ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 Mei 1899. Tweede Blad. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. ff Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1 80. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6769. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierilizeesche Nieuwsbode" Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren voor de belasting op het personeel dezer gemeente, dienstjaar 1895/96, t. w. no. 9. 6 m. recht en nof 10, 3 m. recht, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 16 Mei 1896. D. VAN DER VLIET, Weth. l.O-Burgem. Nederland. Maastricht, 15 Mei. Ondanks de bekend making van de firma Regout dat hedenochtend te 7 ure de termijn zou verstrijken waarop de werk- stakende glasslijpers nog tot de fabriek zouden worden toegelaten, heeft geen van dezen het werk hervat. Rotterdam, 15 Mei. Het was gisteren hier zwart vaD de wandelaars langs de kaden, doch er gebeurde niets bijzonders, zoodat ook aan een deel der politió eenige rust gegund kon worden. Schutterij en mariniers deden ook bij gedeelten dienst. Toen het donker werd, werd van de oorlog schepen met de electrische zoeklichten voortdurend de omtrek verkend, hetgeen een aardig effect Er is sprake dat heden een Engelsche volksleider, zekere Wilson, zal overkomen om met het bestuur van den Bond te overleggen. Heden is eene vergadering van bootwerkers gehouden. De firma Miiller had door tusschenkomst van den burgemeester aan den Bond bekend gemaakt, dat zij voortaan 5 cents per last zou uitkeeren. Dit zou echter betaald worden met een weekloon van vijftien gulden en afrekening aan het eind van het jaar. Ofschoon het meerendeel van het Bestuur voor hervatting was, besloot de vergadering van 8000 bootwerkers bijna eenstemmig dit voorstel niet aan te nemen en de werkstaking te handhaven. Rotterdam, 16 Mei. Heden morgen togen 150 vrouwen naar den burgemeester om met hem de werkstaking te bespreken. Hij zeide daarover niet te spreken te zijn; maar handhaafde in dezen zijn standpunt als burgemeester en zou desnoods met den sterken arm waken voor de rust en de orde. De stoet trok daarop naar het Bootwerkeishuis en deelde den daar wachtende vrouwen den uitslag van hut bezoek mede. Nadat eenige liederen waren uitgedeeld, ging men iu optocht naar het huis van den heer Kroller, hoofd der firma Mtiller. Deze ontving eene deputatie van de vrouwen en ver dedigde zjjn standpunt, doch beloofde de gedane verzoeken in overweging te zullen nemen. De orde werd nergens verstoord. Eene vergadering van schippers besloot gisteren avond niet meer te werken vóór de strikt geëin digd is. Alhier is eene vereeniging van bootwerkers- vrouwen opgericht, die de mannen zal steunen in de werkstaking. Zes a zeven honderd vrouwen waren in de eerste vergadering tegenwoordig. 17 Mei. Heden morgen ten half 10 uren waren wederom meer dan 2000 bootwerkers in de groote zaal van het Verkooplokaal bijeen. Voorzitter was de Heer. Het lid van het Engelsche Parlement Wilson deelde een en ander mede omtrent de werkstakingen in Engeland en spoorde de Rotterdamsche bootwerkers aan, zich zoo te blijven gedragen als zij tot, nu deden, n.l. zich niet laten opwinden door politie, soldaten en oorlogsschepen, maar eenvoudig de armen over de borst kruisen en glimlachen. Nadat nog velen in min of meer opgewonden toon het woord hebben gevoerd, werd besloten de staking voort te zetten. Des namiddags ten 5 uur was hetzelfde lokaal weer stampvol en velen wachtten daarbuiten. In deze vergadering werd medegedeeld, dat de Burge meester heden morgen een schrijven heeft ontvangen van de firma Miiller, waarin deze verklaart 5 cent per last voor het ertswerk te zullen betalen. Na eene zeer rumoerige vergadering, waarvan wij in het volgend no. een meer uitgebreid verslag hopen te geven, werd besloten de verdere behandeling dezer zaak op morgen voort te zetten. (Zie Brieven uit Rotterdam). -Bij den Rotterdamscbeu gemeenteraad is weder een plan ingediend tot uitbreiding van kaaimuren. Volgens het plan van den havenmeester en den directeur der gemeentewerken zal aan de Regeering machtiging gevraagd moeten worden tot verlenging van de Prins Hendrikkade, terwijl voorts een stratenplan tot bebouwing van dat terrein is ont worpen. De kosten van dit een en ander worden geraamd op f 490,000. Dordrecht, 16 Mei. Het oude land van Strjjen heeft besloten aan de concessionarissen voor eene stoomtramlijn DordrechtNumansdorp, de heeren A, J. A. de Bosson en Mr. P. J. F. H. v. d. Rivière, ten behoeve van die tramlijn, te verleenen eene jaarljjkscbe subsidie van f 25 gedurende tien jareD en eene jaarlijksche subsidie van f 150 gedurende 50 jaren. Scliooildijkc. Baas W. van Sasput kocht een kalf op een publieke verkooping, liet dit staan op de hoeve en nam natuurlijk bij vergissing, een veel beter kalf mede. De kooper van dit duurdere kalf was met den ruil niets ingenomen, doch waar was zijn kalf gebleven Twaalf dagen na de verkooping werd het kalf door de politie in beslag genomen in een weide, die door haas W. gebruikt werd. Het goedkoope kalf zou wel eens een duur kalf kunnen worden. Baas W. is een Tholenaar. St. /tlinalaml, 15 Mei. Door Ingelanden van de Polders Ammersdijk, Breedenvliet, Ondeland met Ravensoord is tot hnn vertegenwoordiger in den Djjkraad van den Calamiteusen Suzannapolder benoemd de heer P. Brujjnzeel alhier, en zulks in de plaats van den heer D. Goedegebuure, die 1 November a.s. als zoodanig moest aftreden. In de op heden gehouden vergadering van het Waterschap St. Annaland werden behandeld en vastgesteld de verschillende rekeningen over den dienst 1895/6 en de Begrootingen voor den dienst 1896/7. De rekening van het Waterschap sloot met een goed slot van 227,43s, die van de Algemeene Watering met een kwaad slot van f 136,90, die van Oudeland en Ammersdijk met een goed slot van f 377,46, die van den Breedenvliet- polder als voren met f 28,40s, die van Suzanna polder (binnenbeheer) als voren met f 28,09s, die van Pluimpotpolder als voren met, f 11,34s, die van Mariapoldor als voren met 11,51. De verschillende Begrootingen werden vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som als volgt: Waterschap f 2315,64s, Algemeene Watering f 847,91, Ondeland en Ammersdijk f 4772 06s, Suzannapolder (binnenbeheer) f238,51, Breedenvliet- polder f 800,13s, Mariapolder 63,87, Pluimpot polder f 91,92s. Het Djjkgeschot werd bepaald voor: Oudeland en Ammersdijk op f6, Suzannapolder f 3, Breeden vliet f 4, Maria f 4,25, Pluimpot f 4 per Heet., tegen respectievelijk f 5,25, f 8, f 3,25, 4 en f 4 in de vorige dienst. Ter vervulling der vacature door de periodieke aftreding als Gezworene van den heer D. Goede gebuure op 1 Augustus 1896, werden op den staat van voordracht geplaatst als No. 1 de heer P. Brujjnzeel, als No. 2 de heer D. Goedegebuure en als No. 3 de heer J. Boogaard. Bij nadere behandeling van het voorstel tot het begrinten van al de aardewegen in de verschillende polders, waarover de stemmen in de vorige ver gadering staakten, werd dit met 35 tegen 2 stemmen verworpen. St. Annaland. j.l. Donderdagnamiddag werd de openbare godsdienstoefening in de Herv. kerk alhier verstoord door een persoon, die zich daar in beschonken toestand bevond. Door de politie uit de kerk verwijderd, is hij- voor beide feiten verbaliseerd. St.-Maartensdijk, 17 Mei. Eene onaan gename verrassing werd gisteren alhier een ploegje veldarbeiders bereid. Bezig zijnde met wieden op den akker, bemerkte een der arbeiders plotseling, dat hem een korrel hagel in het gelaat drong, terwijl een ander een pand van zijn jas doorboord zag. Eene kraai, die gekwetst op het veld neder- streek, doet vermoeden, dat zich in den omtrek een jager bevonden heeft met de bedoeling dien vogel te dooden. Met geneeskundige hulp werd het kogeltje uit het gelaat van den getroffen arbeider verwijderd. Wie hier de schuldige is, zal hoogstwaarschijnlijk moeilijk te ontdekken zjjn, daar de arbeiders n;et kunnen verklaren iemand met een geweer te hebben gezien. Intnsschen moet gezegd worden, dat de betrokken personen een oogenblik in gevaarvolle positie ver keerd hebben. Zierikzee, 18 Mei. Uit het jaarverslag van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut betreffende onweders in Nederland naar vrij willige waarnemingen over 1895 blijkt, dat in dat jaar 43 menschen door den bliksem werden ge troffen, waaronder 15 met doodeljjken afloop, 44 runderen, 5 schapen, 11 paarden, 12 varkens, 2 geiten, 1 kat en 5 vogels werden door den bliksem gedood; 5 schepen en 158 gebouwen van onder scheiden aard werden getroffen, hieronder zijn 20 kerken, 18 molens en 3 fabrieksschoorsteenen. Het aantal getroffen boomen bedraagt 64 en 13 maal werden telefoon-, telegraaf- en andere electrische toestellen en geleidingen door den bliksem beschadigd. Het totaal der opgegeven schade bedraagt de belangrijke som van f 238200. Men seint ons uit Middelburg, dat heden middag aldaar een bejaard inwoner van West- kapelle op straat is neergevallen. Een bijgeroepen geneeskundige constateerde de dood. Door den heer Bastert is als amendement voorgesteld in art. la den minimum-aanslag in 's Rijks directe belastingen, die aanspraak geeft op kiesrecht, van 1 op 3 te brengen. Te Edam moet dagelijks duinwater uit Amsterdam worden aangevoerd door het gemeente bestuur. Alle bakken der gemeente, waaronder één met een inhoud van 125000 L., zijn ledig. Bij een twist heeft zekere T. te Deventer zijne moeder met een mes eene ernstige wonde in den rug toegebracht. De vrouw moest in het zieken huis worden opgenomen. ATJËD. De Telegraaf ontving Vrijdag het volgende telegram uit Ned.-Indië: »De toestand in Atjeh is onveranderd. Gister avond werd van Landjamoe uit eene verkenning ondernomen. De stellingen van Toekoe Oemar konden evenwel niet bereikt worden, daar tengevolge van de overvloedige regens de bruggen vernield zijn. De stellingen van Toekoe Oemar zijn nog bezet en ondervinden weinig nadeel van het bombardement. De regens houden aan en ver hinderen de operation". De Telegraaf deelt per bulletin het volgende telegram uit Indië mede: Een aanval van de marechaussees op de kampong van Toekoe Tjoet Machmoed is verijdeld door de waakzaamheid van den vijand. Toekoe Djohan. De Deli Ct. verzekert, dat generaal Deykerhoff slechts vier uur vóór het begin van de operaties is gewaarschuwd. Het zwartmaken van Djohan was zoo'n dageljjk- sche geschiedenis, dat het een bijzonder gelukkige omstandigheid was die ons voor een vreeseljjke catastrophe bewaard heeft, dat de generaal er geloof aan hechtte. •Omtrent de beweegreden van Djohan's afval verkeert een ieder, hoog en laag, Europeaan zoowel als Atjeher, nog steeds in het diepste duister. Den 28en was hij nog behoorlijk present op de conferentie, waarin het definitieve plan van optreden tegen Lamkrak geregeld werd. Dat hij T. Baid niet wilde te ljjf gaan, bleek uit niets, evenmin dat hij door ons gesteand Lamkrak niet aandurfde. Dat het een lang overdacht, vooruit beraamd plan hij hem geweest is, wordt dan ook sterk betwijfeld, niet slechts in de officieele, maar ook in de handelswereld te Kotta-Radja en, bijzondere bekendheid met den toestand op Atjeh ken ik in de allereerste plaats toe aan lieden, die èn door hun jarenlang verblijf, èn door hnn dagelijkschen omgang met Atjeheu van allerlei stand en rang uitstekend op de hoogte zijn van alles wat er voorvalt. Den 29en 's morgens was nog een employee van een der firma's bij Djohan aan huis om hem stalen vau tapjjten te laten zien. •Nimmer gedurende den aau verassingen zoo rijken Atjehoorlog is dan ook door den handelsstand te Kotta-Radja met meer ongeloof en verrassing een nieuwtje ontvangen dau Djohan's ommekeer. En wat zeer opmerkelijk is, verbitterd is men niet; nog blijft men in die kringen hopen zwakjes wel is waar dat door de een of andere tusschen komst een modus vivendi getroffen wordt. Dat er reeds lang op Groot-Atjeh iets broeide, blijkt uit het eigenaardige feit, dat den 24en Maart R. Bandahara (v. Tamiang) zich bij den controleur te Seroewaij vervoegde om hem te vragen of het waar was dat T. Oemar was overgeloopen Hij had n.l. vernomen dat deze zich huiten voorkennis van generaal Deykerhoff naar Penang had begeven, daar veel goudgeld had gekocht, en bij zjjn terugkeer een berisping had gekregen, waarover hjj zoodanig in toorn ontstak, dat hij de zijde van de Company verliet. Dit is een merkwaardig staaltje van de in Indië welbekende »kabar anginl" SPORT. Zierikzee. 18 Mei. J.l. Donderdag hield de alhier gevestigde Wielrijdersvereeniging »de Zeemeeuw", eene door goed weder begunstigden clubtocht naar Bergen op Zoom. Deze tocht, de eerste die zij buitenom het eiland ondernam, is uitstekend geslaagd, en zal, naar wij vertrouwen, door meerdere worden gevolgd. Wij wenschen de nog jeugdige vereeniging toe, dat, bij het organi- seeren van andere dergelijke tochten, een grooter getal sportbroeders zich bij haar zullen aansluiten. Men bedenke dat, om zulke tochten goed te doen slagen, steun noodig is. Welnu, schenkt die aan de vereeniging en laten alle liefhebbers van het wiel- rijden zich opgewekt gevoelen lid of donateur te worden dezer vereeniging. Een statisticus beweert, dat er 10.000.000 wiel rijders zjjn in de Vereenigde Staten, hetgeeu geljjk staat met één rijwiel op iedere 6,3 persoon. Wanneer men daar nu eene belasting op wilde heffen, zou dit een aardig sommetje voor de schat kist opbrengen. De wielrjjders in Moskou betalen o. a. jaarlijks f 18,75 en die in St.-Petersburg f 8 belasting. Hier te lande betalen zij voor hunne liefhebberij nog geen cent belasting; maar dat zal natuurlijk niet lang uitbljjven, want de schatkist heeft geld gebrek, en de rjj wielen zijn trouwens ook reeds opgenomen als grondslag van belasting in de nieuwe wet op het personeel. Strikt genomen was dit echter niet noodig ge weest, wanneer overal de commissiën voor de zoo genaamde bedrijfsbelasting hunne taak zoo opvatten als in eene zekere gemeente, waar houders van rjjwielen ambtshalve voor een inkomen van pl. m. f 1000 hooger worden aangeslagen dan hun werkel jjk inkomen bedraagt. Wanneer dit overal zoo toegepast werd, dan was het spoedig gevonden, en de wetgevende macht had zich de zaak niet behoeven aan te trekken. Een rijwiel-spiegel. Wielrjjders zjjn nooit zeker, dat er achter hen geen gevaar dreigt. Dikwijls hebben ze al eens verlangd naar een paar oogen in den rug, maar aangezien de natuur den mensch slechts twee oogen van voren heeft geschonken, moest men op andere middelen bedacht zjjn. In Amerika natuurlijk weer Amerika is men nu op het gelukkige denkbeeld gekomen een aardig spiegeltje aan het stuur vast te maken. De wiel rijder behoeft er slechts een enkele blik in te slaan om zich te overtuigen of er achter hem rijtuigen of andere gevaarlijke middelen van vervoer in aan tocht zijn. Het spiegeltje is ovaalvormig, zeer eenvoudig en beantwoordt uitstekend aan zijn doel. Yoor dames is het spiegeltje van groen glas, daar zij zich anders te veel over haar verhoogde kleur" zouden ergeren. Landbouw en Veeteelt. Moord- Rcveland, 16 Mei. Gisteren ver gaderde in het lokaal van den heer Lujjendijk te Cortgene het comité van verloting om rekening te doen der laatst gehouden verloting van ®Landbouw- belang". Hieruit bleek, dat er eenig tekort was, dat ten laste komt van de kas der vereeniging. Aanmerkingen kwamen niet voor. Een belangrijk getal loten was meer verkocht dan in vorige jaren, terwijl de onkosten minder dan anders bedroegen. Dienzelfden dag was het in hetzelfde lokaal algemeene vergadering van genoemde Vereeniging. Zes personen, die zich als lid hadden aangemeld, werden aangenomen, zoodat de Vereeniging, die met 16 leden begon, er nu 52 telt. Uit Zevenbergen wordt aau de SteenbCt. Als een bewijs van levendigen handel en duurte der paarden in deze streken kan dienen, dat door de landbouwster V. D. onder Zevenbergen een 2-jarig paard werd verkocht voor de som van f 700 en een anderhalf-jarig paard (harddraver) voor de som van f 750. Koopers werden Fransche kooplui. Boerenbond. In ongeveer 30 gemeenten in Noord-Holland, Utrecht, Overjjsel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg, zijn Boerenbonden gesticht, wier aantal leden op ongeveer 2500 kan worden geschat. Boven dien is nog op tal van plaatsen de stichting van afdeelingen in voorbereiding. Er worden thans in Friesland pogingen gedaan om naast den op te richten Christeljjken Boerenbond, eene zoodanige Vereeniging in het leven te roepen, waarbij van Christelijk geen sprake is. De grondslagen zouden zijn: 1°. invoering van een verbeterd pachtstelsel; 2°. afschaffing der on kosten bij verpachtingen; 3°. bevordering van de belangen der beetwortelen-verbouwers tegenover de suikerfabrikanten; 4°. regeling van het landbouw krediet, zoowel dat, waarbij zakelijke, als dat, waarbjj persoonlijke zekerheid wordt gegeven5°. afschaffing van tusschenpersonen in de verhouding van grond eigenaar en gebruiker; 6°. coöperatie voor de aanschaffing, het gebruik en den verkoop van werktuigen, zaden, meststoffen enz.; 7°. afschaffing van den koppelarbeid8°. uitoefenen van invloed bij de verkiezingen, zoodat tot vertegenwoordigers worden gekozen, zij, die de belangen van den land bouw willen voorstaan in den door den Bond bedoelden zin; 9°. het bezigen van alle middelen en het beramen van zoodanige maatregelen, als kunnen dienen tot behartiging van de stoffelijke belangen der leden van den Bond. RECUTiZAkEM. Tegen den predikant bij de Chr. Geref. gem. te Rijssen is door het O. M. bij het kantongerecht te Goor eene geldboete van f 100, subs. 20 dagen hechtenis, geëischt, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. kE RKNIEU W S. Beroepen bij de Herv. Gem. te Biezelinge, ds. B. M. Mantz, te Baambrugge. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gem. te Biezelinge, door ds. S. O. Los te Zalk. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Nieuwerkerk (Duiveland) door dr. G. J. Weyland, oud-dir. van het Zendelingshuis te Rotterdam. Op het Zuider-Zendingsfeest, dezen zomer te houden op het landgoed »Ter Donck" onder Ridder kerk, zullen als sprekers optreden: ds. J. J. van Noort van Amsterdam (openingsrede), ds. N. de Jonge van Utrecht, ds. H. G. de Jonge van Dordrecht, zendeling S. A. van Balen van N.-Guinea, de heer Zalman, zendeling onder Israël, ds. J. van 't Hooft van Vlaardingen, ds. A. Loeff van Dordrecht, zendeling Hendriks van Boeroe (Nederl.-Indië), ds. J. H. Feringa van Klundert (afscheidsrede) en ds. G. J. A. Jonker van Haarlem (slotrede). Op het 18 Juni a.s. onder de gemeente Ter Neuzen te houden Vlaamsch Zendingsfeest zullen de volgende sprekers optredenzendeling S. A. van Balen van N.-Guinea, C. Geel van Alfen aan den Rijn, ds. W. H. Oosten van Middelburg, ds. J. van Andel van Gorinchem, ds. W. A. Keers van Veere, ds. J. Vermeer van 's Gravenhage en ds. N. de Jonge van Brussel. O H D E R H 11 Tot onderwijzer aan de openb. lagere school te Biggekerke is met algemeene stemmen door den Gemeenteraad aldaar benoemd de heer A. Bosselaar te Serooskerke. Met den benoemde stond op de voordracht de heer A. Kooiman te Wolfaartsdijk. De eerste Annaprjjs, die jaarlijks aan de verdienstelijkste inwonende leerling der kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem wordt uitgereikt, is dit jaar toegewezen aan mej. J. J. M. Bolle van Zonnemaire. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Leiden is tot arts bevorderd de heer K. O. Crucq. St- Aniialand, 15 Mei. Voor de vacature in het onderwijzend personeel aan de openbare school alhier hebben zich twee sollicitanten zg per last voortaan geen 5 maar 4'/o cent kon betalen, omdat de firma Müller door bare nieuwe loonregeling goedkooper kon werken. Op dit woord was de crisis uitgebroken. En de bootwerkersvereeniging besloot, dat de werkstaking althans op de booten algemeen zou zjjn. Ik moet tot mijn spijt zeggen, nu weer ervaren te hebben, dat men zulk een kaaiwerker kan wijs maken wat men wil. Die luipjes gelooven voor een goed deel, dat zij alle schade zal terug bekomen eu dat de firma Müller alles moet betalen. Deze firma heeft gedaan wat zjj kon en zelfs aangenomen, het loon te berekenen alsof er 5 cent per last werd betaald, dezelfde prijs die de andere firma zeide om Müller's concurrentie niet meer te kunnen betalen. De burgemeester heeft aan het bestuur van den Bond van bootwerkers dit goede nienws overgebracht en de bootwerkers hebben, het ver worpen. Toen hebben vier van de eerste cargadoors firma's goed gesproken voor de belofte van de firma Müller en dit per aanplakbiljet bekend gemaakt. Maar nog altijd is het niet bekend, dat de werkstaking is geëindigd. Sterker dan ooit is thans de meesleepende invloed van de leiders gebleken. Deze volgen steeds een zelfde tactiek. Zij zetten eerst op alle manieren de zaken zoo uiteen, dat de hoorders in de heilige overtuiging verkeerendat zij geplunderd en bestolen worden. Zijn ze dan gloeiend dan wordt er over werkstaking gesproken en dan zeggen de leiders terstond: neen, dat niet. Maar de menigte overschreeuwt hen en, ja nu kunnen zij het niet helpen, nu zijn zij er af. Gij wilt werkstaking zeggen zij, en wij zijn er tegen. Maar wij bukken voor uw wil. En als ge dan werkstaking begint, doet het dan goed en dan allemaal I Die lessen van de als dusver zoo onnoozele aanvoerders werken goed: de een steekt den ander aan en een paar dagen tijds liepen er 6000 man leeg. Zoo doende bedreigt deze ziekte de geheele scheepvaart en het geheele fabriekswezen. De aan voerders hebben in hnn blufferige taal al gesproken van de fabrieken ook. Maar dat zullen we laten loopen, evenals hnn kas, die, beweren zij, onuit puttelijk is. Maar de scheepvaart? Er zijn een aantal schepen, waar de menschen wèl werken en wèl werken willen. Dit zijn bodems van vreemde nationaliteit. Uit werkstaken volgt dwingen tot werkstaking. Dit is een vaste regel, die ook hier geldt. Duizende menschen zouden willen werken, doch dnrven niet omdat zg met een pak slaag en erger worden bedreigd. Wanneer nu de vreemde schepen zich van vreemd volk gaan voorzien, en daarop zal bet uitloopen, dat zonden hotsingen en ernstige gevolgen 1 kunnen hebben. En daarom is het goed gezien van i de Regeering hier intjjds eenige oorlogsschepen te zenden, welke wel beletten zullen dat de vreeïiiSfl-- vlaggen hier niet geëerbiedigd zouden worden. Mijns inziens dreigt deze werkstaking, wanneer zij niet spoedig wordt bezworen, Rotterdam als havenstad met zeer zware verliezen. Alles wat zij met den Waterweg hebben gewonnen, kunnen we door de onwijsheid der menschen weer verliezen. Op dit ernstig oogenblik wil ik over de maatregelen der overheid niet spreken. Ik zal dat spoedig doen in een volgenden brief, wanneer de werkstaking, hoop ik, tot het verleden behoort. /I ERik/EE. TIJD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. De bezoldiging bedraagt f 550 met verhooging tot f 600. Brieven uit Rotterdam. XI. Van onzen particulieren Correspondent. s een donderslag is over onze stad voor enkele dagen de werkstaking gekomen, de werkstaking op groote schaal, zoo iets als een begin van zelfmoord. En niemand die er eenig vermoeden van hadl Dat kwam zoo maar in eens. Ik zal trachten u de oorzaak van deze beweging in het kort te schetsen. Zij ligt dieper dan men wel zou denken. Het is hier niet de auaestie van meer loon of minder loon, wat men ook redeneere. Het is hier de vraag of het oude vrijgevochten stelsel, zooals men dat noemt, zal blijven bestaan of niet. Men moet weten dat de groote booten, welke hier hun ladingen aanbrengen, worden gelost door zoogenaamde losse werkers, welke door bazen worden aangenomen. Deze bazen krijgen van de cargadoors een vaste som voor de lossing en men behoeft niet te vragen of deze bazen riemen snijden van het leer van een ander. Maar toch, omdat van het vlngge lossen van een boot veel afhangt, maken ade bootwerkers toch nog een aardige verdienste. Door hard, veel te hard werken kunnen zij wel een f 20, f 30 en meer per week verdienen. Let op, per week als ze een boot hebben. Maar er zjjn natuurlijk tijden, dat ze in het geheel geen boot hebben en das niemendal verdienen. Dan ziet men ze bij troepen wachten aan de kaden, dag in dag uit, vergeefs. En als dan een schip of meer schepen komen dan moet men niet vragen op welke wijze de bazen hun menschen aannemen. Nu zou men zoo zeggen, dat dit een door en door ongezonde toestand is. Veel beter zou het zjjn dat de cargadoors een vast personeel aanhielden, dat vast loon kreeg. Ongelukkigerwjjs laten de zaken der meeste cargadoors dit niet toe, om de kans te wagen. Maar één firma heeft het toch kunnen doen om hare uitgebreide zaken, dat is de firma Wm. H. Müller Co. Zjj was de eerste die de electrische kranen bij hare booten gebruikte en toen daardoor een man minder bij het lossen noodig was en er een werkstaking ontstond, heeft zjj een vast korps van 150 bootwerkers tegen een vast loon van 15 's weeks in dienst genomen. Deze menschen hebben dus vast werk, althans vast loon en bovendien nog enkele andere voordeelen. Nu moet men wel begrijpen, dat er verschillende rubrieken van bootwerkers zjjn, die in granen, in hout, in ertsen enz. De firma Müller nu verlaadt meest ertB. Maar zjj is niet de eenige, die dit doet, en het is juist deze staking welke door een andere firma is uitgelokt. Deze, Jos. de Poorter genaamd, vertelde dezer dagen aan hare losse werklieden dat 19. 20. 21. 22. 23. 24. z. o. 25. 26. 7 3 6,41 v. 9 10 11 12 13 I voorm. 110,16 n. I nam. Tjjd.van H.W. te Dordrecht L.W. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. u. m. 6,54 7.14 7,52 8,13 9,0 9,25 10,15 10,40 11,30 11,51 0,81 0,50 1,25 1,45 2.15 3,15 u. 5,30 L.W. n. m. 0,15 0,50 1.16 1,57 2,22 3,9 3,30 4.13 4,42 5.14 5,89 6,4 6,29 6,50 7.17 7,35 later. Zeetijdingen. Zierikzee, AANGEKOMEN: 17 Mei. »Princess May", kapt. Owens, van Londen naar Hochfeld. «IRklB ERICH TE mT St.-llaarlciigtl(jk. Bij de Vrgdag j.l. gehouden veemarkt alhier waren aangeroerd 42 stuks hoornvee. De handel was niet druk. Prijzen werden besteed als volgt: Voor jaarlingen ossen en vaarzen van 55— f 70; 2-jarige 120—» 135 3-jarige 180—» 215; vare koeien80—110; kalfvaarzen140—» 160; melkkoeien>155 180. CORRESI'OMPEMTIE. Aan G. te K.! Zendt ons het door~ü bedoelde" dan kunnen wjj er over oordeelen. wELDADiGHEi ri DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de namiddag-godsdienstoefening op Zondag 17 dezer, ten behoeve hunner armen is gecollecteerd een bankbiljet van 85. Zierikzee, 18 Mei 1896. Namens Diakenen voornoemd, F. C. VAN DER VLIET, Voorzitter. H. LAKEN MAN, Secretaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 4