ZIERIKZEESCHE JYIEUWSBOM. Donderdag 21 Mei 1890. HERIJK. Paardenmarkt en Weekmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6770. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesclie Nieuwsbode" Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. De burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de Paar<lenmarkt in d»t jaar- zal plaats hebben op WoénSflaK Reu 3 Juui o.k„ en dat op dien dag tevens tie gewone Marltt- (la«r zil worden gehouden, in plaats van op Donder dag daaraanvolgende. Zierikzee, den 43 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Tijdvak 1896-189:. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat de Herplf der Maten en Gewichten gedurende het herijk-tijdvak 1896—4897 voor deze gemeente zal plaats hebben te Zierikzee, in het gewone IJklokaal op het Raadhuis, en wel: den 4 Juni voor apothekers, goud- en zilversmeden enz. (fijnere weging) van 4—4 uur; den 2 Juni voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten van 9-12 en van 14 uur; den 3 en 4 Juni voor ijkplichtigen, wonende in Wijk A, van 9—12 en van 44 uur; den 5, 6 en 8 Juni voor ijkplichtigen, wonende in Wyk B, van 9—12 en van 1—4 uur; den 9, 10 en 11 Juni voor ijkplichtigen, wonende in Wijk C, van 9—12 en van 1—4 uur; den 42 Juni voor ijkplichtigen, wonende in Wijk D, van 9—42 en van 44 uur; en den 13 Juni. Zij verwittigen voorts de ijkplichtigen: 1°. dat de voorwerpen schoon en droog ten herijk aangeboden moeten worden en zich in zoodanigen toestand moeten bevinden, dat eene verificatie en stempeling mogelyk is; 2». dat lengtematen, voorzien van merkteekenen of aanwijzingen van onwettige maten moeten worden af gekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden 3o. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram- gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Ministeriëale beschikking van den 46 April 1872, No. 193); 40. dat belanghebbenden zich bij de terug-ontvangst van hunne .voorwerpen moeten overtuigen, dat deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk g dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 5". dat 11a het einde van den termijn van den Heryk (1 September 4897) het gebruiken of voorhanden hebben van maten of gewichten, niet voorzien van het goed keuringsmerk <7, verboden en strafbaar is; en 6°. dat het iaatst geplaatste goedkeuringsmerk gedurende minstens twee jaren ongeschonden moet blijven bewaard, en dat voorwerpen, waarvan dat merk onduidelijk wordt, andermaal tot den Herijk moeten worden aangeboden, waartoe belanghebbenden zich tot den IJker, chef van dienst te Middelburg, kunnen wenden. Zierikzee, den 20 Mei 1896.' De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. •loll&iliiCSburg, 18 Mei. De toestand is hier voor mijnzaken eu andere nijverheid weinig geruststellend. Barnato, die bier nagenoeg deeenig overgebleven groote eigenaar is, zegt, dat hij ver plicht zal wezen zijne mijnen te sluiten, als de regeering niet vóór Woensdag eene beslissing neemt over het vonnis der gevangenen, aangezien hij naar Kaapstad denkt te gaan om de zittingen van het parlement bij te wonen. De verkoop van Barnato's eigendommen, tegen heden uitgeschreven, is eenige dagen uitgesteld, in afwachting van veranderingen in den toestand. Volgens het algemeen gevoelen zullen ook andere mijnen verplicht zijn den arbeid te staken. Engeland. Londeu, 18 Mei. De Daily Telegraph ont vangt uit Pretoria van Zaterdag bericht, dat groote opgewondenheid veroorzaakt is door de opneming in den Johannesburg Times van een facsimile van Jameson's plan tot inneming en bombardeering van Pretoria, dat naar gemeld wordt, gevonden is in de bagage, na den slag bij Doornkop. LiOiulcu, 18 Mei. In het Lagerhuis deelt Chamberlain mede, dat Sir de Wet de wensch te kennen heeft gegeven om gezondheidsredenen zjjn ambt te mogen neerleggen. Aan dit verzoek is vol daan en tot zijn tijdelijk opvolger is benoemd de heer Cloete. Een definitieve benoeming van een opvolger zal echter niet geschieden zonder vooraf gaande besprekingen met Sir Hercules Robinson. Aangaande een definitieve beslissing betreffende de gevangenen is nog geen mededeeling ontvangen. In de haven van Huil heeft Vrijdag een on geluk groote schade aangericht. De deuren van een nog onvoltooid havenbassin zijn bij het opkomen van den vloed bezweken en het water uit een aangrenzend bassin daar binnengestroomd. Ver scheidene schepen werden meegesleept door den geweldigen waterstroom; twee daarvan zonken; een visscbersvaartuig werd verbrijzeld en twee andere bekwamen zware averij. De schade bedraagt 2,500,000 fr. Geen mensch bekwam letsel bij het ongeluk. Rusland. Moskou, 18 Mei. Het keizerlijk paar is voor de kroningsfeesten te half zes hier aangekomen, en verwelkomt door alle aanwezige grootvorsten en de vorstelijke persoonlijkheden uit het buitenland. In weerwil van den regen, die in stroomen neer- plaste, begroette een menigte van dnizenden de voorbijrijdende koetsen met gejuich. België. Courtois, de gewezen Brusselsche chef van politie, die gearresteerd is als verdacht van medeplichtig te zijn aan den moord op mevrouw Herry en aan vóór twee jaren gepleegden jnweelendiefstal bij den graaf van Vlaanderen, schijnt in nog heel wat meer misdaden de hand te hebben gehad. Dagelijks hoopen de bewijzen zich op, dat hij schandelijk misbruik heeft gemaakt van het vertrouwen, dat zijne betrekking inboezemde. Van den diefstal bjj den graaf van Vlaanderen moet Courtois reeds beschuldigd zrju kort nadat deze misdaad bedreven was. Dejustitie weigerde echter de aanklagers te gelooven en schijnt heel lichtvaardig te werk te zijn gegaan bij het onder zoek. Natuurlijk zijn de Brusselaars thans, nu Courtois' schuld aan deze misdaad toch is uitgekomen, zeer verbolgen over de houding der justitie en er wordt zelfs gemompeld, dat men toen reeds wist van Courtois' schuld, doch de zaak in den doofpot heeft willen stoppen. Het heet, dat men thans wil be proeven Courtois krankzinnig to doen verklaren, om zoodoende te beletten, dat door hem bij behan deling van het proces onthullingen zullen worden gedaan, die hooggeplaatste ambtenaren zouden corn- promitteeren. De Brusselsche bladen dringen er op aan, dat de justitie in deze zaak het volle licht zal ontsteken. Het schijnt vast te staan, dat Courtois niet zelf den moord op mevrouw Herry heeft gepleegd, maar dat deze begaan is door een zgoer helpers, die zich in het huis der oude dame heeft laten insluiten en tijdens de afwezigheid van dea zoon den moord zou volvoerd hebben. Nederland. 'g-Gravenliage, 19 Mei. T-weede Kamer. De heer Beelaerts verklaarde zijne interpellatie be treffende ontslag van werklieden aan 's rijks patroon- fabriek te Delft in te trekken, sedert hem gebleken is, dat afgezien is van het voornemen om 38 hunner te ontslaan, zoodat hij het doel der interpellatie bereikt had. Bij de hervatting van de beraadslaging over het kiesrecht-ontwerp is de heer Lohman opgekomen tegen de staatsrechtelijke stelling van den heer Kuyper omtrent de volkssouvereiniteit, een leer die strijdt met de Heilige Schrift, geschiedenis, grond wet en het anti-revolutionair program, een stelsel, dat leidt tot ondermijning van elk gezag en vooral het monarchaal gezag. Hulde brengende aan de wijze waarop de Minister zijn beginselen in zijn voorstel neerlegde, zag spreker echter in aanneming van dit ontwerp' de overwinning van het door hem steeds bestreden revolutionair beginsel, dat in 's Ministers stelsel moet uitloopen op algemeen stemrecht, vooral met het oog op 's Ministers meening, dat er nog zoovele slachtoffers van onze slechte maatschappelijke toestanden zijn. Voornamelijk bestreed hij 's Ministers standpunt van toekenning van individueel kiesrecht, de leer, dat alle geschikte menschen kiezer moeten zijn. Daartegenover ont wikkelde hij de wenschelijkheid eener langzame uitbreiding van het kiesrecht, betoogende dat een uiterst beperkt kiesrecht met de Grondwet mogelijk is. Ook achtte hij den tgd nog niet gekomen om aan de arbeiders kiesrecht toe te kenneneerst, nadat hun stand beter georganiseerd is, hebben zij recht op zeker aantal afgevaardigden. Hij voorziet van eene regeling als deze, uitgaande van het recht van het individu, steeds grooter aandrang tot verdere kiesrechtuitbreiding, ook van vrouwen-kiesrecht. Daar hij echter geen kans ziet zijne beginselen te zien verwezenlijkt en ook geen Grondwetsherziening kunnende krijgen, zal spreker, die belastingkiezers goedkeurt, medewerken tot het tot stand komen van bet voorstel, zoolang bet niet strijdt met de Grondwet. Hoewel niet erg voor kiesdwang, ried bij den Minister zich daartegenover niet te sterk schrap te zetten. Hij zal amendementen naar eigen verdiensten beoordeelen, maar gaat met den Minister Van Houten evenals met Tak door dik en dun mede. De heer Vermeulen meende, dat het manifest den katholieken gelegenheid geeft het ontwerp vrij te beoordeelen en besprak voornamelijk het gemeentelijk kiesrecht, dat hij, in tegenstelling met den heer Michiels, juist in deze wet wil geregeld zien ter voorkoming dat de toekomstige Kamer het demo cratischer regelt. Daarom drong bij aan op behoud van het gemeentelijk kiesrecht, doch met verzwaring van de eischen. Voorts verlangde ook hij kiesplicht, maar vooral intrekking van de overgangsbepaling betreffende het toelaten van kiezers-wanbetalers hunner belasting. Spreker was overigens overtuigd, dat deze wet den wensch naar voortdurende uit breiding van kiesrecht niet zal Btuiten, want rust brengt hij niet. De heer Harte, overwegende de politieke gevolgen van verwerping dezer wet, meende uit de tot dus ver door den Minister gedane uitlatingen te kannen opmaken, dat verwerping niet buitensluit oplossing van het kiesrecht-vraagstuk in den geest van het Kabinet-Röell en van de meerderheid dezer Kamer en het lot der wet wel beslist over het miniBteriëele leven van Minister Van Houten, doch niet van het Kabinet-Roell. Verder hield spreker vol, de wensche lijkheid van opkomstplicht der kiezers, tegenover de koele afwijzing van dat beginsel door den Minister. De openbare meening denkt gunstig over stemplicht en hg verzoekt den Minister de lauwheid der stem ming niet in gevaar te brengen door het stellen der portefenillequaestie. De kiesplicht werkt uitstekend in België en spreker schetste reeds een amendement tot invoering van kiesplicht, dat hij zal indienen. Het verplicht den kiezer, die geen redenen van verschooning heeft, (afwezigheid in de gemeente, -70-jarigen leeftijd, ziekte) tot inlevering van zijn stembiljet en straft het verzuim met f 3 boete, na een onderzoek van de redenen door den kantonrechter. Vermelding van den maatregel in bet katholieke manifest was niet noodig, te minder daar het in het ontwerp-Tak scherp was geformuleerd ten op zichte der stemopnemers. Zijns inziens steunt 's Ministers weigering nief*op zakelijke gronden en is zij willekeurig en onredelijk. Met stemplicht vraagt hij geen concessie naar rechts of aan de katholieke partij. De heer Pijnappel verdedigt de stelling, dat niet de vraag is uitbreiding kiesrecht, groot of klein, maar of voldaan wordt aan den grond wettelijken eisch van geschiktheid. Hij acht stemplicht onge- wenscht, doch begrjjpt 's Ministers tegenzin daar tégen niet. Gemeentelijk kiesrecht acht hij volstrekt niet belangrijker dan kiesrecht voor de Kamers. De 'heer De Beaufort (Amsterdam) is in hoofd zaak voor 't ontwerp en tegen artikel 161 en tegen gelijke eischen voor gemeeDtekiesrecht. Rij betwijfelt, dat kiesrechtuitbreiding zal leiden tot spoediger invoering van gewenschte hervormingen, maar ze zal bevrediging schenken. Het zelfvertrouwen van den Minister verheugt hem, omdat daardoor alle misverstand wordt voorkomen, Rotterdam, 18 Mei. Heden voormiddag na afloop der vergadering in het Algemeen Ver kooplokaal, werd de militaire macht in de Boompjes aanzienlijk versterkt, omdat men vermoedde, dat de stakers zich in grooten getale naar het bonds- gebouw zouden begeven. De Boompjes werd geheel afgezet. Op het zien hiervan keerden de werkstakers' terug en viel er niets bijzonders voor. Het 4e bataljon schutterij, onder bevel van den overste H. de Jongh, kwam hedea in dienst. Op verschillende booten in de Boompjes, Wiliems- en Westerkade werd heden gewerkt, ge deeltelijk met eigen volk, equipage of vreemdelingen. Aan de Harwichbooten hervatte hedenmorgen bijna het geheele vaste personeel het werk, zoo ook heden namiddag een groot deel van het vaste volk op de Glasgowboot aan het Willemsplein. De Havreboot Ary Scheffer, die sedert Zaterdag vol lading docb ongelost aan het Willemsplein lag, is heden naar do Westerhaven gestoomd en met lossing begonnen. Op de stoomschepen in de Spoor weghaven en Binnenhaven wordt weder meer gewerkt, 0. a. op de Holland, liggende aan loods 4, met 60 Engelschen. De beide stoombootjes van de stakers varen minder druk dan zij gedaan hebben. Op stroom wordt eveneens op eenige schepen, waaronder met graan geladen, gewerkt, doch vooral op lichterschepen is men ijveriger bezig dan de laatste dagen. Op de Liverpoolboot Dotterel hebben echter 30 Schiedammers, door de stakers daartoe aangezet, het werk, dat zij hedenochtend aanvingen, gestaakt. Voor het geval dat zich, nu eenigen het werk hervatten, ongeregeldheden van de zijde der stakers mochten voordoen, staat de cavalerie uit 's-Graven- hage gereed om terstond herwaarts te komen. Rotterdam, 19 Mei. Tegen gisteren avond was in oud-Katendrecbt een vergadering van vrouwen belegd door de Nieuwe Nederl. Boot- werkersbond.Er waren er vele opgekomen. Nadat bestuursleden van den bond de grieven der bootwerkers hadden uiteengezet, werd door de presidente der vrouwenafdeeling, die opgericht is om de firma Mliller te dwingen toe te geven hetgeen de werklieden eischen, het woord gevoerd, waarbij zij de vrouwen opwekte hun mannen tot staken te dwingen. Een zestig vrouwen meldden zich als lid der vereeniging aan. Denzelfden avond bielden de controleurs op de stoomschepen een vergadering. Er bleek echter niet veel lust om een vereeniging te vormen als onder- atdeeling van den Bootwerkersbond, daar velen trouwens volmondig erkenden geen grieven te hebben. Ook de sleepers zjjn niet tot werkstaking over te halen geweest. Op de Wijnhaven was 's middags de hulp der schutterij en politie noodig bij de lossing van een liebter, terwijl nog te 9 uren 's avonds een 40tal stakers, van haken voorzien en in roeibooten gezeten, trachtten de lossing van een lichter graan in de Scheepmakershaven te verhinderen, hetgeen hun echter belet werd. In den loop van den namiddag kwamen ver scheidene lieden, tot de vaste ploegen behoorende, hunne diensten op de beurtbooten weder aanbieden en gingen aan het werk, zoodat vooral in de nog steeds afgezette Boompjes vrij geregeld gewerkt kon worden. Men hoorde er niet van, dat de werk lieden, na afloop der werkzaamheden huiswaarts keerende, gemolesteerd werden. Uit Antwerpen kwamen veertig bootwerkers, die tegen 6 francs daags, vrjj vervoer, kost en inwoning aan het werk zijn gegaan. De Harwichlijn heeft haar geheele oude personeel weer terug op een drietal na, die ontslag hebben gekregen. Bovendien ligt de Claud Hamilton" nog met werklieden der Great Eastern" op stroom, de 's Gravenzanders zjjn bezig aan de Gothenburgboot »Aegir", de •Balti more" heeft ingesteld dat elke ladingontvanger zijn eigen volk moet *meebrengen, wat zeer goed gaat •Leith" werkt met behulp van Schotten, •Grimsby" met Engelschen en een deel der equipage, Glasgow" met de equipage. Ook de N. A. S. M. en Rotter- damsch Lloyd arbeiden. De bekende Wilson beweegt zich op het bootje der stakers op de rivier om de werkende Engelschen toe te spreken, maar met niet veel succes. Op dit oogenblik is er in de havens geen plaats meer voor nieuwe schepen, alles is vol. 110 zee- stoombooten en 25 zeilschepen wachten op lossing. 19 Mei. De bereden politie, welke heden onverwachts werd in dienst gesteld, baarde groot opzien toen zij, ten getale van tien man met een onder-inspecteur aan het hoofd, de stad doorkrnist. Aan de stoomboot in de Boompjes wordt ge regeld gewerkt; de passage is daar dan ook nog gestremd. De werkstakers houden op de rivier met hun stoombootje nog voortdurend een waakzaam oog. Aan de Javabooten, waar Belgische werklieden aan bet werk waren, wisten de stakers een briefje aan .boord te krijgen, waarop de Belgen beloofden hedenmiddag te zullen staken. De grenadiers zijn in het hótel der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij en in een barer loodsen ingekwartierd. De officieren logeeren aan boord van een der stoomschepen dierzelfde Maatschappij. In het café Centrum te Katendrecht was gisterenavond een vergadering voor de Katen- drechtsche bootwerkersvrouwen, in welke vrouw van Asch verslag deed van haar onderhond met den heer Kröllev, en vervolgt: Vrouwen van Katendrecht, als er nog zijn wier mannen werken op .die booten van Mtiller Co. zegt dan tot ze: gaat nietWant vandaag dien vlerk en morgen dien vlerk en dan weer een been, en eindelijk is uw man een houten kast. Eischt betaling als de boot leeg isl Zegt tot je mannen, dat ze voor eeuwig verloren zijn, als zo nu nog werken, l£n als jullie niet te eten hebt dan zal ik met jnllie de stad ingaan, en huis aan huis zullen we gaan om brood. Ik weet wel dat je niet bedelen mag, en dat je dan naar Veenhuizen gaat, maar laten ze dan alle 6000 vrouwen maar eens naar Veen- huizen brengen. (Gelach). Als hier vrouwen zijn wier mannen nog werken beweegt ze niet te werken. Zegt tot je mannen: »als je 't niet hebt zal ik er voor zorgen, maar staakt". Want moet je man dan altijd maar ezelen Neen, de vrouw is ver plicht te strijden voor den man. Weg met Kröller en leve de staking f (Leve de stakingherhalen allen). Na een hevig tumult, waarvan de hoofdtoon is: Staken 1 Staken! gaat de vergadering uiteen tot Vrijdagavond. De metselaars en opperlieden zullen Woensdag a.B, eene vergadering houden, waarbjj de bazen zijn uitgenoodigd. 19 Mei, des avonds. Het blijft alles stil, doch de staking duurt voort. Aan eenige erts- en graan- booten werd door losse werklieden gewerkt. Wilson en Johnsondie gisteren Amsterdam bezochten, deelden mede, dat zij hedenavond naar Engeland terugkeeren. Zij gaan dan terstond naar Liverpool, waar het jaarlijksch congres der dok werkers wordt gebonden en zullen daar het voorstel doen om f 6000 aan de Rotterdamsche bootwerkers te zenden. Zij twijfelen er niet aan of dit voorstel zal worden aangenomen. Ook de werklieden van de Lloydbooten hebben hedenmiddag gestaakt. De nachtdienst voor de schutterij is ingetrokken en zal worden waargenomen door de grenadiersook de weerbaarheid komt weder onder de wapenen. De Werkmansbond der Herv. kerk verspreidde strooibiljetten, waarin werd aangedrongen op hervatting van den arbeid en gewezen op de onrechtvaardigheid om hen, die werken willen, daarvan af te houden. (Zie telegram). De toestand te Dordrecht is onveranderd. De voor de lossing der »Kingsley" "aangenomen ploeg bljjft weigeren te werken. Men zegt dat de boot morgen zal vertrekken, indien zij niet wordt Daar het goederen-ver voer naar den Rijn grooten- deels stil ligt, waren daar 27 sleepbooten aan de Merwekade gemeerd. In de Heerenstraat te Botterdam werd op de straat liggende gevonden de stadswerker R., die bij het verlaten van een tapperij verraderlijk overvallen en zwaar verwond was. Zijn toestand is gevaarljjk. De dader is onbekend. Vlissiilgen, 18 Mei. Ia de heden gebonden raadszitting kwam 0. m. in behandeling een voorstel van Burgem, en Weth. tot het beschikbaar stellen eener bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van eene door het Rijk te maken rijbrug over bet Marinedok, tot een bedrag van hoogstens f 33,000, zijnde een derde gedeelte der geraamde kosten, bet benoodigd bedrag te vinden nit eene geldleening of zooveel mogelijk uit de opbrengst van te ver- koopen bouwgrond. Dit voorstel wordt na discussie met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Gewin, Callenfels, Delvooije, Loois, van der Bilt, Wibant, Rottier en Chevalier. Het voorstel van Burgem. en Weth., om don Minister van Binnenl. Zaken bij adres continuatie te verzoeken van het heffen van belasting op het gemaal en het gedistilleerd, wordt aangenomen. De zeebaden te Vlissingen zullen 1 Juni worden geopend. middelburg. Het vinden van een jas, gedeeltelijk in het kanaal en gedeeltelijk op den kant liggende, deed Zondag het vermoeden ontstaan, dat dit kleedingstuk wel kon afkomstig zijn van een drenkeling en gaf der politie aanleiding door dreggen een onderzoek in te stellen. Het onderzoek heeft evenwel tot geen resultaat geleid en is derhalve gestaakt. Cioeg, 19 Mei. Zooals men weet was het onder de regeering van Koning Willem JII gebruik om aan den zevenden zoon van dezelfde ouders de namen te geven van den Koning. Gisteren nu werd hier in een gezin, dat van M. van Luik n.l., de zevende dochter geboren. Ia navolging van bovenvermeld gebruik heeft men het kind bij den burgerljjken stand aangegeven met de voornamen: Wilhelmina Helena Paulina Maria, de voornamen der jonge Koningin. Te Heinkenszand sprong eene wild geworden koe over een ijzeren stoephek met scherpe punten voorzien, met het gevolg dat de ijzeren pennen diep in het lichaam van het dier drongen. 's-Gravenpolder, 19 Mei. Aanbevelingen voor ontvanger-griffier van den polder Ooster- Zwake: de heeren D. P. Prumers en L. Schouten te 'a-Gravenpolder, G. H. v. d. Meer Mohr te Goes; voor den polder Middel-Zwake: de heeren Schouten, Prumers en v. d. Meer Mohr. Zierikzee, 19 Mei. Gisterenavond werd in het »Huis van Nassau" alhier de gewote jaarlijksche vergadering der Vereeniging Onderling Hulp betoon" gehouden. Behalve 20 der uitgenoodigde leden, waren 4 donateurs aanwezig. Uit het verslag over het 24e boekjaar bleek, dat in dit jaar aan 124 zieke leden eene uitkeuring is gedaan van f 2149,50. De kosten van beheer bedroegen f 332,30. De totale ontvangst bedroeg f 2999,46, zoodat het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van f 517,66. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. F. de Vos, terwijl in plaats vau den heer D. Troch, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, werd gekozen de heer J. Th. Vermunt. Na afloop der gewone werkzaamheden, betoogde een der donateurs de wenschelgkheid, dat ook in deze gemeente iets mocht worden gedaan voor den ouden werkman. Ofschoon deze Vereeniging geen pensioenfonds is en al zoo ook volgens de bepalingen van het reglement hierin niet kon voorzien, wenschte de spreker (de heer Mr. Cau) dat het Bestuur het denkbeeld in overweging zou nemen, om naast bet ziekenfonds ook een pensioenfonds op te richten. Een der bestuursleden wees er op, dat •Onderling Hulpbetoon" reeds gedeeltelijk hierin voorziet, daar zeven leden eene vaste wekelyksche uitkeering ont vangen, ofschoon zij niet onder geneeskundige behandeling zjjn, zoodat deze thans reeds als het ware een pensioen ontvangen. Een ander donateur (de beer W. C. de Crane) gaf zijn leedwezen te kennen, dat slechts eene som van f.76 per jaar door donateurs werd bijgedragen. Hij noemde deze som te gering met het oog op deze nuttige instelling en hoopt dat het Bestuur pogingen zou aanwenden om het getal donateurs te vermeerderen. De Voorzitter dankte de beide sprekers voor hunne belangstelling in deze. zaak on beloofde deze beide punten in de eerstvolgende bestuurs vergadering ter tafel te zullen brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. Voor de betrekkingen van Becretaris en gemeente-ontvanger te 's-Heer-Arendskerko zjjn 15 sollicitanten. De gemeenteraad van Borsele benoemde tot gemeentebode den veldwachter J. de Hulla op een jaarwedde van f 55. Vlucbthaven op het Krammer De heer J. Varekamp, secretaris der scbippers- vereeniging ^jBchuttevaer", is bij den minister van waterstaat op audiëntie geweest in het belang der totstandkoming eener vlucbthaven op het Krammer, ten behoeve der schipperij. Te Nieuwediep is eene werkstaking uitgebroken onder dö vïsschers, die in dienst zijn van de visscherij-maatsobappij »Triton". Alle botters dier Maatschappij zijn Zaterdag door de opvarenden verlaten. Aanleiding hiertoe gaf het besluit der directie, om het aandeel der visschers in de opbrengst van de vangst met 15 Mei te verminderen. Tot heden genoten de opvarenden van eiken botter samen 60 pCt. van de opbrengst, wat nu volgens het genomen besluit 50 pCt. zou worden, waarmede de belanghebbende visschers zich zoo weinig ingenomen toonden, dat zij besloten op deze nieuwe voorwaarde niet te visschen. Zg wenschen bestendiging van den bestaanden toestand. AT JED. De correspondent der N. R. Gt. te Batavia seint onder dagteekening van Dinsdag 1.1.: Onze post Lam Djamoe werd beschoten. Het weder blijft slecht. Wij hebben vele zieken. Algemeen wordt de 25ste Mei genoemd als de dag, waarop de operatiën tegen Toekoe Oemar zullen beginnen. De vijand, die zeer waakzaam is, heeft overal sterke beatings opgericht. Aan een telegram uit Kota-Radja aan de Soer. Ct., ontleenen wij: »De opgewektheid onder de troepen wordt minder; gisteren meldden zich 52 zieken van één compagnie van het negende bataljon aan. Een sergeant onder hen, die niet ziek werd be vonden, is onmiddellijk gestraft en gedegradeerd. Toekoe Wakil Joesoef, de aanbrenger van het verraad van Toekoe Djohan, thans op Segli ver- toevende, heeft aangeboden drie deserteurs uitree leveren, mits deze de vrijstelling van straf bekomen." Eaulbouw en Weeleel Te 's Heerenhoek is door een twintigtal land bouwers eene afdeeling van den Boerenbond opgericht. Het bestnnr bestaat uit de heeren J. G. P. Timans (voorz.), D. v. d. Dries (seer,), B. A. Remijn (penningm.), J. v. d. Dries en O. Braamse. Het oprichten eener voorschotbank benenevens van eene onderlinge brand-assurantiemaatschappn werd aanbevolen. RE Op de terechtzitting van het Kantongerecht te Goes werd Maandag 1.1. in hechtenis genomen en ter beschikking van den Officier van Justitie «,e Middelburg gesteld, J. M., oud 32 jaar, te Koljjnsplaafc, verdacht van mein-eed in de zaak van T. V. landbouwersknecht aldaar. Dinsdag deed de arrond.-rechtbank te Middel burg uitspraak in de zaak contra le. J. v. d. B. 39 jaar, en 2e. A, v. d. B., 16 jaar, schippers te Wemeldinge, thans gedetineerd, beklaagd van dief stal van een partij oesters van een oesterperceel t-, Ierseke. Zij werden veroordeeld, de eerste tot 4 en de tweede tot 2 maanden gevangenisstraf, beidon met miüdering van den tjjd in voorarrest door gebracht. De eisch van het O. M. was resp. 6 en 3 maanden. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Dinsdag 1.1. eene ongehuwde moeder, die in wan hoop zich met baar kind van bet leven heeft willen berooven, tot 8 dagen gevangenisstraf. 'g ftravenhase, 18 Mei. De klompen- scbntter Dnyvestein heeft bg Ged. Staten appél aangeteekend tegen zijn veroordeeling door den schuttersraad tot 4 geldboeten, elk vjn f 15. Het Hof te 's Hage heeft Maandag 1.1. niet- ontvankelijk verklaard het hooger beroep van den Staat tegen het vonnis van de Rechtbank te Mid delburg, waarbij de belastingplichtigheid van den Staat tegenover den polder Walcheren is aangenomen. R E it k M I E U W Beroepen bij de Geref. Gem. te Yerseke, Ds. J. A. Goedbloed te Nieuwendijk bij Aliakerk; té Kamerik (prov. Utrecht) Ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Beroepen te Dreischor de heer J. J. Hombnr r cand. te Middelburg. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem te Aalten^ door ds. W. C. Mense te Westknpelle. ZlCl*ll&ZCC. Naar men met zekerheid ver neemt, zal de stoomboot •Zeeland" op 18 Juni as eene reis naar Terneuzen doen ter gelegenheid van het op dien dag aldaar te houden Zendingsfeest Genoemde boot zal dan ook te Stavenisse passagier opnemen. O rc p E R IJ s. Benoemd tot onderwijzeres te Wilhelminadorp mej. F. J. Bourdrez, thans als zoodanig to Veert? De heer A. Pienot te Middelburg heeft bedankt R8 B s in 7°.°rr T<!?r «««-«amen der totV-Wktf'Zuifen. Pl3a,S iS »4 Mej. B. van Luijk van St. Annaland, onlange geslaagd voor onderwgzeres, is benoemd tót onder- wgzeres te Krimpen aan de Lek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1