ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 Mei 1896. VLOEDPLANKEN. Paardenmarkt en Weekmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 52ste JAARGANG. No. 6767. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïhzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Brengen bij dezen ter openbare krnnis, dat zij, die op de lijst der sollicitanten naar de betrekking van OpsBichter of Helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken wenschen geplaatst te worden, zich daartoe ten kantore van den Gemeentebouwmeester behooren aan te melden, bij wien tevens inlichtingen omtrent de vastgestelde be looning zün te verkrijgen. Zierikzee, den 11 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burger JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal plaats hebben op Wocnsdajj <le» 3 «Juni e.lt., en dat op dien dag tevens de gewone Mnrkt- <lajr zil worden gehouden, in plaats van op Doiuler- daj; daaraanvolgende. Zierikzee, den 13 Mei 1896. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. Pretoria, 11 Mei. De staatssecretaris der Z.-A. Republiek dr. W. J. Leyds heeft aan sir H. Robinson geseind, dat de regeering der Republiek niet gelooft wat zij in de dagbladen leest, dat n.l. de Engelsche regeering zich nog partijdig betoont voor de directeuren der Chartered Company, die een bron van gevaar voor Zuid-Afrika zijn (of is). In een onderhoud met Renter's agent heeft president Krüger het komplot onverdedigbaar genoemd en gezegd, dat de aanleggers gestraft moeten worden. Engeland. De oudste zoon van den Hertog van Cumberland, de 16-jarige Prins George, ligt op sterven. Men verwacht, dat zijn dood aanleiding zal geven tot nieuwe staatkundige verwikkelingen. Bij een schikking, een paar jaren geleden gemaakt tusschen den Hertog van Cumberland en Keizer Wilhelm, en waarbij de Hertog afstand deed van zijn rechten op de kroon van Hanover, was bepaald, dat Prins George Hertog van Bronswijk zou worden, waar nu, in naam van den Dnitschen Keizer, Prins Albert van Pruisen regeert. De Hertog van Cumberland heeft wel nog twee zoons, maar die zijn zoo zwak, dat zij waarschijnlijk nooit de lasten van een kroon kunnen dragen. De geheel-onthouding schijnt in Engeland groote vorderingen te hebben gemaakt, zoodat zij zelfs inbrekers tot bare volgelingen telt. In zeker logement wisten eenige nachten geleden dieven zich toegang te verschaffen, die eene aanzienlijke som gelds stalen. Ook dronken zij een aantal flesschen limonade en gemberbier ledig en rookten daarbij eenige der, fijnste sigaren, maar bovendien dreven zij de kwaadwilligheid zóó ver, dat zij alle bierpompen open zetten, zoodat het buffet overstroomde. Vaten met whiskey, jenover en andere dranken werden ingeslagen en liepen ledig. Eene opmerkelijke bijzonderheid bij deze inbraak was, dat de dieven blijkbaar alleen trek gehad hadden in de tiet be dwelmende dranken -der inrichting. Een agent van politie, die den ganscben nacht bij het hótel op post had gestaan, had niets gehoord. Duitschland. Frankfort, 10 Mei._ Keizer Wilhelm en zijn gemalin zijn, naar aanleiding van den 25n ver jaardag van den Prankforter vrede, alhier aan gekomen. Zij werden ontvaugen door de burgerlijke en de militaire overheid en door de bevolking met geestdrift begroet. Kort na hun aankomst begaven de vorstelijke personen zich ter godsdienstoefening naar de Cathrynekerk. De Keizer zond het volgende telegram aan Bismarck: Door den Frankforter vrede, waarvan de 25e verjaardag zooeven door de onthulling van het ruiterstandbeeld van Keizer Wilhelm op grootsche en plechtige wijze is gevierd, werd het gedenk waardig tijdvak afgesloten, waarin Duitschland tot eenheid en grootheid geraakte en in den raad der volkeren de stelling herwon, die het toekomt. Het is mij een behoefte en een plicht, de onvergetelijke diensten in herinnering te brengen, welke gjj, mijn waarde Prins, hierbij hebt bewezen, en u daarvoor opnieuw mijn dankbare vereering uit te spreken. Nevens den naam van den grooten Keizer Wilhelm zal de naam van den grooten Kanselier in de geschiedenis te allen tijde helder uitblinken en in mijn hart zal steeds een gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid jegens u voortleven. Wilhelm. België. Men herinnert zich nog het ongeluk, dat den 29en Mei 1892 op de Schelde nahij Bath, bij gelegenheid van een zeilwedstrijd plaats bad. Zoo als altijd volgden verscheiden zeilbooten en yachts den strijd. Tusschen deze laatste bevond zich ook de centerboat Admiraal De Ruijter", toebehoorde aan den heer Van Maenen van Antwerpen. Het bootje werd bestuurd door den heer Van Maenen zelf; twee schippers waren belast met bet manocuvreeren der zeilen. Do advocaat Hoefnagels en zgn vrouw deden het reisje mede. Op de beneden Schelde, waarschijnlijk op het oogenblik dat de boot schuins voor den wind voer, deed een rukwiod de boot kantelen. Men slaagde er echter in al de opvarenden te redden met uit zondering van den heer Hoefnagels en een schipper, die in den stroom omkwamen. Mevr. Hoefnagels stelde tegen den heer Van Maenen een eisch tot schadevergoeding in. Te vergeefs werden verschillende pogingen aangewend om de zaak in der minue te regelen. De heer Van Maenen wilde echter geenszins van schadevergoeding hooren, bewerende dat hot ongelnk aan het toeval en niet aan zijne onvoorzichtigheid te wijten was. Hij bood alleen aan, eene inschrijving ten voor- deele der weduwe Hoefnagels uit te lokken, doch deze laatste wilde daarvan niets weten. Ten slotte werd het proces aangegaan. De wed. Hoefnagels eischt 75.000 fr. schadever goeding voor haar zoontje, dat kort na het ongeluk geboren werd, en eene dergelijke som voor haar 26 Nadat haar bij de eerste behandeling der zaak door de rechtbank was toegestaan het bewgs te leveren van de door haar verdediger aangevoerde punten, kwam de zaak Zaterdag opnieuw voor de rechtbank te Antwerpen. Er werd voorlezing gedaan van de verklaringen van verscheidene getuigen en Zaterdag a.s. komen de verdedigers aan het woord. Mr. De Ravenne pleit voor de eischeres, mr. Donnet voor den heer Van Maenen. In België zgn sinds 28 September dertig oud strijders van 1830 overleden. Daar zijn er nu nog 122 van die gewezen woeste Belgen over, aie onderstand genieten, en voorts nog 20 niet gesub sidieerde officieren. Nederland. Ancltloorn, 12 Mei. Ean jongmenscb, Jan van der Hel, had liefdesbetrekkingen aangeknoopt met het meieje E. van de Bntselaar. Om een of andere reden had de laatste hieraan een einde gemaakt. Dit beviel Jan volBtrekt niet en daarvan gaf hij Zondagavond bewijs. Hij ging zgno vroegere beminde bij haar hnis opwachten. Toen zjj eindelijk kwam, maakte lnj een praatje, liep een eindweegs met baar op, haalde onverhoeds een revolver voor den dag en loste op het meisje een schot, waardoor een rib verbrijzeld werd. De misdadiger is gearresteerd en naar Zntfen overgebracht. Het meisje is overleden. Amsterdam, 12 Mei. In de heden alhier gebonden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der NednriL Bank, lahot drndend bepaald op f 78 per aandeel van f 1000 of 7,8 pUt. Herbenoemd werden: als directeur de heer A. L.. Wurfbain en als commissarissen de heeren Mr. H. L. M. Luden, W. A. Viruly Verbrugge en Mr. N. J. den Tex. In plaats van den heer J. P. I. Buteux werd benoemd Mr. G. van Tienhoven. Gisterenavond werd aan de politie kennis ge geven dat een geheel gezin in de le Nassaustraat te Amsterdam ziek te bed lag, vermoedelgk tengevolge ▼an het eten van bedorven vleesch. De geneeskundige die hulp verleende constateerde vergiftiging door bedorven vleesch en noemde den toestand ernstig, doch zonder direct levensgevaar; Aan de politie werd ook medegedeeld dat bg een gezin in de Boomstraat, waar van denzelfden slager vleesch was gekocht, zich dezelfde ver schijnselen voordeden. De commissaris der 3e sectie heeft in beide gezinnen een onderzoek ingesteld, waarbg hem bleek, dat allen ongesteld waren en leden aan diarrhee en braking. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, het gebruik van biefstuk, gekocht bg een aangewezen ossenslager. '-Gravonliage, 12 Mei. Tweede Kamer). Aan den heer Beelaerts van Blokland is verlof verleend op een lateren dag tot den minister van oorlog eenige vragen te richten betreffende het aangekondigd voornemen tot het verleenen van ontslag van werklieden in s Rijks patroon- &lDaarn? i^'de algemeene beraadslaging over de kieswet b6De"lieer Van Kerkwijk meende, dat kiesrechtuitbreiding niet meer i3 tegen te houden en wees op den rustigen tijd, waarin de Kamer haar kan tot stand brengen. Waar door het langdurige debat over het vorige ontwerp de belang stelling aanmerkelijk is verminderd, spoorde hij zijn mede leden aan tot het betrachten van kortheid en tot het brengen van eenige offers, wil er iets tot stand komen. Spr. verklaarde zich voor het ontwerp, omdat hij de kiezersvermeerdermg niet vreest en de oude kiezers door frissche, nieuwe krachten zullen worden vervangen. Alleen is de candid^tste 'ing aan te bezwarende formaliteiten verbonden. Aan het slot zijner moeielijk hoorbare rede huldigde hij den oud-minister Tak, die zijn naam aan kiesrechtuitbreiding verbonden heeft met den wensch dat hij spoedig van zijn ongesteldheid hersteld zou ziin en weer in de Kamer verschijnen. De heer Bool erkende, dat dit ontwerp, in tegenstelling van het ontwerp-Tak, wezenlijke kenteekenen van geschikt heid en welstand inhoudt, achtte kiesrechtherziening nood zakelijk, echter niet zoover dat het algemeen stemrecht invoert, maar wenscht de eischen voor het kiesrecht met te laa<* te stellen, wil men geschikte en zelfstandige kiezers krijgen. Daarom verlangt hij betere kenteekenen dan in dit ontwerp opgenomen, b.v. door verhooging van den 2c>-jarigen leeftijd. Daar het ontwerp hem niet geheel bevredigt, behield h'^De^"h eer "p ij n app el ontwikkelde vooraf breedvoerig, dat geen kiesrechtbeginsel het strijdpunt vormde bij de verkie zingen van 1894 ten betooge. dat de Kamer dus thans staat niet tegenover een voorstel uit die verkiezingen voortgevloeid, doch tegenover het kiesrecht-vraagstuk in zijn vollen om.ang. Ten tweede zocht hij aan te toonen dat de quaestie van al- of niet-uitbreiding van kiesrecht, niet beslissend is by toepassing van art. 80 der Grondwet, dat zwijgt «muit breiding en alleen naar geschiktheid en welstand vraagt. OolT meende hij, dat de noodzakelijkheid van kiesrecht regeling geen anderen wetgevenden arbeid verhindert. Ten derde wenschte hij uitbreiding niet tegen te houden door correctieven en in elk geval zou hij mmmer een k.^- rechtontwerp aannemen om een einde te maken aan de Taak Alleen streeft hij naar een goed einde. De heer Michiels stelde zich de vraag or het v?°^drfa8e" stelsel een ruime uitbreiding van kiezers geeft en ot het 'bevat de positieve kenteekenen, voorgestaan door minister Van Houten Nu had hij tegen verschillende kenteekenen leen overwegende bezwaren en ziet in het bezit van een.g |eld als eisch van welstand juist een deugd van het ontwerp. Ten slotte bepleitte hij de opneming van stemphcht in het ontwerp en verzocht hij den minister dat dwangmiddel voor te stellen indien het niet met zijne beginselen strijdt, terwijl hli tevens aandrong op verwijdering van het gemeentelyk kiesrecht uit het ontwerp. Aan voorstellen daartoe zal hy medewerken. Ongrondwettig is zijn inziens de toekenning van kiesrecht aan belastingwanbetalers. Overigens eischt 's lands belang oplossing van het kiesrecht vraagstuk voora met het oog op de troonsbestijging der Koningin en hy hoopte daarom dat de minister der Katholieke party mogelijk val maken met zijn ontwerp mee te gaan. De heer Bastert vertrouwde dat de minister, wiens stelsel Koed is maarverbetering eischt, zal medewerken teneinde !Ln nationale wet met de kamer tot stand te brengen. Wat de uitbreiding zelve betreft, zou spreker het betreuren, indten de kenteekenen hetzelfde aantal kiezers zal leveren lie hat ontwerp-Tak, dat hem te ver ging. Hij bestreed het couloirstelsel en de candidaatstelhng als inrichting der voordracht, gaat hij mede. „monde De hinderwet in tweede lezing met aangenomen amende- Het^algemeen kieswet-debat wordt voortgezet. ne hier Harte begint met te wijzen op het verflauwen van den drang tot kieswetuitbreiding. Wat het ontwerp betreft, de kenteekenen der regeering zyn zeer zwakke ken- teekenen, die de grondwettige bepalingen in gevaar dreigen jr brengen. Den leeftijd van 25 jaar vindt hij goed, verlaging daarvan acht hij ongewenscht. De overgangsbepaling acht hij ongrondwettig, er zullen kiezers komen, die er thans niet ziin en in 't nieuwe kiesrecht t niet zullen worden. Dit ware een veroordeeling van de geheele kieswet. Stemplicht acht hij noodig en natuurlijk. Ter voorkoming van onthouding zou hij willen, dat hij die zich onthouden wU, dit aan 'tstembureel kome verklaren en anders zal veroordeeld worden. Hü zal in dien geest een amendement voorstellen. De heer Borgesius zegt, dat het ontwerp hem schier in 't geheel niet bevredigt, daar het den hatelyken belastrag- census weer invoert, te hatelyker, omdat die is gegrond op een nieuwe personeele belasting, die principieel veel slechter is als grondslag voor kiesrecht dan de vorige. Wel ziin ook andere kenteekenen opgegeven, maar daaraan ziin zulke moeielijkheden en bezwaren verbonden en «y zullen leiden tot zulke willekeur, dat hij en vele vrienden er tegen zijn. Eigenlijk ware oppositie quand mème nood zakelijk, maar hij en vele vrienden hopen nog op zoodanige verbeteringen, dat aanneming voor hen, zy took door nood gedrongen, mogelijk word' Claimen wy voor, zegt de heer Borgesius, het zal zijn in de stellige overtuiging, dat het ontwerp provisioneel is en een tijdelijk karakter beeft. Hij en ziin vrienden zullen amendementen voorstellen m het stelsel van het ontwerp. Mocht samenwerking onmogelijk blyken, dan zal de regeering op steun dezerzijds niet kunnen rekenen. Rotterdam, li Mei- Omtrent de staking van de bootwerkers alhier kan gemeld worden dat de bedrijvigheid langs de kaden had plaats gemaakt voor doodsche stilte. 81ecbts aan enkele booten werd onder toezicht der politie gewerkt, voor het overige liepen de stakers in groepjes den toestand te bespreken. Ook op Fejjenoord stilte, alleen aan de Java-, de Amerikaansche en Hullbooten werd nog gewerkt. Alles bleef rnstig, hoewel in den voormiddag in de Boompjes een krachtdadig optreden der politie dreigde te zullen plaats hebben door het opdringen der stakers. Het kalme optreden der politie voor kwam echter ernstige gevolgen. Algemeen wordt den bootwerkers kwalgk genomen dat zij niet eerst hunne grieven aan de cargadoors hebben medegedeeld. De Heer, bestuurslid van den Bootwerkersbond, had in den middag een onderhoud met een paar cargadoors. Een van dezen, de heer Hudig, vond het zeer onbillijk, dat, wanneer men grieven had tegen ééne firma, men andere firma's benadeelde door eene werkstaking, die ook aan de haven veel schade veroorzaakte. Tot eenig resultaat leidde het onder houd echter niet en werd op verzoek van het beurscomité onderbroken, omdat de samenloop van beursbezoekers het verkeer belemmerde. Inmiddels waren Zaterdag strooibiljetten verspreid ter oproeping voor eene tweede vergadering op gisteren-morgen in 't Verkooplokaal. Ruim duizend man was er tegenwoordig. Medegedeeld werd, dat het bestuur een voorloopige loonlijst heeft opgemaakt; het stelde voor dat de cargadoors deze door hun handteekening zullen bekrachtigen. Zoodra allen dit hebben gedaan, zal men aan het werk gaan, vóór dien tijd niet. Voorts zou ook niemand den arbeid hervatten, voordat de werklieden, die nu reeds waren bedankt, door hun patroon weer werden aangenomen. De vergadering gaf hiermede hare instemming te kennen. Na eene opwekking om Maandagochtend vroeg tijdig de nog werkende bootwerkers tot staking te overreden, werd de vergadering ten 12 uur gesloten. Uit Schiedam was van de bootwerkers de toezegging verkregen, dat zij de voor Rotterdam bestemde 6chepen niet zonden lossen. Intusachen zijn door verschillende firma s maat regelen getroffen, opdat hedenmorgen den arbeid gedeeltelijk zou kunnen worden hervat, met werk lieden, die genegen zijn om te werken. Politie-hulp werd, zoo noodig, gevraagd en zou werkelijk hedenmorgen het geheele politiecorps diar aanwezig zgn, waar zijn tegenwoordigheid De garnizoenscommandant heeft zich ter beschik king gestéld, om zoo noodig onmiddellijk assistentie te verleenen aan de politie, terwgl ook Hr. Ms. kanonneerboot »Dufa" zich gereed moet houden weder op de rivier ligplaats te nemen. 12 Mei. In de vergadering van bootwerkers, bleek uit de mededeelingen van het bestuur van den Bootwerkersbond, dat de Vereeniging vaa Carga doors, met welke men zich in betrekking wilde stellen, ontbonden was. Vandaar, dat men zich Zaterdag ter beurze tot enkele cargadoors afzonder lijk wendde. Ook sprak men met de firma in kopererts Solleveldt van der Meer, die, overtuigd zijnde, dat haar werkvolk niet te klagen had, ver zekerde bij staking ook onverbiddelijk te zullen zgn. Voorts was nog ingekomen een schrijven van de firma Krupp, dat, indien Maandagochtend 6 uur niet werd aangevangen met werken, de schepen dier firma niet meer te Rotterdam zullen lossen. Overigens strekten alle redevoeringen om het den werklieden duidelijk te maken, dat thans moet worden doorgezet, en dat van terugtrekken geen sprake kon zijn. Een door het bestuur opgemaakte loonlijst, welke als de eischen der werklieden aan de cargadoors zal worden voorgelegd, werd goedgekeurd. Een voorstel om bij de patroons, die deze lijst teekenden, het werk te hervatten, werd echter met groote meerderheid verworpen, doch besloten niet te gaan werken, voordat alle cargadoors geteekend hebben. Tegen hen, die hun woord niet gestand blijven, werden bedreigingen geuit. Door een Schiedamschen bootwerker werd nog medegedeeld, dat ook het St. Anthoniagilde aldaar, bereid was te staken, terwijl ook steun werd ver zocht om do andere bootwerkers over te halen. Een zestigtal verklaarden zich bereid naar Schiedam te gaan. Verschillende firma's hebben bescherming van do politie gevraagd, om met de werklieden, die daartoe bereid zgn, het werk te beginnen. In verband daarmede werd Maandagochtend het geheele politiecorps in dienst gesteld, en hoeft de »Dufa" reeds ligplaats op do Maas gekozen. In den toestand is in den loop van den ochtend weinig verandering te bespeuren. Werd gisteren slechts door de politie en mariniers langs de handelskaden ruim baan gehouden, thans zijn deze door politie, schutterij ou mariniers afgezet en worden slechts diegenen doorgelaten, die daar noodig hebben. Dientengevolge is het langs de kaden leeg, doch achter de cordons verzamelen zich een aantal stakers en nieuwsgierigen. Op enkele booten wordt met halve ploegen gewerkt, daar nog vele goedgezinden huiverig zgn om hot werk te hervatten, hoewel zg op aller bescherming kunnen rekenen. In den loop van den morgen patrouilleerde het geheele regiment schutterg, compognies-gewgze, terwgl zij in verschillende openbare gebouwen zgn ingekwartierd. Daar dit oproepen van de schutterg juist op marktdag viel en het aantreden in het Beursgebouw werd gehouden, bracht dat in den vroegen morgen vrij wat verwarring teweeg, vooral onder de boter- handelaars. Tegen 11 ure hebben een groot aantal werk stakers een wandeling door de stad gemaakt. Naar men verneemt, heeft de directeur der Herwichlijn maatregelen genomen om eventueel hare goederen per spoor naar den Hoek van Hol land te zenden, om daar in de booten geladen te worden. Uit Amsterdam zijn, ter versterking van het garnizoen, 2 Bergeanten, 2 korporaals en 50 mariniers naar hier vertrokken. In hunne plaats komt tijde lijk een gelijk getal recruten van Rotterdam naar Amsterdam. Het Beursgebouw vertoonde hedenmiddag een eigenaardigen aanblik. De effectenhoek en het middenvak waren door schutters ingenomen. De geweren stonden over de geheele beurs aan rotten. Daartusschen moesten de kooplieden hunne zaken doen. Ook vele schutters, die zelf handelaars zgn deden zaken. Heden avond ten 8 ure werden de afdeelingen Schutterij aan het Maasstation, de Boompjes en de Linker-Maasoever opgeheven. Twee compagniën blijven aan de Harwich-booten en aan het Beurs gebouw. Gedurende den afgeloopen nacht stonden 80 mariniers gereed, om op het eerste alarm uit te rukken. In den loop van den namiddag werden ver schillende troepjes van 40 A 50 man op de Wijnhaven, Zuidblaak en Leuvehavon uiteengedreven of opdringend publiek verjaagd. Door 300 bootwerkers werd eene wandeling door de stad en de buitenwijken gedaan, zonder dat daarbij iets van belang voorviel. Uit Dordrecht kwamen heden middag 24 werk lieden hier aan, die echter dadelijk door leden van den Bond werden opgewacht, waarna 18 hunner besloten niet aan het werk te gaan. Het is te hopen dat spoedig aan dezen toestand een einde moge komen, want niet alleen de belangen van de cargadoors en de bootwerkers, maar die van de geheele gemeente is er bij betrokken. Wie zal zeggen of niet aan beide kanten de schuld ligt? Doch op deze wijze is geen goede oplossing mogelijk. Zeker is het, dat de werkstaking een ontzaglgke schade berokkent, zoowel aan de bootwerkers zelf als aan den handel in het algemeen. Verscheiden booten, welke verwacht werden, hebben order ge kregen naar andere havens te stoomen, waaronder een met 9000 balen Santoskoffie aan boord. Men vraagt zich af, wat het einde van deze werk staking zal zijn, daar men het bijna onmogelijk acht, dat de werklieden het zullen volhouden, waar door hen besloten werd niet te werken, voor alle patroons hun eischen hebben ingewilligd. Men meldt uit Londen De leider van de werklieden, die niet tot een syndicaat behooren, heeft toestemmend geantwoord op een telegram, hem toegezonden, waarin gevraagd werd of er vijfhonderd lossers, niet tot een syndicaat behoorende, naar Rotterdam konden worden gestuurd, als de werkstaking daar voortduurde. Van vertrouwbare zijde wordt bericht, dat de lossing van het s.s. Fried. Krupp, oorspronkelijk voor Rotterdam bestemd, thans te Antwerpen met succes geschiedt. Het s.s. Brittannia, hier van Leith aangekomen, keert wegens de werkstaking met eene groote partij kolen nog aan boord weder 4erwaarts terug. Het ss. Langdong, 8 Mei van New-Castle hier aangekomen, dat hier ongeveer 50 ton kolen heeft gelost en wegens do strike naar Schiedam vertrok en daar tevergeefs poogde do lading te lossen, is heden met het overige der lading naar Londen vertrokken. Rotterdam, 12 Mei. De bootwerker W. van Heiningen mengde zich gisterenavond om 7 uur tusschen twee bezoekers van een herberg aan den Terwenakker en maakte zich zoo driftig, dat hij door een benauwdheid werd overvallen en ineen- zeeg. De man was acht dagen geleden aan boord van een schip gevallen en had sedert over pijn in de hartstreek geklaagd. De politie vervoerde hem per brancard naar het ziekenhuis, waar bleek, dat hij onder weg reeds was overleden. Het lijk is daarop naar de echtelijke woning aan de Nieuwe Kerkstraat 97 overgebracht. Gisterenavond zijn in de Boompjes op ver schillende tijdstippen twee zakkenrollers gearresteerd, die van de drukte gebruik maakten en naar het betrokken politiebureau overgebracht in het bezit bleken van horloges en portemonnaies, waarvan zij de herkomst niet kouden mededeelen. Maassluis, 11 Mei. Hedenochtend kwamen een 50tal bootwerkers van Rotterdam naar hier, waarvan zich enkelen naar het eiland Rozenburg begaven, teneinde te bewerken, dat de alhier liggende schepen niet werden gelost. Tot heden werd dan ook niet met het lossen en laden aan gevangen, en het stoomschip Fried. Krnpp vertrok weder naar zee, met bestemming naar Antwerpen. Rrcda, 12 Mei. Gisteren werd alhier ge vankelijk binnengebracht een man van Lage Zwaluwe, verdacht van den brand, die aldaar gewoed heeft in den nacht van 22 op 23 Maart j.l., te hebben gesticht, waardoor eenige huizen afbrandden. NIemvvlict. Een gezelschap zou den Mei- j koopdag in den Vogelschorpolder laDgs den zuide lijken oever van den Braakman per as bezoeken. Na rnim 3 uren afstand afgelegd te hebben was men te Biervliet, deed uitspannen, en zou men te voet verder wandelen, in de meeniDg, dat een goed half uur voldoende zou zgn. Een uur was al geloopen en nergens nog was eenige koopdag-beweging te bespeuren, totdat het gezelschap de inlichting verkreeg, dat ze nog een wandeling van anderhalf uur te maken hadden. Dit rijkelijk groot voetreisje hadden zij, bij het bezit van een paard, zich te wijten aan de onbekend heid met dit verbindingsdeel van de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. yilsslngen, <12 Mei. Door de anti-revo lutionaire kies vereeniging alhier is tot candidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature Van Voorst Vader) jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. De van zijne detacheering bij het O.-I. leger hier te lande teruggekeerde kapitein der Infanterie 5;. E. H. Helbach is bij het 3e reg. Infanterie te Vlissingen ingedeeld. Middelburg, 12 Mei. Bij besluit van heden is door den Commissaris der Koningin eene wijziging gebracht in zijn besluit van 5 dezer, houdende bepalingen omtrent tijd en plaats van het in Juni te houden onderzoek der verlofgangers voor wat betreft de kantons Zierikzee en Brouwershaven, en wel met het oog op de 3 Juni a.s. te Zierikzee te houden jaarlijksche paardenmarkt en de daarmede samenvallende weekmarkt. In plaats van Dinsdag 2 Jnni zal thans bedoeld onderzoek plaats hebben te Brouwershaven op Maandag 1 Juni en te Zierikzee in plaats van Woensdag 3 Juni op Dinsdag 2 Juni. Cortgene, Zaterdag 6 Juni, des voormiddags te lO'/j uurvoorCats,Co]ijnsplaat, Cortgene, Wissekerke. Tholen, Maandag 15 Juni, des voormiddags te 9 uur, Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Stavenisse, Tholen. Tot directeur, tevens zwemmeester aan de bad- en zweminrichting alhier is benoemd de heer P. C. van der Staal en tot badjuffrouw mej. J. van der Staal. OoeS, 12 Mei. De Raad benoemde gisteren avond tot onderwijzeres aan de meisjesschool mej. A. J. W. Middelveld Viersen te Voorburg; mej. P. C. G. Koch kreeg eervol ontslag tegen 8 Juni. De heer D. A. Polderman te Ellemeet werd benoemd tot onderwijzer. Behandeld werd de rekening der dd. schutterg over 1895, met een post van f 5 voor de agenten van politie. Deze post vond bestrijding, doch de rekening werd toch goedgekeurd in ontvang op 547,13s, in uitgaaf op f 486,135, alzoo met een goed slot van f 61. Aan het slot der zitting bracht de heer v. d. Peijl ter sprake het ongerief dat de wandelaars ondervinden op den Westwal in de nabijheid van het Leger des Heils. Dit ongerief is werkelgk groot, maar, zooals de Voorzitter zeier is niets aan te doen. 's Deep Arcndskerke, 12 Mei. Heden morgen vroeg begaven zich twee bekende strooper^, L. en A. T. van Heinkenszand, op de jacht en waren omstreeks 4 uur bg een terrein, onder deze gemeente en Wolfaartsdijk. Toen brak bg een hunner het touw, waaraan het geweer over den schouder hing, waardoor het schot afging en den ander in den rug trof. Door een landbouwer werden beiden per voertuig naar Heinkenszand overgebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend. Hoewel de wond voorloopig niet levensgevaarlijk is, is hg door een vijftigtal korrels veroorzaakt en erg genoeg om den patient een viertal weken van het stroopen (misschien zgn eenige verdienste) af te houden. (Af> c'f 12 Mei. Aan de kiesvereeni- g'mgen, leden van de Liberale Unie, is door het hoofdbestuur eene circulaire verzonden, waarin het verklaart herhaaldelijk te hebben overwogen, of het de leden zou oproepen tot een Algemeene Ver gadering, waarin opnieuw een bespreking van het kiesrechtvraagstuk aan de orde zou worden gesteld thans met het oog op het aanhangig Onhuerp- Kiesivet. Alvorens echter zijne gedragslijn te bepalen, heeft het bestuur de Memorie van Antwoord der Regeering afgewacht. De loop der gebeurtenissen nu„de omstandigheid dat aan een nadere beslissing des wetgevers is voorbehouden het tijdstip te bepalen, waarop de nieuwo regeling der personeele belasting zal worden ingevoerd, heeft tengevolge gehad, dat thans in het Ontwerp-Kie6wet Overgangsbepalingen zijn opgenomen bestemd om de verkiezingen te beheerschen, zoo lang de gegevens, aan de nieuwe belasting op het Personeel te ontleenen, nog niet beschikbaar zijn. Over den inhoud dier overgangsbepalingen en de mogelijkheid dat zg in vrijgevigon zin verbeterd worden, treedt het bestuur niet in bijzonderheden. Maar wat thans in de eerste plaats de aandacht verdient is dit: voor het geval het Ontwerp-Kies- wet tot wet mocht worden verheven, zullen toch de algemeene verkiezingen van 1897 niet anders dan naar de overgangsbepalingen kunnen plaats hebben- naar een maatregel alzoo, die een niet onaanzienlijke' uitbreiding van het Kiesrecht medebrengt, maar die uit haren aard slechts draagt een tijdelijk, een voor loopig karakter. En van do nieuwe, uit dien over gangsmaatregel geboren en op breederen grondslag rustende Tweede Kamer mag dat verwacht worden dat zg de door haar voorgangster aanvaarde rege ling van het Kiesrecht niet in werking.late treden maar naar eigen inzichten aan het vraagstuk een deugdelijker, meer vrijzinnige oplossing geve. Hieruit volgt, dat reeds bij de voorbereiding der verkiezingen van 1897 nadere bespreking van hefc kiesrechtvraagstuk niet kan uitblijven. In deze omstandigheden heeft het bestuur 0jmeend de leden tot een Algemeeno Vergadering als bovenbedoeld voor het oogenblik niet to moeten oproepen. ZiCFÜtZC©, 12 Mei. In de vergadering der Liberale Kiesvereeniging Afdeeling A op gisteren deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur thans* definitief geconstitueerd is en bestaat uitdeH.H.: J. A. de Bruyne als Voorzitter, Jhr. A. C RöeÜ als onder-Voorzitter, Mr. S. J. M. van Geuns als Secretaris, L. Koopman als Penningmeester en C. J. Bethe. Mr. S. J. M. van GennB gaf op eene zeerdnide- lijke en boeiende wijze eene uiteenzetting van het programma der Liberale Unie. In 't bijzonder stond spreker stil bg de panton kiesrecht, leerplicht en sociale wetgeving. De inleider vond geen bestrijding en met algemeene stemmen werd eene motie aan genomen, waarbij de vergadering hare instemming met de hoofdbeginselen van het programma te kennen gaf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1896 | | pagina 1