Ëfe Ouders: D. J. CHRISTIAANSE en C. G. GROENEWEGE hnnne Ü.VJarigc Bchtvereenieina te gedenken. Tholen, Mei 1896. Hunne dankbare Kinderen. -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1