ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 19 Mei 1896. Eerste Blad. In hun geest. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6769. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEK ENDMAK IN G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van het Bestuur der Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachts school te Zierikzee, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uitbreiding van de Smederij op het terrein achter gemelde school, kadastraal bekend sectie A no. 1441; dat op Maandag den 1 Juni aanstaande, te 12 uur des middags op' het Raadhuis dezer gemeente ói de Vergader kamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven 'ot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 18 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. l.°-~ JAN SNELLEN, Secretaris. De beraadslaging over het kiesrechtontwerp is aangevangen. Wij zullen derhalve thans onze beschou wingen staken en met belangstelling den gang van zaken volgen. Daarby is het echter niet onnoodig nog korteljjk te herinneren, hoe de stand der par tijen, of wil men liever, van de verschillende groepen, is. Dit is noodig, omdat er hier en daar al weer legenden beginnen te ontstaan of fabeltjes verteld worden, die bij elke poging tot juiste beoordeeling hinderlijk in den weg staan. Zoo hebben wij ergens de leer aangetroffen, dat eene kieswet eene nationale wet moet zijn eu dus geen partijwet zijn mag. Ja, het is maar naar, wat men onder •partijwet*' verstaat. Eene wet, die alleen en uitsluitend partijbelangen zou bevorderen, mag eene kieswet nooit zijn, mag geen enkele wet zyn. Dat is altyd en onvoorwaardelijk verkeerd. Maar als men bedoelt, dat eene wet, die naar de inzichten van eenige party ontworpen en aangenomen is, eene party wet zou zijn, dan zouden wij wel eens willen vernemen, hoe eene kieswet niet eene partijwet zou kunnen zijnWant zelfs, als men eene wet ontwierp, zonder eenig beginsel en zonder eenig stelsel, dan nog zou in de mate van kiesrechtnitbreiding een oorzaak liggen voor de eene partij om er tegen en voor de andere om er voor te zijn 1 Hoe overigens over het nationale eener kieswet wel eens gedacht wordt, blijkt uit den raad, dien het Centrum aan de Katholieken geeft, om geen •obstructionisms" te plegen, dat wil zeggenzich niot van medewerking tot de kieswet te onthouden, omdat de liberalen, die te zamen de meerderheid hebben, toch de kieswet kunnen maken zooals zy haar hebben willen en me't de eer zullen gaan strijken. Dat zon dus moeten heeten, dat de Katholieken van hunne eischen maar moesten afzien en met van Houten's ontwerp meewerken, om ook een deel van de eer zich te kunnen toerekenen. Is dit te verwachten is dit te vorderen? Uit den mond der kinderen zult gij de waarheid vernemen. Het gele Amsterdammertje" dat de oude conservatieve Amsterdamsche Ct. opvolgde en waarin het conservatieve blad De Liberaal is op gegaan, verkondigde dezer dagen nog eens weer de reeds meermalen weerlegde fabel, dat de hh. van der Kaay c.s. onschuldig waren aan den val van Tak's ontwerp, onschuldig aan de scheuring in de liberale partij. Wij zullen tegen dit fabeltje niet opkomenvoor zooveel noodig, heeft het Vaderland dit al gedaan door o.a. te herinneren, dat zij, die gebleken zijn bij de behandeling van Tak's kieswet niet met de beginselen der Liberale Unie te kunnen meegaan, dit onomwonden hadden moeten verklaren toen er sprake van was hen op het programma der Unie te kiezen. In het naïeve stukje van het geeltje" wasechter iets, dat zeer onze aandacht trokhet verkondigt toch de leer, dat de heeren het ontwerp-Tak hadden willen zien aangenomen, doch voegt er in een tusschenzin hij: zij het, zooveel doenlijk, in hun geest geamendeerd". Ja, ziet u, daar zit hem juist de knoop. Deze onthulling heeft voor ons niets ver rassends, onze lezers weten, dat wij herhaaldelijk hierop gewezen hebben, dat het juist er om te doen geweest is, Tak's stelsel in een ander, het flink- democratische in een benepen-conservatief te wijzigen. Wat het stelsel was, dat men liefst van Tak's stelsel had willen maken, ziet men in het nu aan geboden ontwerp-van Houten. Wij achten, hoewel wij er niets nieuws uit leeren, de erkenning, dat het den anti-Takkianen te doen was om Tak's ontwerp te wijzigen in hun geest van groot belang, omdat zij komt van die zijde en op dit oogenblik. Van die zijde: de politieke redacteur van het geeltje" is de redacteur geweest van De Liberaal, welk blad den steun en de medewerking had van de hoofdmannen in den strijd tegen Tak's ontwerp, ja, eigenlijk werd opgericht met het doel om voor die strijders een orgaan te hebben. Nu is van de zyde der anti-Takkianen altijd bestreden, dat men ingrijpende wijzigitgen in Tak's stelsel wilde, altijd beweerd, dat het eigenlijk maar eigen zinnigheid van Tak was, dat hij hunne onschuldige amendementjes niet wilde aannemen, en om zoo'n klein verschil het heele werk deed mislukken en de wet introk. Welnu, hier hebt ge van onverdachte en goed ingelichte zijde de openlijke bevestiging van wat wij altijd volgehouden en trouwens met de stukken bewezen hebben: zij wilden Tak's ontwerp wel, mits gewijzigd in hun geest. Het is echter vooral van belang, dat die erkenning komt nu. Omdat daardoor zoo duidelijk in het licht komt de onredelijkheid van den eisch, die zonder rechtstreeks naar links gericht te worden, toch naar links bedoeld wordt, dat men ter wille van de totstandkoming dezer wet van pogingen tot ver betering in vooruitstrevenden geest zal afzien. In hun geest willen allen de wet. Dat de kieswet- strijd beëindigd worde, willen allenzelfs zy, die liefst maar allee zouden laten zooals het is, zouden dan toch maar willen, dat dit uitgemaakt werd, zoodat men er verder niet van hoorde. Afdoening dus willen allen. Maar hoe? Er zijn er, velen of weinigen, dit moet nog blijken, die met den minister meo zullen gaan, 't zij dan van ganscher harte, 't zij aarzelend en schoorvoetend. Dat is het rechterdeel der liberalen, misschien ook dat der anti-revolutionairen, hoewel het niet zeker is, of ook niet dezen wijzigingen wenschen in hun geestvoorts zeker enkele roomsch- katholieken. Rechts staat het overgroote deel der roomsch- kathuiiekeii met den eischgeen kiesrecht-uitbreiding zonder correctieven, zonder tenminste kiesplicht; mogelijk worden zij bijgestaan door enkele liberalen van de uiterste rechterzyde, wien ook de minister veel te ver gaatEn links staan de onzen, en staat de linkerflank der anti-revolutionairen, wien van Houten's ontwerp niet alleen niet ver genoeg gaat, maar die zijn stelsel als zoodanig niet kunnen goedkeuren. Nu zal de »eer" om tot van Houten's kiesrecht meegewerkt t9 hebben wel niemand verlokken om van zijne bezwaren af te zien. Daar is de wet niet naar; maar bovendien de bezwaren steunen op beginselen, die men maar niet zoo in eens ter zyde kan stellen. Wij gelooven, dat alle beroep naar rechts om meegaandheid dan ook niet veel baat zal geven. Is er links meer baat te wachten Men beweert, dat de Minister naar links zijne blikken richt. Wij hebben er nog niet veel van ontdekt. Wij gelooven, dat men hier meer te doen heeft met eene erkenning van de noodzakelijkheid voor den Minister om links steun te zoeken; vooreerst, omdat hij naar rechts nooit zoo ver zon kannen gaan, dat aan de daar gestelde eischen voldaan wordt; maar ten andere, omdat van Houten's begin selen toch inderdaad meer links liggen dan rechts, al heeft hij zich tydelyk op een ander standpunt geplaatst. Op dat standpnnt zal hij moeten aanzien, dat de onzen pogingen aanwenden tot wijziging van het ontwerp in hun geest. Niet, omdat zy de kindorachtige voldoening verlangen, om met van Houten's ontwerp te doen, zooals hij met dat van Tak deed. Znlk eene gedragslijn is beneden hnnne waardigheid, en zij zijn van znlk eene honding vrij, volgens verklaring van het Centrum zeker geen partijdig beoordeelaar, die erop wyst, dat de bestrijding van van Honten's ontwerp door de Takkianen lang zoo heftig niet is als die van Tak's ontwerp door de van Honten-manuen. Neen, wanneer zij wijzigingen verlangen in hun geest, is het wel wis en zeker alleen daarom, dat zij die in het belang van volk en land noodig achten. En omdat het hun om het einde van den strijd te doen is. Ware het hun om een ijdelen partijtriomf te doen, wilden zij weerwraak oefenen, niets zon hun gemakkelijker vallen. Het werk te doen mislukken zou thans lang zoo moeilijk niet zijn, als in 1894. Maar, omdat zij het doel bereiken en niet verijdelen willen, daArom is de plicht hun opgelegd te trachten het ontwerp zooveel doenlijk gewijzigd te krijgen in hun geest. Van het beleid van onze geestverwanten in de Kamer, niet minder dan van dat van den Minister, hangt veel af. Er rust een zware taak op hunne schouders. Volgen wy hen daarbij met onze belang stelling en onze sympathie, en met onze beste wenschen, dat voor de democratische ontwikkeling des volks een bevredigend resultaat verkregen worde. Transvaal. Omtrent een hagelbui in het district Lydenburg schrijft iemand aan de Volksstem In den avond van den 6den dezer heeft het van 9 tot 10 uur op Mooiplaats, mijn woonplaats en op de plaats Zondagskraal van P. A. Schoeman, grenzende aan elkander, vreeselijk gehageld. Het hagelen heeft een vol uur geduurd. Sommige hagel- steenen waren zoo groot als hoondereieren. Op sommige plekken lag de hagel 2 voet dik en op de lage plekken zelfs 3 voet. Het kan niet beschreven worden zoo verschrikkelijk weer het was. Myn lemoenboomen zijn kaal geslagen, de lemoenen liggen bij hoopen op den grond. De mielies is weggeslagen, het gras is gelijk met de aarde. Ik was zelfs beangst dat mijn hnis boven mij zon instorten. Toen het weder een weinig bedaard was, moest ik dadelijk met graven den hagel van het dak van myn huis werken. Elke zondaar moet den Heere bidden om bewaard te big ven voor zoo verschrikkelijk een weer. Het was voor ons allen of de oordeelsdag daar was. ■•retoria, 15 Mei. De Uitvoerende Raad heeft besloten, in goedgunstige overweging te nemen de verzoekschriften van de staatkundige gehangenen om verzachting van hnn vonnis. In antwoord op het telegram van Chamberlain van den 13en heeft de Transvaalsche regeering aaa de Engelsche regeering geseind dat het haar aan genaam was, de verzekering te ontvangen dat er een grondig onderzoek zou worden ingesteld tegen de Chartered Company, en dat de regeering dat onderzoek met belangstelling zou volgen. De Uitvoerende Raad van Transvaal heeft het vonnis der rebellen, voor zoover de verbanning betreft, bevestigd. Eén der gevangenen, Grey genaamd, is krank zinnig geworden en heeft zich den hals afgesneden. De Transvaalsche regeering heeft besloten geen fort te Johannesburg te laten bouwen, maar overweegt plannen om er een te Pretoria op te richten. Men zal echter met den bouw er van niet voor het begin van bet volgend jaar een aanvang maken. De uitslag der in Pretoria gehouden verkiezing voor een kommandant is als volgt: op don heer D. J. Erasmus, den aftredenden kommandant, werden 84 stemmen en op den heer A. D. W. Wolmarans 30 stemmen uitgebracht. Daar de heer Erasmus ook in de andore wyken de overwinning behaald heeft, is hij dus herkozen. Afrika. Omtrent het spoorwegongeluk bij Adelia in Algerië wordt nader gemeld, dat de stationschef, aan wiens nalatigheid die ontzettende ramp is te wijten en die gearresteerd is, op zyn kantoor zat te dommelen, toen de militaire trein van Affreville binnenstoomde. Deze trein moest daar wachten tot een andere trein, van de tegenovergestelde richting komende, gepasseerd was. De chef werd wakker bij de aankomst van den militairen trein, liep het perron op en nadat hij op de klok naar den tijd had gekeken, dacht hij in zyn slaapdronkenheid achter den militairen trein op het andere spoor den tweeden trein te zien staan, en meeaende dat beide treinen binnen waren, gaf hij het signaal tot vertrek. Toen de trein was ^eggestoowd, bemerkte do chef zijne vergissing; fe laat echter: zijn fiaiten werd niet gehoord. Ten einde raad, wilde hy de hand aan zich zelf slaan, waarin zijne ambtenaren hem echter verhinderden, hem hoop insprekende dat de twee machinisten bijtijds het gevaar zonden bemerken. Deze hoop bleekhelaas ydel. Amerika. Uit Chicago wordt van den 13a April 11. het volgende bericht: De politie alhier heeft een geval van wreedheid tegen kindereu ontdekt, dat haast ongeloofelyk is. Men zegt menschen gevonden te hebben, die opzet telijk de oogen hunner eigen kinderen bederven, ten einde het medelijden op te wekken en aldns door bedelen zonder werken aan den kost te komen. Er zyn nu twee Italiaansche jongetjes in het politie bureau aan Harrisonstraat, tegen welke die wreed heid gepleegd is. Het zyn de zoontjes van Achille Masselli, die in no. 370 Desplainesstraat woont en nu ook in het politiebureau is opgesloten. De moeder der kinderen werd bedelende in Washington- en Clarkstraat gevonden. Om haar heen stonden drie kinderen, waarvan twee schenen blind te zijn. De oogen der knaapjes waren rood en ontstoken en de vrouw wees daarop en vroeg door teekenen den voorbijgangers om eenig geld in een voor haar staand busje te doen. Een politie-agent bracht de vrouw met de kinderen naar het bureau. Geen hunner kon Engelsch spreken, maar door middel van een tolk vertelde de vrouw een klagelijke geschiedenis. Ze zeide dat ze met hare zoontjes, zes, acht en tien jaren oud, in Desplainesstraat woonde; dat haar man een jaar geleden onder een Btraatspoorwagen op den hoek van de Canal- en Zestiendestraat geraakt en gedood was en dat ze door nood gedrongen met hare kinderen moest bedelen. Het Italiaansche Onderstennings-burean aan Clarkstraat bevestigde dit verhaal. De agent daar zeide, dat het Genootschap voor kinderen eenigen tijd geleden het plan gemaakt had om de kinderen eenigen tyd van de moeder weg te nemen, maar op navraag onder de Italianen aan de Westzy ver nomen had, dat het niet waar was wat de vrouw omtrent den dood van haar man vertelde. De vrouw en kinderen werden in het politiebureau gehouden tot den volgenden dag, toen een Stevige Italiaan daar binnenstapte en met blijdschap door de vrouw begroet werd. Daar ook de man geen Engelsch verstond, werd de tolk weer gehaald en nu bleek het dat de man de echtgenoot der vrouw en de vader der kinderen was, 't welk dan ook ten slotte door de vrouw erkend werd, die het geheele verhaal omtrent den dood van haren man had gelogen. De man werd doorzocht en er werd 40 dollars aan goud en een zilveren dollar in zijn zakken gevonden, alsmede papieren, waaruit bleek, dat hij met zijn vrouw en drie zoontjesden 11 Maart 11. Italië verlaten had. Hij had eene kwitantie voor huur van twee kamers in no. 870 Desplainesstraat voor eene maand. De man werd nu opgesloten en de oogen der kinderen werden door een geneesheer onderzocht, waarbij bleek, dat er bijtend vocht in de oogen gegoten was om ze blind te maken. Man en vrouw zijn beiden ongeveer 56 jaar oud. Noorwegen. Een rechterlijke dwaling. Een man te Stok- marknils in Noorwegen, die onschuldig 6 maanden in preventieve hechtenis en 1 '/a jaar iQ de gevan genis doorbracht, is door de rechtbank, die hem veroordeelde, een schadevergoeding van 5000 kronen {f 3500) toegekend. Volgens de verklaringen van den door de rechtbank in deze benoemden deskundige, is de gezondheid van den onschuldig veroordeelde door de langdurige gevangenschap totaal geknakt. Engeland. Aan het Engelsche Parlement is een opgave mede gedeeld vau de kosten der laatste verkiezingen. Deze beloopen in het geheel 9'/? millioen gulden, ruim 2 gulden de uitgebrachte stem, d. i. een halve galden de stem minder daD by die van 1892. In Ierland is de gemiddelde prijs eener stem het laagst, in Schotland het hoogst. De duurste ver kiezing is die te Bedford geweest, waar de twee candidaten samen meer dan 40,000 gulden hebbeu uitgegeven. En dit zyn nog maar de erkende uit gaven. Eene belangrijke postdiefstal is te Dover ont dekt. Bij aankomst van de postboot Albert" uit Ostende bevond men, dat er twee manden met aangeteekeude pakketten vermist werden. Twintig van die pakketten waren verzekerd; drie ervan bevatten goudstaven ter waarde van f 36.000, en men vermoedt, dat de overige pakketten een bijna eveu kostbaren inhoud hadden. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Duitschland. IterIU"* 16 Mei. Ceremoniemeester von Kotze ia wegens het tweegevecht, waarin hij ceremonie meester von Schrader doodschoot, door de militaire rechtbank tot twee jaar vestingstraf veroordeeld. Het maximum van de straf zou vijf jaar zijn geweest. Het vonnis behoeft nu nog 's Keizers bekrachtiging. Nederland. Maastricht, 16 Mei. Al valt er aangaande de werkstaking geen belangrijk nieuws mede te deelen, toch verdienen eenige bijzonderheden ver melding. En overigens kan noch mag gezwegen worden, nu juist door het meer bestendige karakter, dat de staking heeft aangenomen, de zaak ernstig, diep ernstig wordt. Het Katholieke en godsdienstige Maastricht, waar het gezag steeds werd hooggehouden, doorleeft een crisis, tot welker oplossing de kracht dadige medewerking èn van gezaghebbenden ön van ondergeschikten wordt vereischt. De pogingen, ook van geestelijke zijde tot bemiddeling in het werk gesteld, hebben schipbreak geleden; wellicht omdat ze te laat kwamen. Zeer waarschijnlijk had een krachtig optreden tot verzoening in het eerste oogenblik een gunstige uitwerking gehad, toen de geldelijke steun nog zwak was. De financiëele hulp, die de stakers thans van alle zijden, maar vooral van den Amsterdamschen Diamantwerkersbond ont vangen, stelt hen in Btant nog weken lang vol te houden. Genoemde Boud toch heeft zich bereid verklaard, de benoodigde wekelijksche som van 900 gulden desnoods alleen te zullen storten. Het totaal ontvangen bedrag overschreed in de afgeloopen week verreweg het noodige. Zoo is de toestand. Intusschen leiden de stakers een heerlijk leven en zjj, die steeds gewoon waren aan zwaren en onge zonden arbeid, die grootendeels in staande houding moet worden verricht en wel gedurende een vollen dag van omtrent 10 uren, flaneeren thans in de schoone Meimaand langs 's Heeren wegenin troepjes ziet men ze in de omstreken der stad rondwandelen in de vrije natuur. Want privaat arbeid anders dan binnen hun eigen woning is bij reglement streng verboden, zoodat de meesten, behalve de dagelijksche bjjeenkomsten in 't vereenigingslokaal achter 't café van den Heuvel, Boschstraat, een geheel werkeloos leven leiden. Dat znlk een toestand op de arbeiders zeiven als zoodanig ontzenuwend werkt, is duidelijk. Maar erger is het, dat de geest van verzet ook bij anderen meer en meer vaardig wordt en kwaad willigen kweekt, die zich tegen wet en goed recht verzetten. Zoo weigerden bij de oefeningen der schutterij twee schutters eenvoudig den dienst. Reeds dagen te voren was er door een troepje onder hen een samenspanning tot verzet beraamd. Er zijn echter meer andere voorheelden. Zoo had er in een groote werkinrichting een onverwacht verzet plaats. Hier deed zich het feit voor, dat, en wel in een critiek oogenblik, drie werklieden het werk staakten en den patroon den eisch stelden een vierden, welke wegens totale onbekwaamheid en ongeschiktheid was ontslagen, weer aan te nemen. De patroon, in zijn volle recht, bleef bij zijn besluit. Toen het drietal kort daarna om terugkeer letterlijk smeekte, werd er één, na veel moeite, wegens zwaar wegende huiselijke omstandigheden, weer aangenomen. Uit deze en meer andere voorbeelden, die we zonden kunnen opsommen, spreekt duidelijk de verderfelijke invloed van deze werkstaking op den geest der talrijke arbeidersbevolking in onze stad. Intusschen is het ontslag van het bestuur de gi oote grief der stakers en tevens de oorzaak van de sym pathie van hnn collega's in ons land. Wie van beiden zal moeten toegeven, is moeielijk uit te maken, maar zeker is het dat het heil onzer stad dringend vereischt door een krachtig bemiddelend optreden aan dien toestand een einde te maken. {L. K.) Apeldoorn, 16 Mei. H.H. M.M. de Koning innen zijn heden morgen op het Loo teruggekeerd. Rcucsse. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot gemeente-ontvanger, de heer R. Steur Krz. Zierikzee, 16 Mei. Waarschijnlijk wel tot finale sluiting van het seizoen werd in de Concert zaal gisteren aan leden en geïntroduceerden van de Zangvereeniging »Euterpe" de jaarlijksche uit voering aangeboden. Gaarne brengen wij hulde aan den ijverigen directeur de heer Joh. F. A. Theewis en aan de leden vau Euterpe", voor hetgeen ten gehoore werd gebracht. In den verbrokkelden toestand, waarin de vocale krachten hier ter stede verkeeren, is het een zware taak tot een uitvoering te geraken de onevenredige verhouding tusscheu mannen- en vrouwenstemmen is ook bij Euterpe" een groot bezwaar en het getuigt wel van goeden wil en volharding, dat zoowel de directeur als de leden een dergelijk concert hebben kunnen opleveren, dat werkelijk goed geslaagd is en aan de vrij talrijk opgekomen toehoorders een recht aangenamen avond verschafte. De zeer gewaardeerde medewerking van het strijkorkest van Kunst en Eer", onder directie van den heer S. Klimmerboom, heeft zeker niet weinig tot het weislagen bijgedragen. Een geanimeerd bal hield velen der aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Als curiositeit deelen wij mede, dat toen Zaterdag j.l. een vrachtrijder uit Schouwen hier met zijn wagen kwam, de man bemerkte dat hij een varken van pl.m. 300 pond onderweg had verloren 1 Hij moest natuurlijk terugkeeren. om het beestje te zoeken en vond het dan ook aan den Schelphoek. Zoowel in het binnen- als in het buitenland werd de vorige week den dag herdacht, waarop Jonner 100 jaar geleden de inenting tegen de pok ziekte voor het eerst in toepassing bracht. Dezer dagen kwam een wielrijder voor de schipbrug over de Maas bij Hedel. Hij bezat echter maar vier centen, en het veergeld bedraagt er vijf. Om deze moeielijkbeid op te lossen bood de wiel rijder zyn wiel te koop aan. Na dit bij enkele personen te vergeefs te hebben beproefd, gelukte het hem eindelijk het voertuig voor f 40 van de hand te doen, waarop hij te voet verder trok. Den volgenden dag echter kwam het uit, dat het rijwiel gestolen was geweest; de rijder zelf was nergens meer te vinden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ken wenk aan predikanten. Eene opmerkelijke uiting van den Duitschen Keizer, die een scherpe veroordeeling inhoudt van de door den gewezen hofprediker Stdcker het eerst op touw gezette Christelyk-sociale beweging, werd door den bekenden voornamen industriëel baron von Stumin, een vau 's Keizers vertrouwelingen op sociaal politiek gebied, in eene rede, welke hij den 12en April te Nounkirchen hield, aangehaald. Thans wordt zjj in de Post volledig medegedeeld. Zij luidt aldus: Berlyu, slot, 20 Febr. 1896. •Stöcker is geëindigd, zooals ik u jaren geleden heb voorspeld. Politieke predikanten zijn een onding. Wie Christen is, die is ook «sociaal"; Christelijk-sociaal is onzin en leidt tot zelfover schatting en onverdraagzaamheidhetgeen beide lynrecht in stryd is met het Christendom. De heeren predikanten moeten zich aan de zielen vau hnnne gemeentenaren gelegen laten zijn; zjj moeten de naastenliefde beoefenen, maar de politiek buiten spel laten, omdat die hen niet aangaat. Wilhelm I. R." Tot wie deze mededeeling is gericht, wordt niet gezegdvermoedelijk is 't de geheimraad Hinzpeter geweest, die haar overbracht aaD baron von Stumm, Zonder toestemming van den Keizer zou deze zich wel niet op de woorden van zyn souveroin hebben beroepen en zonder die toestemming had nog minder de juiste tekst er van gepubliceerd kunnen worden. De Vo88. Zeit. zegt er van, dat deze uiting van den Monarch naar vorm en inhoud herinnert aan dergelijke uitspraken van andere leden van hetjtiuis Hohenzollernzij zal een belangrijke plaats innemen in de verzameling van historische koningswoorden. (Arnh. Crt.) VHM i: IU 11 All D DIT IViuwj aar. Tegen Nieuwjaar was het vroeger gewoonte, dat de huismoeders neyaarskouken (nieuwjaarskoeken) bakten, ook kniepkoukjes (knijpkoekjes) genoemd, omdat het deeg, waarvan zij gebakken worden, tusschen de bladen van een tangvormig ijzer neyaars-iezergeknepen en zoo in het vuur ge houden wordt. Dit Nieuwjaarsgebak bestaat uit dunne, schijfvormige koekjes van meel, eieren, suiker, kaneel en boter, die, als zij pas gebakken zijn, opgerold kunnen worden en dan toetertjes heeten. Tegenwoordig worden de nieuwjaarskoeken een voudig gekookt. Thans bakt men dikwyls spekken- dikken, een dikkere soort van koek met schijfjes spek en worst er in. In het Oldambt was dat de gewone oudejaarsavondkost. Vroeger gingen de dagloonersvrouwen en kinderen de week vóór en na Nieuwjaar uit bedelen. Daartoe hadden zij overtreksels sloopenvan kussens bij zich om de giften in te bergen, welke bestonden uit boonen, erwten, gort, schooien (voor deze ge legenheid gebakken wittebrood) en bollen. Dit negaarsloopen is afgeschaft; de gegoeden brengen geld byeen om daarmee de armen te bedeelen. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar liepen de jongens met een rommelpot of een gons (een soort vau eenvoudige viool met snaren van bityltouw. die niet over eene kam maar over eene met lucht gevulde varkensblaas waren gespannen. Ook kon men in de Kerstweek vast rekenen op een bezoek vau negaarszangers en van de snikjongens (dat zijn jagers van trekschuiten). Deze laatsten liepen bij 3 of 4 tegelijk de dorpen af om met hunne hoorns giften op te blazen. Nu echter de trekschuiten vervangen zyn door stoombooten, zyu de snikjongens met hun getoeter verdwonen. In de stad Groningen doen'zij evenwel nog altoos de ronde. In Tivelga en Oldambt luidt men met de toren klokken het oudejaar uit en het nieuwejaar in, bij welke gelegenheid de luiders wel eens het tegen deel van nuchter zijn. Goede vrienden en kennissen wenschen elkaar geluk; men noemt dit kannen neyaarafwinnen. In de dorpen gaan opgeschoten jongens rond om den burgers een schot te vereeren (een pistool voor de deur af te schieten) en negaar af winnen, natuurlijk met de bedoeling om eeu drinkpenning of een paar slokken uit de brandewynskom te krijgen. Daarbij zingen ze: Ik wensch joe veul zing {zegen) in 't negejaar. Geeft men niets, dan klinkt het: Wil je nait geven, den olt {houdt) t maar. Buiten de dorpen wordt niet geschoten. Op Nieuwjaarsdag eet men schooten en bollen, die dikwijls op een tang boven het vuur geroosterd of gekookt worden in een pot met melk of water, en drinkt brandewijn met rozijnen, ook wel brij mit boonenof boerenjongens genoemd. Vroeger hapte men dien drank met een lepel uit een kom of kop, die ook gepresenteerd werd aan de negaarsafwinners. Deze koppen met lepels waren dikwyls van zilver, meestal erfstukken. Die kom mot lepels tusschen een paar Leekster struikjes had altgd de eereplaats in het kabinet. Het vieze gebruik van rondhappen beeft gelukkig opgehoudenieder bezoeker krygt nu een eigen glas. Vroeger kwamen op negaar de dienstboden en de vaste daglooners met vrouw en kinderen den geheelen dag bij den boer te gast, en deze aten en dronken zooveel zij lustten. Ook dit gebruik is afgeschaft. "W!at men zoo al gebruikt onder verschillende namen, bewijst het volgende lijstje, voorkomende in de Wekelijksche Courant De Nijverheid van 13 Mei 1.1. lie meeat Rebruikelïjke vervalschingea van spijzen en dranken. Dr. O. Biinle zond onlangs op de Gewerbe- Ansstellung te Straatsburg eeu verzameling ver- valschingsmiddelen in. Het Journal d.- Phann. von Elsass-Lothr. geeft van eenige dier stoffen de volgende leerrijke samenstelling. Boter: plantenboter, margarine, orleaan, water, reuzel, talk, aardappelmeelpap. Bier: glucose, melasse, drop, glycerine, gentiaan, kokkelkoren, tijloos of pioenzaad, aloe, pikrienzuur, alsemkruid, gagel,' koortsklaver (bitterklee), kwassia, koloquint, wilgenschors, salicylzuur. Brood: klei, aluin. Suikergoed {dragees enz.): gips, suiker stangen uit aardappelstroop. Cacao: cacao-schalen,aardappelmeel,bruineoker. Chocolade: saccharine. Cacaoboter: rundervet,kokosvet,nukoaboter. A z y nazijnzuur, salicylzuur, zwavelzuur, blauwe bessensap, karamel. V1 e e s c hpaardenvleesch, miltvuur- en tuber- kel-bacilleutrichinen, lintwormen, boorzuur, salicylzuur, salpeter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1